99 ff RaadsvetgademQ ATTENTIE woonruimte, noopt ons vanaf heden, S. H. D. GERRITSEN Wrijf Kou en Pijn TIEN JAREN T» EN O» VRIJDAG 7 OCT. 1955 32c JAARGANG No. 39 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het personeelstekort, door gebrek aan tot nader bericht, de copy welke ons later dan Dinsdags 12 uur en de advertenties welke ons na Woensdags 6 uur bereiken, tot het volgend nummer te laten overstaan. Van deze regel kan voorlopig beslist niet worden afgeweken. De Uitgever. De gemeenteraadsvergadering op Donderdag 29 September is een unieke bijeenkomst geworden. Onder het motief dat men het Tramcomité een kans moest ge ven hadden in de sedert 25 Aug. verlopen weken Kapitaal en Ar beid, in casu V.V.D. en P.v.d.A. volgens Karl Marx de onver zoenlijke tegenstanders elkan der gevonden om een actie uit te werken, die ofschoon vernuftig bedacht, toch in drijfzand is vast gelopen. De vier tegenstemmers van 25 Aug. zagen zich door de terug keer in Bergen van de heer Van Rees Vellinga tot vijf toegeno men, terwijl de wethouder Den Das tot hun zienswijze werd overgehaald. Voegen we hier nog bij, dat de ongesteldheid van Mr. Sluis de mogelijkheid opende, dat deze heer niet aan de vergadering zou deelnemen, dan bestond er kans, dat bij een aanwezigheid van elf leden, men met zes stem men als winnaars uit de bus kwam. Het is echter anders ge lopen! Wel maakte de wethouder Den Das de van hem verlangde ommezwaai, doch de aanwezig heid van Mr. Sluis maakte dit of fer totaal waardeloos. Dit was voor de oppositie echter geen aanleiding om van hun geplande actie af te zien en zo nam dan ook, nadat de vergadering door de burgemeester Dr. W. Huy- gens was geopend, en de goed keuring der notulen der vorige vergadering aan de orde was ge steld, de heer De Beurs het woord om een paar woorden in zijn speech door een tweetal an dere te zien vervangen, wat voor hem aanleiding werd daar nog iets over te zeggen. De heer De Beurs had een nota gericht aan de Ged. Staten, waarin hij had betoogd, dat het uitbreidingsplan, waar dit betreft het gedeelte trambaan dat tot verkeersweg zal worden ge maakt, ter visie diende te worden gelegd. Ged. Staten hadden daar tegen geen bezwaar, doch dit brengt mede, dat er geruime tijd mede heengaat, zodat met het aanleggen van een weg over de trambaan ongeveer een jaar moet worden gewacht, wat het gevaar meebrengt, dat er in het seizoen 1956 een verkeerschaos dreigt te ontstaan. De heer Van Rees Vellinga (V.V.D.merkte op, dat hij bij de behandeling van deze zaken afwezig was. Hij verkeerde in de mening, dat men daarmede had behoren te wachten tot na zijn terugkomst, en bezigde zelfs de term „gentlemans agreement", wat door burgemeester Dr. Huy- gens werd ontkend. Niet het tramwegstuk doch het verkeers probleem zou na de vacantie aan de orde komen. De heer Van Rees Vellinga wenste verder, dat B. en W. aan de Spoorwegen zouden verzoeken de rails voor lopig te laten liggen. Hij verzocht verder dat B. en W. zich alsnog in verbinding zouden stellen met het tramcomité (dat verklaard heeft zijn werkzaamheden te sta ken. Red.) om zijn plannen te ont vouwen, en daarvoor een termijn te stellen, waarbinnen dit Comité Dinsdag 27 September hield de buurtvereniging „Tuin- en Oost dorp" haar tiende jaarlijkse alge mene ledenvergadering. Het is voor de vereniging een goed jaar geweest en het materiaalbezit is met sprongen vooruitgegaan. Op deze avond werd het spiksplin ternieuwe eigen meubilair voor het eerst in gebruik genomen. Dat deze honderdvijftig klapstoe- len en vijftien tafels van Tsje chische makelij gekocht konden worden is te danken aan de 500.— uit het Anjerfonds en de 500.subsidie van het ministe rie van maatschappelijk werk, welke de vorige week werd ont- met vastomlijnde plannen zou moeten komen. Aangaande de nota van de heer De Beurs aan Ged. Staten merkte de burgemeester op, dat de belangen van Bergen hierdoor worden bedreigd. Een ernstige stagnatie kan zich voordoen bij de aanleg van de verkeersweg en daarvoor kan de heer De Beurs verantwoordelijk zijn. Wordt bij de Kroon in beroep gegaan, dan is daar anderhalf jaar mee ge moeid. De heer De Beurs verklaarde geen obstructie te beogen. In de twee komende zomers zal volgens hem geen oplossing van 't ver- keersvraagstuk komen. Laat de trammaatschappij met plannen komen en bewijzen, dat een rail verbinding exploitabel is. Kan zij in vier maanden niets ter tafel brengen, dan is het een zaak zon der betekenis. Voor de heer Ellis is de zaak uitgemaakt; tram of geen tram de bus komt er toch. De heer Bos merkt op, dat er over 't tramprobleem zoveel is gesproken, dat hij er niets voor voelt om deze zaak weder ter ta fel te brengen. Mr. Sluis verklaart, dat het besluit tot opheffing van de tram is genomen. Thans zijn echter geen nieuwe zienswijzen en even min nieuwe argumenten naar vo ren gebracht en bovendien: het geld voor een nieuwe tram is niet aanwezig. De burgemeester beantwoord de de sprekers op vinnige wijze. De minister heeft de opheffing van de tram bepaald. De regering zal geen particuliere tramweg maatschappij steunen. Hij zal ronduit spreken: hier zijn de voorstanders van de rondweg aan het woord. De weg over de trambaan moet geblokkeerd wor den door een tram. Er is echter geen tram- maar een wegen- vraagstuk. Als de tunnels klaar -zijn, komt er een enorm verkeer per auto niet over de rails. De N.H.A.D.O. zal met zes nieuwe bussen op de weg komen om het verkeer te bevorderen. De meer derheid van de raad wenst een weg over de trambaan en het heeft geen zin om comité's met hun plannen te volgen, daar zij een te doorzichtige tactiek vol gen.. 't Voorstel Van Rees Vellinga verwierf, behalve van de voor steller, de stemmen van Mevr. Mr. E. Broekman, en de heren De Graan, De Beurs en Dr. He melrijk. Ook Wethouder Den Das stemde, tot grote verwonde ring der niet-ingewijden, voor, glimlachte daarna, en sprak de gedenkwaardige woorden: ,,'t Is toch verloren!" Inderdaad staak ten de stemmen met 6 tegen 6. Als het voorstel in de volgende vergadering weer in stemming komt, en de stemmen opnieuw staken, is het automatisch verval len verklaard. Daarbij bestaat echter de mogelijkheid dat het nieuwe raadslid, de heer Wol- dendorp, oorzaak kan zijn dat het wordt verworpen of aangeno men. (Wordt vervolgd.) vangen. Deze subsidie is het ge volg van de werklust en gemeen schapszin der leden, die het mo gelijk maakten eerst een speeltuin met zelfgemaakte speelwerktuigen te openen en vorig jaar een zelf gebouwd verenigingsgebouw te betrekken. De heer Ros trad als middelaar op tussen de vereniging en de heer Fels, inspecteur bij het ministerie van maatschappelijk werk. Nu is het ook mogelijk ge worden in de herfstvacantie een linoleum vloerbedekking te leg gen en de zo nodige ventilator aan te brengen. Als dit gereed is zullen de heer Fels en een afge vaardigde van het Anjerfonds uitgenodigd worden om het aan geklede gebouw te komen bezich tigen. UURWERKEN De vereniging bood haar leden in het afgelopen jaar: drie toneel uitvoeringen, waarvan twee blij spelen en één toneelstuk van ern stige aard: Sinterklaasspeelgoed voor 250 kinderen; cursussen in naaien, koken en huishoudelijke ziekenverzorging; drie filmavon den; een openluchtconcert; een reisje voor 118 kinderen. Met de Reisvereniging ging het naar de Efteling in Brabant, met bevrij dingsdag deed men mee in de op tocht. Er werden Klaverjasdrives gehouden en „Het" pierement maakte een rondgang door het dorp ten bate van de speeltuin, waar schommels en draaimolens van nieuwe kettingen werden voorzien. En het mooiste is, dat volgens het jaarverslag van de penningmeester practisch alles een batig saldo opleverde. De buffetexploitatie was sluitend, al leen de cursussen hadden een na delig saldo van f 3.10. De geza menlijke inkomsten bedroegen 12.705,03 en de uitgaven 8.063,45, zodat het totaal batig saldo 4.641,58 bedraagt. De kascontróle-comm. bevond alles in orde en prees de overzichtelijk heid der boekhouding. De heer C. J. v. d. Hoek trad vrijwillig uit het bestuur en werd benoemd tot voorzitter van de culturele commissie in plaats van de heer Van Sluyters, die wegens werk zaamheden aftrad. Tot het be stuur trad toe de heer G. de Rho- ter, die de heer S. J. van Wonde ren bij het steeds zwaarder, wor dende penningmeesterschap zal bijstaan. De heren S. J. van Won deren en G. Roosloot werden in hun functie herkozen. ST. NICOLAAS KOMT IN BERGEN. St. Nicolaae is van plan Woensdag 30 November 's mor gens elf uur in Bergen te komen om alle Bergense jongens en meisjes van 312 jaar in staat te stellen zijn verjaardag mee te vie ren. Hij zal per rijtuig arriveren en eerst een ritje om de Ruïne- kerk maken en daarna dezelfde weg nog eens te voet afleggen, opdat alle kinderen hem goed kunnen zien en daarna zijn op wachting maken bij het gemeente bestuur ten stadhuize. In de loop van de week zullen verschillende scholen worden be zocht en ook niet-schoolgaande kleuters zullen niet worden ver geten. Voor de kinderen der hoogste klassen der lagere scho len zal er weer een feest zijn in de Rustende Jager. Het comité dat er voor zorgt dat de kinderen ook werkelijk feest kunnen vieren, en niet met ledige handen en magen naar huis behoeven te gaan, doet thans een dringend beroep op de inwoners de gewone bijdragen, die zij ge wend zijn daarvoor te schenken, ditmaal iets te verhogen. Het aan tal kinderen dat deelneemt aan de feesten wordt ieder jaar groter, terwijl ondanks de opheffing der omzetbelasting op vele artikelen de prijzen zich nog steeds in stij gende lijn bewegen. Daarom, geef met milde hand. Wie zou de tal rijke jeugdige harten die van hoop vervuld zijn, willen of dur ven teleurstellen? U. V. V. Geld, Zieken en Bejaarden Vrijdag 14 October houdt de U.V.V. afd. Bergen een bazar in de „Knollentuin", Rondelaan 17s. Deze zal geopend zijn van 's mor gens tien tot 's avonds tien uur. Naast verschillende keurig ver zorgde sierartikelen vindt U er eigen gemaakte jam, zelfgebakken koekjes en cakes, practische ge bruiksvoorwerpen en de gelegen heid tot het gebruiken van een kopje koffie of thee. Mooie an- Tot de plannen van het ko mende seizoen behoren: drie grote feestavonden, respectieve lijk op 12 October; 23 Februari en 21 April; een St. Nicolaasfeest; cursussen: koken, naaien, zieken hulp, Engels; twee lezingen; enige filmavonden; concerten in het gebouw en in de openlucht; een kinderreisje en met de reis vereniging een dagje uit. Uitgeloot werden de renteloze aandelen: van 10.— No.: 32 35 36 46 52; van 5.— No.: 17—29 56 79 88 89 104 107 144 149. Naar aanleiding van het 10- jarig bestaan van de buurtvereni ging, organiseerde de Feestcom missie T. en O. op Zondag 2 Oc tober een feestmiddag voor de kinderen van 3 tot en met 12 jaar. De artisten Rudi Carell, Haak van Overloop en Jan van Twuy- ver lieten de kinderen genieten van poppenkast, goochelen en ge zamenlijk liedjes zingen, terwijl in de pauze limonade en koek met graagte werden verorberd. Des avonds was het feest voor de oudere jeugd van 13 t.m. 22 jaar, waarbij dezelfde artisten met liedjes, grappen, goochelen, ge heugenstunt, sprekende pop, bandrecorder, accordeon en ge zamenlijk zingen hun enthousiast meelevend publiek vermaakten. Ook deze jongeren smaakten de versnaperingen opperbest. Een persoonlijk Kapsel en een 1ste klas BEDIENING Kapsalon U R S E M tieke merklappen zullen tentoon gesteld worden en tevens een oud behendigheidsspel: „Charles Quint", dat naar de naam te oor delen vermoedelijk uit de tijd van Karei V stamt. Het doel van deze bazar is ruimer geldmiddelen te verkrijgen ten behoeve van het zieken- en bejaardenwerk. Mate riaal voor dit werk moet gekocht worden, voordrachten en lessen kosten geld en toch is het zo be langrijk zieken en bejaarden in de gelegenheid te stellen actief bezig te zijn en zo in te schakelen. Ook zou de afdeling Bergen het Hoofdbestuur krachtiger willen steunen, maar hiertoe is geld no dig. Helpt allen mee deze U.V.V.-bazar tot een succes te maken. Op naar de „Knollen tuin!" (Zie verder advertentie in dit blad). N. V. V. Op Dinsdag 11 October zal in Café Spoorzicht een afdeling BergenSchoorl van „Mercu- rius" worden opgericht, omvat tende de werknemers uit handel-, bank-, verzekeringswezen en vrije beroepen. Belanghebbenden wor den verzocht deze vergadering, die te acht uur aanvangt, te be zoeken. HUISMUZIEK Men kan ook leven zonder muziek; maar niet zo goed, niet zo gelukkig. Deze zin stond eens op de muur geschreven tijdens een huismuziekweek in een volks hogeschool. Zij, die muziek in zich hebben, weten dit. Tot hen komt de oproep: Laten we een muziekkring op richten, helpt mee, doet mee! De winter komt, de lange avon den komen en de Zondagmidda gen, wanneer gezelligheid wordt gezocht. Wat kunnen muzieklief hebbers beter doen, dan zich ver zamelen, hun instrument pakken, goede muziek uitzoeken en be ginnen. Deze oproep tot het vormen van een muziekkring geldt hen, die dit begrijpen, 't Zou heerlijk zijn, wanneer meerdere mensen bijeen willen komen en'bespraken hoe dit tot werkelijkheid te ma ken. Zij, die geen dilettant meer zijn en toch mee willen doen én de dilettanten. Er zouden zich dan kunnen vormen: een kwartet, een trio, samenspel viool piano fluit piano. De goede stemmen kunnen zin gen. En over allen heen zou de muze der muziek glimlachen. Want zij weet, beter dan wij, hoe het beoefenen van haar kunst veredelend werkt, hoe door t zelf spelen en zingen de ziel gaat leven en dat we gelukkiger kun nen worden door 't eenvoudigste zelf te doen dan 't moeilijkste aan te horen. Laat niemand zich te goed en niemand zich te klein voelen. Maar laat ons trachten iets zeer waardevols tot stand te brengen. Komt allen, die muziek-oren hebben. Men kan ook leven zonder mu ziek; maar niet zo goed, niet zo gelukkig. We verwijzen naar de adver tentie in dit blad. weg met DAMPO VOLKSDANS Liefhebbers van de volksdans kunnen deze winter deelnemen aan een volksdanscursus, die ge geven wordt door de dansleider Gé Demmendaal. De lessen zijn op Zondagavond en wel in het gemeentelijk gym- nastiekgebouw aan de Beemster- laan te Bergen. De eerste dansles vindt plaats op Zondag 23 October en ver volgens om de veertien dagen. Aanmelding kan plaats hebben bij J. Ivangh, Noordlaan, Bergen; Mej. Iet Sevenhuysen, P. Boen- dermakerweg 39, Bergen; K. Kooge, Molenpad 8 te Groet en bij B. Schuil, Buerweg 9 te Ber gen. Ook aan de zaal is aangifte op 23 October nog mogelijk. Gym nastiekschoenen zijn verplicht. De kosten bedragen ongeveer 25 cent per les, al naar gelang het aantal deelnemers bedraagt. Deelneming staat open voor iedereen boven de zestien jaar, ook voor echtparen. DE MODERNE NABESCHOUWING VAN DE KABBALAH. Woensdag 28 September hield de heer A. Peters de eerste van een achttal lezingen over de Kab balah. Alle mensen beginnen het leven met een streven naar geluk. Bij het ouder worden kenmerkt de mens, dat hij het geluk slechts bij momenten beleeft. Het geluk is als een fata morgana, dat steeds achteruit wijkt. De meest wijze mens heeft jaren van offering over voor het beleven van deze geluksmomenten. Geluk bestaat niet, alles is vergankelijk. Eerst in het inkeren tot de stilte krijgt men het eeuwigheidsbesef, waarin het hogere het lagere in de mens overheerst. Dit eeuwigheidsbesef moet ontkiemen en tot ontwikke ling komen. Een mens kan alléén niét tot het geluk komen, hij heeft daarbij de anderen nodig. Zoals de Bond zonder Naam zegt: „Een ieder leeft, dank zij de anderen." betekent Slijterij H. D0LSTRA Ons bewustzijn vermag niet de Godheid te kennen; zo bouwde de Kabbalist een brug van symbolen, waar het intellect niet verder kon. De leer van „de Kabbalah" „het Ontvangene" is, naar overleveringen willen, van uit de tijd van Atlantis tot ons gekomen en onder Mozes in het Chal- deeuwsHebreeuws schrift op getekend. Dit schrift bestaat uit 22 letters zonder klinkers en hier in is het Oude Testament ge schreven. De Kabbalah openbaart de mystieke opvatting van het Christendom. Van het ontstaan van het universum wordt gezegd, dat de Hoogste zich uit liefde, manifesteert en dit gebeurt door een offer. Hoe hoger een wezen ontwikkeld is, des te volkomener is het offer. In de lagere regionen is alles meer gericht op zelfbe houd en is de neiging tot offeren gering. De mens moet leren te offeren. Op 't ogenblik is er in de wetenschap een streven waar neembaar oorzaken té zoeken buiten de stoffelijke wereld. Daartoe ontbreekt haar echter de juiste terminologie. Het Westen heeft de materie veroverd, maar de band met het geestelijke ver loren, het Oosten echter heeft deze band behouden zo zal het Westen, dat de techniek brengt, weer moeten zoeken naar het geestelijk leven. Het Westen is steriel op godsdienstig gebied. Het Christendom kent slechts twee wegen tot geestelijke één wording: de devotie en de (ker kelijke) ceremoniën. Het reli gieuze denken is sinds eeuwen opgegeven. NATIONALE RECLASSERINGSCOLLECTE Met grote dank aan de milde gevers en aan de dames-collectrices van het U. V. V. delen wij hierbij mede, dat de collecte dit jaar heeft opgebracht f. 1120,01, de hoogste tot dusver bereikte op brengst Het Plaatselijke Comité van Uitvoering. ZONDAGSDIENST ARTSEN Muktöad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Telefoon 2104 Ingezonden mededeling Ruïnelaan 2 - Bergen - Tel. 2760 BERGEN 9 October Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL KOEDIJK 9 October Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 7