ft ff RU ROL 50-JARIG BESTAAN GERRITSEN Huidgenezing VRIJDAG 25 MAART 1955 32c JAARGANG No. 12 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Te Bergen aan Zee heeft men het plan opgevat het 50-jarig be staan van Bergen aan Zee, dat in 1956 valt, op pittige wijze te herdenken. De Ver. Paal 33 heeft een commissie van voorbereiding be noemd, bestaande uit de heren Sijpheer en Worm, die tevens met de inzameling van gelden voor de feestviering is belast. Om het iedereen mogelijk te maken daaraan mede te doen heeft 'pen betaling in maande lijkse termijnen ingevoerd, wat met het oog op het doel zeker een nieuwigheid is te noemen. Een andere nieuwigheid van Bergen aan Zee is, dat het thans twéé bureaux van de VVV bezit. Het éne, gevestigd in een fraai houten gebouwtje, is de zetel der V.V.V. Bergen aan Zee; het andere waarop men zijn aandacht ziet getrokken door een uithangbord bij 't hotel Marconi, maakt erop attent dat in dit hotel de V.V.V. Bergen zijn zetel heeft opgeslagen. Een stukje plank, op dit bord ge schroefd, vóór het woord Ber gen, verheelt het feit dat daar onder het woord ,,Bad" staat ge schilderd, het woord, dat vol gens de Alkmaarse rechter, in combinatie met Bergen niet mocht worden gebruikt. Daar het ledental der V.V.V. Bergen in het afgelopen jaar tot 840 terugliep, zijn we benieuwd te zien of de nieuwe stunt een gun stig resultaat zal opleveren. VERGADERING V.V.V. BERGEN. Gemaakte winst schonk de meerderheid der leden vertrouwen in het bestuur. Uit het feit dat de V.V.V. Bergen in het afgelopen jaar winst had gemaakt had een groot deel der leden blijkbaar gecon cludeerd dat men de zaken rus tig aan het bestuur kon overlaten, zodat er op de vergadering slechts weinig meer dan honderd leden aanwezig waren. De Voor zitter deelde mede dat toen het tegenwoordige bestuur zijn taak aanvaardde men stond voor een tekort van 12.000.Het ge meentebestuur heeft toen een cre- diet voor dit bedrag verleend, dat 1 April afloopt. Het zal ech ter niet mogelijk zijn dit bedrag op tijd af te lossen. Weshalve men zich genoopt ziet aan het ge meentebestuur te verzoeken een nieuw crediet te willen verlenen. Wat het tekort op het Openlucht theater betreft, wordt het theater geëxploiteerd door de V.V.V. doch de kosten komen ten laste van de gemeente, zodat de be lastingbetalers in Bergen daar voor kunnen opdraaien. Wat de propaganda betreft zal men thans 1200.besteden voor advertenties in 't binnen land en 800.voor die in 't buitenland. Voor de bollen-Zon- dagen zal men afzonderlijk ad verteren en in de provincies Gro ningen, Drente, Overijssel en Limburg zal men in de bioscopen een projectieplaatje laten verto nen. In de grote bladen in West- Duitsland zal men, ook in het na seizoen adverteren. Op een me dedeling van een der leden, dat hij in Duitsland naar reclame materiaal van Bergen had ge vraagd en niemand had aange troffen op de reisbureaux daar te lande die er iets van wist, deelde de voorzitter mede dat de Haar lemse wethouder Geluk en de directeur der V.V.V. in Amster dam dezelfde ervaring hadden opgedaan te Stockholm. Verder deelde de voorzitter mede dat er plannen bestaan een nieuw kan toor te stichten aan de Nieuwe- weg over de trambaan. Het ge meentebestuur heeft zijn studie over het wegenplan nog niet vol tooid, doch wanneer dit gebeurd is, hoopt men de directeur van gemeentewerken uit te nodigen een lezing te houden voor de le den teneinde hen met de nieuwe plannen op de hoogte te brengen. Tenslotte werden het jaarverslag door de voorzitter zelf ge schreven en de financiële overzichten door de vergadering goedgekeurd. Wethouder Den Das, die met zijn collega Wethouder Borst de vergadering bijwoonden, wenste het bestuur geluk met de behaal de resultaten, doch verbond er de waarschuwing aan dat de ge meente niet steeds kan voortgaan met het bijpassen van de tekorten op het Openluchttheater. Waar hij hedenavond had vernomen dat in totaal 5.000.aan re clame zal worden besteed, bij een inkomst van ruim 4.000.aan ledencontributie achtte hij het hoog tijd dat men tot contributie verhoging overging, Mej. Kreb betoogde dat behalve een verho ging van contributie een toeslag zou worden geheven om van de drukkende schulden af te komen, waarop echter met taal noch te ken werd gereageerd. In het begin van de vergade ring had de voorzitter over de verhouding tot de V.V.V. te Bergen aan Zee gesproken, waar uit wel te distilleren viel, dat hier ook persoonlijke rancune een woordje medesprak. Toen de heer Van de Garde tegen het einde der vergadering er over be gon te spreken, dat men tot sa menwerking zou komen, verklaar de de voorzitter, dat men had af gesproken elkander de gasten die men niet plaatsen kon, toe te schuiven. Bergen aan Zee zou deze mensen echter hebben on dergebracht in ..boeren nege rijen", en zolang dit geschiedde kon met Bergen aan Zee geen samenwerking mogelijk zijn. De heer Maassen, die dit alles met een verklaring wilde recht zet ten, kon niet aan 't woord ko men, en plotseling werd de ver gadering door de voorzitter ge sloten. Hit het gehele verloop der debatten bleek wel dat het lei den van een vereniging een kunst is. In de vacature de Sonnaville werd door de vergadering geko zen mevrouw Van Kampen. Aan de dames G. Borst, Termeulen en Dijkhof werd resp. de eerste, tweede en derde prijs toegekend voor het ontwerpen van een slag zin, terwijl een troostprijs werd toegekend aan een anonymus wiens werk evenzeer van propa gandistische waarde bleek te zijn. JUBILEUM - EXPOSITIE van Mevr. J. N. SELLEGER-ELOUT Dinsdag 15 Maart vierde on zer bekende Bergense schrijfster Mevr. M. J. Selleger-Elout de dag waarop zij de leeftijd der zeer sterken met een tiental ja ren had overschreden. Hoewel zij eerst na haar huwelijk tot schrij ven is gekomen, zijn er in de loop der jaren een hele reeks werken van haar hand versche nen, meestal behorende tot de kinderlectuur en lectuur voor oudere meisjes. De inhoud dezer boeken is echter zo dat zij boven het alledaagse uitgaat. En dit verklaart het feit, dat behalve de jeugd ook veel ouderen tot haar lezerskring behoren terwijl ver schillende van haar werken, zo wel in de Scandinavische talen en in de Ver. Staten het licht zagen. De herdrukken van haar boeken, die gestadig verschijnen leveren het bewijs, dat zij ook tot de lezers van thans nog wat te zeggen heeft. Het Kunstenaars Centrum, waar van de schrijfster werkend lid is, zal dit feit thans herdenken door tijdens de „Boekenweek" een ten toonstelling te organiseren, waar haar werk zal zijn bijeen gebracht. Medewerking aan deze expositie zullen bovendien enige beeldende kunstenaars verlenen door inzen ding van kinderportretten en plastiekjes. De expositie zal Zaterdag 26 Maart a.s. des namiddags om vier uur worden geopend door de heer D. L. Daalder in de Kunstzaalvan „De Rustendejager" te Bergen. De tentoonstelling zal gedurende de „Boekenweek" da gelijks geopend zijn van half drie tot half zes. VARA - BERGEN Op 8 Maart hield de afd. Ber gen van de VARA haar jaarver gadering welke vrij goed was be zocht. Na de behandeling van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bespraken voor zitter Bakker en districtsbestuur der Speur het Jaarverslag en Om- roeprapport van het Hoofdbe stuur. Uit de discussie bleek, dat men over het algemeen veel waardering had voor de VARA- programma's. Bepleit werd ech ter meer coördinatie van de sportuitzendingen op Zondagen en opvrolijking van het huidige Zondagmorgenprogramma. Vas te programma's als Showboat, Aetherforum en 't Hangt aan de muur...' wilde men vooralsnog handhaven. De voorzitter deelde nog mede, dat beide laatste uit zendingen resp. „Dansen met de Bruid" het volgend seizoen zeer waarschijnlijk een maal in Bergen zullen worden opgenomen. De aftredende bestuursleden werden herkozen terwijl het be stuur nog werd uitgebreid met Mevr, J. Bakker en de heer E. de Hondt. De Kascommissie werd aangevuld met de heer W. Ploe ger. Na bespreking van de feest avond, welke op 29 Maart wordt gehouden, nog ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der af deling, en waarin behalve Jan Oradi, Willy Alberti, Tonny Bakkenes nog verschillende an dere artisten van naam zullen op treden, werd de vergadering ge sloten. Na de pauze had men nog ge noten van een geluidsfilm over West-Friesland en Waterland en van een kleurenfilm over Hoorn. Voorzitter VARA. Bergen, Kerkelaan 30, Tel. 2802. MEVO-NIEUWS In de Klaverjasdrive bij Nieu- wendijk op 9 Maart was de einduitslag als volgt: 1. Komeco met 28.233 punten. 2. T. en O. met 27.802 punten. 3. Mevo A met 26.819 punten. 4. Konijn (Alkmaar) met 26.165 punten. De Koppelprijs ging naar N. v. d. Berg en Mevr. v. d. Grys- paarde (van T. en O.) met 5583 punten. De stand in de vierkamp werd: 1. St. Willibrord, 2. Mevo A 3. Komeco. VROUWENBOND N.V.V. In het Dorpshuis hield Dins dag 15 Maart de heer J. Bekius voor de Vrouwenbond een cau serie met lichtbeelden: „Langs de Middellandse zeer". Reeds eerder werd deze causerie door hem gehouden voor de blauwe N.V. en in ons blad besproken. KLANKBEELD van MINJON OVER „BELLO" De afdeling Bergen Nh., van Avro's jeugdomroep „Minjon' heeft een klankbeeld over „Bello" samengesteld, dat op Donderdag 31 Maart tussen vijf uur en kwart voor zes over Hilversum I te horen zal zijn in het programma „Op de jonge golf". Aan het klankbeeld, dat een kwartier in beslag neemt, werken mee de gepensionneerde conduc teur G. van Dok uit Alkmaar (Ome Gerrit), die een van zijn sterke verhalen over „Bello" ver telt en voorts de Tail-sisters Dina van Berge en Ans Kroon, alsmede Carla Bantink, Eberhard Schneider, Hanneke en Theo Waterman, allen lid van de Ber gense Minjon-afdeling. Bioscoop «De Rustende Jager" gaat over tot grootbeeld-projectie Naar wij van de Directie van Bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen vernamen, wordt ook hier zeer binnenkort een nieuwe installatie geplaatst, geschikt voor het z. g. Wide-Screen (Groot projectie) en Cinemascope. Dat een en ander nog niet eerder is gebeurd vindt zijn oor zaak hierin, dat bij zeer veel van de eerder geplaatste installaties de buitenste gedeelten van het geprojecteerde beeld niet scherp waren. Daar in „De Rustende Jager" de beste anamorphoten (dat zijn lenzen voor Cinemascoop), met de nieuwste snufjes worden ge plaatst, wordt een gegarandeerd helder beeld verkregen over de gehele oppervlakte. Daar de zaal ook moet worden gebruikt voor toneel- en andere uitvoeringen, wordt het projectie doek precies even groot als de toneelopening. Men hoopt een en ander met Pinksteren in bedrijf te stellen. KLOKKEN CAUSERIE Dr. A. J. VAN LEUTEN Op Dinsdag 29 Maart a.s. zal Dr. A. J. van Leuten, de bekende radiospreker van de rubriek „Tijdelijk uitgeschakeld", voor de afd. Bergen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen spreken over „Ouder worden en gelukkig zijn". Aanvang half acht in café Nieuwendijk, Dorpsstraat. Belang stellenden zijn welkom. Woedt Uet wttc yxacktwitk? SIMAVI-COLLECTE van 28 Maart t/m 2 April Het hoofdkantoor van Simavi verzocht de U. V. V. hier ter plaatse om ditmaal wederom dringend de aandacht te vragen voor het medisch werk op Suriname, Nieuw-Guinea en Indonesië. Voor het nieuw te bouwen tweede Bosland-ziekenhuis in Suri name zegde Simavi voor de in stallatie f 84.000 toe. In het ziekenhuis te Hollandia (Nieuw-Guinea) heeft in Dec. j.l. een felle brand gewoed, waardoor voor een zeer groot bedrag aan medicamenten is verloren gegaan. De brand brak uit na een ont ploffing in de apotheek. Simavi wil nu de gelden bijeen brengen voor grote Geschenkzen dingen medicijnen enz. naar dit Ziekenhuis. En dan zijn er nog vele aanvragen van de andere terreinen! De U.V.V. hoopt dan ook van harte, dat de collecte in de week van 28 Mrt.-2 April een succes zal worden, opdat Simavi haar barmhartigheidswerk in de geest van Prof. Albert Schweitzer kan blijven verrichten. Geeft met milde hand! „HET ROODE KRUIS" Afd. Bergen Wilt U de dokter helpen? „Operatie geslaagd, patiënt overleden". Nog niet zo lang geleden moesten zelfs de knap ste chirurgen dit trieste resultaat van tijd tot tijd vaststellen. De operatie was kundig uitgevoerd, complicaties waren niet opge tredenmaar de patiënt had de ingreep niet doorstaan. Aan bloedverlies was hij bezweken. Dat is nu niet meer nodig, want een bloedtransfusie helpt de patiënt om de lichamelijke krachtproef te doorstaan. Zorgt U ervoor, dat de dokter het materiaal daarvoor heeft? Dat kunt U doen door U aan te melden voor de Bloedafname- avond, die de afdeling BERGEN NH, van het Nederlandsche Roode Kruis organiseert op Maandag 9 Mei 1955 in een der lokalen van de Openbare Lage re School aan het Spaansepad te Bergen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Secretaresse van de Afdeling, Mevrouw A. C. Blok, nieuwe Bergerweg 38 te Bergen, telefoon 2519. Het Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. BERGEN GAAT UIT ZINGEN Dinsdag 22 Maart gaf het „Bergens Mannenkoor" en „Ber gens Klein-Vrouwenkoor" een concert in het Dorpshuis te Hoog woud. Na een woord van welkom door burgemeester D. Breebaart opende het mannenkoor dit goed geslaagde concert. Op het pro gramma stonden liederen van Mozart, Wagner, Brückner en Schubert, die dit koor vorig jaar in Bergen zong. Ook nu weer trof het sterk rhythmische en het goede volgen van zijn dirigent, de heer Bram Keereweer met zijn sterke contrastwerking. Jammer, dat de klank van dit koor bij zijn zuiverheid niet tot groter helder heid komt. Bergens Klein -Vrouwenkoor had een welverdiende ovatie in ontvangst te nemen. Dit koor is evenals zijn repertoire „klein maar fijn" en beschikt over mooi stemmateriaal. De dirigente Mevr. C. Morée-Dol had alle eer van haar werk. De solisten van deze avond waren Mevr. v. d. Lely- v. d. Meer, een sopraan, die in het hoge register nogal zwak was en de heer C. Rijvordt, bariton, met een mooie natuurstem. Vooral in het lied van Böhm „Still wie die Nacht" kwam deze bariton goed tot zijn recht. Jammer, dat drukke werkzaamheden de heer Rijvordt geen tijd laten de woord vorming bij het zingen grondig ter hand te nemende stem is het overwaard. Mevr. Cl. Keereweer-Dooije- waard en Mevr. C. Morée-Dol verzorgden de pianobegeleiding. Zingend Bergen bracht goede muziek in Hoogwoud en het applaus, dat niet van de lucht was bewees dat het talrijke publiek genoten had. VOOR KINDEREN EN OUDEREN Ongeveer 125 kinderen waren Dinsdagmiddag in het zaaltje van Nieuwendijk bijeen, om te worden getracteerd op lekkers en het zien van een paar films, die uitstekend in de smaak vielen, hun aange boden door de Algemene Neder landse Bouwvakarbeidersbond. De film van Micky Mouse wekte grote vrolijkheid, terwijl de ge schiedenis van „De circusjongen met stille aandacht werd gevolgd. Deze geschiedenis van de school jongen, die door zenuwachtigheid oorzaak is dat bij een duikwed- strijd zijn club verliest, maar die daarna in een andere plaats in aanraking komt met een circus, waar hij zelfs met goed gevolg het koorddansen leert, en als het cirsus in zijn woonplaats komt, als invaller voor de koorddanser kan optreden, wekte grote be langstelling. Enige dames van de Vrouwenbond die bij dit feest de leiding hadden, verdienen de dank van alle ouders voor hun uit stekend werk. Des avonds had in hetzelfde zaaltje een bijeenkomst plaats van leden der Algem. Ned. Bouwvak arbeidersbond met hun dames, tot het aanhoren van een uiteen zetting over de langere werktijd door de heer J. Roukema, districts bestuurder van de bond, en het aanschouwen van enige films. De heer Roukema, een uitstekend spreker, ving aan met er op te wijzen, dat er door de oorlog tientallen millioenen huizen waren verwoest, die gerepareerd of her bouwd moesten worden, om de groeiende bevolking onderdak te bezorgen. HOOFDên KIESPIJN Ook in ons land is er heel wat woonruimte vernield. Bedenken we dan, dat Nederland in 1800 twee millioen inwoners had, in 1900 vijf milloen, en in 1955 tien millioen, dan wijst de snelle aan was der bevolking er op, dat de vraag naar woningen steeds groter wordt. In ons land bestaat een schreeuwend tekort aan behuizing. In de grote steden zijn de toe standen schrikwekkend. De vorst periode heeft duizenden arbeiders verhinderd te werken en daardoor is grote stagnatie ontstaan Zolang de woningnood bestaat, kan de samenleving niet gezond zijn. Het is de plicht van iedere burger aan de verbetering van samenleving en maatschappij te arbeiden. Ook de arbeider heeft de plicht daartoe mede te werken. Thans is besloten de 48-urige werkweek met enige uren te verlengen, om de bouw- productiviteit op te voeren. Voor lopig is de 48-urige werkweek van de baan, doch het zal niet voorgoed zijn. Wanneer de tijd daar is, zal zij opnieuw worden ingevoerd. Daar voor staat het N.V.V. borg. De boeiende en overtuigende wijze waarop de spreker deze inzichten voordroeg, was oorzaak, dat hij zijn gehoor tot zijn inzicht wist te bekeren. Als films werden vertoond: „Een dak boven het hoofd", een documentaire uit diverse landen, die onder het oorlogsgeweld hadden geleden, ofschoon uit België geen beelden werden vertoond. Daar naast kreeg men beelden te zien uit Stockholm, dat geen oorlog gekend heeft, doch waar de woningnood al even groot is als in andere landen. Een tekenfilm „productiviteit" liet uitkomen dat quantiteit en qualiteit bij de pro ductie moeten samengaan. De grappige tekeningen werkten nog al op de lachspieren. Vervolgens kwam een Dolly- wood film van Joop Geesink, de fantastische kermis, een poppen- film, waarin zulk een rijkdom van fantasie was ontplooid, dat men best zulk een kermis in Bergen wilde hebben. Die zou mensen trekken en geld opbrengenZelfs voor de gemeente. Tot slot kwam een Foxfilm „Een circus vluchtte", dat de moeilijkheden uitbeeldde van eencircus in Tsjecho-Slowakye onder het communistische regiem, dat alles in 't werk stelt om aan dit regiem te ontsnappen en in de Amerikaanse Zóne van Duitsland beproeft te komen, wat tenslotte gelukt, echter met veel verlies van materiaal. Naast uitstekend spel der artisten kreeg men hier mooie natuur-opnamen uit Tsjecho-Slo- wakye te zien, die de schoonheid van dit land goed deden uitkomen. Een goed geslaagde avond, die zowel door het gesproken woord als door de fraaie films een vol daan publiek opgeruimd huis waarts deed keren. ZONDAGSDIENST ARTSEN Wed/Mad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per mm. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Zorg dan dat U King bij U hebt King houdt U fris. King zorgt ervoor, dat U tot de laatste minuut fit blijft voor Uw werk. KING pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Ingezonden mededeling Mijnhardt Kiespijnpoedors. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid BERGEN 27 Maart Dr v. GELDER. Tel. 2027 SCHOORL KOEDIJK 27 Maart Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1