V.V.V. - NIEUWS Gemeenteraad j Schoorl PANG Somber vooruitzicht voor begrafenisvereniging vezsmpeun^ van dvmsk tang. Frisse vreugde ELKE MORGEN BRANDJES W5 Berger Mannenkoor viert feest Kunstkring Bergen ZOMERPROGRAMMA Dorpshuis Bergen Nh. V.A.R.A. afd. BERGEN Vanaf Zaterdag 2 April a.s. Heropening te 16 uur GERRITSEN Koorvereniging „Bergen' jubileert VRIJDAG 1 APRIL 1955 32c JAARGANG No. 13 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d. Hoef FINANCIËLE BASIS MOET HERZIEN Bergen Als niet spoedig een gezonder financiële basis voor de Algemene onderlinge begrafenis vereniging wordt gelegd, zal zij binnen afzienbare tijd geliqui deerd moeten worden Van een dergelijk genomen besluit zouden bijna 1500 leden grote schade lij den. Dit waren de woorden die het bestuurslid van de ver., de heer C. Ellis, sprak op de verga dering in café Nieuwendijk ge houden. In het afgelopen jaar had de vereniging voor 11 leden en 2 kinderen de uitvaart verzorgd. Het voordelige saldo bedroeg 455.34. De reserve bedraagt 6948t.06. De heer C. Groot, periodiek aftredend, werd met algemene stemmen herkozen en aanvaardde onder dankzegging voor 4 jaar het voorzitterschap, dat hij reeds 27 jaar vervulde. Hierna werd de financiële ba sis door de heer Ellis belicht. Hij had een onderzoek ingesteld en kwam tot de volgende conclusie. Het inleggeld van 2.met een reserve van nog geen 7.000, is beslist te laag voor een vereni ging van 1480 leden. Bij de op richting van de vereniging op 25 October 1919 bedroegen de begrafeniskosten de helft van nu. Door een contract met een be grafenisondernemer bedragen de kosten nog slechts 102.voor de vereniging. Maar tegenover een maandpremie van 7 tot 40 cent per maand met een uitgave die 100 hoger ligt is dit beslist onmogelijk nu de uitkeringen straks in een hoger tempo zullen volgen, en de premie in verhou ding met de begrafeniskosten veel te laag is. 35 jaar geleden achtte men zich bij de oprichting rijk door het bezit van enkele duizenden guldens, en kon men de premie laag stellen. Pas 3 jaar geleden zijn de premies met 3 ct. verhoogd. In deze situatie gaat de ver. ten gronde en wie be taalt de kosten dan van hen die jarenlang gespaard hebben? Zou de ver. overgaan in handen van een verzekeringsmaatschappij dan zou er iedere maand 220. meer per maand moeten worden opgebracht en zou de reserve verloren gaan. Bij deze overgang zouden ook de kinderen niet meer pro-deo begraven kunnen wor den. Bovendien zou de dekking tot 30.000.moeten worden opgevoerd. Dit alles is tegenover de leden onverantwoord en daar om dient de ver. behouden te blijven, en op een gezonde finan ciële basis gebracht te worden. Een premieverhoging van onge veer 150 kan dan niet uit blijven. Een commissie voor reorgani satie werd benoemd bestaande uit de heren R. Bos, B. Boorsma, W. Ellis, Jo Lijen en J. Schotten. De uitgewerkte plannen zullen zo spoedig mogelijk ter kennis van de leden worden gebracht. Met de lente schijnt ook het brandseizoen te zijn begonnen. In de afgelopen week werden er zelfs twee brandjes gemeld op de zelfde dag. De eerste was een schoorsteenbrand bij de familie Van Twuiver aan de Oosterweg waar zelfs de brandende kachel naar buiten werd gesleept, de tweede was ten huize van dokter Poot in de Dorpsstraat. In beide gevallen was het nodig de schoorsteen eens grondig te vegen. Zondagmiddag even over twaalven werd een uitslaande brand geconstateerd in de R.K. Pastorie, in de kamer bewoond door kapelaan Appelman. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon niet worden voorkomen dat de schade aan meubilair en andere bezittingen van de kape laan vrij aanzienlijk was. Volgens informatie zou de brand zijn ont staan doordat een brandend elec- trisch kacheltje te dicht bij een gordijn was geplaatst, dat vlam vatte en zo gelegenheid bood aan het vuur zich verder te versprei den. Zaterdagavond 26 Febr. gaf het Berger Mannenkoor een feest voor leden en begunstigers in de dancing van ,,De Rustende Ja ger". De genodigden zaten ge zellig aan tafeltjes om de dans vloer geschaard. De intieme avond waar muziek en dans el kaar afwisselden werd behalve door het Berger Mannenkoor mede opgeluisterd door het Klein Vrouwenkoor; de band van Frans Oudhof, het koortje van de Ber ger brandweer, de Groemiko's, Ko en Ko, het .Vrouwenkoor uit Hoogwoud" waarvan een der „sopranen" het dikkertje Janne tje K. zo verrukt was de dirigent Meningsverschillen in het be stuur der V.V.V. Bergen hebben er toe 'geleid, dat de secretaris dezer vereniging op staande voet ontslag heeft genomen. Woensdag 23 Maart werd voor de Alkmaarse rechtbank voor de tweede maal een zaak in kort geding behandeld tegen de V.V.V.-Bergen. Ook thans was het de V.V.V. Bergen aan Zee, die deze zaak aanhangig maakte. Ditmaal ging het om een verbod tot het hou den van een informatiebureau door V.V.V. Bergen in het terri toir! Bergen aan Zee. Mr H. Scholten, optredend voor de V.V.V. Bergen aan Zee, meende dat dit moest leiden tot oneerlijke concurrentie. De af spraak, tussen de beide V.V.V.'s gemaakt, zou door die te Bergen niet zijn nagekomen, waarvan schriftelijke bewijzen werden overlegd. Mr S. D. Sluis, voor de V.V.V. Bergen optredend, be streed de loyaliteit van Bergen aan Zee, en wees op de moeilijk heden tussen beide partijen ont staan, waardoor een samenspre- king tussen' beiden werd verhin derd. Hij pleitte ten slotte om de eis van Bergen aan Zee niet ont vankelijk te verklaren. In de rechtzitting van 28 Maart heeft de president vonnis gewe zen. V.V.V. Bergen werd ver- Bram Veereweer op deze avond te zien, dat zij hem tot grote hila riteit van de aanwezigen hartelijk knuffelde, verder mevrouw en de heer Koster met een lied, waarin de geschiedenis van het Mannen koor bezongen werd, de dames Gees van Dijk en Bets Kraakman in de twee Tirolerinnen, die al zingende de dirigent en de be stuursleden de bij hun functie passende attributen uitreikten. Om 2 uur kwam er een einde aan dit gezellige feest en voldaan togen de genodigden huiswaarts. Maandag 28 Maart trad het gezelschap van Wim Sonneveld in de toneelzaal van De Rustende Jager op met: „Waar de blanke top". Op rake wijze werden de vaderlandse deugden en al te moderne opvattingen op het ge bied van opvoedkunde en der Kunst gehekeld. De goed gespeelde en gezon gen „Schuintamboers" 1600) en „Catootje" (1900) oogstten een daverend applaus, evenals de geestige „bruidsfoto". Het gezelschap gaf doorlopend uitstekend spel te zien, schoon dit spel de tekst nog al eens moest redden. Het talrijke publiek, dat zich kostelijk vermaakten, ont hield de spelers het welverdiende applaus niet. oordeeld haar informatiebureau te Bergen aan Zee te sluiten, met een dwangsom van honderd gulden per dag zolang men daaraan geen gevolg geeft. 't Duurde niet lang of de be slissing was in Bergen aan Zee Dekend. In het hotel Nassau- Bergen ging de vlag uit, twee minuten daarna deed hotel Wil- helmina hetzelfde. Het verheu gende nieuws ging in de bad plaats van mond tot mond en veroorzaakte heel wat blijdschap: David had Goliath overwonnen! Maar nog is Polen niet ver loren! Binnenkort zal V.V.V. Bergen met verdubbelde rotten optrekken naar het Hof in Am sterdam, om aldaar met de mede werking van het Gemeentebe stuur en van de A.N.V.V. zijn werkelijke of vermeende rechten op de naam Bad Bergen te laten bepleiten. Tot zover leven we dan maar in afwachting van hetgeen daar van te melden valt. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur en Leiding van het Dorpshuis te Bergen het pro gramma van het Dorpshuis na April voort te zetten op de vol gende wijze, waarbij het voor naamste deel nu uit buitenwerk zal bestaan. De leeftijdsgroepen zullen zijn: 4 t.m. 6 jaar; 6 t.m. 8 jaar; 8 t.m. 10 jaar; 10 t.m. 12 jaar; 12 jaar en ouder. Geen club met één bepaalde activiteit! De activiteiten zullen plaats vinden op Woensdagmiddag, Za terdagmiddag en Zondagochtend. De volgende activiteiten zullen plaats vinden voor de groepen: Sport bestaande uit veldspe len. Kleuterallerlei-spelen enz. Volksspelen, wandelen, fietsen, speurtochten, volksdansen enz. Verder zullen er enkele vaste clubs bestaan zoals Schilderclub Buiten, o.l.v. de heer Sax op Zondagmorgen, en een Natuur studieclub. De blokfluitclubs en de muziekclub zullen tot de grote vacantie doorgaan. Met het ingaan van de grote vacantie van de lagere scholen zal het programma als volgt luiden: De leeftijdsgroepen blijven gelijk. Van Maandag t.m. Zaterdag zullen fde activiteiten lopen van 10 uur 's morgens tot ca. 5.30 uur 's avonds. Er is gelegenheid voor de kinderen om hun brood mee te nemen en dit buiten of bij slecht weer in het Dorpshuis te gebruiken. Verder zullen de ac tiviteiten gedurende deze weken uitgebreid worden. Het ligt in de bedoeling om bij een groep van ongeveer 10 a 12 kinderen één leider of leid ster aan te stellen. Betaling: In wekelijkse termijnen. Van 2.per kind, voor elk volgend kind uit het gezin 0,25 minder. Dagkaarten zijn verkrijgbaar a 1.Hierbij is ook gedacht om de mogelijkheid open te stel len voor de kinderen van de pen siongasten. Er zal zo veel mogelijk getracht worden alles onder deskundige leiding plaats te laten vinden. Er moet nog op gewezen wor den dat er niet in zee zal wor den gezwommen. Dinsdag 29Mrt. gafde V.A.R.A. afd. Bergen, in de schouwburgzaal van „De Rustende Jager", een jubileum-feestavond die klonk als een klok. De afd. Bergen herdacht het feit, dat zij 25 jaar geleden opgericht werd. De voorzitter, de heer Bakker, heettealleaanwezigen hartelijk welkom en gaf het woord aan de heerLebon, penningmeester der V. A. R. A., secretaris der N.R.U. en in de bezettingstijd in Engeland oprichter van Radio Oranje. Hij gaf zijn hoorders een kijkje op de samenwerking, die er de laatste jaren is tussen de ver schillende radioverenigingen, die in de Ned. Radio Unie verenigd zijn. De samenwerking is groot, men heeft een gezamelijke tech nische dienst, de radio-musici(vier- honderd in totaal) staan in dienst van de N.R.U. en spelen dus voor de diverse verenigingen. Zo beslist ook de Unie, wat er in de studio's gebeurt en wordt b.v. een K.R.O. hoorspel in de studio van de V.A.R.A. gespeeld. Maar er is één heilig huisje en wel de pro gramma-samenstelling. Daar duldt geen der verenigingen inmenging van anderen. De V.A.R.A. is ge negen, ook wat programma betreft, schikkingen met anderen te treffen, maar de rode draad, die door 't programma loopt,onderandereook door het Zaterdagavond pro gramma in de vorm van „de rode voorlichtingen" gegeven door de heer Voskuil, hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", zal zij onder geen voorwaarde prijsgeven. Na de afd. Bergen een voorspoedige groei in de komende jaren te hebben toegewenst, overhandigde de heer Lebon de voorzitter der afd. een voorzittershamer. Jan Oradi, de man van de vreemde geluiden, opende het programma en was de conferencier van deze avond. Het was hoogst amusant deze „geluiden-produ cent" aan het werk te zien. Het vertrek van een trein, het voorbij marcheren van een afd. Schotten met doedelzak, het ontwaken van een in zijn nachtrust verstoorde eend, noemt u maar wat, hij pro duceert het. En natuurlijk imiteert hij met even groot gemak sprekers voor de radio. Later op de avond gaf hij in „Het Circus", in samen werking met Wilma Durand, blijk, ook meesterlijk het gebaar te be heersen. De Stefani's met hun ver bluffende handigheid, die zelfs kans zien voor de ogen van een vierhonderdtal mensen een grote radio in lucht op te lossen, en hun assistenten uit het publiek „uit te plunderen", zouden zich waarschijnlijk wel iedere maand opnieuw kunnen inrichten met alles wederom HET adres voor UW BORREL, WIJN OF BIER (Volledige vergunning) „HUYS BRERO" (v/h café Oldenburg) wat zij zo al goochelende „over houden". Jan Tromp, de populaire kunstfluiter, toonde wat te be reiken valt met twee vingers in de mond te steken; doet u het maar na. Willy Albert), de grote kleine man „draaide" zijn gramo- foonplaten en Tony Bakkenes, de accordeonvirtuoos, gaf met won derbaarlijke vingervlugheid vro lijke klanken en populaire melo dieën ten beste, terwijl de parodist en leerling-goochelaar Swen Smeele zijn toehoorders deed schudden van de lach. Deze vrolijke avond werd met een dansje besloten. VERLOVINGSRINGEN KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN TON EEL-A VOND Op de laatste dag van de „Boekenweek", dus Zaterdag 2 April a.s. heeft het Kunstenaars Centrum een bijzonder aantrekke lijke avond kunnen arrangeren. Leerlingen van de hoogste klasse van de Toneelschool zullen name lijk die avond voor het Centrum optreden in stukken van Shake speare, Dumas en Anouilh. De opvoering zal plaatsvinden in de dancing van „De Rustende Jager aanvang om 8 uur. Kaarten zijn in voorverkoop daaelijks verkrijg baar van half drie tot half zes aan de Kunstzaal. Voor nadere mededelingen verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. MEVO-NIEUWS In de zeer sportieve-wedstrijd op 25 Mrt. tussen de Klaverjas- club MEVO en de Alkmaarse club Het Kleine ging de prijs dit maal naar MEVO. Het bleek, dat dit soort wedstrijden, die be stemd zijn om vriendschapsbanden met andere clubs aan te kweken, meer en meer in de smaak vallen. Het rustig zitten der solisten bij de vleugel en het sterke contact door hun kunst met de toehoor ders, schiep de zonodige sfeer om intens van muziek te genieten. Gezongen werden volksliederen bewerkt door W. Pijper, liederen van Willem Andriessen, Lod. Mortelmaos, Hans Schouwman, J. Ryelandt, Alph. Diepenbrock en enkele kleingedichtjes van Cath. van Rennes. Het was een genot om aan te horen. De bas- bariton had nog iets te kampen met de naweeën van een keelaan doening, maar we achten ons ge lukkig hem toch deze avond we der in Bergen te hebben mogen horen. Het Koor besloot dit eerste deel van het programma met een leutig en vlot gezongen „Zaans Liedeken" van Cornélie van Oosterzee, en het stemmingsvolle moderne „Als het licht wordt" van Hendrik Andriessen, waar van het slot bijzonder mooi klonk. Na de pauze werd door koor en solisten in samenwerking met de orkestgroep „Schagen" en enkele blazers „Das Lied von der Glocke" door Andreas Romberg ten gehore gebracht. Het is be wonderenswaardig wat de jonge dirigent Oeb Bootsma hier heeft wetenj te bereiken aan samenspel; hij toonde hiermee niet te hoog te hebben gegrepen voor zijn ge hoor, terwijl „de zaal" geboeid meeluisterde en meeleefde met het lied. Het was voor alle medewer kers een succesvolle avond.. Ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van de koorvereni ging „Bergen" gaf deze, onder leiding van haar dirigent Oeb. Bootsma op Donderdag 24 Maart een jubileumconcert in De Rus tende Jager. In de volle schouw burgzaal waren o.a. aanwezig: de loco-burgemeester de heer Den Das, de directeur van het be jaardenhuis Zuiderzon te Scha- gerbrug, de heer Fukker, vice- voorzitter van de bond, en een zangkoor uit Schagen. B. en W. hadden laten weten dat zij, aan gezien het hier een jubileumcon cert gold, 40% in de eventuele tekorten zouden bijdragen. Het koor opende deze avond met het goed gezongen Sanctus van Clemens non Papa, gevolgd door het door dit koor te Scha- gerbrug ook zo bijzonder goed gezongen Cantico sacra van Jan Pz. Sweelinck. Daarna traden de solisten Elizabeth Leguyt-van der Zanden, sopraan, Arjan Blan ken, tenor, en Huib Maal, bas- bariton op, met aan de vleugel Oeb Bootsma. Het musiceren dat nu volgde, deed in zijn vorm denken aan de muziekavonden, zoals deze vroeger plaats vonden in muzikaal begaafde families en hun vriendenkring. De begaafd sten, vaak, evenals op deze avond, vakmensen, musiceerden, en de kenners en liefhebbers ge noten, en leefden intens mede. Ons Gemeentebestuur heeft een 'loffelijk voorbeeld gegeven in verband met de oplossing van het verlichtingsprobleem in ons ge liefde dorp. In de dagbladen le zen wij herhaaldelijk over kost bare studiereizen die burgemees ters en raadsleden van andere gemeenten ondernemen ter voor bereiding van uit te voeren ver beteringen, en de kosten hier van worden zeker niet uit eigen zak betaald, (voelt U de hitte?) Niet aldus onze vroede vade ren! Zij verzochten eenvoudig enige technici van de PEN, de Heren Langenberg en Barnard, in een raadzitting een voorstel te willen toelichten over een mogelij ke verbetering van de electrische SPROETEN verlichting der diverse wegen. Deze adviezen werden in de praktijk geïllustreerd door een tiental armaturen voorzien van 1 of 2 T.L.-buizen aangebracht in de onmiddellijke nabijheid van het Gemeentehuis, zodat het gehele college slechts enige stappen had te doen om een en ander in ogen schouw te nemen. De discussies ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekttad ..DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel, 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Ingezonden mededeling DIR. A. STRAATHOF Ingezonden mededeling komen vroeg in t voorjaar Koop tijdi g SPRUTOL BERGEN 3 April Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL KOEDIJK 3 April Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1