ff 99 BERGEN en BURGEMEESTERS Ned. Ver. van Huisvrouwen LHermogènf VROUWENBOND N.V.V. GERRITSEN Echtpaar door kolendamp bedwelmd Het Dorpshuis Winnrprfr VRIJDAG 28 OCT. 1955 32c JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De bevolking van het mooie Bergen vormt een wonderlijk mengelmoes. Men vindt er emi nente beroepskunstenaars, eerste klas vakmensen, die tot ver over de landsgrenzen beroemd zijn; be kwame dilettanten, die echter buiten de kunst om hun brood verdienen en lieden die zich zelf capabel achten. Bergen puilt let terlijk uit van talenten en quasie- talenten op elk gebied. In Bergen is alles mogelijk, alles bestaanbaar wat elders geen schijn van kans heeft. In de raadsvergadering d.d. 29 Nov. 1954 werd het besluit genomen verder af te zien van ac tie tot behoud van de railverbin ding. In de comité-vergadering van 25 Mei 1955 sprak de raad zich MET ALGEMENE STEM MEN uit voor het kopen van de trambaan Oostdorp tot Breelaan en het maken van een dorpsplein met parkeerterrein voor de somma van één gulden, op voorwaarde dat de tram AlkmaarBergen aan Zee definitief zou worden ge staakt. In openbare vergadering werd daartoe besloten MET AL GEMENE STEMMEN. In de comité-vergadering van de raad d.d. 4 Aug. 1955 werd met 6 tegen 4 stemmen besloten geen contact met het tramcomité op te nemen. In een schrijven d.d. 6 Aug. 1955 deelden de N.S. mede KLOKKEN dat zij de voorwaarde tot de finitieve staking der railverbinding wensten te gieten in de vorm van een erfdienstbaarheid. In de raadsvergadering van 25 Aug. 1955 werd besloten met 7 tegen 4 stemmen deze overdrachtsacte te aanvaarden. In deze vergadering waren afwezig de heer Ranzijn wegens ziekte, en de heer Van Rees Vellinga wegens vacantie. (Zo dezen aanwezig waren ge weest, was het waarschijnlijk 8 tegen 5 geworden). Bén van de tegenstemmers, de heer M. de Beurs, gaf te kennen zich bij adres aan Gedeputeerde Staten te zullen verzetten tegen de aanleg van de weg over de trambaan (OostdorpBreelaan) voor de procedure tot herziening van het uitbreidingsplan, en dat waar hij in de comité-vergadering van 25 Mei 1955 en de daaraan volgende openbare vergadering VOOR'dit plan stemde. Hij gaf aan zijn voornemen gevolg, zodat het nu nog maanden duurt voor men aan de werkzaamheden van dit stuk weg met het dorpsplein kan beginnen, hoewel de raad 25 Mei 1955 hier reeds MET AL GEMENE STEMMEN toe be sloot. De acte van overdracht werd gepasseerd op 29 Aug. 1955. Nau welijks echter was de inkt der on dertekening dezer acte opge droogd of de heer Van Rees Vel linga kwam in de raadsvergade ring van 29 Sept. 1955 met het voorstel de N.S. te verzoeken het opbreken van de rails nog uit te stellen, om zodoende het tramco mité nog een kans te geven. Over dit voorstel staakten de stemmen. Het werd 6 tegen 6, waarbij wet houder Den Das voor hij zijn stem uitbracht ten gunste van het voor stel, de voor velen raadselachtige woorden uitsprak: „Het is toch verloren." Inderdaad was het verloren, want volgens art. 58, 2e lid, der Gemeentewet wordt een voorstel geacht verworpen te zijn als in een voltallige vergadering de stemmen staken, en door het over lijden van de heer Ranzijn was de raadsvergadering met twaalf leden voltallig. 30 Sept. 1955 verzonden de raadsleden: mw. Broekman en de heren Van Rees Vellinga, Hemel rijk, De Beurs en De Graan een telegram aan Gedeputeerde Sta ten met het verzoek, volgens hen overeenkomstig de suggestie van de Directeur-Generaal van het Verkeer ,hun tussenkomst te ver lenen, opdat afbraak van de spoorbaan voorlopig stilgelegd zou worden. Ter zitting van Ge deputeerde Staten bleek echter, dat de Directeur-Generaal van het Verkeer allerminst gesugge reerd had, dat Gedeputeerde Sta ten in dit geval tussenbeide zou den komen. Dit verzoek kan uit sluitend uitgaan van het gemeen tebestuur. 10 Oct. 1955 richtten de raads leden: mw. Broekman en de heren Van Rees Vellinga, Hemelrijk, De Beurs en De Graan een schrij ven aan Gereputeerde Staten, waarin zij hun zienswijze van het verkeers- en tramprobleem van Bergen uiteenzetten. 11 Oct. 1955 richtten de raads leden: de heren Bos, Ellis, Witte brood, Broersma, Woldendorp (toegelaten, doch nog niet be ëdigd raadslid) in de volle over tuiging dat zij dit mede kunnen doen namens de raadsleden de heren Borst en Sluis, die met va cantie zijn, een schrijven aan Ge deputeerde Staten, in verband met het telegram van 30 Sept. van mw. Broekman en de heren Van Rees Vellinga, Hemelrijk, De Beurs en De Graan, waarin zij heel in het kort hun zienswijze van het verkeersprobleem in Ber gen uiteenzetten en er op wijzen, dat de meerderheid van de raad bezwaar heeft tegen elk nodeloos uitstellen van wegenaanleg en vaststelling van de herziening van het uitbreidingsplan. Verder ver zoeken zij Gedeputeerde Staten de mind rheid van de raad er op te wijzen, dat zij zich bij meer derheidsbesluiten behoort neer te leggen, daar anders geen besluit vorming noch bestuur mogelijk is. Onder dagtekening van 11 Oct. 1955 achten mw. Broekman en de heren Van Rees Vellinga, Hemel rijk, De Beurs en De Graan zich geroepen een en ander onder aan dacht van de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland te bren gen. Volgens dit schrijven heeft burgemeester dr. W. Huygens, na aanvankelijk in de opheffing der railverbinding te hebben be rust, zich de laatste jaren steeds een voorstander van handhaving der railverbinding betoond. In de loop van dit jaar is hij plotseling wederom van mening veranderd. (Dit stemt niet erg overeen met: de beslissing van de raad geno men naar aanleiding van de nota d.d. 17 Aug. 1954 waarbij met al gemene stemmen besloten werd dat het streven tot behoud van de railverbinding uitzichtloos was en de eis van de raad aan B. en W. in de raadsvergadering van 29 Nov. 1954 spoedig een nota over het wegenvraagstuk te mo gen ontvangen). Begin Juli van dit jaar werd in onderling overleg tussen B. en W. en de raadsleden afgesproken dat behandeling van het wegenplan (en niet zoals schrijvers stellen „het verkeersprobleem") tot na half September zou worden uit gesteld. In September van dit jaar over leed de heer Ranzijn, en in de raadsvergadering gehouden te zij ner nagedachtenis, wees de bur gemeester op het grote belang voor Bergen een kundig raads man op agrarisch gebied in de raad te tellen. Na afloop der ver gadering kwam dit Bergens be lang in de gang nog eens ter spra ke en de blijkbaar weinig goed gezinde raadsleden noemen dit in hun brief: „adviseren niet de op volgende candidaat van de lijst tot raadslid te benoemen, doch een andere lager geplaatste can didaat." Namen zijn er echter in dit gesprek niet genoemd! Ook beklagen zij zich over de vaak persoonlijke, kwetsende wij ze, waarop de burgemeester als voorzitter der raadsvergadering de sprekers beantwoordt. Wij maakten zulks niet mee, maar mocht dit het geval zijn geweest dan past hier het spreekwoord: De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Of de in deze brief ge wraakte geheime spoedvergade ring door de burgemeester is sa mengeroepen, dan wel een verga dering van de tegenpartij was bij gewoond door de burgemeester kunnen wij niet beoordelen. Het recht van vergaderen is in Neder land echter vrij. De wijze van belichting der fei ten zoals deze in de brief aan de commissaris der Koningin in Noord-Holland is geschied, past niet in het objectieve beeld der gang van zaken in Bergen, noch kan zij dienen als een goede ba sis voor samenwerking. In Bergen is alles mogelijk, al les bestaanbaar wat elders geen schijn van kans heeft. Zo kent Bergen diverse regeerders: een of ficiële burgemeester; een offi cieuze wijkburgemeester die in T. en O, goed werk verricht én lieden die zich zelf De juiste verzorging van Uw haar Kapsalon U R S E M Woensdagavond 19 Oct. hield de Vrouwenbond van het N.V.V. haar maandelijkse bijeenkomst in het Dorpshuis. Besloten werd Dinsdag 25 Oct. een bezoek te brengen aan de melkfabriek te Stompetoren en Dinsdag 8 Nov. Bio-vacantieoord te Bergen aan Zee te bezoeken. Verder zal er gelegenheid zijn in Alkmaar mee te knopen aan het jubileumkleed. Hiervan wordt nog nader bericht gegeven. Er werden twee filmpjes vertoond: één van de landdag te Vierhouten, waar in Juni 1955 ruim 2850 vrouwen bijeen kwa men. Het was die dag stralend weer, het parkeerterrein stond vol autobussen uit alle delen des lands. Op de speelweide vond de eerste kennismaking plaats en werden volksdansen gedaan en werd de honger gestild. Toen volgde de optocht langs de klok opgericht ter nagedachtenis der gevallen A.J.C.-ers. Een kijkje in het openluchttheater toont dat er vele makke schapen in konden, ruim 2800 op 1400 plaatsen, maar waar iedereen schik heeft, is het gemakkelijk inschikkelijk te zijn om zo gezamenlijk te genieten van de opvoering en gezamenlijk zin gen. Deze landdagen verstevigen de onderlinge band. De andere filmstrip „Theobroma" of goden drank geheten, toonde de geschie denis van de cacao. Alvarez Cor- tez, tijdgenoot van Columbus voer op last van de Spaanse koning met een fluitschip de Oceaan over en belandde in Mexico bij de Az teken, een volk dat geen paarden en vuurwapenen kende, doch dat tot zijn ongeluk onmetelijk rijk was. De Spanjaarden vermoord den hun Keizer Montezuma bene vens vele leden der bevolking, en roofden de schatten. Hier leerden zij ook de cacao, cacuate, kennen. De cacaoboon werd er met een soort knotsvormige stok fijn ge broken en verder op een steen blok verpoederd en met vanille en suiker vermengd. In 1524 deed de cacao haar intrede in Spanje, in 1640 in Amsterdam. De Neder landse kapers die Spaanse sche pen veroverden, gooiden aanvan kelijk de zakken met cacaobonen overboord. Dit waren in hun ogen, maar een vreemd soort ha- zekeutels! Later werd het gebruik van deze bonen bekend en ont stonden in Amsterdam de choco ladehuisjes, waar men een kop chocolade kon drinken. Deze drank werd in een speciale kop met deksel geserveerd. De cacao poeder werd toentertijd n.l. nog niet ontvet, waardoor deze zoge naamde cacaoboter bij afkoeling als een vetlaag op de chocolade stolde. Tegenwoordig komt de beste cacao van de Goudkust van West-Afrika. De vruchten van de cacaoboom groeien uit de stam. Deze vruchten worden met een groot mes opengeslagen en de bo nen uit het zachte watten-achtige binnenste gehaald. De bonen wor den op bananenbladeren op ho pen gelegd en met de bladeren toegedekt, liggen zij een paar da gen te broeien (fermenteren). Daarna op droogtafels in de zon gedroogd en in zakken gestopt. Zo'n zak van 60 kg wordt dan op het hoofd 25 a 30 km vervoerd naar de inkoper bij de kust, die de bonen op kleur (oranjeachtig) keurt. Bij Acra, de kustplaats waar de uitvoer plaats vindt, lig gen de zeeschepen 5 km buiten de kust en worden de zakken met cacaobonen er per inlandse kano heen gebracht. Eenmaal in een Nederlandse fabriek aangeland, worden zij aan de lopende band gereinigd door er met de hand de slechten uit te pikken en dan in een draaiende brandtrommel ge droogd. In de breek- en zifttrom- mel vindt de scheiding van dop pen en cacao plaats, terwijl ook de houtachtige kiem verwijderd wordt. Door uitpersing in de ca caomolen wordt de cacao ontvet en blijven harde ronde platen ca cao over, die in een speciale ma chine weer verpoederd worden. Door een zifttrommel van heel fijn gaas geblazen, wordt de cacao poeder in zakjes opgevangen, daarna in busjes gedaan, geban- deroleerd en is zij klaar voor de verkoop. Natuurlijk kan er ook chocola de van gemaakt worden. In de menger wordt het poeder op smaak gemengd en vloeibaar ge maakt. Daarna door vijf rollen flink gekneed, door weer een an dere machine nogmaals stevig ge perst om zo in de repenmachine te belanden. Van hier gaat het door de koelmachine naar de ver pakkingsmachine en klaar zijn de repen voor de verkoop! Dinsdag 18 Oct. hield mevrouw PolakKiek voor de afdeling Bergen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een lezing over het voeren van de huishouding en het besteden van het gezinsinko men. Het huisvrouw zijn is geen erkend beroep. De huisvrouw zelf is hier de schuld van. Zij be schouwt dit niet als een beroep waarvoor men behoorlijk moet worden opgeleid. Toch eist het huishoudelijk bedrijf wat meer dan het kunnen vullen van een suikerpot. Ook is dit bedrijf niet los te zien van de gezinsfinanciën. Voor dit huisvrouwenberoep zijn nodig: organisatorische kennis, technische kennis en financieel inzicht. Tot de organisatie hoort: het op tijd rusten, zodat er geen vermoeidheid optreedt en het werk goed gedaan wordt; de werkinde ling b.v. alle gelijksoortige werk in de verschillende kamers achter elkaar doen spaart tijd en is dus te verkiezen boven het kamer voor kamer helemaal afwerken. Verder het organiseren van man en kin deren in de werkzaamheden. Niet zo nu en dan maar regelmatig. Dit is een kwestie van dressuur, een jongen, die dit van jongsaf gewend is, doet het later voor zijn vrouw, tenzij zij hem in de eer ste tijd van hun huwelijk gruwe lijk verwent. De technische kant omvat o.a. het opvoeren van de productiviteit in de vorm van met minder inspanning hetzelfde werk doen, overbodige bewegin gen nalaten. Bewust de werk zaamheden bekijken, niet maar doen, omdat het altijd zo gedaan is. Dan is er nog de hulp van de machine, hoewel het bezwaar hiervan is, dat deze vaak te duur is. Ejen oplossing kan hier vaak het huren van een machine bren gen. Bij de financiële kant moet zo mogelijk gezorgd worden voor een grote post reserve voor al wat aan slijtage onderhevig is (o.a. kleding en meubilair). Dan moet gelet worden op besparing van gas (bij het koken en warmwater- gebruik) en electriciteit (geen lampen onnodig laten branden). Over het algemeen wordt er te veel en te duur gegeten. Een hulp bij Jhet samenstellen van een goe de eenvoudige maaltijd kan zijn de voedingsmiddelentabel van de Ned. Voedingsraad, Dr. Kuyper- straat 8, Den Haag. Bij het ma ken van een gezinsbudget moet men scherp onderscheiden wat nodig en wat wenselijk is. De vol gende algemene budget is geba seerd op het noodzakelijke. De gezinsuitgaven zijn te verdelen in de huishoudelijke uitgaven die door de vrouw worden gedaan en de zogenaamde grote kas, uitga ven meestal door de man gedaan. Het budget is opgemaakt voor een gezin met vier kinderen. Ook bij de kleding is slechts op het nood zakelijke gelet en niet op aan schaf van bontjassen gerekend. Jaarinkomen Huishoudelijke uitgaven 58 p.w. 3016 6000 8000 10.000 23,20 40% 32% 30% 26% was- en schoonmaakart. 2,32 4% 2M% 2M% 2% gas en electriciteit 1,74 3% 3% 3H% 3% contributie, kerk, lectuur 1,16 2% 2% 2% 3% bus, tram, fietsenreparatie 1,16 2% 1% iM% 1 Yi% kleine aanschaf kopjes enz. 1,16 2% 2% 13/2% 1% rep. kleding en schoenen 1,74 3% 2% 2)/2% 2% lonen personeel 10% 11% 9% Grote kas huur belasting verzekeringen ontwikkeling verwarming kleding ontspanning en zakgeld telefoon reserve Totaal 58, Bij het laagste inkomen n.l. die van 3016.- per jaar of wat het zelfde is 58.- per week valt op dat de post voeding aan de heel lage kant is: 0,55 per dag per persoon. Dit is practisch een on mogelijkheid. Veelal wordt daar om in deze inkomenklasse zo mo gelijk een stukje grond gehuurd om zelf voedsel te produceren. Volkstuinen zijn voor deze inko menklasse dan ook een levensbe lang! 8,70 15% 10% 10% 10% 1,16 2% 1 Vi% 4^% 6% 4,06 7% 7% 5% 8% 1,16 2% 4% 3^% 4% 4,06 7% 4% 3^% 4% 4,06 7% 6% 5% 5% 2,32 4% 6% 7% 7% 2% 1M% yy?.% 5% 6% 7% 58,— 100% 100% 100% 100% MERCURIUS Na een inleidende rede van de heer M. Pop hoofdbestuurslid van Mercurius is Vrijdagavond besloten tot de oprichting van een afdeling BergenSchoorl van de Algemene Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius". Als voorlopig bestuur treden op de H.H. M. de Beurs, E. de Hond en F. Urbamet. VERBETERING In ons artikel „Eén kwart eeuw Amateurtoneel" in ons nummer van 14 October j.l. zijn enkele drukfouten blijven staan in de eerste kolom regel 10 van onde ren. Dit moet als volgt worden gelezen: „Voor deze opvoeringen geniet St. Jan de niet genoeg te waarderen steun van Jaap van Baar te Warmenhuizen: De zoon van het echtpaar Roo- zendaal aan de Lijtweg, die Zon dagmorgen om 11 uur thuiskwam, ontdekte dat zijn ouders nog op bed lagen. Toen hij probeerde ze te wekken, slaagde hij er niet in. Het bleek dat zij door kolen damp bedwelmd waren geraakt. Urenlang heeft dr. Poot met assistentie van het Rode Kruis getracht de slachtoffers weer tot bewustzijn te brengen, doch zonder succes. Men heeft de heer en mevrouw Roozendaal overgebracht naar het ziekenhuis, waar Zondagavond mevrouw weer bij kennis is ge komen. Bij de heer Roozendaal geschiedde dit pas Maandagmor gen. Men vermoedt, dat zij reeds Zaterdagavond bedwelmd zijn ge raakt. KOU GEVAT... Het werk van clubs en cursus sen is in het Dorpshuis weer in volle gang. Voor de cursus Engels is geen aanmelding meer mogelijk. Binnenkort vangen de volgende cursussen aan, waarvoor men zich nog kan aanmelden: „Stofversie- ren" (ook artistieke voorwerpen voor St. Nic.) een cursus van zes lessen te geven door mevr. G. La- croix uit A dam. Aanvang Vrij dagavond 28 Oct. „Hoe komen wij rond met ons inkomen", een cursus voor jong gehuwden .verloofden en an dere belangstellenden. Aanvang Woensdag 9 Nov., Vrijdag 18 Nov. en 1 Dec. 's avonds van 19.3021.30. De lessen worden gegeven door een docente van het Gezins-Begrotingsinstituut. De kosten bedragen 0,25 per keer. „De fijne keuken" in zes les sen met demonstratie door een le rares van de Huishoudelijke Voor lichtingsdienst. Deze cursus wordt gegeven op Dinsdag 13 en 20 Dec. en 3, 10, 17 en 24 Jan. 's middags van 14.3017 uur of 's avonds van 1921.30 uur naar keus. Kosten voor de zes lessen tezamen f 2.50. Door samenwerking van het comité voor Ouden van Dagen en de stichting Dorpshuis zal een middag gegeven worden voor de Ouden van Dagen in het Dorps huiszaaltje en wel Dinsdagmid dag 8 November van 14.30 tot 17 uur. Daar zal Bergen op het doek komen zoals het vroeger was en zoals menig bejaard Berge- naar het gekend heeft in zijn jeugd. Het zal voor menigeen een middag vol jeugd-herinneringen worden! ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Weekttad DIE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. ADRES! Telefoon 2104 Ingezonden mededeling Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. 30 October Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 30 October Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g, K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1