Ueektöad PP torn Boatman gehuldigd Kerstklokken Een Zilveren Jubileum GERRITSEN T« en O» Nederlands Studentenorkest In „DE BERGER HEERLIJKHEID - BRÉRO' MAX VAN PRAAG en JAN GORISSEN K. J. V. 0. Een geslaagde avond HORLOGES VRIJDAG 23 DEC. 1955 32 JAARGANG No. 50 DUinSTREEK" Een grote schare vulde Woensdag 14 December de bio scoopzaal van De Rustende Ja ger, opgekomen om deel te ne men aan de huldiging door de Bergense Harmonie, ontworpen ter ere van de 85ste verjaardag van haar lid de heer C. Bogt- man, die van de acht-en-vijftig jaren, dat hij lid was van Ber gens Harmonie er zeven-en-vijf tig doorbracht in de hoedanig heid van penningmeester van dit gezelschap. Onder de aanwezigen merkten we op: de burgemeester, dr. W. Huygens, de wethouders de he ren L. den Das en P. J. Borst, het gemeenteraadslid Dr. J. He melrijk, de voorzitter van T. en O., de heer J, Winkel, benevens afgevaardigden van de Unie van Harmonie en Fanfaregezelschap pen, van de zusterverenigingen uit Schoorl, Noord- en Zuid- Langedijk en Warmenhuizen. De vice-voorzitter, de heer J. C. v. Zoonen opende de bijeen komst door de aanwezigen te verwelkomen, aangezien de voor zitter, de heer P. Blankendaal, door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Tevens presenteerde hij aan de aanwe zigen de nieuwe dirigent, de heer Luc. Oordijk. Nadat het orkest enige num mers had ten gehore gebracht, betrad de jubilaris, de heer Bogt- man, begeleid door burgemees ter Huygens het podiuip. Hier richtte het hoofd der gemeente zeer waarderende woorden tot de jubilaris, die hij bij deze ge legenheid noemde met de naam, die hem door de Harmonie-leden is gegeven. „Ome Coen Bogt- man". De burgemeester wenste hem van harte geluk en ver klaarde dat zowel de Harmonie als voorzitter Blankendaal en de tweede dirigent de heer Beeld man in de eer deelden die de jarige thans te beurt viel. Hij las daarna het Kon. Be sluit voor, waarbij de heer Bogt- man de zilveren medaille in de Orde van Oranje-Nassau werd toegekend, waarna hij de jubila ris het ereteken op de borst speldde, en de Harmonie de mu ziek van het Wilhelmus aanhief. De feestrede van voorzitter Blankendaal werd vanaf het to neel per tape-recorder ten ge hore gebracht. De voorzitter roemde de vitaliteit van de jubi laris. ,,Toen ik vijftien jaar was, kwam ik bij de Harmonie en ont moette ik Bogtman, die toen der tig jaar oud was. In jeugdige overmoed dacht ik toen: Die zal het wel niet lang meer maken. Zo'n oud man!" Maar zie, de tijden zijn voorbij gegaan en in de loop der jaren zijn wij naar elkaar toe gegroeid om beter te kunnen samenwerken." Helder en duidelijk klonk de stem van de heer Blankendaal door de ruimte en het was de hoorders of de spreker met hen aan tafel gezeten, zat te praten. Een goed bezette zaal in de Rustende Jager volgde Zaterdag avond met gespannen aandacht de fraaie beelden, die door de fotograaf-cineast Henk du Mée op het doek werden gebracht. Heeft men bij een film te doen met gekleurde beelden die met onvoorstelbare snelheid op het doek werden geworpen, de ge kleurde dia's, waarop men deze avond vergast werd, waren de rustige heldere beelden uit een natuurlijke wereld, die door haar voorkomen en haar kleuren de be schouwer weet te boeien en tot kalmte te brengen. De geschiedenis in deze beel den vastgelegd, is ontleend aan het werk „Incident op Corsica van Anthony van Kampen. Een Hollands meisje door de auteur Mary Kingma gedoopt, dat haar vacantie op Corsica wil doorbren gen, maakt, terwijl zij daar ver toeft, kennis met de Engelse fa milie Appleton, die haar uitnodi gen voor een uitstapje per auto voor de volgende dag. Nadat zij de volgende dag zijn vertrokken, hebben zij een tijdje later panne met de auto, wat tot gevolg heeft dat de engelsen te voet naar het naastbije dorp trekken om hulp te halen, terwijl het hollandse maag- delijn aan de kant van de weg op een paar boomstammen geze ten, wacht op wat (en wie) er te hulp komen zal. Aangezien er mens noch beest komt opdagen, wordt ze zenuwachtig en begeeft ze zich op weg, met het gevolg, Afgevaardigden van het hoofdbestuur van de „Unie en van zustergezelschappen boden de jubilaris hun gelukwensen, aan, al of niet vergezeld van een geschenk, terwijl ook de Har monie geschenken liet aanbieden, welke door de jubilaris duide lijk op prijs werden gesteld. De Harmonie zelve, keurig in Uniform gekleed, gaf door de uitgevoerde nummers duidelijk blijk, dat zij weet wat musiceren is. Het septet onder leiding van de heer C. Bokke, was wel zeer goed op dreef en oogstte alge mene bewondering. Ook het Trio, bestaande uit de heren J. P. Admiraal, C. Wokke en J. Tilstra gaf blijk dat het tot gro te dingen in staat is en grote resultaten kan bereiken. dat ze in een beboste streek te recht komt, waar zij door een Corsicaanse jonge man wordt aangetroffen, die haar naar het huis van zijn moeder meeneemt. Zij verblijft hier enige dagen en inmiddels raken de jongelui op elkander verliefd. Wanneer zij echter op de terug reis te Parijs een bezoek brengt aan de broer van haar vriend, en deze haar meedeelt dat zijn broer op Corsica op haar verliefd is. s'Middags vanaf 15 uur tot sluitingstijd. Geen verhoogde prijzen dan keert ze ijlings naar Corsica terug, en treden zij in 't huwelijk. Volgens de heer Dumée zou dit een ware geschiedenis zijn. Een Amsterdams meisje is in 1953 aldaar met een Corsicaan ge huwd, en de geschiedenis heeft zich zó toegedragen als beschre- Ziet U de ogen van dit kind Herinnert U zich ook nog die tijd Is het Kerstgebeuren vcor ons een werkelijkheid of een droom, een kracht of een illusie ven is. Aan de hand van het boek zijn een reeks foto's geno men, die dit verhaal in beeld brengen. De Corsicaan Luciano Antonini, de held van dit verhaal en de latere echtgenoot, zien we herhaaldelijk op de foto's; zijn vrouw daarentegen had bezwaar voor de lens te komen, en daarom is haar rol vervuld door Mevrouw Du Mée, de echtgenote van de fotograaf-cineast. De prachtige beelden die ter illustratie van dit verhaal op het doek kwamen, lie ten duidelijk uitkomen, hoe mooi het op Corsica is: hoe rijk aan natuurschoon en hoe prachtig om te aanschouwen. Om dit aan de bewoners van ons land te kunnen laten zien is voor hen die een week of langer op Corsica willen vertoeven, 't bungalowpark Cor sica te Calvi opgericht, onder lei ding van het hollandse echtpaar Vroom. De foto's van dit park, monde ling toegelicht door het dochter tje van de heer en mevrouw Du Mée, zijn er wel op berekend het verlangen dit eiland eens te be zoeken, te stimuleren. De auteur Anthonie van Kampen bracht er enige tiid door, en ook de familie Du Mée vertoefde er beiden waren over dit park zeer tevre den. Na de pauze werden een aantal beelden vertoond, die in Neder land, Duitsland en Oostenrijk wa ren opgenomen met de gewone camera van 6x6. Dit geschiedde ARNOLD STRAATHOF uitsluitend om amateurfotografen eens te laten zien, wat er wel met de kleinbeeldcamera te bereiken is. Zuiver en scherp, kleurig en levend waren deze beelden, die voornamelijk betrekking hadden op natuur en landschap, al moet men toegeven dat lot en leven kunnen samenwerken om een beeld te doen ontstaan hetwelk grote hilariteit kan verwekken. Het Kerstmisnummer van Tuin en Oostdorp opent met het Kerst lied van Prosper van Langen- donck. Een kort woord over het speelgoed dat ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest aan de kinderen werd geschonken, wordt gevolgd door een dankbetuiging van de secretaris van T. en O., de heer A. F. Essen, aan al de genen die voor het tot stand ko men van dit St. Nicolaasfeest in enigerlei vorm hebben medege werkt. De Rommelspeeltuin van de heer Daalder heeft direct de aandacht getrokken, en nu komt er een opmerking, die door de heer Daalder wordt beantwoord. Jo Dogro draagt een gedicht bij naar aanleiding van het St. Nic„ speelgoed. Nieuws van de Kla- verjasclub en de Damclub houdt de liefhebbers op de hoogte en ten slotte treft men een vervolg artikel aan: „Iets over de UW" dat nadere gegevens over deze organisatie belooft. T. en O. heeft zich in dit jaar (•alrijke vrienden verworven. Mo ge zulks ook in de toekomst het geval blijken. De 3e Januari 1956 herdenken de heer en mevrouw Ton de dag dat zij een kwart eeuw geleden hun zaak in Bergen openden. Na eerst tien jaren als filiaalhouders in Alkmaar gewerkt te hebben, en elders de toestanden en de vooruitzichten voor de handel in de stad en haar omstreken te heb ben verkend, leek het hun beter in Bergen een eigen zaak te be ginnen, dan elders. En zo is dit ondernemende echtpaar aange vangen hun schoenmakerij te openen in de Kleine Dorpsstraat alhier, om na enige jaren het pand in de Stationsstraat hoek Prinsesselaan te betrekken, waar sedert de schoenmakerij, schoen- handel en handel in lederwaren wordt gedreven. En dit alles met succes. Van de vier kinderen die het echtpaar bezit, zijn er twee zoons, die beiden door hetzelfde ambacht gepakt zijn en die bei den in 't bezit zijn van 't Rijks diploma als schoenmaker een bewijs, dat hun plannen voor de toekomst zich in de richting be wegen, die door hun ouders is ingeslagen. Vakkennis en zaken talent hebben deze zaak doen groeien en wij hopen dat het jon ge geslacht daartoe in ruime mate mag bijdragen. De capaciteiten daartoe zijn bij hen niet afwezig. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt een verkoop gehouden, waarbij iedere koper van een be paald artikel een cadeau krijgt, een reclame die op zichzelf reeds effect zal teweeg brengen. Het Nederlands Studenten orkest, dat telkenjare een tournee langs enige steden onderneemt met het doel, geld bijeen te bren gen voor het Nederlands Studen tensanatorium te Laren, zal in Januari 1956 zijn activiteiten her vatten. Er staat ditmaal een reeks van tien concerten op het pro gramma, opnieuw onder leiding van Jan Brussen. Men begint, de traditie getrouw, in Bergen, waar ook dit jaar weer de repetities worden gehouden. Op 26 Januari maakt het orkest een uitstapje naar België, waar een concert gegeven wordt in de universiteitsstad Leuven; de ba ten van dit optreden komen ten goede aan het Belgische studen tensanatorium in Eupen. Voor de tournee van 1956 is het volgende programma vastge steld: Concerto Grosso op. 6 nr. 6 van Handel, het vioolconcert in D.K.V. 218 van Mozart (waarin Herman Krebbers de solo-partij zal vertolken), de Suite voor or kest (1954) van Karei Mengel berg en de z.g. „Jena-sympho- nie", die over het algemeen aan Beethoven wordt toegeschreven. Er kan wellicht nog even aan herinnerd worden, dat het Stu dentenorkest met zijn concerten in het afgelopen jaar een bedrag van 12.500 voor het sanatorium bijeen heeft weten te brengen. NIEUWE POLDERBESTUURSLEDEN Tot opvolger van wijlen de heer J. A. Ranzijn als voorzitter van de Vereniging van polders en oningepolderde landen in Ber gen, is gekozen de heer A. Jon ker, Kerkedijk alhier. Voor de vacature in het bestuur van de Zuurvenspolder werd gekozen, de heer S. J. Schouten, Baakmeer- dijk, terwijl tot poldermeester van de Filistijnse polder werd geko zen, de heer Jacob Veld Kl.zn. KLAVERJASNIEUWS Nu door het toenemen van het klaverjasspel verschillende clubs bij elkaar gaan spelen, heeft zich herhaaldelijk het feit voorgedaan, dat de spelregels bij verschillen de clubs onderling van elkander afweken. Overleg van enige clubbesturen te Alkmaar en te Bergen heeft er toe geleid een actie te ontwikke len tot het vormen van een Noordhollandse Klaverjasbond, waarbij de aangesloten clubs zich aan bepaalde spelregels en regle menten houden. De Statuten wer den reeds vastgesteld en een zestigtal clubs heeft zich reeds aangesloten. De bedoeling is om te komen tot een landelijke bond, daar ook in andere delen van ons land het klaverjasspel talrijke be oefenaren kent. Voor Bergen zit in het Alge meen bestuur de heer P. Morauw, Dorpsstraat 71 a. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 25 en 26 December Dr. BULSTRA, Telefoon 2827 SCHOORL KOEDIJK 25 en 26 December Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 FRANSESTEEG TELEF. 2554 worden tijden:, de beide Kerstdagen de sfeer en de gezelliphp^ Toogd dóór de uitstekende muziek van de pianist en accordeonist J. C. v. TWUIJVER, bekend van de Radio, als pianist van Kerstklokken luiden Een jubelend koor Zingt; „Vrede op aarde, In mensen behagen," O mensheid, het Licht breekt weer door. Een Kind is geboren, Zo klein en zo teêr, Toch zal Hij eens wezen Ons aller Heer Vredevorst, Heiland, Doorbreek onze kluister, Breng ons uit de kleinheid En 't menselijk duister, Op wegen van Vrede, van Liefde en Licht, Uit nevelen, dicht. Kerstklokken luiden Het Licht breekt door „Vrede op aard" Zingt het Engelen koor MAARTJE N. ZWAAN

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1