DE DUINSTREEK SPORTFLITSEN ■anders Vlisi U Gemeenteraad van Schoorl in en om de Duinstreek SPORT IN HET KORT 99 99 Tweede Blad Vrijdag 7 October 1955 Vrijdag j.l. 8 uur. De deuren van de raadszaal, waar de leden in Comité bijeen waren geweest, zwaaien open en de vergadering wordt openbaar. Wethouder Kaandorp opent, als loco burgemeester, de verga dering. De notulen van de vorige ver gadering worden, als steeds, zon der opmerkingen goedgekeurd. Tik. Aan de orde komt het enige punt van de agenda: Het in prin cipe aanvaarden van een voor stel tot het bouwen van een ambtswoning voor de burge meester. Over dit toch wel belangrijke onderwerp worden slechts een paar zeer oppervlakkige woorden gesproken. Kosten zullen onge veer 40 mille bedragen. Over de plaats waar het gebouw zal ver rijzen is nog niets bekend. Vraag van de voorzitter: of men zich met het voorstel kan verenigen? Algemeen stilzwijgen, dus alge mene toestemming. Tik. De rondvraag bracht enige niet zeer belangrijke vragen, die alle naar genoegen worden beant woord. Tik. Daarna sluit de voorzitter de vergadering met de mededeling dat de Raad wederom in Comité zal gaan, want haar wacht nog een verrassing! Tik. Wij mogen dus vertrekken om al dit belangrijke aan de burgerij te berichten, hetgeen wij hierbij doen. Wij danken U voor Uw aan dacht. Tik!!!! IN MEMORIAM Oud-kolonel Viktor Öshegyi ten grave gedragen. Hongaar van het zuiverste wa ter, met een fijne intelligentie en rijke verbeeldingskracht. Officier in het voormalige Hongaarse le ger, begaafd met een zeldzaam gevoel voor humor, dat hem zelfs in de bitterste uren zijns levens niet verliet, deze man is niet meer. Een leven lang diende hij zijn land. De eerste wereldoorlog riep hem naar de slagvelden in het Noord-Italiaanse gebergte, waar hij gewond werd, doch volkomen herstelde. De ineenstorting van de Do- paumonarchie was voor de offi cieren van het Hongaarse leger een zware slag. Hij echter bleef in actieve dienst, óók toen de schennende hand der grote mo gendheden het heerlijke Hongaar se land verminkte, tot hij op non- actief werd gesteld. De tweede wereld-oorlog fataal voor Midden-Europa die eindigde met de bezetting door de Russische legers, deed hem wijken voor het communis tisch geweld. Hij vluchtte naar Duitsland, verbleef langere tijd in een der vluchtelingenkampen en kon tenslotte met zijn vrouw opname vinden in ons land, waar de naastenliefde hem onderdak schonk in het Tehuis voor Ont heemden in Schoorl. Nu is de dood gekomen, onver wacht. Het ideaal, gekoesterd door elke van huis verdreven Hongaar, eens terug te keren naar het schilderachtige dierbare va derland, is voor hem niet in ver vulling gegaan. De carrière van deze officier werd door de on gunst der tijden niet gevolgd door een levensavond, overeen stemmend met de verwachtingen. In den vreemde moest hij aan vaarden wat hem werd geboden; in een vreemd land moest hij zijn levensavond slijten. Slechts de humor behoedde voor verbitte ring. In den vreemde, met slechts nu en dan enig contact met zijn landgenoten, is hij zijn laatste, moeizame, eenzame levensperiode gegaan. Ver van huis en haard, ver van zijn familieleden, alleen met zijn zeer zorgzame vrouw, heeft hij zijn kruisweg die het lot der Hongaren schijnt te zijn moe ten voleindigen. De eindeloze puszta met zijn fata morgana, de beboste bergen en zilveren rivieren, het bruisen de leven in het schone Budapest, de rustieke pracht van dromerig- stille dorpen: hij zal deze niet meer aanschouwen. De zachte klanken van de taro- gato, de weemoedige muziek van de kunstenaars per excellence de Zigeuners hij zal ze niet meer horen. In vreemde aarde zal hij rusten. Na de sobere plechtigheid in de kleine katholieke dorpskerk te Catrijp, waar meerdere Honga ren aanwezig waren, hebben wij hem naar zijn laatste rustplaats begeleid. Terwijl wij langzaam voortschreden achter de baar die bedekt was met de rood-wit- groene Hongaarse vlag, waarop tal van bloemstukken lagen, wer den wij getroffen door het colo- riet van de prachtige herfsttinten, mild bestraald door de zon op deze eerste Octoberdag. Eeuwige schoonheid naast aardse vergan kelijkheid. D E R 0 D E S T 1 E R Treffend was de eenvoud, waarmee de toepasselijke gezan gen door enige leden van het koor werden uitgevoerd. Man nen van Schoorl met hun pries ter aan het graf van een Hon gaar. Het requiem aeternam geldt voor iedere dode, ongeacht waar zijn wieg stond of welke taal hij sprak. Het was een coSmopoli- tisch gezelschap, dat zich aan het graf had opgesteld, Hongaren, Nederlanders, Oekrainers, katho lieken en niet-katholieken. Hoog boven allen uit verhief zich de gestalte van de heer Palcsik, in wiens blik wij steeds weer de tra giek der Hongaren weerspiegeld zien. Gods rijk dat geen fata morgana is moge voor Viktor Öshegyi realiteit zijn geworden. Moge het geluk, het broze aardse geluk, dat wenkt en wijkt en altoos ongrijpbaar blijft, plaats hebben gemaakt voor het eeuwige geluk. Schoner dan het Hongaarse land stellen wij ons het eeuwige vaderland voor. Moge hij ginds vinden wat hem hier onthouden bleef: de rust, de vrede en het geluk in God. De heer en mevrouw Stoffels van het Tehuis voor Ontheemden te Schoorl, die de belangen der aan hun zorgen toevertrouwden op werkelijke uitnemende wijze behartigen, wordt warme dank gebracht voor hun onbaatzuch tige naastenliefde en onvolprezen gastvrijheid. C. D. K. NED. BOND VAN PLATTELANDS V ROUWEN Afd. Schoorl Groet. De reeks bijeenkomsten van de Plattelandsvrouwen in dit winter seizoen werd geopend met een le zing over „Wat is goede Voe ding?" Op Donderdag j.l. had den zich daartoe een groot aan tal leden verzameld in de zaal van de heer Klop te Bergen. Mej. Kikkert, enquêtrice van het Voor lichtingsbureau van de Voedings raad, hield een zeer leerrijke en vlotte voordracht over dit onder werp. In de eerste plaats ging zij de redenen na waarom wij eigen lijk eten. Er zijn drie voorname redenen waarvoor wij voedsel tot ons moeten nemen: le om ons li chaam op te bouwen, 2e om ons lichaam warmte en energie toe te dragen, 3e om ons lichaam te be schermen tegen nadelige invloe den van buitenaf. Het voedsel moet derhalve worden gewaar deerd naar de waarde die het heeft als bouwstof, als brandstof of als beschermende stof. Het komt maar zelden voor dat een voedingsmiddel al deze waarden in zich verenigt. Dit is echter het geval bij melk, zodat dit een van de voornaamste voedingsmidde len is. Toch bevat melk en melk producten, zoals karnemelk en yoghurt, niet al deze waarden in voldoende hoeveelheid, zodat deze nog met andere voedings middelen moeten worden aange vuld. Voor de groep van de be schermende stoffen komen hier voor vooral in aanmerking: aard appelen, groenten en fruit. Voor de groep bouwstoffen komen als voornaamste leveranciers voor: Kaas vlees, vis, eieren en peul vruchten. Behalve deze bouwstof fen en beschermende stoffen heb ben wij natuurlijk ook brandstof nodig om de nodige warmte en energie op te wekken. Deze kan men verkrijgen door het gebruik van boter of gevitemineerde mar garine, terwijl ook bruin brood, roggebrood en diverse graanpro ducten de noodzakelijke brand stoffen bevatten. Bij deze groep worden vet, spek en olie niet als waardevol aangegeven omdat deze slechts brandstof leveren, terwijl boter en margarine ook nog beschermende stoffen be vatten. Zij behoeven daarom niet geheel te worden vermeden en kunnen nuttige diensten bewijzen bij het smakelijk bereiden van de spijzen. Hetzelfde is het geval bij suiker, zoete belegsels, snoepgoed, gebak etc. Ook hiervan kan men een matig gebruik maken, maar er mag nooit zoveel van worden genuttigd dat de noodzakelijke voedingsmiddelen daardoor zou den worden vergeten. Aan de hand van afbeeldingen op een z.g. „flanelbord" werd dit alles nog eens aanschouwelijk voorgesteld, terwijl Mej. Kikkert op de talrijke vragen van haar gehoor steeds een helder en leer zaam antwoord wist te geven. Na de pauze vertoonde een strip van geestige tekeningen nog eens op humoristische wijze de diverse kanten van het voedselprobleem. Het was een zeer geanimeerde avond en menigeen zal huiswaarts zijn gekeerd met opgedane weten schap waardoor maagklachten zullen worden verholpen, figuur tjes zullen verslanken, gelaatstin ten zullen worden verfrist, hu meuren zullen worden verbeterd want al deze narigheid kan ont staan als wij het antwoord niet weten op de vraag „Wat is goede Voeding?" NATUURLIJK willen ook de jongere vrouwen er graag netjes uitzien in het najaar. Deze groep stelt altijd weer andere eisen aan de kleding dan de oudere dames en hier mede moeten de couturiers terdege rekening houden. Zij wensen altijd een spor tief element in de kle ding en zien dit gaar ne doorgevoerd tot in het geklede toe. Hieraan is de be roemde couturier Cha nel tegemoet gekomen. Hij brengt in zijn col lectie een typische cre atie van een blazerach tig jasje met vier zak jes voorzien van een aparte opstaande kraag op een gladde rok van gebroken diagonaal beige en grijs tweed. Het geheel geeft iets sportiefs, terwijl het tevens gekleed is en daardoor voldoet aan de hoge eisen, die aan een dergelijk pakje gesteld mogen worden. Onder het jasje kan een aardige blouse ge dragen worden, zodat men binnenshuis het jasje kan uittrekken en dan verschijnt in een aardige combinatie van blouse met rok. Een ideale creatie voor onze jeugdige dames. rtuetoT mms Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers OOOOOOOOOOOOOOO00 00000 OOOOOOOOOQq 0000 0000000000 00000000000000 000000000000000000000000000000° VOETBALUITSLAGEN Vierde klasse A: EgmondiaSchagen 50, Watervogels DTS 0- —3, Meer- vogelsLimmen 4 1, VZV— WGW 4—3. BKC—Texel 4- -1. De stand is: Egmondia 4 4 0 0 8 16— 4 Meervogels 4 3 1 0 7 13— 5 BKC 4 2 2 0 6 11— 4 Succes 4 2 1 1 5 16— 9 Texel 4 2 1 1 5 11— 8 VZV 5 1 1 3 3 9—20 DTS 3 1 0 2 2 5— 6 Limmen 3 1 0 2 2 6— 9 Schagen 4 1 0 3 2 4—12 W atervogels 4 1 0 3 2 4—13 WGW 3 0 0 3 0 5—10 Programma voor Zondag: EgmondiaBKC, SuccesWatervo gels, DTSMeervogels, Limmen— VZV, WGW—Texel. AFDELINGSVOETBAL De uitslagen van de wedstrijden, voor de afd. Noord-Holland gespeeld, luiden: IC: OudesluisSRC 16, Kaagvogels Bergen 2O, JVCZeevogels 23, Hugo BoysVios 21, BerdosNieuwe Niedorp 11. 2C: CallantsoogKoedijk 41, Geel- ZwartForesters 11, Zeemacht Duinranders 22, PettenSchoorl 12, Tex. BoysWinkel 41. BERDOS NIEUWS Programma voor Zondag 9 Oct. a.s. Zeevogels 1Berdos 1, aanv. 2.30 u., vertrek 1.30 uur, leider J. Zoons; Berdos 2Zeevogels 2, aanv. 2.30 uur, leider J. M. Thomas; Egmondia 3Berdos 3, aanv. 12 uur, vertrek per rijwiel 10.45 u., leider A. Vrasdonk; Berdos Jun. Kolp-Boys Jun., aanv. 12 uur, leider J. Abbo; MeervogelsBerdos Adsp., aanv. 12 uur, vertrek per rijwiel 10.30 uur, lei der G. Roosloot. Het eerste elftal gaat Zondag te gast bij Zeevogels. Deze leverde Zondag een uitnemende prestatie, maar dit moet voor ons een waarschuwing inhouden. Van het begin af hard voor de puntjes wer ken. Rook zo weinig mogelijk en zorg er voor dat jullie in goede conditie zijn om de gehele wedstrijd uit te kunnen spelen. Misschien???? Stel uw supporters niet teleur. Het 2e elftal kan zijn draai nog niet krijgen, maar probeer het Zondag nog eens allemaal, wie weet zit er dan één punt in en dat is dan het begin. Het 3e elftal gaat naar Egmondia 3 dit is een sterk elftal, dus mannen, jullie weet wat jullie te doen staat misschien zit er een klein kansje in. En wat te zeg gen van de Jun. Ze versloegen Limmen met 72. Ja, dit had de optimist ook niet kunnen denken. Maar zoor Zondag ben ik toch zeer pessimistisch, want Kolp Boys is wel de sterkste in de afde ling, maar wij zijn met één puntje ook al te vreden. Wij komen kijken en mis schien lukt het weer. Veel succes en speel sportief. De Adsp. kunnen maar steeds dat laatste beetje niet opbrengen om een voorsprong te handhaven, hoe komt dat? Probeer Zondag eens met de volle winst thuis te komen. Hier volgt de stand in IC: gesp. gew. gel. verl. pnt. JVC 4 3 0 1 6 Hugo Boys 3 4 3 O 1 6 SRC 3 2 10 5 Kaagvogels 4 2 115 Wier .waard 3 2 0 1 4 N. Niedorp 3 1113 Zeevogels 3 10 2 2 VIOS 3 10 2 2 Berdos 3 0 2 1 2 Oudesluis 4 10 3 2 Bergen 4 O 13 1 Het programma voor Zondag 9 Oct. a.s.: SRCJVC, WieringerwaardOu desluis, VIOSBergen, N. Niedorp Hugo Boys, ZeevogelsBerdos. ZEEMACHT—DUINRANDERS 2—2 Het is Duinranders niet gelukt om de uitwedstrijd tegen Zeemacht te winnen, bijna waren de beide puntjes in Den Helder gebleven, als niet rechtsbuiten Praat van de Duim^nders in de laatste minuut, doordat de keeper van Zeemacht tot aan de rand van het strafschopgebied was gelopen en na de uittrap, hij de bal opving en zijn kans schoon zag om de bal over de te ver uitgelopen keeper in het doel te plaatsen. Kort voor rust kon Zeemacht door Kranenburg een 1O voorsprong nemen. Na de hervatting in de zeventiende mi nuut maakte linksbuiten Opdam gelijk (11), waarna ongeveer vijftien minu ten voor het einde opnieuw Kranenburg raak schoot (21). Op welke manier toch nog gelijk werd gemaakt door Duinranders staat boven vermeld. Voetbalvereniging „SCHOORL" UITSLAGEN: Schoorl IIST. Adelbert II 2 5 Alkm. Boys welpen B Schoorl welpen A 31 Schoorl Adsp. AAlkm. Adsp. B 5 0 Schoorl Adsp. BAlkm. Adsp. Dl 1 Zaterdag 8 October a.s Schoorl Adsp. AVrone Adsp. A Aanvang 4 uur. Zondag a.s. C.S.V. Adsp. CSchoorl Adsp. B PETTEN—SCHOORL 1—2 Het is Schoorl gelukt om hun eerste volle winstpunten in deze nieuwe com petitie binnen te halen. Met 21 werd van Petten gewonnen in een nogal le vendige wedstrijd. Schoorl nam door een strafschop ver voor de rust de leiding. Tien minuten voor de rust maakte Pet ten gelijk. Na de hervatting was Schoorl ver in de meerderheid en de één na de ander aanval werd dan ook op het doel van Petten ondernomen. Nadat de scheids rechter op onbegrijpelijke redenen een doelpunt van Kees Minkema had afge keurd en enkele schoten paal en lat raak ten, maakte tien minuten voor het einde Kees Minkema met een kopbal er 21 van, na een prachtige corner, genomen door Wildeboer. Onder de slagzin „Weg met de pro testen" houdt de C.O.V.S., afd. Utrecht op 18 November te Utrecht een debat avond. Vóór afschaffing is Jo v. d. Kaa. voorzitter van de C.O.V.S. en lid -au de scheidsrechteiscommïssie van de K.N.V.B.; tegen is mr. A. Murman, rech ter bij de Rechtbank te Assen, lid van de Spelregel- en Protest-commissie van de K.N.V.B. Dit is de eerste maal, dat twee competente officials in het open baar een debat houden. Een prachtig resultaat van de Utrechtse scheidsrech ters. De Braziliaanse Voetbalbond heeft, omdat zijn elftal dit seizoen enige inter landwedstrijden in Europa komt spelen, de K.N.V.B. aangeboden om op 2 Mei NederlandBrazilië in Amsterdam of Rotterdam te doen plaatsvinden. Het K.N.V.B.-bestuur heeft dit aanbod afge wezen, waarna de Braziliaanse Voetbal bond zich tot de Franse Voetbalbond wendde om op 1 of 2 Mei Frankrijk Brazilië te Parijs te spelen. De Fransen hebben in principe dit aanbod met vreug de aangenomen, omdat zij het de „wed strijd van het jaar" voor het Franse voetbalpubliek achten. Tijdens internationale wedstrijden op de Oerlikonbaan te Zuerich won de Italiaan Masper het sprintnummer voor Van Vliet, Derksen en Plattner. De Belgische scheidsrechter Gerard Versyp zal op 6 November de voetbal wedstrijd NederlandNoorwegen leiden, geassisteerd door zijn landgenoten Las- cart en Rondia. Het K.N.V.B.-bestuur heeft bepaald, dat de vergoeding voor de spelers, die in het Nederlands elftal worden gekozen, voor dit seizoen zal bedragen: 150.. voor een gewonnen wedstrijd, 100. voor een gelijk spel en 50.indien het Nederlands elftal onverhoopt mocht verliezen. Dit besluit treedt reeds in werking op 15 October, als NederlandBelgië zal worden gespeeld. Deze verhoogde bedragen komen thans ongeveer overeen met de vergoedingen, die in gelijke ge vallen door buitenlandse bonden worden gegeven. Norman Sheil, die op de Vigorellibaan wereldkampioen der amateurachtervol gers werd, wil binnenkort naar de snelle baan van Milaan terugkeren, om daar het wereld-uurrecord voor amateurs aan te vallen. Dat record staat met 44,870 km op naam van de Italiaan Baldini. Verder heeft de vroegere marine-tele grafist het plan, binnenkort in het hu welijk te treden met de bekende wiel- renster Miss Harrison! Nadat er in een periode van 20 jaar internationale samenwerking reeds her haaldelijk aan gewerkt is, zullen in De cember a.s. eindelijk voor de eerste keer in de geschiedenis wereldkampioenschap pen judo worden gehouden. Alleen de plaats, waar de strijd om de titels ge houden moet worden, is nog niet vast gesteld. Frankrijk en Japan vechten na melijk nog om de eer, het tournooi te mogen organiseren. dat bij de internationale athletiek- wedstrijden van de Stade Frangais te Pa rijs de Zwitser Wehrli de derde prijs won op de 200 meter, zijnde een fraai horloge. Hij vroeg en verkreeg - echter direct toestemming om dat te rui len voor een heel wat minder kostbare koffer. Men kan dit wellicht begrijpen als men weet dat deze Zwitserse sprinter in het dagelijkse leven in dienst is bij zijn vader, die er een horlogezaak op na houdt. dat de Franse rugby-international Boniface aan de voorzitter van zijn Mont de Marsan mededeelde, dat hij de uitwedstrijd tegen Montceau les Mines niet kon meespelen, omdat de ploeg pas Maandag in de loop van de dag terug zou keren, terwijl hij zelf op Maandag morgen een belangrijke afspraak had, die hij absolput niet. wilde missen. „Wat is dat nu voor een excuus" zei de president nijdig, „dan stuur je maar iemand an ders naar die afspraak". „Dat kan niet hield Boniface koppig vol, „ik moet om tien uur op het stadhuis zijn om te trou wen." dat de wereldtitel van Timoner, die alle stayers overtuigend klopte, in Eu ropa veel indruk heeft gemaakt. En dan te weten dat de Spaanse wielerbond Ti- monez niet wilde inschrijven en tenslotte pas na lang aandringen van de pers en na een collecte op Mallorca, Timoner tenslotte inschreef. Maar de heren wilde geen peseta betalen. voor de reis van Timoner! Wel ging er een volledige ploeg amateurs en pro fessionals naar Rome. .Per vliegtuig en vergezeld van een technisch directeur, een masseur en een mecanicien. Geen een behaalde echter de eindstreep De heren van de wielerbond stonden dus behoorlijk in hun hemd. Zij werden dan ook meedogenloos uitgefloten, toen zij tijdens de Ronde van Catalonië heel on tactisch een „ereronde" gingen maken over het circuit van Montjuich. dat vlak voor het begin van het voetbalseizooen in Spanje het jaarlijkse „Criterium de los ases" 8000 mensen naar het zwemstadion van Barcelona heeft gelokt, waar alle belangrijke sport- cracks van Barcelona elkaar over een afstand van 50 meter zwemmen met als inzet een prachtige beker, ontmoetten. Het publiek kreeg waar voor zijn geld. Niet minder dan 120 cracks van alle takken van sport, onder wie vele voet ballers, athleten en worstelaar" zwom men hun vijftig metertjes. Na een span nende strijd, waarbij in de finale drie zwemmers practisch gelijk het eindpunt bereikten, zegevierde de Spaanse tennis kampioen Draper, zoon van de voorzit ter van de Catalaanse Zwembond. Dra per speelde verleden jaar in de Davis Cup-wedstrijd NederlandSpanje. NIEUWS VAN DE DAMCLUB „BERGEN" De damclub „Bergen" heeft zich aan gesloten bij de Kennemerdamkring, Zij spelen het seizoen 19551956 in com petitieverband tegen verschillende clubs uit de omliggende plaatsen. Deze clubs zijn: SNA uit Heer Hugowaard, DOS uit Sint Pancras, WDO uit Alkmaar, HDC uit Heiloo en „Bergen". Het programma luidt als volgt: 17 October: BergenDOS. 3 November: WDOBergen 14 November: BergenSNA 15 December: HDCBergen 26 Januari: DOSBergen 6 Februari: BergenWDO 23 Februari: SNABergen 5 Maart: BergenHDC. Wordt lid van de damclub „Bergen"! Allen zijn van harte welkom, iedere Maandagavond van 7.45 tot 11 uur in het T. en O.-gebouw, Kogeltjesplein 40 A. Secretaris: C. Tromp, Westerweg 48 - Bergen N.H. AQNSE GOUD- V 2AK> on knopen re gaan Does (AP.tón Sew-1 llfl BS LA AM LALOU EN Z'JN ZOOM IE DS DOMHEIÖ INDIAANSE N STUK MES TE NE MEM.. 0GENBLlK-: i DB (N/nrei'ER GAOrN44SEEN I ACHTERKAMER WA4R V/BA CEZUK- j T O F MER 5 KAARTEN TErftP1 ES BL'jFr ONS NIETS OVER PON DE- Z E ONHEUS PI OATS TE BESLATEN. VROUW, GEEF MD D/E/NOt-

De Duinstreek | 1955 | | pagina 11