99 99 Restauratie Ruïnekerk Bergen Afscheid F. Jonker ffi i B Kunstenaars Centrum Bergen Ned* Bond van Plattelandsvrouwen GERRITSEN Collecte-opbrengst T* cn O.-nieuws Goede Vrijdag - Pasen co „Heitje-Karweitje" SCHOORL VRIJDAG 8 APRIL 1955 32c JAARGANG No. 14 Verschijnt te Bergen* Bergen aan Zee* Schoorl* Schoorldam* Groet* Camperduin* Egmond aan Zee* Egmond-BinneD en Egmond a* d. Hoef Gedeput. Staten van Noord- Holland hebben nu ook toege zegd, dat zij de restauratie van de Ruïnekerk zullen steunen. De bijdragen van Rijk, Gemeente en Provincie staan nu vast. Van particuliere zijde is al meer dan 108.000 gulden toegezegd. Toch ontbreken er nog ruim 30.000 gulden. De Restauratie commissie vertrouwt, dat er nog velen zijn, die een bijdrage zullen geven, of het eerst toegezegde bedrag verhogen, als ze zien, dat er met de restauratie wordt be gonnen. Dat zal nog in deze maand ge beuren en wel op 21 April. Op de avond daarvoor, op 20 April dus, zal het Motet- en Madrigaalkoor een concert in de Ruïnekerk ge ven. Nadere bijzonderheden wor den nog bekend gemaakt. De architect, de heer C. W. Roy- aards, zal een korte inleiding houden over de restauratie. 't Zal de laatste avond zijn, dat men bijeen zal komen in de kerk, De beste aanbeveling die in deze vorm meer dan 350 jaar dienst heeft gedaan. Dan wordt er dus afscheid genomen van het gebouw in deze vorm. Velen zullen daarbij tegenwoor dig willen zijn. Laat ieder, die nog niet of niet voldoende bijdroeg, om de res tauratie vlot mogelijk te maken, zorgen, dat een belangrijk deel van het tekort, dat er nu nog is, binnen komt. De Amsterdamse Bank te Bergen neemt de giften daarvoor gaarne aan. MEVO NIEUWS De Klaverjasdrive op 19 Mrt. gehouden leverde de volgende uitslag op: P. Pilaat—K. Min 5426 pnt.Jannie de GrootJ. Schaaper 5092 pnt; Hr. Willig—Joost Min 4949 pnt; H. Schotte—H. Louer 4935 pnt; Mevr. de GrootMevr. Veltman 4896pntMevr. Schouten Mevr. Hoebe 4816 pnt.; Fam. C. van Alphen 4748 pnt.; Mevr. Erich F.Sip4748pnt.; Echtpaar Roosloot 4746 pnt.; Buis—Overheem4735 pnt.; Marsenprijs: S. Schotten— Dobben en Echtpaar Dobben, elk 4 marsen. Troostprijs: Fam. v. Alphen en Verrassingsprijs Mevr. De VosMevr. Witte. A.s. Zaterdag wordt door MEVO een eier-drive georganiseerd, met het oog op de Pasen. Op Vrijdag 1 April werd op het gemeentehuis afscheid geno men van de heer F. Jonker, die na ruim 33 jaren bij de reinigings dienst te hebben gewerkt, door het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de dienst ging verlaten. Loco-burgemeester Den Das hield daarbij een toespraak, waarin hij het werk van de heer Jonker schetste als arbeid voor de volksgezondheid. Hij sprak daar bij de hoop uit, dat nu de heer Jonker in een andere levensstaat overgaat, het hem gegeven moge zijn, nog vele jaren in goede ge zondheid van zijn pensioen te mogen genieten, waarbij hij hem namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud aanbood. Daarna dankte de directeur der gemeentewerken, de heer J. P. Blauw, de heer Jonker voor de prettige wijze waarop hij met hem heeft samengewerkt. De dienst is in de loop der tijden wel veran derd. Van paardentractie werd op motorisatie overgegaan en binnenkort zal tot stofvrije inla ding met uniforme vuilnisemmers worden overgegaan. Deze spr. sprak de wens uit, dat de heer Jonker in zijn idyllisch gelegen woning achter Kranenburgh, nog vele gelukkige jaren zal mogen be leven. Het gezamenlijk personeel der gemeentewerken schonk de vertrekkende als blijk van waar dering een polshorloge. De oud-keurmeester De Groot sprak namens de Algem. Bond van Ambtenaren, namens het per soneel de heer C. H. Dijs en als naaste medewerker de heer J. H. Frederiks, die bijna 25 jaar met de heer Jonker heeft samenge werkt. Tennispark „DE MOLEN KROCHT" geopend Dagelijks inschrijving van PARKABONNEMENTEN,BAANHUUR.TENNISLES v Rackets: alle bekende merken Bespanningen: reeds v.a. f 7.50 Tennisballen: Dunlop, Slazenger Tennisschoenenook met verende binnenzool VAKKUNDIGE RACKETREPARATIE WEKKERS Naar verluid wordt zou de opbrengst der bevrijdings-collec- te ten naaste bij duizend gulden belopen. Dit bedrag, gevoegd bij de 1000,der gemeentelijke subsidie en bij de 500.garan tie van het Oranje-comité ver schaft de organisatie-commissie van het bevrijdingsfeest een to taal van bijna 2500.Dat per hoofd der bevolking neerkomt op een kwartje per persoon. U.V.V. Simavi - Collecte De Unie van Vrouwelijke Vrij willigers afd. Bergen organiseerde ook dit jaar met haar mede werksters de collecte voor Simavi, waarvan het doel bekend zal zijn. De opbrengst is f 1080.57. Aan alle die hielpen dit resul taat te bereiken, hartelijk dank. In dit nummer wordt de nieuwe toneelavond aangekondigd een bijdrage voor hobbynisten en knutselaars wijst op samenwer king met het Dorpshuis dat nog altijd niet verkocht is ter wijl over de activiteiten van de Damclub en de Klaverjasclub ver slag wordt uitgebracht. Het kin derhoekje zorgt er voor dat ook de jeugd niet wordt vergeten. SEMI-ZELF BEDIENIN G De heer Jonker in de Station straat heeft zijn winkelruimte ver groot en haar opnieuw ingericht, naar het model van de zelf-be- dieningszaak, waar de klant bij het binnenkomen een mandje ter hand neemt, en zich al wandelende langs hetgeen is uitgestald in de kasten, zijn boodschappen in de mand deponeert om tenslotte bij de kassa af te rekenen. Dit sys teem biedt grote voordelen. De klant kiest wat hij wil en niet wat de verkoper hem aanpraat, ter wijl hijzelf zijn keuze kan doen op deze wijze zijn beide partijen gebaat. CONCOURS HIPPIQUE. Het gerucht dat men hier en daar kon opvangen, als zou er deze zomer een concours hippi- que op de Vinkenkrocht worden gehouden moet als fantasie wor den beschouwd. Er komt niks van. i'JDc Werkschuit in Bergen! Als besluit van het winterseizoen 1954-1955 heeft het Kunstenaars Centrum een zeer bijzondere mani festatie georganiseerd: Bergen gaat kennismaken met „De Werk- schuit". De schuit zelf, vèr buiten Amsterdam bekend, zal weliswaar rustig in de Amstel gemeerd blijven, maar van het werk wat daar ver richt wordt, zal in de komende weken op verschillende wijze een veelzijdig beeld worden gegeven. „De Werkschuit" is een studie centrum van de Werkgemeenschap voor Vernieuwing van Opvoeding en Onderwijs. Het gaat er niet in de eerste plaats om het be trekkelijk kleine aantal kinderen dat er werkt, maar veel meer om voorlichting te geven aan de op voeders in de ruimste zin van 't woord, zoals onderwijzers en onder wijzeressen en leidsters van club huizen etc. In de veronderstelling dat voor dit werk in Bergen grote belangstelling zal bestaan heeft het Kunstenaars Centrum een ten toonstelling van kindertekeningen, boetseerwerk enz., gemaakt op „de Werkschuit" in de Kunstzaal ingericht. Deze zal op Zaterdag 9 April om vier uur worden ae- opend door de Heer Dirk Vis, voorzitter van de werkschuit en directeur van de Kunstnijverheids school te Amsterdam, in de dancing van „De Rustende Jager" te Bergen (Nh.) De tentoonstelling is gedurende drie achtereenvolgen de week-ends 's middags en des avonds te bezichtigen. Voorts zijn in samenwerking met de volks hogeschool twee werk-weekeinden vastgesteld en wel op 16/17 April en 23/24 April a.s. Het eerste is gericht op de muziek-expressie van het kind terwijl het tweede bestemd is voor schilderwerk, boetseren, tekenen etc. Inlichtingen en eventuele opgave tot deelname, vóór 12 April a.s. pan de Volks hogeschool, Huize Kinheim Bree- laan, Bergen Nh. tel 2840. Op Maandag 18 April a.s. ten slotte, zal door de Heer P.Klaasse, medewerker van de Werkschuit een lezing worden gehouden over het onderwerpKinderen uiten zich. De lezing wordt gehouden in de dancing van „De Rustende Jager" en vangt aan om 8 uur. Kaarten verkrijgbaar bij Boek handel De Haan te Bergen. Zaterdagavond 2 April speel den leerlingen van de Toneel school voor de leden van het K.C.B. in de dancing van ,,De Rustende Jager" drie fragmenten van toneelstukken, die deel uit maken van het eindexamenpro gramma van deze school. Zoals de heer Pos, directeur van de Toneelschool terecht opmerkte, was het primitieve toneel wel zeer charmant, maar heel klein van speelruimte en deed denken aan het in der haast opgeslagen plan kier, waarop men in de Middel eeuwen zijn kunsten kon verto nen. De jonge toneelspelers, die we allen een succesvol eindexa men toewensen, hebben een goe de techniek, die hen vooral in ,,La Dame aux camélias", van Alexandre Dumas fils, goed te pas kwam, daar het doorleven van de rollen in dit stuk wel een heel zware opgave was voor deze jonge mensen. Beter lag hen „As you like it" van William Shakespeare, met de zeer vitaal gespeelde Rosalinde. Na de pau ze werd ,,Rendez-vous de Senlis", van Jean Anouilh, goed gespeeld ten tonele gebracht. De heer De Wolf Peereboom dankte de heer Pos voor het spel zijner leerlin gen en sprak de wens uit volgend jaar weer leerlingen van de To neelschool in Bergen te zien op treden, maar dan in de grote zaal, een wens, die door de aanwezi gen met een hartelijk applaus ondersteund werd. Wie is er beter aan toe? De Bloedtransfusiedienst van 't Nederlandsche Roode Kruis is een der best geoutillieerde ter wereld. Het hangt van het Nederlandse volk af of deze Dienst, die veel landen ten voorbeeld is geweest ook in de toekomst zijn grote reputatie zal kunnen behouden. Want de belangrijkste pijler waar op zijn arbeid steunt, wordt ge vormd door de vrijwillige bloed gevers. Gelukkig is het Nederlandse volk van nature bereid tot hulp, om nood te lenigen en leed te verzachten. Duizenden donores hebben reeds het bewijs geleverd, dat zij bereid zijn tot hulp om doodsgevaar af te wenden. Zij hebben gemerkt, dat deze vorm van hulpverlening, van zo ont zaggelijk groot belang voor de ontvanger, voor de gever zeer eenvoudig is. Eigenlijk wordt slechts een zeer kleine opoffering van hem gevraagd. Want als een gezond mens een halve liter bloed afstaat, dan vult zijn lichaam dit verlies direct weer aan. Voor een zieke of gewonde daarentegen, betekent deze halve liter bloed dikwijls het behoud van zijn leven. Het is niet moeilijk te bepalen wie er beter aan toe is, een gezon de of een zieke. Toch verkeert een patiënt, die een bloedtransfusie ontvangt, eigenlijk in een zeer benijdenswaardige positie. Zijn leven, dat in groot gevaar is, wordt als door een wonder gered. Dat wonder vervult de geredde met dankbaarheid en vreugde tegenover zijn onbekende redder. De donor, degene die het bloed geeft, kan tevreden zijnhij heeft veel gegeven en hij heeft niets verloren. Op zulke tevreden mensen steunt de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis. Als wij nu weten, dat in de Afdeling Hoorn en Omstreken in de laatste jaren 9000 maal een halve liter bloed is afgestaan, dan moet deze campagne voor Bergen en Omstreken ook slagen. Voor lopig is ons Bestuur tevreden dat zich voor de avond in Bergen, die plaats zal vinden op 9 Mei a.s., in een van de lokalen van de Openbare Lagere School aan het Spaansepad, 200 donores aan melden. Geeft U daarom op bij Mevr. A. C. Blok, Nieuwe Bergerweg 38 te Bergen, Secretaresse van de Afdeling Bergen van het Neder landsche Roode Kruis. 't Hosanna heeft geklonken, Het „kruisigt Hem" kwam na, In diepe smart, gepijnigd, Stierf Hij op Golgotha, Die ons de blijde Boodschap Gebracht had, wijs en groot. Hij werd door zonde en verraad, Gestort in zielenood. En toch in 't grote Plan, Van Gods alwijs bestuur, Was dit ook opgenomen, Ook dit onzalig uur, Opdat zou worden geopenbaard, Zijn Almacht en Zijn Wezen, Opdat de Schrift werde vervuld, En wij niet zouden vrezen. De dood is overwonnen Paasmorgen breekt weer aan, God doet den volke konde: „De Heer is opgestaan." Halleluja! Gods Liefde, groot, Verlost uit elke zielenood, Des Heiland's bitter sterven, Doet ons de hemel erven. Zijn smart, dit smadelijk Kruis, Ontsloot ons 't Vaderhuis. Paasklokken luiden, Het Licht breekt baan! De Heer is waarlijk opgestaan! MAARTJE N. ZWAAN \T: Yj\ W S'bb-S Evenals de laatste jaren zullen de Berger Padvinders in hun Paasvacantie U weer hun dien sten aanbieden om werkjes te ver richten, waar U zelf niet aan toe komt. Dit met uitzondering van werk, wat moet geschieden door vakmensen, op dat deze geen hin der hiervan zul len ondervinden. U weet waar schijnlijk wat de bedoeling is van deze actie, n.l. gelden bijeen te brengen, om in valide broeders padvinders in de gelegenheid te stellen, gratis een voor hun in gericht vacantie-kamp te kunnen meemaken. Een heel mooi doel en .ze helpen U tegelijkertijd. Wij hopen dat de jongens weer veel karweitjes kunnen doen, want, dit weet U zeker niet„De Duintrappers" hebben al drie jaar achtereen het hoogste gemiddelde gehaald in 't district „Noorderkwartier", waardoor zij hun vlag weer met een decoratie konden versieren en veel af konden staan voor het goede doel. Reeds hebben zij verschillende opdrachten, helpt U ook mee? Op Maandag 28 Maart j.l. hield de Ned. Bond van Platte landsvrouwen afd. Schoorl-Groet een bijeenkomst in de Roode Leeuw te Schoorl. Uitgenodigd was de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen die een causerie hield over „Een eigen Wereld van Geluk". Deze bekende radio spreker leidde zijn voordracht in met de opmerking dat juist het feit, dat hij door de radio wordt beluisterd, een handicap voor hem betekende, omdat de voor stelling die men zich van een on zichtbare spreker maakt dikwijls heel weinig strookt met de wer kelijkheid en de kennismaking van aangezicht tot aangezicht op een teleurstelling uitloopt. Het aan elkander wennen, zeide hij, wordt vergemakkelijkt door dit feit direct openlijk ter sprake te brengen, en deze fijne psycholo gische opmerking tekent de heer Van Leusen al direct ten voete uit! Overigens was bij deze char mante causeur natuurlijk een te leurstelling bij zijn toehoorders geen sprake. Deze „eigen wereld van geluk" werd door hem ge tekend op zó boeiende en veelzij dige wijze, dat zijn woorden uren lang met de grootste aandacht werden gevolgd en het einde met een zucht van spijt werd verno men. Het is helaas niet doenlijk zijn woorden, die als het ware spelenderwijs van zijn lippen kwamen, en de talrijke voorbeel den ter illustratie, die als even zoveel invallen daaraan werden toegevoegd, in een artikeltje als dit enigszins volledig tot hun recht te doen komen. Indien wij vermelden dat de persoonlijkheid van ieder mens zijn eigen kleine wereldje is waarin hij zijn geluk moet vinden, dat deze persoon lijkheid zijn voornaamste rust punt moet vinden in het gezin, dat hij in dat gezin „altijd goed genoeg is" ondanks zijn tekort komingen indien daar een sfeer van vertrouwen hangt, en omdat hij daar zich zelf mag zijn, terwijl hij in het maatschappelijk leven een masker moet opzetten en zich moet hoeden tegen allerlei vij andschap, als wij in de herinne ring brengen zijn opmerkingen over „de angst voor de stilte", de overdreven angst voor onze kin deren die zjch uit in een te grote bedilzucht, zich ontladende in tal rijke verboden, waarmede wij juist het omgekeerde bereiken van hetgeen wij beogen, verder zijn beschouwingen over fanta sie en werkelijkheid, dit ook in het verband met het liegen van onze kinderen en de toenemende nervositeit in de wereld veroor zaakt door de haast die wij allen hebben (en waarvoor?), de angst die wij hebben om onze voor spoed te erkennen die ons op de vraag „hoe gaat het met je?" steeds doet antwoorden: „dat gaat wel, maar erg druk", in de vrees dat het toegeven van ge moedsrust voor luiheid zal wor den aangezien, dan hebben wij slechts zeer schetsmatig een overzicht gegeven van deze cau serie, die alle aanwezigen zéér veel ter overdenking heeft mede gegeven en waarvoor wij de heer Van Leusen zeer dankbaar zijn. Wij hopen dan ook van harte hem nog meermalen te horen spreken over onzet menselijke problemen, waarover hij op zo vertroostende en genezende wijze zijn inzichten tot uitdrukking kan brengen. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN hletkêlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Mijnhardt's Zenuwtabletten kunnen aanbevelende reclame wel missen, want de beste aanbeveling ligt in de alles overtreffende werking van het artikel zelf. Dit geldt trouwens voor alle Mijnhardt- artikelen Wat MIJN HARDT maakt is goed! E R K O O P BERGEN N.-H. Kruisweg 14 Tel. 2834 ffi \t ;'V: k! :JL: 1 P::: W U: f 10 en 11 April Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 10 en 11 April H. R1SSELADA Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1