ff ff TIEN JAREN U.V.V. k k MB©! WRIGLEY Nieuwe attracties in amusementshal „Rosita" GERRITSEN Roode Kruis De „BERGER WIJNHANDEL" URSEM Middelbare Meisjesschool SCHOORL Zingende Jeugd ww IrlfWrfrW VRIJDAG 24 JUNI 1955 32e JAARGANG No. 25 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Maandag 20 Juni was het feest voor de U.V.V. Twee en zestig dames stroomden 's morgens om 11 uur bij „De Rustende Jager' binnen om gezamenlijk het heug lijke feit van het tienjarig bestaan der afdeling Bergen te vieren. In de U.V.V. met haar vele mede werksters is het onvermijdelijk, dat de dames elkaar niet allen kennen. Tot nadere kennisma king was nu volop gelegenheid bij een kopje koffie in de voor zaal van de ,,de Rus". Om half één had de gemeen schappelijke lunch plaats in de nieuw aangebouwde serre. De lange tafel met het mooie linnen, de artistiek getekende program ma's, het werk der dames Elema en Grondsma, de frisse bloemen uit de diverse tuinen, hier beland door de goede zorgen van me vrouw de Waal en de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, de taarten door drie banketbakkers geschonken, de fruitmanden door het gemeentebestuur aangeboden, noodden tot een verder gezellig samenzijn. De presidente, me vrouw A. Huygens-Bruynzeel, sprak het welkomstwoord. Heel jammer was, dat vier van de vijf oud-bestuursleden, die niet meer in Bergen woonachtig zijn, ver hinderd waren aan het feest deel te nemen. Want een feest was het, en wel een feest van de le den en met opzet niet een recep tie, waar het bestuur met de eer gaat strijken in de vorm van het ontvangen der felicitaties. Vrou wen uit alle verenigingen zijn lid van de U.V.V. Tien jaar is er gewerkt, met een weinig wisse lende maar steeds groeiende groep. De U.V.V. wordt beoor deeld naar het gedrag der leden in het werk. Het werk is de prak tijk van het ideaal, waaraan de U.V.V. gelooft. Daar de presi dente zich in een onbewaakt ogenblik had laten ontvallen, dat de U.V.V. alle mannen weert, ook al behoren zij tot het ge meentebestuur, bood het gemeen tebestuur van Bergen schriftelijk WEKKERS zijn felicitaties aan, daar het tot zijn spijt niet in staat was op een receptie te verschijnen, die niet gehouden werd. Waar echter het gemeente bestuur tot de conclu sie komt, dat het weren van man nen er op duidt, dat de U.V.V. niet om geld verlegen is, faalt haar mannelijke logica in deze, zoals blijkt uit de feestgelukwens van 't bestuur in A.B.C.-vorm waar: X is de Grote Onbekende, die we eens zullen ontdekken om onze kleine kleine kas wat te spekken. De penningmeesteresse der af deling, mevrouw J. Diesfeldt-Pie- ters gaf een overzicht over op- irichting en werk over U.V.V. in de begintijd. 20 Juni 1945 we Dinsdagavond 14 Juni was de. bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis weder in de Van Reenenschool voor het verzame len van bloed voor de dienst aan zieke medemensen. 135 kernge zonde dames en heren meldden zich aan om elk een halve liter bloed af te staan. Een schitterend resultaat; de vorige maal waren er 126 donors, zodat in totaal 261 personen een gave van on schatbare waarde voor hun lij dende medemensen beschikbaar stelden. Een woord van hulde aan de gevers is hier zeker op zijn plaats. Op de Roode Kruis bootreis van Alkmaar naar Amsterdam, die op 6 Juli valt zullen uit Ber gen vijf patiënten medegaan. de afdeling Bergen opgericht met als presidente mevrouw Taepken- Blankenstein. Van de toenmalige bestuursle den waren op dit feest aanwezig: mej. van Beers, mevr. van Son en mevr. Diesfeldt, terwijl mevrouw Taepken een gelukstelegram had gezonden. Het eerste werk in 1945 was ,,de vacantieschool waar veer tien dagen lang ruim 300 kinde ren van 5 tot 10 jaar, in groepen verdeeld, van 94 uur prettig werden bezig gehouden. Voor zij huiswaarts keerden, kregen allen een warme maaltijd, welke ver zorgd werd door de Zusters Ur- sulinen en de firma Maasen. Verder had een spijkeractie plaats voor Sprang in N-Bra- bant; inzamelingen van timmer gereedschap, glas, meubilair, speelgoed; naaimiddagen werden georganiseerd waar kleding werd gemaakt voor de geteisterde ge bieden rond Tiel; boeken-inza- melingen voor militairen en di verse collecten werden gehou den. Een team van 6 U.V.V.- sters met enkele meisjes uit Alk maar, trokken, onder leiding van Zuster Bonarius naar Tiel om in vier weken daar ter plaatse de scholen schoon te ma ken. Veel werk is er verzet en ge lukkig zijn de goede stemming, de activiteit en het gevoel van saamhorigheid nog steeds aan wezig. Uit naam van het bestuur werd de presidente de hamer overhandigd, waarop thans een zilveren plaatje ter herinnering aan de tien vruchtbare jaren 1945 1955 was aangebracht. Het bestuurs-sextet gewaagde in A.B.C.-vorm van de vele hui dige werkzaamheden: de auto- dienst voor zieken en minder-va- lieden; het Braille-werk ten bate van de blindenbibliotheek; de col lecten; de inzameling van melk flescapsules, welke voor 't ver krijgen van een blinden-geleide- hond worden gespaard; het bege leiden der koloniekinderen van stad naar zee; het „Tafeltje dek je"; de kraamkoffer; de linnen kast; het bezoeken van Ouden van Dagen; de postzegelverkoop; de planten-actie voor Zeeland; de kaartenverkoop voor het Stu denten-Orkest; het zieken bezoe ken; het breien van zwachtels voor Lambarene en het overal waar 't nodig is hulp bieden. Een wiegekleedje van restjes wol, grotendeels gebreid door de thans 95-jarige mevr. Bastert ging van hand tot hand. Alle aan wezigen werden opgewekt voor het vervaardigen van meerdere wiegekleedjes restanten wol in te leveren bij mevr. van Son, Kerk straat 1. Alle kleuren zijn wel kom. Om half drie stond men van deze zeer geslaagde gezel lige en uitstekend verzorgde lunch op om bij een kopje thee nog wat na te praten. Bergens Brandweer Beteugelde Bello's Buitensporigheden. Donderdag 16 Juni meldde de alarm-sirene van de Brandweer een heidebrand, die door Bello Vas ontstaan. Behalve roetvolle rook en stoom, spuit Bello ook nog wel eens een brandend stuk steenkool, dat op de grond gear riveerd vaak een heidebrand ver oorzaakt. Zo ook thans. Geluk kig bezit Bergen een actieve brandweer, die, de nevelspuit hanterend, een brand snel weet te blussen. Maar wanneer Bello in hetzelfde tempo door gaat, zal iedereen blij zijn als men van deze brandstichter is verlost. GESLAAGD Voor het examen Arts, slaagde dezer aan dagen de Gem. Uni versiteit te Amsterdam onze vroegere plaatsgenoot M.J. Ka mermans. TOELATINGSEXAMEN Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Alkmaar slaagden Annie Boltjes, Hanneke Breunesse, Jan Kuitwaard en Jan Vollenga, leerlingen der Chr. Nat. School alhier. een naam met klank dank zij de uitstekende - sortering van voortreffelijke Jan Oldenburglaan 4 - Telefoon 2558 drank! De amusementshal „Rosita" aan de Prinsesselaan, waar iedere zomer talrijke gasten soms hele avonden doorbrengen of op regen achtige dagen vermaak zoeken, is weer met een aantal nieuwe attracties verrijkt. Zo kan men er thans voor enkele dubbeltjes vanuit 'n „batterij" afweergeschut 300 schoten lossen op laag over 'n stad vliegende bommenwerpers, die af en toe achter wolken schuilgaan. Terwijl de knetterende mitrailleur zijn moordend werk doet, wordt het aantal neerge schoten vliegtuigen nauwkeurig geregistreerd. Een ander ingenieus apparaat wekt op frappante wijze de indruk, of men vanuit een zich voort bewegend vliegtuig een stad be neden zich ziet. De kunst is dan om door het juist instellen van een vizier en het tijdig indrukken van een knop bepaalde doelen met atoombommen te vernietigen. Een rode flikkering bij 'n hevige „explosie" vormen het bewijs, dat men zich een succesvol bombar- deur mag noemen. Vele bezoekers scheppen er ook vermaak in met een „levensgrote" karabijn op een heen en weer bewegend spook te schieten, dat een klaaglijk gejank uitstoot, als de haan op het goede moment wordt overgehaald. Bij het afgaan van het schot valt een lichtstraal op het doodshoofd, waarvan de neus-holte een licht-gevoelige cel bevat. Het is uiteraard ondoenlijk om de werking van alle apparaten te vermelden. Laten wij dus vol staan met op te merken, dat men er ook met een pistool op jacht kan gaan, dat men voor een kwartje eigenhandig zijn naam en adres op een metalen penning kan slaan, zich de toekomst kan laten voorspellen en voorts aan vele bumper- en flipperspelen zijn lust om millioenen te verdienen, kan botvieren. U kunt er ook als niet-speler geheel gratis veel interessants beleven en voor de civiele prijs van 30 cent 'n kopje koffie drinken Kinderen beneden 16 jaar hebben zonder geleide geen toegang. Luctor et Emergo Temidden van al deze typisch Amerikaans aandoende kostbaar heden beweegt de eigenaar van het amusementspaleis, de heer A. D. Luteyn, zich met een nimmer aflatende ijver om de bezoekers van dienst te zijn. Toen enige jaren geleden be paalde behendigheidsspelen en de zgn. vruchtenautomaten verboden werden en er niet langer om geld gespeeld mocht worden, is deze actieve zakenman en vader van elf kinderen niet bij de pakken gaan neerzitten, maar heeft hij in de vrij gekomen ruimte een milkbar en een ijsbuffet inge richt. In de afgelopen winter is het interieur weer verruimd en HET MODERNSTE KAPSEL!! zo strekt de amusementshal zich in haar huidige gedaante thans zonder onderbreking af van de Prinsesselaan tot het Smallepad over een lengte van circa 35 m. Aan de wanden hangen diverse schilderijen van Bergense kunste naars en ook een zeer goed ge troffen houtsnede (Shylock) van A. D. Luteyn De heer Luteyn heeft ons ook verteld, hoe hij in de mobilisatie van '39 in Bergen was gelegerd en kort daarop zijn eigen woonplaats (Vlissingen) met ons dorp ver wisselde. In de oorlog plaatste hij in diverse dorpen en steden van Noord-Holland amusements automaten, maar na het vertrek van de Duitsers stichtte hij de amusementshal „Rosita" in Bergen, welke al direct opviel door haar Amerikaanse opzet en in baar genre te vergelijken viel met die in Belgische kustplaatsen. P. B. KERKDIENSTEN RUïNEKERK De werkzaamheden tot restau ratie van de Ruïnekerk zijn be gonnen. Het orgel en het meu bilair van de kerk zijn verwijderd. De Fa. Kroon voert de eerste werkzaamheden uit, die bestaan o.a. in het wegnemen van het meubilair, het tussenplafond, de vloeren en het af bikken van de muren. De Diensten konden door de gastvrijheid van de Evangelisatie vereniging „Maranatha" in het gebouw Rehoboth worden ge houden. Aangezien echter al bleek, dat deze ruimte in de zomer maanden te klein zou zijn, om alle kerkgangers te bergen, is naar een andere plaats van samenkomst uitgezien. Met dankbaarheid heeft de Kerkeraad het aanbod van de heer Diesfeldt aangenomen, om de grote zaal van De Rustende Jager te gebruiken gedurende de zomermaanden. De eerste Dienst aldaar zal op Zondag 26 Juni worden gehouden en vangt om half elf aan. Voor het toelatingsexamen aan deM.M.S. teBergen(Nh.)slaagden de volgende candidaten: Anne Mieke Bak, Ingrid Bleeker, Frieda Hartog, Anneke Hols- muller, Inge Meyer, Ida Neef, Carla Oliemans, Ineke van der Ploeg, Corrie Wennink en Vero nica van der Zijl allen uit Alkmaar. Babs Bosman, Miep Bijleveld, Tineke Kooger, Elly Kreb, Erica Mandersloot, Mieke Pesie, Tini Rijvordt, Marja Roozenboom, Roswitha Schneider, Ineke Swaan, Carla Timmer en Gerda Zwaan allen uit Bergen. Willeke Hamers uit Bergen aan Zee. Elsje Klaver en Vera Nathaus uit Beverwijk. Atie Eriks uit Burgerbrug. Marja van Veen uit Heiloo. Nora Winkel uit Hoorn. Irene de Jong uit Koog a/d Zaan. Renee Kleijburg en Marianne Wognum uit Schagen. Immy van der Garde, Jeannette Korver, Ellen van Ulsen, Gerda Vader en Ineke de Witte uit Schoorl. Marina Panthaleon van Eek uit Steenwijkerwold. Dorien van der Ley en Monique Woort- man uit Wormerveer. Gedenk de ANJERCOLLECTE in de gemeente Schoorl op Woensdag 29 Juni 1955 MET SUCCES BEKROOND Voor het praktijk-examen Ma- chineschrijven en Stenografie (Unie diploma) gehouden door 't Centraal Bureau voor Stenografie en Machineschrij ven te Amsterdam en gehouden te Alkmaar in Café Central op Woensdag 22 Juni '55 slaagde: Machineschrijven Mej. Riet Min te Bergen opge leid door Instituut Burdorf te Alkmaar. Tuin- en Oostdorp Het derde nummer van Tuin en Oostdorps's Verenigings- nieuws begint met de medede ling, dat de redactie thans is ge vestigd aan de Focke Kamstra- weg 3. Zij wijst er verder op, dat de speeltuin is bestemd voor de kinderen, en houdt zich vervol gens met het komende jubileum bezig, dat in 't najaar zal wor den gevierd. Voor de kinderen staat er dit jaar een vacantie- reisje op het program, waarvoor echter een flink bedrag nodig is. De klaverjasclub en een groep leden gaven reeds het goede voorbeeld, en dat schept de ze kerheid dat ook de rest in orde zal komen. Over de Damclub en de Kla verjasclub wordt verslag uitge bracht, terwijl ook nog andere activiteiten van T. en O. worden besproken. Dit is een fris num mer, waarvan men met genoegen kennis neemt. GROTERE PRODUCTIE Woensdagmiddag werd door Cor Hoeben een nieuw, speciaal voor het gereedmaken van patates- frites gebouwd fornuis in gebruik genomen. De smaak van dit pro duct blijkt aan de klanten zo te voldoen, dat de vraag ernaar steeds groter werd, zodat een groter, moderner en meer op grotere productie gebouwd fornuis in ge bruik moest worden genomen. Dat is een gunstig teken voor de zaak zelve, waarmee we de eigenaar, die blijk geeft van met zijn tijd mee te gaan, van harte gelukwensen. BERGEN S HARMONIE Dinsdagavond gaf Bergen's Har monie haar eerste concert in de Muziektuin, dat door een aan dachtig luisterend publiek werd aangehoord en na het einde van elk der nummers met applaus werd beloond. HAMEA Zonnefilter NED. HERV. GEMEENTE Bij een op 13 Juni gehouden verkiezing door stemgerechtigde lidmaten van de Herv. Gemeente alhier is de heer Mr. J. N. Alblas tot ouderling gekozen in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van de heer J. Bijlsma. De bevestiging zal plaats vinden in de dienst van 26 Juni die om 10.30 uur v.m. in de grote zaal van de Rustende Jager zal worden gehouden. COLLECTE ANJERACTIE Op Woensdag 29 Juni zal al hier weder een collecte worden gehouden ten bate van de An jeractie, waarbij tevens ohoto's van de Koninklijke familie zullen worden aangeboden voor de minimum-prijs van f 0,25 per photo. H.K. H. Prinses Beatrix heeft zich bereid verklaard om een re bus samen te stellen ten behoeve van deze collecte. Zoals bekend stelt het Anjer fonds zich ten doel steun te ver lenen aan instellingen, werkzaam op cultureel terrein. Gaarne wek ik een ieder op, om het Fonds ook dit jaar zijn bijdrage niet te onthouden. De Burgemeester van Schoorl, Voorzitter van hetplaatselijk anjercomité, dG. Mr. C.A.J. Jochems KAuW heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden COMITÉ OUDEN VAN BERGEN BERGEN (Nh.) De plannen voor de jaarlijkse uitgaansdag kunnen voor 100 °/0 verwezenlijkt worden. De huis aan huis collecte is een geweldig succes geworden. Alle goede gevers worden door 't Comité heel hartelijk bedankt. De bussen starten op 6 Juli i.v.m. de kermis niet in 't v. Reenenpark, maar bij Garage Schalkwijk om 8 uur precies. De reis gaat eerst naar Heemstede, waar in de prachtige uitspanning Groenendaal, een uurtje wordt verpoosd. Daarna gaat 't naar Den Haag, om ten slotte terecht te komen in „Drie- vliet", een unieke gelegenheid bij Rijswijk. Op de terugweg weer een prima diner, even afzakken en tegen 8 uur weer terug in Bergen onder de vrolijke tonen van de onvolprezen Bergens Har monie. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, en als dit een zingende jeugd is dan betekent dit voor de zang een hoopvolle toekomst! Daarom doet het ons een groot genoegen melding te mogen maken van een zangconcours dat Zondag j.l. te Grootebroek plaats had, en waaraan door een 25 tal koren werd deelgenomen, gemengde koren, vrouwenkoren, mannen- ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN UeekUad DE DUINSTREEK Redactie eu Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Dameskapsalon TELEFOON 2104 Ingezonden mededeling aan 't strand, veilig tegen zonnebrand. WAT Mijn harpt maakt i5&0ed Ingezonden mededeling 26 juni Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 26 Juni SCHOORL-KOEDIJK Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1