ft ff HULDIGING Dames U R S E M VROUWENLEVEN in ZUID-AFRIKA LWERMOGÉNf K- R. O. R.K. VROUWENGILDE GERRITSEN K. J. V. O. Tweede Culturele Avond Ouden van Dagen Sint Nicolaas in Bergen VRIJDAG 2 DEC. 1955 32c JAARGANG No. 47 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De 15e December hoopt de heer E. Bogtman zijn 85e ver jaardag te herdenken en-van deze gelegenheid hoopt Bergens Har monie gebruik te maken om de jubilaris te huldigen met een feest in de „Rustende Jager" dat zal gehouden worden op de dag te voren, de 14e December. De heer Bogtman is n.l. reeds acht en vijf tig jaren als penningmeester in Bergens Harmonie werkzaam. Bergens Harmonie is opgericht in 1897. Bergen was toen een plaatsje van 1200 a 1300 inwo ners. De oprichting van de Har monie was feitelijk het werk van een onderwijzer, de heer Pieter Reidal, die bij de ouders van de heer P. Blankendaal op kamers woonde. Deze onderwijzer be speelde de waldhoorn en compo neerde tevens. Hij wist enige mensen te bepraten en als ge volg daarvan werd besloten een collecte te houden, die 253. opbracht. Meester De Boer, de enige onderwijzer die verstand had van blaasinstrumenten, kreeg de leiding, terwijl de instrumen ten werden besteld bij de fa. P. Wessels te Tilburg. Nadat deze aan 't station Alkmaar wa ren aangekomen, verpakt in een grote kist, moest deze worden afgehaald, waarna ze werd uit gepakt en de instrumenten aan de goedkeuring van de heer De Boer werden onderworpen. De repetities werden toen gehouden in de kolfbaan van de „Rusten de Jager", toenmaals geëxploi teerd door de heer B. Veenhui- zen, die tevens bestuurslid was van de Harmonie, tezamen met de heren Notaris Top, P. v. d. Hoorn, C. Meyer en het toenma lige raadslid (en later wethou der) Jan Oldenburg. Dit bestuur bestond geheel uit niet-werkende leden, m.a.w. géén hunner was muzikant, en dit leidde vaak tot meningsverschil tussen leden en bestuur, met het gevolg dat het bestuur door de werkende leden werd afgezet, men uit De Rus tende Jager wegtrok en voor de repetities zijn intrek nam op de boerderij van Willem Tegel aan de Breelaan, waar thans de ga rage Zwakman is. In het nieuw gekozen bestuur was de heer Bogtman tot penningmeester ge kozen en van af dien tijd heeft Bergens Harmonie gestadig voortbestaan. De nieuwe pen ningmeester had de zorgen op zich genomen, hoewel de finan ciële toestand niet bepaald roos kleurig was. Zo werd in 1903, na 't vijfjarig bestaan der Har monie, door de provinciale Bond van fanfare-gezelschappen een concours georganiseerd, t Be stuur zag er voordeel in, zodat de Harmonie het voor eigen re kening uitvoerde. Het feest ver liep schitterend, maar de gelde lijke resultaten waren van dien aard, dat men niets anders dan het verdwijnen der Harmonie in 't vooruitzicht zag. Toen greep echter de heer Bogtman in. Tijdens een verga dering waar in het bestuur de vraag werd gesteld wat men doen moest, sprak de heer Bogt man de woorden: Wij gaan door! De Harmonie is met de muziek doorgegaan en de pen ningmeester betaalde zonder blikken of blozen het tekort. Nooit heeft men nadien een te kort gehad. Wel is het vaak voorgekomen dat men bij aan koop van nieuwe instrumenten geld te kort kwam, doch dit be drag werd door de penningmees ter heel gewoon gefourneerd. Wat deze eenvoudige burger van Bergen voor de culturele zaak heeft gedaan is meer dan vele Bergenaren zullen begrijpen Want dat Bergens Harmonie ook haar moeilijkheden heeft gekend blijkt uit het volgende: Jarenlang repeteerde de Harmonie in het café „De Hoop" van de heer Hilbrand (thans café Nieuwen- dijk). Eén der volgende exploi tanten, de heer Boom, zei toen, nadat wij aldaar dertig jaren hadden gerepeteerd, plotseling de huur op en dat wel op korte termijn. Door aankoop van een stukje grond achter het politiebureau en doordat de architect J. van Ex- ter daar een verenigingsgebouw wist neer te zetten, heeft men toen een eigen verenigingsge bouw weten te verkrijgen, d.w.z. dank zij do heer Bogtman. En dit gebouw wordt thans door diverse verenigingen gebruikt, zodat niet alleen de Harmonie ermede gebaat is, maar diverse andere organisaties. In de laatste vijftig jaren is er in Bergen veel veranderd. Ber gen is gegroeid aan inwonerstal en het leven schijnt er sneller te verlopen dan voorheen, maar on danks alles zijn er thans nog or ganisaties, die in het verleden opgericht, de traditie hoog hou den en als bewijs van erkentelijk heid van wat hij voor haar doet en heeft gedaan, hoopt Bergens Harmonie de heer C. Bogtman op 14 December te huldigen met een concert, dat 's avonds om 8 uur aanvangt in diezelfde Rus tende Jager, waar acht en vijftig jaar geleden de eerste tonen uit haar instrumenten zijn aangevan gen te weerklinken. (Voor nadere informatie ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad). T. EN O. De zon wekt alles tot nieuw leven. Laat ons veel voor onze kinderen geven. Dit stond Zaterdag- en Zon dagavond 1.1. boven het tentoon gestelde speelgoed in het vereni gingsgebouw van T. en O. En veel gaven de vaders en moeders, die wekenlang in de schuur van Zwarte Piet en elders werkten om de ruim driehonderd kinde ren van twee tot en met acht jaar der leden van de buurtvereniging T. en O. met de Sint een mooi feest te bezorgen. De schenkers van ruw materiaal konden hier zien, wat er uit hun gaven ge groeid was. Ongelooflijk: klok ken, trekwagentjes, poppen, kap- stokjes, hondjes, paard-en-wa- gens, kippen, treintjes, straal jagers, ameublementjes, knikker- borden en naaidoosjes. Een sta pel boeken voltooide de bijna ein deloze rij speelgoed. Sinterklaas kan gerust zijn. Zwarte Piet met zijn helpers en helpsters hebben, evenals de vorige jaren, weer danig hun best gedaan. Hulde! P.S. Het materiaal is op. heeft U nog iets? Het wordt gaarne afgehaald als U even be richt stuurt aan de heer A. Essen, Tuindorpweg 9, Bergen (N.H.). Een Natuurlijk Kapsel en DE LAATSTE MODE Kapsalon HANS HENKEMANS. Zaterdagavond 26 Nov. speel de deze begenadigde kunstenaar voor de leden van het K.C.B. in de dancing van De Rustende Jager. We voelen ons niet geroe pen het spel van deze eminente pianist te beoordelen. De piano klanken werden onder zijn han den tot wondere natuurgeluiden. Voor de pauze werd uitsluitend Mozart, gespeeld. Het was of de kunstenaar hier steeds door een ragfijne sluier van de kristallijne idee gescheiden bleef, of een ze kere melancholie hem verhinder de er één mee te worden. Na de pauze werd Beethoven meer dan meesterlijk beleefd. Dit was geen vertolken, maar de één wording van de kunstenaar met de oeridee van deze muziek. Staande betuigden de toehoor ders deze meester in de kunst hun hulde. Donderdag 24 nov. precies dertig jaar na de oprichting van de K.R.O., hield deze radio-om- roép een show-avond in de schouwburgzaal van De Rusten de Jager. De opening met de hul diging van de heer v. d. Velde, viel niet mee. Grappen van zulk laag allooi hadden we van de K.R.O. niet verwacht. Het was een onaangenaam begin en hoe wel deze geestesgesteldheid hier en daar weer eens opdook, was gelukkig het meeste van beter ge halte. Van de artisten, die elk op hun gebied goed werk leverden, willen we alleen Coby Beek noe men, en wel om het feit, dat zij, hoewel zij een paar dagen tevo ren haar arm brak, nu toch op trad. Iedereen kon constateren dat haar stem niet gebroken was! Het programma bood veel afwis seling en de artisten waren goed op dreef, zowel in de komische tonelen als in de meer stemmings volle. Het element van de ver rassing speelde ook een grote rol b.v. in „het mysterieuse dans paar" en in „bloemenweelde". De potpourri van bekende melo dietjes werd lustig door het pu bliek meegezongen, terwijl in „wat zou u doen?' twee heren met het publiek zich dapper als toneelspelers weerden. Circus kiewaldos, door het gehele en semble gespeeld, was verrassend goed. Jammer dat het paard zo nu en dan een hand uitstak, dat verstoorde de hier waarlijk bijna volmaakte illusie. Het bellencon cert, waaraan allen meededen, vormde een aardig slot van deze geslaagde avond. BAZAR Woensdag 23 Nov. j.l. werd door de handwerkclub „Nuttig en aangenaam" van het R.K. Vrouwengilde, in het wijnhuis „Brero" een tentoonstelling ge houden. De opbrengst komt ten goede aan de Kerstgaven, om deze zo feestelijk mogelijk te ver zenden; voorwaar, een groots doel! Er was ook een verloting aan verbonden, waarvan de prij zen zo aantrekkelijk waren, dat velen een kans waagden en met mooie dingen huiswaarts togen. Het draaibord deed goede za ken: dat draaide en dat draaide maar, altijd prijs, de sfeer was er prettig en vrolijk. Het raden van het bedrag van een glazen pot gevuld met centen bezat ook zijn aantrekkingskracht, evenals het raden van het autonummer van een speelgoedbrandweerauto. Hier zag men weer dat vele dub beltjes, guldens maken. De opzet van dit alles is goed geslaagd. Het bestuur brengt dan ook hartelijk dank aan allen die hier aan meewerkten. Het was een goede en succesvolle dag! Ten zeerste werd op prijs ge steld het bezoek van Bestuur en leden van andere verenigingen. De spreekwoordelijke uitdruk king: „dat kan allemaal in Ber gen", kwam weer tot zijn recht. Voor de combinatie Platte landsvrouwen en Ned. Ver. van Huisvrouwen sprak Donderdag middag 24 Nov. mevrouw Van den Heever in de dancing over het leven der vrouwen in Zuid- Afrika. Het clubleven is er op Engelse leest geschoeid en over het alge meen van een luxe, die wij ons in Nederland als vrouwen niet kunnen permitteren. In de grote steden van Zuid-Afrika zijn de verschillende American Women- clubs en Engelse clubs, die als voertaal het Engels bezigen en daarnaast de Afrikaanse vrou wenclubs met 't Zuidafrikaans als voertaal. In Johannesburg sticht te in 1941 een zestigtal Zuid- afrikaanse en Nederlandse vrou wen de Maria van Riebeekclub. Deze club had het jarenlang moeilijk, vooral financieel. Het benodigde geld moest uit contri buties, schenkingen en feestjes worden bijeengebracht en men kon maar een betrekkelijk klein perceel als clubgebouw huren: In 1955 was eindelijk voldoende geld bijeen om een ruimer perceel te huren en de ruim.200 leden naar Zuidafrikaanse begrippen het comfort te kunnen bieden, waar men als lid recht op heeft, dat is o.a. gelegenheid tot logies, en baden, het ontvangen van vrienden, een bibliotheek enz. Het verstrekken van maaltijden is, door het nog ontbreken van het daarvoor benodigde personeel, nog niet mogelijk. Geregeld wor den in het clubgebouw bestuurs vergaderingen gehouden en vier maal per jaar een ledenvergade ring met lunch. Eens per maand wordt een verjaarspartij gegeven voor alle in die maand jarige leden. Dan zijn er de theepartijen 's morgens om elf uur, waarbij een spreker over een van te voren bepaald onderwerp spreekt, of met een modeshow, of muziek. Wonderlijk voor ons begrip zijn de salonmiddagen, waar bij de zoete tonen van muziek de dames bijeenkomen, gekleed in haar mooiste toiletjes en wel uitslui tend met het doel darmee voor elkaar te pronken. Dan zijn er de avondjes met film, waarbij ook de echtgenoten genodigd worden, en de dansavonden voor de dochters en zoons van de leden, met het doel de jongelui gelegenheid te geven tot kennismaking, een soort dansende huwelijksmarkt. Eens j per jaar wordt een groot bal, toe gankelijk voor het publiek, gege- \eu waar ook de Gouverneur en zijn echtgenote aanwezig zijn, en de jonge dochters tot vijf en twin tig jaar aan Zijne Excellentie worden voorgesteld. Behalve al dit feestvieren wordt er ook aan liefdadigheid gedaan in de vorm van het door de leden naaien van, de daar te lande algemeen gedragen, serge overgooiers. Deze kledingstukken kunnen dan door behoeftige moe ders voor een kleinigheid gekocht worden. Ook wordt de clubs vaak gevraagd, deel te nemen aan de Volksfeesten, zoals b.v. de Van Riebeekfeesten in 1952. Deze clubs zijn alleen voor le den (blanken) met geld en vrije tijd. De Afrikaanse damesclubs doen het eenvoudiger. Hier ko men de dames eenmaal per maand samen, met doel, naar een spreker te luisteren of met elkaar te pra ten en kennis te maken (te sel- sen). Dan is er ook de Afrikaanse Vrouwen Federatie, die in de grote steden kraaminrichtingen heeft, jeugdcentra, kosthuizen voor bezoldigde meisjes, waar deze een eenvoudige kamer met goede maaltijden 'en een conver satiezaal met de nodige ontspan ning kunnen krijgen. Verder cen tra van instructies voor naaiwerk, hoedenmaken, pitrietvlechten, pottebakken, kunstnaaldwerk, enz. Hoe is nu het dagelijks leven der blanke vrouw in Zuid-Afrika? De getrouwde vrouw met een klein en middelmatig inkomen, doet er zelf haar huishouding. De huren zijn voor onze begrippen fantastisch hoog. Een goedkope flat doet 150.per maand aan huur, stoken niet inbegrepen. De mensen wonen er in wijken naar hun inkomen en ook het huisper soneel, dat uit naturellen bestaat, regelt zijn loon naar de wijk waarin zijn werkhuis ligt. Deze lonen variëren van 36.tot 100.per maand. Het huisper soneel is niet inwonend en over het algemeen niet capabel zelf standig te werken. Alles moet ge controleerd worden. De levensstandaard is zo hoog, dat de meeste vrouwen, ook de gehuwden, werken. Het grote te kort aan werkkrachten, maakt 't gemakkelijk een plaats te vinden als werkneemster. Sociale voor zieningen zijn er schaars, men moet zichzelf verzekeren bij par ticuliere verzekeringsmaatschap pijen. In de grote steden zijn huis houdscholen, waar de meisjes heen kunnen na de middelbare school te hebben doorlopen. Na het diploma behaald te hebben, kunnen deze jonge vrouwen werk vinden bij het Departement van Landbouw in de vorm van het geven van voorlichtingscursussen op het platteland. Het klimaat is er warmer dan bij ons, maar de maanden Juni en Juli kunnen er duchtig koud zijn, al valt er geen sneeuw. October is er bij uitstek de lentemaand en wordt ook als zodanig bezongen. November en December geven een overvloed van fruit, terwijl Januari en Februari warme zo mermaanden zijn met heerlijke druiven. Wie emigreert, móet zich kun nen aanpassen, maar dat in Zuid- Afrika de taal geen groot beletsel is, bewees wel deze middag, waar de spreekster, die het Zuidafri kaans sprak, heel goed te volgen was. ZILVER Gewoonlijk heeft de K.J.V.O. de Zaterdagavond bestemd voor het vertonen van haar films, doch ditmaal had zij daarvoor de Maandagavond uitgekozen. Deze afwijking van de gewone regel was als een aanwijzing op te vat ten, dat wat nu geboden zou worden als iets bijzonders was op te vatten. En daarin is zij ten zeerste geslaagd. De Afrikaanse film, „Slangen en hun gewoon ten" gaf uitstekende opnamen uit. het leven der slangen in de vrije natuur benevens van het werk dergenen die zich op het verza melen en verwerken van het slangengif toeleggen om het eind product als medicijn over heel Afrika te versturen. De prachtige opnamen zowel van de natuur als van het medisch werk te Jo hannesburg vielen erg in de smaak. De tweede film „Het rijk van riet en water" was van Hon gaarse makelij en gaf natuurop namen uit het natuurreservaat in de Hongaarse poesta bij Szeged. Het dierenleven van vogels vis sen, zoogdieren, waterdieren en insecten was hier op zulk een duidelijke wijze in beeld gebracht dat de aanwezigen in geboeide aandacht zaten te kijken naar al het fraais dat op deze wijze werd vertoond. Het applaus na afloop gaf een duidelijk bewijs van de voldoe ning der aanwezigen. SPIERPIJN, SPIT... Vrijdag j.l, heeft in de „Oude Prins" de tweede culturele avond plaats gehad van de Sportfede ratie „Bergen' waarvoor als spreker was uitgenodigd de heer P. Timmermans van de Volks Hogeschool de „Zandhoeve" te Bergen. Na een inleidend woord van de heer Broekman, voorzit ter van vorengenoemde Sport federatie, ving spreker zijn cau serie welke in 't bijzonder han delde over de lichamelijke op voeding in Noorwegen, aan met te vertellen, dat men in het land daar reeds met de kinderen van 8 jaar op de lagere school aan be gint. Nadat spreker, die een wer kelijk vlot causeur bleek te zijn, het aandachtig gehoor nog had ingewijd met verschillende zeden en gewoonten van het Noorse volk, wees hij vooral op de har telijkheid en gastvrijheid, welke door deze mensen aan de dag worden gelegd. Daarna ging hij over tot het vertonen van een serie prachtige gekleurde licht beelden, waardoor de aanwezi gen met eigen ogen konden aan schouwen, wat een mooi land Noorwegen wel is. Dat deze cau serie bij de belangstellenden zeer in de smaak was gevallen, bleek wel uit het spontaan applaus, dat de causeur aan het einde van deze avond ten deel viel en dat ook door de heer Broekman in zijn slotwoord nog eens extra werd geaccentueerd. Dinsdag 8 november j.l. heb ben een aantal Ouden van Dagen uit Bergen hoofdzakelijk Soci- teitsbezoekers, genoten van de geprojecteerde beelden van Oud- Bergen, samengesteld door Koos Schekkerman. Hieraan was een prijsvraag verbonden, voor hem of haar, die de meeste foto's herkende. Om ongeveer half drie werd deze bijeenkomst geopend door de voorzitter van de Stichting Dorpshuis, de heer Jaap Sax, die de hoop uitsprak, dat alle aanwe zigen van het gebodene zouden genieten. Aan de uitslag was het merk baar, dat vele Oud Bergenaren in de zaal aanwezig waren. Van de 29 vertoonde dorpsbeelden was een der aanwezigen zo for tuinlijk, maar één verkeerd gera den te hebben, zodat deze in het bezit gesteld werd van een doos sprits. Bij de overigen varieerden de fouten van 2 tot 8. De zes andere prijswinnaars werden in de ge legenheid gesteld, de volgende dag gratis naar Den Helder ver voerd te worden, om daar te gaan vissen. Dat deze middag geslaagd is, bleek wel uit de tevreden gezich ten. Getracht zal worden meerdere soortgelijke middagen te organi seren. Door de Dorpswerkleidster, mej. Blessenaar, werd aan het eind woorden van dank gebracht aan de organisator en aan de heer Schekkerman. In het stralende, lichtvriezende weer stonden Woensdagmorgen omstreeks elf uur honderden school kinderen en kleuters langs de hele Karei de Grotelaan opgesteld om Sint Nicolaas te ontvangen, die dit jaar per rijtuig met de harmonie voorop, in Bergen aankwam. Na langs de lange kinderschaar te zijn gereden, maakte de bisschop een rit om de Ruïne"kerk gevolgd door de schier eindeloze stoet kinderen. Voor het raadhuis werd hij door burgemeester dr. W. Huygens, met een anderhalf jaar oud rood kaboutertje op de arm, ontvangen. De kleine meid, die zo als eerste van alle kinderen Sint Nicolaas een handje mocht geven, vond het prachtig en zat daarna weer zoet en tevreden op moeders arm. De Sint overhandigde de burge meester een cadeautje, terwijl hij meteen het grote boek waar goed en kwaad van elk kind in staat in ontvangst nam. Daarna begon zijn rondgang te voet langs de eindeloze rij kinderen rond de Ruïnekerkmuur opgesteld. Overal werden handjes uitgestoken, zo wel naar Sint Nicolaas als naar Pieter en Pedro, die druk aan het strooien waren. Maar sommige handjes boden de goede bisschop ook eigengemaakte tekeningen aan. Gezongen werd er maar weinig, behalve bij de zusters waar de klassen allen dapper de verschillende Sinter klaasliedjes zongen. Na de rond gang volbracht te hebben, stapte Sint Nicolaas weer in het rijtuig gevolgd door zijn beide knechts en met de harmonie voorop ver trok hij weer langs de Breelaan en Jan Oldenburglaan. We hebben het nu zelf gezien: Sint Nicolaas is weer in 't land! tteMfod DE DUINSTREEK TELEFOON 2 104 Ingezonden mededeling 't Loert overal. De weid adige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantierull 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1