ff ft m PANG KAPSH0W URSEM Bevrijdingsfeesten in Bergen Juist o-hde-c Uth, *t)e veïs/uzpmfifr ma cfemsïe 2aa^ fff WRIGLEY GERRITSEN W5 Bergen I kampioen? kauw ~w IflfWWi^Vr VRIJDAG 18 MAART 1955 32c JAARGANG No11 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoor 1, Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef AAN ONZE ADVERTEERDERS! Het te laat binnenkomen van de advertenties» enz* is oorzaak» dat ons blad niet meer op tijd kan ver schijnen» wat niet in het belang is van abonné's en adverteerders. Daarom zijn we genoodzaakt alle advertentie's» die later als Woensdags binnen komen» te laten overstaan tot een volgend num mer. Helpt mee ons blad op tijd te laten ver schijnen en stuurt Uw advertenties UITERLIJK Woensdag in. De Uitgever. In de laatstgehouden vergade ring van het Bevrijdingscomité zijn de plannen voor de diverse commissies nader omlijnd en de voorlopige begrotingen opge maakt. Inmiddels zijn de commissies energiek aan het werk getogen om alles in details uit te werken. Als alle plannen kunnen wor den verwezenlijkt, dan wacht Bergen een aantrekkelijk feest programma. Het ligt in het voornemen in de morgenuren eerst een jeugdappèl te houden door padvinders en scholieren van middelbare en U.L.O. scholen, bij de vlagge- mast achter de Van Reenen- school. Daarna wordt een gecos- tumeerde kinderoptocht gehou den, opgeluisterd door muziek van Bergens Harmonie. In de middaguren wordt op het gemeentelijk sportterrein een voetbaltournooi voor bedrijfself- tallen gehouden. Van de zijde van de voetballiefhebbers be staat hiervoor reeds veel belang stelling. Een der hoogtepunten van de feestdag vormt ongetwijfeld de uitvoering in het openluchttheater door en voor scholieren, tevens toegankelijk voor ouderen. Hier voor is de keuze gevallen op de operette „Goudhaartje en de troubadour Deze operette is in kleine kring reeds enige malen met groot succes opgevoerd. Thans wordt aan alle scholieren en de ouderen de unieke gelegen heid geboden de opvoering van deze operette bij te wonen. De teksten zijn voor zover nodig ge wijzigd en toepasselijk gemaakt op het bevrijdingsfeest. Verder worden 's middags op verschil lende plaatsen in het dorp pop penkastvoorstellingen gehouden voor kleuters, terwijl na de uit voering in het openluchttheater de leden van de accordeonver enigingen voor vrolijke straatmu ziek zullen zorgen. De avond wordt begonnen met zang door alle zangverenigingen in het Van Reenenpark. Daarna wordt een gecostumeerde optocht gehouden voor volwassenen, eveneens in het Van Reenenpark. Ook deze optocht wordt opge luisterd door muziek van Ber gens Harmonie. Voorts wordt een estafette ge houden waartoe op vier plaatsen wordt gestart, met als eindpunt het Van Reenenpark. Een groot vreugdevuur vormt hierna een extra attractie in deze schilder achtige omgeving. Tenslotte kunnen alle danslus- tigen hun hart ophalen op een dansvloer op het Stationsplein. Zonder overdrijving mogen wij zeggen, dat een programma wordt geboden, waarin voor jong en oud vee.' aantrekkelijks is opge nomen. Het comité heeft zich op het standpuiu. yesteld, dat alle ver makelijkheden en verdere mani festaties voor iedereen gratis toegankelijk moeten zijn. Onze lezers zullen begrijpen dat een massale feestviering met een der gelijk aantrekkelijk programma in dit geval veel geld zal kosten. Het Gemeentebestuur en de Oranjevereniging gaven reeds een uitstekend voorbeeld door een flinke gift, doch er is meer nodig. Daarom zal in de loop van de volgende week een collecte huis aan huis worden gehouden. Het comité rekent en ver trouwt in deze op aller medewer king, opdat het aantrekkelijke programma geheel kan worden uitgevoerd, waardoor aan de Bergenaren een onvergetelijke feestdag kan worden geboden. Hoflaan 2 - BERGEN - Telefoon 2202 SPREEKUUR SCHOORL: KOORVERENIGING „BERGEN". Waren muziek en zang er niet, t leven had geen waarde, zo dachten de ouden van dagen in „Zuiderzon" te Schagen er ook over. Waar bleven nu die Ber genaren, die vorig jaar een hele avond voor hen gezongen had den? En zo toog Woensdagavond 8 Maart de koorvereniging „Ber gen" met haar ruim zestig leden naar Schagen om gezamenlijk met het „Schager meisjeskoor", de „Orkestgroep Schagen" en Eli zabeth Leguyt-v. d. Zande, de oudjes een onvergetelijke avond te bezorgen. De jonge energieke dirigent, Oeb. Bootsma, bracht voor de pauze met het „Schager meisjeskoor" heel goed gezongen Nederlandse liederen en het aardige Zuidafrikaans liedje „Boomsingertje" (zangvogeltje) Elizabeth Leguyt-v. d. Zande met haar buitengewone heldere uit spraak en grote stembeheersing was een genot om aan te horen in de fijne liedjes, die zij zong. De koorvereniging „Bergen" ver raste o.a. door het a capella ge zangen „Cantio Sacra" van P. J. Sweelinck. Het was of op het po dium een orgel zong. Oeb. Boots- ma heeft hier wat bijzonders be reikt, waar ongetwijfeld hard werken aan vooraf is gegaan. Na de pauze werd door de koor vereniging „Bergen", de „Orkest- groep Schagen" en Elizabeth Leguyt-v.d. Zande „Das Lied von der Glocke", gecomposeerd door A. Romberg naar 't gedicht van F. von Schiller, uitgevoerd. Dit grote werk, dat we in Bergen op Donderdag 24 Maart kunnen be luisteren, is zeer de moeite waard. Dat een zang- en orkestvereni ging zoiets kunnen bereiken, is bewonderenswaardig. Bij de ju bileumuitvoering der koorvereni ging „Bergen" op 24 Maart zul len als solisten medewerken: Eli zabeth Leguyt-v. d. Zande, so praan; Arjan Blanken, tenor; Huib Maul, bas-bariton. In „Das Lied von der Glocke" wordt een parallel getrokken tussen het gie ten van de klok en het mensen leven. De door de dichter gevolg de gedachtengang maakt, dat iedere nieuwe bewerking in het ontstaan van de klok, aanleiding wordt tot poëtische behandeling van een nieuwe, eveneens aan de vorige aansluitende levenstoe stand van de mens. De uitspra ken van de meester, die telkens de voortgang van de werkzaam heden aanduiden, laat de compo nist Andreas Romberg steeds door dezelfde solist (de bas) voordragen, de overige solopar tijen en koren stellen geen be paalde personen of mensengroe pen voor; daar alle uitweidingen eigenlijk als ontboezemingen van de dichter moeten worden ge zien, was de componist vrij in de bewerking voor soli, ensembles en koor. Het ontstaan van de klok en de gedachtengang hier bij kunnen als volgt worden in gedeeld: 1Het gereedmaken van de vorm-gedachtengang: Alle ernstige arbeid gaat gepaard met overleg en nadenken. 2. Het smeF.vuur De bestem ming van de klok. 3. Het metaal en het zuiveren van de klokspijs. De jeugd en de ontwakende liefde. 4. Het onderzoek van het meng sel Het huwelijk en het ge zinsleven. 5. De gietproef De brand en tegenspoed. 6. Het gieten is afgelopen Bezorgdheid, het sterven van de moeder. 7. Het werk ligt stil De rust tijden in de arbeid, de zegen van vrede en orde. 8. Het stukslaan der vorm De verschrikkingen der revo- lutie. 9. Het dopen der klok De be stemming de. -klok. 10. Het eerste klokgelui Vrede. De uitvoering van dit werk te Schagen doet met vreugde naar de uitvoering in Bergen verlan gen. Dat de bejaarden in „Zui derzon" genoten hadden, bleek wel, toen de zangers, na een ge zellig samenzijn, vertrokken en menig oudje in nachtgewaad voor zijn slaapkamerraam de vertrek- kenden nawuifde. Last van Keuuwen! Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. DISTLER EN DEKKER brachten een nieuwe vertolking van oude muziek. Donderdag 10 Maart werd door de Hamburgse violist Hu- bertus Distier, wiens indrukwek kende vioolspel in de kerk te Bergen aan Zee van verleden jaar de muziekliefhebbers nog vers in 't geheugen ligt, in sa menwerking met Christinus Dek ker een concert gegeven waar beiden de ville d'amore bespeel den. Dit instrument, dat als de voorloper van de viool is te be schouwen, is weinig voor het be spelen in grote zalen geschikt, doch leent zich het best in een ruimte van niet te grote afmetin gen, waardoor het geluid met zijn intieme klank, het best tot zijn recht komt. In overeenstemming met de aard van dit instrument hadden de spelers een aparte serie mu ziekstukken op hun programma, welke men gewoonlijk elders niet te horen krijgt. Daardoor kreeg het publiek dat bijna uit sluitend uit muziekliefhebbers was samengesteld, muziek te ho ren, op een voortreffelijke wijze vertolkt, die het beluisteren dub bel waard maakte en ontstond op deze wijze een avond van muzi kaal genot, die als een blijde her innering in het geheugen zal blijven. ONDER DE PYGMEEËN. Zaterdag 12 Maart hield Dr. Paul Julien voor de K.J.V.O. een lezing over de Pygmeeën. Dit zijn zwervende jagersvolkjes, die in Centraal Afrika leven aan weerszijden van de Equator, van het Victoriameer tot aan de Westkust. Deze dwergvolken, waarvan de mannen gemiddeld 1.45 m en de vrouwen 1.38 m lang zijn, leven in het oerwoud, daar waar alleen nog maar loop paden zijn. In het oerwoud is het bladstil en vochtig. De lucht is er voor 100 van vocht verza digd, de temperatuur is er over dag zelden boven 80°. De avond is mistig en koel. De natuur is er grauw en lichtloos, bloemen zijn er weinig. Het is een somber en eentonig land. Waar de zwer vende pygmeeën-horden geen paden meer vinden volgen zij de kreken, maar zij leven niet aan de oevers der rivieren. In een land, dat zo arm is aan voedsel als dit, hebben zij geen vaste woonplaatsen. Zij leven in kam pementen van bladerhutten, die door de vrouwen gebouwd wor den. De mannen gaan ter jacht en trachten met pijl en boog, vo gels, antilopen en zelfs wilde zwij nen te doden. De vrouwen hel pen ook mee, bij de voedselvoor ziening en zoeken eetbare wor tels en bladeren, rupsen, ratten, muizen en insecten. Overdag is het kamp leeg, ieder is op zoek naar voedsel, 's Avonds zitten de vrouwen en kinderen om de vu ren te wachten op de thuiskomst der jagers. Men vindt onder de pygmeeën vele verschillende ty pen. Bij de mannen is de ver scheidenheid zeer groot, terwijl de vrouwen meer tot één type behoren. De kindersterfte is er zeer groot, vooral onder het tweede jaar. Zij bedraagt dan ongeveer 75 De kinderen worden tot het vierde en vijfde jaar door de moeders gevoed. ZILVER Het pasgeboren kindje is blank en wordt langzamerhand donker. Een wieg kennen ze niet, de moe der houdt het kindje altijd bij haar, en draagt het in een draag band. De kleding bestaat uit bla deren en boomschors. In tegen stelling tot hun laag economisch niveau hebben zij een hoge gees telijke cultuur. Zij zijn monotheïst en kennen evenals wij het gebed. Zo bad een hunner bij noodweer: Koomba (God), in dit weer wij vragen U: dood ons niet, laat de bomen niet op ons vallen. Wan neer gij ons niet helpt, kunnen wij niet blijven bestaan, kunnen wij geen kinderen voortbrengen. OPBRENGST COLLECTE. De huis aan huis collecte voor het tbc-fonds N.V.V. en Zonne straal, gehouden van 7-12 Maart, in de gemeente Bergen, heeft op gebracht 475,76, waarvoor aan de gevers hartelijk dank wordt betuigd. BENOEMING. Onze dorpsgenoot, de heer G. Stockman, is benoemd tot hoofd ener nieuw te stichten lagere school te Apeldoorn. De heer Stockman, die als onderwijzer aan de St. Adolbertusschool ver bonden wals, heeft zich als decla mator en op het gebied van het amateur-toneel als een kracht van betekenis doen kennen, zodat hij hier in brede kringen zal worden gemist. iSsG Dinsdagavond 8 Maart werd in de voorzaal van „De Rustende Jager" een kapshow gehouden, al waar een vijftiental draagbare dagcoiffeurs, verzorgd door de heer A. Ursem getoond werden. De heer J. Meulendijks, die als explicateur optrad, wees er op, dat men in het buitenland weinig dames ziet met een natuurlijke kleur haar. Daar maakt men al een druk gebruik van de diverse kleurspoelingen. De bedoeling van een permanent is, er mooier door te worden, maar dat dit be reikt wordt, kan men kwalijk zeggen van de té stevige perma nent, die het haar stro-achtig maakt en kroest. Pas na onge veer 4 maanden wordt deze per manent zacht en losser van krul. De voorkeur verdient een losse zachte permanent óf een föhn- golf, die tot de volgende wassing houdt. Onder de modellen zag men: een veredelde paardestaart, waar bij het vóórhaar en de haarpun- ten licht gepermanent waren, ter wijl het haar met een witte strik samengebonden was. Een spor tief kapsel was van achteren op geknipt en aan voor- en zijkan ten licht gepermanent. Verder een losse permanent met raffelig gepermanente ponny. Een kapsel in „la ligne flamme", palmachtig naar één kant vallende lokjes, behandeld met föhngolf in eigen valling gedroogd. Een minarette coiff ure met blinde scheiding en zachte golf met een zachte goud spoeling. Een sterke goudspoe ling doet wel wat aan koperrood denken! Een creatie met asyme- trische scheiding en henné spoe ling, waarbij het haar van voren wat lichter is gehouden. Van heel fijn slap haar was, door middel van een speciale watergolf, na stevige permanent, een aardig kapsel gemaakt. Voor het zoge naamde intelligente type was daar de coldwave opmaak, met van voren de gelichte lokjes. Het lange smalle gezicht vraagt de laag gegolfde lokjes met de meer gekrulde zijkanten. Het keurig gepermanente en geblauwde grij ze haar was een genoegen om naar te kijken. Na de pauze wer den verscheidene kapsels weer getoond maar nu met een kleine cocktailopmaak o.a. paradijsvo gelveren, eikenbladversiering, ja zelfs handschoenen in het haar gestoken. Een echt cocktailgrap je! Het was een geslaagde en voor velen een leerzame show. INSCHRIJVINGEN VOOR DE KERMIS. Aan de inschrijving voor de kermis in deze zomer, werd door 65 kermisexploitanten deelgeno men. In totaal werd, wat de ge gunde bedrijven betreft, voor ruim 6000.ingeschreven, wat iets hoger is dan het bedrag van vorig jaar. N.V. K.J.V.O. Culturele Avonden KLEURENPRACHT VAN NEDERLAND De bekende cineast en veld- bioloog Simon de Waard, mede werker aan de Nieuwe Rotter damse Courant, houdt op Don derdag 7 April in het kader van de Culturele Avonden een lezing aan de hand van vijf kleurenfilms over schoonheid in Nederland. Behalve bekende gebieden krijgt u plekjes te zien, die minder be kend zijn. Ook vogel- en planten liefhebbers kunnen hun hart op halen bij het zien van de prachtige beelden, die De Waard heeft vast gelegd op de film. Deze avond is in de schouw burgzaal van De Rustende Jager. Plaatsbespreking is weer in de boekhandel van De Haan. Met het oog op de boekenweek begint deze iets eerder. Voor donateurs op de volgende data; S-kaarten op Donderdag 24 Mrt. van 10-12 (tel. van 11-12) A-kaarten op Donderdag 24 Mrt. van 2-5 (tel. van 3-5) B-kaarten op Vrijdag 25 Maart van 10-12 (tel. van 11-12) C-kaarten op Vrijdag 25 Maart van 2-5 (tel. van 3-5) Voor alle anderen is kaartver koop en plaatsbespreking op Zaterdag 26 Mrt. en volgende dagen. Zie ook de advertentie in dit blad. N.B. Om acht uur worden de deuren vooreen kwartier gesloten, om het koortje ongestoord te kunnen laten zingen. Daarna worden de deuren even geopend om eventuele laatkomers (moge er geen zijn 1) binnen te laten. Wilt u zo vriendelijk zijn om kwart voor acht te komen? ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN VOLLEYBAL Het le Herenteam van de afd. Volleybal van B.S.V. heeft zich tot op de 3e plaats in de 2e klasse van de competitie van de afd. Alkmaar van de Me Vo Bo weten op te werken. Met 4 wedstrijden voor de boeg belooft het een spannend einde te worden, te meer daar de leider in deze klasse Zaterdagavond de punten met Bergen moest delen. De stand bijgewerkt tot 4 Mrt.: Be Fit 2 15 10-4-1 39-17 24 pnt. De Ne Ba 16 10-4-2 40-19 24 pnt. Bergen 1 15 8-6-1 37-20 22 pnt. Be Fit 1 16 6 8-2 36-25 20 pnt. Tempo 1 15 5-5-5 30-28 15 pnt. S G.A. 1 15 3-8-4 28-28 14 pnt. Catapult3 16 3-8-5 27-34 14 pnt. Povay 1 14 3-3-8 20-32 9 pet. P.C.B. 1 15 1-3-11 13-39 5 pnt. Rijkspol. 15 1-3-1.1 12-40 5 pnt. houdt u in topvorm in uw werk en bij sport tteekétad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantierull 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BRILLENSPECIALIST Mr Opt. D. W. PASTOOR Dinsdjg», n.m. 78 uur in „De Rustende Jager" ZIEKENFONDS LEVERANCIER Ingezonden Mededeling Ingezonden mededeling die niet. zoals men dat noemt, snoeplustig zijn, vindt, men talrijke gebruikers van KING pepermunt. De opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het zuivere natuurproduct King vormen een onmisbare stimulans. King is lekker en gezond. Ingezonden mededeling Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Ingezonden mededeling 20 Maart Dokter POOT, Teleloon 2423 SCHOORL-KOEDIJK 20 Maart F. H. RISSELADA Tel. K 2209-360 heerlijk - verfrissend 1 m I een gezonde gewoonte

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1