ff 99 URSEM R.K. VROUWENGILDE HAMEA Blijf meester Vereniging van Plattelandsvrouwen M A R A N ATH A- KW A RTET GERRITSEN Leger des Heils Barchem-groep w w W VnflriFfr VRIJDAG 25 NOV, 1955 32e JAARGANG No, 46 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Maandagavond 21 Nov. hield de Ver. van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst in de serre van De Rustende Jager, waarin Ma rijke van Raephorst een lezing hield over: Het werken in een groot warenhuis. De schrijfster Marijke van Raephorst kreeg om streeks 1930 het verzoek enkele verhalen te schrijven spelend in een groot warenhuis. Waar zij haar opleiding gekregen had voor de boekhandel en bibliotheek sol liciteerde zij in 1931 voor de af deling boekhandel en bibliotheek van de nieuw te openen Bijenkorf te Rotterdam, om zodoende het leven en werken in een groot wa renhuis uit eigen ervaring te le ren kennen. Het feit dat zij er zes jaren werkzaam bleef, bewijst wel dat het geen onaangename ervaring was, nadat de eerste aanpassing was verkregen. Het werk was aantrekkelijk door de grote variatie iedere dag en het typische publiek, dat voor een groot deel niet de afdeling boe ken betreedt uit belangstelling voor het boek, maar omdat het nu toch eenmaal in het warenhuis rondneust. De sport is nu om van deze mensen zo mogelijk boek liefhebbers te maken, of ten min ste belangstelling voor het boek te wekken. En wat dat betreft kunnen de grote warenhuizen door de beschikbare ruimte en het grote kapitaal dat er achter staat, hun klanten meer bieden dan een gewone zaak, b.v. literaire avon den, boekenmarkten, een zestali- ge bibliotheek, tentoonstellingen enz. Het gehele personeel werd in klasseverband door één dame, die l iervoor een buitenlandse oplei ding genoten had, geïnstrueerd. Gesproken werd o.a. over psy chologie, diefstal van het publiek enz. Opmerkelijk is dat sinds de sociale voorzieningen zoveel be ter geworden zijn ook deze dief stallen minder voorkomen. Ook hadden er besprekingen per vak afdeling plaats, die uit lessen be stonden voor de kunstafdeling b.v. gegeven door een etser, een pottebakker, een glasblazer, enz. Deze lessen hadden minder de algemene ontwikkeling van de verkoopsters tot doel dan wel het kunnen komen tot een levend ge sprek met de klant. Voor de oor log werd iedere vreemde taal, die gesproken werd apart gehono reerd, wat voor de jonge ver koopsters vaak een sterke stimu lans was om in hun vrije tijd ta len te leren. Er was een perso neelsvereniging: „de Zwerm", waarvan de leden „de bijen" heetten en het verenigingsblad heette: „Bij en Korf". Hierin mocht elk lid vrij schrijven, mits op prettige toon gesteld. Dit was het enige middel waarop het per soneel iets kenbaar kon maken aan de directie, verder was het contact gelijk nul. Het warenhuis is een zeer zakelijk bedrijf, waar de mens ondergeschikt is aan de waar, die verkocht wordt. Een kundig en goed personeelschef is een zegen voor het personeel, hoewel hij altijd met één been in de zakelijkheid van het waren huis staat. Na de oorlog zijn de arbeids toestanden ook in het warenhuis sterk verbeterd. De hele opzet is democratischer geworden. Er is een betere salarisregeling ontwor pen, waarin toch de sport van het verkopen gehandhaafd blijft. Bij het aanstellen van personeel wordt meer selectie toegepast en gebruik gemaakt van psycho techniek en graphologie. Er is een medische zorg en voorzorg (o.a. doorlichten), een sociaal werk ster, een chef feest-commissie voor persoonlijke feestdagen van het personeel, een pensioenfonds. KAPSEL!! Er worden lessen gegeven in re kenen, taal, spraakkunst, bedrijfs- gymnastiek enz. Voor alle afde lingen zijn tegenwoordig vakdi ploma's vereist. Dan is er het re creatieoord, het kasteel „de Plas sen te Vinkeveen, met zijn mooie tropische plantentuin. Hier kan het personeel van de Bijenkorf goedkoop zijn vacanties en week ends doorbrengen, terwijl er ook ontspanningsavonden gegeven worden in de grote zaal waar goede muziek en voordrachten gegeven worden. In het recrea tieoord maakt ieder deel uit van de gemeenschap en leert men er zijn medemens van uit een ande re hoek bezien. Vele van haar ervaringen legde de schrijfster neer in haar twee boeken voor jonge mensen n.l. „Voor de tweesprong" en „Klein als sterren". Vooral in dit laatste boek beoogt de .schrijfster jonge mensen door de probleemstelling diep te doen beseffen, dat er in de jeugd niet te veel geknoeid moet worden, en wel terwille van het latere leven. Donderdagavond 17 Nov. hield het R.K, Vrouwengilde een bij eenkomst in de dancing van De Rustende Jager, waar mevrouw Boudensvan Heel sprak over: „Grote vrouwenfiguren door de eeuwen heen". Voor deze avond waren ook uitnodigingen verzonden aan de besturen van U.V.V., de Platte landsvrouwenvereniging, Ned. Ver. v. Huisvrouwen en de Christelijke Vrouwen Vereniging Vrouwen hebben altijd een rol gespeeld in de wereld èn in de kerk. De stichter van de St. Vin- centiusvereniging vergelijkt de rol van de vrouwen met die van de engelbewaarder: zij leiden en besturen de wereld. Bij de Israë lieten was de vrouw als moeder zeer geëerd en uit het Oude Tes tament kent men het loflied op de sterke vrouw. In de Joodse ge schiedenis zijn sommige vrouwen, die torenhoog boven de anderen uitsteken b.v. Esther, Deborah en Judith. Ten tijde van Christus vond men vele vrouwen onder zijn leerlingen en zijn moeder Maria heeft een grote rol ge speeld in de jonge kerk. Er was een voortdurend contact tussen haar en de Apostelen. De Apos telen, die als de eerste missiona rissen te beschouwen zijn, had den bij hun werk bijna steeds de hulp der vrouwen, zoals van Ly- dia, de purperverkoopster, Pris- cilla en Thabita. Verder waren daar later de diaconessen, die de zieken verzorgden, hielpen bij het doopsel der vrouwen, en de com munie naar de zieken brachten. Uit de tijd der christenvervol ging in Rome kent men Agatha, Lucia en Agnes. In de zevende eeuw na Christus waren het in West-Europa Lioba en Eremina, die St. Willebrord en Bonifacius tot hulp en steun waren. Uit la tere tijden kennen we Jeanne d Arc, die Frankrijk voorging in de strijd en de koning te Rheims kroonde; Liduina van Schiedam, Catharina van Siena in Italië, Brigitta in Zweden en Theresia van Spanje. Uit de laatste hon derd jaar kennen we buiten de kerk: Florencé Nightingale, Har riet BeacherStowe, de vrouw van William Booth en Henriette Roland Holst. Na de pauze kwam de taak der vele ongenoemde en ongekende vrouwen, die in eigen kring wer ken, ter sprake. In geval van nood is gebleken dat vrouwen zo niet alles, dan toch heel véél kun nen. Voor heel velen ligt de taak in het gezin, maar ook daar bui ten, zo er tijd is. Gaven en talen ten moeten gebruikt worden, en het is zaak elkaar niet het leven zuur te maken, waardoor zoveel goede krachten verloren gaan. Vrouwen moeten bereid zijn te doen wat er te doen is, in samen werking met haar man, de jon gere vrouwen en haar niet-R.K. zusters. Verder belangstelling te hebben voor het werk van an deren. Het gezin is van gesloten open geworden en daardoor zijn heel vaak tradities, geloof en goe de gewoonten verloren gegaan. Geen dorp is meer zo geïsoleerd of de moderne theorieën krijgen er vaste grond. We staan anders in het leven dan vroeger. Het is voor vrouwen van deze tijd niet meer genoeg alleen devotioneel te zijn. Zij moeten ook wat studie van het geloof maken. Wij zijn nooit te oud om te le ren en terwille van man en kin deren moeten vrouwen zorgen bij te blijven; niet de moderne tech niek verketteren, maar deze com bineren met de christelijke waar den in haar leven. De moderne levenshouding aanvaarden èn de termineren, maar durven op som mige punten ouderwets te blijven. Het gezin is geen cafetaria, geen kosthuis, noch een koelhuis of re kenmachine, maar de plaats van steun, troost en geloof. Het ge zinsleven is niet duf en saai, maar het kweekbed van de cultuur in de vorm van het lied dat met de kleine kinderen gezongen wordt; het zelf verzonnen lied, het geza menlijk muziek maken, belangstel ling wekken voor het goede boek. In R.K. gezinnen wordt practisch niet gelezen. Zoals Anton van Duinkerken zegt: Een vrouw die nooit leest is geen voorbeeldige vrouw. Er moet bijgetankt wor den, de vrouw moet door lezen bijblijven met man en kinderen, zodat er stof tot gesprek is en de kinderen graag thuis komen. In onze tijd is het niet wel mo gelijk meer te doen zoals Thomas a Kempis zegt: Sluit de deur van uw huis en ge zult tevreden zijn. Maar bij het openstellen van het gezin, zij men op zijn hoede niet uit het gezin weg te tochten! Grote dochters, die niet om den brode hoeven te werken, moeten hun talenten en gaven benutten in liefdewerk en niet in huis blij ven omhangen. Het is niet zo be langrijk wélk werk men doet, maar IN WELKE GEEST het gedaan wordt, zoals het mooie verhaal van de drie steenbikkers leert. Toen de eerste gevraagd werd: wat doe je? was het ant woord: ik bik stenen. De tweede antwoordde op deze vraag: ik verdien 50,p.w., terwijl het antwoord van de derde luidde: ik bouw mee aan een cathe- draal. Zaterdagavond 19 Nov. trad in het gebouw van T. en O. het Maranatha-kwartet uit Suriname op. Dit optreden had, tengevolge van de brand in de electrische centrale te Oterleek, plaats bij kaarsverlichting wat aan podium en zaal een intiem karakter gaf, dat heel goed bij dit optreden paste. Aanwezig waren o.a. de heer Wagner van het Koninklijk Instituut voor de Tropen en de heer Van Bohemen van de Sti- cusa (Stichting Culturele Samen werking) Suriname staat in de laatste tijd in het middelpunt van de belang stelling. Als men Suriname be oordelen wil, is het goed te be denken dat het merendeel der grootouders van de huidige gene ratie slaven waretf;- Het volk heeft steun en sympathie nodig. Nederland zal heel veel en met overtuiging moeten helpen. Be langrijk vooral is daarbij oprech te vriendschap en reëel partner ship. De zangkunst is eenvoudig en aangrijpend en stamt uit de vroegere tijd vol ellende. GOUD Op deze avond werden door de regisseur Edwin Thomas frag menten uit „Grazige weiden" voorgedragen. Dit stuk omvat achttien scènes en twee en twin tig negro-spirituals (geestelijke liederen der Creolen). Het Mara natha-kwartet bestaat uit vier jonge mannen, die al hun vrije tijd besteden aan* het oefenen en zingen van deze spirituals. Dit was het laatste van de vijf en veertig maal optreden in Neder land in twee maanden tijd. De proloog van „Grazige wei den" opent met de zang: Green pastures", waarna men ingeleid wordt in een Zondagschool te Pa ramaribo, waar een klein meisje vraagt: „Dominee, hoe ziet God er eigenlijk uit?" „Dat weet nie mand", is het antwoord, „maar toen ik een kleine jongen was, zag voor mij God er uit als mijn oude dominee van de Zondag school." Zo zijn het hele stuk door de bijbelse figuren, God en engelen er in begrepen, mensen met menselijke eigenschappen. De verschillende episoden van de bij bel voorstelling worden door een op deze gebeurtenissen slaande spiritual verbonden. Zo klinkt na de scène van Kaïn en Abel het diep gevoelde: There is no hiding place en na de landing van Noach het jubelende: Fly out then, birds. Na de vervloeking der Babylo- niërs het: Crying, oh Lord, om ten slotte na de kruisgang met het: Halleluja, kind Jezus, te ein digen. Het zingen van deze vier jonge mannen was aangrijpend om aan te horen. Rustig stonden zij daar, schouder aan schouder en zongen met volle concentratie en overtuiging de geestelijke lie deren vun hun volk en wel zo on uitsprekelijk mooi en met vol maakte stembeheersing. Hier was grote liefde voor de gezongen lie deren aanwezig, liefde en volhar dend oefenen om dit te bereiken. Een ieder zeker van zichzelf en zijn medezangers, een dirigent was er niet, was ook volkomen overbodig. Alles werd niet alleen uit het hoofd, maar zoals de Fran sen zo mooi zeggen: uit het hart gezongen. Na de pauze werden nog een achttal liederen ten gehore ge bracht. Bezongen werden o.a. de geschiedenis van Simson en Da- lila, van Daniel in de leeuwenkuil, van de val van Jericho, van Jonas in de walvis, terwijl zij zingende het slot van hun optreden bekend maakten. Er werd hun door de aanwezigen een ware ovatie ge bracht en door de heer J. Winkel, voorzitter van T. en O., een pret tige thuisreis naar Suriname en prettige thuiskomst toegewenst. Bezoek Nationaal Muziekkorps Het is wellicht overbodig om door dit artikel nog eens de aan dacht te vragen voor het bezoek van het Nationaal Muziekkorps van het Leger des Heils o.l.v. Kapelmeester B. Verkaaik a.s. Zondag 27 November aan Ber gen. Om 3 uur zal in de Gerefor meerde Kerk aan de Dr. v. Pelt- laan de uitvoering plaatsvinden. Overal in ons land zijn kerken en zalen geheel bezet om het spel van deze muzikanten te kunnen beluisteren. Het muziekkorps van het Leger des Heils is samenge steld uit de beste musici uit Ne derland en onder hen bevinden zich vele kapelmeesters. Zeer zeker zullen ook honder den mensen uit Bergen en omge ving Zondagmiddag willen ge nieten van hetgeen dit muziek korps biedt. Door omstandigheden mogen wij voor deze uitvoering geen entrée vragen, zodat de toegang vrij is. De Barchemgroep Noordhol land te Bergen hield Zondag 20 November wederom een druk be zochte bijeenkomst. Spreker was deze keer de heer Ogilvie, pries ter van de Christengemeenschap in Amsterdam over het onder werp: de eenheid in de Bijbel. Aanvankelijk wees hij er op, hoe andere godsdiensten met na me het Mohammedanisme en ook de Joodse godsdienst een boek als uitgangspunt hadden, resp. de Koran en de vijf boeken van Mo- zes. Anders is dit in het Christen dom. Paulus sprak uit eigen be zieling en verkondigde den leven den Christus. Eerst later zijn de vier Evangeliën ontstaan. Het is hier niet de plaats om een uitvoerig verslag te geven Van de bezielde, soms met magi strale kracht uitgesproken rede van de heer Ogilvie. Aan het slot en ook in de later volgende ge- dachtenwisseling wees hij er op hoe Jezus telkens aanknoopte bij het Oude Testament: „Ik ben niet gekomen om de Wet te ontbin den, maar te vervullen," maar anderzijds ook: „eer Abraham was, ben ik." Golgotha is echter niet alleen de vervulling van het O.T. maar nog veel meer. Want door de Wet ontstaat niet het goede maar alleen het bewustzijn van goed en kwaad, terwijl Christus de wens vervult met waarheid en genade, zoals de zon telkens opgaat over de wereld. Daarna volgde, als in de aan vang, een ogenblik van stilte, en een gemeenschappelijk gezang, waarna de bijeenkomst gesloten werd met wederzijdse handrei king in gemeenschapskring. TIENJARIG JUBILEUM In de goedgevulde zaal van het café Nieuwendijk herdachten be stuur en leden der afdeling Ber gen van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, vergezeld van hun dames, het tienjarig be staan hunner afdeling. De voorzitter, de heer H. Bruin, begon met zijn vreugde uit te sreken over de goede opkomst en knoopte daaraan een woord van dank vast voor de afdelingen Heilo, Alkmaar, Schoorl en Eg mond, die door het zenden van bloemen getoond hadden van hun belangstelling en medeleven met de afdeling Bergen. Vlak na de oorlog is de afdeling opgericht. De drang naar organisatie om door samenwerking iets te berei ken, was toen sterk aanwezig en op de eerste vergadering traden reeds zestig leden toe. In de loop der jaren is die drang wel wat verminderd, maar ook thans be draagt het ledental nog om en bij de zestig. De geringe gelegenheid tot uitspanning en vermaak was oorzaak dat men begon met het laten houden van lezingen. Zeven jaren lang hield men zes lezingen in elk winterseizoen, doch dat is in de volgende jaren niet voortge zet. Oorspronkelijk was men van plan ook ditmaal een lezing te la ten houden, doch men had daar van afgezien. Het jubileum wilde men op gezellige wijze herdenken. Men had wel opgemerkt, dat een tienjarig bestaan feitelijk geen reden was tot feestvieren, doch men leeft tegenwoordig in een sneller tempo dan voor de laatste oorlog. Vele organisaties, die na de oorlog ontstonden, zijn ook weer verdwenen, doch de afdeling Bergen is blijven bestaan. Dat is op zichzelf reeds een reden tot verheugenis. De afgevaardigde uit Heilo bood daarna zijn gelukwensen aan en sprak zijn beste wensen uit voor de toekomst; ook uit Alkmaar was een afgevaardigde aanwezig, die zich in gelijke geest uitsprak, waarna de secretaris, de heer Ro- zing, de voorzitter gelukwenste met zijn tienjarig jubileum als voorzitter der afdeling, terwijl hij opmerkte, dat er in het bestuur nog twee leden waren, die dit zelfde jubileum vierden, doordat zij van de oprichting af lid van het bestuur waren. Aan elk dezer jubilarissen werd door hem een doos sigaren overhandigd. De rest van de avond werd in beslag genomen door het optreden van het cabaretgezelschap onder leiding van Klaas Koomen, die met zijn mede-artisten, in een reeks van vlot uitgevoerde num mers de stemming der aanwezigen tot een toppunt van vrolijkheid wist op te voeren. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten FILMLIGA Dinsdagavond 15 Nov. ver toonde" de filmliga voor haar le den drie films. Voor de pauze: Kerstdroom, een vermakelijke en aandoenlijke film van de geschie denis van een oude pop, die weg gegooid wordt door zijn kleine eigenares als zij onder de kerst boom haar nieuwe schatten ziet; een mooie pop, een beer en een giraf. In de droom van het kleine meisje herleeft de oude pop en haalt de vermakelijkste toeren uit, totdat hij weggeblazen door de stormwind, die hij zelf verwekte, in groot gevaar komt en door zijn verschrikte kleine meesteres ge red wordt. Daarop volgde: De ballade van de reclame-schutting De zowel koddige als spannende avonturen, beleefd door de in het spookuur levend geworden recla me-figuren. Na de pauze werd de aangrij pende film „Potemkin" vertoond. Het verhaal van de opstand van 1905 in Rusland en haar meedo genloze onderdrukking. LEESTAFEL IV. M. E. Smit-Van de Wall: ZWIJGEND BETOOG. Uitgave: C. A. J. van Dishoech, Bussum. Deze dichteres is geen veel- schrijfster, want slechts na ver loop van enige jaren ziet men van haar een dichtbundel verschijnen. Deze is reeds de vierde en het wil ons voorkomen dat er in haar een zekere aarzeling bestaat om wat in haar binnenste leeft prijs te geven aan de blikken van de le zers. Het is of zij haar schroom moet overwinnen haar innerlijke gevoelens tot uiting te brengen in een boek, dat voor een elk te koop is. Wij kunnen ons die schroom voorstellen, want naast de natuur is het innerlijk leven de bron harer bezieling en inspiratie. Haar ge voelens heeft zij onder woorden gebracht op een geheel eigen wij ze, hare beelden zijn verrassende getuigen voor een scherpe waar neming, terwijl de verzen toch voor een ieder begrijpelijk zijn. ZONDAGSDIENST ARTSEN Meektöad DE DUINSTREEK Bij KAPPER slaagt U voor het juiste Telefoon 2104 Ingezonden mededeling Geneest ruwheid en schraalheid Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Statlonsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning-en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling WAT. Mijn h&BPT Maakt |5 GOED Ingezonden mededeling. Niet krab ben. Deheld ervloei- TTTfTTZ bareD-D.D. kalmeert de jeuk I I" I I DV in enke'e seconden, doodt de VIJJ U JA ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN Tft BI b H huidaandoeningen BB. BP. BP VLOEISTOF BALSEM - ZEEP* BERGEN 27 November Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 27 November Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1