Mr. Opt. Pastoor Maggi en Frisia mm „Voor Kerstmis en Oudejaarsavond" Sint Nicolaas in Bergen PAAL 33 Van der Kuip BRILMONTUREN Berger IJssportvereniging T. en O* BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. zams FILM NIÉUWS GEMEENTELIJK GASBEDRIJF SCHOORL Kook- en Bakdemonstratie op Woensdag 14 December, aanvang 's avonds half acht en Don derdag 15 December, aanvang 's middags half drie, in café J. W. Klop Hereweg 337, Groet, voor dames uit Groet en omgeving. Toegang gratis bel zijn, werd ons door de Voor zitter even stellig verzekerd. Ook dit bleek niet waar bij ons be zoek aan Den Haag. Begrijpt U me goed. Als de heer Broersma niet, gesteund door de meerderheid, zo roeke loos van leer was getrokken, had ik verder het zwijgen er toe ge daan, zoals ik me na 25 Augus tus had voorgenomen. Maar de ze uitdaging mocht ik niet on beantwoord laten. En wat nu? Ik zie het somber in! Nu dreigt de meerderheid, bij monde van Broersma, met de afbraak van de Eeuwigelaan, die zij zelf eerst onvermijdelijk ge maakt hebben. Dan zal ze de snelweg door het dorp en het natuur-reservaat doorzetten! Want dat is toch het hele doel van de hele campagne. En als de drukte van het doorgaande verkeer op den duur toch te machtig wordt, komt als sluitstuk de rondweg tot stand. En dan weet niemand meer, welke een juweel Bergen eens was! Vrijdagmiddag bracht Sint Ni colaas een bezoek aan de beide Katholieke kleuterscholen in on ze gemeente. Al heel gauw had de goedheilig man met zijn zwar te knecht de harten van de klei nen veroverd en zongen zij hun enthousiaste liedjes terwijl enke le kinderen dansjes uitvoerden. Ook Zwarte Piet was hier bij de kleuters in de smaak geval len, want hij deed van harte met hen mede. Onder grote vreugde namen de kleinen de versnaperingen en geschenken in ontvangst. Verschillende moe ders die mede aanwezig waren genoten even hard mede met de vreugde der kleuters. De zus- ters-onderwijzeressen deelden eveneens in de vreugde van deze genoeglijke middag, die onder hun leiding op zulk een verzorg de wijze verliep. Ook aan de St. Nicolaas-commissie mag zeker een woord van dank worden ge bracht, voor wat zij voor de kinderen wisten te bereiken. Zaterdagmiddag 3 December vierden 285 kinderen uit Tuin en Oostdorp hun St. Nicolaas- feest in het verenigingsgebouw. Om dit tot stand te kunnen bren gen zonder moeilijkheden had men de kinderen in drie leeftijds groepen verdeeld, die elk afzon derlijk hun ontmoeting met de Sint en zijn zwarte helper be leefden. En deze ontmoeting is een groot feest geworden. Be gonnen werd met het zingen van Sinterklaasliedjes, met accor- deonmuziek begeleid door de jongedames Truus van Zoonen van de Berger Accordeon Ver eniging en Tini Evers van de Alkmaarder Accordeonclub Cres cendo, die met hun keurig uitge voerde melodieën het jeugdige publiek tot zingen wisten te bren gen, waarbij Zwarte Piet alras tot dirigent was gepromoveerd. Daarna ving Sinterklaas met het uitdelen der geschenken aan en waren de kreten van verras sing niet van de lucht, zodat men herhaaldelijk met een schaal met lekkers tussen de rijen rond ging om door een beroep te doen op de snoeplust de juichende kreten wat af te dempen. Blij heid en vreugde waren niet van de lucht en de meegekomen ouders konden in de vreugde hunner kinderen delen. Zowel de lekkernijen als de cadeaux door de werkgroep van T. en O. vervaardigd, vielen zeer in de smaak, zodat de organisatoren op een genoeglijke dag kunnen terugzien. Zaterdagavond werd in de zaal Nieuwendijk het St. Nico- laasfeest gevierd voor de kin deren der leden van de klaver- jasclub M.E.V.O. Hier waren de kleinen door ouders of verwan ten vergezeld van wie één hun ner aan de piano plaats nam om het zingen der St. Nicolaaslie- deren te begeleiden. De Sint en zijn zwarte knecht hadden ook hier veel bekijks toen zij de zaal binnen kwamen en hoewel de grote Zwarte Piet met zijn gard er geducht uitzag bleek hij toch een echte kinder vriend. Sinterklaas zelf bleek een echte goede man te zijn. Zo als hij de kinderen die naar hem toe kwamen een hand gaf en hen dan uitnodigde naast hem te komen staan, terwijl hij zijn arm om hun rug lei en hen op vertrouwelijke toon toesprak, als bleek dat zij niet eten wilden of ondeugend waren, liet zien, dat hier een kenner van het kin derhart aan 't werk was. Met ieder kind dat met geschenken en lekkers naar zijn plaats te rugkeerde steeg de vreugde bij kinderen en ouderen, zodat ten slotte de stemming ontstond van een echt familiefeest. Maandagmorgen werd in de Rustende Jager door het Ensem ble Rob Geraerds en Marieke Meyer voor de kinderen der hoogste klassen van alle lagere scholen opgevoerd het sprookje De Gelaarsde Kat, dat bij het jeugdige publiek zeer in de simaak viel. INSTALLATIE ADVIES-COMMISSIE Op Donderdag 17 November j.l. is door de voorzitter van het Waarborginstituut voor de Tuin bouw in Noordholland, de heer H. Schelhaas, wederom een Ad vies-Commissie van dit Instituut geïnstalleerd. Het werkgebied van deze Commissie omvat de gemeenten Alkmaar - Schoorl -• Oudorp - Bergen. De heer A. G. Bakker, Burge ganisatorische fouten gemaakt, doch de grote belangstelling heeft ieder overrompeld. Op één dag werden 2800 kaarten ver kocht! Om dit in het vervolg te vermijden en de aanwezigen van de wedstrijdbaan te houden wer den diverse voorslagen geop perd, doch na alle zienswijzen te hebben besproken kwam men tot de slotsom, dat dit probleem vrij moeilijk is op te lossen. Er zul len meer baancommissarissen worden aangesteld, voorzien van mouw-emblemen. Mevrouw BosEyssen gaf daarna als penningmeesteres een overzicht van de stand der geld middelen. Het aantal leden be draagt thans 578. De ontvang sten bedroegen ƒ8.657.12, de uit gaven 5.509.62, met een batig saldo van ƒ3.147.50. Aan de penningmeesteresse werd de dank der vergadering gebracht, met de opmerking, dat de ver eniging thans tegen een stootje kan. De secretaris, de heer Bruin, merkte in zijn jaaroverzicht op, dat de kinderwedstrijden, even als het schoonrijden, en dat op de korte baan een goed verloop hadden ,al was er voor het laat ste weinig belangstelling. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Kroon herkozen, ter wijl als opvolger van de heer J. van Exter, de heer P. van Ex- ter gekozen werd. Aan de heer J. van Exter, die als bestuurslid de vereniging twee en dertig jaar had gediend werd een boek over vogels van de hand van Jac. P. Thysse aangeboden, terwijl hij tevens tot ere-lid werd benoemd. De heer P. Blankendaal, die tien tallen van jaren met de heer Van Exter in het bestuur had samen gewerkt, sprak hem in warm gestelde bewoordingen toe en hoopte hem nog vaak op dit ter rein te zullen ontmoeten. Tenslotte sprak de heer P. Gootjes in een korte rede dank uit voor alles wat de heer Van Exter voor de vereniging had gedaan en bood hem een album met foto's aan op de ijssport be trekking hebbend. vindt U bij meester van Oudorp, zal deze commissie presideren, terwijl de heer J. Schoen, Landbouwhuis te Alkmaar als secretaris optreedt. Tuinders, die van de mogelijk heid van credietverschaffing via het Waarborginstituut voor de Tuinbouw gebruik wensen te ma ken, kunnen zich wenden tot de plaatselijke Boerenleenbanken. In het café Nieuwendijk werd op 25 Nov. de Algemene Ver gadering der Berger IJssportver eniging gehouden. De voorzitter de heer J. Kroon opende de ver gadering en deelde mede dat het vorige seizoen in alle opzichten geslaagd mag heteri. Hij betuig de zijn dank aan de wedstrijd- commissiq en aan de politie voor de verkeersregeling en het toe zicht op de baan. Verder was het hem een vreugde mej. Wai- boer onder de aanwezigen als Nederlands kampioene schoonrij den te kunnen begroeten. Aan de heer P. Blankendaal, die enige tientallen jaren voorzitter was en na zijn aftreden tot ere voorzitter werd gekozen, werd een oorkonde overhandigd, waarop de Bergense kunstena res Rie Kooyman naast het Oude Hof en de Ijsbaan enige mo menten uit de ijssport had afge beeld. De heer Blankendaal betuigde met enige hartelijke woorden zijn dank voor dit fraaie geschenk. Verder deelde de voorzitter mede, dat een bedrag van 1000 was geschonken aan het trai ningsfonds van de Kon. Ned. Schaatsrijdersbond in verband met de gunstige resultaten van de langebaanwedstrijd. Dit kon ge daan worden, wijl onze vereni ging geen kapitaalvorming be oogt. Bij de wedstrijden zijn or- STICHTING HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE Deze Stichting beoogt het ge ven van voorlichting op aller hande huishoudelijk gebied. Er worden cursussen gegeven in, naaien, matrassen maken, make up, koken, smaak in het kleden enz. De Stichting Dorpshuis heeft nu in samenwerking met boven genoemde stichting een kookcur sus georganiseerd, waarbij spe ciaal de aandacht wordt besteed aan de zgn. Fijne keuken". Dit moet als een speciaal voorrecht voor de Bergenaren (huisvrouw) worden gezien, daar deze cursus gewoonlijk pas wordt gegeven na de elementaire cursus: „De burgerpot". Maar gezien de bijzondere omstandigheden in Bergen, dat een groot deel van de bevolking pension houdt gedurende een lange tijd van het jaar, is het mogelijk om de huisvrouwen van Bergen op speciale bereidingen van een verzorgde maaltijd at tent te maken. De twee lessen in December zullen speciaal gericht worden op de komende feestdagen. Van vele practische raadgevingen en gezellige hapjes zal de huisvrouw op de hoogte worden gebracht. De kosten zijn hierbij zo laag mogelijk gehouden. Voor deze 6 lessen betaalt van 2,5C. De data zijn Maandag 12 en 19 December en 9, 16, 23 en 30 Jan. 's middags van 2—4.30 óf 's avonds van 79.30 in het Dorpshuis. Opgave (uiterlijk vóór a.s. Vrijdag) b/h Dorps huis. Het Decembernummer van het T. en O. verenigingsnieuws be vat een artikel van de heer D. L. Daalder getiteld „Rommel- speelplaatsen", waarin hij aan de hand ener persoonlijke ervaring er voor pleit, de jeugd in de ge legenheid te stellen zich op eigen wijze te vermaken. Een artikel dat lezing en overdenking ten zeerste waard_ is. Verder vindt men er een verslag van de Suri naamse avond en van de lezing van de heer Antonie van Kam pen over Groenland, die wel zeer is ingeslagen. Nieuws van de Damclub en het kinderhoekje vullen de rest van dit interessan te nummer. Woensdag 23 November had in het T. en O.-gebouw een pro paganda- en proefavond plaats, verzorgd door de „Maggi's Pro ducten Mij." en door „Boukje Steensma's Frisia Bakproducten Kant en Klaar". Een volle zaal waar geen stoel onbezet was ge bleven, gaf duidelijk blijk van de belangstelling die er bij de tal rijke huismoeders voor deze ar tikelen bestond. Nadat de aan wezigen bij wijze van introduc tie, eerst met een kopje nescafé hadden kennis gemaakt, deelde één der heren van de N.V. Mag gi mede, dat de smaak van dit product het best tot zijn recht komt, indien men de suiker eerst toevoegt, wanneer het kopje ge vuld is. Niet de suiker met de nescafé tezamen in het kopje doen, en daarna de vloeistof op gieten, doch eerst nadat men de vloeistof heeft opgegoten, de sui ker in het kopje doen. Verder gaf hij een beschrijving van de werkwijze waarop nescafé wordt vervaardigd. De grondstof is de koffieboon, die fijn gemalen wordt en vervolgens met water wordt vermengd, welke vloeistof dan weder op een bepaalde wij ze aan de massa wordt onttrok ken, waarna het eindproduct de nescafé is ontstaan. Verder werd er door deze spreker nog gewezen op enkele producten voor bouillon en soepen, die de firma in de laatste tijd op de markt brengt. Maggi is een Zwitsers product dat thans ook in ons land wordt vervaardigd. De uitvinder Julius Maggi was oorspronkelijk een watermolenaar te Kempstal in Zwitserland. Toen in de vorige eeuw de industrie in Zwitserland zich sterk uitbreidde, trokken vele mannen, vrouwen en kinde ren uit de dorpen als arbeiders naar de fabrieken. Een achturige arbeidsdag was toen nog onbe kend en de lange arbeidsduur had tengevolge, dat de arbeiders thuis gekomen, vaak te moe wa ren om een gezonde maaltijd te bereiden. Daardoor ging de volksgezondheid achteruit, met het gevolg dat de Bondsraad een prijs uitloofde voor een geschikt en gemakkelijk te bereiden voed sel. Maggi is toen begonnen met proeven te nemen en had het ge luk de prijs te winnen met zijn maggi-producten. In de loop der jaren zijn er te Kempstal hele „Hei liefdeleven van LUCRETIA BORGIA" „Hei huis der stilte" 18 jaar schillende blikken verkrijgbaar, alsmede andere benodigdheden, die men alle bij de winkelier kan kopen. Daarna kwam de kok aan het woord, die cJe bereiding demonstreerde, en daarbij opmer kingen over de juiste manier van bakken ten beste gaf. Een amandeltaart, een tulband, een boterkoek, een boterletter en een boterletterstaaf werden be reid en in de oven gezet. Daar naast werden nog gebakken pro ducten in stukjes gesneden en in de zaal rondgediend, zodat de tijd die met het bakken ver liep. 'op aangename wijze werd doorgebracht met het proeven van de diverse baksels, welke men met de producten der firma Boukje Steensma kan vervaardi gen in eigen huis. Unaniem was men van mening dat de smaak voortreffelijk was. De onderlinge samenwerking der vertegenwoordigers der bei de firma's was oorzaak, dat zij elkaar afwisselden met hun pro ducten en zodoende geregeld de aandacht wisten te boeien. Het slot van de avond bracht de klap op de vuurpijl. Een drie tal dames werden uitgenodigd hun indrukken van deze avond te vertolken, waarna zij respec tievelijk met de eerste, tweede en derde prijs, bestaande in produc ten van beide firma's werden be kroond. Wat de gebakken producten betreft, en dit waren er meer dan wij hierboven opsomden deze werden eenvoudig verloot onder de aanwezigen, terwijl de heren der firma Maggi er pro ducten hunner firma aan toe voegden. Talrijke opgetogen be zoeksters gingen vol vreugde naar huis met de prijs die het toeval had doen verwerven. De fabrikanten die deze avond had den doen houden kunnen op een geslaagde proefneming terugzien. Woensdagavond 30 nov. hield Paal 33 ïn hotel Nassau-Bergen een bijzondere avond, waarvoor alle Bergen aan zeeërs uitgeno digd waren. Waar tot nu toe Paal 33 opkwam voor de belan gen van Bergen aan Zee, zal zij dit in de toekomst overlaten aan de V.V.V. en zich toeleggen op het geven van bijzondere avon den voor de grote familie der Bergen aan Zeeërs. Vijf en tach tig procent der bewoners is reeds lid van Paal 33 en het streven Hoogtezonnen en Infra lampen fabrieken ontstaan, doch na de eerste wereldoorlog is men er toe overgegaan ook in andere landen fabrieken op te richten. Thans zijn de droge maggiproducten in alle landen ter wereld bekend, en worden zij door millioenen huis vrouwen gebezigd. Onderwijl de spreker zijn ge hoor boeide met zijn beschrijving van het ontstaan der Maggipro ducten, had de kok van „Boukje Steensma's Frisia bakproducten Kant en Klaar" zijn voorbereid selen reeds gemaakt om de aan wezige dames te laten zien, hoe men taarten, cakes, koek, tulban den en andere heerlijkheden, die men gewoonlijk bij de banket bakker koopt, zelf kan vervaar digen. De vertegenwoordiger zet te allereerst uiteen, dat men in de pakjes die men voor deze baksels nodig heeft, geen surro gaat moet zien, doch dat alles uit een zuiver natuurproduct be staat. Voor het bakken zijn ver is de honderd procent te halen. Op deze novemberavond wer den films vertoond, december brengt de jaarvergadering, janu ari een muziekavond met accor deon, februari toneel, maart een lezing over Noorwegen en april een lichtbeeldenavond over Ber gen aan Zee in het kader,van de viering van het vijftigjarig be staan van Bergen aan Zee. Zo om er vast de stemming in te brengen. 30 nov. dan werden vertoond „Canadees logboek", Houen zo' en wat lichtbeelden om de aan wezigen vast een voorproefje te geven van wat later in het sei zoen geboden zou worden. „Canadees logboek" geeft een indruk van de werkgelegenheid, die de emigranten er vinden kunnen. Arbeidsbureaux zijn er in alle grote centra en de emi grant kan geplaatst worden bij dq mijnbouw, de bosbouw, de landbouw of de verwerkende In „De Rustende Jager" wordt Vrijdag en Zondag „Het liefde leven van LUCRETIA BOR GIA" vertoond, een spectaculaire kleurenfilm van Frans-Italiaanse oorsprong, welke zich afspeelt in alle pracht en praal, maar ook wreedheid en verdorven sfeer der late Middeleeuwen. De Borgia's, een berucht geworden Italiaanse familie, was geen middel te erg om haar macht uit te breiden. Hoofdschotel in deze film vormt de tragische idylle tussen Lucre- tia Borgia (gespeeld door de knappe blonde en blauw-ogige Martine Carol en Alfons van Aragon (Massimo Serato), haar tweede echtgenoot, die zij hartstochtelijk lief had. De rol van haar sinistere broer Cesare wordt gespeeld door Pedro Armendariz. (Toegang 18 jaar). Zaterdag en Maandag draait hier „HET HUIS DER STILTE", eveneens een Frans-Italiaanse co productie. Een beroemd schrijver (Frank Villard), een oud-illegaal (Jean Marais), een kaarsenfabrikant (Aldo Fabrizi) en een zieke oud militair (Daniël Gelin) verblijven enige dagen in een retraite-huis, waar zij met zichzelf geconfron teerd worden en trachten vrede te vinden. Een jonge priester, die zichzelf als dienaar van de kerk een mislukkeling vindt, moet hen hierbij helpen. Het is een rolprent die uitmunt door een intense dra matiek en een gevoelige humor. (Toegang 18 jaar). Dinsdag, Woensdag en Donder dag zijn er geen bioscoopvoor stellingen. industrieën; dus bij de fabrieken. Kiest hij de mijnbouw, dan be gint zijn dag, zoals dat van de meeste Canadezen, met om half zeven opstaan en, na een ontbijt van gebakken aardappelen met ham of spek en eieren, per auto of bus naar zijn werk met het twaalfuurtje bestaande uit brood en cake mee. In de kleedkamers op het jterrein der maatschappij werdt de werkkleding aangetrok ken, waarvoor al dan niet een vervoer per werkspoortje de mijnwerkers het gebergte in brengt naar de schachten waar gewerkt wordt. Er zijn in Cana da o.a. lood-, nikkel-, koper- en goudmijnen. De keuze bosbouw betekent het houthakkerskamp in het noorden waar in de zomer de muggen een ware plaag zijn. Daar wordt de nieuwbakken houthakker voorzien van een éénmanszaag en lichte bijl en krijgt loon naar prestatie. Zijn dagoogst wordt nauwkeurig ge meten en dat bepaalt zijn loon. De houthakkerskampen leveren per jaar één milliard kubieke voet hout aan de fabrieken, die er krantenpapier van maken. De landbouw heeft een groot tekort aan werkkrachten en kin deren helpen dan ook al dapper in het bedrijf mee. De nieuw- aangekomen knecht zal eerst wel wat aan al die machines moeten wennen. Alles met de tractor; het hooien, het aardappelen- en knollen rooien enz. In de oogst tijd helpen de boeren elkaar, want het gewas moet op tijd bin nen zijn. Maar de winter zal de knecht niet meevallen. Er zijn zelfs in de felle kou nog altijd buitenkarweitjes o.a. het uren lang eigen brandhout hakken. In de fabrieken is het werken aan de lopende band, acht uur per dag. Slechts enkelen krijgen een speciale opleiding en daar door verantwoordelij ker werk. De warenhuizen hebben een grote sortering en men kan er ook gemakkelijk per postorder bestellen, In de levensmiddelen- jjliimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiwijijiL De grootste keuze ZZ HOFLAAN 2 - BERGEN Nh. ^IlliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiMmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiimmiiiiiiimiiillIë Vrijdag-, Zondagavond 8 uur, Zondagmiddag 2.30 uur MARTINE CAROL in de meest monumentale Franse film ooit vervaardigd met Pedro Armendariz, Massimo Serato en 18 jaar Valentine Tessier. Een film van CHRISTIAN-JAQUE. Kleur door Technicolor. Zaterdag-, Maandagavond 8 uur ]EAN MARAIS, DANIËL GELIN, FRANK VILLARD en ALDO FABRIZI in De meester film van meester regisseur G, W. PABST MIENT25 - ALKMAAR - TEL. 3818 Ook in huur Eventueel betaling overleg I ir> r/ W. m W W V J* v-'

De Duinstreek | 1955 | | pagina 2