ff Groei en bloei van T. en 0. JEUK r BevcUdinas - HecdenUitta De Mei - viering D.D.D. Examen Veilig Verkeer De> audz DE BLAUWE N.V. GERRITSEN VRIJDAG 6 MEI 1955 32e JAARGANG No, 18 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef Donderdagavond 28 April gaf de toneelclub T. en O. in de Rus tende jager een opvoering van het blijspel „Een grote zwarte poes". Alvorens daartoe over te gaan, deelde de populaire voorzitter van de buurtvereniging T. en O., de heer J. Winkel, mede, dat de buurtvereniging haar 470ste lid had ingeschreven, en sprak hij de hoop uit, dat, aangezien T. en O, dit jaar haar tienjarig bestaan herdenkt, het ledental thans tot 500 zal mogen stijgen, als gevolg van de propaganda die de leden bij hun buren kunnen maken. Hij deelde verder mede, dat deze avond voor de volwassenen was bedoeld, doch dat men ook aan de kinderen dacht, en hen dit jaar een reisje wilde laten maken. Op een gewone ledenvergade ring was men daarvoor gaan collecteren en daaruit was de ge dachte gerijpt, ten bate van dit uitstapje, een klaverjasdrive te organiseren, die druk bezocht was en alwaar de bestuursleden als serveerders optraden. 't Resultaat was, dat de netto opbrengst nog werd vergroot door een stevige gift van de heer Wolf. Thans staat er nog een verlo ting op 't program, om de ver wezenlijking wat naderbij te brengen. Na deze verheugende tekenen van verenigingsleven te hebben gememoreerd, sloot hij zijn wel komstwoord met het woord te geven aan de toneelclub. Het stuk behelst de ervaringen van een broer en een zuster van middelbare leeftijd, die beiden ongehuwd zijn, en een jonge man, die hun ouderloze neef is, bij zich in huis hebben genomen, doch die zij op allerlei manieren tot een suffe knul pogen te maken. Daarnaast beweegt zich de dienst bode, ook al niet jong meer, in haar hart een goed mens, maar even sterk met middeleeuws bij geloof besmet als de mensen van thans, die in de weekbladen naar de pagina met „Wat sterren ver tellen" grijpen, om te kijken wat hen te wachten staat. In dit huishouden arriveren nu een toneelspeler met vrouw en dochter, die beiden ook aan het toneel werkzaam zijn. Zij zien de familie en bemerken hoe de neef in verdrukking leeft, en besluiten daaraan een eind te maken, door oom en tante eens te laten „strui kelen". Dit gegeven levert de nodige lachwekkende scènes op, of schoon tenslotte alles nog op zijn pootjes terecht komt. De toneelclub had het voor recht, voor deze opvoering een drietal nieuwe spelers te kunnen laten optreden, die aan de vertol king van dit stuk op uitstekende wijze medewerkten. Daar was om te beginnen Bram Staal (de heer Beeldman), een knap staaltje van de gepension- neerde boekhouder, die niets an ders kent dan zijn eigen afge perkte wereld, voortreffelijk in één woord. Luuk Badings, de acteur, (de heer de Rhoter) eveneens zeer goed en de dienstbode Berta (mevr. de Rhoter) die aller har ten won, met haar moederlijk- goed bedoelde optreden, uitste kend. Met hun drieën hebben deze spelers getoond, dat zij naast rol vastheid ook over qualiteiten als spelers beschikken, die hen tot een sieraad van het amateur toneel maken. Zulke krachten zullen de toneelclub op hoger peil weten te brengen. Van de overige spelers noe men we: Annette Peutering (Mevr. Bult), de jonge actrice Punt (mevr. Janzen) Elize Ba dings (mevr. Varro) en neef Laurens (J. Ellens) die hun rol goed uitbeeldden. Alleen de middenstander, was onverstaan baar. De talrijke komische scènes en de antwoorden wekten veel ge lach, zodat het gehoor wel ver maakt werd. Na afloop werden aan de heer en mevr. v. Dijk bloemen en ge schenken aangeboden uit erken telijkheid voor hun qualiteiten in verschillend opzicht. De uitvoe ring werd met een bal besloten. 5 Mei 1955 Tien jaren zijn voorbij gegaan, Tien jaar van wel en wee, Doch was er werkelijk vreê? Zijn de offers, door ons volk gebracht, Niet nutteloos geweest? Was in ons volk tot hun gedenken, De ware geest? Ja, zie, hoe op de 4e Mei Een eindeloze stoet, Naar de oorlogsgraven zich begaf, Met stille bloemengroet. In diepe eerbied stond men stil, En boog elkeen het hoofd, Als groet aan hen, wier levenslicht, Wreedaardig werd gedoofd, En in ons harte rees de beê, Om vreê, Opdat niet wederkeren zal, Het mens-onterend spel, Van machten, krachten, oorlogsstrijd, Het grote leed, een hel. O volk van Neêrland, richt U dan In vredelievend pogen, In geest en waarheid tot de vreê, Zij kan ons volk verhogen. Men ging terug, de dodenakker Verlatend, stil en zacht, Zich richtend op de toekomst, die ons wacht. Wij zijn bevrijd! Omhoog de vlag! Het schone Rood-wit-blauw, Zij wapperde aan alle kant, Den Vaderland getrouw. Heil Juliana, Koningin! Er klonk een blijde lach! Men vierde waardig het grote feest, Het is bevrijdingsdag! MAARTJE N. ZWAAN In verband met het feit, dat de eerste Mei dit jaar op Zondag viel, werd de Mei-avond gehouden op Maandag 2 Mei in de zaal van Nieuwendijk. Het plaatselijk Mei-comité heeft dit jaar bepaald een zeer gelukkige hand gehad, bij het kiezen van zijn mede werkers. De heer Ger van Twuy ver bespeelde piano en clavioline; de Stem des Volks, onder leiding van de heer Pieter Heins, zong de liederen met enthousiasme, terwijl ook de solo-zang van Mevr. M. Driehuis-Out zeer in de smaak viel. Mevr. Agaath Sligting was tot nu toe voor de Bergenaren een onbekende grootheid. Haar declamatie, zowel in het ernstige als in het luimige genre was zo bijzonder goed, dat we gaarne deze voordrachtskunstenares nog maals in Bergen willen horen en haar van harte een goede tijd in Zwitserland toewensen, alwaar zij bij de patiënten van het Ned. Sanatorium te Davos met haar kunst de zo nodige levensmoed en levensblijheid kan helpen ver groten. Als spreker van deze avond trad de heer Bas Cloo, bonds- bestuurder van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, op. Spreker wees er op, dat het karakter van het Mei-feest veranderd is. Vóór 1940 stonden de problemen dichterbij en waren voor ieder tastbaar en een duidelijk begrip, zoals achturige werkdag, recht op vacantie, hoger loon, mede zeggenschap. Thans echter gaat het niet alleen meer om dingen, die in eigen land bestreden moeten worden, maar die vaak ver over de grenzen gebeuren. Socialisme wil niet zeggenals het voor ONS maar beter gaat, maar voor ALLE mensen. Daartoe moet men be reid zijn offers te brengen. Als Zweden, verklaart NIET bereid te zijn iets van eigen welvaart te offeren ten bate van de achter gebleven gebieden, denkt en handelt het niet socialistisch. De strijd tegen misverstanden moet niet alleen gevoerd worden buiten, maar ook binnen eigen kring. Een rechtvaardige verdeling van de welvaart is nog zoek; hierbij moet niet alleen gedacht worden aan materieële, maar ook aan de geestelijke en culturele wel vaart. Het gaat goed met de Partij van de Arbeid, nog nooit SPORTEVENEMENT Het zal Zondag 8 Mei a.s. een hele drukte worden bij Duinver- maak, daar om 2 uur de start zal plaats vinden van de puzzle- krijtrit der M.C. Alkmaar en Om streken. Het zal een rit worden van ongeveer 100 km„ geheel gekrijt. De gemiddelden zijn laag gehouden. Deze tocht is te rijden voor motoren, scooters en auto's. Voor deze unieke prestatietocht zijn zeer speciale prijzen beschikbaar ge steld o.a. remington scheerap- paraat, indus polshorloge, diverse gebruiksvoorwerpen, als mede bekers en medailles. Reeds is een flink aantal inschrijvingen binnen gekomen. De organisatoren ver wachten een grote deelname. Laten we hopen dat de weer goden met hun zullen zijn. VROUWENBOND N. V. V. Woensdag 27 April hield de Vrouwenbond in het Dorpshuis haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secre taresse bleek dat er excursies hadden plaatsgevonden naar de Keukenhof, de aardewerkfabriek te Bergen en de Duinwaterleiding demonstraties waren gegeven van schuimrubber, brinta, abro, maggie en Nescafé; lezingen gehouden over kinderpolitie, huisvesting bejaarden, het ontspoorde kind, een reis langs de Middellandse Zee; een t.b.c. collecte was ge houden voor Zonnestraalen een St. Nicolaas en een Kerstbijeen komst hadden plaats gevonden. Nieuwe bestuursleden werden ge kozen, zodat het bestuur nu be staat uit de dames Sijpheer, van der Berg, Mooi, Essen, Wolf en Eewijk. Nadat het schriftelijke examen op 8 Maart was afgelegd werd het practisch gedeelte op Dins dag 26 April afgenomen. Het parcours was uitgezet rondom het Hertekamp met verkeerslich ten, voorrangskruispunten, ver keersagenten enz. De deelnemende scholen wa ren: Berger School Ver., St. Ur- sulaschool, St. Adelbertusschool, O.L. v. Reenenschool, O.L. v. Brederodeschool, School voor Chr. Nat. Onderwijs, allen te Bergen; O.L. School te Koedijk, O.L. School te Schoorl en St. Adelbertusschool te Egmond. Aantal leerlingen 268. Afgewezen en wegens ziekte niet opgekomen '30. Geslaagd 238, waarvan 17 met 0 fouten, zowel in het schrif telijk als bij het practisch gedeel te. Deze 17 hebben een extra mouw-embleem Veilig Verkeer ontvangen. De uitreiking der diploma's geschiedde Dinsdagsmiddags in het café Nieuwendijk. Daar wer- was het ledental zö groot, maar ook hier moet de innerlijke kracht groeien, dit is belangrijker dan het dode cijfer. Ouderen moeten niet te lang op hun plaats blijven zitten en de jeugd de kans geven op haar plaats en op eigen wijze de nieuwe tijd te vertegenwoor digen. Het Mei-comité kan op een zeer geslaagde Mei-viering terug zien. den een paar films vertoond over de tram en 't St. Nicolaasfeest door de heer Sven Selleger (zelf- opgenomen) en vervolgens ge luidsfilms over de bijen en over vliegtuigen door de heer Van Drunen te Alkmaar. Een bijzonder woord van dank moet hier gebracht worden aan de Rijkspolitie voor de organisa tie en aan de heren route-com missarissen, die op deze middag vrijwillig het contróle-werk op zich hadden genomen, t.w. de TIJDREDE In de kerkzaal van Rehoboth zal er a.s. Zondagavond om half acht een bijzondere samenkomst worden gehouden, georganiseerd door de Ned. Christ. Gemeen- schapsbond. Door Ev. J. Dammuller uit Alkmaar zal er een tijdrede worden uitgesproken, waarvan het onder werp is „Weest op Uw hoede" verschillende tijdstekenen en wereldgebeurtenissen zullen in 't licht van de bijbel worden be sproken. In Alkmaar heeft deze tijdrede veel belangstelling getrok ken. Voor afwisseling zal een Jeugdgroep enkele liederen zingen. Ieder is hartelijk welkom. De heer v.d. Hilst uit Bergen spreekt een kort slotwoord. heren: H. Klaasen, D. Tilstra, Jb Swaag, B. Boorsma, P. Smit, P. de Goede, H. K. Finkensieper, C. Dijs, P. Baltus, T. Bood. J. Diesfeldt, J. Mulder en L. v. d. Berg. De volgende leerlingen hebben hun mouw-insigne gekregen: Gerrie van Dongen, Willem J. Reitsma, Cornelis D. de Lange, Ronnie Elderson, allen van de Berger Schoolver.; Kees Hen stra, Jack Kreb, Kees Koster, Rob v. Wieringen, Kees van der Hoek, Geri v. Roekei, Rijnie Kla ver, van de O.L. v. Reenen school; Dick Loots, Tilly de Bock, Klaas Beeldman, Adri Tielrooy, van de O.L. v. Brede rodeschool; Dik Penninkhof van de O.L. School te Schoorl en Fred. J. Wulp van de St. Adel bertusschool te Egmond. KONINGIN JULIANA'S VERJAARDAG De verjaardag van Koningin Juliana werd met opgewektheid gevierd en met dankbaarheid herdacht. Reeds vroeg in de och tend wapperden de vlaggen in de lucht ten teken dat de bevolking meeleefde in de vreugde over de verjaardag onzer Vorstin. Om half tien kon men de mu ziek van Bergens Harmonie be luisteren voor het raadhuis, waar behalve het Dagelijks Bestuur der gemeente een groot aantal be langstellenden was opgekomen. Daarnaast bevond zich een schare van kinderen, die na afloop van de muziekuitvoering, zich achter de muziek schaarden om in op tocht naar de Stationsstraat te trekken, waar onder de auspiciën der Oranje-Vereniging 's mor- I gens en 's middags de kinderspe len werden gehouden. Voor de uitstekende organisatie dezer spelen verdient het bestuur der Oranje-vereniging zeker een af zonderlijk woord van lof. 's Avonds half acht gaf de Harmonie opnieuw muziek te horen, terwijl tevens de lampion- optocht voor de jeugd gehouden werd, waarna de feestelijkheden werden besloten met een open luchtbal op de dansvloer op het Stationsplein. Jammer genoeg was de opkomende vochtigheid oorzaak dat het aantal deel nemers niet zo groot was als ver wacht werd. Dinsdag 26 April hield de Nederlandse Vereniging tot af schaffing van alcoholische dran ken, afd. Bergen, een bijeen komst, waarin diverse interne aangelegenheden werden behan deld, waarna de heer W. Bant uit Groet een causerie hield over zijn reis naar de Rivièra, geïllu streerd met filmstrips. De reis gaat over Luxemburg met de 'be kende Pont d'Adolphe, door de Vogezen naar Besangon aan de Doubs en vandaar naar Genève met zijn mooie Volkenbondsge bouwen. Over de Rhöne gaat het verder naar Sisteron aan de Du rance met het oude kasteel uit de 13e eeuw, de zeer smalle straatjes en de platte daken. Verder gaaf de weg over Digne en langs de Var door woest gebergte met steile rotsen naar Nice, met de brede boulevards langs de kust, in tegenstelling tot het armoedig aandoende oude Nice. Het strand is er vol keien en de zee wordt er spoedig diep, maar heeft geen verraderlijke stromingen. De cac tussen en palmen zijn er prachtig. Vanuit Nice gaan drie wegen, op verschillende hoogten gelegen, naar Menton. Reeds ten tijde van de Romeinen liep hier een weg, waarvan bij Roquebrune nog res ten te zien zijn. Er zijn hier ook oude stadjes, waar geen modern verkeer mogelijk is, daar de breedste straten er \x/2 m breed zijn. 's Avonds is alles er in de diepste duisternis gehuld, daar straatverlichting ontbreekt. Men ton is de badplaats der Parijze- naars, een oude interessante stad met veel kunstschilders. Dit ge deelte van de Rivièra wordt wel de bloemen-Rivièra genoemd, de bergwanden zijn met bloemen be hangen en worden als tuinen on derhouden. De palmen groeien bijna tot aan zee. Monaco heelt een heel mooie jachthaven, een diepzeemuseum, een exotische tuin met prachtige planten, het paleis van de vorst van Monaco met zijn in operette-costuums ge klede wacht, en de speelzalen waar meer verloren dan gewon nen wordt. De terugtocht gaat over Cannes. Avignon, de geheel ommuurde stad met zijn 76 poor ten en het oude paleis, dat meer van een vesting heeft, dat ette lijke malen de pausen tot toe vlucht diende, als zij in Rome niet meer veilig waren. Dooi Valance gaat het naar Lyon, een echte, grote, Franse stad met nog een oude Romeinse Arena. Het doorgaand verkeer behoeft hier niet door de stad, maar vindt plaats door een tunnel onder de stad door. Over Dijon met het oude paleis der Bourgondische hertogen, dat nu ten dele als mu- ZILVER seum en ten dele als raadhuis dienst doet, gaat het verder door Troyes, de hoofdstad van Cham pagne, die evenals Amsterdam op palen is gebouwd. Dan volgt Fontainebleau met zijn grote kar pervijver met duizenden karpers, Parijs, met zijn boekenstalletjes langs de Seine en vele beziens waardigheden, om ten slotte over Valenciennes weer op huis aan te trekken. De reis werd per personenauto met kampeertent gemaakt en het is te begrijpen, dat de deelnemers van hun tocht genoten hebben. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekêkd DE DUINSTRE Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning-en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling. Nietkrabben.De heider vloei- bareD.D.D.kalmeertde jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP gebruikten reeds de opwekkende bestanddelen van de pepermunt- plant. Tegenwoordig gebruikt men dit zelfde middel ter opwekking en verkwikking, maar dan in vere delde vorm. Men gebruikt thans.... King pepermunt. King is lekker en gezond. BERGEN 5 en 8 Mei Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 8 Mei F. H. RISSELADA Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1