DE DUINSTREEK' BORONET PRODUCTIE VAKBEWEGING en i 3 P ERVARING AAN DE TOP VAN DE MAATCONFECTIE 1955 ^^NGMAGAZIJN -jh „volmaaktheid in de maatconfectie Zwitsers polshorloge cadeau LANGESTRAAT hoek Houttil, ALKMAAR, TELEFOON 6027 99 Tweede Blad Vrijdag 18 Maart 1955 ECONOMIE!! Komt er een einde aan de taak der vakbonden? (Van onze economische medewerker) Midden in de discussie, die zeer onlangs in de pers werd gevoerd over het voor en tegen van een huurbelasting, zagen we plotseling een proclamatie verschijnen van het N.V.V een onzer grote vakbonden, waarin teleurstelling werd uit gesproken over de gang van zaken op sociaal economisch en fiscaal gebied in Nederland. Ook de houding van de rege ring tegenover de huurbelas ting werd gecritiseerd. Boven dien vraagt dit verbond om uitbreiding van de vacantie voor werknemers tot twee we ken plus drie snipperdagen, om een vijfdaagse werkweek èn verkorting van de werkdag. Van bepaalde zijde is er be zwaar tegen gemaakt dat een verbond van werknemers zich uitspreekt over bepaalde door de regering genomen maatregelen. Dit bezwaar komt ons ongegrond voor. Waarom zou men in werk nemerskringen zijn vreugde of te leurstelling niet mogen laten blij ken? Wel zou men een opmerking kunnen maken over het daarvoor gekozen moment. De verklaring werd vrijgegeven gedurende de periode waarin de regering nog geen beslissing had genomen en waarin het kabinet discussieerde over een moeilijk probleem. Zo leek het alsof het N.V.V. een waarschuwende vinger wilde op heffen tegen de regering en dat doet zeer onaangenaam aan. Ons volk wenst noch openlijk noch via een achterdeur door de vak beweging te worden geregeerd, al weten we allen dat de vakbewe ging een belangrijke plaats in de moderne samenleving inneemt. In dit verband worden we voor de belangrijke vraag gesteld of -de invloed van de vakbeweging nog zal toenemen nu zij de slag om de toekenning van vele so ciale en economische rechten heeft gewonnen en dus veel van haar wensen heeft vervuld. Ziet men naar de aandrang tot vacan- tieverruiming en tot verkorting der werktijd, dan vraagt men zich af of er nu steeds meer eisen ko men tot steeds verdergaande so ciale maatregelen totdat de on dernemers hun gehele zeggen schap hebben verloren en de arbeider practisch niet meer be hoeft te werken. Er komt een einde. In socialistische kringen mag men een politiek verwachten die leidt naar de overname door de staat van alle productiemiddelen. De eisen aan ondernemers en be loften aan hun geestverwanten zullen in die kringen dus veel verder gaan dan in de confessio nele verbonden van werknemers; die aan ondernemer en werkne mer elk een eigen plekje gunnen, zelfs in de zon van de heden daagse maatschappij. Maar hoe ver men ook gaan wil, eenmaal moet er een einde komen aan de politiek van eisen stellen en be loften geven. Is de taak van de vakverbonden dan volbracht? Men moet in kringen van werk nemersorganisaties toch langza merhand inzien, dat men niet steeds om nieuwe sociale wetge ving kan vragen. Nu zijn vele wensen op sociaal gebied te ver wezenlijken, want de economi sche mogelijkheden zijn groter dan menigeen vermoedt. Voor elke nieuwe bevrediging van een behoefte wordt ook een offer ge vraagd en er komt een moment dat het offer te zwaar kan wor den. Zo kan een vijfdaagse werk week of een te lange vacantie tot gevolg hebben, dat het levenspeil van een volk meer daalt dan het genot, dat een kortere werkweek biedt, aan levensvreugde schept. De levensstandaard. Ieder weet, dat de aanvaarding van een vijfdaagse werkweek een strijd van jaren kan kosten. Wan neer men doordenkt, zal men be grijpen, dat in de vijf werkdagen evenveel geproduceerd zal moe ten worden als voorheen in zes dagen, wil men de levensstan daard op peil houden. Men moet tevens rekening hou den met de toestand in het bui tenland. Is men daar bereid voor dezelfde beloning zes dagen' te werken van evenveel arbeids uren, dan wordt het buitenlandse product goedkoper dan het bin nenlandse en gaat de nationale industrie achteruit. Men schept werkloosheid, waarmee dan voor velen de gehele werkweek in vrije dagen is opgelost. En dat zal men niet wensen! Uit het voorafgaande is duide lijk, dat de strijd der vakbewe ging in de toekomst meer op in ternationaal niveau zal moeten liggen. Men zal er voor moeten vechten om de arbeiders in de onderscheiden landen van de we reld gelijke sociale en economi sche rechten en plichten te geven. Internationale problemen. In dit verband denken wij aan de positie van de Internationale Arbeidsorganisatie, die haar zetel te Genève heeft. Jaarlijks heeft dit lichaam een aantal resoluties en aanbevelingen op haar pro gramma staan, maar de leden- staten voelen er nog weinig voor om gezamenlijk op te trekken tot verdere verhoging van de wel vaart der werknemers. Die internationale arbeidsorga nisatie staat nog in de kinder schoenen en zij behoeft een ge weldige uitbreiding willen de ver schillende nationale vakbonden niet in moeilijkheden geraken met hun programma's. Vacantiewen- sen en werktijdproblemen zijn geen nationale vraagstukken, maar zij moeten minimaal gezien worden tegen het arbeidsvraag stuk in geheel Europa, waarbij men zelfs de Oosteuropese lan den niet kan uitsluiten. Hier ligt een werk voor jaren, dat niet zo zeer spreekt tot de verbeelding der leden-werknemers voor de verschillende bonden, maar dat toch rijke vruchten kan afwerpen indien men de handen ineenslaat. Hiermee in verband staat een andere opdracht voor de arbei derscentrales nl. de voorlichting van de leden. Het valt gemakke lijker om aan een lid tien procent loonsverhoging te beloven dan om hem te overtuigen van de noodzaak van bv. een loonstop. Toch kan de laatste voor de werknemers soms voordeliger zijn dan de eerste maatregel. Men zal hun alleen het „hoe en waarom" van deze zaak moeten duidelijk maken. Dit is geen gemakkelijke opdracht, daar zal iedereen van overtuigd zijn, maar het is nood zakelijk. Maatschappelijk werk. Niet minder dringend is het braakliggend terrein voor de vak beweging op het gebied van maatschappelijk werk. Weet men de noden van zijn leden? Het is toe te juichen, dat er in vele on dernemingen een maatschappelijk werker te vinden is, die een ster ke band schept tussen het bedrijf en zijn werknemers. De sociaal werk (st) er weet waar de zieken liggen uit een bedrijf en wat de gevolgen van die ziekte voor dit gezin zijn. Ligt hier niet een taak voor de vakbeweging om aanvul lende werkzaamheden te verrich ten? In duizenden kleinere (maar ook grote!) bedrijven vindt men nog geen maatschappelijk werk ster. Wat kan de vakbeweging hier aan doen? Het is duidelijk, dat de vakbe weging zich opnieuw zal moeten bezinnen op haar taak. Aan de politiek van materiële beloften zoals meer loon etc. zal een einde moeten komen, temeer daar Ne derland de vergroting van zijn welvaart in 1955 niet kan zoeken in een aantal loonronden. De vakcentrales zijn opgebouwd in de afzonderlijke bedrijfstakken. Vandaar heeft de overkoepelende organisatie zich met het loonbe- leid in het algemeen bemoeid. Vandaar zal men zich ook bezig moeten houden met de studie van economische en sociale vraag stukken binnen de onderneming. Willen de ondernemingsraden nog eens werkelijk tot leven ko men, dan zullen in die raden men sen moeten worden gekozen, die inzicht bezitten in sociale en eco nomische problemen. Daartoe werke men meer dan thans aan de verbreding van het kader. Om met de bouw van het sys teem der sociale verzekeringen te kunnen voortgaan, zal men de internationale organisatie moeten versterken. Zich te geven aan deze tweeledige taak, internatio nale verbreding en verdieping van het contact met leden en on derneming is een nuttiger en pro ductiever taak dan het lanceren van nieuwe sociale wensen, die op korte termijn niet te verwezen lijken zijn en een beloftenhonger versterken. Het laatste roept te genstellingen op met andere groe pen in ons volk, het eerste ver sterkt de eigen organisatie en werkt mede aan een toenemend begrip van anderen voor de rech ten van de arbeider in de moder ne samenleving. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden) Boekhoudbureau J. EUWEN Boekhoudingen - Belastingzaken ADMINISTRATIES vanaf f 5,— per maand BELASTING-AANGIFTE vanaf f 2,50 Hereweg 333 - GROET Thans in 1955 een ongeëvenaard product, welke de toets der critiek glansrijk kan doorstaan en waarvan de pers, zowel uit het binnen- als uit het buitenland enthousiast schrijft! Kamg.- en Trop. costuums vanaf 59. „Boronet" costuums 129.109.— 89. Pantalons, diverse kwaliteiten vanaf 19. Sportcolberts, geheel naar de laatste mode vanaf 39. Gabardine regenjassen v. dames en Heren 109.— 89.— 69. Geheel dubbele Regenjassen voor Dames en Heren 49.— 39.— 29. ALLEEN VERKOOP ONZE SPECIALE SERVICE SsiTi&i (r t Telefoon K 2209-381 50 jaar De Boronetfabrieken te Cambridge meenden deze mijlpaal niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan en stelden ons in de gelegenheid U bij aankoop van tenminste f 55een origineel te geven met 2 jaar schriftelijke garantie en 2 jaar gratis verzekering. Daarnaast hebben de Boronetfabrieken speciaal voor dit 50 JAAR JUBILEUM een collectie samengesteld uit de fijnste Engelse en Itali aanse stoffen, waaruit U beslist een keuze kunt maken! VERGEET U NIET Dat bij elk Boronetcostuum een schriftelijk Garantiebewijs wordt gegeven! heeft Q van de Boronet fabrieken voor geheel Noord-Holland boven 't I] Alle veranderingen, welke plaats moeten vinden aan onze Dames- en Herenkleding worden GRATIS door ons verricht.

De Duinstreek | 1955 | | pagina 5