ft ft J. A. RANZIJN (1892-1955) M*E+V+0* viut fcwt U R S E M In memoriam Dr. H. HERINGA GERRITSEN N.V. CULTURELE AVONDEN ,,Con Amore' Vocaal ensemble VRIJDAG 30 SEPT, 1955 32e JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In de vroege ochtend van Woensdag 21 September, over leed in het St. Elizabeth Zieken huis te Alkmaar in de leeftijd van 62 jaren, de heer J. A. Ranzijn, lid van de gemeenteraad van Bergen. De heer Ranzijn die te Alk maar was geboren, kwam als vierjarig kind met zijn ouders in Bergen wonen. Na de school te hebben doorlopen ging zijn voor liefde uit naar het boerenbedrijf, waarin hij geleidelijk hoger steeg. Na zijn leerjaren vestigde hij zich op een eigen bedrijf; ook was hij van 1925.1934 mole naar van de Zurvense molen. Zijn kennis van zaken, zijn aan geboren gezond verstand en zijn karaktereigenschappen waren oorzaak, dat hij voor tal van functies in het verenigingsleven op agrarisch gebied werd geko zen. Ook op het gebied van pol der en waterschappen was hij iemand van grote kennis. De heer Velthuys, secretaris-penning- meester van de Ver. van Polders en Oningepolderde Landen onder Bergen, die jarenlang met de heer Ranzijn samenwerkte, en die hem tijdens zijn verblijf in het zieken huis te Alkmaar dagelijks be zocht, schreef naar aanleiding van 's heren Ranzijn's verschei den: ,,Ook voor de gemeenschap is zijn heengaan een gevoelig ver lies, in het bijzonder voor de pol ders onder Bergen, waarnaar zijn grote belangstelling uitging. Met een zeer gedegen kennis op waterschapsgebied heeft hij zich gedurende drie-en-twintig jaren op voortreffelijke wijze met hart en ziel aan de belangen van de polders gewijd, en- daaraan zijn beste krachten gegeven. Nimmer was hem daarvoor iets te veel en nimmer werd, door wie dan ook, vergeefs een beroep op hem ge daan. Steeds was hij paraat en bereid. Voor ons waterschap was hij sedert 1948 de actieve, oprechte en geziene voorzitter, naar wiens sympathieke en met grote ken nis van zaken getuigende woor den gaarne en met aandacht werd geluisterd. Voor de inge landen was hij de vraagbaak in vele polderzaken, waarmede hij zich de algemene achting ver wierf. Voor allen, zonder onder scheid, was hij een goed en trouw vriend. De overledene zal ook bij ons een grote leegte achterlaten. Ook wij zullen hem heel erg missen." In de buitengewone vergade ring van de gemeenteraad op Zaterdag 24 September, waar de A.R.-fractie geheel en de V.V.D. fractie voor de helft afwezig was, werd door de burgemeester, Dr. W. Huygens, de volgende rede uitgesproken: Wij zijn hier samengekomen in een plechtige openbare vergade- HORLOGES ring om ons zeer gewaardeerde raadslid, de heer Johannes Adria- nus Ranzijn, die op 21 September is overleden, te gedenken en te eren. Ik meen uit uw aller naam te mogen zeggen, dat wij het heen gaan van de heer Ranzijn zeer betreuren. Wij allen achten hem hoog. Hij was geen sterk op de voor grond tredend raadslid, doch hij verdiepte zich steeds grondig in de aangelegenheden van de ge meente en bracht een bezonnen stem uit. Zijn grootste belang stelling ging uit naar de water staatszaken en naar de polders. Lange jaren is hij voorzitter ge weest van de Vereniging van Polders en Oningepolderde Lan den onder Bergen. Deze organi satie had zijn grote liefde en wij weten hoezeer de polderbesturen en ingelanden hun voorzitter ap precieerden. In deze, niet zozeer in de openbaarheid werkende, bestuurssector, was hij het meest op zijn gemak en kwam hij het beste tot zijn recht. Ranzijn was geen man wien het om de openbaarheid ging, doch die de zaak zelf het belang rijkst achtte. Wij missen in hem onze agrarische raadsman, die herhaaldelijk het College van B. en W. over agrarische aangele genheden advies uitbracht, alvo rens de raadsvoorstellen werden opgesteld. Het zal voor een ge meente als Bergen, met haar uit gestrekte veeteeltgebieden nood zakelijk zijn, dat spoedig weer een agrariër in de raad zitting krijge. Zijn liefde voor Bergen en zijn polderland wist hij te paren aan een rustig oordeel over de pro blemen, die wij op onze weg ont moeten. Hij gaf daarbij blijk geen conservatief mens te zijn, doch zijn ruime blik, ook in polder kwesties, heeft mij steeds getrof fen. De wijde verten en de groot se luchten van het Noordhol landse polderland, die hij als mo lenaar van de Zurvenspolder jarenlang heeft aanschouwd, zijn bepalend geweest voor zijn we zen. Hij was een wijs man ge worden, die te vroeg van ons is heengegaan. Wij zullen zo straks zijn uit vaart bijwonen en onze gedach ten zullen daarbij uitgaan naar mevrouw Ranzijn, die, zoals bij haar man past, moedig en gelaten het verlies ondergaat. Zij en haar echtgenoot zijn sterke mensen, waarvoor wij niets anders dan de grootste achting kunnen hebben. De heer Broersma (Gem. Bel.) merkte op, dat de heer Ranzijn een rustige natuur bezat, die ge wend was over de dingen gron dig na te denken. Hij was een man, die volkomen gespeend was van agressiviteit en die daardoor alle waardering ver wierf. De heer Ellis (K.V.P.) be aamde volkomen dat de heer Ranzijn steeds trachtte de rust en de vrede te bewaren. Voor hij met een voorstel kwam, had hij de zaak grondig overwogen. Ook als mens was hij een voor beeld voor allen; een werker voor zijn gezin, zowel als voor de ge meenschap. Daarbij was alle zelf zucht en bekrompenheid hem vreemd. Dr. Hemelrijk (P.v.d.A.) zeide dat de heer Ranzijn was: kort in zijn betoog; soberheid en eenvoud kenmerkten zijn optreden. Voor mij was hij een van de sympa thiekste raadsleden, wiens oor deel steeds mild was. De K.V.P. verliest in hem een waardevol lid. De gemeentesecretaris, de heer W. de Vries sprak daarna na mens alle gemeenteambtenaren een kort woord van waardering. Hij schetste de heer Ranzijn als iemand die eenvoudig en vrien delijk optrad, en daardoor de sympathie van het personeel had gewonnen, terwijl hij daarbij blijk gaf een helder inzicht te bezitten. In de St. Peter en Pauluskerk, de parochiekerk van Bergen, werd in aanwezigheid van een grote schare de H. Mis van Uit vaart gecelebreerd door Pastoor Van Beers, met assistentie van de heren kapelaans Wanna en Appelman, waarna het lichaam op de dodenakker aan de schoot der aarde werd toevertrouwd. Bloemen en kransen dekten de kist als een laatste groet van de talrijke aanwezigen, die waren opgekomen, om de overledene naar zijn laatste rustplaats te be geleiden. 13 Sept. 1954 kwamen in café Nieuwendijk 13 mensen bijeen naar aanleiding van een adver tentie in ,,de Duinstreekom een nieuwe klaverjasclub op te rich ten. Een voorlopig bestuur werd gekozen. Later kreeg de club de naam M.E.V.O. (Moed En Ver trouwen Overwinnen), deze naam was een vondst van me vrouw Morauw-Hoeben. Nadat er 30 leden waren, schreef M.E.V.O. zijn eerste tournooi uit, waaraan verschillende clubs deelnamen. Zelf nam de club ook deel aan tournooien buiten Bergen. Toen bleek, dat sommige leden niet sportief speelden, deinsde men er niet voor terug deze voorgoed uit de club te ver wijderen. Dat gaf grote deining, maar kwam de clubgeest ten goede. Er werden twee drives ten bate van de Ouden van Da gen gehouden, die tezamen 157.opbrachten. De club vierde met zijn leden het Sint Nicolaasfeest en in Mei trok men er met 35 leden op uit. Het werd een onvergetelijke dag. Dat de club goede spelers telt bewijzen wel de twaalf prijzen, die in dit eerste jaar reeds veroverd wer den. Zaterdag 24 Sept. werd in het gezellig versierde zaaltje van café Nieuwendijk het heugelijke feit van het éénjarig bestaan van deze bloeiende club gevierd. Zij telt nu veertig leden en zeven personen staan nog op de wacht lijst. In de jaarvergadering werd een huishoudelijk reglement ge maakt, waarin o.a. bepaald werd, dat zo de club ooit geliquideerd werd, de verworven prijzen naar een liefdadigheidsinstelling zou den overgaan óf verkocht worden ten bate van zulk een instelling. De jarige club kreeg ook een cadeautje: een mooi versierde ledenlijst. De avond werd ge- noegelijk doorgebracht met kaar ten afgewisseld met een dansje. Voor vrolijke muziek en zang zorgde de band „Consertia" uit Alkmaar, die dit als verjaars cadeau gratis bood en in ruil daarvoor broederlijk meekaartte. De verrassing van de avond was dat alle koppels een prijs kregen. De prijzen voor het kaarten en de loterij bestonden uit vlees, eieren, worsten, tulbanden, taar ten, vruchten op sap, sigaren, sigaretten, ontbijtkoeken, zakken snoep en wat niet al meer. Tot vroeg in de ochtend bleef men al feestvierende en dansende bijeen. AVONDSCHOOL De Scholendienst van het in stituut voor arbeidersontwikkeling, die verleden jaar haar avond- onderrichtscursus opende, gaat ook deze winter weer aan het werk. Zij die deze cursus willen vol gen, kunnen zich opgeven aan de adressen, in de advertentie afge drukt. Terwijl zij, die over vol doende ontwikkeling beschikken in de tweede klas kunnen wor den opgenomen. T. EN O. Naar wij vernamen wordt er van wege het 10 jarig bestaan van de Buurtvereniging T. en O. te Bergen, op Woensdag 4 Oct. a.s. van 8 tot 10 uur 's avonds een receptie gehouden door het Bestuur. Wij hopen dat het deze vereniging niet aan belangstelling zal ontbreken en wensen het nog vele goede jaren. Tot 4 Oct. a.s. in het gebouw T. EN O., Kogeplein, Kogendijk. COLLECTE T.B.C.-FONDSEN BERGEN Nh. Met vriendelijke dank aan gevers en collectanten delen de plaatse lijke commissies van de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" en het fonds van het C.N.V. „Draagt Elkanders Lasten" mede, dat de in de week van 12-17 September gehouden lijst- en straatcollecte f 876.20 heeft op gebracht. Ceylon wordt in het beroemde epische dichtwerk „Ramayana' (2000 jaar v. Chr.) reeds beschre ven als het romantische konings eiland „Lanka", dat in het Sans kriet „het glansrijke" betekent, Deze naam is de Celonees het lielst. De nationalisten spreken van „Sri Lanka", het heilige Lanka. Dit weelderig begroeide eiland met zijn rode aarde en met zijn vijvers vol lotusbloemen oefende sedert mensenheugenis een on weerstaanbare aantrekkingskracht uit op alle zeevarende naties. Het eiland was gezocht om zijn kleurige edelstenen, zijn goede rijst en zijn specerijen. Later werd het tevens een gezocht Boeddhis tisch pelgrimsoord. In 1602 zetten de Nederlanders voor het eerst voet aan wal. Zij verdreven de Portugezen en open den een winstgevende specerijen- handel. In 1796 werden de Ne derlandse nederzettingen door Engelsen bezet. In 1948 werd Ceylon een do minion van het Engelse gemene best. De handel tussen ons land en Ceylon werd weer levendig. In 1954 werd het Nederlandse con- Voor het betere werk su;aat dan ook verheven tot ge- zc. tzchap. Ook de K.L.M. zeg het belang in van een knooppunt als Ceylon en Colombo werd opgenomen als landingsplaats in zijn luchtnet. Mr. Hustinx heeft na zijn be zoek aan Pakistan ook het derde deel van het oude Brits-Indië be zocht en keerde met een schat van materiaal en indrukken terug. Honderden kleurendia's en twee zeer lange kleurenfilms vertellen ons van dit zonnige land. Wij zien de cosmopolitische stad Colombo met oud en nieuw verkeer, bezoeken de Wolfen- dahlkerk met zijn stemmige sfeer, even ongeschonden als de talrijke grafstenen van onze voorouders pioniers. We beklimmen de for ten, die zij bouwden, te Negombo, Galle en Matara. Dan verlaten wij de bewoonde wereld en trekken de jungle in aan de zuid-oost kust, waar in het Yala-reservaat de wilde dieren van het eiland in een paradijslijke staat leven. Het wemelt er van wilde varkens, herten, pauwen, slangen, gevederd waterwild en wilde buffels. Olifanten, moeilijk te filmen, heeft Mr. Hustinx op de kleurenfilm opgenomen. Daarna reizen we naar het noorden in de richting van het Centrale Bergmassief en zien in Ratnapura (stad der edelstenen) het zoeken, wassen en slijpen van de zo bekende kostbare stenen. Op weg naar Kandy, de oude hoofdstad, worden we bekoord door de mooie sierlijke dansen en we horen de meeslepende muziek. Met de voortbrengselen van het eiland maken we kennis en vooral wordt veel aandacht besteed aan het voornaamste uitvoerproduct: de thee. In Haputale in de buurt van Nuwara-Èliya zien wij de groei en de pluk en hier krijgen we een goed idee van de betoverende flora. Te Kandy bezoeken we de Da- lada-Maligawatempel, het punt, waaromheen de Boeddhistische religie zich groepeert. In deze mysterieuze tempel wordt de Tand van Boeddha vereerd. Dag en nacht hangt hier de bedwel mende geur der tempelbloemen. Op weg naar het noorden be klimmen we de rots van Sigiriya, waarin koning Kasyapa zich te rugtrok na zijn vader te hebben vermoord. Dan komen de twee aantieke koningssteden Anuradhapura (500 v. Chr.) en Polonnaruwa (500 n. Chr.). Dit zijn wereldwonderen Tenslotte keren we terug naar Kandy en zijn daar getuige van de pracht en praal, die ten toon wordt gespreid bij het bezoek van koningin Elisabeth. De twee lezingen van Mr. Hus tinx zijn twee avonden van exo tische kleurenfeesten. Elke lezing vormt een zelfstan dig geheel. De plaatsbespreking is als ge woonlijk in de boekhandel van de heer De Haan. S-krt. 29 Sept. van 912. C-krt. 29 Sept. van 25. A-krt. 30 Sept. van 912. B-krt. 30 Sept. van 25, Leden op Zat. 1 Oct. van 95. VAN BERGEN BEGINT DE VICTORIE Nadat Bergens gemeenteraad besloot Bello op te heffen, bereikt ons uit Nijmegen de tijding, dat men aldaar hetzelfde wil doen met het Berg en Dal-spoor, dat nog dit jaar zal worden vervangen door dieselbussen. Op de gemeen tebegroting voor 1956 komt dit spoorlijntje niet meer voor. Ook in deze gemeente heeft het aan pro testen tegen de opheffing niet ontbroken! Zaterdagavond werd in de Rustende Jager een concert ge geven door het Accordeon Or kest ,,Con Amore", dirigent Alb. de Wolff, en het Hohner Accor deonorkest uit Welp aan de Ruhr, onder leiding van mevr. Botty. Uit den aard der zaak bestond er voor dit concert grote belangstelling. Con Amore ge noot de medewerking van enkele orkesten uit andere plaatsen en gaf door de uitgevoerde nummers duidelijk te horen wat geregeld oefenen vermag te bereiken. Een grote vooruitgang ziedaar onze indruk van het spel Van thans vergeleken bij dat van een jaar geleden. En dit is een succes voor dirigent en leden beiden. Na de pauze kwamen de gas ten aan de beurt. Wat zij te ho ren gaven was in een woord voortreffelijk. Een goede demon stratie van wat er met accor- deonspel is te bereiken. Door een zestiental gevorderde liefhebbers van muziek en zang is te Bergen het vocaal ensemble opgericht. Aan mevrouw Corrie Morée-Dol is verzocht de leiding op zich te willen nemen. Voorlopig zal het gezelschap zich met het studeren bezig hou den. Het bericht „Nieuw Ge mengd Koor" in ons vorig num mer berustte op onjuiste informa ties. ZONDAGSDIENST ARTSEN Op de feestelijke stemming die in ons midden heerste door de intrede van de nieuwe burgemeester, werd een zware dom per gezet door het betrekkelijk nog onverwachte bericht dat dokter Heringa voor altijd uit onze dorpsgemeenschap is heen gegaan. Wel was de achteruitgang van zijn gezondheidstoestand aan velen bekend, maar zijn verscheiden kwam als een schok die voor velen zéér pijnlijk was. Geen wonder ook. Hoeveel van onze dorpsgenoten heeft hij niet geholpen het levenslicht te aanschouwen, die nu zelf alweer gezinnen hebben gesticht en deze met hun kinderen weer onder de hoede van Dr. Heringa had den gesteld. Toen hij zich in het jaar 1909 te Schoorl vestigde, was dit nog maar een onaanzienlijk dorp. Verbinding met de buitenwereld had slechts plaats per boot over het kanaal of vanuit Bergen. Het on gerepte natuurschoon en zijn liefde voor de zee waren oorzaak dat hij hier zijn medische loopbaan begon. De jonge dokter en zijn vrouw hebben van het begin af ook intens medegeleefd met de bevolking. Dr. Herin ga was behalve medi cus een vriend voor zijn patiënten, dikwijls hun steun en raadsman op allerlij gebied, ter wijl Mevr. Heringa hem daarin trouw terzijde stond. Hij was een echte huisdokter, die er zich van bewust was dat zijn persoonlijk optreden reeds de halve genezing betekende, de medicijnen de andere helft. De aanhankelijkheid en dankbaarheid die hij zich daarmede heeft verworven, bleken duidelijk bij zijn 40-jarig ambtsjubileum. Het zou zeker niet naar zijn geest zijn hier uit te wijden over zijn talrijke verdiensten. De voornaamste verdiensten van een mens liggen trouwens in verborgen en onbekende daden van naastenliefde. Dat dokter Heringa er vele van deze heeft ver richt wordt bewezen door de oprechte droefheid in de harten van zeer velen, die in deze dagen van rouw aan die daden nog eens extra indachtig zijn. zoals velen hem gekend hebben Ueeküad VV'flf¥VrVf DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. TELEFOON 2104 Ingezonden mededeling ww jm Krabben en peuteren maabt Hl IIII- de kwaal steeds erger. De a_4 helder vloeibare D.'D. D. UILSlaU dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest GENEESMIDDEL TEGEN IB IB huidaandoeningen MW*MW»MW» VLOEISTOF BALSEM ZEEP BERGEIjI 2 October Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL KOEDIJK 2 October Dr. H. J. FIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1