99 99 GEMEENTERAADSVERGADERING D& haiianate fusidafy Botsingen Calvé en Siebrand in T. en 0. Blijf meester ATTENTIE Vuurwerk na het feest ledzcze-h, Ueefi Sportliefhebbers GERRITSEN Het nieuwe gemeentehuis VRIJDAG 13JMEI 1955 32c JAARGANG No. 19 Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De voltallige raadsvergadering op 27 April werd door de bur gemeester, Dr W. Huygens met een woord van welkom tot de aanwezige raadsleden geopend. Na goedkeuring der notulen en behandeling der ingekomen stuk ken werd instemming betuigd met de door Ged. Staten vast gestelde regeling, waarbij het sa laris der wethouders werd vast gesteld op 1600.per jaar. 't Voorstel tot het bouwen, van 22 woningen ten Noorden van de Kogendijk, wekte de opmer king van de heer v. Rees Vel- linga, dat na enige jaren het ge vaar dreigt van een uittocht uit Bergen in 't bizonder bij hen voor wie deze woningen zijn ge bouwd. Hierdoor zal men in Ber gen met ledige woningen komen te zitten. De heer Bos juichte de bouw dezer woningen van harte toe; (slechts vroeg hij zich af, of het niet beter was hoogbouw toe te passen. In dit geval zou men 44 (In (plaats van 22 woningen verkrijgen. Tevens stelde hij de vraag, of deze woningen in ge meente-exploitatie zouden ko men, ;dan wel in die ener wo ningbouwvereniging. Hoogbouw zou daarbij de huren kunnen drukken. Mr Sluis achtte de bouw dringend noodzakelijk, of schoon 'hij hoogbouw |allerminst kon waarderen. De heer Witte brood sloot zich van harte bij de vorige spreker aan, en karakteri seerde de woningtoestand als on houdbaar. De heer Ellis maakte zich alleen ongerust wat betreft de hoge huren. Wethouder Den Das gaf een technische uiteenzetting over de bouw der woningen en verklaar de dat deze zijn bestemd voor grote gezinnen. Dr Hemelrijk vraagt wanneer met de bouw van het bejaardenhuis wordt be gonnen. Burgemeester Huygens beant woordt de sprekers err zegt dat het woningbeleid voor Bergen vanuit diverse gezichtspunten is bestudeerd. Wat betreft de hoogbouw merkt hij op, dat de mensen weinig lust bezitten op een étage of zelfs in een duplex- woning te wonen. Verder is er behoefte aan een bejaardentehuis, Met de Provincie en met de Planologische dienst is van ge dachten gewisseld en er wordt voor Bergen een buitengewone groei verwacht. Binnen tien ja- ren zal Bergen 13.000 inwoners tellen, en in dit schema is een bouw van 70 a 80 woningwet woningen volkomen verantwoord. Dei 22 woningen behoren tot het volume van 1955. Dat van 1954 zal worden gebezigd voor het be jaardentehuis en het Boenderma- kerhofje. Wethouder Den Das deelde mede, dat het Verzorgingstehuis volgende maand zal worden aan besteed. Burgemeester Huygens verklaarde, dat de tendens om in Bergen te blijven, ook bij de arbeiders aanwezig is. Bergen groeit, en er moeten woningen komen. Aan de heer A. Bos Eyssen te Bergen aan Zee zal een terrein worden verkocht, groot 1080 m2, voor f 10.800. Volgens de bur gemeester is de heer Bos Eyssen voornemens op /dit terrein een woningcomplex (2 hoog) te laten bouwen, met winkels, een cafe taria en enkele andere zaken be gane gronds. Als voorwaarde is gesteld, dat dit terrein in tien ja ren bebouwd moet zijn. Op een vraag van de heerl Broersma naar gevaar voor grondspeculatie, ant woordt de burgemeester, dat de voorwaarden zo zijn gesteld, dat dit niet mogelijk is. De heren Bos en Ellis voeren bezwaren aan tegen de termijn van tien ja ren, waarna de raad besluit de termijn op vijf jaar te stellen. Dat wordt dan het eerste vijf jaren-plan op Nederlandse bo dem! Voorts werd besloten tot aan-, verkoop en ruiling van enkele kleine percelen grond, 't Voor stel tot het verlenen van een uit kering ineens aan het gemeente- personeel, waarmee een bedrag van 5100.gemoeid is, werd aangenomen. Hetzelfde geschied de met een voorstel tot het aan passen van de kindertoeslagver ordening aan het Herzieningsbe- sluit 1955. Garantie werd ver leend voor een lening ten name van A. Molenkamp te Alk maar bij de Bouwkas Ned. Ge meenten. Voor de restauratie van de kerktoren der Ruïnekerk werd nog 4480.genoteerd. Medewerking, natuurlijk van gel- delijken aard, zal worden ver leend aan het bestuur der Ber ger Schoolvereeniging bij de aanschaffing van aardrijkskun- de-kaarten ten dienste van het Onderwijs. De politieverordening wordt aangevuld met een artikel, waar bij wordt verboden in de plant soenen buiten de paden te lo pen, de gazons wederrechtelijk te betreden, of een boom, plant of struik te beschadigen of in een boom of paal, of op 'n hek, muur of afsluiting te klimmen of zich daarop of daarin te bevinden Wijziging van de brandweerwet maakt een nieuwe verordering betreffende organisatie en beheer der gem. brandweer noodzake lijk. Daar de Alkmaarse Reddings brigade dit seizoen, weer het red dingswerk ter hand wil nemen, verzoeken B. W. een crediet van 4000.voor 't bouwen van een kleedgelegenheid voor de dames; en de heren, benevens enige bergruimte, 'n Bootje met buitenboordmotor dient te wor den aangeschaft, dat echter in beheer blijft bij de gemeente. Bij de rondvraag informeerde de heer v. Rees Vellinga naar de verslechtering van het wegdek van de Buerweg. Oorspronke lijk was deze weg een landweg, wat wel is veranderd sedert al daar bewoners zijn gekomen, die een auto bezitten. De heer Elles vroeg wanneer de Nesdijk wordt afgewerkt, thans is 't mi litair verkeer genoopt van de Loudelsweg gebruik te maken. Na beantwoording van beide j sprekers werd de openbare ver gadering gesloten en ging de raad in comité over. Daar er binnenkort een vaste sportrubriek in ,,De Duin streek" komt, vragen wij welke personen enkele mi nuten van hun vrije tijd gratis willen opofferen om kleine verslagen van div. sportwed strijden te geven. Speciaal wedstrijden die in de duin streek gehouden worden zul len in deze rubriek komen. Dus Bergen, Bergen a. Zee, Egmond aan Zee, Schoorl, enz. Wie hier eveneens be langeloos aan mee wil wer ken wordt beleefd verzocht dit even te willen mededelen aan het Sportcentrum, Duin weg 71, Schoorl. Is dit misschien iets voor secretariaten van verschil lende sportverenigingen? Op 5 Mei ving eveneens aan met Kerkdiensten in de bovenge noemde kerken. Met God begin nen is een goed begin. Om half tien had het jeugdappel plaats van Padvinders en scholieren der Middelbare U.L.O.-scholen, bij de vlaggemast achter de Van Reenenbank. Onder leiding van Zuster Beata werden een viertal liederen op uitstekende wijze ten gehore gebracht, terwijl burge meester Dr Huygens in een korte speech de jeugd opwekte voor vrede en vriendschap te werken en te leven. Daarna kwam het hoogtepunt van de voormiddag: de gecostumeerde kinderoptocht. In een schier eindeloze rij, en van een bonte verscheidenheid in aankleding en kleuren trokken talloze kinderen van alle scholen met hun begeleiders aan de toe schouwers voorbij, de ene groep nog mooier en origineler dan de andere. Blijde kinderen en blijde toeschouwers maakten deze tocht tot een glanspunt in het ganse gebeuren. Des middags werd er bedrijfsvoetbal gespeeld op het sportveld aan de Kerkdijk, terwijl de popenkast voor de kleuters op vier plaatsen werd vertoond. Het gloriepunt van de middag was wel de opvoering van „Goudhaartje en de Trouba dour" van Geertruida van Vla- deracken, door de leerlingen der gezamenlijke scholen te Bergen, in het Openluchttheater, dat stampvol bezet was met vreugde volle kinderen en blijde ouders. Ook de spelers en speelsters wa ren geheel met hun spel vergroeid en het blijft een vraag wie er méér van dit stuk hebben geno ten: de toehoorders en toekijkers of de spelers en speelsters. Dit was het tweede hoogtepunt van de dag. Burgemeester Huygens hield ook hier een toes^iaak tot de kinderen, ingesteld op de mentali teit van zijn gehoor en wat hij ten gehore bracht was voortref felijk. Ook hier was de tendens het aandringen op vriendschap met andere volken. Tevens maakte (de burgemeester de uit slag van de optocht van de voor middag bekend: le prijs, Van Brederodeschöbl; 2e prijs, St. Ursulaschool; 3e prijs, Christe lijke school; 4e prijs, Biovacan- tieoord; 5e prijs, Bergerschool vereniging. Eervolle vermeldin gen kregen: le Adelbertusschool; 2e Jong Nederland; 3e Vrije School 4e Van Reenenschool. Des avonds om 8 uur werd een tweede optocht gehouden voor volwassenen, waaraan 17 KLOKKEN verenigingen deelnamen. Ook hier waren aan het vernuften de vindingrijkheid hoge eisen ge steld en zeer veel aardige en hu moristische groepen wisten de blik te boeien. Na de fakkeles tafette en het ontsteken van het vreugdevuur begon het dansen op de dansvloer. Met het naderen van latere uren en het afkoelen van de at mosfeer, daalde ook het enthou siasme en in de donker worden de avond ging de feestvreugde geleidelijk over in stilte van de nacht. HERDENKINGSDAG Op Woensdag 4 Mei des avonds kwart voor zeven werd in de Katholieke Kerk een plechtige godsdienstoefening gehouden ter herdenking van de in de oorlog overledenen, terwijl op hetzelfde ogenblik in de kerk der Gerefor meerde Gemeente door de pre dikant Ds Scholten een inter kerkelijke dienst werd ingeleid, waaraan behalve hijzelf, ook zijn ambtgenoten van de Ned. Herv. Kerk deelnamen. Diep onder de indruk van het gehoorde schaar den de kerkbezoekers zich na af loop van de dienst in de rijen van de stille optocht naar de be graafplaats ter herdenking van hen, die in de strijd zijn geval len: de zwijgende tocht naar een geluidloze plechtigheid. Na twee minuten stilte zong het R.K. Kerkkoor het „Beati Mortui". Bij de bevrijdingsboom werd door de heer Stockmann het „Partisanenlied" van Den Doo laard gedeclameerd waarna men in stilte zijns weegs ging. Zaterdagmiddag geraakte de heer D., die met zijn bromfiets uit de Lindelaan kwam op de Breelaan in botsing met een mo torrijwiel, bereden door de heer S. uit Dirkshorn. De heer S. poogde nog door uitwijken aan een botsing te ontkomen, maar kwam daarbij met een lantaarn paal in aanraking, tengevolge waarvan hij een been brak en naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd. Vlrijdagavond omstreeks half acht had in de Eeuwige Laan, bij de Donkere Hoek, een bot sing plaats tussen een bus van NHADO, komende uit Bergen en een bestelauto uit Limmen. De drie inzittenden uit deze laatste auto werden allen ge wond en zijn door de transport colonne van 't Rode Kruis naar een ziekenhuis in Alkmaar ver voerd. Twee passagiers van de bus werden licht gewond en kon den, na door Dr Lugten te zijn verbonden naar hun woningen te Bergen aan Zee worden ver voerd. Huize de Kranenburgh, dat als toekomstig gemeentehuis is uit verkoren, verleent thans gastvrij heid aan drie klassen van de Bergerschoolvereniging, zulks in verband met de verbouwing van de school aan de Rondelaan. In verband met Hemelvaartsdag op Donderdag 19 Mei, moet alle copij wederom Dinsdag vóór half zes in ons bezit zijn» Advertenties die later binnenkomen moeten wachten tot het volgende nummer» De Uitgever Maandag 9 Mei organiseerde de firma A. J. Wittebrood, Gros- co-winkelier aan de Jaap Weij- andweg, een avond in het ge bouw van T. en O., alwaar de firma's Calvé en Siebrand hun producten demonstreerden. De heer Buytendorp, vertegenwoor diger der firma Calvé, Delft, leidde mej. de Wed, de demon- stratrice dezer firma in, die de diverse Calvé-producten de re vue liet passeren. Delfrite, de zuivere slaolie in harde vorm, die temperaturen van 180° a 200° kan verdragen, zonder merkbaar te dampen, is uiterst geschikt voor de frituur-pan en het bra den van vlees. Het is zuiver plantaardig en bevat geen water of zout. Delfia wordt uit copra gewonnen. Bij sterke verhitting, slaat de blauwe damp er af, ruikt het onaangenaam en wordt slecht van smaak. Deze vetsoort is zeer geschikt om in stamp potten verwerkt te worden en voor zoete gerechten (Arretje Cake). Calvé bak- en braadvet is gedeeltelijk dierlijk vet en te gebruiken voor frituurvleesbra- den en stamppot. De sla-olie, reeds sinds 1884 in de handel, verdraagt zeer goed hoge tem peraturen en wordt dan ook, be halve voor sla, gebruikt bij het bakken van flensjes, vis en olie bollen. Voor het bereiden van slaatjes en hartige hapjes kan men gebruik maken van de zach te, zonnige Calvé slasaus met olie, de Franse slasaus met 50% olie, de mayonnaise met 80% olie of de tomatenketchup met een pikante smaak. Mayonaise en to matenketchup zijn ook verkrijg baar ini tuben, die heel handig de spuitzak vervangen bij het aan brengen van versieringen. De pi kante tomatenketchup is onbe perkt houdbaar, mits bewaard op een droge, donkere en koele plaats, alwaar ook de mayonaise 8 maanden houdbaar is. De ketchup is zeer smakelijk bij rijst, macaroni, sla, bietjes, rode kool, witte en bruine bonen, gekookte en gebakken vis èn voor het brui- Vrijdag namiddag, tegen het uur waarop de gemeentewerklie den zich opmaken om hun ar beid te beëindigen, meldden de herhaalde alarmsignalen van de sirene aan de brandweerkazerne, dat er een stevige uitslaande brand gaande was. Een dn'etal schoolknapen had den wat ->ud riet, dat tegen de Oudburghermolen stond, in brand gestoken, waardoor ook de molen in brand geraakte. Toen de brandweer arriveerde bleek alras dat er weinig kans op be houd bestond. Niettegenstaande dat werd onmiddellijk met de ne velspuit begonnen te blussen, over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten terwijl tevens werd beproefd de grote motorspuit in het weiland te krijgen. Gedurende het blus sen klonken herhaaldelijk hevige knallen, veroorzaakt door het ontploffen der munitie, daar in dertijd opgeslagen door de Bin nenlandse strijdkrachten. Een der brandweerlieden werd zelfs door een rondvliegende kogel aan het been getroffen, hoewel niet gevaarlijk. Nadat de spuitgasten zich op bevel van de brandweercomman dant hadden teruggetrokken, werd ongeveer 20 minuten later opnieuw gepoogd van nabij te blussen, doch dit sorteerde geen effect. De molen was reddeloos verloren. Volgens sommigen zou deze molen dateren uit de tijd van Prinst Maurits, zodat hij oud ge noeg werd. Sedert enige jaren deed hij ook geen dienst meer^ Tijdens de December-stormen van verleden jaar verloor hij zijn kap, en in de raadsvergadering van 11 Januari j.l. deelden B. en W. mede, dat de beschadiging door de stormen van dien aard was, dat aan herstel niet viel te denken. Zo was hij dus voor de rest van zijn bestaan aan de ele menten overgeleverd. Thans heeft het vuur er een handje bij geholpen nen van jus b.v. gehakt jus, hier toe voege men een paar theelepel tjes ketchup aan de jus toe. De Calvé pindakaas, licht ge zouten en licht gebrand, smeuïg en gemakkelijk smeerbaar bij ka mertemperatuur is een lekkere en voedzame broodbelegging en ook heel geschikt voor het maken van een hartig hapje. Een tip van Ver kade: zoute koekjes met wat pindakaas besmeerd. Verder brengt Calvé nog mai- zena en puddingpoeder in de handel en bij wijze van attractie zijn de Arretje Nof sprookjes boeken (vijf deeltjes geschreven door Johan Fabricius) verkrijg baar op de N.O.F.-zegels, die op diverse Calvé producten voor komen. De heer Knipmeyer, vertegen woordiger van de firma Siebrand te Kampen, hield voor het tal rijke pupliek een wijnpraatje. Nederland met zijn distilleerde rijen o.a. te Schiedam, was voor heen het land van de borrel. Wijn, was hier niet in trek. Maar de borrel is duur geworden en hoewel tafelwijn, Rijn- en Moe zelwijn nog niet populair zijn, vindt de zoete wijn uit Frankrijk, Spanje en Italic hier wel aftrek. Wijn wordt niet gemaakt, maar ontstaat uit vruchten en zonne schijn. Hoe beter de kwaliteit van het fruit en hoe meer zon neschijn dit gehad heeft, des te beter is de kwaliteit van de wijn. Wijn, hoewel meestal uit drui ven bereid, kan ook heel goed uit zwarte bessen, frambozen, ker sen enz. gewonnen worden. Deze Nederlandse vruchtenwijn, ten onrechte smadelijk kruideniers wijntje genoemd wordt uit diver se vruchten en suiker bereid en kan de toets der critiek door staan. De firma Siebrand levert ook alcohol-vrije vruchtenwijnen, limonades en de zogenaamde Bloedwijn, een zuidwijn, waarin veel staal verwerkt is en die als geneesmiddel genomen wordt te gen nerveusiteit, bloedarmoede en slapeloosheid, maar van de prijs zou men bijna last krijgen van slapeloosheid. Als de kroon op deze welge slaagde avond volgde een royale prijzenuitdeling der beide firma's, welke door het talrijke publiek zeer gewaardeerd werd. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekètod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. VOOR KWALITEITS OPTI VAN DER KUIP MIENT 25 ALKMAAR Ingezonden mededeling WAT.MijnhaRPT MAAKT iS GOED wel eens een ogenblik, dat hij zich niet helemaal fit gevoelt. De opwekkende en verkwikkende eigenschappen van de natuur zuivere King pepermunt helpen U er overheen. King is lekker en gezond. BERGEN 15 Mei Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 15 Mei Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1