ft ff Een Verklaring k SINT JANS JUBILEUM E CT RADIO en TELEVISIE J* M* Wittebrood Ook Spierpijn A Ceylon in kleuren M. de Voorzitter, GERRITSEN FILMLIGA wwwnr VRIJDAG 4 NOV. 1955 32c JAARGANG No. 43 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, EgmoncLBinnen en Egmond a. d. Hoef In de raadsvergadering der gemeente Bergen op 28 October jl. werd door de heer J. Broersma (Gem. Bel.) uit naam van de meerderheid de onderstaande verklaring voorgelezen. Wij drukken de inhoud daarvan in extenso af omdat zij voor onze lezers er toe kan bijdragen een inzicht te verwerven in de me ningsverschillen die er tussen de meerderheid en de minderheid in deze Raad bestaan. Nadat alle pogingen, zowel van de zijde van het gemeentebestuur als door het v.m. tramactie comité ondernomen om de rail verbinding Alkmaar - Bergen centrum - de kust in stand te houden, op niets waren uitgelo pen en een verbinding van Ber gen centrum met de kust prak tisch geen oplossing bood, werd op 29 Nov. '54 door de Raad met algemene stemmen besloten er een streep onder te zetten. Op die datum is de Raad dit eveneens met algemene stem men in principe accoord ge gaan met het plan tot aanleggen van een weg over de trambaan van Oostdorp naar de Breelaan. Van de noodzaak om een herzien uitbreidingsplan ter visie te leg gen is toen niet gerept. En terecht niet. Daargelaten, dat de tram- dienst niet van gemeentewege, doch van hogerhand is stopgezet, is er van verandering van be stemming geen sprake. De weg blijft verkeersweg en of dit ver keer nu al dan niet over rails gaat, doet aan de zaak af noch toe. Niettemin komt men van de zijde van de partij van de arbeid op 25 Aug. '55 tot de ontdekking, dat het toch niet zonder een ter visie legging gaat. Dat is dus ne gen maanden na het principe besluit, alzo negen verloren maanden. Er wordt beweerd, dat dit ter visie leggen dient te ge schieden ten behoeve van de be woners van de Dr. van Peltlaan. Men is hier dus koningsgezinder dan de koning, want niemand der betrokkenen, die er nog om had gevraagd. Begrijpelijk ook. Be kend mag worden geacht, dat de Dr. van Peltlaan voor een groot deel rust op een veenlaag. Sedert deze laan wordt gebezigd voor WEKKERS zwaar verkeer, hebben verschil lende van de aangrenzende wo ningen zowel aan de Zuid- als aan de Noordzijde te lijden van de door dat verkeer teweeg ge brachte trillingen. Van diverse woningen aan de Noordzijde van de weg is het muurwerk dienten gevolge ernstig gescheurd. Hoe eerder dus het verkeer over de trambaan wordt gelegd, des te geringer de kans op schade. Nu de partij v. d. arbeid zich tot Ged. Staten heeft gewend om aan te dringen op ter visie leg ging van het herzien uitbreidings plan, is grote stagnatie in de weg aanleg niet meer te voorkomen. Zij deed dit ondanks het feit, dat op 25 Aug. '55 een voorstel om het tramactie-comité alsnog de gelegenheid te geven met een plan te komen, met 7 tegen 5 stemmen van de hand was ge wezen. Op 31 Augustus berichtten de dagbladen, dat het tramactie comité zijn pogingen om een rail verbinding te behouden, had ge staakt. Nu dus voor de tweede maal. Niettemin wil op 29 Sept., dus een maand later, de V.V.D.- fractie tezamen met de fractie van de partij v. d. arbeid, dit niet meer bestaande comité een laatste kans geven. Alsof het niet reeds vijf jaar lang de gelegenheid had om met voorstellen te komen, doch daar nimmer gébruik van heeft gemaakt. Dat de partij v. d. arbeid heeft gemeend haar toevlucht te moe ten nemen tot het voeren van ob structie, is welhaast niet te be grijpen. Op 18 Oct. '50 nam de Raad op voorstel van deze fractie met praktisch algemene stemmen de beide wethouders stemden blanco een motie aan, waarin tot uitdrukking kwam de wens om de Eeuwigelaan in de toe komst ongerept te laten. Verder is indertijd de Raad er mede accoord gegaan, dat het z.g. plan Otto-Hemelrijk een re delijke kans kreeg. Dat het op een drama is uitgelopen, is toch zeker niet aan de Raad te wijten. Maar ondertussen is nagenoeg een jaar kostbare tijd met de uit geworpen, werd zonder blikken of blozen beweerd, dat dit college nog nooit anders had gedaan dan de tram torpederen. Aan het bestuur der V.V.V. werd verweten, dat men het m.g. comité een schrijven had ge stuurd, waarin geweigerd werd een sympathie-betuiging af te ge ven. Daargelaten, dat dit comité aan het V.V.V. bestuur nimmer om medewerking had gevraagd, is er van het zenden van een brief aan bovengenoemd comité nim mer sprake geweest. Werd voorheen de burgemees ter een verwijt gemaakt, dat hij de verhouding met de Ned. Spoorwegen grondig had ver troebeld, zodat hij feitelijk niet langer de aangewezen man was om de onderhandelingen te voe ren, hangende de actie van het comité wordt gesuggereerd, dat een brief en een telefoongesprek van de burgemeester voldoende waren om de president-directeur der N.S. een andere houding BREELAAN 29 - TEL. 2204 - BERGEN werking van dit plan verloren gegaan. Nu het de hoogste tijd wordt, dat we komen tot een op lossing van het verkeersvraag- stuk, gaat juist die fractie, aan wier wensen steeds in zo ruime mate is tegemoet gekomen, aan het gooien met dwarshout. Men vraagt zich ook af, wat toch de VVD-fractie heeft bewo gen met haar voorstel tot uitstel te komen. Wij zien de zaak niet anders, dan dat dit is geschied om redenen van opportuniteit. Een werkelijk gemeentebelang wordt er niet mee gediend, doch dat is ook de bedoeling niet. Ook de V.V.D.-fractie heeft over de houding van de Raad te haren opzichte niet te klagen, als b.v. is kunnen blijken bij de behande ling van haar rapport „Bouwen in Bergen". Zij heeft steeds het volle pond gehad, tot zelfs in de onderwijs-kwestie. De poging om een toevallige samenloop van om standigheden uit te buiten om langs die weg te komen tot een meerderheid van haar voorstel, kunnen wij niet zien als het werk van een loyale oppositie. Hier gold blijkbaar: ,,Het doel heiligt de middelen". Het waren de mid delen er wel naar. Men spreekt ook maar steeds over een plan van het tramactie comité, Dit comité heeft echter nog nooit de beschikking gehad over een deskundige, die voor lichting kon geven, laat staan, dat er sprake kan zijn van een plan. En dat, als reeds gezegd, nadat vijf jaren verstreken zijn binnen welk tijdsbestek dit plan toch zeker gereed had kunnen zijn. Als al elders is gezegd, wij maken een uitzondering voor hen, die uit idealistische overwegingen, vol komen te goeder trouw dus, hun medewerking aan de tramactie hebben willen geven, doch voor het overige is alle actie, alle hetze, die het laatste half jaar zijn ge voerd om het wegenplan te tor pederen want daar gaat het om een Uilenspiegel waardig. Men is begonnen reeds tijdens de actie tegen een weg over de trambaan, de atmosfeer grondig te vergiftigen. Uitgaande van de veronderstelling, dat men de mas sa alles kan wijsmaken, wanneer de leugen maar groot genoeg is, verscheen eerst een krantenarti kel, waarin B. en W. werden ge confronteerd met wat zij eertijds ten gunste van een railverbinding en ten nadele van een verkeers weg over de trambaan hadden geschreven. Toen men zich echter nadien weer op de tramactie had tegenover het comité te doen aannemen. Instede nu als verantwoorde lijke mensen de aldus vergiftigde atmosfeer mede te helpen zuive ren, de krankzinnige aantijgingen te ontzenuwen, tracht een deel van de Raad de situatie nog ver warder te maken, dan ze reeds is. En wanneer als gevolg daarvan enwaarop blijkbaar vurig wordt gehoopt een chaos op treedt in het verkeer en waarop de volgende zomer op drukke da gen inderdaad grote kans bestaat, dan zal dat gaan geschieden, wat de Raad vanaf de beginne juist niet heeft gewild. Dan hébben we het niet meer in de hand de Eeuwigelaan in ongeschonden toestand te bewaren. Met het werpen van een dam in een ri vier, zonder dat deze tevoren een nieuwe gelegenheid tot afstro ming heeft gekregen, kan men alleen maar een catastrofe ver oorzaken. Zo gaat het ook met het ver keer. Het is vrijwel zeker, dat bij de eerste de beste stagnatie de zakenmensen in onze gemeente zullen eisen, dat de bomen aan de Eeuwigelaan verdwijnen. Dan wordt niet meer gedacht aan na tuurschoon, dan spreekt slechts het naakte zelfbehoud. Dan is het „Sauve qui peut", want de mens, ook de inwoner van Bergen moet leven. En onder geen voorwaar de zal men zo een tweede, laat staan een derde zomer ingaan. En dat gevaar loopt men, want met deze oppositie is het einde van de obstructie, de tegenwer king niet te zien. Raadsbesluiten, al dan niet genomen met alge mene stemmen, lapt men aan zijn laars. Er is geen land mee te be zeilen. Maar dit is nog niet alles. Op een gegeven ogenblik gaat de oppositie in beroep bij Ged. Sta ten. Op 30 Sept. '55 wordt een telegram verzonden, zonder dat de andere raadsleden daarmede in kennis worden gesteld. Maar dan begint men zich toch onpret tig te gevoelen. Immers, wat in het duister is uitgebroed, moet vandaag of morgen toch aan het licht komen. Een soort Binnen landse veiligheidsdienst wordt in het leven geroepen. Raadsleden, behorende tot de meerderheid worden opgebeld door geheim zinnig doende personen, die zich niet bekend maken. Zij noemen zich Pieterse of geven helemaal geen naam op. Zij vragen naar de heer des huizes en waar die even tueel te bereiken is. En als dan dat deel der meerderheid, dat niet met vacantie is, ter bespre king van de situatie is bijeenge komen, doet zich een incident voor, dat enig is in de analen van de Raad onzer gemeente. Op 10 Oct. volgt een adres, blijkbaar bedoeld als toelichting op het eerder verzonden tele gram, welk adres al een zeer on volledig, om niet te zeggen on juist beeld geeft van de gang van zaken wat betreft het wegen- vraagstuk. En alsof het dan nog niet vol doende is, zendt de oppositie de dag daarop, dus 11 Oct. '55 een schrijven aan de Commissaris der Koningin, inhoudende een klacht over het beleid van de burgemeester. Een complete ze nuwenoorlog. Men begint daarin te vertellen, dat de voorzitter wel eens minder vriendelijke opmer kingen maakt. Wij denken daar bij aan het gezegde van Uilen spiegel: ,,De mensen mogen me niet, maar ik heb het er naar ge maakt". De wijze, waarop de voorzitter vaak wordt getart, zou de meest goedmoedige mens zijn geduld doen verliezen. Het is niet zelden een zuigen en treiteren, waarbij de toehoorder het bloed naar het hoofd stijgt. Wij ande ren hebben stuk voor stuk wel eens verschil van mening met U gehad, M. de V., doch hebben er nooit behoefte aan gevoeld tegen U op te treden, als de oppositie dat doet, t.w. met nooit eindigen de insinuaties. En daarnaast is het ook zo, dat men nog nooit een vriendelijk of waarderend woord heeft gehad voor het vele werk, door U voor de gemeente ver richt. Blijkbaar is de klacht over on heuse bejegening meer bedoeld als een soort inleiding om de min nobele aantijgingen inzake de op volging van wijlen de heer Ran- zijn en het doel van de bespre king der meerderheid op 7 Oct. j.l. in het raadhuis en welke stuk voor stuk pertinente on waarheden zijn ook nog zwaarder te doen wegen. Ook wij hopen, dat de Com missaris der Koningin aandacht aan deze feiten zal willen be steden en die maatregelen zal treffen, die in dit verband ge wenst en noodzakelijk zijn, want hier moet een eind aan komen. Zo gaat het waarlijk niet langer. Mr. de V. Deze Raad verkeert als gevolg van de obstructie in een crisis van impotentie. Wat hier allemaal passeert heeft noch met vrijheid, noch met democra tie, noch met fatsoen of goede trouw ook maar iets te maken. Dit is losbandigheid, dit is anar chie. De Raad is op deze wijze onbestuurbaar. Het is om deze redenen, dat de meerderheid van de Raad om uit deze impasse te geraken heeft besloten: 1. Bij Ged. Staten een audiën tie aan te vragen om deze een volledig inzicht te kunnen geven in de stand van zaken, wat in sluit, dat ook de onjuistheid en de absurditeit van de aantijgin gen aan het adres van de burge meester zullen worden ter sprake gebracht. 2. De pers volledig in te lich ten en in het vervolg geregeld op de hoogte te houden van de maatregelen, die worden getrof fen in het belang van een goed en veilig verkeer binnen de ge meente. 3. Vanaf dit ogenblik aan geen enkel voorstel, dat beoogt het door de Raad genomen besluit tot het aanleggen van een weg over de trambaan van Oostdorp tot de Breelaan, te doorkruisen of een railverbinding met Bergen aan Zee tot stand te brengen, ook maar enige aandacht te schenken. Discussies hierover zullen niet meer worden gehouden. In het Sint Jans gebouw aan de Dorpsstraat was het Zondagmid dag een komen en gaan van da mes en heren; in de feestelijk versierde en intiem verlichte to neelzaal recipieerde het bestuur van de R.K. Toneelvereniging St. Jan ter gelegenheid van het vijf-en-twintigjarig bestaan van dit lichaam. En daar bestond ze ker reden toe, want St. Jan is één van de oudste verenigingen in Bergen het Comité Ouden van Dagen is slechts één jaar ouder. Daarnaast heeft St. Jan als to neelvereniging niet alleen in Ber gen, maar ook in de omliggende gemeenten haar reputatie opge bouwd en het is dan ook geen wonder dat vrienden en kennis sen, belangstellenden en autori teiten van hun interesse blijk ga ven. Onder hen die hun geluk wensen aanboden merkten we o.m. op: de burgemeester Dr. W. Huygens, die in een korte speech, naast zijn gelukwensen zijn vreugde tot uiting bracht over het culturele werk, dat St. Jan deze kwarteeuw heeft verricht. Vóór cultuur het onderwerp van commissies en verslagen was, waren er hier in Bergen reeds mensen die de cultuur in practijk beoefenden: de heer De Wolff Peereboom, voorzitter van het K.C.B., dat enigszins parallel loopt met St. Jan, en daarom in teresse heeft in haar werk. Deze spreker deelde in een onvergete lijke anecdote mede, dat hij wel interesse voor het toneel bezat, doch er niet toe kwam het als spel te beoefenen. Daarnaast zagen we nog: Wethouder Borst en echtgenote, het gemeente raadslid, de heer N. Bos, de heer J. Haakman, die zeven jaren de moeilijkheden van de eerste groei had mee te maken en te door staan, Pastoor van Beers, Rector Slijkermari en Kapelaan Appel man, het bestuur van de toneel vereniging te Langedijk, dat naast zijn gelukwensen heel on opvallend aan het bestuur een enveloppe met inhoud overhan digde, bestuur en leden van de toneelver. ,,Het Masker" te War- menhuizen, die bloemen aanbo den, de heren J. Winkel, S. J. van Wonderen en G. C. Roosloot van Tuin- en Oostdorp, waarbij de voorzitter van T. en O., de heer Winkel, in een in warme bewoordingen gestelde speech, aan St. Jan de dank betuigde voor het fraaie geschenk op het tienjarig bestaan van T. en O., van St. Jan ontvangen, maar evenzeer zijn erkentelijkheid uit drukte voor het feit dat het zo veel oudere St. Jan de jongere vereniging Tuin- en Oostdorp had willen erkennen en zelfs had bijgestaan bij het vormen van een toneelvereniging. Daarvoor zijn en blijven wij u erkentelijk en we hopen dat we ook in de toe komst in vrede en vriendschap met elkaar zullen voortgaan. Mr. Guermonprez van de cul turele raad voor Noord-Holland, wees op het belangrijke van het culturele werk en bood een ex. van het toneelnummer van „De Gids" aan. Nog andere sprekers voerden het woord, teveel om op te noe men, geschenken werden aange boden en vriendelijke woorden gewisseld. Dames en heren kwa men en gingen, het was een af- en aan van bezoekefs, doch wie vertrok nam de indruk mede, dat Sint Jan nog tot heel wat in staat zal blijken. En zo moet het ook gaan; dus op, naar het gouden jubileum. Dinsdagavond 25 October was een avond van kostelijke kolder. De parochie van Jacques en Pier re Prévest „L'affaire est dans le sac was aller vermakelijkst, vooral door het goede spel van de hoedenkleptomaan. Bij „De laatste milliardair", een René Clair-film, was het gelach niet van de lucht; dit was Franse humor op z'n best. Tussen deze beide komische films werd ver toond het in beeld gebrachte ge dicht van Aragon: „Celui qui croyait au ciel, celui qui n'y cro- yait pas(Hij, die aan de hemel geloofde en hij die er niet aan geloofdeDe lotgeval len van verzetskameraden, ver schillend van geloof, maar beze ten door hetzelfde ideaal en zo hetzelfde lot delend. HET MODERNSTE KAPSEL Kapsalon URSEM Zaterdagavond trad Mr. L. Hustinx voor de K.J.V.O. op in „De Rustende Jager" met het tweede deel van zijn film over Ceylon, waarin hij eerst een aan tal dia's toonde, om daarna de film af te draaien. Ditmaal be paalde hij zich in zijn inleiding meer tot het historisch gedeelte, want Ceylon heeff een lange "gé-* schiedenis. Voordat de Portugees Lorenzo de Almeira Ceylon in 1505 ontdekte, was het reeds eeuwen lang door andere rassen ontdekt en overheerst. In 543 v. Chr. kwamen onder een indisch vorst met Arisch sprekende vol ken, de Midsjais, naar Ceylon. Verder bestaan er over de ge schiedenis schriftelijke gegevens, die neergelegd zijn in twee boe ken: de Naga Wansa en de Soe- la Wansa, waarin de historie wordt verhaald van de 165 ko ningen, die over Ceylon regeer den in een tijdperk van 2300 ja ren. Deze boeken zijn in het Pali geschreven. In 1826 vernam de engelsman Turner van een Cey- lons priester over het bestaan dezer boeken, en hij heeft jaren lang gezocht om een ex. van deze werken machtig te worden. Geschreven waren deze boeken niet op papier, doch op gedroogd palmblad. Daarin werden met een naald de letters ingekerfd. Was het blad beschre ven dan werd het met een soort inkt bedekt, die er daarna weer afgehaald werd, terwijl de inker vingen met zwarte inkt gevuld, een duidelijk schrift te zien ga ven. Tegenwoordig schrijven de monniken op Ceylon nog wel op deze wijze, Spr. had korte tijd geleden nog zo'n brief van een monnik uit Ceylon ontvangen. De monnik had echter engels ge schreven. Een der geschiedenis sen in deze boeken beschrijft de stichting van de hoofdstad An- nasjapura, die van 500200 v. Chr. hoofdstad is geweest. Om deze stad bevond zich een muur, die 135 km lang was. de stad moet ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekttod DE DUINSTREEK Ingezonden mededeling en rheumatische pijnen - wrijft U weg met Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Telefoon 2104 BERGEN 6 November Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 6 November Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1