UeekMad ft 99 Gemeenteraadsvergadering Bergen V.Z*,;7 VERKLARING URSEM GERRITSEN Blijf meester Het wegenprobleem in Bergen Denken en leven op „De Haaf' WW tflfWVWrVr VRIJDAG 3 JUNI 1955 32c JAARGANG No. 22 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Vervolg van een verslag, geplaatst in ons vorig nummer. Momenten uit de strijd der meningen. Wethouder Den Das deelde verder mede dat de kinderen die aan schoolzwemmen doen des winters nog niet in de Over dekte te Alkmaar kunnen zwem men, omdat deze inrichting voor het totaal aantal kinderen geen ruimte heeft. Het zwembad zal daartoe eerst moeten worden uitgebreid. Bij de post ondersteuning" van kunstenaars vroeg Mr Sluis of in dit opzicht wel de goede weg wordt bewandeld. De kun stenaars worden thans kunstma tig geholpen. Zij behoren geen groep te zijn die kunstmatig ge steund wordt door de overheid, maar de bevolking behoort meer ..kunst-minded" gemaakt te wor den. Er moet derhalve meer pro paganda voor het kunstwerk ge maakt worden opdat de men sen tot aankopen overgaan. De heer v. Rees Vellinga vroeg of het noodzakelijk is jaar lijks 600.voor aankoop van kunstwerken uit te trekken. Is het niet beter om geld uit te trekken voor aankoop van be langrijke werken. De burgemeester zet uiteen dat het in de bedoeling ligt een fonds te vormen waaruit dan ook duurdere werken kunnen worden aangekocht; zulks met het doel een representatieve col lectie te vormen van het werk der Bergense kunstenaars. Bin nenkort hopen B. en W. te ko men met voorstellen voor het inrichten van een museum, Dr Hemelrijk dringt er op aan de kunstwerken niet op te ber gen. Dit ligt niet in het plan van de burgemeester. De post voor aanleg van een weg over de trambaan, tot aan de Breelaan werd aangehouden om tegelijk met de behandeling van het verkeersvraagstuk te worden besproken. Het verzoek van de V.V.V. Bergen Binnen een subsidie van 3000.te mogen ontvangen bracht de tongen in beweging. Dr Hemelrijk vroeg naar de juist heid van de bewering, dat B. en W. partij hadden gekozen in het geschil tussen de beide V.V.V.'s en of het college de genomen maatregelen, n.l. het bezigen van de naam Bad-Bergen en het in stellen van een informatiebureau aan de zeekust had gesteund, Volgens hem was het de taak van B. en W. om de belangen van alle partijen te behartigen. Men had beter gedaan de samenwer king te bevorderen en eenheid tot stand te brengen. De overheid dient te bemiddelen en geen strijd aan te wakkeren. Een paar dagen geleden heeft er tussen beide par tijen een bespreking plaats gehad onder Uw leiding. Wij zouden gaarne van U vernemen of er gunstige resultaten zijn bereikt. Dr Huygens antwoordt: Het vreemdelingenverkeer vormt de kurk waarop de gemeente drijft. B. en W. behoyen zich daarmede intensief bezig te houden daar er een economisch belang mede gemoeid is. Splitsing is in deze niet bevorderlijk voor de bloei. Het is noodzakelijk dat er één organisatie bestaat voor de ge hele gemeente, wijl het hier één recreatiegebied betreft. De oudste V.V.V., n.l. die te Bergen-Binnen werd als zodanig erkend, op ad vies van het gemeentebestuur. Tegen de naam Bad-Bergen be stond bij 't gemeentebestuur geen bezwaar en tot het openen van een informatiekantoor is door B. en W. toestemming verleend om het algemeen belang in 't bizon der dat van de verhuurders in Bergen te dienen. Schade voor de nederzetting aan de kust brengt dit niet mede. Op het ogenblik bestaat er een tendens tot toe nadering bij de beide V.V.V.'s. Er komt wederzijds begrip en vertrouwen. Daarna zegt de heer Van Rees Vellinga: In Nederland kent men het recht van vereniging en vergade ring. De V.V.V. Bergen aan Zee is een wettig erkende vereniging met dezelfde rechten en plichten als andere V.V.V.'s. Het is te laken dat het gemeen tebestuur de V.V.V. Bergen aan Zee in een dwangpositie tracht te brengen door partij te kiezen voor de V.V.V. Bergen Binnen en deze als de representatieve orga nisatie te beschouwen. Hij sprak zijn bevreemding uit dat deze zaak in de Raad Van Bijstand is besproken en noemde de gang van zaken onbevredigend. Wat betreft het gebruiken van de naam Bad Bergen, dit is onmo gelijk. Omdat te kunnen doen zal men de statutenwijziging moeten aanvragen, en eer het zover komt dient daar een ledenvergadering aan vooraf te gaan; zulk een ver gadering is niet gehouden. Overeenstemming tussen beide V.V.V's is nog niet bereikt. Daartoe leest hij een brief voor, geschreven door V.V.V. Bergen Binnen aan die te Bergen aan Zee, uit welks inhoud ieder kan constateren, dat te Bergen geen vér- maar wel wantrouwen je gens Bergen aan Zee wordt ge voeld. Alvorens de raad subsidie ver leent, dient aan de volgende voorwaarden te zijn voldaan: 1. Er moet een basis komen voor samenwerking tussen beide V.V.V.'s 2. De contributies moeten ver hoogd worden. 3. Er moet een eind komen aan de processen. 4. Enkele cijfers moeten nauw keurig bekeken worden. De burgemeester antwoordt dat het aannemen van de naam Bad- Bergen en 't inrichten van een eigen informatiebureau geen dwangmaatregelen zijn. 't Was de bedoeling dat ik een inlegvel zou opstellen voor een gezamen lijk uit te geven prospectus. De brief van de V.V.V. Bergen-Bin nen maakt een onprettige indruk. Is dit bedoeld als een afbreken der onderhandelingen, dan zou ik dat betreuren, daar er besloten was, dat de samenwerking, onge acht de afloop en processen, zou worden hersteld. De ondertekenaar van de brief in quaestie, het raadslid Broers- ma, deelde mede dat er reeds be sprekingen tussen de advocaten van beide partijen aan de gang zijn, teneinde tot een vergelijk te komen. De verdediging van haar standpunt voor het Hof in Amsterdam, was maar heel slap en op de uitspraak moet men wel wachten, doch men behoeft er niet naar te raden. De heer Broersma ergerde zich over de mededelingen van de heer v. Rees Vellinga en meende een karakterschets van deze spre ker te moeten geven, waaraan de burgemeester kort en goed een eind maakte. Gedachtenlezerij zoals in de vergadering van 28 Maart j.l. en characterologie zijn dingen, die de heer Broersma niet liggen. Hij doet beter zulks na te laten. Ten slotte giet de heer Bos olie op de golven met zijn verklaring dat hij het betreurt dat de V.V.V.- quaestie is opgerakeld. Hij is er voor deze aangelegenheid met rust te laten en de V.V.V., die dit geld nodig heeft, de gevraag de subsidie te verschaffen. Ook de heren Ellis en Wittebrood uiten zich in gelijke zin. De burgemeester verklaart, dat de gedachtenwisseling over de V.V.V. en haar historie niet bin nen het kader der begrotingsbe handeling valt. Door het voorstel van de heer v. Rees Vellinga wordt de V.V.V. Bergen Binnen het mes op de keel gezet. Wet houder Den Das betoogde dat men zal moeten bezien in hoe verre de gemeente moet doorgaan de V.V.V. te subsidiëren. Vol gens hem behoort de V.V.V. „self-supporting" te worden door verhoging der contributies. De burgemeester merkt op, dat in de toekomst de gemeente niet van zins is het V.V.V. werk te dragen, doch wel de algemene propaganda door middel van een gemeenschappelijke folder der V.V.V.'s te subsidiëren. De heer Van Rees Vellinga vraagt nog inlichting over een post van 1.000.die de V.V.V. Bergen Binnen nog van de gemeente zou ontvangen, waarop de heer Broersma ver klaart, dat zijn V.V.V. te arm is om feesten te houden en dit dan maar doet uit de kas der ge meente, die de onkosten betaalt, ruw geschat op 1.000.De heer Van Rees Vellinga: De zaak hangt mij de keel uit. Trek ik mijn voorstel in, dan wek ik de schijn het beleid van B. en W. te sanc tioneren. Daar de burgemeester ver klaart heeft dat er slechts één vergadering van de Raad van Bijstand is gehouden, waaraan ook de heer Van Rees Vellinga deelnam en waar ook de quaestie van de naam Bad Bergen is be sproken, wat de heer Van Rees Vellinga ontkent of ontgaan is, verklaart hij bij dezen ontslag te nemen als lid van dien raad. Voorstel Van Rees Vellinga wordt daarna verworpen met 7 tegen 5 stemmen; 't voorstel van B. en W. om subsidie te verlenen werd aangenomen met 9 tegen 3 stemmen, nadat aan dit voorstel ruim anderhalf uur was verdaan. 't Voorstel voor subsidie aan kunstenaars bracht enige opmer kingen die resulteerden in de mededeling, dat B. en W. beogen een museum in te richten, waarin waardevolle kunstwerken van Bergense kunstenaars zullen wor den geëxposeerd. Voor aankopen wilden B. en W. per jaar 600. uittrekken. Verder stellen B. en W. bij suppletaire begroting voor een bedrag van 165.820.82 op te nemen voor het maken van een rijweg over de trambaan van Oostdorp tot de Breelaan en 't maken van een dorpsplein. Ten slotte kwam de heer de Graan met het voorstel om met het P.E.N. onderhandelingen te openen over de aankoop van het G.E.B. Nadat enkele leden en de bur gemeester het woord hadden ge voerd, trok de voorsteller, op raad van Dr. Hemelrijk, zijn voorstel weder in. Daarna werd ue begroting in stemming ge bracht en met algemene stemmen aangenomen. GEEF MET MILDE HAND AAN UW ROODE KRUIS DAN KAN DEZE HELPEN WAAR HET NODIG IS In verband met publicaties die in het verleden hebben plaats gehad, over de gang van zaken bij de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen (Nh.), stellen onderge tekenden er prijs op het navolgende te verklaren Mr. F. Zeiler, gewezen Secretaris-Penningmeester dier vereniging, en E. H. E. Klein, gewezen Penningmeester dier vereniging, trekken iedere tot dusver door hen geuite beschuldiging, dat de heer Broersma, tegenwoordig Voorzitter der verenigirig, zich aan on regelmatigheden met betrekking tot de vereniging zou hebben schuldig gemaakt, in. De heer J. Broersma trekt iedere tot dusver door hem geuite beschuldiging, dat de heren of één van de heren Zeiler en Klein voornoemd, zich aan onregelmatigheden met betrekking tot de ver eniging zouden hebben schuldig gemaakt, in. Hetzelfde geldt voor de stichting V.V.V. Openluchttheater te Bergen. ALKMAAR, 28 Mei 1955 w.g. F. ZEILER w.g. E. H. E. KLEIN Bovenstaande verklaring druk ken wij met vreugde af in ons blad. Zij ontneemt aan de inhoud der bewuste publicaties iedere bewijskracht en draagt er toe bij de meningsverschillen tussen beide V.V.V.'s uit de persoonlijke sfeer te heffen om hen op zakelijk niveau over te brengen. Op deze wijze wordt een belangrijke stap gedaan, die tot een betere ver houding kan leiden. UURWERKEN w. g. J. BROERSMA Woensdag 25 Mei hield Dr. van Wijngaarden van het Pae- dologisch Laboratorium te A'dam in de Haaf een inleiding over: „Het kennen van de ander' Hoe leren wij onze medemens kennen en heeft deze waarde voor ons? Het zichzelf kennen is voorwaar de voor het kennen van de ander. Mensen hebben veel gemeen, en door de belevingen in ons zelf en de herkenning van die belevingen in de ander, leren wij hem ken nen. Bepalend voor het kennen van de ander is eigen openheid of geslotenheid. Luisteren, zonder de ander tot object te maken, is hiervoor onmisbaar. Het erken nen van de eigen persoonlijkheid van de ander is essentieel voor het gesprek met hem. Heeft de ander waarde voor ons? De relatie met een ander doet de mens iets. Hij zoekt ver binding met de ander, omdat hij medemens is van aanleg, uit be hoefte zich te uiten en behoefte aan medeleven. Zonder contact voelt hij zich verlaten, een buiten staander. Dit soort eenzaamheid voert tot verschrompeling van de HET AANGEWEZEN ADRES! psyche. Deze behoefte aan de an der wordt tevpns gevoeld als een bedreiging door die ander, daar het deze de macht geeft te kwet sen. Het resultaat is vaak het on vermogen zichzelf te geven en de angst voor pijn maakt agressief en lokt daardoor weer agressivi teit uit. Als we de ander als een hindernis voelen, „behandelen" we de ander, maar verbreken daardoor de diepere relatie. Hier door wordt het mens zijn aange tast, de ander wordt een ding voor ons. Openheid kan alleen bestaan als men zich niet hoeft te verdedigen, dus vertrouwen heeft. Openheid voor de ander is doorbreking van eenzaamheid tot samenstaan, elk met eigen per soonlijkheid en verantwoordelijk heid. V.V.V.-NIEUWS Op 27 Mei heeft de president van het Gerechtshof te A'dam een vervroegde uitspraak gedaan inzake het beroep, ingesteld door de V.V.V. Bergen (Nh.), tegen het vonnis van de Alkmaarse rechtbank, waarbij aan deze V.V.V. het gebruik van de naam „Bad-Bergen" werd ontzegd. Bij de uitspraak van het Hof te Amsterdam werd aan de V.V.V. Bergen het gebruiken van de naam „Bad Bergen" verboden. De V.V.V. Bergen (Nh.) heeft thans haar derde rechtszaak, binnen enkele maanden, achter de rug. Wat dit voor haar betekent wordt duidelijk als we een kleine kosten berekening maken. Tweemaal werd zij in kort geding veroor deeld te Alkmaar; proceskosten in totaal ongeveer f 200.- plus het honorarium van haar rechts geleerde raadsman. De uitspraak van het Hof te Amsterdam bracht over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten de proceskosten aldaar op onge veer f 550.- plus het honorarium van de advocaat. In totaal onge veer f 750.- aan proceskosten, benevens de honoraria der pleit bezorgers, die minstens even hoog zullen zijn. Naar wij vernemen zijn er be sprekingen gaande met het doel het beroep bij het Hof, te A dam tegen de beslissing der Alkmaarse rechtbank, waarbij, aan de V.V.V. Bergen (Nh.) werd gelast haar Informatie-bureau te Bergen aan Zee te sluiten, in te trekken. Nam onlangs de heer J. L. Smits ontslag als secretaris der V.V.V. Bergen (Nh.) omdat hij zich niet met de gevolgde politiek kon verenigen, thans bereikt ons de tijding dat ook de accountant Keesom zijn ontslag als zodanig heeft genomen, wijl hij het met de financiële politiek van het be stuur niet eens is. In een uitvoerige nota hebben B. en W. van Bergen het huidige wegenprobleem aan de raad uit eengezet, waarna de inhoud van dit stuk in een besloten raadsver gadering op 25 Mei is besproken. In deze nota geeft de meerder heid van het College van B. en W. de Raad in overweging te be sluiten tot het aanleggen van een weg over de trambaan van Oost dorp tot aan de Fransman, met een rijwielpad er langs van de Sparrenlaan tot aan de Zeeweg, en aan B. en W. op te dragen dit plan nader uit te werken en een nauwkeurige kostenraming aan de Raad voor te leggen en alle voorbereidende werkzaamheden te verrichten. In het rapport wor den vier plannen besproken, waaruit de Raad een keuze kan doen. De meerderheid in het col lege van B. en W. is voor het bo vengenoemde plan; de minder heid, bestaande uit Wethouder L. den Das, verdedigt plan IV, n.l. de aanleg van een weg over de trambaan van Oostdorp (via het dorpsplein) naar de Komlaan, het afronden van Komlaan in vloei ende lijn naar de Eeuwigelaan, en het verbreden van de Eeuwi gelaan. Deze oplossing, die de goed koopste is wat de kosten betreft, voldoet min of meer aan de eisen, die in het algemeen belang van Bergen zijn gesteld. Zij past eveneens bij de algemene over wegingen", welke bij het eerste plan zijn gesteld. Plan II, de zuidelijke rondweg langs Nesdijk en Wiertdijkje, biedt geen oplossing voor het in terne verkeer in 't gebied van Bergen en voor de overgrote meerderheid van 't verkeer uit het achterland. Plan III: Provinciaal bestuur heeft de rondweg geprojecteerd in 't provinciale wegenplan, dat voorziet in verbindingswegen van dorp tot dorp, min of meer als een maatregel voor de toekomst. Dit zou echter een belangrijke wijziging brengen in het karakter van sommige wegen, terwijl de kosten ruim één millioen gulden zou bedragen. De commissie voor gemeentelijke plannen heeft schriftelijk verklaard dat, zo de gemeente met een plan voor een weg over de trambaan naar de Fransman komt, zij zich niet te gen dat plan zal verzetten. Wordt het plan van de meer derheid van B. en W. aangeno men, waarop de neuzen geteld! grote kans bestaat, dan zal het niet mogelijk zijn de totaal-oplos sing in het winterseizoen 1955-56 te verwezenlijken. In September zal worden begonnen met het op breken van de rails en pas daar na zal in October begonnen kun nen worden aan de weg. Men be hoeft maar geringe tegenslag te hebben met het weer, of men is niet klaar voor het seizoen. Men zal in de zomer van 1956 dus nog van de Eeuwigelaan gebruik moe ten maken. De weg van Oostdorp tot de Breelaan inclusief het dorpsplein zal wel voor het seizoen 1956 ge reed kunnen zijn en in de zomer van 1956 kan het weggedeelte van de Breelaan tot de Fransman gemaakt worden. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m"m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. VOOR KWALITEITS OPTIEK VAN DER KUIP MIENT 25 ALKMAAR Ingezonden mededeling •w m Krabben en peuteren maakt rllllll' de kwaal steeda erger. De helder vloeibare D. D. D. UlljldQ dringt diep in de poriën door. J zuivert, ontsmet en geneest GENEESMIDDEL TEGEN BB BB II huidaandoeningen VLOEISTOF BALSEM ZEEP Dameskapsalon Telefoon 2104 Alleenverkoop voor Bergen van „GALA" of „LONDEN" Ingezonden mededeling WAT.MijnhaRPT Maakt |5 GOED 5 Juni Dr v. GELDER. Tel. 2027 5 Juni SCHOORL-KOEDIJK Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1