De zandmennerij in Hargen WRIGLEY Rigoureuse afweermiddelen in Groet tegen zandmennerij K/if éiedeu U: Wrijf Kou en Pijn Pwefb aiUs OPTICIEN VAN DER KUIPÏÏkmaIr BI0SC00P „DE RUSTENDE JAGER'' BERGEN Nh. FILMNIEUWS. GEMEENTE BERGEN Nh. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Bergen Nh. brengt ter openbare kennis, dat met ingang van Maandag 4 April 1955 gedu rende twee weken ten kantore van het Bedrijf Gemeentewerken, Karei de Grotelaan 25 te Bergen Nh. voor een ieder ter inzage ligt, het door de Gemeenteraad vastgestelde UITBREIDINGSPLAN VINKENKROCHT Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben ge wend, kunnen gedurende een termijn van zes weken na afloop van de termijn van tervisie-ligging bij het College van Gedeputeerde Staten voor Noordholland te Haarlem, bezwaren tegen genoemd plan indienen. Het Hoofd van het Gemeentebestuur, L. DEN DAS, Loc.-Burg. die daarna plaats vonden, waren nog maar van voorlopige aard, aangezien een kostenberekening, die nog gemaakt moet worden,,de doorslag zal geven. Eén ding was echter duidelijk n.l. dat de Burge meester afkerig is van „nachtpit ten" terwijl wethouder Meeden- dorp de wenselijkheid gedurende de zomermaanden ervan bepleitte ten gerieve van de gasten. Wij echter zouden een lans willen breken voor de handhaving dezer nachtpitten ook gedurende de wintermaanden terwille van onze jeugd en de zich nog jeugdig ge voelenden, die immers, na de ge neugten van het „bal na" bij de winteruitvoeringen, welke tot ver na het middernachtelijk uur ple gen voort te duren, toch ook zon der beenbreuk hun legerstede moeten kunnen opzoeken. Hoe het zij, een belangrijke verbete ring van de verlichting is op komst en zal in finesses nader worden bekend gemaakt .Dit was wel een van de hoofdschotels op het raadsvergaderingmenu van 25 Maart j.l. Één tweede hoofd schotel bestond uit het voorstel aan de Kroon om het maximum van de drankwetvergunningen te verhogen tot elf, ten einde aan de caféhouders J. Swaan en P. Duin een dergelijke vergunning te kun nen vet lenen. In het Prae Advies Drankwet staat een zeer uitvoe rige motivering van dit besluit dat hoofdzakelijk neerkomt op een wenselijke uitbreiding in ver band met het zich steeds uitbrei dende vreemdelingenbezoek. Wij vermoeden echter dat op de be kende vergunningsborden niet de toevoeging „alléén voor niet- Schorelaars!" zal worden ge plaatst en bovendien dat dit be sluit niet door alle ingezetenen met gejuich zal worden begroet. Wij denken hierbij speciaal aan onze „blauwevrienden! Voor het overige bestond het menu uit een ware rijstenbreiberg van ver ordeningen en besluiten die on der de bekende doodse stilte wer den doorgehamerd. Indien wij enige klontje uit deze brei voor U mogen opvissen, dan zijn dat de volgende: Ontwerp riolering voor de ge hele gemeente met de astrono mische cijfers van 2.000.000. of 1.900.000.met een jaar lijkse kosten aan rente en af schrijving van 150.000.De hulp van Ged. Staten zal worden ingeroepen om één dezer plan nen, al is het dan ook maar stuks gewijs, te kunnen uitvoeren. Ga rantiestelling voor twee geldle ningen door de Bouwkas Noord- nederlandsche Gemeenten ten be drage van 14539.- en 12200.- benevens voor een aan te gane geldlening door de Burg. Peeck- stichting van 18000. Benoeming van de heer J. Stoop als vierde hooisteker. Eervol ont slag op eigen verzoek van Mevr. T. Posthumus-de Vet als schoon maakster o.l. school met gelijk tijdige benoeming in die functie van de heer A. Posthumus. Eer vol ontslag per 1 Mei wegens pensioengerechtigde leeftijd aan Mevr, P. Schuytemaker-Kieft als concierge van het Raadhuis. Een extra crediet van 415.tot dekking van oude tekorten van de Stichting Schooltandverzor- ging te Bergen. Een bedrag van 700.als jubileumcrediet aan het gasbedrijf dat voor propagan da (gebruik meer Gas) zal wor den besteed, en ten slotte een éénmalige subsidie van 100. aan Stichting 19401945 ter ge legenheid van de tiende herden king der bevrijding. De heer V. Wilgenburg krijgt 50% tegemoetkoming in de ver voerkosten van twee zijner kinderen naar de School met de Bijbel te Bergen. De heer Kok krijgt een studietoelage van 90.- plus een bedrag van 284. voor reis- en pensionkosten om de horlogemakersvakschool te Medemblik te kunnen bezoeken, welk laatstgenoemd bedrag t.z.t. zal moeten worden terugbetaald. Het fanfarecorps in oprichting „de Vriendschap" werd verblijd met een jaarlijkse subsidie van ƒ150.en de toezegging van een bijdrage in de oprichtingskosten uit een fonds dat tot stichting van een muzieknis was bijeenge bracht. De heer Jb. Koeten draagt voor 2000.een stuk grond over aan de Hereweg. Als laat ste klontje uit de pap melden wij een salarisv erhoging tot 850. voor de beide wethouders in gaande 1 Jan. 1955. Ook de bij de rondvraag door diverse leden ter tafel gebrachte gerechten kan men niet tot ,,stevi.ge kost" re kenen. Tenslotte serveerde Burgemees ter Jochems als dessert nog een stukje Comité-kaas' waarvan wij uiteraard niet kunnen beoordelen of dit 404 was! KAuW heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel verhoogt uw werklust De V.V.V. „Groet-Camper- duin" hield een bewogen voor jaarsvergadering in het lokaal van de heer Slijkerman te Catrijp, onder voorzitterschap van de secretaris F. H. Sleking, wegens ziekte van de heer D. Duin Wz. Met het plaatsen van een uit gebreid artikel heeft het Noord hollands Dagblad de gemoederen dusdanig in beroering gebracht, dat de kwestie van de zandmen nerij te Hargen een belangrijk deel van de avond opeiste. Mis schien wel terecht, doch de wijze van het debat kon ons maar matig bekoren. Er waren ernstige stem men, die waarschuwden tegen het gevaar van een steeds verder af graven van de duinen op deze plaats. Camperduin wordt steeds meer kwetsbaar door de stelsel matige afkalving van de duinenrij en de natuurlijke zeewering mag niet opzettelijk zwakker worden gemaakt. Voor een dergelijk be toog kan men respect hebben, vooral wanneer dit komt van mensen wier beroep het is dage lijks tegen het water te vechten. Maar er waren ook andere stem men, die betoogden dat men nu maar eens moest gaan graven in Schoorl. In Groet was er reeds teveel zand weggegraven. Of daarvoor in Schoorl een onher stelbaar verlies aan natuurschoon het gevolg zou zijn, leek van geen belang te zijn. De heer P. Kos koos de weg van de minste weer stand en gaf rustig de schuld aan B. en W. en de Raad. Dat beide colleges hieraan part noch deel hebben en dat bij de laatste pacht overeenkomst, waar wel de ge meente in wordt gekend, gevochten is om de nadelen zo klein mogelijk te houden, daarvan bleek de heer Kos niet de minste notie te hebben. Aan het feit dat de concessie voor het afgraven van zand tot 1962 is verleend, kan de gemeente niets veranderen. „En", zoals de heer Kos zich uitdrukte: „Zolang die boeren in de raad geen natte „bienen" krijgen, vinden ze alles wel goed." Het was jammer dat de voorzitter ziek was. We zouden gaarne zijn reactie als „boer in de raad" vernomen. De heer Kos wilde de eerste de beste wagen met zand, die van het voorge nomen nieuwe afgravingsproject zal worden weggehaald, met ver eende krachten omverwerpen, dan wilde hij wel eens zien wat er ge beurde. (Wij kunnen dit de heer Kos meteen wel vertellen: arrestatie). Een commissie werd benoemd om alle organisaties en personen die daar interesse voor hebben, te animeren hun protesten te be- voegder plaatse in te dienen. Nog meer tweespalt bleek te heersen en wel tussen de V.V.V. Schoorl en die van Groet. Er waren nieuwe wandelkaarten ge drukt, die voorheen door beide V.V.V.'s gezamenlijk werd uit gegeven, hetgeen ook uit het onderschrift bleek. Thans zou Schoorl het geheel financieren omdat deze vereniging over iets ruimer kasmiddelen beschikte. Groet zou dan evenwel naar be hoefte deze kaarten kunnen af nemen. Na het gereedkomen bleek echter dat de kaart thans in het onderschrift alleen V.V.V. Schoorl als uitgever vermeldde, waarom het bestuur van Groet meende maatregelen te moeten treffen om tot een eigen uitgave te geraken. Dit is gebeurd met geld dat aan vankelijk was bestemd om het Groeter kerkje gedurende het seizoen in floodlight te zetten. De vergadering was het volkomen met het bestuur eens en staande de vergadering werden reeds honderden guldens toegezegd om toch het kerkje te verlichten. De koninklijke goedkeuring op de statuten was verleend met be trekking tot de daarin aangebrachte wijzigingen. In zijn jaarverslag vermaande de secretaris de leden de huur van gemeubileerde woningen niet onredelijk hoog op te voeren, omdat men daardoor de kip met de gouden eieren zou slachten. De penningmeester, de heer S. Gutker deelde mede, dat de rekening 1954 een klein voordeel heeft opgeleverd van ongeveer f 30.In ontvangst en uitgaaf gaf de rekening een bedrag aan van f 6527,57. De heer P. Keuris rapporteerde gunstig namens de financiële com missie en in de plaats van de heer W. Damiaans werd als lid van deze commissie benoemd de heer S. Orij. De reclametocht wordt gehouden op 20 April a.s. en zal gaan via Amsterdam, over Amers foort, Arnhem, Montferland en de Betuwe. Men kan zich voor deel name bij de commissieleden aan melden. De kosten bedragen f 6.- waarbij de koffietafel en enige consumpties zijn inbegrepen. Voorts zal met de Paasdagen een grote bromfietsralley plaats vinden naar Groet en Camperduin, waarvoor alom in den lande grote belangstelling bestaat en waarvoor op 350 plaatsen inschrijfgelegen- heid bestaat. Het zal er dus wel sputteren met Pasen. Tot slot werden de verschillende commis sies benoemd, benodigd voor alle zomer-festiviteiten. Nieuw begroeid duinterrein wordt afgegraven Protest zal niet baten. Concessie tot 1962. In het rieten dak van een oude boerderij op Groet de boerde rij, waarin wijlen Harrie Kuyten zijn atelier had staat het jaar tal 1609. Het schijnt de oudste boerderij van Schoorl te zijn. Het verleden van Schoorl en Groet gaat echter nog verder en ook de zandgraverij in de Harger duinen dateert nog van voor 1609. Uit gegevens, ons verstrekt uit het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage, bleek ons, dat reeds in een acte van 16 Maart 1597 te lezen staat, dat de inwo ners van Schoorl hun zand uit de voorduinen mochten halen, om het voor zichzelf, voor hun wo ningen en boerderijen te gebrui ken; echter niet om het te ver voeren en te verkopen. Een en ander werd in deze acte vastgelegd, omdat er moei lijkheden waren ontstaan met de houtvester van Holland, zekere Johan van Duivenvoorde, heer van Warmond. De inwoners van Schoorl en Groet hadden het al jaren als een gewoonterecht be schouwd dat zij het zand uit de duinen mochten weghalen. Op 10 Februari 1613 bleek het nodig, dat de secretaris van Schoorl, W. Gherritszn een brief schreef naar de toenmalige houtvester, Reinier van Olden- barnevelt, om nogmaals op hand having van dit gewoonterecht aan te dringen; en hij deed zijn brief vergezeld gaan van verkla ringen van een aantal oude lie den, afgelegd voor de schepenen van Groet, dat het „santmennen tot Hargen in Schoorl" van ouds her aan ieder had toegestaan. De secretaris pleitte ervoor, dat „onse arme ingesetene" dit recht zouden behouden; zij gebruikten het als „vloer-ende scuursant". Ingaande 1 October 1617 heb ben schout, schepenen en re geerders van Schoorl voor zeven jaren van de Rekenkamer der Grafelijkheidsdomeinen in Den Haag het recht gepacht „van des Graeffelijcheyts sant te mogen voeren ende doen voeren uyt de districte van Schoorel." Schoorl moest daar 130 pond per jaar voor betalen aan de rent meester-generaal van Noord- Holland. In 1619 kregen de regenten van Schoorl gedaan, dat de pachttermijn tot 12 jaar werd verlengd, zulks op grond van de grote kosten, welke verbonden waren aan het onderhoud van de zandvaart. Tot 1 October 1629 had Schoorl de zandmennerij in eigen hand, doch vanaf dien datum werd de zandmennerij vanwege de Rekenkamer der Grafelijk heidsdomeinen in het openbaar verpacht. Schoorl zou echter de helft van de pachtopbrengst krij gen, zoals ook thans nog het ge val is. De eerste pachter was Gar- brandt Dircxzn van Hargen, die er niet minder dan 1270 pond per jaar voor neer moest tellen, waaruit wel blijkt, dat de zand mennerij een belangrijk bedrijf was geworden. Later is van de Schoorlse helft der pachtop brengst een kwart aan Groet overgedragen. Groet kreeg toen dus een achtste van de totale pachtopbrengst. Een ambtenaar van de Reken kamer kwam, zo vaak als nodig was, uit Den Haag naar Schoorl, om de verpachting te houden. In April 1702, zo lezen wij in het Algemeen Rijksarchief, had hij drie dagen nodig om heen en weer te reizen. Na inspectie van de zandmennerij hield hij de ver pachting, waarna hij met schout en schepenen van Schoorl en Groet de maaltijd gebruikte. Die verpachting, en vermoe delijk ook die maaltijd, vonden plaats in een herberg, waar „Het Wapen van Schoorl" uithing; een andere herberg uit die tijd heette Het Wapen van Brede- „L E P L A I S I R" 18 jaar „MOEDERLEUGEN'' Hoflaan 2 - BERGEN - Telefoon 2202 SPREEKUUR SCHOORL: rode, waar 9 Juni 1703 het uit diepen van de Zandvaart werd aanbesteed. De zandafgraving in de Har ger duinen heeft dus al een ge schiedenis van eeuwen. Behalve de boeren en buren van Schoorl en Groet die met het zand hun huiskamers en stallen bestrooi den, gingen er ook anderen in de loop der eeuwen met het zand strijken. De industrie vond er haar grondstof in voor haar pro ducten; zowel glasblazerijen als staalgieterijen het Harger zand schijnt zich goed te lenen voor het maken van zandvormen voor de staalgieterij kochten het zand van de pachters. Ook de handel in bouwmaterialen eiste zijn deel ervan op. Concessie Kalkzandsteenfabriek. Sinds 1921 is de concessie, om in het Harger duingebied zand te graven, verleend aan de N.V. Van Deventer's Kalkzandsteen fabrieken te Schoorldam. Deze kalkzandsteenfabriek, die momenteel slechts met een dag- ploeg van 30 man werkt er zijn plannen voor uitbreiding met nog een ploeg fabriceert uit het blanke duinzand, vermengd met kalk en water, zo ongeveer 55.000 stenen per week; dat is een jaarproductie van 15 a 16 millioen stenen. Zij levert daar mee een behoorlijke bijdrage tot de oplossing van het huisves- tingsvraagstuk. Vroeger werd het zand met lorries naar de Zand vaart gereden en vandaar per schuit naar Schoorldam; thans gaat het per vrachtauto's die met behulp van zware draglines ge vuld worden. Per jaar mag de fabriek niet meer dan 24000 kubieke meter zand uit de duinen graven. Voor elke kubieke meter is een recht verschuldigd van 25 cent en daar Schoorl nog steeds de helft van de pachtopbrengst ontvangt, be tekent dit voor de gemeente een jaarlijkse inkomst van 2.500 a 3.000.- Hetgeen ook wel mag, want de zware zandauto's ont zien de wegen niet en het wegen- onderhoud kost de gemeente schatten geld. De concessie tot het afgraven van de duinen bij Hargen loopt tot 1962. Dan is het finaal afge lopen, zo vertelde ons Ir I. D. Sepers van Staatsbosbeheer, die het oppertoezicht heeft over dit gedeelte van Domeinen. Reeds is in de loop der jaren, ten Noord-Westen van de Har ger Zeeweg een kale zandvlakte ontstaan, ter grootte van ca 24 H.A. Eens was dit een heuvel achtig duinlandschap, zoals ten weg met PAMPO Zuid-Oosten van de Harger Zeeweg. Eens lag er de Hartjes- nol, daar, waar nu een klein meertje is ontstaan. Deze Hart jesnol is verdwenen onder de keien van het Rokin in Amster dam, waar men dus op Schoorlse bodem k=m lopen al is men iD de hoofdstad. Binnenkort zal de zandgraverij zich verplaatsen van de ene kant van de Harger Zeeweg naar de andere kant. Aan de Noord- Westkant mag men niet verder en niet dieper graven. Niet ver der, omdat Rijkswaterstaat daar bezwaar tegen maakt in verband met de veiligheid van de zeewe ring; niet dieper, omdat daarte gen zich de Provinciale Bodem- verlagingsverordening verzet, die „LE PLAISIR" De Franse filmkunst in haar betoverendste vorm wordt wel gedemonstreerd in „Le Plaisir". Regisseur Max Ophuls thans zonder cynisme brengt hier een film die 't hart verwarmd naar de nouvellen van de bekende schrijver Guy de Maupassant. Een film steeds meeslepend en vaak aangrijpend; vollevenswijs heid en begrip voor de mens, overvloeiend van charme, teder heid en poëzie in klank en beeld, steeds geestig en pikant doch nergens grof. In één zin: „Een schoonheid van een film." „MOEDER-LEUGEN" Dit ontroerende familiedrama is voor de Italiaanse filmindustrie weer een schot in de roos, wat mede te danken is aan het tem peramentvolle en hartstochtelijke spel van de hoofdpersonen Yvonne Sanson en Amadeo Nazzari. Het geluk van een welvarend gezin wordt verwoest doordat een jeugdvriend van de moeder plotse ling is teruggekeerd en zich op dringt aan zijn vroegere vriendin. Hoewel zij hem smeekt weer uit haar leven te verdwijnen blijft de man haar lastig vallen en wordt door haar echtgenoot die alles ontdekt uit zelfverdediging neer geschoten. Na tragische verwikkelingen wordt het gezin weer herenigd. elke uitgraving verbiedt, waar van verzilting van de bodem ver wacht kan worden. Die kale zandvlakte, die er nu ligt, zal daar zó niet blijven lig gen. Als het werk der zandgra verij daar wordt stop gezet en dat zal zolang niet meer du ren dan zal Staatsbosbeheer de grond gaan verbeteren en gaan beplanten met loofhout, dat een aardige afwisseling zal wor den tussen het naaldhout van de omgeving. Het zal er dus mooier worden, dan het er nu is. Degenen, die gehoopt hadden, dat hier een kampeerterrein mocht komen, zul len teleurgesteld worden, want Staatsbosbeheer zal hier zeker geen kampeerders toelaten; daar voor zijn de duinen, die een on derdeel vormen van de zeewe ring, te kwetsbaar; zij verstuiven te spoedig. Men wil protesteren. Nu de afgraving dus aan de zeekant van de Harger Zeeweg ten einde loopt, moest Staatsbos beheer, omdat het de voorwaar den der concessie, die tot 1962 loopt, gestand wil oen, een ander terrein aanwijzen. Dat andere terrein ligt aan de andere kant van de Zeeweg, ten Zuidwesten van de Hoge Nol. Met betonnen paaltjes is het terrein, dat 2.28 Ha groot is, reeds afgepaald. Zo ongeveer 150 meter voorbij het wandelpad langs de Hoge Nol, ziet men ongeveer 8 meter van de weg het paaltje met een X gemerkt; 75 meter verder langs de Zeeweg staat paaltje nummer I. Het ter rein loopt, duininwaarts breed uit; men kan de paaltjes volgen, om te zien, welk gedeelte zal worden afgegraven. Velen betreuren het, dat dit aardige, heuvelachtige, met jonge dennen begroeide duinterrein ook ten offer zal vallen aan de zand graverij; een proces, dat zes a zeven jaar zal duren. Men overweegt zelfs hiertegen wat U maar wilt. Proeft ook King-pepermunt. En op hetzelfde moment weet U het. King blinkt uit in zuiverheid, in smaak, in geneeskracht. King-pepermunt is het beste dage lijkse middel ter opwekking en verkwikking. Ingezonden mededeling Een zeer uitgebreide collectie De allernieuwste modellen Prettige deskundige bediening Voor uw bril het allerbeste glas Vistasan le klas vakwerk Uw bril binnen het uur gereed Ziekenfondsleden geniet van de gebruikelijke korting Ziet onze etalages Vrijdag - Zondag - Dinsdagavond 8 uur Frankrijks meest beroemde sterren in de grote film van Max Ophuls, naar de verhalen van Guy de Maupassant Zaterdag - Maandag - Woensdagavond 8 uur; Zondagmiddag 2.30 uur AMEDEO NAZZARI en YVONNE SANSON in 18 jaar BRILLENSPECIALIST Mr Opt. D. W. PASTOOR Dinsdags, n.m. 7—8 uur in „De Rustende Jager" ZIEKENFONDS LEVERANCIER Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1955 | | pagina 2