brilmonturen GELD TE GEEF mm KERKGANG EN JEUGD Blijf meester fllllER GEMEENTE SCHOORL VROUWENBOND N.V.V. DameslBonden BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Houders van honden wordt in herinnering gebracht, dat gedurende het tijdvak van 1 Nov. t/m 30 April zowel overdag als des nachts honden op de openbare weg of openbare plaatsen aan de band moeten worden gehouden. Honden, die los op de openbare weg of op openbare plaatsen worden aangetroffen, kunnen door de politie worden opgevangen en afgemaakt, onverminderd de straf rechtelijke gevolgen voor de eigenaars, houders of ver zorgers der honden. een uitgestrektheid hebben om vat even groot als thans de stad Londen. De eerste bewoners van Ceylon kan men naspeuren tot ongeveer 10.000 jaar voor onze jaartelling. Het eigenaardig ste is dat de koningen in Ceylon geen leger bezaten. Daardoor werd het herhaaldelijk overval len en geplunderd. De steden werden daarna weer herbouwd en het wachten was dan weder op de volgende overweldiger. Omstreeks 769 na Chr. is de stad Matjapoera zodanig verwoest, dat zij niet meer is opgebouwd. Van tijd tot tijd werd er dan een andere stad tot hoofdstad uitge roepen. Vroeger bevonden zich 20 millioen inwoners op Ceylon, doch thans slechts 8 millioen. Het eiland is herhaaldelijk door vreemde indringers overweldigd. Na de Portugezen kwamen er de Hollanders, waarvan nog afstam melingen over zijn, de .burghers" geheten. In de Napoleontische tijd kwam het eiland aan Enge land, terwijl het sedert 1948 als condominion in het Britse Rijk is opgenomen. De prachtige foto's en de fraaie filmbeelden die wer den vertoond deden duidelijk uit komen, dat Mr. Hustinx een ci neast is die tot de besten in zijn vak behoort. Het applaus aan het slot vertolkte de dank van de aanwezigen op eclatante wijze. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Dinsdagmorgen 25 Oct. werd door dames van de Vrouwen bond een bezoek gebracht aan de afdeling „Neerlandia" te Stom- petoren van de coöperatieve ver eniging van melkproductenfabrie- ken „De Combinatie De rond gang door de fabriek vond plaats onder de deskundige leiding van de heer De Geus, die eerst in de mooie, lichte en gezellige cantine een uitleg gaf van de gang van zaken in de fabriek. Op melkauto's worden 's mor gens de gevulde melkbussen van de boerderij naar de fabriek ge bracht. Hier worden de bussen door de rijder op de ketting zon der einde van het bordes ge plaatst, waarbij hij zorgt dat alle bussen van één boerderij achter elkaar aan komen. Ook dient elke dag dezelfde volgorde van be drijven te worden gehandhaafd. De ketting neemt de bussen mee de fabriek in naar de „storter". Deze neemt het deksel van de bus, legt dit in de reinigingsma chine en kiept de bus om, zodat de melk in de zogenaamde voor stortbak stroomt. De lege bus wordt door de bussenreinigings- machine zelf opgepikt en verder de machine door getransporteerd om gereinigd te worden. Dit ge beurt door krachtige waterstralen van verschillende temperatuur, tot de laatste van ca. 85° C. Na dit uitspuiten wordt hete lucht van ca. 110° C. in de bus gebla zen, waardoor deze snel droogt en practisch geen bacterie-ont wikkeling meer mogelijk is. Uit de reinigingsmachine komen de bussen weer op de kettingbaan, passeren de „weitapper", die de bestelde wei of karnemelk in de bussen tapt, en gaan ze daarna door naar buiten, waar de chauf- ruwoFschraal?, feur ze weer op de melkauto plaatst, en naar de boerderijen terug brengt. De melk, die in de voorstort bak gestort is, wordt grondig ge roerd en nadat alle bussen van een bepaalde boerderij geledigd zijn, haalt de melkontvanger een handle over. Automatisch loopt dan een monstertje melk voor de bepaling van het vetgehalte in het monsterflesje van die bepaalde boerderij. De klep van de voor stortbak gaat open en de melk loopt in de weegbak. De melk ontvanger leest op de klok het gewicht af en noteert dit op een lijst. Op deze wijze kunnen ruim 550 bussen per uur gelost wor den. De avondmelk wordt diep gekoeld en blijft staan tot de vol gende morgen om dan als eefste te worden verwerkt. Uit de weegbak loopt de melk in een klein bufferbakje en wordt van hier uit naar de tanks opge pompt. Deze tanks hangen door de vloer en kunnen door kranen onder aan de tanks in het ver werkingslokaal bediend worden. Hier staan de centrifuges opge steld voor de ontroming van de melk en de wei, en verder de pla- tenpasteurs en platenkoelers, waarin de melk verhit en meteen weer gekoeld wordt. Dit gebeurt in een geheel gesloten systeem, waardoor besmetting uitgesloten is. Al het materiaal waar de melk mee in aanraking komt is van roestvrijstaal. In dit centrifugelokaal wordt een gedeelte van de melk ont- roomd; de ondermelk wordt ge bruikt voor de kaasbereiding of voor het op vetgehalte brengen van de consumptiemelk. De room wordt door de platenpasteur, waarin ze gepasteuriseerd en ge koeld wordt, meteen naar de roomzuurtanks in de botermakerij gepompt. Tevens staan in deze afdeling 2 wei-centrifuges opge steld. De van de kaasbakken ko mende wei wordt in deze centri fuges eerst nog ontroomd voor er weipoeder van wordt gemaakt, of als veevoeder zijn bestemming krijgt. Na deze ontroming is het 'vetgehalte der wei nog slechts 0,04 De roomzuurtanks in de boter makerij zijn dubbelwandig, In de ze dubbele wand circuleert water van een bepaalde temperatuur, nodig om de room te zuren. Hier toe wordt ook een hoeveelheid melkzuurbacteriën in reincultuur toegevoegd. De volgende dag wordt de gezuurde room in een karn van ca. 3000 1. gebracht en hieruit komt 1000 a 1200 kg bo ter. De hier vrijkomende karne melk gaat naar de melkinrichting en is bestemd voor directe con sumptie en bereiding van gort- en bloempap. De boter wordt ver pakt in vaten of door een vol automatische inpakmachine in pakjes van 34 kg verpakt. Per uur kunnen ca. 2000 pakjes boter worden gemaakt. Op elk vat of pakje boter wordt een genum merd rijksmerk aangebracht; dit garandeert de juiste samenstelling en kwaliteit van de boter. Aan de hand van de nummers kan steeds de fabriek en zelfs de dag waarop de boter werd gemaakt, worden teruggevonden. Voor le klas bo ter zijn de opschriften op deze rijksmerken blauw; voor 2e klas boter groen. Het leeuwenaandeel van de melk wordt verwerkt in de kaasmakerij, waarin 7 kaas bakken opgesteld staan, elk met een inhoud van 5000 1. De melk, die in het centrifugelokaal gepas teuriseerd is op een temp. van ca. 70° C„ gaat naar de kaasbak. Hierin worden volle melk en ont- roomde melk gemengd tot het goede vetgehalte verkregen is. Dan wordt een reincultuur van melkzuurbacteriën toegevoegd, wat kleursel en als laatste het stremsel. Als na een paar minuten alles goed machinaal is doorge roerd, zet men de machine stop. De melk gaat dan in rust over in een vaste massa. Dan wordt de machine weer aangezet op lang zaam tempo en zo de vaste massa in stukjes verdeeld, waarbij de kaaswei vrijkomt uit de wrongel. Daarna wordt het eerste kwan tum wei afgetapt. Om het ge wenste zuiveltype te krijgen wordt water toegevoegd, en als na ongeveer een uur het strem- proces is beëindigd, wordt de wrongelmassa bij elkaar gescho ven en door het opleggen van zware, vertinde platen wat sa mengedrukt. Dan volgt het ver delen met een groot mes in stuk ken van een bepaalde grootte en vervolgens worden deze stukken in de kaasvaten gedaan. De vol gende bewerking is het doeken van de kaas waarbij tegelijkertijd het merk aangebracht wordt. De kaas ligt nu in 't doek in 't vat en gaat zo onder de pers. Na een bepaalde persduur wordt de doek weer verwijderd en de kaas blijft nog een nacht in het vat drogen om dan in de pekel gelegd te worden. De pekelduur hangt af van de grote van de kaas. Daar na wordt de kaas enige dagen op stellingen in het pekellokaal ge droogd om vervolgens per lift naar het pakhuis getransporteerd te worden. Als in het hoog seizoen de melktoevoer groot is wordt in deze fabriek volgens het Spray systeem melkpoeder gemaakt. In 'n luchtledige ketel wordt de melk (of de wei voor weipoeder) inge dikt bij 50 a 60° C. Deze inge dikte nog vloeibare massa wordt boven in een grote betegelde to ren door een sneldraaiende schijf in druppeltjes rondgeslingerd. Tegelijkertijd wordt voortdurend hete lucht in de toren geblazen. Het laatste vocht verdampt uit de druppeltjes en de droge stof dwarrelt naar beneden. Deze poe der is voor 100% weer oplos baar. De lucht, die weer uit deze toren gezogen wordt, bevat nog wat melkpoeder, die in lange, stoffen, buizen (een soort stof- zuigerzakken) opgevangen wordt zodat niets verloren gaat, behal ve, jammer genoeg, grote hoe veelheden warmte. In de melkinrichting worden de flessen gevuld, nadat zij eerst in een afzonderlijk lokaaltje machi naal gereinigd zijn. Huisvrouwen bespaart de fabriek tijd en geld en spoelt uw melkflessen grondig schoon voor de melkboer de fles sen terug krijgt! De aangekoekte melkproducten zijn moeilijk te verwijderen en voor u is het maar een kleine moeite bij de vaatwas even de melkflessen mee te was sen. Toont hiermee uw gemeen schapszin! Het vullen der flessen gaat machinaal en direkt daarna volgt het sluiten met capsule of kroon- kurk. De flessen met inhoud gaan daarna in grote ijzeren kasten, waarin ze gepasteuriseerd of ge steriliseerd worden en daarna op geslagen in een grote koelcel. In deze afdeling worden verschil lende soorten pap en vla gemaakt benevens yoghurt, chocolade melk, koffieroom en slagroom. Na een rondgang die ruim twee uur geduurd had was het zoet rusten in de gezellige can tine bij een flesje heerlijke „Cono" chocolademelk! assists FILM NIEUWS „De Rustende Jager" presen teert deze week voor de veran dering eens twee films, waarin bandieten voor de nodige sensatie zorgen. (Toegang 18 jaar.) Zondagmiddag en op Zater dag- en Maandagavond wordt de Italiaanse avonturenfilm „In de klauwen der Maffia" (II bri- gante Musolino) vertoond en op Vrijdag-, Zondag- en Dinsdaga vond de Engelse thriller „Gang sters aan de Rivièra" (Beauti ful Stranger.) De Maffia is een geheimzinni ge terreur-organisatie, die sinds het duister der Middeleeuwen tot voor enkele jaren Sicilië en Zuid- Italië beheerste en de boeren dwong geld te betalen voor „be scherming." Peppe Musolino (Amadeo Nazzari) weigert en slaat de bendeleider neer, omdat deze te veel attenties wijdt aan Mara (Silvano Mangano), de ge liefde van Peppe, De rechtbank veroordeelt hem wegens moord tot twintig jaar gevangenisstraf. Maar het spreekt van zelf, dat de film hiermee nog lang niet ten einde is. „Gangsters aan de Rivièra" brengt eveneens een serie opwin dende gebeurtenissen, waarin de liefde (de jonge Franse acteur Jacques Bergerac speelt de „beauti ful stranger") een belangrijke rol vervult, hetgeen met de aanwe zigheid van de charmante ex-ac trice Johnny Victor (Ginger Rogers) niet zo heel verwonderlijk is. Woensdag- en Donderdagavond is er geen bioscoopvoorstelling. GESLAAGD Bij een onlangs te Amsterdam gehouden examen slaagde onze plaatsgenoot de Heer C. Mooy (uit Bergen) voor het vakdiploma Detailhandel Sportartikelen. Burgerlijke Stand BERGEN Mr. Opt. D. W. Pastoor Onder auspiciën van de Be- stuurdersbond BergenSchoorl werd Maandag 31 October in de zaal van de Rustende Jager door de Toneelvereniging uit Amster dam opgevoerd het blijspel „Geld te geef" door Walter Black en William Mendrek. Grootvader Eliot, die veertig jaren als graveur bij de Rijksmunt te Washington heeft gewerkt, om de stempels voor het drukken van bankbiljetten te graveren, is zó door zijn werk bezeten, dat hij er na zijn pensionering niet mede kan ophouden. In de kelder van het huis van zijn gehuwde zoon, bij wie hij inwoont, heeft hij een drukpers opgesteld; verder heeft hij een bepaald soort papier we ten te bemachtigen dat het papier van de bankbiljetten op bedrieg lijke wijze evenaart, terwijl zijn vakkennis borg is, dat wat hij aan bankbiljetten drukt, de originele bankbiljetten op verbluffende wijze nabij komt. Om niet geheel als valse munter te worden be schouwd, brengt hij op de achter zijde der bankbiljetten een kleine vertekening aan, die aan de ge wone waarnemer ontsnapt. Wat hij in de kelder drukt, brengt hij, zodra het geld gereed is, netjes in pakjes gesorteerd in de huiskamer met het gevolg dat men daar alras zwemt in het geld. Zijn zoon en diens vrouw hebben hem in zijn hobby laten begaan, op voorwaarde dat hij er niets van zal uitgeven. De oude man legt zich daarbij neer, maar ontwik kelt een eigen theorie over het gébruik van het geld, die er op neerkomt, dat er veel meer geluk voor de mensen zou bestaan als hij zijn eigen fabrikaat in omloop zou kunnen brengen om arme mensen te helpen, waardoor hij op dit punt monomaan wordt. „Gangsters aan de Rivièra" 18 jaar „In de klauwen der Maffia" 18 jaar Zijn kleinzoon, een jongen van ongeveer vijftien jaar, pakt een biljet van 50 dollar om het uit te geven, terwijl een geregelde be zoeker, die een goed. oogje op de dochter des huizes heeft, vier bil jetten van één dollar in zijn zak steekt, waarvan hij er één uit geeft, terwijl hij de drie overigen op zijn kamer in een lade legt. De kleinzoon, die met zijn 50-dollar biljet de straat is opgegaan, raakt dit kwijt, doordat twee mannen het hem ontnemen. Zij schaduwen de jongen, en als hij naar huis terugkeert om zijn verhaal aan grootvader te doen, laten de twee dieven zich brutaal aandienen en beginnen met grootvader te convereren. Deze vertelt gewoon, dat hij die dingen zelf maakt, en zet hun zijn theorie over het geld uiteen. De boeven begrijpen dat hier hun kans ligt en vertellen dat zij het bestuur vormen van een vereni ging voor onafhankelijkheid van de kleine man. Zij zijn dus de aangewezen mensen om dit geld voor hem te distribueren, zonder dat er voor zijn familie een haan naar kraait. De oude man heeft eerst nog bezwaren, maar be zwijkt ten slotte voor hun gepraat en 't slot is dat zij met ruim 200.000 dollar aan bankbiljetten, in twee cartonnen dozen, ver trekken. Een paar dagen later bestellen zij telefonisch nog voor twee ton, en de oude gaat met ijver aan het werk om ook deze order uit te voeren. Maar dan komen er berichten in de kranten dat er in het Mid den-W^esten van Amerika valse bankbiljetten in omloop zijn. De winkeliers weigeren op 't laatst te verkopen en de vals-geld-cen- trale begint te werken. Zij arres teert de huisvriend, die slechts één dollar had uitgegeven. De boeven, ongeduldig dat zij niets van hun laatste order vernomen hebben, komen de oude man op zoeken, die uit vrees voor deze mensen zijn laatste productie, 186.000 dollars, aan de gemeente cadeau doet. Hoe tenslotte de ontknoping plaats vindt, groot vader er zonder kleerscheuren af komt, de boeven gepakt worden en de dochter des huizes verloofd raakt met een verzekeringsagent, die oorspronkelijk kwam om za ken te doen, en hoe alles nog op een blij einde uitloopt, is met hu mor en levendigheid uitgewerkt. Dit stuk werd op uitstekende wijze gespeeld. Grootvader Eliot, die de hoofdrol had, werd uitne mend vertolkt en had van het begin tot het einde de sympathie van het gehoor. Maar ook de an dere spelers gaven stuk voor stuk blijk, dat zij tot zeer goed spel in staat waren. Het boeiende spel en de humoristische situaties waren oorzaak, dat het gelach niet van de lucht was, terwijl het langdurig applaus aan het slot de spelers het bewijs leverde, dalt hun werk ten zeerste gewaar deerd werd. Moderne Optiek Opticien VAN DER KUIP In verband met de Gezinsweek hield ds. Koningsberger uit Am sterdam een voordracht in het Witte Kerkje over kerkgang en jeugd. De Gereformeerde kerken zijn Zondags goed bezet. Ruim 50 der gemeente gaat naar de kerk, maar hiervan luistert maar één kwart met attentie en mede leven; voor de andere drie kwart is het vrome traditie en plicht. De dienst moet echter een levend Christusgetuigenis zijn. De Her vormde kerken zitten met de zelfde problemen. Na 1945 is alle moeite gedaan de kerk tot bewust leven te brengen. Van bovenaf is een geweldig élan om kerk te zijn. Er leeft veel in de kerk, maar kerkgang? Het is moeilijk gezinnen naar de kerk te krijgen. Gemiddeld zijn er in een gemeen te 10 a 20 belangstellend, 30 laat de kinderen dopen, doet mee aa'n het kerstfeest en stuurt de kinderen naar de kin- derkerk, 50 is alleen in naam hervormd. De kerkgang is sterk afhankelijk van de voorganger. De mensen verdienen in deze tijd van hoogconjunctuur fantastische salarissen, maar hebben geen vrije tijd meer door het vele over werk. Het gevolg is dat ambts dragers in de kerk bijna niet te krijgen zijn. De verhouding ouders kinde ren (tot twaalf jaar) is over het algemeen hartelijk en innig. Er heerst een heel ander geest tus sen deze beiden dan in de jaren 1930. Ook stappen de mensen af van het twee kinderstelsel als ze een woning hebben. Opvallend is dat 50 van de beslissingen van de Chrst. Mid delbare School, nog nooit in de kerk zijn geweest of in de bijbel gelezen hebben. Alleen in zeer levende christelijke gezinnen doen de ouders iets aan de gods dienstige opvoeding der kinderen. Toch is de jeugd vatbaar voor de kerkgedachte, maar wordt door de ouders na hun twaalfde jaar aan de school overgelaten tot zij op 17- of 18-jarige leeftijd uit zich zelf naar de kerk gaan. Doch de houding van de jeugd van 1625 jaar is over het al gemeen afwijzend. Ze staan aan de kant en doen niet mee. Zij gevoelen dat de ouderen de boel in het moeras gereden hebben en hen nu willen inschakelen. Daar bedanken zij voor en staan liever aan de kant. De mens van voor 1910 was sterk principieel, de volwassenen van ongeveer 1935 sterk critisch. In 1955 ziet de mens dat het principiële niet vol te houden is in deze wereld. Deze mensen willen hun goede tijd hebben in het avontuur; zij zijn vol energie maar willen aan geen theorieën meedoen. Zij zien in de ouderen te veel schabionen in gewoonten en geloof. Alleen als uit eigen ervaring gesproken wordt over het Christendom heeft dit bij jongeren resultaat. Het aantal mensen dat tracht te leven uit roeping in God en Christus is heel klein, daardoor heeft de Christelijke kerk in de wereld buitengewoon weinig kracht. Het aantal afvalligen is ontelbaar. Wie van huis uit christelijk zijn, generen zich er vaak voor dit te tonen. Eten van de noodzakelijkheden is dat de gemeente van Christus meer een gemeenschap vormt en tot ver wezenlijking komt van de ge meenschap der heiligen door als gelovigen te proberen elkaar iets mee te geven. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Bergen Woensdag 26 Nov. sprak voor onze afdeling mevr. Ten Cate- Kozeewa over het leven der mie ren. Mieren gelijken op mensen door wijsheid en organisatie talent, zijn werklustige wezens en nooit zonder werk. Er zijn 4 tot 500 soorten, waarvan in ons land Ingezonden mededeling WAT. MunhaBPT maakt is GOED Ingezonden mededeling II geeft handen om trots od te zijn. M w m w -v m m y van 9 tot 23 October 1955. GEBOREN Cornells Pieter, z. v. G. A. Timmerman en A. C. Schmidt Jörgen Tlemen, z. v. F. Zeiler en J. R. Kouwenaar; Matthijs, z. v. M. de Pee en A. C. Nieuwland Albertus Gerardus Maria, z. v. A. G. Boots en J. C. Houtenbos. ONDERTROUWD: Jacob Bijlsma 22 jaar, 's Gravenhage, en Elisabeth Zwaan, 23 jaar Jan Genesis 64 jaar en Jannetje van Her wijnen 58 jaar. GEHUWD: Hendrik Lodder en Pieter- tje Schekkerman Zuid Afrika Alfred Johannes Borg en Héléne Joanne Hermine van der Hulst Johannes Leek en Catharina Veld; Roelf Herman de Haan en Janna Mulder. OVERLEDEN: Klaasje Heinis 78 jaar, wed. van G. Vriesman; Alida Geertruida Korn 64 jaar, wed. van P. van Diepen Fernanda Popp 70 jaar, overleden te Alkmaar Gerrit Jan Smit. 55 jaar. Geertruida Maria Houtenbos, echtg. van J. C. Beekman, 72 jaar. De grootst mogelijke sortering vindt U bij Hoflaan 2 - Bergen N.-H. ZIEKENFONDS LEVERANCIER Vrijdag-, Zondag- en Dinsdagavond te 8 uur Ginger Rogers, verleidelijker dan ooit in de spannende thriller met Stanley Baker, Jacques Bergerac en Herbert Lom. Zaterdag- en Maandagavond te 8 uur, Zondagmiddag te 2.30 uur SILVANO MANGANO in het romantische avontuur met Amedeo Nazzari, Umberto Spadar eü Ignazio Balsamo ALLE ZIEKENFONDSEN Mient 25 - Alkmaar

De Duinstreek | 1955 | | pagina 2