tf ft Gemeenteraadsvergadering Bergen V.U Mijnhardl's tabletten D"m" U R S E H HULDIGING St. Maartenfeest Groei-Camperduin K. C B. Leger des Heils T. en O» R ZORGE P0NTIAC GERRITSEN VRIJDAG 11 NOV. 1955 32c JAARGANG No. 44 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, EgmoncLBinnen en Egmond a. d. Hoef KÜCPTTT! 1\ Uw haar wordt prachtig verzorgd bij Berger Bridge - Club vierde twintig-jarig bestaan De jury voor het houdt hedenavond weer zitting in de O. L. School te Groet van 6-7.30 UUR. Het Bestuur Gen juweel DUINTAX TEL. 2005 DUINTAX TEL. 2005 DUINTAX TEL. 2005 DUINTAX TEL. 2005 HORLOGES ZONDAGSDIENST ARTSEN INeekttad ww IflfW W W' PW' UV' DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantleruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. De raadsvergadering op 28 October heeft een ander verloop ge had dan menigeen zou hebben vermoed. Dat er ondergronds echter informatie was verstrekt aan buitenstaanders, dat er iets bijzonders op til was, werd duidelijk wanneer men de publieke tribune bekeek. Onder de twintig aanwezigen waren er vei scheiden personen, die men sedert jaren aldaar niet had gezien, en die klaarblijkelijk waren opgekomen om iets bijzonders te zien en te horen. En daaraan heeft het niet ontbroken. Kapitaal en Arbeid, t.w. de vertegenwoordigers der V.V.D. en de Ambtenaren-sectie van de P.v.d.A., zorgden voor een verrassing, die echter geen effect sorteerde waar het de gang van zaken betrof. Nadat de burgemeester Dr. W. Huygens de vergadering had ge opend en het nieuwe raadslid, de heer Woldendorp, de vereiste eden in zijn handen had afgelegd, werd de vaststelling der notulen van de vorige vergadering aan de orde gesteld. De heer Van Rees Vellinga wenste enkele ver anderingen in de weergave van het door hem gesprokene, waar na mevrouw mr. Broekman aan merking maakte op de notulen wat betreft het voorstel van de heër Van Rees Vellinga in de vorige vergadering. Na te heb ben medegedeeld dat de stemmen met 6 tegen 6 staakten, stond er: ,,Het voorstel is dus verworpen." Dit was ons inziens onjuist. Zij had er Oppenheim op nagesla gen, die verklaarde, dat in nor male gevallen het staken der stemmen geen verwerping van het voorstel betekende. De bur gemeester verklaarde dat Oppen heim verouderd is, en dat men de werken, waarin de laatste ju risprudentie is opgenomen, dien de te raadplegen. In dit geval had men Helmstreit geraadpleegd. Mr. Sluis merkte op, dat even min als de practijk-jurist nog te rade gaat bij Opzoomer en Diep- huis, men evenmin thans Op penheim raadpleegt als men te recht kan bij Helmstreit, die als hoofdambtenaar bij een der mi nisteries werkzaam is, en enige jaren geleden is gepromoveerd op een zeer gunstig bekende dis sertatie over het woningvraag stuk. De burgemeester wijst er op dat het ministerie in deze quaes- tie is geraadpleegd en tengevolge Ingezonden mededeling ZENUW - HOOFDPIJN. LAXEER van het verkregen advies het voorstel als verworpen dient te worden beschouwd. De heer Van Rees Vellinga diende een motie in om deze quaestie thans in stemming te brengen, doch de burgemeester achtte deze motie in strijd met de wet, zodat zij terzijde werd gelegd. Daarmede zou men kunnen verwachten, dat het tramdebat van de baan was, doch de heer Broersma vroeg het woord om namens de meerderheid van de Raad een verklaring af te leg gen. De heer Van Rees Vellinga protesteerde, doch de burgemees ter verleende de heer Broersma het woord, waarna hij de Ver klaring, afgedrukt in ons num mer van 4 November ten gehore brengt. De burgemeester vroeg of de Raadsleden behandeling dezer verklaring wensten, wat met 8 tegen 5 stemmen werd afgewe zen. Vervolgens las hij het adres voor van het Tramcomité en vroeg of de leden daarover wil den spreken. Ik wil gaarne schorsing der vergadering, antwoordde de heer Van Rees Vellinga, doch dit werd eveneens met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Dan wil ik nu wel iets zeggen over de ver klaring van de heer Broersma, verklaarde de heer Van Rees Vellinga, doch de burgemeester merkte op, dat hij zulks niet kon toestaan. En dan staat de heer Van Rees Vellinga op, en knoopt zijn colbert toe. Mevrouw mr. Broek man verrijst eveneens van haar zetel en zegt: Waar zitten we hier voor! Ook zij pakt haar pa pieren en begeeft zich met haar partijgenoot naar de uitgang. De heer De Beurs vroeg op wanho pige toon of de burgemeester het wilde doen voorkomen alsof de Raadsminderheid haar eed schond, doch de burgemeester negeerde zijn opmerking, waarna ook hij uit de Raadszaal ver dween. De heer De Graan, die zijn ene buurman kwijt was, voel de zich blijkbaar wat eenzaam en zonder zijn gewone zwijgen te verbreken trok ook hij weg. Dr. Hemelrijk stond daarna op, be woog zich even voor de perstafel om enkele woorden te uiten tot de persmensen, ging naar zijn plaats terug, en maakte een ge baar tot Mr. Sluis, en ging de Raadzaal uit. Een ogenblik daar na begaf ook Mr. Sluis zich bui ten de Raadzaal. Wat daar nu in het conclave buiten de Raadzaal verhandeld is, ontgaat aan de gene die er niet bij was. Het is genoeg als men weet, dat de enige die op zijn schreden terug keerde, n.l. Mr. Sluis, tegen het einde van de vergadering ver klaarde, het te betreuren dat de minderheid geen gelegenheid had gekregen haar mening kenbaar te maken. (Toen deze aangele genheid tevoren in stemming was gebracht behoorde de heer Sluis echter tot de tegenstemmers!) In zijn antwoord verklaarde de burgemeester dat als de meerder heid geen discussie wenst, hij verplicht is zich daarbij neer te leggen. Persoonlijk was hij van mening de minderheid te laten uitspreken. Onderwijl de geleidelijke uit tocht uit de Raadzaal zich af speelde ten aanschouwe van de aanwezigen, ging de burgemees ter onverstoord verder met het behandelen van de agenda. Door het ontbreken van de heren Van Rees Vellinga en Dr. Hemelrijk, die nog al dikwerf het woord voeren, was voor de behandeling van de rest der agenda aanzien lijk minder tijd nodig. Een voor stel om twee leningen, één groot 850.000.— en een tweede groot 150.000.—, beide tegen 3y2 aan te gaan, werd na toelichting aangenomen: 800.000.zullen worden bestemd voor bouw en inrichting van het bejaardenhuis; de resterende 200.000.zijn bestemd voor de in 1956 geraam de investeringen der gemeente. Tevens werden de geldelijke ver plichtingen gegarandeerd voor de Stichting Bejaardenzorg Ber gen, die het gebouw zal beheren, tot een bedrag van 500.000.—, voor een tijdperk van veertig jaren. Ook werd de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1956 aangeboden. Ter realisering van de gepro jecteerde zandweg ten noord oosten van de Dr. Van Peltlaan, werden met de heer R. Masch- mayer te Bergen een overeen komst van aankoop en een van grondruil aangegaan. Van de Kapsalon TELEFOON 2104 heer Hauber te Amsterdam werd een terreinstrook aan de Natte- weg aangekocht, groot 290 c.a. voor de prijs van 1..terwijl van het aannemersbedrijf „Labo- ra" te Castricum een terrein- strook langs de Oude Bergerweg werd aangekocht voor ƒ1. Het in orde brengen van dit laatste terrein zal de gemeente 500.kosten. Tenslotte werd voor het verbeteren der centrale verwarming aan de Van Ree- nenschool een crediet verleend van 640.70. Voordat Vrijdagavond de re petitie van De Stem des Volks onder leiding van de dirigent, de heer P. Heynz uit Amsterdam aanving, nam de voorzitter, de heer Poldervaart het woord om mede te delen, dat hij en zijn me debestuurders Zondags te voren een bezoek hadden gebracht aan hun medelid mevr. Krab, die op die dag haar tachtigste verjaar dag vierde, om haar uit naam van „De Stem" geluk te wensen. Maar bij haar woning gearri veerd vonden zij daarbuiten reeds een hele rij van personen, die al len met hetzelfde doel gekomen waren en die geduldig hun beurt afwachtten om stuk voor stuk naar binnen te kunnen gaan. Onderwijl zij zich gehoorzaam in de rij schaarden om hun beurt af te wachten, werd het hun dui delijk, dat een huldiging thans te veel tijd zou vragen, en besloten zij zich tot de gelukwensen te be palen, om de jarige Vrijdagavond in de besloten kring van ,,De Stem" te huldigen. Hij wees er hierbij op, dat dank zij de goede gezondheid die mevrouw Krab geniet, zij in de drie-en-twintig jaren dat zij lid is van „De Stem", geregeld de repetities bijwoont, en in de omgang met haar medele den aller sympathie geniet. „Het hoofdbestuur, aldus de heer Pol dervaart, heeft daarin aanleiding gevonden u te benoemen tot lid van verdienste, waarvan u bij gaande oorkonde wordt overhan digd. Wij hopen dan ook, dat het u gegeven moge zijn nog vele ja ren in gezondheid aan onze werk zaamheden deel te nemen." Ver volgens werd onder leiding van dirigent Heynz de jubilaresse door de leden een lied toegezon gen. De Stem des Volks in Bergen beschikt over goede krachten, maar evenals andere verenigingen op cultureel gebied zou ze gaar ne wat jongere krachten in na ir gelederen zien. Misschien is dit een gelegenheid voor de jongeren om zich eens af te vragen of ook zij niets voelen voor de practische beoefening van de zang. De heer J. Vasbinder (121 /2 jaar voorzitter) gehuldigd De feestelijkheden in verband met het twintig-jarig bestaan van de Berger Bridge Club, die be gonnen waren met driehoekswed strijden op 1 October en met een grote open drive op 15 Oc tober, werden Vrijdagavond voortgezet met een drive voor de leden. Elk der honderdveertig leden ontving een fraaie prijs. De avond werd o. a. bijge woond door de heer D. Waster- val, voorzitter van het district Noord-Holland Noord van de Nederlandse Bridgebond. Deze complimenteerde de vereniging met haar vierde lustrum en bood een aantal prachtige plastic bords aan. Spreker memoreerde o. a. de grote veranderingen, welke zich na de oorlog in de bridge- wereld hebben voorgedaan. Verder bood de heer Lambalk namens de R.K. Alkmaarse Brid ge Club zijn gelukswensen aan en deed dit vergezeld gaan van een keurig vaantje. Voorts waren er nog bloemen ingekomen van de vereniging „Ons Genoegen" uit Egmond aan Zee en van „Ericas" uit Castricum. Zaterdagavond kwam de ge hele B. B. C.- familie bijeen in de dancing van „De Rustende Jager" waar tot middernacht ge danst werd met muziek van de band van de heer Sombroek. Als conferencier trad op de heer Bau- mann uit Haarlem. Hierna gingen allen aan tafel in de voorzalen van „De Rus" voor een buitengewoon goed ver zorgd souper. Voorzitter J. Vas binder huldigde hier de leden, die de vereniging in 1935 hebben opgericht en nog steeds lid zijn, t. w. de heer en mejuffrouw Sombroek en de heer J. de Lan ge. Zij kregen een herinnering aangeboden. Tijdens het souper sprak de heer C. Hoogvorst namens de leden de heer Vasbinder toe in verband met diens twaalf en een half-jarig voorzitterschap der ver eniging. Hij deed dit met zeer goed gekozen woorden en bood enige fraaie geschenken aan. Verder spraken nog de heren O. Visser, J. Lind, H. Slotboom, G. Diesfeldt en L. H. Polak. Tegen half drie 's nachts nam voorzitter J. Vasbinder voor de laatste maal het woord en be dankte een ieder, die tot het slagen van de feestelijkheden had meegewerkt en hoopte allen bij het vijf en twintig-jarig bestaan der vereniging in 1960 terug te zien. Zaterdaghiiddag werd in de tentoonstellingszaal van het K.C.B. een expositie van werken van amateurs uit Bergen en om geving geopend met een rede van de voorzitter, de heer D. de Wolff Peereboom. Een bonte verscheidenheid van producten, waarin naast de draadfiguur en de hyper-moderne compositie in zwart en wit, schilderijen in olie verf, aquarellen, tekeningen, knipsel en pastel, naast plastie ken voorkomen, leggen getuigenis af van het feit, dat de neiging tot de beoefening der beeldende kun sten in de contreien van Bergen wel levendig is. De exposities van de werken der leden van het K.C.B. schijnen als een prikkel te werken op de bezoekers en zo doende de mogelijkheid te ope nen dat sluimerende talenten tot ontplooiing komen. Op 1 November vond in het Dorpshuis een bijeenkomst plaats van het Leger des Heils onder leiding van Brigadier Gladpoot jes van het hoofdkwartier te, Am sterdam, ten einde het feit te her denken dat door de heer en me vrouw Van der Hilst tien jaar ge leden met hun arbeid in de bui tenpost Bergen werd begonnen. De heer Van der Hilst deelde mede dat men aanvankelijk wat tegenstand had ontmoet, doch dat deze geleidelijk was geweken. Aan het slot der bijeenkomst droeg Brigadier Gladpootjes de Legervlag over aan de post Ber gen, welker leden zich om de vlag schaarden ten einde hun verbon denheid met het werk van het Le ger te demonstreren. Een spreek koor van een elftal kinderen ver leende bij de plechtigheid zijn medewerking. m H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen hebben wederom dertien onbekende speciale foto's van j3e vier Prinsessen willen bestemmen voor de Prinsessenkalender 1956 van „Pro Juventute". De foto's zijn genomen door Z.K.H. Prins Bernhard en enkele Zijner vrienden. Deze nationale Prinsessenkalender is wel heel aan trekkelijk en keurig verzorgd. Het is een juweel. Kinderen-vi-moei 1 ijkhetierr beschermer er neuriet is het sympathieke doel ten bate waarvan de kalendei verkrijgbaar is bij alle Verenigingen en Afdelingen „Pro Juventute". U bestelt toch deze bijzondere kalender Waar niet verkrijgbaar is toezending per post mogelijk na ontvangst van f 2,75 per kalender op postgiro 51.74.00 (of per postwissel) t.n.v. de Kalenderactie „Pro Juventute". Prinses Margrietstraat 17, Amster dam (Z II). In de duinstreek verkrijgbaar bijMr. J. N. Alblas, Maesdammerlaan 7, Bergen, Tel. 2670. Prijs-: f 2.75. In het Octobernummer van T. en O.'s verenigingsnieuws vindt men het verslag van de Jaarver gadering op 2 September gehou den, benevens een beschrijving van de receptie op 4 October, ter gelegenheid van het tienjarig be staan van T. en O. De Reisver- eniging en de Damclub laten weer van zjch horen, terwijl ook de Jubileumfeestavond wordt her dacht. De dames Grijspaarde, Scholten, Van Hattem en Van der Berg, hebben een naaicursus opgericht, terwijl de deelname aan de Engelse cursus onder lei ding van de heer De Rhoter zó groot is, dat deze over twee avonden moet worden verdeeld. Dinsdag 22 November hoopt de auteur Antonie van Kampen in het verenigingsgebouw een lezing te houden over zijn „Reis naar de top der wereld, Groenland." Op 26 Januari en 12 April 1956 hoopt het bestuur weer feestavon den te houden. Zaterdagavond was de nieuwe vloerbedekking in het gebouw der vereniging gelegd, zodat de planken van de vloer* thans be dekt zijn. Dit geeft aan de zaal een warmer aanzien. VOOR COMFORTABEL RIJDEN geven wij service met de fabrieks nieuwe Amerikaanse Dorpsstraat 41 - Bergen met automatische schakeling. SPECIAAL IN TROUWRIJDEN GEVAARLIJK KINDERSPEL Dinsdagmiddag 8 Nov. om streeks half vier had op de Dr. van Peltlaan een ongeluk plaats dat aan een vierjarig jongetje uit Alkmaar het leven kostte. Terwijl werklieden bezig waren een kabel te leggen voor de straatverlichting, hieven onopge merkt kinderen bij wijze van spel de voorstang van de kabeltrekker zo hoog op, dat de haspel er af ging en de voorstang met een klap terugsloeg, met het noodlot tig gevolg, dat een der kinderen getroffen en gedood werd. Van schuld bij het personeel kan hier niet gesproken worden. Ouders, leert Uw kinderen, dat werktuigen langs de weg geen speelgoed zijn. BERGEN 13 November Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 13 November Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g, K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1