99 ft Dames U R S E M Tuin- en Oostdorp jubileert! Gemeenteraadsvergadering Bergen Het adres Het Dorpshuis-werk GERRITSEN VRIJDAG 9 SEP. 1955 32c JAARGANG No. 35 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het Septembernummer van het Verenigings-orgaan der buurt vereniging Tuin- en Oostdorp verschijnt thans als Jubileumnum mer, wijl het 8 September tien jaren geleden is, dat de buurtver eniging Tuin- en Oostdorp werd opgericht. Burgemeester Dr. W. Huygens opent het nummer met een woord vooraf, waarin hij de vraag op werpt, waarin de grote betekenis dezer organisatie is gelegen. „Men kan natuurlijk een opsom ming geven van al het nuttige so ciaal-culturele werk dat de ver eniging doet, en de lof zingen van de activiteiten der bestuurs leden, maar de diepere betekenis ligt op ander terrein. Deze die pere betekenis is naar mijn me ning, dat de burgers belangstel ling en toewijding wordt bijge bracht voor de gemeenschap waarin zij leven, dat de burgerzin wordt bevorderd en de idee van saamhorigheid tot leven wordt gebracht. In een buurtvereniging bestaat de mogelijkheid voor de bevolking gemeenschappelijk over algemene belangen van gedach ten te wisselen, waar.door eenzij dige, onvoltooide redeneringen automatisch hun aanvulling krij gen. Daardoor ontstaan rijpere gedachten en daarmede rijpere wenken. De contacten die tussen de buurtvereniging en het ge meentebestuur bestaan zijn dan ook altijd gekenmerkt door de be zonnen denkbeelden, die van de zijde der buurtvereniging naar voren worden gebracht. Ik wil gaarne bekennen, dat het voor een gemeentebestuur van de grootste betekenis is, wanneer een goed functionneren der buurt vereniging bestaat. „Door de goede geest, die van Tuin- en Oostdorp uitstraalt, is ook het gemeentebestuur beïn vloed." De buurtvereniging Tuin- en Oostdorp is kort na de oorlog ontstaan. De druk van de oor logsjaren had er toe bijgedragen dat verschillende mensen elkaar beter hadden leren kennen en waarderen. Zo kwamen in de zo mer van 1945 de heren J. Zoons, J. Winkel, H. v. d. Grijspaarde, C. Th. Wokke en A. F. Essen bij elkaar om een comité te vormen ten einde de kinderen, die in de vijf achter hen liggende jaren zo weinig amusement en gezonde ontspanning hadden genoten, een genoeglijke dag te bezorgen. Dit plan vond algemene bijval. Geld was spoedig bijeengebracht, het enthousiasme en de samenwer king waren groot, zodat zelfs de Canadezen een hoeveelheid ver snaperingen beschikbaar stelden, die men op gewone wijze zelfs voor geld niet kopen kon. Het feest, dat gevierd werd op het pleintje aan de Leo Gestelweg, slaagde boven verwachting. Voor de kinderen was er hardlopen, zaklopen, koekhappen, kleertjes ophangen enz., terwijl alles zo ge regeld was, dat ieder kind met een cadeautje naar huis ging. 's Avonds was er een dansvloer, waarop de danslustigen onder begeleiding van een uit de buurt gevormd bandje, tot laat in de avond hun passen maakten. In een huis dat nog niet bewoond was stond een vat bier opgesteld (een heel bezit in die dagen!) waaruit degenen, die bij de uit voering van het feest hadden ge holpen, een volle dronk geschon ken werd. Toen het feest was afgelopen had de commissie nog 121.in kas. Zij kwam bijeen om te be raadslagen wat daarmee zou wor den gedaan, en besloot om op 8 September 1945 een vergade ring uit te schrijven ter oprich ting van een buurtvereniging, die Tuin- en Oostdorp zou heten. Op deze vergadering waren 78 personen aanwezig, Tot le voor zitter werd gekozen de heer J. Winkel; tot 2e voorzitter de heer A. F. Essen; tot le secreta ris de heer J. Zoons; tot 2e secr. de heer H, v. d. Grijspaarde; tot penningmeester de heer C. Th. Wokke. Er werd een contributie vastgesteld die voor niemand te hoog genoemd kon worden en het voorlopige plan was om gezellige avonden voor de leden te organi seren, kinderfeesten te houden, een danscursus en een reisvereni- ging in 't leven te roepen. Met een paar maanden kwam St. Ni- colaas in 't zicht en grepen een groep werkers in T. en O. dit feit aan om speelgoed en cadeaux te gaan maken voor de kinderen, die hen dan door St. Nicolaas zouden worden aangeboden. Dat is een uitstekend idee gebleken! Er werden speelgoederen en ca deautjes gemaakt, die wat hun uiterlijk en hun kwaliteit betreft niet voor het mooiste speelgoed, door koop verkregen, behoefden onder te doen. De werkers kre gen zelve plezier in hun werk en wisten ook elders belangstelling daarvoor te wekken. Reeds tien jaren is het St. Nicolaasfeest van Tuin- en Oostdorp een feest, dat de harten van oud en jong met vreugde vervult. Wanneer de ge schenken gereed zijn, worden ze in het verenigingsgebouw ten toongesteld en ieder belangstel lende mag komen kijken alleen de kinderen moeten weg blijven. Ook de pers krijgt een uitnodi ging, doch als haar vertegen woordigers verschijnen wordt hun vriendelijk verzocht er niets over in de krant te schrijven, daar de kinderen tegenwoordig ook de krant wel lezen, en alles moet voor hen een verrassing blijven. Door vast te houden aan de eenmaal gemaakte plannen slaag de het bestuur er in een speeltuin voor de kinderen te kunnen ope nen, waar de jeugd vrijelijk zijn hart kan ophalen aan spelen en gymnastische toestellen, terwijl verleden jaar het verenigingsge bouw in gebruik werd genomen. Ontworpen en gebouwd louter uit liefde voor het ideaal, door mensen die hun vrije tijd opoffer den om de gemeenschap te die nen, is hier een werkstuk ont staan, dat de bewondering van allen wekt. De Franse bezoekers, die verleden week het gebouw bezochten, waren even verbaasd als de regeringsambtenaar uit Haarlem, toen zij vernamen dat dit verenigingsgebouw door eigen mensen was opgetrokken. Met het openen van het vereni gingsgebouw heeft Tuin- en Oostdorp een krachtige schrede voorwaarts gedaan. Kort na de opening werd in het gebouw een kleuterschool ondergebracht. Er werden cursussen gehouden in naaien, koken en verbandleer. Een klaverjasclub (de grootste in Bergen!) ontstond, een damclub eveneens, terwijl een schaakclub „in de maak" is, en ook een cur sus in de Engelse taal op het pro gram staat om dezer dagen aan te vangen. Ook buiten Bergen heeft het gebouw al bekendheid gekregen. Reeds enige malen waren er fa brikanten die er hun producten, voor een stampvolle zaal demon streerden. Activiteiten genoeg, zou men zeggen. Maar de bestuursleden glimlachen. Zij hebben nog een grote verlanglijst en op hun pro gramma staat nog heel wat dat in de toekomst moet verwezen lijkt worden. Tuin- en Oostdorp, wij wensen U groei en bloei tot in lengte van dagen! „Het is goed drinken en klinken met de drank van de -bovenste- plank" Een ruime keuze in Binnen- en Buitenl. Gedistilleerd wordt U in de Jan Oldenburglaan no. 4 gepresenteerd. RECTIFICATIE In ons verslag in het vo rige nummer, kolom 3, heeft men Mevr. Broekman laten zeggen: „Het Tramcomité bestond wèl steeds, maar heeft GEEN nieuwe impuls uit het bedrijfsleven"; dit moet zijn: EEN nieuwe im puls etc. (Vervolg Nadat de beslissing over het al of niet tekenen van het contract met de Ned. Spoorwegen geval len was, stroomde de tribune leeg en verminderde eveneens de be zetting van de perstafel. Het voorstel van B. en W. tot het overnemen van de trambaan van de Nieuwe Bergerweg tot de halte Koedijk, enkele z.g. over- hoeken en bestratingsmaterialen van het Stationsplein van de Ned. Spoorwegen tegen 0.30 per vierkante meter, in totaal voor 28.067.ontlokte de heer De Beurs de verklaring, dat men. met aankoop wel wachten kon. Mr. Sluis was daarentegen van me ning dat de aankoop beter paste in de gehele verkoop. Dr. Huygens merkte op, dat de hoofd-ingenieur Krijns, die een verkeersweg over de trambaan ronduit misdadig achtte, ons juist adviseert dit stuk trambaan te kopen, wat Dr. Hemelrijk deed opmerken: Deze man heeft altijd gelijk; we kunnen niet anders dan nu kopen. De heer Ellis betoogde dat de prijs niet hoog was, daarom was hij voor aankopen. De Raad was het dan ook met hem eens. Wijzigingen van de begroting der gemeente en van het G.E.B. voor het dienstjaar 1955; vast stelling der gemeenterekening, die van de bedrijven en van sociale belangen over 't dienstjaar 1953 werden goedgekeurd. Kapsalon Aan de bouwspaarders C. de Boer en Mej. A. Roos werd de gevraagde garantie verleend. Op een vraag van de heer Bos deelde de burgemeester mede, dat de bouw van de 22 woningen on derhands is aanbesteed en ge gund aan de fa. Kroon, daar zij bereid was de bouw te verrichten voor het bedrag dat de gemeente mocht besteden. In de vacature v. d. Munnik werd tot onderwijzer aan de Van Reenenschool benoemd met tien van de elf stemmen, de heer J. G. Luppens. Medewerking werd verleend aan de St. Adalbertusschool voor de aanschaf van boeken en leer middelen. Een verordening op het gebied van de drankwet, die beoogt Bergen aan Zee aan vergunnin gen te helpen, zonder dat de wachtlijst voor Bergen daarvan schade ondervindt, had aller in stemming, ofschoon geen der le den begreep, hoe dit mogelijk zou kunnen zijn. Mevrouw Broekman wilde daar gaarne meer over ver nemen, wat echter niet gelukte. Ook de heer Ellis zag zich ge noopt te verklaren hieraan slechts noodgedwongen te willen mede werken. Mr. Sluis wilde mede werken, indien vergunningen te Bergen aan Zee in goede za ken en niet in „kneipjes" (maar die zijn daar niet!) worden onder gebracht. Wethouder Den Das stemde principieel tegen, ook wat het voorstel betreft het aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank in 't klein te verhogen, met drie. Op een vraag van de heer De Beurs naar het middenterrein te Bergen aan Zee, deelde de bur gemeester mede, dat een archi tect bezig is plannen uit te wer ken om dit terrein te bebouwen. De bouwstop werkt echter be lemmerend op de uitvoering, 't Gemeentebestuur is in bespreking met een financier in 't centrum van 't land om hierop een ultra modern, groot terras-café-restau rant te bouwen. Een drietal architecten hebben op verzoek van burgemeester Huygens plannen ontworpen, BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Alfytkntnt OptHboce, l waarvan het plan van de archi tect Boon te Amsterdam het aan trekkelijkst was. De financier kan zich met dit plan verenigen. Het gebouw zal twee verdiepingen hoog worden met op het dak een lido en dakterassen. Ook is een zwembad geprojecteerd. Gezien er nog besprekingen moeten ge houden worden met de gemeente, is echter een en ander voor wijzi ging vatbaar. De exploitatie zal geschieden door een bedrijf in Amsterdam, dat hierin wel mogelijkheden ziet. Wat het tweede middenterrein betreft, daarop zullen flatgebou wen verrijzen, bedoeld om ge meubileerd verhuurd te worden. Dit plan wordt uitgevoerd in op dracht van Mr. J. J. H. J. van Reenen. Slechts Maandag 12 Sept. vanaf 8 uur 's avonds is „De Berger Heerlijkheid -BRÉR0-" OPENLUCHTTHEATER. Sangerknaben vom Wienerwald. Voor een stampvol openlucht theater waarheen bezoekers van heinde en ver waren samenge stroomd, traden 18 Augustus 27 jongens van 10 toti 14 jaar uit Oostenrijk afkomstig, op om on der leiding van hun dirigent Hel mut Richter te zingen. Na eerst werk van Oostenrijkse meesters ten gehore te hebben gebracht kreeg men daarna muzikale scenes in costuum te zien en te horen om vervolgens volksliede ren en 'Wiener liederen te horen. Het zingen van deze knapen was buitengewoon goed. Een enkele maal waren ze wat zwak in de hoge tonen, maar het geheel kan als uitstekend worden be schouwd. De zuiverheid der klan ken wekte overal bewondering, wat gezien de leeftijden dezer knapen wel een bewijs is dat zij een goede scholing hadden genoten. Het is niet teveel gezegd, wan neer wij als onze mening neer schrijven, dat wat het ernstige genre betreft, het optreden van deze Sangerknaben, als dè ge beurtenis van het seizoen is te noemen. K. C. B. Nico Berkhout. Nico Berkhout is een artist, die door werklust is bezield. Hij houdt geen uiteenzettingen van zijn opvatting over de schilder kunst, maar hij doet, hij werkt en in zijn werk vindt hij zijn leven. Het is dan ook geen wonder, dat als hij exposeert, het oog te gast gaat op een rijkdom van produc ten, die weten te boeien, zodat men er herhaaldelijk naar terug keert om er eens weder zijn vreugde aan te beleven. Dat begint reeds met no. 1, Bloemen, mooi van kleur en fraai van tekening. Het zelfportret (no. 4) dat fors en goed uit de verf komt, een levend beeld, evenals het portret van Marga Graf (no. 24) dat qualiteiten bezit zowel wat de figuur als de kleuren be treft, ook dit portret leeft. Zijn vruchtenstilleven (no. 8) heeft eveneens de qualiteit dat het geen schilderwerk maar iets levends is. Zijn Verbrande Pan (no. 21) toont weer opnieuw hoe hijzelf in de natuurbeschouwing verdiept, dat levende gevoel in zijn schil dering weet over te brengen, zo dat het is of men niet meer in de expositiezaal maar in de vrije na tuur zelf vertoeft. Een merkwaardig werk vormen de vier kruiswegstaties, modern uitgebeeld, maar goed; we hopen dat hij de resterende staties ook nog eens voltooit, want in de zelfde stijl geschilderd, vormt zo'n reeks een merkwaardige kunst uiting. De heldere kleuren die deze artist op zijn palet heeft, brengen een atmosfeer van licht en zonne schijn in zijn werk, waarnaar het goed is te schouwen. MARIJKE VISSER. Drie bronzen, enige voorwer pen en een lade met sieraden worden door Marijke Visser ten toongesteld, en alles wat zij maakt is het bezichtigen meer dan waard. Wat de bronzen betreft, de Poes, de Koe en de Han den hebben we hier met werk te doen, dat weldadig aandoet. Het is alsof deze beelden gescha pen zijn in de stilte en iets daar van uitdrukken in hun verschij ning. Wat de sieraden en voor werpen betreft is het de zuivere lijn, die bewondering wekt, ter wijl daarnaast het feit, dat zij zich in haar werk niet herhaalt ook dit edelsmeedwerk tot waarde volle producten maakt. G. M. POT-VAN REGTEREN ALTENA Mevrouw Pot-van Regteren Altena heeft slechts weinig ge- exposeerd ditmaal; maar dat wei nige boeit de beschouwer. De exlibris in houtgravure toont aan dat zij haar vak verstaat, mooie lijn en goede verdeling van zwart en wit; de andere met hun witte letters op zwarte achtergrond doen ons denken aan het werk van Mej. R. M. Wichers Wierds- ma, die in de jaren voor de oor log voor de leden van de Neder landse adel en der haute finance soortgelijk werk maakte, waarbij haar letters ietwat gestyleerd waren. Dit procédé doet onwille keurig denken aan de fotostaat. De boekbanden die we hier te zien krijgen getuigen van stijlge voel, terwijl de als omslagen ge tekende ontwerpen modern zijn in opvatting en uitwerking. Al met al, werk dat we gaarne zien om de smaak naar meer te krijgen. E. REITSMA-VALENgO. Mevrouw Reitsma, van wie we verleden jaar een expositie zagen bijna geheel aan de kopergravure gewijd, is hier thans met werk van geheel andere aard. Daar zijn in de eerste plaats drie etsen: Grazend hert, Indische Antilope en Vogel in sneeuwstorm. Deze drie werken zijn voortreffelijk. Men kijkt er steeds weer naar zonder er genoeg van te krijgen. Dit is kunstwerk van een mees terhand. De penseeltekening van een 84-jarige dame boeit meer door de voorstelling, terwijl de Pont de la Concorde te Parijs, 'n zwartkrijttekening juist door de tekening de aandacht bezig houdt. Het is werk van zeer verschil lend karakter dat hier tentoonge steld wordt, waaruit valt af te leiden dat ook bij de kunstenaar de aandacht verschillend gericht kan zijn, terwijl het vakmanschap zich van een geheel andere zijde laat kennen. Het zomerseizoen is voorbij, ook voor het Dorpshuis. Het was be drijvig in het Dorpshuis deze zomer. De vacantieschool, die een negentigtal kinderen een prettige vacantie bezorgde vol afwisseling met sport, handenarbeid, speur tochten, kindertoneel, ravotten en spelen was een succes. En nu gaan we weer denken aan het winterseizoen met zijn vele moge lijkheden. Clubs voor volwassenen en kinderen en dan de mooie uitleenbibliotheek van het Dorps huis, U doet toch mee? Zie de advertentie in dit blad en denkt U er aan„Voor wat, hoort wat Wordt dus donateur en steunt zo ons werk. Natuurlijk begrijpt U allen wel, dat de lage cursus gelden de kosten niet dekken. En het ligt in de bedoeling de kinder clubs weer uit te breiden. ZILVER Henk Jellema gaat ook 's winters door met zijn natuurvriendenclub op Zaterdagmiddagen. Verder zet de heer Jaap Sax zijn teken lessen op Zondagmorgen ook voort. Wat betreft 't volwassenen- werk, naast de in de advertentie genoemde cursussen, zal er ook een serie lezingen worden ge houden op cultureel en huishou delijk gebied. De data hiervan zullen nog nader worden bekend gemaakt. Mevr. F. M. La Croix-Hansen zal een cursus geven in „Stof- versieren" van ca. 8 lessen. Deze lessen zullen U helpen eigen smaak te ontwikkelen en op eenvoudige, goedkope wijze aardige kleedjes en artistieke gebruiksvoorwerpen te maken. Het Dorpshuis biedt elk wat wils en tracht zo de gelegenheid te scheppen tot ontwikkeling en ontspanning van de jeugd en de volwassenen in Bergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Ueekitad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning-en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. TELEFOON 2558 - J. OLDENBURGLAAN 4 TELEFOON 2554 - FRANSESTEEG TELEFOON 2104 op 15 SEPTEMBER 1955, in de zaal NIC. SCHUYT te Schoorl, 's avonds 8 uur precies, met als spreker de Heer J. C. BERGER uit HEILOO. Onderwerp: NIEUWE OUDERDOMSVOORZIENING TOEGANG VOOR IEDEREEN. Ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. in verband met het houden van een vergadering, voor andere bezoekers GESLOTEN. 11 September Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 11 September Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1