Con Amore TROTS DURVEN UITDRAGEN Gezamenlijke Militaire Fondsen RANG SpOdftiïteH IN EN OM DE DUINSTREEK WRIGLEY BERGEN VERGROTING Piet Wiegman 70 jaar K. M. GERRITSEN mms FILMNIÉUWS SCHOORL BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Zonnebrillen K. H. GERRITSEN Ve vezsnapeiüifr van demsfe lang. BRILLEN REPARATIE'S ZONNEBRILLEN Mr. Opt. D. W. PASTOOR STAATSBOSBEHEER Verpachting van een standplaats tot 1 October 1955 op de hoek aan de Schoorlse Zeeweg en de Julianalaan in de boswachterij „Schoorl" met een uitneembare kiosk, voor de verkoop van ijs, snoep, fruit, enz. (geen alcoholische dranken en tabaksartikelen). Ongezegelde inschrijvingsbiljetten inleveren bij de Bosbouwkundig ambtenaar A te Schoorl op Maandag 6 Juni 1955 om 14.00 uur. Alweer een collecte, deze keer de jaarlijkse collecte van de Stich ting der Gezamenlijke Militaire Steunfondsen, n.l. in de week van 13 tot en met 18 Juni a.s. Hoewel de stichting overal in het land haar zegenrijk werk ver richt onder oorlogsslachtoffers van alle gezindten, is haar bekendheid in de duinstreekdorpen blijkbaar minder dan elders in het land. Misschien mag het collecte-co mité Bergen zeggen: „Gelukkig"! Want wat is het geval, het doel van de steunfondsen is steun aan oorlogsslachtoffers, weduwen en wezen van gesneuvelde militairen en verzetsstrijders, verminkten en nazorg aan ex-dienstplichtigen. Lezer tast in Uw beurs, en tekent ruim op de lijsten of wees mild met uw gave voor de bussen. Het is bittere noodzaak, dat wij een beroep op uw portemonnaie doen. Alleen in het jaar 1954 moest f 528.243,00 worden uitgekeerd. Collectanten(trices) kunnen zich aanmelden bij de secretaris, Dorps straat 36, Bergen, Zaterdagmiddag opende Cor Hoeben zijn vergroot en fpemo- derniseerde kraam aan de Bree- laan hoek Jan Oldenburglaan om zijn talrijke klanten te bedienen mét gerookte paling, gebakken vis, gebraden gehaktballen, worst en patates frites; zoals we dat al zo lang van hem gewend zijn, prima van kwaliteit en heerlijk van smaak. Toen de Katingo in Bergen aan Zee „vertoefde" had hij daar een kraam en duizenden bezoekers hebben van zijn waren geproefd. Zij uitten toen hun te vredenheid. Thans nu het seizoen begint zullen andere duizenden komen opdagen om .even tevre den te zijn over hetgeen zij van hem hebben gekocht. Het K. C. B. te Bergen (Nh.) organiseert een tentoonstelling van schilderijen-tekeningen, ceramiek en plastiek van deze bekwame kunstenaar. De opening zal ge schieden door de voorzitter de Heer D. de Wolf Peereboom, a.s. Vrijdagavond 3 Juni 7.30 uur in de Kunstzaal van de Rustende Jager. BRILLEN VOLGENS IEDER RECEPT o-o AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN BERGEN (Nh.) Wij vernamen van 't Comité Ouden van Dagen dat er weer hard wordt gewerkt, om de Ouden van Dagen op Woensdag 6 Juli, een prettige uitgaansdag te be zorgen. Al degenen die de jaarlijkse film van de feestdag op de revue avonden hebben gezien, weten wat 't voor de 300 oudjes zeggen wil om eens één dag uit bundig te genieten. Ook dit jaar belooft 't weer een schitterende tocht te worden, met Den Haag als hoofddoel van de reis. Het comité vertrouwt weer op de medewerking van alle Ber- genaren, om deze mooie plannen te kunnen uitvoeren. Nog nooit is 't voorgekomen dat de jongere generatie de Oudjes in de steek heeft gelaten. Ook nu rekent 't comité er op dat de lijstencollecte van begin Juni een daverend succes wordt. Voor Bergenaren die be gin Juni op vacantie zijn volgt hier 't gironummer van 't comité Ouden van Dagen 112955. KAuW heerlijk - verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport Wederom heeft het Berger Accordeonorkest „Con Amore" een prachtig succes weten te be halen. Op 2e Pinksterdag, be gunstigd door buitengewoon mooi weer vertrokken de jeugdige spelers vol goede moed per auto car naar Wageningen om daar deel te nemen aan het Nationale Zang- en Muziekconcours ter ge legenheid van de Bevrijdings feesten. Werd verleden jaar nog deel genomen in de jeugdafdeling, dit jaar kwamen zij uit in de vierde afdeling. Met 339 punten werd een prachtige le prijs behaald. Bij de prijsuitreiking memoreerde de jury, dat gezien de werken, welke werden gespeeld en de wijze waarop zij werden uitgevoerd, deze vereniging in een klas hoger ongetwijfeld eveneens 'n prachtig resultaat zou weten te boeken. Vanaf deze plaats dan ook onze hartelijke felicitaties aan de spelers en haar dirigent, de Heer A. v. d. Wolff, die, zoals telkens weer blijkt zijn leerlingen tot steeds betere prestaties weet op te voeren. „Con Amore", moge U nog lang onder de uitmuntende leiding van deze dirigent voort gaan, dan zullen meerdere successen voor U zijn weggelegd. GEVONDEN VOORWERPEN Opgave van verloren en ge vonden voorwerpen, over het tijdvak van 17 t/m 24 Mei 1955. Gevonden Jongensfiets, zwarte handschoen, lipssleutel, broche, briletui, double armband, zilveren kettinkje, rode portemonnaie, groene brilledoos met bril, grijse lederen dames handschoen, bruine jongensschoen, rijwieldynamo, jongensriem, groe ne damesceintuur, Zwarte porte monnaie, Duitse herder, Poppetje, Handschoenenklem, Bruine por temonnaie. Tijdvak 25 t/m 31 Mei 1955. Aansteker, Vulpen en Vulpotlood in etui, Bruin lederen voetbal, Vulpotlood, Lichtblauw plastic tasje, 1 paar zwarte dameshand schoenen, Foto etui, Huissleutel, Rood-grijs gestreepte shawl, Foto box, Rubber emmertje, 1 paar grijze gehaakte dameshandschoen en, Sleutel, Rode kinderporte- monnaie, Kinderschepje. Verloren Tijdvak 17 t/m 24 Mei 1955. Sierstuk van autobumper, Zwarte jongenspet met oorkleppen, Rode autoped op luchtbanden, Zwarte alpinomuts, Regen jas,Shawl, Duim stok, Vulpotlood, Oud herenrijwiel. Bruine glacé handschoen, Dek kleed, Bloedkoralen armband, Pad- vindersriem met fluit en kompas, Bruin lederen handschoen, Munt biljet van f 2.50, Blauwe porte monnaie, Kistje met malta aard appelen, Rode autoped op lucht banden. Rode damesshawl. Tijdvak 25 t/m 31 Mei 1955. Stalen zakmes, Rieten broodmand, Zilveren kettinkje met hangers, Doublé armbandje, Zilver kleurige klapperpistool, Rode autoped met zitje, Leesbril in etui, Bruin lederen actetas, Muntbiljet f 2.50, Bruin hondje, Etui inh. vulpen en vul potlood, Bruin lederen dames schoenen, Broche met groene steen, Vulpen, Muntbiljet van f 2.50, Witte wollen muts. Zwarte damesportemonnaie, Kindersan daaltje met sokje, Zonnebril, Heren parapluie, Contactsleutel. Inlichtingen dagelijks van 10 tot 11 uur aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Groote laan No. 17 te Bergen (Nh.) Zij die van een goede avon turenfilm houden kunnen hun hart deze week ophalen bij THE SWORD AND THE ROSE. De film speelt zich af in Engeland in het jaar 1515 tijdens de regering van Henry VIII met al zijn in triges en ondeugden. MEISJESSLAAPZAAL De regisseur Henri Docion heeft op voortreffelijke wijze twee elementen in zijn film samenge bracht de spanning van een thriller en de aantrekkelijke sfeer van deze luxieuze kostschool vol mooie meisjes. Wij zullen over de inhoud verder maar niet veel vertellen om U de sensatie van de spanning niet te onthouden. Maar wel willen wij U er nog op wijzen, dat de verschillende types van meisjes, leraressen een hotelhouder en een fotograaf met veel geest en talen zijn neergezet en dat de psychologie van verschillende fi guren in raakheid die van de ge wone thrillers verre overtreft. In het kader van het bijzondere programma draait Donderdag de grote film van YVES CIAMPI L ESCLAVE (Slaven der hartstocht). Daniel Gelin speelt in deze film de aan verdovende middelen ver slaafde componist terwijl Eleonora Rossi Drago een voortreffelijke tegenrol speelt. Het geheel een film welke U zeker niet mag overslaan. Men dient er rekening mede te houden dat vanaf Vrijdag 3 Juni de z.g. Zomertijden wat be treft de aanvangsuren der voor stellingen ingaan, Vanaf Vrijdag beginnen de avondvoorstellingen te 8.30 uur. GEVONDEN VOORWERPEN In het tijdvak van 17 t/m 23 Mei 1955 zijn als gevonden aange geven Bij de Groepscommandant der Rijkspolitie te Schoorl: 1 Shawl, 1 water pistool. Bij de Postcommandant der Rijkspolitie te Groet: 1 kamp mes in etui, 1 kinder jasje, 1 handschoen. In het tijdvak van 24 t/m 31 Mei 1955, werden bij de Groeps commandant der Rijkspolitie te Schoorl als gevonden aangegeven 1 paar witte gymnastiekschoenen 1 bruin linnen tas 3 portemonnaie's met inh. GESLAAGD Voor de op 3-26 en 27 Mei te Utrecht gehouden examens slaagde onze plaatsgenote Mej. Tiny Komdeur met een hoog aantal punten voor het examen van Kleuterleidster. Reeds vanaf 1 Oct. 1954 heeft zij de leiding van de kleuterklas in ons dorp en velen, met name de ouders die hun kleuters dage lijks aan haar zorg toevertrouwen, zullen zich met haar verheugen over dit met zo goed gevolg af gelegd examen. Adverteert in De Duinstreek „THE SWORD AND THE ROSE'' h jaar „MEISJESSLAAPZAAL'' is jaar „SLAVEN DER HARTSTOCHT door G. Verheul, directeur Ver eniging Nederlands Fabrikaat. Wij praten zo eenvoudig-weg over de industrie en haar won derlijke en verbazingwekkende na-oorlogse ontwikkeling. En het dringt maar zo af en toe tot ons door, dat de industrie feitelijk niet bestaat. Niet waar, als wij over de industrie spreken, dan zijn wij geneigd om alleen maar te den ken aan de vele duizenden en duizenden kleinere, grotere en heel erg grote gebouwen, ver spreid over ons gehele land: ge bouwen die volstaan met eenvou dige. ingewikkelde en bijzonder ingewikkelde machines en appa raten. Al die onderling volkomen verschillende dingen noemen wij dan meestal gemakshalve de in dustrie. Maar dan zijn wij er nog niet. Wij hebben zelfs het belang rijkste nog niet gehad, want zon der de mens zou de industrie dood zijn en onvruchtbaar. Het is namelijk de mens, die met zijn hersenen en handen de millioenen onderdelen van dit ontzagwekkende geheel stuk voor stuk in beweging zet, op elkaar afstelt en ze daarna laat draaien voor het doel waarvoor ze draai en moeten. Het zijn de honderd duizenden achter hun draaibank en hun tekentafel, in hun directie kamer en hoog in de hijskraan, tussen spin- en weefgetouwen, in de modelmakerij en de gieterij. Het zijn zij, die met een koffer vol monsters reizen en trekken. Het zijn dié met een laskap, vulpen houder of een klinkhamer. Zij allen maken de industriële ont wikkeling van Nederland moge lijk. Hierin zit het geheim van de voortdurende stroom van indus trie-producten, die dag in dag uit over de Nederlandse grenzen stromen, naar alle windstreken der aarde. In al hun verscheidenheid heb ben deze producten één ding ge meen: zij zijn „Nederlands Fabri kaat". Dit is een begrip gewor den in de wereld. Dat is één ding, wat wij niet mogen vergeten. Maar er is nóg wat en dat is ook heel belangrijk. In deze na-oorlogse jaren is dat merkwaardige woord „industria lisatie" in zwang gekomen. Nie mand had er ooit van gehoord en daar, min of meer plotseling, was het er. En hoe! Mensen van aller lei slag spraken en schreven er over. Maar tochEr is een be zwaar. Vele van deze „industria- lisatie"-sprekers en schrijvers waren misschien wel eens wat al te zeer onder de indruk van dit nieuwe woord en zrj vergeten on bewust, dat er in wezen niets nieuws onder de zon was. Want, om het nu maar zo duidelijk mo gelijk te zeggen, het is helemaal niet waar, dat Nederland na de oorlog zo maar plotseling zou zijn begonnen met zijn industrialisatie. Wij doen dat namelijk al heel lang. Alleen hebben wij er de laatste honderd jaar minder over gesproken dan in de laatste vijf jaar. Dat heeft namelijk allemaal zijn redenen, al was het alleen maar, dat de ontwikkeling van onze industrie nu nog belangrijker voor ons is geworden dan vroe ger was. Maarals wij dan maar niet vergeten, dat Neder land als industrieland, geen vijf jaar, maar tenminste honderd jaar oud is. Aan de wieg van vele indus trieën stond de koopman, die zijn arbeidsterrein niet alleen in Ne derland had, maar over de gehele wereld. Deze koopman verge noegde zich er, eeuwen geleden, niet langer mee, bepaalde grond stoffen ergens op de wereld te kopen, maar hij ging die ook be werken, sorteren en verpakken en pas dan weer uitvoeren. Deze zelfde man was dus eerst koop man, dan industrieel en vervol gens weer koopman. Zo groeide de Nederlandse in dustrie; een groei, die niet zo als met zovele buitenlandse in dustrieën het geval was mo gelijk werd door de bescherming van hoge invoerrechten, maar een groei die berustte op eigen kracht en kwaliteit in volle con currentie met het buitenland. Met de Nederlandse ipdustrie groeide de Nederlandse arbeider; niet al leen in aantal, maar vooral ook in vakbekwaamheid en techni sche kennis. Dit is dan iets van de wijde achtergrond van dat nieuwe woord „industrialisatie". Dit ver klaart ook waarom dit woord niet zo maar een klank is in deze jaren, maar een woord met een machtige en grootse inhoud. Wij, Nederlanders, moesten in 1945 met onze wederopbouw in heel veel opzichten met lege handen beginnen, ook aan de wederop bouw van onze industrie. Maar wij konden daarbij steunen op een ervaring en een kennis van eeuwen. En met deze kennis en ervaring bouwden wij en bou wen wij verder aan een in dustrie, waarin uiterst bekwame arbeiders met moderne machines volgens de nieuwste productie methoden talloze producten ma ken, die behoren tot de besten op de wereldmarkt. „Nederlands Fa brikaat" vond zijn weg in de we reld in de zestiende eeuw en doet het nog steeds in onze twintigste eeuw en met veel en veel grotere verscheidenheid van producten. Wij behoeven ons hierover niet te verbazen, maar een beetje trots mogen wij er wel op zijn. Daarmee raken wij dan meteen het kernpunt van de activiteiten van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat". V N.F. zou graag bereiken, dat de Nederlander zijn trots op de industrie meer bewust wordt en minder onder stoelen en banken steekt. Zoals wij trots zijn op on ze waterbouwkundige werken, bijvoorbeeld, of op ons wereld omspannend luchtvaartnet. Zo mogen wij ook gerust heel trots zijn op onze Nederlandse industrie. Als wij dat naar buiten Hoflaan 2 - Bergen - Tel. 2202 bij de ronde bank achter de Ruïne Kerkstraat 6 Ingezonden mededeling -4'; 4. *-»• #3PP «t 'M, m iv. m m Vrijdag-, Zondag- en Dinsdagavond te 8.30 uur, Zondagmiddag 2,30 uur Richard Todd en Jane Barrett in met Glynes Johns en Pierre Copley. Zaterdag-, Maandag- en Dinsdagavond te 8.30 uur: Frangoise Arnoul en Jean Marais in Boeiend, pikant en ondeugend. In het kader van het bijzondere programma Donderdag 9 Juni te 8.30 uur: de grote film van Yves Ciampi (L Esclave) 18 jaar met Daniel Gelin, Barbara Laage en Eleonora Rossi Drago. O-O Kerkstraat 6 In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel „BERGER LUCHTPOST' Uitslag der gehouden wedvlucht St Chislain Hornee (België) afstand 255 Km. De duiven werden gelost om 10 uur met Noord-Oosten wind. De eerste duif melde zich om 14 18.15 eig. C. Timmer 2. J. den Broeder, 3. N. v. d. Kamer, 4, A. Visser, 5. P. Brakenhoff, 6. W. Akerboom, 7. K. Postma, 8. A. Staade- gaard, 9. J. Duinmeijer. Zondag 5 Juni a s. wordt gevlogen vanaf Orleans (Frankrijk) afstand 566 Km. dit is de eerste fondvlucht dit jaar. MEVO NIEUWS Uitslag van de drive op 28 Mei 1955 le pr. Kruisveld-Balder 5786 p.: 2e pr. E. Dingerdis-S. Schotte 5553 p.j 3e pr. Dames v. Alfen 5027 p. 4e pr. Mej. Balder-Mevr. Erich 4872 p.; 5e pr. Mevr. Balder-Smilders 4819 p.; 6e pr. Mevr. Pijper-Mej Pijper 4798 p.; 7e pr. Fam. Tibie 4711 p. 8e pr. Nieuwendijk-Kuitwaard 4630 p. 9e pr. Fam. Kramer 4609 p. 10e pr. Schreuder-Bloemhof 4546 p. Marsenprijs: E. Dingerdis-S. Schotte Troostprijs: Heren v. Alfen. Verrassings- prijsMevr. de Vos-Mevr. Witte R.K.V.V. „Duinranders" - Schoorl. SchoorlDuinranders 11 A.F.C. jun.Duinranders jun. 214 L.S.V.V. ads.Duinranders ads. 23 Zaterdagavond speelden de eerste elf tallen van de plaatselijke verenigingen hun laatste competitiewedstrijd. In de eerste speelhelft werd er be hoorlijk voetbal vertoond aan beide kan ten. De achterhoeden waren echter ver re superieur. Het bleek dan ook dat slechts toevalstreffers de uitslag zouden bepalen. Zo'n moment kwam na onge veer dertig minuten spelen toen van Wonderen een toegespeelde bal verkeerd beoordeelde. Minkema was er als de kippen bij en gaf de keeper geen kans 10. Precies twee minuten later bracht Louter met een hard schot de stand op gelijke voet 11. Na de thee verloor het spel veel van zijn aantrekkelijk karakter. Van enig sa menspel was bij beide elftallen geen sprake meer en we konden niet aan de indruk ontkomen dat enige training mis schien wel nuttig zou zijn. De wed strijd die door scheidsrechter Westra goed geleid werd, eindigde dan ook on beslist. Nieuws van de Damclub „BERGEN" W. v. Hattum en B. v. Diepen be haalden het kampioenschap. Op de slui tingsavond van de onderlinge competitie, zijn er weer felle en sportieve wedstrijden gespeeld op de damborden. In groep A. is W. v. Hattum onge slagen Kampioen geworden. De laatste twee wedstrijden eindigden in remisie voor v. Hattum, tegen H. de Vries en Th. Roosloot. Een mooie prestatie van de laatstgenoemde! In groep B won B. v. Diepen de be slissingswedstrijd tegen C. Tromp en werd hiermede kampioen. De eindstand van 27 Mei is als volgt: Groep A. gesp. gew. rem. verl. pnt. W. v. Hattum 8 5 3 0 13 P. Beukers 8 4 2 2 10 H. de Vries 8 3 4 1 10 J. Stam 8 3 3 2 9 J. Bliekendaal 8 3 2 3 8 J. v. Hattum 8 3 2 3 8 J. de Moor 8 3 0 5 6 G. Roosloot 8 12 5 4 Th. Roosloot 8 0 4 4 4 Groep B. gesp. gew. rem. verl. pnt. B. v. Diepen 8 7 0 1 14 C. Tromp 8 7 0 1 14 A. Tromp 8 5 1 2 11 Th. de Moei 8 5 0 3 10 P. Boots 8 4 0 4 8 J. Roosloot 8 2 15 5 S. Geeling 8 12 5 4 H. Lichtleitner 8 12 5 4 C. Duin 8 10 7 2 Voor de promotie en degradatie wordt er een vijfkamp gespeeld door de spelers B. v. Diepen, C. Tromp, Th. Roosloot, G. Roosloot, N. Wit om drie bovenste plaatsen. C. Tromp Westerweg 48, Bergen (NH)

De Duinstreek | 1955 | | pagina 2