99 ft K.J.V.O. sluit seizoen VERGADERING T. EN O. FILMLIGA Oud \/aac Uw tlyd GERRITSEN Vernieuwde zaken Klaverjasnieuws Zomer op de Haaf.... VRIJDAG 15 APRIL 1955 32e JAARGANG No. 15 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a, d. Hoef Donderdag 7 April was de I porteerde wilde bergschapen, de moeflons, die heel schuw zijn en bij de reuk van een mens on middellijk op de vlucht slaan. De struik- en dopheide bloeien er in verschillende tinten en pad destoelen vindt men er in over vloed. Na de pauze liet het laatste K.J.V.O. avond van dit winterseizoen. Voor een stamp volle bioscoopzaal draaiden vier films van Simon de Waard. De eerste film „Strand en Wad" was op het vogel- en schapen eiland Texel ppgenomen De dijk van de Eendracht begroeid zangkoortje van de K.J.V.O. met wilde peen en leeuwenbek jes, terwijl typisch voor schorren en slikken de prachtige paarse lamsoren zijn. Bij eb liggen in de verte de scheepjes van de kokkelvissers. De kokkels wor den uitsluitend voor de export gevangen, vooral in Engeland zijn kokhanen of kokkels een geliefd gerecht. Bij vloed komt het zeewater tot aan de dijk. In de waddenzee waar geen branding is, leven pijlinktvis, poon, helmkrabbetje, scholletjes en ook dej kleine haaien, die hoogstens 1 meter lang worden n.l. de gladde en de honds haai. Ook vindt men er t mooi oranje rode noorse kreeftje, de hermietkreeft, die in de hoorn van een wulk huist, nadat hij eerst zijn gastheer heeft opge peuzeld; het harnasmannetje, de zeenaald, die familie is van het zeepaardje en waarvan het mannetje een buidel heeft, waar in het wijfje de eieren legt; het zich horen en werd het toneel stuk „Een eeuw achter" van Godfried Bomans opgevoerd. Tot grote vreugde der jonge K.J.V.O.-ers trad „Oom Bert" op als plaatsvervanger, van één der zieke tonelisten en werd voor hen als zodanig het succes van de avond. KUNSTENAARSCENTRUM. „De Werkschuit", een idealis tische stichting, die o.a. tot doel heeft de kunstzinnige vorming van het kind een plaats te geven in opvoeding en onderwijs, heeft in de kunstzaal van ,,dq Rusten de Jager" een tentoonstelling in gericht van kinderwerk op het gebied van tekenen, schilderen, handwerken, boetseren en van waardeloos materiaal muziekin strumenten maken. Het gezonde kind bewijst vol creativiteit te zijn en het is onjuist een tegen stelling te zien in spel en leren van het kind. „De Werkschuit" poogt zijn visie in deze ingang te doen vinden door cursussen te geven aan onderwijzers, maat schappelijke werkers en jeugd leiders, maar een kadervorming in dit werk is moeilijk. De bijzondere ledenvergade ring op Woensdag 6 April ge houden in het Verenigingsge bouw van Tuin- en Oostdorp, werd door de Voorzitter, de heer Winkel, geopend met de mededeling dat hedenavond als enig punt op de agenda stond de statutenwijziging. Wij hebben het gebouw gesticht en een be vriende vereniging gaf ons stoe len en tafels in bruikleen. Liever zouden we eigen tafels en stoe zeevosje en de bloemachtige zee- I len gebruiken. De verwarming anjelieren, -anemonen en -dah- vormt verder een punt dat onder lia's. Op het strand aan Texel's westkust komt nog hier en daar de zeer zeldzame gele hornpa- paver voor. Daar nestelen ook de strand- en bontbekplevier. De grote sterns broeden in kolonies, maar elke familie heeft er een privé plekje grond, dat tegen iedere indringer verdedigd wordt. De zo decoratieve grote meeuw de ogen dient te worden gezien; ook dient de vloer van een dek laag voorzien te worden. Al deze verbeteringen zullen aan de doeltreffendheid van het gebouw ten goede komen. Van het An jerfonds hebben wij 500. ontvangen voor ons gebouw, wat dankbaar geaccepteerd is, doch vergeleken met de plannen tot verbetering is dit op verre vergrijpt zich nogal eens aan de na niet voldoende. eieren en jongen van andere vogels. Ook de visdiefjes leven in kolonies, maar hier liggen de nesten op een paar meter af stand van elkaar. De kapmeeuw is pas na 2 jaar volwassen, hoe jonger de vogel is hoe gevlekter en donkerder zijn verenpak. De scholekster gaat steeds maar met een van zijn jongen op pad om het te voeren. Is het jong verzadigd, dan komt de volgen de aan de beurt. Van de duin planten waren er mooie opna men van het slangenkruid, de muurpeper, het jacobskruiskruid en de speerdistel. Daarna volgde een film van de Vlaardingse vlietlanden, ook wel Maaslandse vlietlanden ge noemd, met hun vochtige, schra le weiden en mooie flora. De gele ratelaar, het moeraskartel- blad, dotters, hondekenskruid, wollegras en koekoeksbloemen bloeien er in overvloed, terwijl grutto, kemphaantje, kievit, schol ekster en graspieper er nestelen. In het moeras leeft de zwarte stern, die in tropisch Afrika overwintert, en de kleinste fuut, de doddaard, door de jagers ook wel hagelzakje genoemd, omdat de geprepareerde huid, vroeger door hen als hagelzakje werd gebruikt. In het riet bouwt de grote karekiet er zijn nest, ter wijl de witte kwikstaart de nabij heid van de menselijke woning verkiest in tegenstelling tot zijn broertje, de gele kwikstaart. In Juli begint al de herfsttrek van de nachtvogels o.a. de een den. Het hoogtepunt van de herfsttrek voor de dagvliegers is Het bestuur heeft daarom een aanvrage om subsidie ingediend bij het ministerie van Maat schappelijk Werk. Alvorens daarop antwoord te ontvangen, heeft de hoofdin specteur van dit ministerie, de heer Valo, ons een bezoek ge bracht, en zich aan de hand van onze gegevens boekhouding en begroting laten voorlichten over ons werk. Ook het gebouw werd door hem bezichtigd en grondig geïnspecteerd. Toen, wij hem mededeelden, dat de Vereniging 2000.had besteed aan materiaal, dat ver der uit louter idealisme door onze werkers was verwerkt om er het gebouw mede op te trek ken, wat, indien het betaald had moeten worden ruim 8000. HORLOGES aan uurloon zou hebben gekost, was deze functionaris getroffen door deze blijken van zoveel enthousiasme en burgerzin. Na dat wij afschriften van onze Boekhouding, begroting en sta tuten hadden verstrekt, hebben wij van deze heer een brief ont vangen, waarin hij ons meedeelt, dat het ministerie geen subsidie kan verlenen aan een vereni ging, doch wél aan het huis waarin de activiteiten worden beoefend. Hij deed daartoe de voorslag een aantal artikelen in dit jaar een uitstapje zou kun nen maken, welk voorstel direct insloeg, zodat hij er onmiddel lijk mede aanving. Bij de rondvraag bepleitte een ander lid de noodzakelijkheid van het aanbrengen ener venti latie. De voorzitter zegde over weging toe. Hij bracht vervolgens de acti viteiten der clubs in herinnering, die van het gebouw gebruik ma ken, en wees op de belangrijke arbeid door de werkers van T. en O. verricht, niet alleen bij het optrekken van het gebouw, maar ook daarna steeds voort gaande om het weck van de vereniging op te bouwen en uit te breiden tot heil der ganse meenschap. later te duur blijkt te zijn. Een overvloed van artikelen van al lerlei soort zal in 't begin de keu ze wel eens moeilijk maken. Speciaal op 't gebied van kaas soorten en vleeswaren is de col lectie wel zeer uitgebreid. Een stroom van klanten bevond zich op de openingsdag in de winkel, zodat de beide kasregisters in ge bruik moesten worden gesteld. De heer Louter, die met zijn zaak reeds een behoorlijke reputatie heeft verworven, zal deze onge twijfeld nog zien toenemen door zijn moderne wijze van bedrijfs voering. Heropening. Zaterdag 9 April heropende de heer Thomas zijn geheel ver grootte en gemoderniseerde kan toorboekhandel en leesbiblio theek aan de Antoniusstraat no. 13, het welbekende adres, waar naar in de laatste tijd steeds meer en meer klanten hun weg wisten te vinden. Dit werd dan ook de beweegreden, die de heer Thomas hebben doen besluiten de ruimte voor zijn winkel door bijbouw uit te breiden, zodat de artikelen beter konden worden gerangschikt, en gemakkelijker te bereiken zijn. Een moderne betimmering van de muren le verde de kasten, waarin de kan toorbenodigdheden zijn uitge stald. De leesbibliotheek, tegen de achterwand opgesteld, ligt niet meer in verdrukking; een mo derne kast met allerlei soorten inkten en een midden-standaard met vele soorten vulpenhouders, waaronder zelfs de dure Packer, bieden elk wat wils, terwijl on der de ballpoints zowel de goed kope als de duurdere soorten aanwezig zijn. Bergen breidt zich uit, want zelfs binnen de grenzen der be bouwde centra wordt vlijtig aan bouwen in Bergen gedaan. Dat brengt grotere behoeften mede en de zakenman die zich bijtijds daarop instelt, geeft daarmede blijk, dat hij de eisen van de tijd verstaat. Wij wensen de heer Thomas dan ook veel succes toe. de statuten te wijzigen, zodat de September en October. De derde I mogelijkheid tot het ontvangen film toonde de pracht van Beu- van subsidie zou worden ge laker- en Belterwijde, waar gele plomp gulden boterbloem, water aardbei, moeraslathyrus en kale jonker bloeien en fuut, kieken dief en waterrouw nestelen. De stilte van deze plassen wordt nog niet door gramofoongekras verstoord. De laatste film voerde naar het nationale park „de Hoge Veluwe" met zijn prach tige krentebomen, beuken, ber ken len vliegdennen. Daar leven ook de herten, reeën en geïm- opend." Nadat deze artikelen stuk voor stuk, eerst in hun oude en daarna in hun gewijzigde re dactie waren voorgelezen, en enkele vragen der aanwezige le den waren beantwoord, werden de statuten in gewijzigde vorm goedgekeurd door de ver gadering. Verder bepleitte de heer Mays het houden ener collecte onder de aanwezigen, opdat de jeugd Nieuwe zelfbedieningszaak geopend. Wat heeft men nodig als in een winkel vier personen achter de toonbank staan om twintig klanten die zich daarvoor hebben opgesteld te bedienen? Tact, tijd en geduld. Maar deze drie dingen worden in onze jachtige tijd hoe langer hoe schaarser en ten einde complicaties te voorkomen heeft de heer Louter, na wat voorstu dies en adviezen, het besluit ge nomen zijn zaak in een zelfbe dieningswinkel om te zetten. De klanten behoeven niet langer te wachten totdat zij geholpen wor den, doch kunnen zodra zij bin nen zijn, een mandje ter hand nemen en langs de kasten met uitgestalde artikelen lopen, om zelf uit te zoeken. Geen bediende behoeft te hulp geroepen te wor den, men kan zelf de waar in de mand leggen en is men gereed, dan begeeft men zich naar de kassa, waar de rekening op de kassa wordt opgemaakt ver gissen is uitgesloten! en na be taald te hebben is men gereed om huiswaarts te gaan. Om dit tot stand te kunnen brengen heeft de winkel een grondige verandering ondergaan. Hoewel de ruimte dezelfde is ge bleven heeft het bij het binnen treden de schijn alsof de winkel lichter is en groter van inhoud. De wanden zijn met kasten be kleed, die weer in vakken zijn verdeeld, waarin de artikelen van dezelfde soort zijn bijeengebracht. De prijzen zijn er bij aangegeven zodat men niets kan kopen dat WITTE KRUIS EN BESCHERMING BURGERBEVOLKING Dinsdagavond werd in het ge bouw van Tuin- en Oostdorp een bijeenkomst gehouden waar Zus ter Van Oosten een boeiende en duidelijke uiteenzetting gaf van het ontstaan en het wezen van het Witte Kruis en hoe zich dit werk geleidelijk van plaats tot plaats heeft uitgebreid en zich van de zieke mens, naar de kraamvrouw en de zuigeling, de a.s. moeder en de bestrijding der tuberculose heeft uitgebreid om aldus mede te werken tot het op groeien van een gezond mensen geslacht. Het Witte Kruis doet veel en nuttig werk, dat werd iedere luisteraar wel duidelijk. Nog altijd heeft het Wïtte Kruis te kampen met tekorten. Dat kan anders worden als het ledental toeneemt, waarvoor de contribu tie van 2,— per jaar voor nie mand een bezwaar behoeft te zijn. Verder werden er een viertal film afgedraaid waarvan de film „De grote strijd" tegen de pest bacillen duidelijk liet uitkomen, dat het gevaar voor besmetting groter is dan men denkt. In de pauze hield de heer Mid- delhoff uit Castricum een uiteen zetting over doel en werk van de Bescherming Burgerbevolking. Hij merkte op dat er weinig animo was tot toetreding, doch zij die zijn uiteenzetting beluisterden werden van hun opvatting, dat dit werk van sub-militaire aard zou zijn, volkomen genezen; ook bij natuurrampen als de overstro ming van enige jaren geleden had de B.B. goede diensten kunnen bewijzen, als ze er toen geweest was. De uitstekende uiteenzetting werd met applaus van het gehoor beloond. KONINGINNEDAG te Bergen 1955 Traditiegetrouw zal ook dit jaar op 30 April a.s. de verjaardag van H.M. de Koningin de Oranje vereniging kinderspelen organi seren. Deze zullen wederom ge houden worden in de Stationsstraat. Aan de spelen kunnen deel nemen, leerlingen van de le tot en met de 7e klas van alle scholen in de Gemeente. Voor aanmelding zie de advertentie in dit blad. Na de daarin vastgestelde datum kunnen onherroepelijk geen kin deren meer worden ingeschreven. De winnaars ontvangen zoals ieder jaar mooie prijzen. De spelen bestaan uit: Visspel le klas meisjes en jongens; Poppenschommelen 2e klas meisjes; Sprinkhanenwedloop 2e klas jon gens; Balrace 3e klas meisjes; Pettenrace 3e klas jongens; Vlagr genparade 4e klas meisjes; Zeil- kruipen met Bandduosprint 4e klas jongens; Ringkubusspel 5e klas meisjesReclametenkruipen 5e klas jongens; Bloklopen 6/7 klas meis jes; Indiaansduel 6/7 klas jongens. De kinderen ontvangen op de scholen verdere mededeling. PASEN Het minder aangename weer op de eerste Paasdag is onge twijfeld oorzaak geworden dat 't bezoek en het gastenaantal niet zo groot is geworden als men had gehoopt. In Bergen waren de Hotels en Pensions maar matig bezet. De tweede Paasdag bracht nog een stroompje van dagjes mensen doch over 't algemeen genomen viel het tegen. In Bergen aan Zee was het aantal gasten groter in aantal, waaronder diverse buitenlanders. De stroom van dagjesmensen was hier wat aanzienlijker. Ook het zee-aquarium met zijn prachtige bevolking trok veel bekijks. GESLAAGD Voor het eindexamen van de Landbouwschool te Stompetoren op 7 April slaagden onze plaats genoten L. Snip en C. v.d. Oort. Laatstgenoemde behaalde gelijk met no. 1, het hoogste aaDtal punten, voor welke prestatie hem een fraai boekwerk werd over handigd door de hr. v.d. Velde, namens de Hollandse Maatschappij van Landbouw. In de open drive, gehouden in Het Wapen van Heemskerk ten bate van de Noord- en Zuid-Hol landse Redding Maatschappij, be haalde de Klaverjasclub Tuin- en Oostdorp de tweede prijs, een zil veren beker, terwijl deze club aan koppel- en marsenprijzen nog een zestal prijzen wist te behalen in dezelfde drive, zodat zij met ze ven prijzen huiswaarts toog. De op Zaterdag 9 April door MEVO gehouden eieren-drive trok 108 deelnemers en werd door de sportieve wijze waarop ge speeld werd om de inzet van 500 eieren tot een gebeurtenis, die heel wat genoeglijke herinneringen zal achter laten. De uitslag was als volgtle pr. Liefting.Hogenboom 5624 pnt.; 2e pr. Mevr. MorauwMevr. Schekkerman 5594 pnt.; 3e pr. J. Nieuwendijk Liefting 5576 pnt.; 4e pr. W. WoutersMevr. Erich 5354 pnt.; 5e pr. J. Bek— W. Zevenhek 5254 pnt.. 6e pr A. HoutenbosH. Schotten 5250 pnt.; 7e pr. E. Schotten—Truus Nieuwendijk 5215 pnt.; 8e pr. SmildersMevr. Balder 5183 pnt.; 9e pr. S SchottenBolt jes 5035 pnt.; 10e pr. Waslander—Pijper 5010 pnt. Marsenprijs; Mevr. MorauwMevr. Schekkerman 6 marsen. VerrassingsprijsP. de Groot L. Houtenbos 4211 pnt Troostprijs: C. Morauw.W. Meiberg 3418 pnt. VERANDERDE FUNCTIE. Het raadslid de heer Ellis heeft zijn functie als fractie-voorzitter der K.V.P. neergelegd; als zijn opvolger treedt op de heer N. Bos. dat betekent weken doorbren gen op een comfortabel landhuis in een prachtige omgeving, waar men te kust en te keur kan ge nieten van zee en duin, van bos en polderlandschap; dat betekent deel hebben aan gastendagen, aan gezinsweken, aan cursussen over Amerika en Frankrijk, met daaraan verbon den een uitstapje naar Parijs en Versailles en nog veel meer. dat betekent kennismaken met een „doorsnee" door onze mo derne cu.tuur, of een studie ma ken van Kerk- en Huismuziek, onder 'de eminente leiding van Gerard Kremer, die veneden jaar met zijn cursus zoveel vrien den maakte, en van Kantor Fr. Meyer, die men ook thans weer met vreugde de hand zal druk ken, terwijl ook voor hen die reeds een dagje ouwer zijn. maar hun belangstelling nog niet heb ben verloren, ruimte en tijd is vrij gehouden,, zodat ook zij hur deel kunnen krijgen. De directie van De Haaf zal gaarne jnadere inlichtingen ver strekken. Dinsdagavond 5 April hield de heer Charles Boost voor de leden der Filmliga, een lezing over de ontwikkeling der Franse film. Uiteraard schetste hij hiervan slechts een vluchtig beeld. Frankrijk is de bakermat van de film, waar in December 1895 door de gebroeders Lumière te Parijs de eerste filmvoorstelling werd gegeven voor een dertigtal opgetogen bezoekers. De ver toonde films (arbeiders, die uit een fabriek komen, een binnenko mende trein enz.) waren eigenlijk corte notities, die we tegenwoor dig tot het journaal rekenen. De gebroeders Lumière waren de zoons van een fabrikant in foto- artikelen te Lyon, die zijn jongens de gelegenheid gaf te experimen teren tot zij een apparaat gevon den hadden om films op te nemen en weer af te draaien. Médiès, een goochelaar, die tot de bezoe kers van de eerste filmvoorstel ling had behoord, schafte zich la ter zo n apparaat in Engeland aan, en wierp zich op de produc tie en reproductie van trucfilms, waar hij aanvankelijk succes mee had, doch na tien jaren, in 1917, ging hij failliet, daar het publiek de voorkeur ging geven aan de toen in zwang gekomen toneel film. In 1908 was n.l. de „Societé du film d'arts" opgericht, die in de film een kunstuiting zag en niet alleen een kermisamusement. Men verfilmde toneelstukken. De eerste film was de sindsdien his torisch geworden „L'assasinat du due de Guise", gespeeld door toentertijd bekende toneelspelers. Tot 1914 gaf Frankrijk de toon aan op het gebied van de film, ook in Amerika. Dit veranderde toen in 1914—1918 in Frankrijk de filmproductie stilstond (behal ve enkele filmopnamen van de fronten). Zoals een Engelsman cynisch opmerkte: „Europa trok ten oorlog en Amerika naar de bioscoop". Voor 1910 was de film Dat men met de toneelfilm, wat de filmkunst betreft, op de ver keerde weg was, werd ontdekt toen de komische en de avontu renfilm ontstond, waarin 1 et ele ment der beweging zeer sterk was. Ook bracht nu de film de schoonheid van het landschap o, het doek, terwijl de serie-films de mensen aan het wekelijks bezoe ken van de bioscoop gewenden. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueehttad DE DUINSTREEK wordt U het gemakkelijkst, ala U een lusteloze stemming de overhand laat krijgen. Het begint al vroeg, wanneer men toegeeft aan de kleine momenten van inzinking. Neem dan een King pepermunt en U zult ondervinden, dat King U fit houdt. King is lekker en gezond. Redactie en Adm.C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning-en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN 17 April Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 17 April Dr. H. J. FIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1