DE DUINSTREEK 0 tc 26 a OPEN BRIEF Modebladen l P L I L Raadsvergadering SCHOORL „Dag der Verenigde Naties" mr Huidgenezing 99 Tweede Blad Vrijdag 21 October 1955 D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de^tijd van de voortrekkers en pioniers Oct. 's morgens 's namiddag 22 7.34 7.52 23 8.20 8.31 24 9.19 9.48 25 10.32 11.10 26 11.55 12.15 27 12.19 12.58 28 1.20 1.46 Laag water Oct. 's morgens 's namiddag 22 1.34 1.52 23 2.20 2.31 24 3.19 3.48 25 4.32 5.10 26 5.55 6.15 27 6.19 6.58 28 7.20 7.46 Boekh. Oldenburg, Schoorl 99 Vrijdag 14 October j.l. verga derde de Raad voor het eerst onder vooorzitterschap van bur gemeester Bergh. „Gaarne wil ik hier in het openbaar nog eens onze dank be tuigen voor de prettige wijze waarop wij hier in Schoorl zijn ontvangen." Met deze woorden opende de Voorzitter de verga dering en schiep daarmede een vriendelijke sfeer, die overigens de ganse vergadering kenmerkte. De notulen van de vorige verga dering werden goedgekeurd, een reeks ingekomen stukken van Ged. Staten en Min. van Sociale Zaken, voor kennisgeving aan genomen, terwijl de overige inge komen stukken vlot werden afge werkt. Het verzoek van de Bond van Nederlands Overheidspersoneel tot toekenning van een Kerst gratificatie werd afgewezen op grond van het feit, dat de richt lijnen, die van Overheidswege plegen te worden gegeven voor alle bezoldigingsaangelegenhe den, nog niet waren ontvangen. Men stemde in met een verzoek van de Stichting voor Middel baar Technisch Onderwijs te Alkmaar tot toekenning van een jaarlijkse contributie ad 10. Ingekomen waren drie verzoeken tot bijdrage in de vervoerkosten voor leerlingen van onderwijsin richtingen in Alkmaar. De heer Duin vroeg of de toekenning van deze bijdragen voor de gemeente verplicht was en aan een ieder, die daarom verzocht, moest wor den uitgekeerd. Hij vreesde, dat daardoor leerlingen at n de scho len uit de gemeente werden ont trokken. De burgemeester stelde hem in dien zin gerust, dat de uitkering slechts werd verleend indien het te volgen onderwijs niet in de gemeente wordt gege ven, terwijl alleen aanvragers met een inkomen beneden 5000.per jaar ervoor in aan merking kunnen komen. De aan vragen werden daarop goedge keurd. Voorts werd een éénmali ge subsidie van 30.- verleend aan het Nationaal Rheumafonds te Den Haag. Mr. C. A. Jochems verzocht in een schrijven zijn portret, het welk hij daarvoor ter beschik king stelde, te willen ophangen in de Raadszaal. Aan deze wens werd onmiddellijk voldaan door de heer Belonje, die het portret aan een klaarblijkelijk van te- Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. voren gereedgemaakte ophan gingsgelegenheid bevestigde, na dat de Raad dit in dank had aanvaard. De volgende voor stellen van B. en W. werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen: 1. Een wijziging in de Algeme ne Politieverordening waar bij een nadere regeling wordt getroffen met betrekking tot het aan de weg plaatsen van vuilnisemmers. Deze mogen alléén worden gebruikt indien goedgekeurd door de ge meente. Anders moeten em mers worden gebruikt, die door de gemeente worden verstrekt. 2. Aansluiting van Houtendijk 9 en 20 in de Hargerpolder op het Prov. Waterleidingnet. Onder toepassing van de re geling niet rendabele uitbrei dingen zal dit kunnen ge schieden door een jaarlijkse gemeentelijke bijdrage van ƒ127.38. 3. Een vaststelling van de sala risregeling 1955 voor het ge meente personeel, die hoofd zakelijk beoogt de verhoging van het salaris van het laagst bezoldigde personeel en de meteropnemer. 4. Een besluit, waarbij ver klaard wordt dat een uitbrei dingsplan voor Catrijp Oost in voorbereiding is. Bij de rondvraag werd nog enige discussie gevoerd over de duiker aan de Damweg en over de toestand waarin diverse ber men langs de wegen verkeren. Deze problemen zullen nog na der onder het oog worden ge zien. Tenslotte verzocht de Heer Pastoor toezending van de be langrijkste stukken die voor de Raadsleden ter Secretarie ter in zage liggen, om deze thuis nauw keuriger te kunnen bestuderen dan bij een bezoek aan de Se cretarie mogelijk is. Dit verzoek zal nader worden overwogen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot burgemeester Bergh de ver gadering enging NIET in Comité! Dit was aanleiding voor de aanwezige persmensen om de stoute schoenen aan te trekken, en nu van hun kant de burge meester om een comité verga dering te verzoeken. Op zeer welwillende wijze werd aan dit verzoek voldaan, en wij werden in staat gesteld op openhartige wijze onze bezwaren naar voren te brengen in verband met het onvoldoende inzicht dat ons werd verstrekt over de eigen lijke betekenis van de' agenda punten van de openbare verga dering. t \pe P/OM/EREN W/CWEL BE&WHEN HUM FOUT Tf BESFFFFN tf'JKEENS. v/AT FEN VREEMD GELD CLOtET NOEMT MEN X EEN MP/MMS DUIVENEI 'Nd/men km/amen *'E OUDE Ht 'MFDiC'JNZAK 7m DE ACHTERKAMER KOMEN DE W/NKE LIE A EN DE GOUDZOEKERS TO T EEN VREEMDE ONTDEKK/NG Daar ons geen inzage van de stukken werd verleend, was het bijna niet mogelijk achter de juiste draagwijdte van de ge nomen besluiten te komen, te meer omdat deze zelfs in de openbare vergadering bijna nooit in discussie werden gebracht. Burgemeester Bergh was het er volkomen mede eens dat hierin een verbetering moet worden gebracht, en beloofde deze zaak onmiddellijk ter hand te zullen nemen. Wij kunnen niet anders dan onze oprechte dank en waardering uitspreken over de buitengewoon sympathieke wijze waarop onze burgemeester ons is tegemoet gekomen, en hij kan er van verzekerd zijn, dat het nauwere contact dat hij op deze wijze tot stand brengt tussen het gemeentebestuur en de pers, door deze laatste alleen zal worden benut om het algemeen gemeente belang te dienen! Maandag 24 October a.s. is het de dag waarop 10 jaar ge leden de Unesco definitief tot stand kwam. Ter viering van deze herinneringsdatum hebben een vijftiental verenigingen uit onze gemeente gemeenschappelijk een avond, georganiseerd in de zaal van de heer Nic. Schuyt. De verenigingen zijn in alfabeti sche volgorde: Algemeen Wel zijn, Esperantistengroep, Holl. Mij van Landbouw, K.A.B., K.V.B., K.V.P., Kon. Ned. Mid denstandsbond. N.R.K.M., Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, Ver. tot afschaffing alcoh. dran ken, N.V.V., P.v.d.A., Volks onderwijs en V.V.D. Deze samenwerking van ver enigingen van verschillende rich tingen en met verschillende doel stellingen, symboliseert als het ware de samenwerking der vol keren, die door de UNESCO wordt nagestreefd. Maar deze samenwerking van de volkeren gaat niet buiten de individuen om, die deze volkeren vormen. En zo moet ook de viering van deze datum door alle leden van deze verenigingen, ieder persoon lijk, als belangrijk en leerzaam worden gevoeld, zodat de zaal van de heer Schuyt eigenlijk veel te klein zal moeten blijken! Er zal een film worden vertoond met hollandse tekst, „Scholen in de woestijn", waarin meer speciaal een klein stukje van het werk op cultureel gebied van de Unesco zal worden vertoond. Hieraan zullen nog enige films worden toegevoegd, waarin ook nog an dere gebieden waarop deze or ganisatie werkzaam is, zullen worden behandeld. Verder zal nog een spreker, vanwege de Unesco, in een voordracht de machtige invloed die deze volke rengemeenschap op het wereld gebeuren kan uitoefenen in het licht stellen Dit alles ligt mis schien naar Uw gevoel teveel buiten Uw eigen invloedssfeer, maar dat is een vergissing! Zoals wij reeds zeiden, de ge dragingen van een volk gaan zeker niet, in onze tijd van steeds toenemende democratie (dai is toch immers regering door het volk), buiten de individuen van dat volk om. Wij hebben dus de plicht om ons zo goed mogelijk een idee te vormen van de grote lijnen waarlangs het wereldbe stuur, voor zover dat in mensen handen berust, zich beweegt. En de richting van die lijnen wordt wel degelijk bepaald door de sa mengevoegde meningen van het volk, vormende individuen. Het is ons een genoegen te mogen aankondigen dat onze Burge meester zich bereid heeft ver klaard deze avond te openen. Hij zal dan van deze gelegenheid ge bruik maken de komende Sleu telactie, ten behoeve van de Ned. Federatie voor Vluchtelingen hulp, onder Uw aandacht te brengen, en aan te bevelen. Laten wij dus door een zéér grote opkomst bewijzen, dat wij ons bewust zijn van de invloed, die ieder goedwillend en welden kend mens heeft op de gang van zaken in de wereldmaatschappij, en dat wij, door onze belangstel ling voor en kennisname van haar werkzaamheden, een steen tje bijdragen aan het gebouw van de UNESCO! Groet, September 1955 Aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Neder landen. Aan zijne Excellentie de Minister van Verkeer en Waterstaat. Aan de Edelachtbare Heren Le den van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Aan de Edelachtbare Heren Bur gemeester en Wethouders te Schoorl. Aan het Bestuur der Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noord-Hollands Noorder kwartier te Alkmaar Aan de Redactie van het dagblad „Het Parool", „Het Vrije Volk", „De Telegraaf", „Het Nieuws van de Dag", „Alk- maarse Courant", Ver. Nrd Hollandse Dagbladen. Aan de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer A.N.V.V. Aan de Algemene Nederlandse Touristenbond A.N.W.B. Aan alle Organisaties tot bescher ming en behoud van Natuur schoon en allen die het lot onzer mooie duinen ter harte gaat. U allen verzoeken wij met aan dacht kennis te nemen van het geen in bijgevoegd schrijven is vermeld en naar vermogen bij te dragen om datgene wat thans dreigt te geschieden te verhinde ren c.q. ongedaan te maken. Krachtens art. 2 en 3 onzer Koninklijk goedgekeurde Statu ten menen wij hiermede onze plicht te doen. Het Bestuur der V.V. Groet-Camperduin en omgeving: D. Duin Wzn., voorz. F. A. Steking, secretaris. S. Gutker, penningm. G. Minkema, Th. Schotvanger. Reeds jarenlang maken de V.V.V.'s Noord-Kennemerland en Groet-Camperduin reclame voor onze prachtige duinen en ons landschapsschoon. Nu wordt sinds =k 1600 de dui nen bij Groet en Hargen zand weggegraven. Eeuwenlang werd er alleen maar zand gehaald voor persoonlijk gebruik. Later werd 't zand per bootje via de Harger- vaart naar de zandsteenfabriek te Schoorldam gebracht en werd er dus jaarlijks al heel wat zand af gegraven. Men was met dit af graven aangewezen op de duinen bij Groet-Hargen, aangezien men hier door de Hargervaart dicht bij de duinen kon komen. Na de oorlog werd de vraag naar zandsteen zeer groot en men is tenslotte overgegaan het zand per vrachtauto's te vervoeren, waardoor 't afgraven in een zeer snel tempo geschiedt. Men is thans zover heen, dat de afgraving ten Westen van de Hargerzeeweg stopgezet moet worden, omdat men te dicht bij de waterkering komt. Waar eens duinen waren is nu een vlakte ontstaan van 24 ha. opper vlakte. Aangezien de Zandsteenfabriek echter concessie heeft om zand af te graven tot 1962, moest men naar een nieuw terrein omzien en zo is men er toe gekomen om het prachtige duinlandschap ten Oos ten van de Hargerzeeweg aan te wijzen om hier te gaan afgraven. Hierdoor zal een prachtig be groeid duingebied verloren gaan. Daarnaast willen we nog wij zen op het gevaar dat zal ont staan door de vrachtwagens, die de Hargerzeeweg moeten kruisen, waar 's zomers duizenden mensen langs gaan van en naar zee. Tot dusver was de Hargerzee weg een fiets- en wandelpad; thans zal het een gevaarlijke weg worden. Wij willen ook nog wijzen op 't gevaar dat er bestaat door het verzwakken van onze natuurlijke waterkering, door deze afgravin- gen. Als we nagaan, dat sinds 1850 bij kilometerpaal 26. 40 meter duin is verdwenen en bij de palen 27 en 28 al reeds 150 meter door de zee is weggeslagen, dan is het toch zeker wel een punt van over weging om de afgraving aan de binnenkant, zo dicht aan zee, stop te zetten, wil men in de toekomst een catastrophe voorkomen. Nu is het ons bekend, dat men de concessie niet teniet kan doen en ook beseffen wij heel goed, dat er stenen gemaakt moeten wor den. Maar wij zouden gaarne zien, dat men voor het afgraven van het benodigde zand een min der gevaarlijke plaats aanwees en waarbij tevens geen natuurschoon in een dergelijke mate wordt ver nield, als men thans van plan is te doen. Ons inziens is een dergelijk stuk duin te vinden. Wij willen wijzen b.v. op het hoge duin langs de Duinweg tussen Klein Zwitserland en het rijwielpad. Ook hier zal zeer zeker een stuk landschapsschoon verloren gaan, maar daar staat tegenover, dat men de toegangsweg naar Schoorl kan verbreden en het zand kan zeer gemakkelijk per transport band desnoods, rechtstreeks naar de fabriek vervoerd worden. Ech ter geven we dit gaarne voor beter. Ondergetekenden, allen lid van een organisatie in de Gemeente Schoorl, dringen er dan ook met klem op aan geen uitvoering aan het plan te geven om het duin ten Oosten van de Hargerzeeweg af te graven en geven U gaarne in overweging een ander terrein hiervoor aan te wijzen. D. Duin Wzn., I voorz. V.V.V. Groet- f' Camperduin en om- geving. F. A. Steking, secr. V.V.V. Groet- Camperduin en om geving. P. Kos, voorzitter Kampeerter- reinhoudersvereniging. I. Maijer, secr. Kampeerterrein- houdervereniging. S. W. Damiaans, voorzitter Schoorlse bouwvakpatroons. W. Band, hoofd der O.L. School te Groet. G. Arpeau-Westers, Presidente Bond voor Plattelandsvrouwen. TH. Heringa-Schuiling, Secretaresse Bond v. Plattelandsvrouwen. C. M. Haring-Ottenbros, Historisch Genootsch. „Oud Westfriesland". Piet Wiegman, Kunstschilder. Wiegman-Formijne. C. M. de Jong, Herv. Predikant te Schoorl en Groet. J. E. Romein, Soc. Drs. C. Duin Wz., Secr. Waterschappen te Schoorl. Joh. de Leeuw, Voorz. Kon. Ned. Midd. Bond afdeling Schoorl. Lex van Delden, Chef Kunstred. „Het Parool". Dick Trap, Kunstschilder. WL. M. van Leeuwen. Rein Valkhof. J. H. J, de Groot. J. Meulink. P. Kelder. J. Akkerman. A. Nieuwland. GESLAAGD Onze plaatsgenote Mej. L Dapper behaalde de akte van bekwaam heid, tot het geven van lager on derwijs in de „Vrouwelijke Hand werken" op het gehouden examen in Den Haag. GEVONDEN VOORWERPEN In het tijdvak van 14 Sept. t/m 4 Oct. 1955 zijn bij de Groeps commandant der Rijkspolitie Duin weg 10 te Schoorl als gevonden voorwerpen aangegeven Poesje, bankbiljet, twee paar handschoenen, shawl. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water [jjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim jjjj èiiekwatLyas van tioeeè HET wordt weer eens tijd, dat wij onze aandacht gaan richten op de najaarsgarderobe, De couturiers hebben hun collecties reeds getoond waarbij wij onder anderen zagen een buitengewoon leuke driekwartjas van tweed, die een ensemble vormt met een rok van dezelfde stof. Het ont- i werp is van BASTA, een der top-confectionnairs in Parijs. Het is een buitengewoon aardige combinatie. In huis draagt men de rok met hierboven een fraaie blouse, een sportieve 1 jumper of trui. Gaat men naar buiten, dan zorgt de bijpas- 1 sende driekwartjas er voor, dat de draagster er meteen cor- reet en welverzorgd uitziet, doordat jasje en rok bij elkaar 1 behoren. Een ideale dracht voor ons land, want het kan hier in het najaar binnen warm en buiten guur zijn. Onge- twijfeld zal er onder de nederlandse dames zeker een grote belangstelling voor dit ontwerp bestaan. e: miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

De Duinstreek | 1955 | | pagina 5