„DE DUINSTREEK" Installatie Burgemeester J. H, BERGH De rede van Wethouder C. Kaandorp Dr» H* HERINGA ten grave gedragen Tweede Blad Vrijdag 30 September 1955 Toen wij Donderdag j.l. langs de Laanweg reden, op weg naar de grens onzer gemeente in Aagtdorp, waar de ontvangst van onze nieuwe Burgemeester zou plaats hebben, en wij ons mooie dorp daar in de stralende zon van een zomerse najaarsdag zagen liggen, een schouwspel van waarlijk ontroerende schoonheid, hebben wij ons een ogenblik ver plaatst in de gemoedstoestand van de man, die enige uren later, bij de rondrit door zijn toekom stig gebiedsdomein, van dit zelf de schouwspel zou genieten. Wij zijn ervan overtuigd dat hij bij deze aanblik, als religieus mens, in zijn binnenste de belofte heeft afgelegd zijn beste krachten te zullen schenken aan het heil van dit paradijsachtig stukje van Gods aardbodem en zijn bewo ners. Wij hopen van harte dat ook de op deze dag gelegde men selijke contacten van weerskan ten een sfeer van vertrouwen en vriendschap hebben geschapen, waardoor de komende ambtspe riode van Burgemeester Bergh, zowel voor hem, als voor zijn ge meentenaren, een zeer gelukkige en vruchtdragende moge zijn. En het is daarom verheugend een verslag van de feestelijkheden van deze dag te kunnen geven, waarbij geen wanklank werd ge hoord en alles heeft gewezen op de wens tot een goede samenwer king van allen in het belang van onze Gemeente. Het begon met de ontvangst te Aagtdorp, waar, onder een fraaie erepoort, op de plek waar de burgemeester met zijn gezin van de auto zou over stappen in de gereedstaande rij tuigen, een tapijt van graszoden was aangebracht, opdat de eerste aanraking met de gemeentegrond geen „steenharde" zou zijn. Het Comité van ontvangst bestaande uit Mevr. Risselada en de beide wethouders Kaandorp en Mee- dendorp, de secretaris, de heer W. K. Belonje en de heer R. P. Goettsch. begroette het gezel schap dat daarop met de beide wethouders plaats nam in het eerste rijtuig, terwijl de overige leden van het Comité in het tweede rijtuig plaats namen. Een heraut, in passende klederdracht, las daarna met duidelijke stem een proclamatie van verwelko ming voor, waarna de stoet zich in beweging zette, voorafgegaan door gemotoriseerde Rijkspolitie en verder begeleid door een rui- terescorte. Bij de Klimweg sloot zich het corps van de Alkmaarse Postharmonie hierbij aan, zodat onder vrolijke muziek het Ge meentehuis werd bereikt. Hier hadden zich een deputatie van R.K. school te Catryp, waar ston den opgesteld de voetbalver. De Duinranders en de R.K. Gymna- stiekver. Voor het Schoolgebouw brach ten de kinderen een zanghulde en werd de witte bouquet aangebo den. De stoet vervolgde daarna zijn weg naar het schoolgebouw in Groet, alwaar de derde zang- hulde plaats vond en de blauwe bouquet werd overhandigd. De rit strekte zich vervolgens uit tot Camperduin, waarna langs de Voorweg, de Damweg tot Schoorldam, en de Laanweg de terugtocht naar het Gemeentehuis Burgemeester Bergh geluk met zijn promotie. Wij laten deze be langrijke rede, waarin wensen!, verwachtingen en beloften op duidelijke wijze zijn vervat, hier onder in extenso volgen. Na het uitspreken van deze rede had de eigenlijke installatie plaats, en bekleedde loco-burgemeester Kaandorp de heer Bergh met de uiterlijke tekenen van zijn waar digheid, de ambtsketen. Toen nam de heer Bergh, nu in feite Burgemeester van Schoorl, het woord. Hij dankte in de eerste plaats H.M. de Ko ningin voor de benoeming en allen die deze hadden helpen be vorderen. Daarna sprak hij een woord van dank tot oud-Burge meester Jochems voor de wijze waarop hij hem tegemoet was ge treden, en sprak ook namens zijn vrouw zijn vreugde erover uit dat de ontvangst van hem en zijn ge zin zo bijzonder hartelijk was geweest. Hij gevoelde zich een bevoorrecht mens de eerste bur- meester van die gemeente heeft tot stand gebracht. Daarna voer den nog het woord: oud-burge meester van Fridagh, burgemees ter Huygens namens de collega's der aangrenzende gemeenten, Mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar namens de Kring van Burgemeesters. Namens de kerkelijke gemeenten spraken Ds. de Jong, Ned. Herv. predikant en pastoor Greitema, die elk op de hun eigen wijze de hoop uitspra ken dat er een goede samenwer king tussen de burgelijke en ker kelijke autoriteiten zou tot stand komen. Luitenant Elsinga van de Rijkspolitie zegde volledige me dewerking toe, ook met het oog op de drukke seizoentijd. Burge meester Thomassen van Zaan dam sprak een woord namens de tien Zaanse gemeenten, de bur gemeester van Wijde Wormer namens de burgemeesters uit Waterland, de heer v. d. Garde namens de V.V.V. en de heer Bakker namens de Jisper gemeen- werd ondernomen. Langs de ge hele weg werd druk gevlagd en gaven de bewoners der aangren zende huizén, door wuiven, blijk van hun blijde instemming met deze intrede. Ook waren aan het begin van elk buurtschap ere poorten opgericht. Na de thee, die in het gemeente huis werd gebruikt, begaf het ge zelschap zich tussen een haag van B.B.-ers en leden van de Vrij willige Brandweer, na het beluis teren van het Wilhelmus, uitge voerd door de Postharmonie, naar de Rode Leeuw. Daar had de bijzondere vergadering van de Gemeenteraad plaats, waarin de installatie van Burgemeester Bergh zou geschieden. Een stampvolle zaal ontving staande Burgemeester Bergh toen deze, in gezelschap van zijn echtgenote Aubade op het Raadhuisplein de voetbalver. Schoorl en van de gymnastiekver. Olympia opge steld, terwijl ook de kleuters van de kleuterschool, de hoofdjes be dekt met keurig door hen zelf ge maakte hoedjes en met vlaggetjes in de hand, hun opwachting maakten. Op het Raadhuisplein waren de kinderen van de Open bare School opgesteld, die het Burgemeestersgezin een aller aardigste zanghulde brachten, 'n welkomstlied waarvan de woor den zowel als de muziek waren vervaardigd door meester W. Koeman. Na deze zanghulde werd mevr. Bergh een handbou- quet in rode kleuren aangeboden, die later gevolgd zou worden door witte en blauwe bouquetten, alzo de kleuren van onze drie kleur vormende. Daarna werd over de Hereweg gereden naar de De installatie en zoontje en het Comité van ont vangst, binnentrad en zich achter de groene tafel zette, waaraan de raadsleden reeds hadden plaats genomen. Vele burgemeesters uit de omtrek en uit de Zaanstreek, alsmede vele Jispenaren, gaven van hun belangstelling blijk, en dit was dan ook de reden dat de ze installatie niet kon plaats vin den in het Gemeentehuis, zoals dit te doen gebruikelijk is. De loco-burgemeester Kaan dorp opende de vergadering en gaf het woord aan de secretaris om het Kon. besluit voor te lezen waarbij de Heer J. H. Bergh werd benoemd tot Burgemeester van Schoorl. Daarop nam de Heer Kaandorp het woord en wenste namens de Raad en de gemeente ger van de gemeente Schoorl te mogen zijn. Hij ontveinsde zich niet dat er talrijke problemen in de naaste toekomst om een oplos sing vroegen, maar wilde daar uiteraard op dit ogenblik niet na der op in gaan, daar een oordeel daarover slechts na ernstige be studering kon worden gevormd. Hij is zich bewust dat de toename van de bevolking en het steeds groter aantal vacantiebezoekers maatregelen zullen nodig maken, maar, natuurliefhebber als hij klaarblijkelijk is, stelt hij zich voor deze te nemen met behoud van het streekeigene. Zich op politiek gebied begevende, zeide hij lid te zijn van de Partij van de Arbeid. Hij verklaarde echter boven de partijen te zullen staan zich richtende naar de uitspraak van de staatsman Groen van Prinsterer „Onpartijdig kan al leen hij zijn die partij kiest Ook op godsdienstig terrein is hij vóór verdraagzaamheid. Hij be sloot zijn openhartige en eerlijke rede met een beroep op de wet houders, raadsleden, ambtenaren, politie en burgerij om te streven naar een aangename samenwer king. Daarop kwam een hele rij sprekers aan het woord. De secretaris, de heer Belonje, zegde de goede medewerking van het secretarie-personeel toe. Hij zeide bij herhaalde bezoeken tot de conclusie te zijn gekomen dat burgemeester Bergh een man is die het ambt van Burgemeester waardig is. Wat de naar voren gebrachte wensen aangaat, wa ren er nog talrijke stille wensen die niet waren genoemd. Hij hoopte dat Burgemeester daar van vele zou vervullen. De heer Goettsch sprak namens de bur gerij, de hoop uit dat de Burge meester ook een gewillig oor zou lenen aan allerlei kleine moeilijk heden van de burger. Hij ver-' zekerde dat de Burgemeester en zijn gezin met vreugde in de Schoorlse gemeenschap zullen worden opgenomen. Oud-burge meester Jochems onderschreef volkomen de verklaring van de Burgemeester dat hij zich een be voorrecht mens voelde. Hij spoorde hem aan voor Schoorl te doen wat in zijn vermogen is, want Schoorl is dat waard. De wethouder Klopper van Jisp me moreerde nog eens het vele goe de dat de heer Bergh als Burge- rti-ip Ir een samenvattend woord van dank beantwoordde burgemeester Bergh, ook namens zijn echtgenote, al deze uitingen van appreciatie van de in het verleden volbrachte arbeid en van beloften van medewerking in de toekomst. Daarna sloot hij met een bescheiden tikje van de voorzittershamer deze „bijzon dere vergadering" van de ge meenteraad. In de daarop vol gende receptie in de Rustende Jager maakten velen van de ge legenheid gebruik kennis te ma ken met hun nieuwe Burgemees ter. Een aardige verrassing werd hem tijdens deze receptie bereid door het fanfarecorps „de Vriendschap" dat door de ijveri ge bemoeiingen van de heer J. de Leeuw ongeveer 4 weken geleden was herboren. Onder de ener gieke leiding van hun dirigent" Ab. Meins, een Zaankanter die voor de nieuwe burgervader ook geen onbekende is, waren de jeugdige leden, die merendeels nog ongeschoold waren erin ge slaagd het toepasselijk lied „lang zal hij leven!", in te studeren. Plotseling klonken in de zaal de tonen van dit populaire lied, en toen het toneelscherm werd weg getrokken, zat de Vriendschap daar in volledige glorie. Driemaal achter elkaar werd dit nummer uitgevoerd, waarna de voorzitter J. de Leeuw in een geestig speechje deze „baby van 4 we ken" aan de Burgemeester voor stelde. Hij maakte van deze ge legenheid een handig gebruik door B. en W. als het ware het peetschap over deze zuigeling aan te bieden, in de hoop dat daarvan een daadwerkelijke steun het gevolg zou zijn. Zeer sportief sprong burgemeester op het toneel en verrichte daar zijn eerste bestuursdaad door in een openbare vergadering van B. en W., de beide wethouders in de zaal werd n.l, even verzocht toestemmend te knikken, de toe zegging te doen dat de belangen van deze baby niet uit het oog zouden worden verloren! De re ceptie was het einde van de openbare viering van deze be vredigende installatie, welke naar ons gevoelen het beste mag doen verwachten voor de ge meente Schoorl wat betreft de behartiging van zijn burgelijke belangen! Onder een overweldigende be langstelling werd Dinsdag j. 1. op het kerkhof te Schoorl Dr. HHerin ga aan de schoot der aarde toe vertrouwd. Een schat van bloe men bedekte de baar, terwijl nog talloze kransen op een tweede baar volgden. Nadat de honderden aanwezi gen zich om de groeve hadden geschaard, en de kist in volkomen stilte was neergelaten, nam als eerste van de sprekers Dr. Beu kenhorst het woord uit naam van de My. voor Geneeskunde. Hij schetste de grote waardering die de overledene steeds van zijn medeleden had ondervonden ge- WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Oct. 's morgens 's namiddags 1 3.21 3.41 2 3.56 4.15 3 4.34 4.54 4 5.09 5.29 5 5.49 6.11 6 6 36 6.57 7 7.23 7.44 Laag water Oct. 's morgens 's namiddags 1 9.21 9.41 2 9.56 10.15 3 10.34 10.54 4 11.09 11.29 5 11.49 12.11 6 12.36 12.57 7 1.23 1.44 Springtij 4 October 1955. durende zijn lidmaatschap, dat reeds vanaf 1909 dateerde. Na de oorlog werd hij tot Bestuurs lid van de Mij. gekozen. Wethouder Kaandorp sprak daarop namens de Gemeente. Hij dankte voor de grote diensten die Dr. Heringa als gemeentearts aan de gemeente heeft bewezen. Ook sprak hij over de dankbaar heid van vele moeders voor wie de geboortedag van hun kind, hoe zwaar soms ook, door zijn aanwezigheid en hulp tot een echte feestdag werd gemaakt. Ir. K. P. Heringa, een jongere broeder, sprak daarop een zeer persoonlijk woord, en memoreerde daarin de grote steun zowel gees telijk als medisch die hij en zijn broeders van hem hebben onder vonden. De Heer Bant sprak voor het Witte Kruis terwijl de Heer J. de Leeuw het woord voerde uit naam van de patiënten. De grote steun die Dr. Heringa aan zijn patiënten schonk, niet alleen als dokter maar ook als vriend en raadsman, deden bij zijn komst de zorgen verdwijnen. Hij stelde de financiële zijde bij zijn werk steeds verre achter bij de moeite en zorgen die hij i aan zijn patiën ten besteedde. Met grote dank baarheid herdacht spreker het feit dat Dr. Heringa indertijd zijn va der, die zeer ernstig ziek was, als het ware aan de dood had ont rukt. Nadat de Heer J. Heringa, een neef van de overledene, had bedankt voor de grote belangstel ling, sprak Ds. Fetter een laatste woord. Hij tekende Dr. Heringa Het kan maar matig bevredigend worden genoemd dat deze plechtigheid, niet kon worden gehouden op de plaats welke daarvoor toch eigenlijk is be stemd:' in het huis der gemeente. Van de andere kant echter moet het hoogst verheugend worden genoemd, dat voor deze installatie een zo overweldigende belangstelling bestond, dat wij moesten besluiten deze buitengewone vergade ring van de raad dezer gemeente in dit gebouw te houden. Wat wij dus hier aan decorum te kortkomen, moge ons worden vergeven door onze oprechte wens zoveel moge lijk belangstellenden ter wille te zijn. Het „Hora est" van onze vorige burgemeester is nog maar nauwelijks verklonken, of opnieuw klinkt het „Hora est", zij het dan in andere, ik zou haast zeggen in tegengestelde betekenis. We derom is het tijd. De tijd voor onze nieuwe burgemeester. Een tijd, waarnaar hij met verlangen moet hebben uitge zien. Ik zeg nadrukkelijk: met verlan gen, want al ben ik mij bewust dat iedere scheiding in meer of mindere mate pijnlijk is, het; afscheid van de ge meente Jisp en de komst naar Schoorl, kan moeilijk anders gezien worden dan als een mooie promotie. Een promotie burgemeester Bergh, waarmee de Raad van Schoorl li van harte gelukwenst. Onze gemeenteraad, en nu moet ik her halen hetgeen ik zeide bij het afscheid van burgemeester Jochems, die dat ge durende zijn ambtsperiode heeft mogen ondervinden, onze gemeenteraad is wel samengesteld uit drie partijen, doch die alle drie slechts één belang voor ogen hebben: het belang van Schoorl. Natuur lijk is er wel eens verschil in waarde ring omtrent deze belangen, ik zou bijna zeggen: gelukkig, want zonder deze ver schillen zouden wij de eenheid van een kerkhof benaderen. Maar de discussies in onze raad getuigen van gemoedelijk heid en begrip en bovenal van eerbied voor een ieders overtuiging en in deze geest burgemeester Bergh, wil onze raad li met vertrouwen tegemoettreden. Een vertrouwen, dat U naar onze vaste over tuiging, niet zult beschamen. Ik had reeds het voorrecht li vorige week te ontmoeten en daarenboven, II zult dit .begrijpen, hebben wij het een en ander over li gehoord, en wat wij hebben gehoord kan ons alleen maar sterken in de overtuiging en het ver trouwen dat li zult trachten een burger- nader te zijn in de strikte betekenis van het woord. Wanneer II onpartijdigheid zult pa ren aan rechtvaardigheid en begrip heeft voor de nóden van Uw gemeente naren, dan kan het niet anders of met Gods hulp zult U een zegenrijke ambts periode in deze gemeente tegemoetgaan, hetgeen wij U en Uw gezin van harte toewensen. Wanneer wij bij de aanvaarding van Uw ambt enkele zaken bijzonder in Uw belangstelling willen aanbevelen, dienen wij allereerst wel te, noemen het steeds toenemende toeristenbezoek en het bezoek van een telken jare groter wordende stroom van vacantiegangers. Deze omstandigheden zijn het vooral, welke onze gemeente belangrijk onder scheidt van vele andere plattelandsge meenten enj zij zijn oorzaak van zeer vele gemeentelijk beslommeringen. De aparte eisen die daardoor aan de ge meentelijke overheid worden gesteld, vooral wat betreft het uiterlijk aanzien van de gemeente, het in goede staat houden van het wegennet en de ver dere verbetering en uitbreiding daar van, het kampeerwezen en tal van an dere facetten van een goed geoutilleerd vakantieoord, geven: handen vol werk De totstandkoming van het Uitbrei dingsplan heeft bloed en tranen gekost, de realisering daarvan echter zal het vlees kerven tot op het been. Al mag het tekort aan goede wonin gen in deze gemeente misschien niet schrijnend meer worden genoemd, toch bevat de lijst van woningzoekenden de namen van een zestigtal personen), stuk voor stuk ernstige candidaten. Ik weet niet, burgemeester, hoe dit was in Uw vorige gemeente, maar de verdeling van de woonruimte is voor het college van B. en W. vaak een nachtmerrie. De lijst van woningzoekenden blijft steeds even lang. Het aantal woningen dat Schoorl telkens wordt toegewezen is wel zo klein, dat men geneigd is de verzuchting te slaken: het zou eenvou diger zijn inplaats van de lijst van wo ningzoekenden door de bouw van nieu we woningen te liquideren, de woning zoekenden zelf maar opruimen. Natuur lijk menen wij dat zo kwaad niet, maar het is wel eens ontmoedigend, wanneer blijkt dat men in hoge regionen de er kenning niet kan opbrengen, dat Schoorl niet maar gewoon een plattelandsge meente is, doch dat zij door haar unieke natuurschoon steeds meer de functie krijgt te vervullen van woongemeenjte. De industie-centra, de Zaanstreek en vooral de IJmond slokken bijna alle wo ningvolume voor Noordholland op en dwingen daardoor de werknemers, vaak tegen hun zin, een onderkomen te zoe ken in deze mensen-pakhuizen, waar zij verloren gaari in de massa. De mense lijke waarden: worden daardoor ver ten achter gesteld bij de economische be langen. Toch willen wij niet al te pessimistisch zijn en wij vertrouwen gaarne dat in de nabije toekomst de mogelijkheid zal worden gevonden de woningnood in onze gemeente nog ver der op te heffen. Wat de land- en tuinbouw betreft, deze mogen zich de laatste jaren ge lukkig in een zekere welstand verheu gen en vragen niet al te veel van de gemeentelijke bemoeienissen, al hebben beide recht op volledige belangstelling. Het lager onderwijs in deze gemeente, het openbaar zowel als het bijzonder, is behoorlijk gehuisvest, wat echter niet het geval genoemd kan worden met het voorbereidend lager onderwijs. De drie kleuterscholen in deze gemeente zijn maar schamel gehuisvest en kunnen maar nauwelijks met de ter beschik king staande financiën rondkomen. Hoe wel het op dit moment niet doenlijk, misschien zelfs niet verstandig zou zijn over te gaan tot de bouw van nieuwe kleuterscholen, kan misschien worden overwogen het gemeentelijk subsidiebe drag aanmerkelijk te verhogen, zodat althans de leerkrachten op de juiste wijze kunnen worden beloond, waar door voorkomen wordt, dat wij hier langzamerhand weer zouden afzakken naar het bewaarschoolpeil. Burgemeester, er zijn nog vele en belangrijke punten, die Uw aandacht zul len vragen en die zich a.h.w. aan 11 op zullen dringen. Ik ben ervan overtuigd dat ik U niet alles behoef op te noemen* U zult on getwijfeld initiatief genoeg bezitten om te ervaren wat wel en wat niet moet gaan gebeuren, maar toch wil' ik gaarne nog één ding in Uw belangstelling bij zonder aanbevelen en dat is met name de lichamelijke en culturele opvoeding van de jeugd. De plaatselijke sportver enigingen lijden maar een sober bestaan en verdienen naar mijn mening wel iets meer steun van de gemeentelijke over heid. Een gemeentelijk sportpark, zou hier een uitkomst zijnterwijl een gemeentelijk zwembad mede behoort tot de vrome wensen als ik tenminste dat woord in dit verband mag gebruiken. Ook de culturele verenigingen in ons dorp zouden' iets meer waardering, ook in financieel opzicht, best kunnen ge bruiken. Burgemeester Bergh mede namens de gehele raad, wens ik U nogmaals Gods beste zegen over Uw werk en uw ge zin. Deze stralende zomerdag moge een gunstig voorteken zijn, voor een zonnige ambtsperiode. Ik verklaar U als burgemeester van Schoorl geïnstalleerd en ik verzoek U mij te willen toestaan U te bekleden met het uiterlijke teken van deze waardig heid.

De Duinstreek | 1955 | | pagina 5