ft ft lWermogène Culturele Dag Noordholland 1955 GERRITSEN Nieuw ingerichte Boekhandel w iflF v V Pft» W VRIJDAG 18 NOV- 1955 32e JAARGANG No. 45 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoor 1, Schoorldam, Groet, Camperduin, Ëgmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In verband met de te verwachten St. Nicolaasdrukte verzoeken wij de adverteerders hun advertentie 1 dag eerder klaar te maken Onze colportrice komt U reeds Maandag bezoeken. De Uitgever Maandag 14 Nov. vond de tweede culturele dag Noord-Hol land plaats te Bergen in De Rus tende Jager. De eerste culturele dag werd gehouden in Febr. 1954 en stond in het teken der tot standkoming van de Culturele Raad Noordholland. Het was dan ook voor het eerst dat deze raad zo'n dag organiseerde. Onder de aanwezigen bevon den zich de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordhol land Dr M. J. Prinsen en echtge note, leden van de Gedeputeerde Staten, vertegenwoordigers van het Prins Bernhardfonds en afge vaardigden van diverse organisa ties. De lijst der ruim tweehon derd aanwezigen toonde deelna me van vele kringen uit Noord holland. De burgemeesters waren sterk vertegenwoordigd. Mr A. F. Kamp, voorzitter van de Culturele Raad Noordholland, die op medisch advies enige we ken rust moet houden, was afwe zig, doch gaf telegrafisch blijk van zijn medeleven. Het is niet de bedoeling de cul turele dagen altijd in Bergen te houden. Deze zullen plaatsvinden over geheel Noordholland. Zij be doelen ontmoetingspunten te zijn voor diegenen, die zich interes seren voor het culturele leven, zij bieden de zo nodige uitwisseling van gedachten en ervaringen en de gezamenlijke bezinning. Nadat het Brandweerkoor Ber gen enkele liederen ten gehore had gebracht, volgden zes korte inleidingen over het culturele werk in de provincie. Mevrouw N. VisLeguit, oud-voorzitster, der Ned. Bond van Plattelands vrouwen te Venhuizen sprak over het culturele leven ten plattelan- de in Westfriesland. Door het toenemend verkeer is het platte land veeleisender en critischer geworden ten opzichte van zijn cultureel leven. Waar vroeger de avonden van de vereniging tot Nut van 't Algemeen, eenvoudi ge avonden door eigen krachten gevuld waren, heeft men nu ont wikkelingsavonden met genodig de sprekers en heeft het Nut di verse afdelingen er bij gekregen zoals: floralia, bibliotheek, spaar bank en tentoonstellingen o.a. van kantwerksters, zang-, toneel-, gymnastiek-, sportverenigingen en fanfares bevorderen de zelf werkzaamheid, terwijl de con coursen een sterke stimulans vor men. De Vrouwenverenigingen geven lezingen en cursussen op velerlei gebied. Dam- en schaak clubs hebben overal hun liefheb bers. Al dit werk heeft te kampen met financiële moeilijkheden en gebrek aan buurthuisjes. Mis schien zouden deze met subsidie gebouwd kunnen worden. West friesland kent nog tal van oude gebruiken: de volksdansgroepen, het vlaguitsteken door de buren bij trouwen of 50- en 60-jarige huwelijksfeesten; de bruidsuitzet bekijken door de buurvrouwen; kraamvisite door alle buurvrou wen tegelijk; de Abrahams, grote gevulde boterkoeken die op een plank worden binnen gebracht bij 50ste verjaardag, liefst 's nachts prompt om twaalf uur. Bij de 60ste verjaardag komt Isaac en op de 70ste Jacob. Ook Sint Maarten en Palmpasen worden nog door de jeugd gevierd. De tweede spreker Drs. A. Kaan adj. directeur van sociale zaken te A'dam, behandelde het culterele leven van de gewone man in de hoofdstad. De cultuur is veelzijdig. We kennen een bouw-, muziek-, woon-, spreek- cultuur en nog vele anderen. Maar wie is nu de gewone man. Spreker ontdekte deze toen hij bij het scheren in de spiegel keek. In de grote stad zijn veel cultuur consumenten en het is daar lo nend cultuur als broodwinning te brengen. Volgens de belasting statistieken gaat de belangstelling successievelijk uit naar: bioscoop, sport, toneel, concerten, tentoon stellingen. In de officiële biblio theken te A'dam staan 300.000 lezers ingeschreven. Dit alles is passieve vrije tijdsbesteding, doch eist toch geestelijke inspanning. Eigen bijdragen worden geleverd in toneel-, zang-, muziek- en sportverenigingen. Cultuur acti vering vindt plaats door ongeveer 22 stichtingen o.a. Kunstkring voor Allen, De Violiers, Ned. Theatercentrum, Instituten voor Arbeidersontwikkeling, Pauze concerten, Stichting kunstmaand, Volksuniversiteit, Volkshuizen enz. In A'dam wordt door de overheid 5.000.000 per jaar be steed aan cultuur. Op de scholen brengt men muziek, film en to neel, in de wijken tracht men door subsidiëring van concerten en tentoonstellingen activerend te werken. Het laatste experiment op dit gebied is cultuur brengen waar publiek is n.l. in wachtka mers van klinieken en de open bare straat. Als derde spreker kwam aan het woord de heer W. Spaans uit Waterland. Deze vertelde van het culturele leven onder de plat telandsjongeren. Het platteland kent twee jongerenorganisaties: de Plattelands Jongeren Gemeen schap en de Jongeren Maat- schapp. v. d. Landbouw. Waar deze laatste vroeger een aspirant leden vereniging was voor de Maatschappij v. d. Landbouw, en zich eigenlijk alleen met proble men van opleiding voor de land bouw bezig hield, is dit de laat ste jaren geheel veranderd door het toetreden van jongeren, die niet werkzaam waren in de land bouw en de toetreding van de meisjes. Nu hebben beide jonge ren-organisaties een fusie aange gaan, en zijn een ontmoetings punt waar jongens en meisjes van vijftien jaar en ouder elkaar le ren kennen op andere wijze dan in café en dancing en de alge mene ontwikkeling bevorderd wordt door toneel, spel, decla matie, inleidingen over reizen, de natuur, de omgang tussen jon gens en meisjes, het vakkundig maken van producten enz. De zelfwerkzaamheid wordt bevor derd door discussies in werkgroe pen met tot slot uitbrengen van een verslag; door röle-playing e.d. Tweemaal 's jaars gaat het naar de stadsschouwburg in Am sterdam. Dit jaar staat de opera Faust op het programma. Verder zijn er ontwikkelingscursussen, uitwisseling en het bezoek aan de volkshogescholen wordt gestimu leerd. Gezellig wordt St. Nico- laasavond tezamen gevierd. Dat is een heerlijke ontspanning an ders word je tureluurs van al die cultuur. Natuurlijk zijn er moei lijkheden. Om te beginnen een lege kas, dan te weinig leden door gebrek aan tijd der jongeren, die diplo ma's moeten veroveren om later met succes de strijd om het be staan te voeren. Naast deze twee verenigingen werken de kerkelij ke verenigingen en Oud-leerlin genvereniging en Bond van Oud leerlingen van Huishoud- en Landbouwschool. De vierde spreker was mr H, J. Wijtema, burgemeester van Alkmaar, die het culturele leven in een provinciestad behandelde. Hij liet in het midden of kerke lijk leven, sport en onderwijs tot het culturele leven gerekend kun nen worden, en zag als taak voor de provinciestad de verbinding te zijn tussen de grote stad en het platteland en vice versa. De gemeente moet materiële mogelijkheden scheppen voor de cultuur door o.a. te zorgen voor goede accommodatie en door met subsidies daar te steunen waar het verantwoord is. Er zal aan bepaalde eisen voldaan moe ten worden voor subsidie ver leend wordt. Het gemeentebe stuur moet zorgen voor stimule ring en samenbundeling van de cultuur. Mevr. J. BruinemanKaars garen, muziekrecensente, woon achtig in het Gooi, bezag de cul turele ontwikkeling aldaar door een forensenbril. Waar vroeger het Gooi de slaapkamer van Am sterdam genoemd kon worden, en in de Gooise dorpsgemeenschap pen de cultuur in handen was van de notabelen en op de sociëteit werd beoefend, veranderde dit toen de arbeidsvoorwaarden ver beterden en meer vrije tijd ter be schikking kwam. Het moderne vervoer zorgde voor de verlos sing uit het isolement. De grote stad trok veel werkkrachten aan, maar deze bleven in hun dorpen wonen. De radio kwam en sleur de de bevolking omhoog. In Hui zen, een nog gesloten dorpsge meenschap bloeit het amateuris me. In Laren ook nog wel, maar de kunstkringen der vakmensen hebben er de overhand, zodat hier de Gooise academie voor kunsten ontstond. In Naarden hebben de vestingbewoners hun Ned. Bachvereniging en de Han- delvereniging, terwijl de forensen (buiten de vesting wonende) het in A dam of Hilversum zoeken. Bussum heeft veel amateurver- enigingen, maar het gaat er moei lijk. De voorstellingen worden vaak slecht bezocht. In Hilver sum is een rijk cultureel leven, gesteund door het gemeentebe stuur. Maar deze steun baat niet, evenmin als die van kunstenaars en pers als de mensen zich niet bewust zijn van hun taak: kennis te nemen van wat er geboden wordt. De laatste in de rij sprekers was de heer J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de Vel- ser gemeenschap, die het cultu rele leven in een nieuwe indus triestad (Velsen) belichtte. De gemeente Velsen bevat: Santpoortdorp en -station waar veel gepensioneerden en forensen wonen, Driehuis met een meer R.K. inslag, en waar Kader Hoogovens woont; Velsen, dat vroeger een vissersdorp was, maar waar niet veel meer van te bespeuren valt, Velserbeek met forensen en kader hoogovens, IJmuiden, met veel arbeiders, IJmuiden West de kern van de visserij, en Velsen Noord, waar meest arbeiders wonen. Met Be verwijk en Heemskerk vormt de gemeente Velsen het IJ-mond met een eigen problematiek. De bevolking telt 100.000 zielen, en zal er over vijf en twintig jaar waarschijnlijk 275.000 tellen. De ze snelle aanwas van buiten af brengt moeilijkheden mee. Er zijn in het IJ-mond weinig streekge bonden uitingen. Alleen St. Maarten en Vlaggetjesdag als cie vloot uitvaart. Hoe moet deze zo snel aangroeiende bevolking tot gemeenschapsbesef komen? De Stichting Velser gemeenschap werkt met het gemeentebestuur samen, doch geeft op eigen ini tiatief leiding. Men tracht er de verenigingen in secties te bunde len, b.v. muziek, toneel, oranje verenigingen en gezamenlijk wed strijden te houden. Daarnaast is een volksmuziekschool met groot succes opgericht en een Kunst kring tracht de mensen plaats gebonden te maken, de kunst in eigen plaats te doen zoeken. De Volksuniversiteit geeft zijn - cur sussen, doch het ploegenstelsel van de groot-industrie is een gro te rem voor de ontwikkeling van het cultuurleven. De sectie so ciaal werk is de plattelanders, die in het nieuwe IJmuiden met zijn hoogbouw komen wonen, behulp zaam bij het zich veroveren van een wooncultuur. De begroeüngs- avonden (4 x 's jaars), voor nieuw ingekomenen in de gemeente, verschaffen deze nieuwelingen de nodige inlichtingen over de di verse mogelijkheden tot aanslui ting bij een vereniging, het tre den dus in een gemeenschap. Na de warme maaltijd op de Volkshogeschool waar de onder linge discussies niet van de lucht waren, werd de middag begon nen met het luisteren naar het mondharmonicatrio ,,Trio Phil- harmonica", dat in Zwitserland de 2e prijs behaalde op het inter nationale mondharmonica-con cours. Hierop volgde het optre den van een accordeon-orkestje onder leiding van de heer E. W. F. Gest Jr., dat zijn gehoor ge heel uit de waan hielp dat de ac cordeon maar het schipperskia- vier zou zijn. In de hieraan volgende discus sie naar aanleiding van de des morgens gehouden inleidingen, kwamen nog de volgende punten naar voren: Wil men de behoefte aan cultuur wekken dan moet daarmee bij de jeugd niet ge wacht worden tot zij het voortge zet onderwijs volgt. In de practijk blijkt dat men dan al te laat is om de jeugd cultureel te beïnvloeden. Dit moet reeds op de lagere school beginnen. Ook bleek dat waar hoofd der school, onderwij zer of leraar zelf actieve belang stelling voor deze materie had, de leerlingen hier ook wakker voor werden De practijk heeft ook uitgewezen dat hoe groter de activiteit van de overheid op dit gebied is, des te kleiner de activi teit van de mensen wordt. Het wordt ten hoogste tijd dat de overheid zich beraadt hoe de sub- sidiriëng moet plaatsvinden en dat de cultuur niet de sluitpost op de begroting wordt. Na de discussie trad het man doline-orkestje „II Mandolino" onder leiding van de heer B. Pommerel op en de leerlingen der Hoornse Volksmuziekschool on der leiding van W. ter Burg. s Avonds had het concert plaats van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam, terwijl Wim Noske als solist optrad. UURWERKEN ARBEIDERS TONEEL VER ENIGING „BERGEN". Zaterdagavond werd bij Nieu- wendijk door de Arbeiders To neel Vereniging „Bergen" een opvoering van „Honderd Meis jes op hol klucht in drie bedrij ven van Joop Spit, onder regie van de heer H. Beeldman. In deze klucht wordt een jongmens, de zoon van een rijke fabrikant ten tonele gebracht, die er toe is gebracht om woning te Amster dam te verwisselen voor een klei ne woning in het dorpje Ploeter- wolde, waar hij voorgeeft straat arm te zijn, ofschoon hij er ook daar nog een huisknecht op na houdt. Een meisje uit Amsterdam dat vues op hem heeft, is zijn adres te weten gekomen en komt hem opzoeken, maar wan neer zij verneemt dat hij straat arm is keert ze woedend naar huis terug. Onderwijl is er aan talrijke jongedames een kennisge ving gestuurd, dat de twee eer sten die hem zullen bezoeken een nieuwe automobiel zullen krijgen, wat tot gevolg heeft dat als eer ste de dochter van de loco-bur gemeester binnenkomt, gevolgd door een paar mensen die als broer en zuster, met hun moeder in een woonwagen buiten het dorp huizen. Onderwijl komt er bericht dat uit Amsterdam een autobus met honderd jongedames op komst is. De komische situa ties die daarvan het gevolg zijn, deden de aanwezigen herhaalde lijk schaterend lachen. De spelers, die onder leiding van de heer Beeldman heel wat werk van hun rollen hadden gemaakt, oogstten aan het slot van de avond een daverend applaus. Voor persoonlijk Kapsel Kapsalon T. EN O. Door samenwerking van de buurtvereniging T. en O. en de stichting het Dorpshuis zullen verschillende kinderclubs georga niseerd worden op Woensdag en Zaterdagmiddagen in het ge bouw van T. en O. Op Zaterdagmiddag: meisjes- handenarbeidclub voor 8i tot en met 12-jarigen van half vier tot vijf uur. En knutselen voor 6- en 7-jarigen van twee tot half vier. Op Woensdagmiddag: kleu tergroep voor 4- en 5-jarigen van twee tot half vier en jongenshan- denarbeid voor 8- tot en met 12- "jarigen van half vier tot vijf. Woensdag 23 Nov. wordt er begonnen. Wie doet er mee? Drastische maatregelen tegen clandestiene bewoning! Ondanks vroegere waarschu wingen komt het nog steeds voor, dat zomerhuizen e.d. worden ver huurd, zonder dat de betrok kenen een vestigingsvergunning hebben. In enkele gevallen zijn zelfs schuren verhuurd, die vanzelf sprekend bij lange na niet aan de vereisten voor bewoning voldoen. Meestal handelen de verhuur ders uit winstbejag. Het komt echter ook voor, dat uit medelij den woonruimte tijdelijk ter be schikking wordt gesteld. Diverse gevallen hebben reeds onaangename consequenties ge had, waardoor de „clandestiene" bewoners op straat kwamen te staan en de gemeente voor on derdak moest zorgen. Burgemeester en wethouders hebben thans besloten in de ge vallen, dat de verhuurders of zij die „uit medelijden" onderdak verschaffen aan personen, die geen vestigingvergunning hebben en dientengevolge op straat ko men te staan, over te gaan tot de drastische maatregel van invor dering van het betrokken gezin of de betrokken personen in de woning van de hoofdbewoner verhuurder. Een paar maanden is de boek handel De Haan in de Stations straat gesloten geweest en zagen de klanten zich genoopt hun schreden naar de expositiezaal van het K.C.B. te richten wan neer zij er toch moesten wezen. In het inwendige van de winkel, die netjes met een gordijn voor deur en raam aan de blikken der voorbijgangers was onttrokken, werkte een binnenhuis-architect met zijn helpers uit alle macht om binnen de bestaande ruimte het innerlijk een geheel ander aan zicht te geven en hierin is deze artist wonderlijk goed geslaagd. Hij heeft de wanden met kasten bekleed zodat er heel wat boeken, papiersoorten en andere tot de kantoorboekhandel behorende be nodigdheden zijn tentoongesteld, zonder dat zij teveel ruimte in nemen. Een keur van vulpen houders in een aparte kast, reek sen van ballpoints, postpapier en papiersoorten, inktsoorten plak middelen en kantoorboeken doen de bezoekers zien, dat er maar weinig is dat hier niet gekocht kan worden. Een nieuwe afdeling n.l. die der kantoormachines is thans aan de zaak toegevoegd. Het geheel in zachte kleuren ge houden schept in deze winkel een stemming van harmonie en wel behagen, die er toe zal bijdragen om het succes van deze zaak te doen toenemen. JUBILEUMVOORSTELLING ST. JAN. Woensdag 9 November vierde de R.K. Toneelvereniging St. Jan haar vijf-en-twintig jarig jubi leum op de planken met de op voering van het toneelstuk „Zand of Klei" door Henri 't Sas, voor een stampvolle zaal, die in ge boeide aandacht herhaaldelijk blijk gaf van haar medeleven met de spelers op het toneel. In dit toneelstuk worden de lotgevallen uitgebeeld van Driek van Baal, een pronte boerenjon gen van zes en twintig jaren, zoon van een kleine zandboer, die een huwelijk heeft gesloten met een boerendochter, die tien jaar ouder is, en die behoort tot een welgestelde boerenfamilie, die een boerderij op de kleigrond be woont. Na zijn huwelijk heeft hij met zijn vrouw, Hildje, een boer derij betrokken, maar hij heeft het niet naar zijn zin. Hij is op huwelijkse voorwaarden ge trouwd, en daar zijn vrouw het geld inbrengt, en hij slechts over een spaarbankboekje met acht honderd gulden beschikt, deelt zijn vrouw de lakens uit in huis en is hij niet veel meer dan een onbetaalde knecht. Een scharen slijper en zijn vrouw, die met hun kaduke slijpmachine het land doortrekken, en die de nacht in de hooischuur hebben doorge bracht, raken 's morgens met hem aan de praat en geven hem de raad een testament te laten op maken, waarbij de langstlevende het erfrecht zal toegewezen wor den, opdat hij, wanneer hij on verhoopt zijn vrouw door de dood zou verliezen, niet zonder middelen van bestaan zal raken. RHEUMATIEK... Hij zit daar danig over in de put, want zijn vader wil zich in een gesticht inkopen en daar hij het benodigde geld niet bezit, klopt hij daartoe bij zijn zoon aan, die hem echter teleur moet stel len, want hij bezit het benodigde geld niet, en van zijn vrouw kan hij het niet los krijgen. Maar de scharensliep, die Driek reeds als jongen van acht jaar van de verdrinkingsdood heeft gered, weet raad. Hij zegt, dat Driek een paar dagen op bed moet gaan liggen, voorgevende dat hij ziek is. Dan zal de familie van zijn vrouw wel toegeven dat er een testament gemaakt wordt, uit vrees dat haar anders de acht honderd gulden die hij op de spaarbank heeft zal ontgaan. Zo gezegd, zo gedaan, doch onder wijl Driek te bed ligt begint de honger hem te plagen en ofschoon de dienstbode, die op zijn hand is, hem stillekens wat voedsel brengt, is dit voor de gezonde boerenknaap toch niet genoeg. Als zijn vrouw thuis komt, ver gezeld van haar broer, de klei boer Simon Robbe, die notabene ook nog de boekhouding van de boerderij der jonggehuwden ver zorgt, wordt de tafel met een ZONDAGSDIENST ARTSEN MeekOad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel, 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Dames |J R S E M TELEFOON 2104 Ingezonden mededeling Uw tergende winterkwaal legt het at tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. BERGEN 20 November Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL KOEDIJK 20 November Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1