99 19 5 6 Jaarwisseling Een oude traditie in ere hersteld GERRITSEN K.C.B. KERSTWEEK IN BERGEN MEVO-NIEUWS' K?PZZsn U R S E M l H* ROGGEVEEN Nieuwe zaak V. V. V. VRIJDAG 30 DEC. 1955 32c JAARGANG No. 51 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef NIEUWJAARSKAART. Onze Bergense kunstenares mevrouw E. ReitsmaValenga heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling een gelukwens in koper gegraveerd, waarvan zij aan haar vrienden en bekenden een afdruk toezond. Wij verheu gen ons daarover dat zij de tra ditie die door de oorlog werd onderbroken, weer heeft opge vat. De fraaie tekening en de fijne lijntjes maken het beschou wen van de afbeelding tot een blijvende bron van vreugde. Het gebruik om vrienden en kennis sen een ets of een houtsnede toe te zenden, met Nieuwjaar, Pasen, Pinksteren of Kerstmis is sedert 1930 sterk toegenomen in ons land. Wie het kon betalen liet door een kunstenaar of kunste nares een ets, gravure, houtsne de of tekening ontwerpen, die door een afdruk vermenigvul digd, met de post werd verzon den als gelukwens. Op dit ge bied heeft mevr. Reitsma reeds een aantal meesterwerkjes ge schapen, die met de beste Oos tenrijkse producten op één lijn staan, terwijl sommige daarvan er zelfs bovenuit steken. Het is daarom dat we de aandacht on zer lezers vestigen op het werk van deze kunstenares, dat zowel in binnen- als buitenland een goede naam bezit. UURWERKEN Voordat de heer D. de WqJU Peereboom de tentoonstelling „Kunst uit het huis van Charley Toorop" ging openen, verzocht hij de aanwezigen enkele minuten stilte om zich te wijden aan de nagedachtenis van de heer Jan Hendrik Roggeveen, wiens stof felijk omhulsel zoéven aan de schoot der aarde was toever trouwd. Hij schetste de overledene daarna als een veelzijdig man: hij behoorde niet alleen tot de oprichters van het Kunstenaars Centrum Bergen, maar maakte ook deel uit van zijn werkende leden; als directeur van gemeen tewerken schiep hij niet alleen bouwwerken, maar hij heeft ja ren geleden door zijn cursus in handenarbeid gebouwd aan de geestelijke opbouw der cursisten. Nog lopen er over Bergens stra ten volwassen mensen, die in hun jongere jaren dit onderwijs heb ben genoten en het thans nog toepassen. Zodoende heeft Rog geveen werk van blijvende waar de verricht, dat nog lang in dankbare herinnering zal wor den gehouden. Ook in Charley Toorop her denken we een overledene, iemand die eveneens veel en met kracht heeft gewerkt. Zowel in haar werk als uit haar persoon lijkheid straalde deze kracht naar buiten. (Spreker en zijn echtge note hadden het genoegen tijdens de oorlog Charley Toorop als gast in hun gezin te hebben. Spr. had haar aangetroffen in Mon nikendam in een milieu waar zij slecht op haar plaats was. Zij accepteerde toen sprekers aanbod van gastvrijheid en hieruit ont stonden vanzelf vriendschaps banden. Toen enige jaren na de oorlog brand in Charley Toorop s woning het verblijf in haar eigen huis wat moeilijk mjaakte, nam zij opnieuw de uitnodiging van de heer De Wolff Peereboom aan om in zijn huis haar intrek te nemen. Charley Toorop was een krachtige persoonlijkheid. De stille, onzichtbare invloed die van Charley Toorop uitging was soms bemerkbaar op een wijze dat men zou zeggen: ik voel het ofschoon dit geen zintuiglijk voe len kan genoemd worden. Nu Charley Toorop dood is ligt het voor de hand dat haar werker °n de werken van andere schilders in haar bezit, in eigen dom der erfgenamen zullen over gaan. Wat hier thans is tentoon gesteld zijn de schilderijen en te keningen, die in de woning der kunstenares haar wanden sier den, haar aanleiding tot vreugde gaven en iets van haar wezen in zich hadden. Als een laatste gelegenheid om van de mens en de kunste nares Charley Tborop afscheid te nemen zijn deze werken van andere kunstenaars die haar wo ning sierden hier thans bijeen gebracht om een laatste groet aan haar te vertolken. Vele vrouwenverenigingen vierden met hun leden en geno digden het kerstfeest. De Vrouwenbond van het N.V.V. vierde dinsdagavond 20 dec. in het Dorpshuis het kerst feest. gezeten om de gezellig ge dekte en versierde tafel werd de avond doorgebracht met samen zang, afgewisseld door declama tie, voorlezen van het kerstver haal: „Kerstlicht" van mevr. M. J. SellegerElout en toepasse lijke muziek van het „Bergertrio". De Plattelandsvrouwen kwa men woensdag 22 dec. in het zaaltje bij Nieuwendijk samen om het kerstfeest te vieren. Tot haar gasten behoorden mevr. A. Huy- gens-Bruynzeel, voorzitster van de U.V.V., afdeling Bergen en mevr. DiesfeldtPieters, vice- voorzitster van het R.K. Vrou wengilde. Leden en genodigden zaten aan lange tafels in het aardig versierde zaaltje. Na het geza menlijk zingen van kerstliederen vertelde ds. Bosma het aloude kerstverhaal door lichtbeelden geïllustreerd. Daarna besprak de spreker het boek „Christus wordt weer gekruisigd" van De Kretenzer: Nico Kasanzakis. Blijkbaar zijn vergeefs 2000 jaar verstreken. Christus wordt nog dagelijks ver moord. Maar ieder mens kan meehelpen de wereld te redden door eerlijk te leven en zijn me demens bij te staan en lief te hebben. De Ned. Ver. van Huisvrou wen bijgestaan door de U.V.V., hield haar kerstfeest donderdag middag 22 dec. in de dancing van De Rustende Jager, hier voor welwillend door de familie Diesfeldt afgestaan. Tot haar genodigden hoorden vele ouden van dagen en afgevaardigden van andere vrouwenverenigin gen. De lange, aardig versierde tafels en de goede organisatie droegen veel bij tot een gezellige en rustige sfeer. Het eigen da meskoortje en het Berger kinder koortje openden deze middag met het zingen van kerstliederen, waarna met eigen krachten een leken Kerst-spel werd gespeeld. Maandenlang hadden hiervoor vrouwen van alle gezindten sa men geoefend en de overgave en devotie waarmee dit spel ge bracht werd, bouwde de goede en warme sfeer van deze middag op. In zo n sfeer dringt het ge makkelijker tot de mens door dat: „het hart de stal is, waarin Je zus geboren zal worden." Het rustig gezegde kerstver haal, het intens meeleven der spelers bijgestaan door de liede ren van het koortje vormden met de diepe aandacht van het ge hoor één groot samen beleven. Het geheel was een intieme goed verzorgde en sfeervolle middag, mede dank zij de maandenlange toegewijde leiding van mevrouw Frevel en mevrouw Morée. Het R.K. Vrouwengilde, afde ling Bergen, bracht donderdag avond 22 dec. in de grote zaal van De Rustende Jager een avond vol ernst en vrolijkheid. En alles verzorgd met eigen krachten. Tot de genodigden hoorden bestuursleden en afge vaardigden van andere vrouwen verenigingen. Dit wordt in Ber gen de laatste tijd een verheu gende goede gewoonte. Door kinderen werd de kerst stal voorgesteld waarbij het da meskoor kerstliederen zong. Daarna werd de korte Maria legende gespeeld: „De Engelen en de bedelaar". Maria voelt zich angstig in haar eenzaamheid en beklaagt zich dat haar alles ont breekt voor het kindje. Dan ko men de engelen, die hooi, een warme doek, licht en tenslotte ojok nog een mens bij haar bren gen. Na de pauze werd gespeeld: „De; Kerstmis van Broeder Tho- cusmas en de drie rovers". De jonge broeder Thomas in het klooster van Franciscus van As- sisie jaagt op kerstavond drie hongerige rovers van de kloos terpoort weg. Hij kan nu echter niet het kerstkindje begroeten voor hij de drie rovers voedsel heeft gebracht. Na vele omzwer vingen in het donkere bos, vindt hij de rovers, geeft hun voedsel en weet hen ook tot aan de kloosterpoort terug te brengen, waar door de liefde van vader Frans de rovers tot het kerst kindje gebracht worden. Dit goed gespeelde stuk vorm de het waardig slot van deze goede avond. In „DE BERGER HEERLIJKHEID - BRER0' MAX VAN PRAAG en JAN G0RISSEN ARNOLD STRAATHOF Woensdag 21 december werd door de klaverjasclub MEVO een onderlinge drive gehouden, waarbij de prijzen bestonden uit tulbanden en kippen. De uitslag was: le pr. P. MorauwMevr Nieuwendijk 5800 pnf: 2e pr Echtpaar Jongejans 5078 pnt; 3e pr. heren Hottentot 5069 pnL„ Verrassingsprijs: heren Vos- Tiebie, 4148 pnt. KERSTDRIVE. In de feestelijk versierde zaal van Nieuwendijk werd op 24 de cember de MEVO-Kerstdrive gehouden. Als prijzen waren er kippen, konijnen, taarten, tulban den, worsten, flessen wijn, fruit schalen, dozen speculaas, siga ren, koeken, potten haring en nog enkele souvenirs; 96 spelers namen aan de drive deel. De uit slag was als volgt: le pr. PijperWaslander 6073 pnt, 3 mlarsen; 2e pr. D. Schek- kermanC. Min 5427 pnt* 3 marsen; 3e pr. DusbabaLang- ras 5350 pnt, 6 marsen; 4e pr. Heren De Beurs 5174 pnt, 3 marsen; 5e pr. PilaatKuitwaard 5159 pnt, 1 mars; 6e pr. S. v. WonderenS. van Diepen 5097 pnt, 5 marsen; 7e pr. Fam. Jon gejans 5078 pnt, 2 marsen; 8e pr. RingebergVan der Keele 5073 pnt, 4 marsen; 7e pr. Fam. Bal der 4950 pnt, 2 marsen; 10e pr. Mevr. WitteMevr. Veltman 4951 pnt, 1 mars. Marsenprijs: DusbabaLang- ras, 6 marsen. Verrassingsprijs: NIEUWJAARSDRIVE. Op 1 Januari, 's middags twee uur wordt door MEVO in de zaal van Nieuwendijk een drive gehouden waarvan de netto op brengst bestemd is voor de kas der ouden van dagen. Winke liers en particulieren die prijzen beschikbaar willen stellen wor den verzocht dit op te geven aan G. Schekkerman, tel. 2069, die voor de afhaling zal zorg dra gen. NAAR HET IJSBALLET TE AMSTERDAM Onder auspiciën van de Ber ger IJssportvereniging bezochten op Zaterdag 17 December 80 personen het IJsballet Maxi en Ernst Baier. Met 2 autobussen van N.H.- A.D.O. werd na een vlotte tocht de Apollo-hal bereikt. Alle deel nemers waren enthousiast over het programma. Opgevoerd wer den achtereenvolgens „Circus liefde" een ijsballet in 3 acten en „Olympische reis" een ijsballet in 8 taferelen. Als speciale attractie werd de ze avond de Ijskoningin geko zen. Hollandse meisjes waren reeds tevoren in de gelegenheid gesteld hun kunsten te vertonen. Na de schifting waren er vier overgebleven, waaruit deze avjj;d de beste gekozen werd. Waarschijnlijk was deze stunt bedoeld om aan het publiek nu eens het verschil te laten zien. De opvoering werd besloten met een fraaie wals van het echt paar Baier als toegift. Al met al een machtige avond in de circusaandoende tjokvolle Apollo-hal. Op de terugreis werd nog even gepauzeerd in Limmen, waar on der het genot van de heerlijke koffie, de indrukken van deze avond naar voren kwamen. Het bestuur van de B.Y<V. kan met voldoening terugzien op het ge nomen initiatief en nu maar ho pen op een ijsperiode. Zodra de baan alhier geopend is, raden wij onze lezers aan een kijkje te gaan nemen op de Ber ger Ijsbaan. Zeker zullen onze Berger kunstrijders, nu ze hebben gezien hoe het moet, fantastische kunsten vertonen. Comité Ouden van Dagen Bergen Voor de ouden van dagen en belangstellenden zal op 11 Janu ari a.s. om 2.15 en 8 uur een cabaretvoorstelling worden gege ven. De middagvoorstelling is bestemd voor de ouden van da gen, die een gratis entréebewijs thuis bezorgd krijgen. Belangstel lenden kunnen 's middags en des avonds tegen entrée de uitvoering bezoeken. Aangeraden wordt tij dig de kaarten bij de bekende adressen (zie advertentie) te be stellen, Vorig jaar moest 't comité ongeveer 50 mensen teleurstellen omdat de avondvoorstelling was uitverkocht. De algehele leiding berust ook dit jaar weer bij de heren Cor Sijpheer en D, van Berge. Dit zegt genoeg. Het wordt vast en zeker weer een prima voor stelling. Wanneer op Oudejaarsavond, De blik terug men slaat, En maken dan de rekening Van 't jaar dat scheiden gaat, Dan weten wij, dat naast het goede, Door ons tot stand gebracht, Er veel nog is, dat wij wel anders Van ons zelf hadden verwacht. Maar kom, het nieuwe jaar ligt daar, Een onbeschreven blad, Men krijgt weer nieuwe kansen Op de weg die men betradt. Proberen wij 't dan beter, Dan in 't Oude jaar te doen. Met moed het nieuwe jaar betreden! Liefst fris van geest en koen. En zijn er onherstelbare dingen Door ons dit jaar gedaan, Laat ons dan heel deemoedig, Tot God, de Vader gaan. Hij gaf ons in het Kerstekind, Vergeving onzer schuld, Voor wie ootmoedig die belijdt, Heeft God eind'loos geduld, Hoe erg de schuld ook wezen mag, Genade Gods is groot! In Christus wordt weer alles nieuw, Hij redt uit zonde en dood. MAARTJE N. ZWAAN Begeleid door een schare van vrienden, kennissen en geestver wanten is Zaterdagmiddag het lichaam van de heer Roggeveen naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Een drietal sprekers voerden het woord, die zowel over de vele talenten van de overledene, als van zijn veelzij dige werkzaamheid getuigenis gaven. Een, zoon getuigde namens de familie de dank aan allen die de overledene door hun aanwezig heid hadden willen eren. Donderdag 22 december open de de heer J. H. G. Scholten aan de Dorpsstraat 5 zijn speciale wijn handel, waar men behalve wijn, ook nog een grote keuze in port, sherry, vermouth, champagne en likeuren kan verkrijgen. De winkel, tevoren ingericht door meubelmakersfirma Bakker te Heiloo, biedt een heldere en frisse aanblik, terwijl de etalage reeds door zijn smakelijke wijze van etaleren een goed overzicht geeft van wat er binnen te krij gen is. De heer Scholten zelf, die bij een der grote importeurs op dit gebied te Amsterdam heeft ge werkt, en in het bezit is van de nodige diploma's als waarborg voor zijn vakbekwaamheid, is ge heel met het vak vertrouwd en bij de keuze van wijnsoorten goed in staat om met raad te dienen. Het openen van deze zaak is een teken des tijds. De z. g. sterke drank vindt onder de jongeren minder aftrek dan werd verwacht, daarentegen vindt het gebruiken van wijn meer en meer terrein en het laat zich aanzien dat dit ver bruik in de toekomst nog zal stijgen. Een zaak dus, die op de behoeften en gewoonten van het eigen tijdse publiek is ingesteld, kan er op rekenen dat zich dit in een toenemende verkoop zal uitdruk ken. Wij wensen de heer Schol ten van harte geluk met zijn zaak en zijn inzicht in de behoeften van onze tijd. BERGEN AAN ZEE De algemene ledenvergade ring op maandag 19 december in het hotel Nassau Bergen aan Zee kenmerkte zich evenals vorig jaar door een prettige sfeer van eensgezindheid. Van tevoren waren aan de le den behalve de agenda, het jaar verslag 1955, de rekening en verantwoording over het vereni gingsjaar 1 nov. 19541 nov. 1955, benevens de begroting voor het verenigingsjaar 1955- 1956 toegezonden, en had men voor zichzelf kunnen constateren, dat het er met de V.V.V. goed voorstaat. Een voordelig saldo van 863.05 schonk de zeker heid, dat er met winst gewerkt is, terwijl een totaal aantal aan vragen van 5405 laat zien, dat de badplaats Bergen aan Zee wel degelijk de belangstelling van het reizend publiek geniet. Volgens eigen telling zouden er te Bergen aan Zee 56571 lo- geernachten zijn doorgebracht. Augustus, juli en juni vertonen de hoogste bezetting. Vergeleken met 1954 boekt men een stijging van het aantal logeernachten met 16400. De voorzitter, de heer G. Grondsma opende de vergade ring met de aanwezigen o.w. speciaal de heer Van Weerden als vertegenwoordiger der Fede ratie en de heer Hajo Ides van der Meulen als vertegenwoordi ger van de Bouwmaatschappij, welkom te heten. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Weekltod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. FRANSESTEEG TELEF. 2554 wordt op veer verzoek, wederom muziek ten gehore gebracht op Nieuwjaarsdag vanaf 20 uur tot slui tingstijd doo de uitstekende pianist en accordeonist J. C. v. TWUIJVER, bekend van de radio, als de pianist van Geen verhoogde prijzen. Gezelligheid - Stemming Sfeer TELEFOON 2 10 4 Wenst allen een voorspoedig „Grijp toch de kansen door God u gegeven" 1 Januari Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 1 Januari Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1