ff 99 URSEM NIEUWJAARSGROETEN GEMEENTERAAD BERGEN COöP. BOERENLEENBANK TE SCHOORL SINTERKLAAS BIJ MEVO Eerste Steenlegging .Joh. Hakker Wz. Voor de Feestdagen GERRITSEN VRIJDAG 16 DEC. 1955 32e JAARGANG No. 49 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Minimumprijs f2.- (drie regels) elke regel meer 65 cent, vooruit bij de opgave te voldoen. Het Nieuwsjaarsnummer komt uit op Vrij dag 30 December. Evenals vorige jaren zal dan gelegenheid bestaan tot het plaatsen van een Nieuwjaarsgroet. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureaux of bij de bezorgers. Het meningsverschil dat in de voorlaatste vergadering tot uiting kwam, bleek ook in de bijeen komst van 29 November niet verdwenen, zodat ruim ander half uur in discussie voorbijging zonder dat men kon zeggen, dat de partijen ook maar iets nader tot elkaar waren gekomen. Nadat de burgemeester Dr. W. Huygens de vergadering had ge opend, werd na behandeling der notulen-wijzigingen, de verkla ring van de heer Broersma na mens de meerderheid afgelegd aan de orde gesteld. De heer Van Rees Vellinga ving aan met de burgemeester te vragen of hij het met de aan tijgingen in de verklaring-Broers- ma eens was. Burgemeester Huy gens antwoordde daarop: ,,U moet mij hier niet in betrekken. Ik behoor niet tot de raad en ben niet van plan daarover mijn me ning te zeggen." De heer Van Rees Vellinga verheugt er zich over dat de bur gemeester boven de partijen staat, maar wil de vinger leg gen op het feit, dat de heer Broersma niet tot de orde is ge roepen, toen hij zijn onjuiste be schuldigingen uitbracht tegen de minderheid van de raad. De bur gemeester antwoordt, dat wan neer iemand iets voorleest men niet weet wat er komt. Juist daarom wilde hij de gehele ver klaring thans in discussie bren gen. Mr. Sluis verklaarde niet met de inleiding der verklaring in te stemmen, voor een ander gedeel te wel. De heer Ellis verklaarde, dat zijn fractie vooraf van de ver klaring had kennis genomen en haar had ondertekend, terwijl zij de heer Broersma machtigde na mens haar te spreken. De heer Broersma verklaarde van zijn verklaring niets terug te nemen. De heer Van Rees Vellinga verklaart te zijn teleurgesteld door de wijze van bespreking in de raad. „Dit is een ernstig feit, en zal bij ons niet vergeten wor den. 't Gaat niet aan ons ob structie te verwijten, omdat we niet meedoen aan een weg over de trambaan. De gehele raad, met uitzondering van de heren Ellis en Wittebrood, was eerst tegen het plan. Volgens het tramplan van het Tramcomité zou een tramverbin ding 15.000 per jaar kosten, de weg over de trambaan daaren tegen 63.000 per jaar. Het gaat om de beste oplossing met de minst mogelijke schade. Tenslot te verzocht de spr. de kwetsende passages uit de verklaring terug te nemen. De heer Broersma was daartoe niet geneigd. Beledigen de uitdrukkingen kwamen er, volgens hem niet in voor en hij had opdracht gekregen van de meerderheid de inhoud zó voor te dragen. De heer Ellis sprak dat de minderheid zich bij de meerder heid behoorde neer te leggen. Dan was hij tot toenadering be reid. De heer Van Rees Vellinga betoogde, dat de minderheid het recht bezit om bij de Ged. Staten in beroep te gaan. De burgemeester verzocht de raadsleden, de strijdbijl te begra ven, de handen ineen te slaan en elkanders goede trouw aan te nemen. De heer De Beurs wilde gaar ne goede trouw bij de meerder heid aanwezig accepteren, doch het fatsoen eist wederkerig het zelfde bij de andere partij. Als de meerderheid besluit om over enige voorstellen niet meer te spreken, dan gaat deze op de voorzitterszetel zitten. Verder merkte hij op, dat de meerder heidsverklaring op sommige pun ten beneden peil was. Dr. j. Hemeirijk leest vervol gens zijn verklaring voor (afge drukt in ons no. van 9 Dec.). De burgemeester deelde mede, dat de tweede vergadering der raadsmeerderheid niet meer on der zijn leiding stond. Mr. Sluis verklaarde een prin cipiële voorstander van de tram te zijn, doch later tot het inzicht te zijn gekomen, dat de tram on houdbaar was, en er een weg moest komen. De heer Van Rees Vellinga vroeg verwonderd waarom Mr. Sluis dan geen ken nis had genomen van de plannen van het tramcomité. De heer De Beurs maakte het bezwaar, dat de meerderheid nog steeds niet van de oprecht heid der minderheid is overtuigd. De burgemeester antwoordde met een beroep op de leden de verklaring-Broersma als niet ge schreven te beschouwen. Dr. He melrijk zegt het adres te accep teren en daarop ter zijner tijd te antwoorden. Het verzoek van de Ver. voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs om medewerking te verlenen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw, werd na toelich ting door Mr. Sluis, die in te genspraak met een bericht uit een blad in de Kaasstad ver klaarde geen enkele bestuurs functie in het bestuur dezer school te bekleden, en na bespre king van de heren Ellis en Den Das, met algemene stemmen aan genomen. Woensdagavond 7 December bracht Sint Nicolaas een bezoek aan de klaverjasclub MEVO, welker leden, getrouw aan hun gewoonte, braaf aan 't klaver jassen waren in de zaal van Nieuwendijk. Door de komst van de goedheilig man werden hun werkzaamheden voor deze avond stop gezet en maakte het bestuur zich op om de resultaten vast te leggen, waaruit bleek dat ditmaal alle spelers een prijs hadden be haald. Zo iets kan alleen maar op Sinterklaasavond gebeuren, en toen elk der aanwezige dames en heren zijn prijs in ontvangst had genomen, was het de beurt van Sinterklaas en Zwarte Piet om zich met de aanwezigen be zig te houden. „Kaartspelen," zo sprak St. Nicolaas, „vormt een uitstekende gelegenheid om zijn medemensen te leren kennen. Zelf speel ik ook wel eens, en ik geloof daar om, dat ik u allen wel zo wat ken." Daarna verzocht hij een twee tal der aanwezigen bij hem te komen en na wederzijden elkaar de hand geschud te hebben, sloeg de Sint zijn boek op, bij de na men dergenen die voor hem ston den, en begon te lezen, wat daar al zo geschreven stond. Dat had aller aandacht, want hier werd op humoristische wijze een schets gegeven van het ge drag en de aard der twee aan wezigen, op zulk een grappige wijze, dat de rest der dames en heren stond te schudden van het lachen. Na beterschap te hebben be loofd ontvingen de delinquenten een cadeau uit de zak van Zwar te Piet, waarna twee anderen werden opgeroepen om voor Sint te verschijnen ten einde hetzelf de lot te ondergaan als hun voor gangers. Het gelach en gespot was ver der die avond niet van de lucht, zodat om een andere stemming op te roepen, de voorzitter een Sinterklaaslied liet zingen, afge wisseld met het eten van gebak of het drinken van een kop kof fie, doch het duurde niet lang of Sint zette zijn werkzaamheden voort, totdat allen een beurt hadden gehad. Deze manier van Sinterklaasvieren viel bij alle aanwezigen zeer in de smaak en Sint en Piet oogstten bij hun ver trek een warm en vrolijk vaar wel. werkt dit feest te doen slagen, een welkom te hebben toege wenst, werden onder het zingen van oude St. Nicolaasliedjes, be geleid door mevr. Kamermans, St. Nicolaas en Zwarte Piet in vol ornaat de zaal binnengeleid. De stemming zat er al heel spoedig in, wat merkbaar was aan het meezingen van zo goed als alle bezoekers. Uit het bekende grote boek, wat hem door Piet overhandigd werd, bleken hier verschillende namen in genoteerd van hen, die iets op hun kerfstok hadden, goeds zowel als kwaads. Onder het genot van een pri ma kop koffie met versnaperin gen moesten dezen op het po dium bij de Sint komen, verma ningen of woorden van dank in ontvangst nemen. Onder anderen werd mevr. Ap pelman, die de oudjes in het Dorpshuis steeds van koffie en thee voorziet, een extra woord van dank door hem toegeroepen. Het speet St. Nicolaas, dat er enkele bezoekers op het appèl SLIJTERIJ De Berger Wijnhandel Telefoon 2558 SLIJTERIJ De Berger Heerlijkheid „BRÉR0" Telefoon 2554 In tegenwoordigheid van de burgemeester, Dr. W. Huygens, de gemeentesecretaris W. de Vries, enkele raadsleden en eni ge bestuursleden der Stichting Bejaardenzorg, de directeur der gemeentewerken J. P. Blauw, enkele van zijn ambtenaren, van aannemer en onderaannemers, benevens van de werklieden die bij de bouw aan de arbeid zijn, heeft Wethouder L. den Das Vrijdagmiddag 9 December de eerste steen gelegd voor het ge bouw van de Stichting Bejaar denzorg. Met deze daad werd een slot gemaakt aan de door de heer Den Das gevoerde actie iets duurzaams te doen voor de ver betering van het lot der ouden van dagen. Burgemeester Huy gens wenste wethouder Den Das van harte geluk met het welsla gen van zijn werk op dit ge bied. Het gebouw zal bestaan uit een hoofdgebouw, waarin 61 personen kunnen worden onder gebracht, benevens een twintigtal gezinswoningen, ruimte biedend voor totaal veertig personen. Men hoopt dat in 1956 het een en ander voltooid zal zijn. ontbraken, o.a. de burgemeester met wie hij nog een appeltje te 'schillen had over het in de toe komst toegezegde andere ge bouw. Wethouder Borst, na zijn mid dagslaapje ook gearriveerd, deed enkele toezeggingen hierop be trekking hebbende. De beide verpleegsters, Zs. Van Oosten en Zs. De Grauw, werd hulde gebracht voor het vele menslievende werk, wat zij in Bergen verrichten. Tussen de bedrijven door, ga ven sommige oudjes nog blijk het zingen niet verleerd te zijn. Inmiddels was ook de burge meester gearriveerd, tot groot genoegen van de Sint. Als de wethouder slaapt zei deze, moet ik werken, vandaar mijn late binnenkomst. Het toekomstige huis zegt hij, heeft zijn volle be langstelling. Het speet hem het ijzer niet met handen te kunnen breken. Hij hoopt het eerste half jaar hier een oplossing voor te kunnen vinden. St. Nicolaas nam voorlopig hier genoegen mee, mocht dit niet het geval zijn, dan gaat het hele Comité met span doeken een tocht door het dorp maken. Hartelijk dank voorlopig COMITÉ OUDEN VAN DAGEN TE BERGEN Dinsdagmiddag 6 December half drie was een groot aantal Ouden van Dagen in het gebouw St. Jan bijeen (het Dorpshuis was te klein) om gezellig het jaarlijks terugkerend St. Nico- laasfeest te vieren. Bij afwezigheid van de twee de voorzitter, die buitenlands verblijft, werd de bijeenkomst door de heer Maasen als plaats vervanger geopend. Na allen, die hadden meege- voor uw aanwezigheid, zegt hij. Tot slot werden nog een vijf tal versnaperingen onder de oud jes verloot, bestaande uit diverse vleeswaren. Jammer dat St. Nicolaas nog meerdere bezoeken af moest leg gen, zodat hij genoodzaakt was te circa vier uur afscheid te ne men om even later, als voorzit ter van het Comité nog enkele mededelingen te doen. O.a. werd verzocht reclame te maken voor 11 Januari 1956 a.s., wanneer het Comité haar jaarlijkse Caba retmiddag hoopt te houden. Allen gingen circa 5 uur weer voldaan huiswaarts. DE BANK IS GESLOTEN van 2 tot en met 10 Januari 1956. HET BESTUUR LEZING PATER HENRI DE GREEVE Op de avond van de dag van Maria Onbevlekte Ontvangenis is de eerw. Pater Henri de Greeve in de bioscoopzaal van De Rustende Jager opgetreden voor de Katholieke organisaties in Bergen om de stampvolle zaal bekend te maken met de inhoud van het door hem geschreven spel: Commissie voor objectief onderzoek. In een inleidend woord deelde de pater mede, dat hij dit spel ongeveer twee jaar geleden had geschreven op verzoek iets te willen leveren voor een Maria- avond. In een paar uur werken was er toen iets ontstaan, dat met vier onderwijzers gespeeld kon worden. Ook een paar kin deren waren er bij nodig, doch kinderen moeten 's avonds vroeg naar bed, zodat van optreden moeilijk iets kon komen. De titel: „Commissie voor objectief onder zoek wekte hier en daar be zwaar, en is daarom veranderd in ,,'n Opzienbarende recht spraak". Het stuk wordt gespeeld door een drietal niet-katholieke perso nen, een voorzitter en twee le den, die beurtelings een aantal katholieken ontvangen en hun stuk voor stuk vragen doen over de Madonna-verering en de rol der Madonna in hun leven. En als men deze vragen dan door katholieken laat beantwoorden, krijgt men iets anders te horen Dameskapsalon Bespreekt U op tijd Telefoon 2104 dan men had verwacht. Want de personen die hier als katho lieke gelovigen optreden zijn geen bedenksels der verbeelding van de auteur, o neen! Hij heeft zich bijna geheel van historische figuren bediend. Mevrouw Maas is de moeder van de Bond Zon der Naam. Over de kellner Ri- velli bestaat een in 't Italiaans geschreven boekje, dat zijn le vensgeschiedenis bevat. Het wonder, waarvan vriend Isidor verhaalt, is geschied in de 11e eeuw. Verder zijn de feiten ook his torisch, zoals het visioen van de vliegenier Bacley en het werk van pastoor Schreurs. Deze laat ste heeft in ons land geleefd en gewerkt. Er bestaat zelfs een ge dicht van zijn hand. De Maria-verering vangt ge woonlijk aan bij een deel der be volking en verspreidt zich dan geleidelijk verder. Nadat de spreker er nog op gewezen had, dat hij geen voor deel trok uit deze bijeenkomst, maar alle winst ging naar het fonds der Naastenliefde, ving hij met het eigenlijke spel aan, waar bij alle rollen, zowel die van de voorzitter van de Commissie voor objectief onderzoek, als de opgeroepen katholieken door de spr. werden voorgesteld, welke prestatie door de verschillen in taal en spreken der diverse per sonen deze uitbeelding alleen reeds tot een buitengewone taak maakt. De voorzitter der commissie, die er mede bekend is dat een derde deel onzer bevolking ka tholiek is; dat de twee zuidelijke provincies bijna geheel katholiek zijn, terwijl in Limburg dorpen en steden aan de H. Maagd Maria zijn gewijd, zou willen begrijpen hoe het komt dat de maagd Maria zulk een belang rijke plaats in het leven hunner katholieke medeburgers inneemt. Mevrouw Maas in Amsterdam, stichteres van de Bond Zonder Naam werd door de Duitsers ge vangen genomen. Zij kraste met haar haarspeld de woorden „Ave Maria" in de kalk van de ge vangenismuur. De kalk bevatte fosfor en begon te lichten, zodat de inscriptie in lichtende letters verscheen. WEKKERS Gevraagd wat haar er toe dreef die woorden op de muur te krassen, luidde het antwoord: „Mijn hart dreef mij er toe." Kellner Rivelli heeft gewerkt in grote hotels, maar heeft ten slotte de Madonna als koningin van zijn hart gekozen. In zijn werk bedient hij de klanten en denkt hen een gebed toe; in zijn vrije tijd werkt hij in de stegen van Rome, ook onder de kinde ren die hij gebedjes tracht te le ren, in plaats van ruwe taal. Zijn liefde tot de Madonna is de grond voor zijn sociale liefde. Een vrouw, die vroeger straat madelief was, heeft haar vorig leven vaarwel gezegd, toen zij, in de wachtkamer van een tand arts vertoevend, in een kunst tijdschrift de afbeelding zag van de H. Maagd van Lourdes met het Kind Bernadette. Met een schok realiseerde zij zich hoe ver zij zich van de Maagd verwij derd had, en besloot zij een einde te maken aan haar tot dusverre gevolgde levenswijze. Het leven is voor haar thans heel anders, maar in ogenblikken van wan hoop vestigt zij haar gedachten op de Maagd en dan verdwijnt de wanhopige stemming. John William Bacley is vliege nier. Hij heeft niet altijd goed geleefd, maar als hij tijdens de vlucht plotseling bemerkt, dat het vliegtuig daalt, en de aarde als 't ware op hem toekomt, dan bidt hij even bij wijze van wanhoops uiting. Maar als hij dan zijn ogen weer opent, ziet hij de Madonna aan de stuurknuppel staan en hoort hij zeggen: „Vrees niet, gij zult gered worden." Als de ma chine dan op de bodem daalt is het alsof hij op de schoot der Madonna is terecht gekomen, 'n Verklaring? Neen, die heeft hij niet. Hij heeft alleen beschreven wat er gebeurd is. Zelf is hij van binnen wel veranderd. Vriend Isidoor is een boer. Op zijn erf bevindt zich een diepe, maar droge put. Op een zekere dag valt er een kind in die put. Zijn vrouw klaagt, maar de buur vrouw die er bij komt, begint te ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Meekilad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct.rn.rn. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Vriendelijk verzoek om bijtijds uw bestellingen op te geven voor de komende feestdagen. Als Kerstgeschenk op alle wijnen, uitgezonderd Champagne en Ver mouths, wordt bij contante betaling een korting berekend van 3% bij aankoop van 6 flessen5% bij 12 flessen: 7% bij 24 flessen en 10% bij 48 flessen. STATIONSSTRAAT 4 BERGEN N.-H. TELEFOON 2036 Handgeweven SHETLAND PLAIDS 180x125 en 135x95 Handgeweven SHETLAND SHAWLS, zeer licht en warm ZAALBERG PLAIDS Q ooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooof OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 18 December Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIIK 18 December Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g, K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1