ft 9t RAADSVERGADERING BERGEN JEUK D.D.D. GERRITSEN SCHOORLS KINDER- EN MEISJESKOOR SCHOORLS GEMENGD KOOR DE WOESTIJN LEEFT BELLO EXIT COLLECTE w IfVVfVlrVrWW VRIJDAG 2 SEP. 1955 32c JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergent Bergen aan .Zee, Schoor 1, Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Een stampvolle tribune, mensen die in een groep bij de deur in de gang stonden, om althans te kunnen horen wat er gezegd werd, een derde groep, die zich buiten achter de raadzaal op vuilnisemmers had opgesteld, teneinde door het geopende raam te kunnen zien en horen, getuigden van de belangstelling die er onder de burgerij leefde, naar de beslissing, die de vroede vaderen van Bergen zouden nemen in de raadsvergadering van 25 Augustus. Ook de perstafel was sterk bezet. Hoewel zij die aan de persconferentie op 18 Augustus hadden deelge nomen, waar burgemeester Huygens het standpunt van B. en W. aan de pers uiteenzette om het gesprokene telkens toe te lichten met cita ten uit brieven van Ir. Den Hollander aan het gemeentebestuur ge schreven, daaruit wel konden besluiten, dat de beslissing in feite reeds genomen was, hadden publicaties van andere zijde de illusie gewekt, dat men op een genomen beslissing in zulk een vergevorderd stadium nog kon terugkomen. Deze hoop is ijdel gebleken. Bello verdwijnt en zoals wij reeds schreven: Een opvolger krijgt hij niet. De burgemeester Dr. W. Huy gens opende de vergadering waar de heren J. A. Ranzijn wegens ziekte en E. J. van Rees Vellinga wegens uitlandigheid afwezig wa ren. Na goedkeuring der notulen werden enige kamerstukken be handeld, doch bij het behandelen van een brief van de Ned. Spoor wegen betreffende de notariële van de trambaan tussen Breelaan en de kruising van de Nieuwe Bergerweg, inclusief het station en voorplein, kwamen de tongen los. Reeds 29 November 1954 had de Raad met algemene stemmen besloten het stationsgebouw, het emplacement en de grond van de trambaan OostdorpBreelaan van de Ned. Spoorwegen te ko pen. De Spoojrwegen waren be reid dit geheel te verkopen voor de somma van 1mits de rail verbinding met Bergen aan Zee opgeheven werd, en de grond no dig voor een gebouwtje van Van Gend en Loos kosteloos werd af gestaan. (De kosten van het nieuwe gebouwtje komen voor rekenirfg-van deze firma). Anders zou de koopsom 80.000.bedragen. Nu de no tariële acte gepasseerd moest worden, werd deze acte, voorzien van een servituut dienaangaande, fatsoenshalve aan de Raad voor gelegd. Noodzakelijk was dit niet, daar deze reeds bijna een jaar geleden tot koop voor 1.had besloten en dienovereenkomstig dus door B. en W. de onderhan delingen met de Spoorwegen wa ren gevoerd. Deze voorlegging werd door Dr. Hemelrijk met beide handen aangegrepen om: „voor het laatst zijn mening te zeggen" over de tramkwestie, en naar wij hopen is het ook voor het laatst, dat hij zich zö onwaardig uitlaat in een raadsvergadering. Vechten voor een verloren zaak best, maar dan met eerlijke wapenen en niet met verdachtmakingen, die geens- Dafne-s Een Natuurlijke Permanent Kapsalon U R S E M zins gerechtvaardigd werden door de (door deze ruiterlijk erkende) vergissing van wethouder Den Das. Ook getuigde het van wei nig stijl in de repliek zo op tri bune-effect te werken. Categorisch ontkende burge meester Dr. W. Huygens alle aantijgingen, en gaf vervolgens het woord aan de heer Broersma. Deze haalde op, hoe bij ministe rieel beschut tot opheffing van het railvervoer Bergen aan Zee Alkmaar besloten werd, daar de exploitatie niet rendabel was. Een tram-comité werd opgericht en met krachtige hulp van B. en W. al het mogelijke gedaan, om een railverbinding te behouden. De inwoners van Bergen echter ne geerden de tram en stapten in de bus. Toen na grondig onderzoek (durende van 19481954) geen enigszins rendabele oplossing te vinden bleek, en het tramcomité er het bijltje bij neerlegde, kwam het wegenplan ter sprake: eerst het stuk OostdorpBreelaan. Uit de gemeente kwam geen protest, dus vroeg de Raad aan B. en W. om verdere plannen te maken. Deze zijn aan de burgerij bekend gemaakt. Nu ontstond een actie comité, dat het wegenplan in wei nig parlementaire bewoordingen kraakte en een weg buiten het dorp om voorstond, B. en W. vroegen advies aan de A.N.W.B. en dit luidde: een weg over de trambaan, want een rondweg geeft geen oplossing voor het ver keer in Bergen. Nadat de inzich ten van de A.N.W.B. bekend waren geworden, begon een nieuw tram-comité, voornamelijk be staande uit leden van het eerste tramcomité, die dus van alle vroe ger gehouden besprekingen op i Opticien VAN DER KUIP de hoogte waren, zijn actie en sprong van de weg terug naar de tram en trachtte de plannen, die reeds door de Raad goedgekeurd waren, in 't zand te doen lopen. Het motorverkeer is sterk toege nomen. Over een goede verkeers weg door het dorp, die geen „wandeling" voor het publiek zal zijn, zijn bussen in gunstiger con ditie, wat reizigersvervoer betreft, dan een tram en het verdere dorp zal er rustiger door worden, met minder autoverkeer. De volgende spreker, Mr. Sluis, was zoals gewoonlijk kort, scherp en zakelijk. Hij achtte de grove verwijten aan het adres van bur gemeester en Raad ongegrond en voelde zelf niets voor de politiek van: „de burgemeester is vöör dit plan, dus ben ik er tegen". Van 1948 tot 1954 was de tramkwestie gewikt en gewogen, dus van over ijling bij het vallen van het besluit in de raadsvergadering van 29 November 1954 was geen sprake. Wat zijn partij (A.R.) betrof, stond de meerderheid van zijn kiezers achter hem. Men zegt wel, dat de K.V.P. door de gees telijkheid wordt beïnvloed, nu, in dit geval heeft de protestantse geestelijkheid getracht op hém in vloed uit te oefenen, wat echter verloren moeite was. Alle tram plannen zijn onuitvoerbaar geble ken en nu zeker, waar de Spoor wegen verklaard hebben in com binatie met de N.H.A.D.O. (waar zij voor 50 inzitten) in elk ge val een busdienst naar Bergen aan Zee te zullen exploiteren en zo iedere tramonderneming dood te concurreren. Door het raads besluit van 29 November 1954 waar tot overname voor 1. besloten werd, is een juridische band gelegd tussen de Raad en de Spoorwegen. De Spoorwegen zullen vasthouden aan het con tract en dus is de zaak definitief afgedaan. Het is onmogelijk op dit raadsbesluit terug te komen. Het schrijven van B. en W. aan de Spoorwegen na het eerste en laatste contact, dat het nieuwe tramcomité gezocht heeft met de burgemeester, was zuiver informa tief en werd geheel door de Raad (in comitévergadering) gesteund. (Ds. Hemelrijk afwezig). De aan bieders van gelden voor een tram fonds hebben waarschijnlijk niet geweten hoe de zaken precies stonden. Mevrouw Broekman stemde ge heel met Dr. Hemelrijk in. De tram is opzettelijk naar de kelder geholpen. Het tramcomité bestond wél steeds, maar heeft geen nieu we impuls gekregen uit het be drijfsleven. De A.N.W.B. heeft slechts één deskundige gestuurd. Er is geen verkeersprobleem in Bergen, behalve het doorgaand verkeer naar Schoorl misschien. In de Eeuwigelaan is ook geen stagnatie. Alleen Bello kan het vervoer niet aan. Het is te betwij felen of de H.A.D.O. het traject naar zee zal rijden. De heer Bos ontkende, dat de Katholieke geestelijkheid invloed uitoefent op de K.V.P. Hij achtte GOUD de Bellokwestie mosterd na de maaltijd en betreurde, dat vele artikelen in de pers een verkeerde voorstelling van de zaak, de hou ding van B. en W. en van de Raad geven. Het contact opne men van B. en W. met de Spoor wegen was goed gedaan en hij verzocht onverkorte publicatie van het antwoord der Spoor wegen. De heer Ellis betreurde, dat de problemen in Bergen tot allerlei onjuiste publicaties en uitingen in de Raad aanleiding 'zijn ge weest. Er wordt verdachtmaking gezaaid zonder bewijzen. Er is een verkeersprobleem in Bergen. De Eeuwigelaan is een der druk ste tertiaire wegen in den lande. De burgerij is zelf oorzaak, dat de tram verdwijnt. Er is slechts bestaansmogelijkheid voor één vervoermiddel en de burgers heb ben verkozen in de bus te gaan zitten. Bij een goede wegverbin ding naar zee zijn drie bussen in staat per uur evenveel passagiers te vervoeren als Bello nu doet. Er zullen altijd hoogtijdagen zijn met stampvolle bussen, maar ook met Bello is het dan geen ple ziertje er tot in de bagagewagen toe bij ingestampt te worden. Daarbij krijgt de N.H.A.D.O. zo nodig assistentie van de N.A.C.O. Tram-exploitatie is onder de ge geven omstandigheden volkomen onmogelijk. De heer De Beurs pleit voor de tram, daar hij vreest, dat een ver keersweg door Bergen, het dorp de doodsteek zal toebrengen. Wethouder Den Das verwijt, hevig verontwaardigd, aan Dr. Hemelrijk het te doen voorkomen alsof B. en W. de schuld zijn van de opheffing van de tram. De op heffing is echter aan de orde ge bracht door de Spoorwegen, ge steund door de Nederlandse re gering, wat in Nederland de na tuurlijke gang van zaken is. De beschuldigingen aan het adres van burgemeester Dr. Huygens zijn laag. Deze is steeds ijverig in het behartigen van de belangen van Bergen op de manier, waarop hij meent, dat het het beste is. Eerst heeft hij het, volgens zeg gen, in eerste instantie bij de Spoorwegen verbruid, toen hij voor de tram streed en nu, oh wonder, zijn een briefje en tele foontje voldoende om de Spoor wegen naar zijn hand te zetten. Het is niet de kwestie van de tram, waar het om gaat, maar het dwarszitten van B. en W. en daarbij worden alle fatsoensbe grippen met de voeten getreden. De brieven van Ir. Den Hollan der zijn alle door hem onderte kend, bij die van het tramcomité ontbreekt elke verantwoordelijke handtekening. De wijze, waarop ook uit de burgerij aantijgingen tegen het gemeentebestuur wor den geuit, wekken zijn ernstige verontwaardiging. Nadat verder niemand meer het woord verlangt, beantwoordt burgemeester Dr. Huygens de sprekers. Inderdaad zijn de Spoorwegen nog steeds bereid de tram te verkopen voor f 200.000. Bij ministerieel besluit is bepaald, dat de tram opgeheven wordt, daar het busvervoer wel rendabel kan zijn. Nu bestaat Bergen bij de gratie van de verhoging der uitkering uit het Rijksgemeenten- fonds, maar behoeft niet te reke nen op vergoeding, bij een tram- te-kort, aan te vragen bij de mi nister van Binnenlandse Zaken. Zoveel contact bestaat er heus wel tussen de diverse ministe- rieën, dat niet het ene departe ment financiert, wat het ander, als onrendabel, ophief. Dus zou de burgerij de kosten moeten op brengen. Hiervoor zou een fonds «tóbdig zijn van enkele millioenen. TJegeren is vooruitzien. Alle streekplannen zijn op 1970 inge steld, dus ook die van het ge meentebestuur. Als de tunnels klaar zijn zal een vierbaansweg van daar naar Alkmaar voeren. Tussen Heiloo en Alkmaar, zal deze weg zich splitsen in een tweebaansweg ten Oosten van Alkmaar voor verder verkeer naar de Afsluitdijk en een tweebaans weg ten Westen van Alkmaar, dus de Bergerweg kruisend voor het verkeer naar Den Helder. Reeds nu zijn met mooie dagen in Bergen, meer auto's geparkeerd dan in Bergen aan Zee. Bergen is een bosrecreatiegebied met een strand en polders. Het verkeer komt naar Bergen en moet daar opgevangen worden. Het is geen doorgaand verkeer naar een ach terland, maar eindverkeer. De di recteur van de A.N.W.B. èn zijn staf, die hier de situatie hebben opgenomen, adviseren: bij eind verkeer legt men wegen aan in het hart van het dorp, een rondweg is nutteloos. De enige noodzaak is een goede verkeersweg van Ber gen naar Bergen aan Zee. Te be twijfelen, dat de N.H.A.D.O. het traject naar zee zal rijden is een enormiteit, zij heeft n.l. al vier oussen van het allergrootste kali ber met goede laadruimte besteld voor het traject en krijgt op het Vrijdag 9 Sept. beginnen de repetities weer Aanvang der repetities op DINSDAG 6 SEPTEMBER nieuwe dorpsplein ruimte voor 3 a 4 bussen voor permanent ver voer. De uitbreidingsplannen zijn reeds besproken door B, en W. en de directeur van gemeentewerken met de Gedeputeerde Staten en de comm. voor gemeentelijke plan nen. Deze instanties verzetten zich niet tegen de plannen. Er wordt in opdracht van de Raad met man en macht gewerkt aan de weg OostdorpBreelaan en B. en W. weten, wat de meerderheid van de Raad wil, waar het de we gen betreft. Wat het nieuwe tram comité betreft, de meerderheid van de Raad was tegen nader contact opnemen met dit comité! De heren zelf hebben geen stap gezet in de kamer van B. en W. Het was een onbezonnen actie, waarvan zij de mislukking nu op B. en W. af schuiven, B. en W. nemen de grofheden, die tegen hen geuit zijn niet. Het voorstel van B. en W. de notariële acte te tekenen, werd daarna met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden: Mevr. Mr. E. Broekman-Vries man (V.V.D.), Dr. Hemelrijk, De Beurs en De Graan (allen P. v. d. A. (Wordt vervolgd). Wilt U ons daadwerkelijk helpen, in de strijd tegen de tuberculose 1 Deze film toont ons het leven in de Valei des Doods, een zout- woestijn, waarin een monumen tenvalei: versteende bomen: plot seling wegzinkende rivieren, ter wijl de lucht der woestijn de fata morgana van watervlakten spie gelt; wandelende rotsblokken, die niemand ooit heeft zien bewegen, en die toch een duidelijk zichtbaar spoor door het zand getrokken hebben: borrelende modderpoelen, die voorwereldlijk aandoen, en on barmhartige zandstormen die woe den. Hier scharrelt de nieuwsgie rige loop-koekoek rond en ver smaadt zelfs de giftige tarantula niet. De woestijnleguaan voedt zich met cactussen, en spotlijster, duif, specht, roodstaart en buizerd zoeken er hun voedsel. De schild pad verzamelt groene bladeren, die hij in zijn lichaam tot een hel der vocht omzet, dat onder zijn schild opgeslagen wordt voor het dorre seizoen. Ook zijn we getuige van zijn hofmakerij en de verwoe de gevechten met de medemin naar. De neusbeer is een alleseter, zowel schorpioenen als de vruch ten van de beercactus smaken hem best. De wilde varkens, die in troepen leven, wentelen zich graag in vochtig zand en maken jacht op de lynx, die zich ten slotte na de nodige avonturen, veilig waant in een cactusboom. De strijd tussen een ratelslang en een muis eindigt met het afdrui pen van de slang, de muis is over winnaar! De roodstaartbuizerd, die bij de duizenden en duizenden vleermuizen op een gemakkelijk te veroveren hapje rekent, bemerkt tot zijn verbazing, dat zij hem alle steeds handig weten te ont wijken, en zo toont ons deze film de strijd om het bestaan in deze dorre woestijn. Na een wolkbreuk, die het gebied mijlenver in een woedend kolkende stroom veran dert, zodat in de woestijn een ware niagara ontstaat, ontluikt na het wegzakken van het water, de wonderschone bloemenpracht van de woestijn. Een film om met genoegen meerdere malen te zien. R.K. DANSSCHOOL „JACK TINY SMIT" Deze bekende katholieke dans school opent weer de nieuwe win- tercursus in gebouw St. Jan te Ber gen. Dansschool Smit, welke ook in Bergen een jarenlange reputa tie geniet, staat onder volledige aanbeveling en is een waarborg voor le klas danson derwijs, terwijl de clubs bekend staan om de ge zellige sfeer. Het steeds bezoeken van binnen en buitenlandse con gressen, alsmede het regelmatig contact met de grootste Engelse dans-experts, stelt dit instituut in staat steeds het allerbeste op ge bied van dansonderwijs te geven. Op de gehouden Nationale wed strijden 1955, behaalde deze dans school het kampioenschap van Nederland, hetgeen wel het beste bewijs voor vakbekwaamheid is. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de deelname aan de nieuwe cursus zal weer zeer groot zijn. Voor bij zonderheden leze men de adver tentie in dit blad. Eén September 's morgens om half een vertrok de laatste Bello uit Bergen naar Alkmaar. Het treintje waarin van Bergen aan Zee driemaal het normale aan tal passagiers gestampt was, werd door een grote menigte toegejuigt. Het reizend publiek had om zijn liefde te betuigen, de wagens van binnen practisch gesloopt en de brokken door de ramen in het duin geworpen. Zo was dan het roemloze einde van Bello SANATORIA - D. E. L. De week van 12-17 September zal weer staan in het teken van de tuberculose-bestrijding. Het fonds "Draagt Elkanders Lasten" en de Sanatoria Sonnevanck en Zonne gloren zullen dan weer een beroep doen op Uw offervaardigheid om hierdoor mede de strijd aan te bin den tegen de tuberculose. Al is het zo, dat de tuberculose niet meer zo Staatsvijand Nummer Eén is als enkele jaren geleden, vast staat, dat de bestrijding hiervan nog steeds met kracht moet worden voortgezet. Het beste bewijs hier van zijn nog steeds de volle sana toria. Steunt daarom deze collecte. OPDRACHT Onze Bergense beeldhouwer W. L. Reyers heeft in opdracht van het gemeentebestuur van Groningen een ontwerp gemaakt voor een op de in aanbouw zijnde nieuwe Emmabrug te plaatsen monument. Het monument, dat in brons zal worden uitgevoerd, zal geplaatst worden op de Zuid- Westhoek van de brug. De heer Reyers ontwierp ook het relief in de Schreierstoren te Amsterdam, het beeld bij het stationsgebouw te Arnhem en het oorlogsmonu ment te Zuidersluis. Ook was hij de winnaar van de prijsvraag te Rotterdam voor het ontwerpen van een monument ter nagedach tenis van de tijdens de laatste we reldoorlog omgekomen zeelieden. Orgelconcert Witte Kerkje Woensdag 24 Augustus vond het derde orgelconcert van dit sei zoen plaats, met medewerking van Mej. Marjan Doorn, orgel, Mevr. Elisabeth Weyand-Bouwman, so praan, en de heer Bernard Burger, hobo. Mogelijk hadden de artisten wat last van de warmte, maar het geheel was over het algemeen ge nomen erg mat. Het beste van alles was: „Der am Abend Dan kende" van G. Ch. Strattner, ter wijl de hobo heel aannemelijk was in het concert in F gr. t. van Ar- cangelo Corelli, al werd er hier en daar even geglibberd. Het orgel spel was wat schools en weinig helder. De medewerkers maakten de indruk niet op elkaar inge steld te zijn. ZONDAGSDIENST ARTSEN UeekUad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. NA HET SEIZOEN Telefoon 2104 MIENT 25 - ALKMAAR Dir. KLAAS VENNEKER KLEUTERKOOR aanvang 4.15 uur KINDERKOOR aanvang 5 uur MEISJESKOOR aanvang 8 uur Komt de concoursprijzen die inmiddels zijn ontvangen, gauw be kijken en laat jullie vriendjes en vriendinnetjes mee komen zingen Geeft dan met milde hand wanneer onze collectanten U van 12—16 SEPTEMBER een intekenlijst aan bieden of 17 September trachten U een speldje te verkopen van het fonds „Draagt Elkanders Lasten en de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Ingezonden mededeling. Nietkrabben. Dehelder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP BERGEN 4 September Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 4 September Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1