99 ff Met MEVO op stap GEMEENTERAADSVERGADERING BERGEN PINKSTERGEDACHTEN Hing, Bergens Harmonie Tamboercorps jubileert GERRITSEN ~W IflfVWIrVr VRIJDAG 27 MEI 1955 32e JAARGANG No. 21 Verschijnt te Bergen* Bergen aan Zee* Schoorl* Schoorldam* Groet* Camperduin* Egmond aan Zee* Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef door dr P. H. Ritter. PINKSTEREN is de gedach tenis aan de uitstorting van de Heilige Geest, het is het feest van de geestdrift van het inner lijk enthousiasme. Wij zijn geneigd deze geest drift, die bij de geboorte van het christendom een grote schare be ving, te toetsen aan de schijn- geestdrift, waardoor de dagen waarin wij leven zich kenmer ken. Men kan niet zeggen, dat het leven van heden beweging loos is, dat er geen verrichtin gen in geschieden. Als men er zich rekenschap van geeft, hoe een volk als het onze door hard werken ondanks ongunstige om standigheden zijn welvaart ge handhaafd heeft, dan mag men vaststellen, dat er nog energie in ons leeft, dat mensen ongelijk hebben, die gewagen van fut loosheid en verval. Maar wanneer wij dat woord .energie" neerschrijven, dan ko men wij op het spoor van de kwaal waaraan de wereld van heden lijdt. Zij is vervuld van energie, maar energie is iets ge heel anders dan geestdirft voor het heilige. Er is een verwarring van begrippen, omdat men zich afwendt van de zin van het christendom. Want leeft men volgens de zin van het christendom, dan, is het de zielskracht die ons stuwt en niet de energie. EEN ONTZAGLIJKE belang stelling voor de ontwikeling van de techniek heeft de mensheid overmeesterd en het feit dat de atoombom dreigt, verhindert ons niet onze hevige bewondering voor technische top-prestaties te matigen. Wij doorbreken ge luidsmuren, wij aanbidden de snelheid, wij juichen als een af gejakkerde sportheld een halve seconde eerder over de streep komt dan zijn mededingers. Is dit heilige geestdrift? Veredelt de mensheid door zulke verrichtingen? Wij zijn energiek, maar de tijd, waarin de volken één broederschap zul len vormen, ligt nog ver. Onze zielloze energie weer streeft onze neiging, ons open te stellen voor het heilige. Daar door ontstaat een algemene ver vlakking en verzakelijking van het leven. Het moet helaas ge zegd worden dat men zich op het gebied van godsdienst en kerk van deze levensver®akelij- king niet afzijdig houdt. Dit maakt de toestand bedenkelijk WIJ VERNAMEN, dat er gebeden zijn aanbevolen, waarin Gods Zegen wordt afgesmeekt voor het welslagen van de Rot terdamse tentoonstelling E.55. De biljetten daarover schijnen tegen vele kerken te zijn aan geplakt. Nu zijn wij er ons van be wust, dat Gods zegen noodzake lijk is voor het hele leven, maar loert achter dit gebeds-initiatief niet een behendige reclame, die de godsdienst misbruikt? Lieden, die de godsdienst be vuilen voor in laatste aanleg economische doeleinden, zijn als de wisselaars in de tempel. Door handelingen als wij beschreven, wordt het karakter van het ge bed geschonden. Wij vouwen onze handen, om te bidden voor de vrede tussen de volkeren, voor de bekering der verdwaal den, voor de komst van Gods koninkrijk, maar niet voor de aandeelhouders ener tentoonstel ling. De reclame vervangt het evangelie. En de verzakelijking van godsdienstige gebruiken tast de godsdienst aan in zijn merg. Het pinksterfeest maant, meer dan ooit, tot bezinning. Met on ze energie redden wij de wereld niet. De geestdrift waardoor wij moeten worden bevangen, is de geestdrift der ziel, is de geest drift voor het heilige. Wij moe ten van God vervuld worden, wij moeten genezen worden van onze alzijdige vermaterialisering. Ontvlamme uit onze pinkster- overdenkingen het innerlijk, het geestelijk élan. Mogen wij terug keren tot het levend christen dom, dat door onze levenswijze wordt verzaakt. Zondag 22 Mei ging de kla- verjasclub MEVO als sluitstuk van een goed geslaagd winter seizoen een dag uit. Zes en der tig deelnemers stapten 's mor gens om acht uur bij Nieuwen- dijk in de versierde bus en vro lijk zingend, met de feestmutsen op werd de reis aanvaard. Het zonnetje liet voorlopig verstek gaan en door het wat grauwe Noordhollandse landschap werd over Alkmaar en Limmen, waar de bloeiende tulpen voor afwis seling in kleur zorgden, naar Amsterdam gereden. In de nog stille half slapende stad werd nog een feestganger meegeno men en „adieu, mooi Amster dam"! Over de brug van het Amsterdam-Rijnkanaal gaat het nu op Muiden aan met het oude goed onderhouden Muiderslot; door de mooie villawijken van Bussum, langs Jan Tabak en Gooische Boer, waar alle tuinen vol bloesem en jong groen staan, over de nu nog dorre heide; de hoge beukenlanen van Baarn door, langs het paleis Soestdijk, dat nu zo fris wit afsteekt tegen de groenende bomen, naar Amersfoort, waar om kwart over tien in de Utrechtsestraat bij Ru- teck gepleisterd wordt. In het gezellige zaaltje met de aardige diensters in haar fleurige ha vanna-kleurige japonnen met De raadsvergadering van 20 Mei was bestemd voor de behande ling der gemeentebegroting 1955. Aan het verwerken van deze kluif werd door de raad een middag en een avond gewijd, waarbij de besprekingen nu en dan van een zakelijk debat tot uitvoerige dis cussies uitdijden. Verschillende malen moest de Voorzitter, dr Huygens, zijn vermanende stem laten horen, met te verklaren „dat hij dit niet kon toestaan". Was aanvankelijk de stemming onder de leden kalm, nadat men de algemene beschouwingen had gehouden, kwam er meer leven in de brouwerij, wat culmineerde bij het be handelen van de post, waarover iedereen in Bergen een mening blijkt te hebben: een subsidie van f 3000.voor de V.V.V. Bergen. De heer Broersma, die voorzitter dezer V.V.V. is, meende zijn be schouwing kracht bij te zetten door een karakterschets te geven van één der andere raadsleden, dat hem door de voorzitter werd belet. De heer Van Rees Vellinga, hield bij de be handeling van dit punt een uiteenzetting die aan duidelijk heid èiiets te wensen overliet, maar kon zich als lid van de Raad van Bijstand niet herinneren, wat er op een bepaald punt tijdens de enige bijeenkomst van die Raad, in zijn aanwezigheid was besloten. Tenslotte kwam „bij 't scheiden van de markt" de heer De Graan, zonder vooraf „een graantje gepikt te hebben", met het voorstel om het G.E.B. te doen overnemen door het P.E.N., wat na hernieuwde discussie, door de voorsteller werd ingetrokken. Toen eindelijk de klok van tienen goed koud was, werd de gemeentebegroting voor 1955 met algemene stemmen aan genomen. Momenten uit de strijd der meningen De algemene beschouwingen werden geopend door de heer Broersma, die verklaarde dat men met de huisvestingspolitiek een paar jaar ten achter was. Thans een huis voor Ouden van Dagen en het Boendermakers- hofje gereed te maken, brengt geen oplossing. We moeten twee jaren bouwverzuim inhalen. Bou wen in Bergen aan Zee doet niemand goed. Dat is geschikt voor mensen, die met hun geld geen raad weten; daar zijn plus minus 50 huizen gebouwd, uit sluitend voor de verhuur. Wij zullen moeten bouwen in ver sneld tempo om het tekort in te halen. De heer N. Bos drong aan op restauratie van het natuurre servaat. Sedert de aankoop is er nog niets aan gedaan en het verkeert in een desolate toe stand. Mr Sluis acht het de taak van de raad openlijk te protesteren tegen de gebondenheid in finan- tieel opzicht der gemeenten, 't Wordt hoog tijd dat de gemeen ten zichzelf gaan besturen. Ver der achtte hij de begroting te laat ingediend. Zulks behoort op tijd te geschieden. Dr Hemelrijk acht de oplos sing van 't verkeersvraagstuk 't belangrijkste vraagstuk van deze periode Hij zou graag zien dat B. en W. met voorstellen kwa men. De burgerij mag en moet weten welke mogelijkheden er zijn; welke oplossingen en waar om deze oplossingen zijn aan te bevelen. Niemand behoeft zich over zijn keuze te schamen. De kosten van het natuurreservaat zou hij gaarne verdeeld zien met het rijk en de provincies. De heer v. Rees Vellinga merkt op, dat we in 't afgelopen jaar zo vaak onvruchtbare dis cussies hadden, waar men elkaar aanvalt en ieder zegt, wat hij op 't hart heeft. Wij hebben het over het rapport Bouwen in Bergen. De Voorzitter meende dat dit rapport geen steun had bij de raad. De burgemeester, de sprekers beantwoordend, merkt op, dat het mis is dat er in de laatste twee jaren in Bergen niet is ge bouwd. Het jaar daarvoor is onze portie gebouwd. In, 1954 is niet alles gebouwd; het resterende is voor het ge bouw voor Ouden van Dagen en 't Boendermakershofje. Thans zijn er 22 woningen die gebouwd zullen worden en af gaande op onze ervaringen met De Merelhof zal ook bij het Be jaardencentrum woningruimte vrijkomen. Verder staan er nog 75 woningen op ons program Wij zijn echter niet vrij om te bouwen, doch krijgen ons con tingent voor drie jaren toegewe zen en wij doen wat verant woord is. De kosten voor het natuurreservaat hopen wij met subsidies binnen te krijgen. De mening van Staatsbosbeheer is dat het bos hersteld kan worden. Het rapport daarover is thans te Utrecht en zolang het daar bestudeerd wordt, kan men hier niets doen. Over het herstel zal de raad een voorstel ontvangen. Wat aangaat de financiële ver houding tussen het rijk en de gemeente is het van belang dat steeds op een betere verhouding wordt aangedrongen. Het late indienen der begro ting is te wijten aan een om standigheid buiten de schuld van 't gemeentebestuur. Wat betreft het verkeersvraagstuk, daarover bestaan verschillende plannen, die wij allen aan de raad zullen voorleggen. In 't college van B. en W. be staat een meerderheid en een minderheid elk met een plan. In het rapport zijn vier mogelijk heden utigewerkt. De burgerij te horen is overbodig, daar de raad de burgerij vertegenwoor digt. Als antwoord op een opmer king van de heer v. Rees Vel linga merkte de burgemeester op, dat de discussies gewoonlijk ordelijk verlopen, en dat de bij eenkomsten niet geleken op een Poolse landdag. Wat de begroting betreft, de ze is zo reëel mogelijk; er staat geen enkele abnormale post op. Op een vraag van Mr Sluis wordt geantwoord, dat de ver bouw van de Kranenburgh tot raadhuis is uitgesteld tengevol ge van werkzaamheden aan de wegen, terwijl van de genees heren in Bergen bericht is ont vangen, dat zij het huidige ge meentehuis willen kopen. Wat betreft het rapport Bouwen in Bergen, dit had zeker niet de instemming van de meerderheid in de raad. Naar aanleiding van de schooltandverzorging kwamen enige opmerkingen los, die men als klachten zou kunnen be schouwen, doch na ampele be sprekingen werden alle door de burgemeester weerlegd, terwijl hij besloot met de opmerking dat de schooltandverzorging nog moet groeien. Dan zal ze van zelf populair worden. Bij het hoofdstuk Volkshuis vesting maakte Mr Sluis be zwaar tegen de beslissing van B. en W., die afwijzend beschik ten over het verzoek om crediet van een bouwspaarder, die dit crediet van een particuliere ver zekeringsmij. wilde betrekken i.p.v. bij de Bouwkas Noord Ne derlandse Gemeenten, waar de bouwspaarder een hogere rente moest betalen, dan bij de parti culiere geldschieter. Dit achtte hij bevoorrechting van een bepaalde kas. De heren Bos, Elles en Wittebrood vielen de spreker bij en de voorzitter zegde nadere inlichtingen toe over de questie hoe andere ge meenten ten deze handelen. Het vandalisme van onbeken de daders was bij enigen aanlei ding daartegen te fulmineren. Afkeuren is gemakkelijk ge noeg, maar waar van gemeente wege iedere speelplaats voor de jeugd ontbreekt, daar blijft het gevaar, dat de bezigheid zoe kende jeugd vernielingen be drijft, zeer dichtbij. Hier is van gemeentewege wellicht nog wel wat initiatief te ontplooien. Van kinderen gesproken, de heer de Beurs bepleitte een re geling waarbij ouders, wier kind of kinderen in een inrichting worden verpleegd, de kinderbij slag wordt onthouden. (wordt vervolgd) zacht groen of zacht rose schor tjes en kragen, wordt van heer lijke koffie met slagroomtaart ge- genoten. Na in een eigen ge maakt lied de diverse belevenis sen van de klaverjasclub MEVO bezongen te hebben, wordt de bus weer opgezocht en de tocht voortgezet. De Arnhemse straat weg over door Leusden met de bloeiende appelbomen en door een prachtige eikenlaan naar Woudenberg, waar donkere dennenbossen de achtergrond van, het landschap vormen. On der het viaduct door van de weg Utrecht-Venendaal gaat het nu door een lichtgroene beu kenlaan uitlopend in een spar renlaan naar Leersum; voorbij hotel de Donderberg langs de Amerongse tabakschuren en dro gerijen; de uiterwaarden van de Rijn met de steenfabrieken, wat verderaf de Cuneratoren van Rhenen; Ouwe hands dierenpark en dan de Grebbeberg op. Hier worden de bronzen herdenkings- klok en de keurig onderhouden militaire begraafplaats bezocht. Rijen lang liggen daar de stem mige donkere stenen gebed in blauw-paarse violen en blauwe vergeetmijnieten, terwijl de lang- gesteelde oranje tulpen er ver boven uit steken. Het droeve re sultaat van vijf dagen oorlog. Nu gaat het de Grebbeberg weer af naar Wageningen langs proeftuinen van de Landbouw Hogeschool, het restaurant „de Wereld" waar de capitulatie ge tekend werd, de watertoren met zijn mooie uitkijk en in de laagte Renkum met de papierfabrieken; voorbij het monument voor de 6 a 7000 Canadese parachutis ten, die hier op Dolle Dinsdag daalden en er het leven lieten; door Oosterbeek met zijn Trol ley-bussen naar Arnhem, langs het nieuwe station, door mooie plantsoenen en vele mooie door kijkjes. Bij H.O.V.I. staat om half één de keurig gedekte en overvloedige koffietafel al op de feestgangers te wachten, die zich niet lang laten noden en zich het heerlijke slaatje, de broodjes en boterhammen met vlees, kaas en jam en de geurige koffie best laten smaken. Na de maaltijd worden druk briefkaar ten geschreven en in het zon netje bij de bus foto's gemaakt. Om twee uur wordt de tocht voortgezet. Nu gaat het over de Rijnbrug naar Eist. De hoog ge legen weg geeft een pracht uit zicht op de Betuwe met zijn slanke hoge populierenlanen en hier en daar kapijale moderne boerderijen. Door de storm van vorige week is de bloesem ver waaid en alleen hier en daar op een wat beschutte plaats prijkt nog de pracht der appelbloesem. Door Dodewaard, dat met zijn smalle slingerweg hoog op de dijk en vlak langs de Waal, veel stuurmanskunst van een automo bilist vereist gaat het paar Tiel HORLOGES langs de fabriek van „Flipje". In hotel Normandië wordt thee gedronken, gedanst, gebiljart en zelfs in deze winterse Meimaand even buiten gezeten. Na een uurtje is het weer in stappen en door het landschap van de Neder-Betuwe langs Wijk bij Duurstede, met zijn grote sluizen over Lek en Rijn kanaal naar Utrecht, waar bij Ruteck in de Potterstraat het overvloedige diner wacht, waarna nog wat door de stad gedrenteld wordt tot om acht uur de poorten van de schouw burg open gaan en het goed ge speelde „Twee en sympathie' de aandacht een paar uur ge vangen houdt. Dankbaar voor het genotene, maar nog niet uit- gefeest, wordt de terugtocht aan vaard. Tegen het middernachte lijk uur zoekt men in Amsterdam nog wat koelte bij een ijsje en voort gaat het nu naar de laat ste pleisterplaats: van Veen in Limmen. Eindelijk voldaan ko men de feestvierende M.E.V.O.-'s in Bergen terug. Het was een dag vol vreugd en jolijt, waarin de clubgeest hoogtij vierde. Het tamboercorps van B.H. werd op 28 Mei 1950 opgericht. In deze 5 jaren heeft het zich ontwikkeld tot een prima corps wat wel is gebleken uit de vele le prijzen welke het op de con coursen heeft behaald. Het corps bestaat uit 15 leden, maar nog altijd is er plaats voor serieuze candidaten. Zo bezit het corps nog 4 nieuwe bazuinen waarvoor tot nog toe geen liefhebbers zijn. Doch ook de bezetting der Har monie behoeft dringend verster king. Door studie en dienstplicht worden verscheidene leden aan de vereniging onttrokken. Deze plaatsen moeten zo spoe dig mogelijk door anderen wor den ingenomen, wil het corps zijn bestaansrecht behouden. Ze ker wel 20 instrumenten liggen nu ongebruikt, waaronder klari netten, trompetten, trombones enz. Het bestuur van B.H. doet dan ook een dringend beroep op hen, die zich tot de muziek voe len aangetrokken, eens te komen praten op de wekelijkse repeti tieavonden, waar alle inlichtin gen worden verstrekt. Deze worden gehouden op Dinsdagavond (Harmonie), op Woensdagavond (tamboers) in 't gebouwtje Karei de Groote laan. Zij het op bescheiden wijze, toch wil men dit le lustrum van de tamboers niet helemaal onop gemerkt voorbij laten gaan. Daartoe is het Zustercorps uit Warmenhuizen uitgenodigd deze avond, met B.H. een mars door het dorp te maken. Het corps uit Warmenhuizen is in het be zit van een tamboercorps van 26 leden, en is afgelopen winter, met medewerking van het corps van B.H., opgericht. Beiden zullen Zaterdag 28 Mei 's avonds 8 uur vanaf de Karei de Grootelaan vertrekken en in verschillende richting dooi het dorp marcheren; ongeveer half tien komen beide corpsen samen op 't Stationsplein, waar met enige marsen, deze avond wordt besloten. Als jubileumgeschenk is reeds een nieuwe maitre-stok aan het tamboercorps aangeboden en... Geeft U zich op als lid of do nateur van B.H.! ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Ueektfod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Met King in de auto. Op 't meer. in de trein, Met King op de tandem Of flets dat is fijn! Op al onze tochten Naar hei, bos of zee. Gaat als verkwikking Steeds King met ons mee! King is hygiënisch En zuivert de mond, En daarbij, als hoofdzaak, Voor ieder gezond! En is soms het lichaam Vermoeid in elk lid. Je neemt maar een King, En dra ben je fit Ontboezeming van een geregeld verbruiker. VOOR KWALITEITS OPTIEK VAN DER KU I P MIENT 21 ALKMAAR 29 en 30 Mei Dr POOT, Tel. 2423 29 Mei SCHOORL-KOEDIJK Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1