ft ft PM I/diefman o jaar ATTENTIE IVOROL: De Tandpasta van standing Koninginnedag Opiiciën van der Kuip ten pezeüipe wand w wrwr wwww GERRITSEN Vuilnisophaaldienst SLIJTERIJ D0LSTRA RUSSISCH BALLET Zomerzegel-Aetie 1955 door U.V.V. Bergen Voor kwaliteits optiek SCHOORL Programma feestelijkheden VRIJDAG 29 APRIL 1955 32c JAARGANG No. 17 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Neen, waarde lezer, wij hebben de bus niet gemist, als wij pas heden de zeventigste verjaardag van Piet Wiegman gedenken, die deze gedenkwaardige dag reeds op 18 April j.l. heeft gevierd. Wij hebben eigenlijk min of meer op zettelijk het feestgedruis laten verstommen, en het aan meer be voegde pennen, dan de onze, overgelaten de loftrompet over het werk van de kunstenaar Wiegman te steken. Niet dat wij zijn werk niet bewonderen, wij vinden dat op onze bescheiden manier, mooi. Het heeft aan deze medeoprichter van de Bergensche school dan ook niet aan de nodi ge waardering ontbroken, het geen in tal van dagbladen duide lijk tot uiting is gekomen. Hoe goed bedoeld ook, toch hebben wij in deze artikelen een paar wanklanken opgemerkt, die ten slotte met het talent van de jubi laris niets te maken hebben. In de eerste plaats was daar het enigszins Don Quichot -achtig pogen om de kunstenaar meer ruimte in het Stedelijk museum te Amsterdam te willen waard achten dan hem werd toegemeten. Dat dit werkelijk een gevecht tegen molens geweest is, blijkt uit de latere verklaring dat deze ruimte op uitdrukkelijk verzoek van de gehuldigde zelf niet groter werd gemaakt dan is geschied. De directeur van het museum, Jhr. Sandberg, stelt werkelijk Piet Wiegman op een dergelijk hoog niveau, dat hij voor zijn werk elk gewenste ruimte kan krijgen! Een tweede opmerking gaat over het feit dat iemand het nodig heeft geoordeeld bij deze gelegenheid particuliere bijzonderheden te berde te brengen die, indien niet bezien in de bijzondere levens omstandigheden waarin ieder mens verkeert, tot onjuiste con clusies en een scheef beeld kun nen leiden. Hebben wij trouwens niet bij de dood van de grootste geleerde van onze eeuw, Einstein, de min of meer sensationele me dedeling kunnen lezen dat deze grote geest toch eigenlijk in zijn jeugd een tamelijk onbenullig jon getje is geweest, die zakte voor zijn examen voor het gymnasium, en is dat niet een treffend voor beeld voor de gebrekkigheid van GOUD Met ingang van 1 Juni a.s. zal worden overgegaan tot het in voeren van een mechanisch sy steem voor het ophalen van huis vuil. Vuilnisemmers van een spe ciaal model zullen aan de bewo ners in bruikleen worden ver strekt. De vergoeding voor t gebruik bedraagt l.<per jaar. Daarboven zal een reinigings recht worden geheven, gebaseerd op de kadastrale huurwaarde van het perceel, welk bedrag zal lo pen van 2.tot 20.voor de eerste emmer. Voor elke vol gende emmer zal een vergoeding van 1..- en een extra reini gingsrecht van 5.^- per jaar worden geheven. Men kan zelve bepalen hoeveel emmers men wil ontvangen, terwijl het vuil twee maal per week zal worden opge haald. In iedere emmer bevindt zich een nummerkaart, welke men dient te bewaren en bij eventueel vertrek, met de bijbehorende emmer moet achter laten. Of ook de emmer van eenzelfde nummer is voorzien hetgeen dat op de nummerkaart is aangebracht, wordt niet vermeld, doch is wel te wensen. De nieuwe wijze van vuilnis ophalen beoogt de verontreini ging der wegen alsmede de ver spreiding van stof bij het laden der vuilniswagens zoveel mogelijk te voorkomen. de maatstaven die wij toepassen bij de beoordeling van de inner lijke waarden van de mens? Dat Piet Wiegman, door omstandig heden pas op zijn 27e jaar aan zijn kunstenaarsloopbaan is be gonnen, kan worden gememo reerd, hoewel dat van geen groot belang is, Hoe hij de jaren daar vóór heeft doorgebracht, n.l. welk beroep door hem werd uit geoefend, doet niets ter zake, en de vermelding daarvan zou slechts'reden van bestaan hebben gehad, indien de schrijver met de omstandigheden ten volle op de hoogte was geweest, en er een aanknopingspunt in zou hebben gevonden tot verklaring van de ontwikkeling van dit grote talent. Wij geloven geenszins dat Piet Wiegman, die een zéér groot ge voel voor humor bezit, zich deze dingen zal aantrekken, maar in dien de één het recht meent te hebben om dergelijke dingen in het openbaar te schrijven, menen wij de plicht te hebben dit in het openbaar recht te zetten. Allen die Piet Wiegman persoonlijk kennen, zijn eenvoud waarderen en genieten van zijn kostelijke verhalen, waardoor zij de „mens" Wiegman hebben ontdekt, zullen het eens zijn met de wens die wij hier voor hem uitspreken name lijk, dat hij nog lange tijd die vreugde in zijn werk en die hu moristische levensblijheid mag behouden die op het ogenblik zijn deel zijn. Deze wens is niet gebonden aan 18 April, maar geldt voor elke dag van de vele jaren die wij hem nog toewen sen. Dus toch niet de bus ge mist! Donderdagavond 22 April draaiden, in het kader van het bijzondere programma, in de bioscoopzaal van ,,De Rustende Jager" twee Russische films. De eerste gaf een kijkje in het prach tige natuurreservaat Belawesi, waar een hele staf van mensen voor het wel en wee zorgt der hier in het wild levende dieren. Zo nu en dan houdt men er drijf jachten op wolven, die anders door hun vraatzucht te grote schade aanrichten op het zeldza mere wild. Bij deze drijfjachten doet een lang touw, waaraan rode vlaggetjes hangen, dienst als afrastering van het te zui veren terrein. De opgejaagde wolven durven blijkbaar niet deze rode vlaggetjes te pas seren. In de winter als alles dik onder de sneeuw ligt, komt het wild graag naar de overdekte voederplaatsen, de honger doet het zijn schuwheid overwinnen. Als het voorjaar wordt, staan ten gevolge van het smelten van de sneeuw grote vlakten onder water, maar overal ontwaakt het jonge leven. Bij duizenden keren de trekvogels terug en nemen bezit van de vogelhuisjes. We zien de broedende vogels en hun jongen; de jonge bison, die nog wankel op zijn poten staat; de twee jonge hertjes, die trouw achter moeder aan huppelen; het spelen van jonge vossen en jon ge wolven. Ook de bevers en egels zijn druk in de weer met hun jongen. Een buitengewone interressante film met prachtige herten-opnamen. De tweede film was gewijd aan het Russische ballet. Dit ballet met zijn tot het uiterst ge- Door te late binnenkomst van de advertenties enz. konden wij ons blad niet eerder laten verschijnen als Donderdagavond. In verband met de Bevrij dingsdag op Donderdag 5 Mei, moet alle copij wederom Dinsdag vóór half zes in ons bezit zijn. Advertenties die later binnenkomen moeten wach ten tot het volgende nummer. De Uitgever. perfectioneerde techniek, is als klassiek ballet nog altijd uniek. Zijn, dansers en danseressen, die op de speciale balletschool te Petrograd worden opgeleid on dergaan een jarenlange zware training. Vanaf] het zesde a ze vende jaar wordt hier met de training begonnen, die zo alles beheersend Ês, dat de kinderen niet de gewone scholen voor on derwijs kunnen volgen. De er varing heeft echter geleerd, dat het, om een goed danser te wor den, ongewenst is de algemene ontwikkeling te verwaarlozen en dus zorgt de balletschool dan ook voor goed onderwijs der leerlingen naast hun zware trai ning. Deze film bracht: ,,De Fontein", naar een gedicht van Poeskin, waarin de mannen- groepsdansen bewonderenswaar dig waren, en de eerste danser het wonder van de vertraagde wijde hoogsprong meesterlijk volbracht. Verder werden twee scènes uit: „Vlammen in Parijs" (de Franse Revolutie) gedanst. In de schijnbare chaos der dan sende menigte kent met onfeil bare zekerheid elke danser zijn plaats. En dan de prachtige kleurencombinaties! Tot slot een paar scènes uit: „Het Zwanen- meer' Wat hierin de eerste danser en danseres presteerden grensde aan het ongelooflijke. Dit was waarlijk klassiek ballet in uiterste perfectie, evenals de groepsdans van de vier zwanen, die werkelijk één in beweging waren. In de loop van het seizoen zal deze film waarschijnlijk nog eens draaien. Een aanbeveling, gezien de stampvolle zaal, is nauwelijks nodig. De zomer komt. En hij komt voor iedereen. Maar of hij voor iedereen zomervreugde brengt, dat is nog zeer de vraag. Zul len zijn zonnestralen doordrin gen in de harten van een vader en moeder, die geen geld hebben om hun zieke kind de verple ging te geven die het nodig heeft? Zal de zomer levens vreugde brengen in het kamertje van een oude verpleegster, die haar leven lang anderen heeft geholpen en nu door anderen geholpen moet worden omdat zij nauwelijks in haar levenson derhoud kan voorzien? Zal een kunstschilder, die geen linnen en verf kan kopen omdat daar nu eenmaal geld voor nodig is, toch de schoonheid van de zomer op zijn doek kunnen brengen? Het kan. Want er worden Zomerzegels verkocht. En Zo- merzegels brengen hulp in nood. Veel instellingen, die prachtig werk doen op het gebied van volksgezondheid en sociale en culturele zorg, kunnen haar werk voortzetten en uitbreiden dank zij een aandeel in de op brengst der Zomerzegels. Helpt daarom allen mee en koopt Zo merzegels. Ook dit jaar worden naast de Zomerzegels prentbriefkaarten verkocht. Vanaf 25 April t.m. 24 Juni zullen dames van de U.V.V. U de zegels aanbieden op het Postkantoor. CONCERT IN DE RUINEKERK Woensdag 20 April werd in de Ruïnekerk een concert gege ven door het Motet en Madri gaal Vrouwenkoor onder leiding van Piet Groot. Door het koor werd een artistiek verantwoord programma ten gehore gebracht. Als soliste trad op Elisabeth Weyand, die, met orgelbegelei ding, werken van Handel en Bach ten gehore bracht op een wijze, die weder eens de aandacht ves tigden op het mooie geluid, waar over deze sopraan beschikt, ter wijl de soli en de andere koor composities op verdienstelijke wijze werden vertolkt door mej. B. Kraakman (alt) en mevr. Stroomer (sopraan). Door ont stentenis van de organist werd het orgel bespeeld door Marian ne van Doorn. Na beëindiging van het concert kreeg de archi tect Rooyaards het woord, voor het houden ener beknopte histo rische en bouw-technische be schouwing over de komende restauratie. Het oorspronkelijke plan, dat na het Concert de kerk voor de eredienst zou ophouden dienst te doen, heeft men moeten opgeven, daar de restauratie van de toren meer geld vraagt dan waarop was gerekend. De hoop der be langstellenden is thans gericht op het gemeentebestuur, dat in de raadsvergadering van 27 April met een voorstel komt om nog een bedrag van 448,0.te vo teren voor 't herstel van de toren. Wanneer dit besluit is genomen kan met reden worden verwacht, dat het werk der restauratie kan worden aangevangen. Reeds is een hoeveelheid oud hout en oude stenen bijeengebracht, om bij het herstel te worden ver werkt. Ex antiquo novum (uit oud nieuw). Nu is het feest in Nederland, De Koningin verjaart! Op deze dag is heel ons volk, Rondom de Troon vergaard. Deez, edele Vrouwe, de Vorstin, Neêrlands geliefde Koningin, Is als een moeder voor Haar Volk, Zij onze vreugde nu de tolk, Van onze grote dankbaarheid. Dat Juliana, toegewijd, Ons land zo wijs regeert, Haar Naam zij hoog vereerd. Eenvoudig, trouw en liefdevol, Voor 't volk en Haar gezin, Is Zij, die waardig draagt de Kroon, De ware Koningin. „Wie ben ik, dat ik dit mag doen", Was Haar ontroerend woord, Toen Zij gekroond werd in de kerk, Het werd door elk gehoord. O God, geef Haar de kracht en moed, Om in deez' zware tijd, Zich steeds te wenden tot Uw Troon, Der Hoogste Majesteit. Oranje en Neerland blijve één, In liefde steeds verbonden, Zo wordt door stormen van de tijd, De ware weg gevonden. MAARTJE N. ZWAAN PLANTEN VOOR ZEELAND Voor de laatste maal doet de U.V.V. een beroep op alle tuin- eigenaren om planten af te staan voor Zeeland. Deze zullen in de eerste plaats gebruikt worden in de tuin van de door Zweden ge schonken Kleuterschool teOuwer- kerk. Gelegenheid tot inleveren Dins dag 3 Mei van 10-12 op het bureau der U.V.V. Kranenburg. NATUURBAD Het ligt in de bedoeling van de eigenaar om Pesie's natuurbad op Zaterdag 7 Mei weder voor het publiek open te stellen. ETALAGE-FOTOWEDSTRIJD Bij het opmaken van de lijst van Winkeliers die meedoen aan de etalage wedstrijd in de week van 30 April tot 5 Mei te Bergen zijn vergeten W. Schotten, Karei de Grotelaan 13A en W. Smit, Oosterweg 50. DORPSHUISNIEU W S Het bestuur van het Dorpshuis is uitgebreid en bestaat nu uit: Mevr. M. Evenhuis, Mevr. A. Guermonprez, Mej. T. de Vriei, de heer J. Sax en de heer Van Sluiters. In het Dorpshuis wordt 29, 30 April en 1 Mei een tentoonstelling gehouden, „Wat handen maken." Het tentoongestelde is door Ber- genaren in hun vrije tijd gemaakt. Wegens plaatsgebrek zal geen naai-, brei- en tekenwerk getoond worden. Voorts is er op Dinsdag avond 3 Mei te 7 uur een open bare les „Kindertoneel" voor ouders en belangstellenden in 't Dorpshuis. De nieuwe voorjaars clubs zullen beginnen en wel Zaterdagmiddag, „Club van Na tuurvrienden"; Zondagmorgen: „Tekenen in de Natuur" o.l.v. de heer Sax; en Woensdagmiddag „Sport en spel", wandelen enz. voor alle leeftijden. Er kunnen in alle clubs nog liefhebbers ge plaatst worden. Wie doet er mee? NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN afd. BERGEN Dinsdagavond 19 April sprak voor onze afd. de bekende Pae- dagoog de heer D. L. Daalder over het onderwerp „wat kinderen lezen en wat zij mogen lezen". Naar de boeiende lezing werd met grote aandacht geluisterd. In de pauze kon men de aanbevolen boeken bezichtigen, beschikbaar gesteld door Boekhandel de Haan alhier. Verder werden enige huis houdelijke zaken besproken o.a. het uitstapje dat deze keer op 10 Mei naar de bloeiende Betuwe gaat. Het 20 jarig bestaan van de Prov. Bond wordt herdacht op 13 en 14 Juni, in het Wapen van Heemskerk. Op 14 Oct. zal wor den herdacht het 25-jarig bestaan van de Ned. Bond in de Hout- rust Hallen te Den Haag. Bij die gelegenheid zal een film worden aangeboden over het werk van de Bond. Ook is er een tentoon stelling „Uw huis zoals het worden kan", van 2-12 Mei in het veilingsgebouw te Broek op Langedijk. Het programma voor de fees telijkheden op Koninginnedag op 30 April en de Bevrijdingsdag op 5 Mei, zomede de Nationale Her denking op 4 Mei, vindt men als bijlage in dit nummer. Men verzuime niet hier kennis van te nemen. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN OP DE BEVRIJDINGSDAG UeeMlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro H7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. (onker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct, per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Ruïnelaan 2, Tel. 2760- b g.g. 2955 KAPSALON URSEM Voor natuurlijke PERMANENT Telefoon 2104 <5%c&<3^ MIENT 25 ALKMAAR 1 Mei Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 1 Mei Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847 vindt men 's avonds van 9 tot 3 uur 's nachts, in de zaal van de Heer NIC. SGHUIJT te Schoorl, bij een amusant cabaret-dansant programma van het Groeter Cabaret „ELCK WAT WILS" Orkest van Iep van Bruggen ENTREE f 1.00

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1