ff 99 FEESTAVOND van T. en O. ft/ERMOGÉNE Bazar en rijsttafel Kerstzcgelactie 1955 HAMEA DAM PO mmmmm Geeft handen om fro fs op te zijn Arbeidersavondschool De U.V.V. in haar knollentuin Bergenaren op reis GERRITSEN Kou en Pijn A. SANTING 3066 BERGEN AAN ZEE Vijf woonflats aanbesteed ~W W'^vWrw VRIJDAG 21 OCT, 1955 32c JAARGANG No, 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, EgmoncUBinnen en Egmond a, d. Hoef Zowel de receptie die het be stuur van T. en O. hield op 4 October in het Verenigingsge bouw als de feestavond in de Rustende Jager op 12 October stonden onder leiding van de Feestcommissie en niet onder die van het bestuur. Deze feest commissie, die met het oog op de feestelijke herdenking van het tienjarig bestaan in 't leven is geroepen, heeft op duidelijke wijze bewezen, dat zij uitstekend voor haar taak berekend was, en dat het uiteindelijk succes van beide avonden grotendeels aan de werkzaamheid dezer commis sie is te danken. De opvoering van de cabaret- revue, geschreven door Jan Tim mer, werd voorafgegaan door een woord van de voorzitter der feestcommissie, de heer Ruijter, die een kort overzicht gaf over de verlopen jaren. Hij werd op gevolgd door de penningmeester de heer S. van Wonderen, die na een schets van de tienjarige historie der buurtvereniging er toe overging de portretten van voorzitter Winkel en secretaris A. F. Essen te onthullen. Voor zitter Winkel, die vijf jaar ge leden genaamd werd ,,de burge meester van Tuin- en Oostdorp wa§ hier afgeschilderd met de ambtsketen om, wat heel wat vrolijkheid verwekte. De heer Ruyter overhandigde de bestuursleden een geschenk, elk met een korte speech. Ook Burgemeester Dr. Huygens sprak in dezelfde geest als op de recep tie van 4 October j.l. Hij eindig de met de wens voorzitter Win kel nog vele jaren als voorzitter te mogen begroeten. En daarna ving de revue aan, in bonte rij van schetsen, tafere len, zangstukjes, dans en muziek, waarbij de toeschouwers de ge legenheid hadden te kunnen con stateren, dat er nog vele talen ten in T. en O. aanwezig zijn. Aagt en Bert (mevr. Van Dijk en de heer Beeldman) oogstten een daverend succes. Mevr. Jan sen en de heer Th. van Dijk dansten een menuet uit de 18e eeuw op voortreffelijke wijze. Mej. Eva van Willingen liet zien wat zij als tap-danseres vermag, terwijl mevr. Becht en mevr. Jait- sen met de heren Overpelt en Th. van Dijk hun capaciteiten als toneelspelers ontplooiden. Mej. Winkel trad op als de- clamatrice om Bello uit te luiden, terwijl de heer F. Roobeek als conferencier menigeen verbaasd deed vragen: ,,Wist jij wel, dat we zo'n talent in T. en O. had den?" De speelliedjes, die onder lei ding van de heer De Rhoter wa ren ingestudeerd, deden het uit stekend, ook nu de heer De Rhoter door sterfgeval in zijn familie, verhinderd was de op voering bij te wonen. Het enthousiasme waarmee ge speeld werd en de belangstelling, waarmede het gehoor deelnam in de prestaties, schiepen een geest van eenheid en samenvoelen tus sen spelers en publiek, die zich tot een juichende vreugde ont wikkelde. Het slot, waar voorzitter Win kel het lied „Aan de Ruïnege dicht door Jan Timmer, zong, werd door allen sterk meebe leefd. Dit feest ter gelegenheid van T. en O.'s tienjarig bestaan, heeft bij talrijke aanwezigen on vergetelijke indrukken achter ge laten. Op Woensdag 19 October werd de arbeiders-avondschool, die achtnaal zal gehouden wor den in de Van Brederodeschool aan de Kerkedijk, geopend. De zucht om zich te ontwik kelen had ook thans weder een aantal cursisten bijeengebracht, die in de toespraken van bestuur en docent werden verwelkomd. Met lusTcA ij vei zijn ook op dit terrein goede resultaten te berei ken. Tot gastheer en administra teur van het K.C.B. is door het bestuur benoemd de heer C. A. Bruyn. GEZINSWEEK 1955 Gedurende de laatste week in October staat het gezin in het brandpunt van veler belangstel ling. Ook in Bergen wordt een lezing over dit onderwerp ge houden. Donderdagavond 27 Oc tober, des namiddags te 8 uur, hoopt Ds. J. C. Koningsberger uit Amsterdam, in het Witte Kerkje aan de Van Peltlaan te spreken over enkele vraagstuk ken in dit tijdspoor. Gaarne wekken wij op deze bekende spreker te gaan beluiste ren. De toegang is, voor bezoe kers van 21 jaar en ouder, vrij. Vrijdag 14 October hield de U.V.V. een zeer goed geslaagde bazar in „De Knollentuin", Ron delaan 17 s. De opbrengst van deze bazar was dusdanig, dat de U.V.V. echt in haar knollentuin is en allen, die tot het welslagen van deze dag hebben medege werkt (dus ook de kopers en koopsters) van harte dank zegt voor hun medewerking. Behalve de stands van babykleertjes, ket tingen, spaarpotjes en wat niet al, was er een rad van avontuur en het Charles Quint-spel, dat veel bezoekers trok. In de lunch room waren 's morgens en 's mid dags heerlijke koffie, thee, taart en cake verkrijgbaar, terwijl men er 's avonds naar keuze van een reis naar Zweden of Joegoslavië per gekleurde dia's kon genie ten. Als bijzondere attractie was er op de bazar het kamertje met de vijftig antieke merklappen uit de verzameling van de heer E. Leuw te Monnikendam. De va der van de heer Leuw, die anti quair was, verzamelde in ruim dertig jaar uit liefhebberij meer dan tweehonderd antieke merk lappen uit alle provincies, behal ve Limburg. Daar is het hem nooit gelukt er een te vinden voor zijn verzameling. Vele ko men uit Brabant, Zeeland, Fries land en Groningen, terwijl Mar ken zéér sterk vertegenwoordigd is. De heer De Leuw, die als jood in 1940 moest onderduiken, liet ook zijn geliefde verzameling in delen onderduiken. Zonder uitzondering werd op alle onder duikadressen goed vooor deze liefhebberijverzameling gezorgd, en zo kreeg de eigenaar haar na 1945 weer ongeschonden in han den. Vorig jaar werd zij voor het eerst gedeeltelijk geëxposeerd op de huisvlijt-tentoonstelling te Purmerend, wat voor haar eige naar onmiddellijk een aanslagbil jet van de belasting ten gevolge had. Sindsdien heeft de heer De Leuw in een van de étalages van zijn manufacturenzaak, Noord einde 16 te Monnikendam, een permanente expositie uit deze verzameling, die slechts Zater dags, naar zijn geloof dat mede brengt, gesloten is. Ook is hij steeds bereid gevonden in het algemeen belang een keuze uit zijn verzameling uit te lenen als extra attractie bij diverse gele genheden en hiervan heeft de U.V.V. ter gelegenheid van haar bazar, dankbaar gebruik ge maakt. Dinsdag 18 October arriveer den de heer en mevrouw P. Hop man, bekend in het Bergense zaken- en verenigingsleven, met het stoomschip Durbin Castle te Kaapstad om na embarkatie hun reis in Zuid-Afrika aan te van gen. Toen zij uit Nederland ver trokken stonden een zestal zonen op de kade om hen uitgeleide te doen, en ook in Kaapstad arri veerden zij niet zonder te wor den verwelkomd. De zeereis had het echtpaar heel goed voldaan. Voortdurend mooi weer en af wezigheid van stormen, ge voegd bij een bezoek aan Las Palmas, waar onvergetelijke in drukken werden opgedaan, de den de dagen aan boord snel voorbijglijden. Het ligt in de bedoeling van de heer en mevrouw Hopman met zes maanden weer in Bergen terug te zijn. Er is geen twijfel mogelijk Kapsalon U R S E M Uw adres 11 OPDRACHT B. en W. van de gemeente Hoogwoud hebben aan de Ber gense architect Cor Noort op dracht gegeven tot het ontwer pen van een nieuwe burgemees terswoning. K. C. B, Ook dit jaar organiseert het Kunstenaars Centrum Bergen van 5 tot 26 November, geduren de de weekeinden, een tentoon stelling van schilderijen, teke ningen en plastieken van ama teurs uit Bergen en omgeving. Reflectanten kunnen zich hier voor schriftelijk opgeven aan de administrateur, de heer C. A. Bruyn, Kerkedijk 7 te Bergen. SPIERPIJN, SPIT... De bazar ten bate van de restauratie der Ruïnekerk in de van Reenenschool aan het Spaanse Pad te Bergen op 31 October en 1 November a.s. be looft weer veel goeds. De dames en heren, die er vorige jaren wa ren, zullen dit jaar zeker weer komen, anderen zijn natuurlijk even welkom. Er heerst daar steeds een vro lijke geest, die profijt brengt, zo wel aan de bezoekers als aan de restauratie: de eersten een pret tige dag of avond, de tweede de nog zo noodzakelijke steun. Aangename herinneringen be zitten ook degenen, die het vori ge jaar van de op Indische wijze bereide Nassi Goreng hebben genoten. Dit jaar zal er gelegen heid zijn kennis te maken met een echte Indische rijsttafel, op des kundige wijze klaargemaakt door vroegere inwoonsters van Indo nesië, met eveneens belangloze medewerking van het personeel en beschikbaarstelling van keu ken, inventaris, zaalruimte enz. in Hotel Spoorzicht. In dit hotel zal deze maaltijd plaats hebben op 31 October en 1 November a.s. des avonds tussen 6 en 7 uur. De prijs zal zijn 3.per persoon. Tot 31 October a.s. kan men hiervoor kaarten bestel len of afhalen bij Ds. A. B. Be- kius, Kerkelaan 32, tel. 2101. Op hetzelfde adres zal men ook gaarne nog goederen ontvangen voor bovengenoemde bazar. De voorbereidende werkzaam heden voor de restauratie zijn al een eind opgeschoten. In het in wendige van het gebouw is de anders verborgen fraaie dakcon structie nu zichtbaar geworden. De pleisterlaag van de muren is al bijna geheel afgebikt. Buiten om zijn de fundamenten bloot gelegd en is men begonnen de noodzakelijk gebleken herstellin gen aan te brengen. Gemeenteraadsvergadering Bergen (Vervolg.) Een commissie, bestaande uit de raadsleden mevr. Mr. E. Broekman-Vriesman en de heer J. Broersma, onderzochten, op verzoek van de burgemeester, de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid de heer Woldendorp. Deze bleken in orde te zijn, zodat tegen zijn intrede in de raad geen bezwaren bestaan. Vervolgens gaf de burgemeester het woord aan de wethouder, de heer P. J. Borst, die begon met mede te de len, dat tengevolge van het op heffen der omzetbelasting, de ta rieven voor electriciteit met in gang van ,1 September zullen worden verlaagd; dat verder in vier jaren 2500 omschakelingen zijn verricht, waardoor de ganse gemeente thans een net van 220 volt bezit, en waarvoor zowel de directeur als het personeel van het G.E.B. een woord van lof toekomt. Met 7 tegen 5 stemmen (Gem. Bel. en P.v.d.A.) werd besloten voo rtaan niet uitsluitend de Bouwkas der Ned. Gemeenten in te schakelen als verstrekster van gelden voor bouwspaarders, maar dat ook andere lichamen kunnen worden ingeschakeld voor dat doel. Met algemene stemmen werd nadat de raad deze aan- ZILVER gelegenheid eerst in comité had behandeld besloten het voor malige slachthuis te verkopen aan de firma C. Veer voor de prijs van ƒ30.150. Aan de minister van binnen landse zaken zal worden ver zocht voor 't begrotingsjaar 1956 een subjectieve verhoging uit 't gemeentefonds aan deze gemeen te toe te kennen. Medewerking werd verleend voor het betege len van het schoolplein bij de school der Berger Schoolvereni ging. Ter verbetering van de ver lichting van de Van Reenen school werd het beschikbaar ge stelde krediet verhoogd. Tevens werd de verordening inzake de straatbelasting opnieuw vastge steld. Een voorstel om met Mr. H. D. A. van Reenen diverse perceeltjes grond te ruilen en deze in te brengen of uit te ne men uit het gemeentelijk grond bedrijf werd aangenomen. Tot lid van de adviescommis sie inzake de woningwet werd, daar de heer J. H. W. Schmidt zich niet herkiesbaar stelde, ge kozen de heer M. de Beurs, ter wijl de rest der leden herkozen werd. De heer De Beurs aan vaardde zijn benoeming. Tijdens de vergadering deelde burgemeester Dr. Huygens mede, dat de Ned. Spoorwegen aan de gemeente Bergen een locomotief van Bello hebben geschonken, om die op het Stationsplein in zijn nieuwe gedaante als monu ment op te stellen. Reeds voor daarvan sprake was in de pers, is dit voorstel al aan de Ned. Spoorwegen ge daan en toestemmend door haar beantwoord. DE KABALLAH In deze tweede lezing over dit onderwerp werd behandeld hoe uit het „Allerhoogst", het on- geopenbaarde, de andere werel den met hun diverse sferen, voortvloeien, n.l. de wereld van de geest, van de creatieve god delijke gedachte: de wereld van de ziel; en de wereld van de etherische groeikrachten, die ge leidelijk aan stollen tot de vorm- wereld, de laagste wereld van bewustwording. De afscheidin gen tussen deze werelden, die elkaar doordringen, worden ge vormd door de onverloste krachten dier werelden. Deze te zamen zijn het onderbewustzijn van de wereld. Bij de ontwikke ling der werelden kan men on derscheiden een involutie en een evolutie, met daartussen een soort crisistijdperk, Mozes wijdde de rabboni in tot de terugblik op de involutie, de ontwikkeling van het allerhoogste tot de diepste neerdaling in de stof. Christus treedt op in het crisistijdperk, terwijl Eliah de toekomstmens is, die kennis heeft van het univer sum. Het Evangelie is het ver haal van de mens, die verlicht wordt en onthecht raakt van deze wereld. In dit drama wordt beschreven het sterven om tot de opstanding te komen. Palestina, het land van belofte, is in vier provinciën verdeeld. Judea, hetwelk voorstelt de we reld van de worsteling met de stof; Samaria de psychische wereld; Galilea de wereld van wrijft U weg met het denken en het' hoger bewust zijn; Aramea de wereld van God; van de ongeopenbaarde eenheid. Uit deze wereld van God vloeien tijdens de involutie de andere werelden voort, ook de godheid is een eeuwig wor den. De mens, de microcosmos, geschapen naar Gods beeld, is een bestel van stromende krach ten en geen statisch wezen. Ook in hem zijn drempels van onver - lo ste krachten, die zijn denken Bigot maken, hem begerig naar macht doen zijn en verstarring in de vorm te weeg brengen. De bijbelse verhalen zijn ver sluierde waarheden, terwijl Is raël de mensheid voorstelt. FILM NIEUWS „Canaris, de man die alles wist", de veelbesproken Duitse film over de leider van de con- tra-spionnagedienst in het Derde Rijk, die in April '45 door de Nazi's werd vermoord, draait Vrijdag-, Zondag-, Woensdag en Donderdagavond in „De Rus tende Jager". Het is in menig opzicht een onthullende film, die men beslist moet gaan zien. Naast een kijkje achter de schermen van het spi- onnagewerk en de mislukte sa menzweringen tegen Hitier ma ken ook bepaalde tot dusver in West-Europa onbekende jour naalopnamen van de overwin ningsoptocht met Duitse krijgs gevangenen door de Russen in Moskou deze film hoogst interes sant. In de hoofdrollen o.m. O. E. Hasse, die mede dank zij een frappante gelijkenis met admiraal Canaris, een prachtig doorleefde vertolking op het doek bracht en Martin Held als de grote tegen speler van Canaris, S.S.-chef Heydrich. (Toegang 14 jaar.) Zondagmiddag en op Zater dag- en Maandagavond vertoont ,,De Rus" de Amerikaanse Cine mascope-film „Zeven broers zoe ken zeven meisjes" (Seven bri des for seven brothers), een vrolijke musical in kleuren, waar in zeven trouwgrage bruidjes ge schaakt worden door even zoveel verliefde broers. Jane Powell en Howard Keel vervullen de hoofd rollen. (Alle leeftijden.) Dinsdagavond is er geen bio scoopvoorstelling. v P. B. In opdracht van de heer Bos Eyssen te Bergen aan Zee, is aanbesteed het bouwen van vijf woonflats op een terrein aan de Zeeweg, tegenover het hotel Marconi. Toegewezen werd dit bouwwerk aan de firma Noort Zn., voor een bedrag van 93.000, terwijl als voorlopige streefdatum voor de oplevering dezer vijf woonflats een datum in Mei 1956 is bepaald. Dit bouwwerk, dat op de be gane grond zowel een wandel gang als enkele zaken zal te zien geven, zal door zijn uiterlijk er toe bijdragen de aantrekke lijkheid onzer badplaats op merkbare wijze1 te verhogen. ten bate van de Tube reu lose-bestrijding Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar weer een Kerstzegelactie gevoerd ten bate van de tuber culosebestrijding. De t.b.c.-Kerst zegels 1955 zijn bijzonder fraai, n a a S a a a 3 a a n a a a het ontwerp is vervaardigd door de bekende kunstenaar Dirk van Gelder. De prijs der Kerstzegels bedraagt slechts f 0.03 per stuk. Tuberculose-bestrijding is nog steeds dringend noodzakelijk. We zijn op de goede weg; de sterfte is, na de oorlog, aanzienlijk afge nomen. Maar: nog élk uur van élke dag en élke nacht wordt een nieuwe T.B.C.-patiënt gevonden! Meer dan 10000 in het afgelopen jaar. Daarom dient de strijd tegen de tuberculose onverminderd te wor den voortgezet. Voor deze strijd vraagt men Uw steun. Steun door het kopen van de T.B.C.-Kerst zegels en plak deze zegels op de achterzijde van Uw brieven. De Kerstzegels zijn verkrijgbaar door overschrijving op giro 63200 van de Noordhollandse Vereni ging tot bestrijding van de Tu berculose te Haarlem én bij het Districtsconsultatiebureau, Sche- teldoekshaven 2 Alkmaar (telefoon K 2200-3694) én bij Kringconsul tatiebureau. p/a Gebouw Gemeent. Geneesk. en gezondheidsdienst Middenweg te Den Helder (tele foon K 2230-2110). ZONDAGSDIENST ARTSEN toeeMkd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Ingezonden mededeling Telefoon 2104 Ingezonden mededeling 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. Ingezonden mededeling Onze verslaggever de heer Jb. Weyandweg 29', Bergen is thans telefonisch aangesloten onder no. 2 3 3 C*«T T*N »A» VAN ru»t.CU«5S«»n™t° 3 BERGEN 23 October Dr. LUGTEN. Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 23 October Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1