thermogene NIET. dat ik er iets van zeggen wil PANG WRIGLEY ^3 *t)e tmsmpeïMfi t/aa ctemste tang. Wanbelalers voor! FILMNIEUWS. SCHOORL Voorjaarsvergadering V.V.V, Schoorl BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER'' BERGEN Nh. BURGEMEESTER PEECKSTICHTING Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat voor een echtpaar, te Schoorl woonachtig, binnenkort gelegenheid bestaat een 2-persoonskamer in het Tehuis Westerkimme te betrekken. Aanvragen te richten tot het Secretariaat der Stichting. Namens het Bestuur, de Secretaris, W. K. BELONJE. Bergens Winkeliersvereniging en de R.K.M.V. ,,De Hanze" hielden Maandag 21 Maart we derom een bijeenkomst voor alle winkeliers, middenstanders, am bachtpatroons en kasteleins van Bergen, waar voor een hon derdtal belanghebbenden het „systeem ter bestrijding van wanbetaling" door de heer A. Vermeulen, bedrijfsleider van de Coöperatie te Amsterdam, werd uiteengezet. Dit systeem, dat in ons blad van 11 Maart 1955 uit voerig besproken werd, vond al gemene bijval en in deze bijeen komst werd meteen onder de energieke leiding van de heer A. Vermeulen een Comité ter be strijding van wanbetaling in het leven geroepen en een bestuur benoemd. Na het vertrek der bezoekers van deze bijeenkomst hield dit bestuur reeds haar eerste infor matieve vergadering. Een officiële oprichtingsverga dering zal binnenkort volgen, waarna met kracht het euvel der ongewenste credietverlening be streden zal worden in het belang van de middenstand èn de ver bruiker. Beiden zullen beter orde op hun zaken moeten gaan stel len. GESLAAGD Voor het Praktijkdiploma slaag den de volgende candidaten Machineschrijven s Mej. Elly Schouten en Corry Houtkoper, beiden te Bergen. Eng. Handelscorrespondentie Mej. Anneke Stuurman, Bergen. Deze leerlingen zijn opgeleid door Instituut Burdorf, Alkmaar. „BOEFJES VAN MONTMAR- TRE". Men zou zich niet kunnen voorstellen dat een film als „Plus de vacances pour le bon Dieu" in ons land uitgebracht onder de titel „Boefjes van Montmartre" ergens anders zou kunnen ont staan als in het oude Europa, of nog directer gesproken in „La Douce France". Want de acht kinderen waar het in deze film om draait, zijn op het lumineuze idee gekomen om onze Lieve Heer eens wat vacantie- te gunnen en zelf de handen uit de mouwen te steken. En zo ontvangt de verbijsterende bevolking van het arme Mont martre een stroom van goede ga ven, van kinderwagentjes en baby- uitzetjes tot nieuwe broeken toe. Mèt een briefje „Van onze Lieve Heer". En dit alles van acht kleine Lord Listertjes, variërend van vijf tot vijftien jaar, die hun rovers hol „Hoofdkwartier van onze Lieve Heer" gedoopt hebben, maar het geld voor hun nobele daden ver krijgen uit de nogal ignobele ac- tiviteit, het oppikken van schoot- en lievelingshondjes van rijke da mes en het triomfantelijk terug brengen als er een beloning uitgeloofd is Van begin tot eind zit men te gnuiven bij deze haast schandalige baldadigheid, waarbij met iedereen en alles een loopje wordt geno men. Er verschijnen niet zo heel veel van deze films: „Wij gaan naar Parijs" was er ook zo één. „SCHATTIGE VROUWTJES". Van een geheel ander genre is deze luchtige komische film „Ado- rables creatures". De regisseur Christian - Jaque schijnt dit genre wel te liggen, want zonder inzinking wordt de satirische komedie volgehouden, mede dank zij de weliswaar soms pikante, maar spitse dialogen van Charles Spaak. De beste Franse spelers zijn in het geweer geroe pen: Danielle Darrieux, Edwige Feuillère, Daniel Gelin, Martine Carol. Kostelijk is de steenrijke wedu we, wispelturig en capricieus, in haar vertoon van liefdadigheid, die haar kamenier bij elke gele genheid haar begane misstap als een lesje op laat zeggen: deze philantropische dame verkeert in een valsaard wanneer het in haar kraam te pas komt als diefstal uit te leggen wat zij aanvankelijk in haar luchthartigheid als ge schenk had gegeven Een raak neergezette zedenschets. RECLAMETOCHT Zoals de laatste jaren gebrui kelijk is, wil de commissie voor de reclametocht ook dit jaar weer een dergelijke tocht organiseren. Het is een gezamenlijke tocht voor alle inwoners van Schoorl, Groet en Camperduin. Het doel is: samenwerking en binding tussen alle inwoners van ons dorp, en tevens reclame maken voor onze mooie streek. Vooral de samenwerking in dit verband kan aan onze dorpsgemeenschap slechts ten goede komen. Een ieder die in de gelegenheid is, geve zich op voor deze veel belovende mooie tocht. Ook deel nemers met luxe auto's zijn welkom. De tocht gaat via Amersfoort, Apeldoorn, Arnherm, Sonsbeek (Airborne monument) en eventueel door de Betuwe. Het definitieve programma zal nog worden uit gewerkt. Zie verder advertentie. De commissie Na het gure voorjaar zou men er bijna aan gaan twijfelen of er wel een zomer op het pro gramma van het jaar 1955 voor komt, maar dat de V.V.V. Schoorl daar anders over denkt, blijkt duidelijk uit de vergade ring van 10 Maart j.l. in de zaal van de heer Nic. Schuyt, die in het teken stond van de voorbe reidingen voor het komende sei zoen. Vooraf had een huishou delijke vergadering plaats naar aanleiding van het op de agenda voorkomende voorstel tot contri butieverhoging, en hoewel bleek dat, zoals mijn collega in de Alk maarder opmerkte, „het vuile wasje aardig schoon gespoeld was", toen hij ter openbare ver gadering verscheen, menen wij die er bij aanwezig waren de opmerking te mogen maken, met in achtneming van het verzoek hierover geen verdere publicaties te verstrekken, dat deze heldere was niet was verkregen door middel van „bijtende middelen", maar met een „lauw sopje" tot stand werd gebracht! De open bare vergadering werd door de voorzitter M. W. v. d. Garde met een welkomswoord ge opend, waarna de notulen van de vorige vergadering wer den goedgekeurd, het uitgebreide jaarverslag van de penningmees ter en secretaris werden voorge lezen, de kascommissie zijn ac- coordbevinding met het beheer van de penningmeester uitsprak en de rekening over 1954, die met 'n batig saldo van 2618.10 sluit, aan de vergadering werd voorgelegd. Dit alles leverde geen moeilijkheden op, waarna werd overgegaan tot het voorstel der contributieverhoging. Dank zij bovenvermeld „sopje" kwam dit voorstel in de vergadering, gekleed in een helder wit ge waad van onschuld, en werd als zodanig door alle aanwezigen met instemming ontvangen. Eén der jaanwezigen maakte daarop een uitzondering. Hij stemde n.l. „vóór onder protest," een niet dikwijls voorkomende handel wijze! Met ingang van 1955 zul len dus de volgende contributies worden geheven: K. M. Gerritsen Horloger - Opticiën Hotel en pensionhouders: 2, per bed. Gemeubileerde woningen: De verhoging zal minimaal 2.50 en maximaal 5.bedragen boven de thans betaald wordende con tributie, een en ander ter beoor deling van het Bestuur. Kampeerterreinhouders: een verhoging van 0.25 per tent. Deze verhogingen werden wen selijk geacht om te kunnen be schikken over meerdere middelen ter financiering van attracties voor de zomergasten, waarmede dus de belangen van alle leden indirect worden gediend. De diverse festiviteiten zul len weder onder de beproefde lei ding van de daarvoor bestaande commissies plaats vinden. Als noviteit werden windhondenren- nen aangekondigd waarover met het bestuur van de windhonden- rennenvereniging in overleg zal worden getreden. Naast de mo- RHEUMATIEK... tor en wandel puzzle-tochten zal een puzzle tocht per fiets wor den georganiseerd, terwijl door het loze vissertje, de viskampioen van Warmenhuizen, de gasten zullen worden aangemaand de hengelroede ter hand te nemen. Verlichtingsavonden, braderie en muzikale rondgangen voltooien dit rijk gevarieerd programma, en men kan dus niet beweren dat de V.V.V. niet tracht het onze gasten zo aangenaam mogelijk te maken. Voor de rondvraag meldden zich een twaalftal spre kers. Dei belangrijkste onderwer pen waren: De voor de verhuur ders onvoordelige aanvragen voor verhuring gedurende bijv. de laatste week van de maand plus de eerste week van de vol gende, waaraan niet voldaan kan worden, zeer tot ongerief van de aanvragers en tot spijt van de verhuurder. Een oplossing hier voor is echter moeilijk te vinden. Ook werd verzocht meer publi citeit te geven aan de diverse feestelijkheden, daar de medede lingen op de borden niet vol doende worden geacht. Voorts was er nog een klacht over het piateriaal van de N.H.A.D.O. Hoewel de beschrijving van de spreker ons wel wat overdreven leek, daar hij de toestand van de bussen wel erg zwart aftekende, moet worden toegegeven dat het materiaal dat de dienst Schoorl- Camperduin onderhoud niet be hoort tot de topklasse in het wagenpark van de NHADO. Verblijdend is het echter te kun nen vermelden dat het levende materiaal, n.l. de chauffeurs aan vriendelijkheid vergoeden het geen het dode materiaal mag tekort schieten. Merkwaardiger wijze begint dit artikel met „de was" en eindigt het met „de was". De heer v. d. Garde sloot de vergadering n.l. met enige va derlijke vermaningen aan de in woners van Schoorl en omstre ken. In tegenstelling met het bekende: „DOE DE WAS DE DEUR UIT, verzocht hij n.l. Houdt Uw was zoveel mogelijk verborgen voor de ogen van de gasten en adspirant-gasten. De kans te lopen gedurende zijn va- cantiedagen tegen de was van een ander te moeten aankijken verhoogt niet de animo tot een verblijf. Ook de tuinen worden onder onze aandacht gebracht: Knip de heggen, rol het gras, Hoflaan 2 - BERGEN - Telefoon 2202 SPREEKUUR SCHOORL: hark het grint, plant bloemen, in één woord herschep uw tuin in een lusthof ter streling van het oog van vreemdeling en ingeze tene! Met deze woorden, die een waardig hoofdstuk zouden kun nen vormen in het beroemde boek „HOE HOORT HET EIGENLIJK?", benevens de bes te wensen voor een gunstig sei zoen, werd deze prettige en vruchtbare vergadering gesloten. FANFARE-CORPS „DE VRIENDSCHAP" Sinds Mei 1952 ligt het fan fare corps „de Vriendschap" in zoete sluimer en wacht, evenals „Doornroosje" op de prins die haar zal doen ontwaken. En ziet, de prins is gekomen in de persoon van de heer J. de Leeuw. Deze heeft zich zijn vroeger ge dane belofte herinnerd om „de Vriendschap" tegelegenertijd we der nieuw leven in te blazen. Met medewerking van de heren J. Meededorp en A. Ruis Kz. heeft hij door zijn bekende wel bespraaktheid en overredings kracht deze herleving bewerk stelligd. De oude instrumenten ten getale van 36 zijn nog aan wezig. Weliswaar moeten deze worden opgepoetst en hersteld, maar de grootste zorg is de no dige bekwame monden en han den te vinden om de verlangde „SCHATTIGE VROUWTJES" is jaar muziek eraan te ontlokken. En ook daarin is men voor een groot gedeelte al geslaagd. Reeds 29 spelers waaronder 7 oud-le den gaven zich op en de ove rigen zullen ongetwijfeld volgen. Onderhandelingen met een ge schikt dirigent zijn al gaande. Plannen voor een tamboerscorps, dit vooral om ook de jeugd in te schakelen, worden in overweging genomen indien het muziekcorps zijn vorm heeft gevonden. Een zeer verblijdend initiatief dat alle steun verdiend omdat daar door de corpsen van buiten, hoe zeer ook op prijs gesteld, kunnen worden gemist. In de vergade ring van de V.V.V. hing de heer de Leeuw bij de rondvraag een aantrekkelijk beeld op van een plaatselijke fanfarecorps dat bij de feesten van de V.V.V. ter op luistering kan dienen. Maar zo als bij al dergelijke plannen, is hier ook weer de geldelijke bij stand van de ingezetenen nodig. Wij hoorden iets over een dona teurschap van 2,50 en hiervoor meldden zich spontaan een zestal omstanders aan! Laat dit voor beeld door velen worden opge volgd zodat wij na verloop van een redelijke oefentijd met trots kunnen gewagen van een uitste kend Schoorls Fanfarecorps. „de Vriendschap"! KAuW heerlijk - verfrissend verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust UIT HET DAGBOEK VAN MARCELLE KENT U OOK van die men sen, die er van die bepaalde uitdrukkingen op na houden? Ik héb een kennis, die we voor het gemak maar Mary zullen noemen. Die Mary dan is ver slaafd aan het zinnetje: „Niet, dat ik er iets van zeggen wil!" En dan komt er achteraan: „maarEn dan zegt ze er natuurlijk tóch wat van. De in- konsekwentie van deze irriteren de gewoonte heb ik tot dusver niet kunnen begrijpen. Iedere keer als ik haar dat „maar en de hele rest hoor afdreunen, heb ik neiging om geprikkeld te denken: „Maar mens, waarom zég je er dan wat van, als je er toch niets van zeggen wilt! Waarom slik je de hele boel niet in en houdt het voor je, in- plaats van er een ander mee te vervelen?" LI hebt natuurlijk allang be grepen, dat datgene, waarvan Mary eigenlijk niets zeggen wil, maar waarvan ze toch altijd het hare zegt, nooit veel vriendelijks voor een ander inhoudt. U zou dan eigenlijk ook nog dat gezicht van haar erbij moe ten zien. Eerst kijkt ze een beetje onverschillig uit de hoogte, neus in de wind, de neusvleugels een weinig gespalkt, mondhoeken verachtelijk neergetrokken. Het „niet dat ik er iets van zeggen wil" staat gewoon levensgroot op haar trekken geschreven. Maar zodra het woordje „maar", dat een beetje langegerekt uitge sproken wordt, van haar lippen is gegleden, Verandert haar ge laatsuitdrukking zienderogen. Er licht iets geheimzinnigs in haar ogen op. Je hebt het gevoel, dat ze nu zal gaan fluisteren, om een grotere intimiteit te suggereren. Dat is altijd het ogenblik, waarop ik retireer. Instinctmatig trek ik me van haar terug. Maar tegelijk voel ik de wilde behoefte opkomen, alles te gaan tegen spreken, wat ze ook mag be weren. Zelfs al zou het tegen beter weten in moeten gaan. Enkel en alleen uit solidariteits gevoel met degene, die over de hekel gehaald zal worden of wiens persoonlijke aangelegen heden nu eens lekker uitgeplozen zullen worden, zonder dat hij er iets aan kan doen. VOOR DE ZOVEELSTE maal vraag ik me af: „Wat heb ben ze eraan, die Mary's wie het „niet, dat ik er iets van zeg gen wil in de mond bestorven ligt, alleen maar om een excuus te hebben, er wél iets van te zeggen. En naar hartelust te roddelen, te bekladden, te criti- seren en af te breken, terwijl ze met dat bewuste inleidings bij is en de dingen dus niet recht kan zetten. Maar ze had den er toch écht niets van wil len zeggen hoor! Ze varen onder valse vlag, deze Mary en con sorten. Ze doen net, of ze ieder een het recht op persoonlijk le ven en handelen toekennen en van harte gunnen. Maar in wer kelijkheid gunnen ze haar mede mensen niets. Niet eens een on besproken naam. Ze zouden iedereen de wet willen voorschrijven over hoe het hoort en wee degene, die zich daar niets van aantrekt en rustig zijn eigen gang gaat. Voor dames zoals Mary bestaat één vorm van fatsoen en dat is die, Voor vlijtige handen in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei welke zijzelf verzonnen hebben. Er is maar één denkbare levens wijze en dat is dit van henzelf. ALLES goed en wel, maar waarom zouden anderen zich daarbij moeten aanpassen, om niet in ongenade te vallen? Het komt immers ook niet in de Mary's op, dat ze ook wel eens moeite konden doen, zich bij andere zienswijze aan te pas- "sen, of althans te trachten, er iets van te begrijpen. Maar nee, ieder die anders doet, anders denkt, ander voelt dan zij, valt buiten het enge kringetje van hun bevattingsver mogen en heeft afgedaan. Zo iemand wordt eenvoudig voor „gek" of „onfatsoenlijk" uitge kreten. Niet, dat ze er iets van zeggen willen, hoor. Dat niet! Maar ze doen het ondertussen toch maar. En nu ben ik eindelijk dan zo ver, dat ik in openlijke opstand ben gekomen. Ik heb schoon ge noeg van alle Mary's, die „er niets van zeggen willenIk ben in staat, hen met geweld te snoe ren, als ze er weer over be ginnen, met hun uitgestreken ge zicht. Want het meest fnuiken de is, terwijl ze daar zo ver trouwelijk met je staan te feme len en net doen of ze jou tot één der hunnen rekenen, dat je je ervan bewust bent, dat jij waar schijnlijk haar volgende slacht offer bent, als je nu niet op alles „ja" en „amen" zegt. Dan heb ben ze ook in jou iets gevonden waar ze „niets van zeggen wil lenmaar dat toch wel zo af keurenswaardig is, dat het toch even uit de doeken gedaan moet worden. En als dan ook met be trekking tot jou het fatale „maaruitgesproken is, dan blijft er ook van jou geen stuk meer heel en zul je aan een me- zinnetje toch nog een schijn van fatsoen ophouden. Is het haar drijfveer, te laten uitkomen, dat zij die dingen, waar ze „niets van willen zeg gen" en toch iets van zeggen, nooit zouden doen, maar breed genoeg van opvatting en ruim genoeg van begrip zijn, om er een zekere tolerantie voor te hebben? Maar dan zijn ze toch abuis, want ze zijn helemaal niet breed en ruim, hoe graag ze je ook willen laten geloven, dat ze op een verheven standpunt staan. Onder hun dekmanteltje roddelen ze er lustig op los. De reputatie van een ander is voor hen maar een klein nootje om te kraken. Ze zetten er hun tan den in, proeven even en daar gaat het al: „Krak". Er wordt iets gezegd, iets ge fluisterd over iemand, die er niet dogenloze kritiek onderworpen worden. Ja, zo zijn ze, deze vrouwen met haar huichelachtige, schijn heilige inslag en haar behoefte met modder te gooien en tegelijk buiten schot te blijven door te beweren, dat ze „er niets van zeggen willen." Je moest haar op hetzelfde ogenblik, dat ze haar vuil be ginnen op te spuiten met hun slachtoffer kunnen confroteren. Dan konden ze het in haar ge zicht zeggen. Dat zou tenminste fair zijn. Maar och, veel helpen zou dat confronteren ook al niet. Want de Mary's zouden zich er natuurlijk dadelijk uitred den door met een vroom, uitge streken gezicht te beweren: „Ik zei toch al: niet, dat ik er iets van zeggen wil MARCELLE. Ingezonden mededeling. Niet krabben. D e heidervloei- TTITTTT bareD.D.D. kalmeertdejeuk 11 I I 1% in enkele seconden, doodt de V» JU JA ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN "WTfe A HUIDAANDOENINGEN BW. BW. IB VLOEISTOF BALSEM ZEEP Kerkstraat 6 BERGEN Telefoon 2465 Ingezonden mededeling Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. BRILLENSPECIALIST Mr Opi. D. W. PASTOOR Dinsdagi, n.m. 7—8 uur in „De Rustende Jager" ZIEKENFONDS LEVERANCIER Vrijdag-Zondag-Donderdagavond te 8 uur Les petits Poulbots in „BOEFJES VAN MONTMARTRE" is jaar met de hond Gangster en bijna al zijn collega-honden van Parijs. Zaterdag-Woensdagavond 8 uur: Zondagmiddag 2.30 uur Een film waar iedereen een oogje zal wagen met Martine Carol, Danielle Darrieux, ReneéFaure, Edwige Feuillère en Daniel Gelin „Schattige vrouwtjes doen het altijd", voorspelde Jan Spierdijk voor de AVRO-microfoon Ingezonden mededeling ff Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel

De Duinstreek | 1955 | | pagina 2