UeekMad ft 99 JEUK D.D.D. N.V.M. Receptie T* en O* be*t Uwad ituw AMATEURSTONEEL Kapsalon U R S E M Leger des Heils GERRITSEN Mijnhardf's lablellen BERGEN AAN ZEE A. SANTING 3066 WW W*f¥Wrir VRIJDAG 14 OCT* 1955 32e JAARGANG No* 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a* d. Hoef St. Jan viert feest. Vijf en twintig jaar geleden staken enkele leden van de R.K. Volksbond om nauwkeurig te zijn de heren P. Leering, A. Thomas en J. Gerdes de hoofden bij el kaar om een amateurstoneelver eniging in 't leven te roepen en deze pogingen hadden succes want op 30 October 1930 werd de toneelvereniging „Het Heren- toneel" opgericht met de heren A. Thomas als voorzitter, Burge ring als secretaris en B. Keering als penningmeester. Van den beginne had deze ver eniging de wind mee. Spelers en stukken vielen in de smaak van het publiek en drie jaren later werd deze vereniging op aan drang van het bezoekend publiek in een gemengde toneelvereniging omgezet. Deze verandering heeft de vereniging de beschikking doen krijgen over een groter re pertoire, wat de kansen op een goede opvoering weder deed toe nemen; daarbij komt dat de kunst zinnige heer J. Haakman het voor zitterschap der vereniging kreeg, wat alweer zijn voordelen mee bracht. Langzaam maar zeker is St. Jan sterker geworden, doordat de leden in groei en rijpheid toe namen, en zo is er in de loop der jaren een gehele reeks stukken ten tonele gebracht, waarover spelers en publiek nog lang daar na met smaak en vreugde kunnen vertellen. En wie dat aanhoort bemerkt tevens, dat dit toneelspel behalve spel ook een levensbe hoefte is geworden voor de spe lers. Hun hart gaat er naar uit en het brengt kleur in hun dagelijks leven. Want deze verenigmg met zijn voortreffelijk doel, verschaft geen der deelnemers of leden enigerlei matereel voordeel, doch de vreugde in hun werk en het ge noegen in hun samenwerken met hun medespelers vormen hun enige beloning. Juist deze idealistische inslag is de oorzaak geworden dat St. Jan na de oorlog zo gauw weder kon optreden. Toch had de oorlog iets in de opvattingen gewijzigd. Men besloot om in 't vervolg in de bioscoopzaal van de Rustende Ja ger op te treden en niet langer in het gebouw St. Jan, daar dit op den duur te klein bleek. De overgang naar „De Rus heeft St. Jan weer groter populariteit verschaft en als het najaarssei zoen nadert rekent men reeds vast op de opvoeringen van St. Jan. Voor deze opvoeringen ge niet St. Jan de niet graag te waar deren steun van Jaap van Beer te Warmenhuizen, die ook wanneer het hoog nodig is, enkele spelers uit zijn club afstaat om St. Jan te helpen. Want St. Jan zit met éne moei lijkheid, en dat is: de jonge lie den willen het toneelspel wèl zien, maar er liever niet aan meedoen. Als straks de oude garde zich wil terugtrekken zijn er niet voldoen de opvolgers aanwezig om hun plaats in te nemen. En dat is jammer, want toneelspelen is een kunst, die sterk aan de menselijke vorming medewerkt. Het is dan ook te hopen dat onder de jongelieden een vol doend aantal voor de beoefening van deze kunst kan worden op gewekt, zodat de toneelvereni ging St. Jan ook in de toekomst haar werk met lust en opgewekt heid kan blijven verrichten. 9 en 10 November geeft St. Jan een opvoering van het toneelstuk Zand en Klei en dat zal onge twijfeld, als feeststuk, een groot succes worden. Uw Kapsel is geslaagd als het voor U maakt. OogstfeestZendingsbazar. Het Oogstfeest en de Zen dingsbazar in de maand October heeft in Bergen in de loop der ja ren goede bekendheid verkregen. Ook nu is door de vriendelijkheid van vele zakenmensen en particu lieren de wereldwijde gezegende arbeid van het Leger des Heils gewaardeerd door het schenken van vele nuttige gebruiksvoorwer pen als ook van veel levensmidde len en groenten en fruit, waar door een welvoorziene en gezel lige bazar mogelijk is geworden. Zij gaven al deze dingen, en U kunt ons helpen door de bazar te bezoeken. Als bijzondere attractie zal aan iedere 20ste koper gratis een kopje koffie of thee met ge bak worden aangeboden. Zondag 16 October zal temid den van al deze goede gaven het Oogstfeest gevierd worden om de grote Schepper en Gever te danken in twee bijzondere bijeen komsten om 10 uur en 8 uur in het Dorpshuis en die voor ieder toegankelijk is, terwijl Maandag 17 en Dinsdag 18 October de bazar gehouden zal worden. Wilt U ons helpen onze arbeid voort te zetten, U kunt dit nu doen! HENGELWEDSTRIJD Bij de j.l. Zondag gehouden bekerwedstrijd door de hengel sportvereniging „De Karper' te Bergen, is de beker gewonnen door het enige vrouwelijk lid, mej. P. Bakkum voor het grootst aan tal gevangen baars. In de met bloemstukken en vlaggen feestelijk versierde zaal van het eigen verenigingsgebouw hield het bestuur van T. en O. Dinsdagavond een druk bezochte receptie ter ere van het tien jarig bestaan der buurtvereniging. Aanwezig waren o.a. burgemees ter Dr W. Huygens met echtge note, wethouder L. den Das, de raadsleden: Mevrouw Broekman- Vriesman, de heren M. de Beurs, Wittebrood, Van Rees Vellinga en Broersma mede namens V.V.V., de heer Mr. A. F. Kamp, voorzitter van de Cultuur- raad Noord-Holland, de dames Van Alphen en De Wolff Peere boom namens U.V.V.. Mevr. A. Feyen en de heer P. Leering na mens Toneelvereniging St. Jan, de heer Poldervaart namens de Stem des Volks, de heer Kaptijn namens Volksonderwijs, de heren J. Kroon en Koster namens Ber gens Mannenkoor en vele leden en vrienden der buurtvereniging. Schriftelijke felicitaties waren o.m. binnengekomen van wethou der Borst tijdelijk te Arnhem, juf frouw Draaisma, leidster der kin derschool, het bestuur Stichting Dorpshuis, het comité Ouden van Dagen, terwijl enveloppen met in houd werden aangeboden o.a. door Dr. W. Huygens, Koorver eniging Bergen, Bergens Man nenkoor, Ds. Breukink. De To neelvereniging St. Jan bood een speciaal ontworpen wandbord met toepasselijke tekst aan. De bloemstukken en bloemen, die de zaal sierden waren afkomstig van; Bergens Harmonie, de Arbeiders Toneelvereniging, het bestuur „Stichting Dorpshuis", de Oran jevereniging, De Haaf, de Ber ger Accordeonvereniging, UW, de Feestcommissie T. en O., de Culturele commissie T. en O., en nog vele andere particulieren, ter wijl de familie v. d. Grijspaarde voor een grote krans gezorgd had. De heer S. van Wonderen schonk een aquarel voorstellende het verenigingsgebouw geschil derd door Marten Jansen, die zelve een andere aquarel van zijn hand aan de vereniging had ge schonken. Door een der leden van de Feestcomm. werd een gedicht: „Tien jaren T. en O." van me vrouw Doornbos voorgelezen. Tot de feestredenaars van deze avond, die allen woorden van waardering en bewondering voor het werk der buurtvereniging T. en O. uitspraken behoorden: bur gemeester Dr. W. Huygens, de heer J. Haakman, de heer Polder vaart, de heer Broersma. de heer Mr. A. F. Kamp, die tevens een mooie oude kaart van Noord- Holland aanbood, de heer Kap tijn, de heer Kroon en de heer Koster oprichter van Bergens Mannenkoor op 3 October 1921. De heer J. Winkel, voorzitter van T. en O dankte sprekers en aan wezigen voor de hartelijke woor den en hun tegenwoordigheid op deze avond. Daarop volgde een gezellig samenzijn opgevrolijkt door het pianospel van mejuf frouw A. Wijn, terwijl de Feest commissie voor heerlijke koffie, koekjes en rookgerei gezorgd had. NIEUWE AFDELING GEOPEND. Zaterdag opende de heer De Pee een nieuwe afdeling aan zijn zaak, daartoe in staat gesteld doordat het hem gelukt was de voormalige drogisterij aan zijn winkel te kunnen verbinden. Hierdoor werd hij in staat gesteld de herenconfectie, die vóór deze met de herenmodes en jongenskle- ding in één pand was onderge bracht, thans in een afzonderlijke winkel uit te stallen, die opnieuw gestoffeerd en gemeubileerd, op de bezoeker een uitstekende in druk maakt. Een grote voorraad herenkleding, ontworpen naar de nieuwste mode en in moderne kleuren, kan zelfs een veeleisende klant in verschillende opzichten voldoen. Om de klant ook een aangename herinnering te bieden aan zijn eerste aankoop in de nieuwe zaak is er voor een ver rassing gezorgd. Bij iedere aan koop boven 25.ontvangt men een taartenbon die men bij zijn eigen bakker kan inwisselen om er een taart naar eigen smaak voor te laten vervaardigen. Dat wordt dan een smakelijke herin nering. BOND VAN PLATTE LANDSVROUWEN Afd. Bergen. Dinsdag 29 September kwamen vele dames van onze afdeling bij een om gezamenlijk enige liederen te zingen onder de bezielende lei ding van de heer W^out Meyer van de Volkshogeschool. Er moet, zoals een der leden terecht op merkte veel meer worden gezon gen, vooral de volksliederen. In de pauze werden enige huis houdelijke zaken behandeld en wekte de Presidente de leden op de Provinciale vergadering te Alkmaar op 27 October te bezoe ken. Ook gaven zich nog enige dames op om 14 October mee te gaan naar Den Haag, om het 25- jarig lustrum bij te wonen van de bond. Na de pauze vertelde het lid Mw. v. Berge ons iets over haar vacantiereisje naar de Rivièra en liet ons prachtige gekleurde eigen opnamen zien. De Presidente dankte na af loop Mw. v. Berge en hoopte dat zij de leden ook van haar toekom stige reizen zou laten genieten. De volgende bijeenkomst vindt 26 October plaats. Het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen hield Maandag 10 October onder voorzitterschap van de heer J. P. Aafjes uit Krommenie een verga dering in het zaaltje van café Nieuwendijk. Als spreker trad de heer De Kruif op, secretaris van het N.V.M.die de positie van de middenstand in de moderne maatschappij onder de loupe nam. Na de laatste oorlog is de maat schappij sterk veranderd. In onze moderne maatschappij is de middenstand de groep, die dreigt tussen het schip en de wal te ra ken. Slechts een kleine groep deelt in de gestegen maatschap pelijke welvaart. 70 der mid denstand heeft een inkomen dat kleiner is dan 5.000.- per jaar en 38 zelfs kleiner dan ƒ3.000.Door de prijsbeheer- sing na de oorlog heeft zij onvol doende reserves kunnen kweken en kan daardoor niet voldoen aan de moderne eisen van inrich ting van het bedrijf. Het is deze groep met onvoldoende reserves, die tussen wal en schip geraakt. Hoe komt het dat de midden stand in de knel raakt? Zij leeft nog te veel in de vooroorlogse tijd en interesseert zich niet voor maatschappelijke problemen. Zij komt achterop bij georganiseerd overleg door het ontbreken van een voldoende hechte organisatie om dat overleg te plegen. De Grootwerkgevers zijn sterk geor ganiseerd en beschikken over een goede bureau-inrichting, die ter dege de problemen aan kan. De arbeiders hebben een hechte or ganisatie, een behoorlijk apparaat om de problemen aan te kunnen, wetenschappelijke medewerkers, 1 ,oed kader met kennis van zaken en kunnen zodoende met de fei ten in de hand hun belangen verdedigen. Ook de boeren zijn in de Stichting van de Landbouw goed georganiseerd. De midden stand heeft vier centrale organi saties, stuk voor stuk onvoldoen de geoutilleerd, geen bureau-ge legenheid om de vraagstukken aan te kunnen. In vergelijking met de anderen onvoldoende in staat de problemen te bestuderen om gefundeerd deze ter plaatse te kunnen voorleggen. Grote groepen zelfstandigen hebben het slecht, maar klare cijfers ontbre ken en deze zijn nodig om hun belangen te bepleiten. In de be groting van Economische Zaken wordt gezegd, dat de midden stand deelt in de gestegen maat schappelijke welvaart. Naar ge gevens van de Nederlandse Mid denstands Bank is de nettowinst in de laatste jaren gestegen bij: detail-ondernemingen met 27 ambachten 35 vervoeronder- nemingen 40 terwijl het eigen vermogen toenam met respectie velijk 24'%, 11 en 19 Doch de cliëntele van de Ned. Mid. Bank is de top van de midden stand. De kleine middenstander heeft geen bankrekening, zelfs geen giro. Welke middelen zijn er om de bestaansmogelijkheden te verbe teren? Quantitatieve vestigingsre geling, sanering bij overbezetting en daarna credietregeling. Ook opname van de middenstand in het sociale verzekeringsstelsel. Om dit echter te bereiken is het nodig samen te werken om te komen tot een goede organisatie. Nadat er gelegenheid was ge geven tot discussie werd overge gaan tot de oprichting van de af deling Bergen van het N.V.M. en een voorlopig bestuur be noemd. GOUD CEYLON. Zaterdag 8 October hield Mr. A. Hustinx voor de K.J.V.O. het eerste gedeelte van zijn lezing met film over Ceylon. Dit eiland, dat zo groot is als België en Neder land tezamen, is te verdelen in een zuidelijk deel, dat een aards, paradijs is met een vrolijke be volking, de Singalezen, die niet van hard werken houdt, doch van het leven wil genieten. De overvloed van tropische vruchten maakt een gemakkelijk leven ook mogelijk. Het noordelijk deel wordt bewoond door de Tamoels, harde werkers, die een taaie strijd om het bestaan te voeren hebben in dit droge steppenachtige land. Een kleine bevolkingsgroep de „Burgers' zijn afstammelingen der Nederlanders, die hier van 1656 tot 1794 over deze kolonie de scepter zwaaiden. De fraaie dia's en film van Zuid-Ceylon toonde de oude forten, kerken, straten en huizen uit deze Neder landse tijd; het onderwijs der zus ters aan de doofstomme en blinde kinderen; het prachtige landschap, dat aan Java en Sumatra doet denken, de cocospalmen en hun verwerking; het zaaien en oogsten van de rijst, het dansen der vrou wen; het wassen en nazoeken op edelstenen van de kieqel; de rub bercultuur, met daartussen de cacao; de peper-, kaneel- en va- nilleplant; het wild in het reser vaat van Yala; het blauwe berg- massief van centraal Ceylon met de hoge waterval en weer andere flora en fauna dan de lagere stre ken hebben. Het noordelijk deel van Cey lon zal 29 October aan de beurt komen. B.S.V. Culturele avonden. In de algemene jaarvergadering werd besloten ter verhoging van het contact der afdelingen onder ling, en het animeren van de club avond, een commissie in het leven te roepen, welke zich met het or ganiseren van lezingen en soort gelijke zal belasten. Reeds nu kunnen wij mededelen, dat is be sloten de culturele clubavonden 1 maal per maand en wel de laat ste Vrijdag van elke maand hier voor te reserveren. Als eerste spreker zal optreden de heer J. van Drunen, consul Lich. Opvoeding te Alkmaar, op Vrijdag 28 October. Voor Vrij dag 25 November is de heer P. Timmerman bereid gevonden een kring met dia's te houden over Noorwegen. Met het oog op in December te houden feesten zal in die maand geen avond worden georgani seerd. OPDRACHT. Als resultaat van een door B. en W. van Dokkum uitgeschre ven prijsvraag, is aan de beeld houwster Marijke Visser op dracht verleend tot het uitvoeren van haar ontwerp ener versiering, te plaatsen boven de ingang der nieuw te bouwen U.L.O.-school. WAT MunhaBPT Maakt is GOED ZILVEREN BRUILOFT. Zaterdag herdachten de heer en mevrouw Bison van het hotel Casa Blanca hun vijf en twintig jarige huwelijksdag. Reeds Donderdag had men dit feest in de familiekring herdacht, terwijl Zaterdagavond een recep tie werd gehouden voor vrienden en belangstellenden. De heer Bi son die in 1934 zijn zaak te Ber gen aan Zee opende, werd in 1942 door de bezetter genoopt te vertrekken, en 't duurde tot na de oorlog aleer hij kon terugkeren. In 1948 heeft hij Casa Blanca kunnen betrekken en het is aan zijn hoge opvattingen over service te danken, dat dit hotel een uit stekende reputatie heeft gekregen in binnen- en buitenland. Voegen we daarbij dat de heer Bison een kracht is in het verenigingsleven, die ten zeerste gewaardeerd wordt, dan zal het wel niemand verwonderen, dat er talrijke be zoekers waren die in hun op har telijke wijze uitgesproken speeches aan bruidegom en bruid hun dank betuigden voor wat zij voor de gemeenschap Bergen aan Zee be tekenden. Zelfs was er een speech op rijm van Mevrouw Passer, die zeer in de smaak viel. De heer Bison beantwoordde de sprekers, waarin hij met fijn zinnige humor de lachers aan het werk wist te krijgen. Tenslotte nodigde hij prof. Remidol, die zich onder de aanwezigen be vond, uit iets van zijn kunst ten beste te geven, die daarna een reeks goocheltoeren te zien gaf, die op verbluffende wijze lieten zien, dat het niet mogelijk was, hem te ontmaskeren. 20 JAAR OP DE PLANKEN. 15 October is het twintig jaar geleden dat prof. Remidol, de be kende illusionist, telepaath en prestidigitateur voor het eerst de planken betrad. Dit geschiedde te Hoorn, en de voornaamste reden, dat deze avond voor hem onver getelijk is geworden, ligt wel hierin, dat hij die avond van het toneel de zaal inrommelde. Zenu wen natuurlijk. Maar daarbij bleef het ook, want een week later trad hij in Schoorl op en daar was van zenuwen niets meer te merken. Als jongen van 15 jaar aange sloten bij de A.J.C., kreeg hij daar de smaak voor goochelen te pakken, en begon hij zich te oefe nen. Daarna ging hij les nemen bij de artist Laretta, in zijn tijd de grootste illusionist in ons land. Dat nam vrij wat tijd in beslag en kostte heel wat inspanning, ter wijl hij zich tevens op eigen ex perimenten ging toeleggen. Dat dit alles met financiële offers ge paard ging zal wel niet worden betwijfeld; het honorarium met optreden verdiend, ging dikwerf heen aan uitgaven om tot eigen experimenten te kunnen komen. Dit alles had echter het gevolg, dat het zelfvertrouwen van de ar tist zich ontwikkelde, en daarop komt het in deze branche vooral aan. Eenmaal goed beslagen ten tonele verschenen, verspreidde zijn reputatie zich vanzelf, en zo komt het, dat men hem in de meeste plaatsen in de kop van Noord-Holland kent. Daarnaast kan men hem ook buiten de pro vincie aantreffen, want waar hij eens optreedt, daar is altijd wel een deel der toeschouwers dat reclame voor hem maakt door over zijn „stukken" te spreken, zodat de ene uitvoering gewoonlijk een ander tot gevolg heeft. Wij wensen prof. Remidol nog lange jaren van gezondheid, op dat hij zijn kunst nog lange tijd mag beoefenen tot vermaak van het publiek. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Telefoon 2104 Ingezonden mededeling. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Ingezonden mededeling ZENUW - HOOFDP IJ N-LAXEER Onze verslaggever de heer Jb. Weyandweg 29', Bergen is vanaf heden telefonisch aangesloten onder no. 16 October Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 16 October Dr. H. J. PIERS. Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1