HAMEA Ruwe,rode handen Raadsvergadering Bergen GERRITSEN Het Wegen vraagstuk in Bergen 2fU.(fó.?tötok' 7-8 OOR BERGEN Schoorsteenbrand Huidgenezing FILM NIEUWS SPORTNIEUWS VRIJDAG 6 JAN» 1956 33c JAARGANG No» 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam^Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a» d» Hoef De gemeenteraadsvergadering op 21 december 1955, die gro tendeels gewijd was aan de be handeling der gemeentebegroting voor 1956, nam verschillende uren in beslag, gewijd aan mon delinge uiteenzettingen der leden. Ondanks al deze wijdlopigheid was het resultaat dat de raad de gemeente- en de bedrijfsbe- groting voor 1956 in ontvangst en uitgaaf goedkeurde voor het bedrag dat door B. en W. was voorgesteld. Er werd besloten het midden terrein te Bergen aan Zee en en kele percelen aan 't v. d. Wijck- plein onder bepaalde voorwaar den te verkopen aan de heer J. Matser te Hilversum, die het plan heeft hier een zwembad met flatgebouw en een restaurant met terrassen te gaan bouwen. Mr. Sluis betuigde aan de burgemees ter dank voor al hetgeen deze had gedaan om voor het midden terrein een gegadigde te vinden. Verder werd besloten tot aan koop van enkele percelen wei land in verband met het uitbrei dingsplan ten N.O. van de Dr. van Peltlaan. Bij de behandeling van het hoofdstuk Volkshuisvesting wees de heer Broersma op de clande stiene bewoning. Van gemeente wege is daartegen reeds in de pers gewaarschuwd. Wethouder Borst zegt nog een waarschuwing toe, terwijl blijkt, dat het aantal woningzoekenden in deze gemeente per jaar met 20% toeneemt. De raad was van mening dat met plannen voor de bouw van woningwetwoningen niet mag worden gewacht. Ook besloot men de Kermis voortaan te doen houden op het Stations plein, in plaats van in de Sta tionsstraat. Wat betreft de subsidie aan de V.V.V. Bergen, werd ver klaard, dat geen V.V.V. in de gemeente rechtstreekse subsidie zal ontvangen. De geraamde post ad ƒ3000.— zal thans als be stemmingssubsidie" worden aan gewend om propaganda voor Bergen te maken. Volgens Dr. Huygens behoort een vakappa raat gelijk de V.V.V. haar kos ten behoort te dekken uit de bij dragen van de leden. troost is echter dat zij met elke wedstrijd, die ze in deze zware klas spelen, meer ervaring op doen. Met het vaste voornemen om Jong Holland 2 als hekkensluiter laten te fungeren, zien de heren de 2 tegen deze ploeg te spelen wedstrijden met sportieve strijd lust tegemoet. Dat de andere teams in de le klasse Bergen als „terrier" beti telen en telkens blij zijn als de strijd gewonnen is, zou er op kunnen wijzen, dat Bergen, met nog 10 wedstrijden voor de boeg, nog wel eens voor een aardige verrassing zou kunnen zorgen. V.V.V. BERGEN Donderdagavond 12 januari zal de V.V.V. Bergen een alge mene ledenvergadering houden in het Oranje-hotel. Behalve de ingekomen stukken vermeldt de agende bestuursverkiezing, waar voor opgave van candidaten bij het bestuur wordt ingewacht. Terwijl wij dit schrijven is het nog onzeker of voor de bedoel de vergadering op assistentie van de politie mag worden gerekend. T. en O. VER. NIEUWS 't Laatste nummer van t T. en O. Verenigingsnieuws dat in 1955 verscheen heeft het karak ter van de overgang van 't oude naar 't nieuwe jaar. Voorzitter Winkel houdt een beschouwing over wat 1955 bracht; 't Tien jarig bestaan van T. en O.; t openen van 't verenigingsgebouw dat tegenwoordig avond aan avond bezet is, het speeltuin- en kinderwerk in de vorm van clubs, kortom er is reden tot optimis me. Men heeft hem op een be leidsfout gewezen en hij is daar dankbaar voor. De fout kon her steld worden. Ook voor het nieuwe jaar roept de voorzitter aller medewerking in, ook in de vorm van opbouwende critiek. Zo kan groei en bloei der ver eniging worden bevorderd. Secretaris Essen wijst er op dat de uitslag van ons werk in grote mate afhankelijk is, van onszelf. Wij zullen onszelf moe ten leren inzetten, dan kunnen er goede resultaten ontstaan. Het verstreken jaar bracht veel goeds, laten we ons best doen ook voor de toekomst het goede te betrachten voor onze vereni ging. De derde in de rij der schrijvers is de heer De Rhoter, die er in een pittig stukje op wijst, dat om iets te bereiken men een daad moet doen en niet lou ter bij de pakken blijven neerzit ten en vrome wensen uiten. Het is de daad, die van beslissende aard is. Een goed nummer, dit nummer op de overgang van t oude naar 't nieuwe jaar. Zij die het samen stelden en zij die het lezen zul len er met vreugde aan blijven denken. CON AMORE Het accordeonorkest „Con Amore" o.l.v. dirigent Alb. v. d. Wolff, zal 14 januari in de dan cing van De Rustende Jager con certeren, waarbij ook het enkele weken geleden opgerichte oplei dingsorkest voor het eerst zal optreden. Tevens zal de mede werking worden verleend door Vita Nuova uit Alkmaar, ondër leiding van dezelfde dirigent. DAMES! Kapsalon U R S E M Dames 2e klasse Alkmaar 1 9 5 1 3 11 18-13 Odilo 1 5 5 0 0 10 15- 1 BERGEN 7 4 1 2 9 16- 9 TOP 7 4 1 2 9 15-10 Catapult 2 5 3 2 0 8 13- 6 Be Fit 1 7 3 1 3 7 12-11 Be Fit 2 5 1 0 4 2 3-12 Octopus 2 5 0 1 4 1 3-14 Set Upp 1 8 0 1 7 1 4-23 Heren le klasse Octopus 1 7 6 1 0 13 20- 6 Smash 1 8 4 4 0 12 20-11 H. Huys 7 3 2 2 8 15-11 Holl. 1 7 3 2 2 8 14-10 Catapult 1 5 2 1 2 5 8- 9 J. Holl. 2 6 1 0 5 2 5-16 BERGEN 8 0 0 8 0 5-24 KLAVERJASDRIVE MEVO De Nieuwjaarsdrive door de club MEVO bij Nieuwendijk ge houden, was waarschijnlijk tengevolge van het regenachtige weder niet zo druk bezocht als verleden jaar. Toch is er met animo gespeeld. Een schat van prijzen waren voor de win naars bijeengebracht. Vijf ouden van dagen, die aan deze drive medededen. ontvingen elk een prijs. Verder was de uitslag als volgt: le pr. Liefting-Kuiper 5098 p., 6 marsen; 2e pr. mevr. Morauw- mevr. Schekkerman 4827 p., 1 m.; 3e pr. Fam. Pijper 4768 p., 2 m.; 4e pr. Bakker-Liefting 4680 p.; 5e pr. Dekker-Ory 4621 p., 2 m.; 6e pr. Schaaper-Schaaper 4563 p., 1 m.; 7e pr. mevr. Nieu- wendijk-C. v. Alfen 4552 p., 1 m.; 8e pr. Jimming-mevr. Koorn 4539 p., 5 m.; 9e pr. P. Schoo- per- B. Burgering 4413 p., 3 m.; 10e pr. C. Jol-v. d. Elske 4386 p,. 2 m.; 11e pr. mevr. De Jager-N. Fermaat 4369 p., 1 m.; 12e pr. Kramer-Wassink 4363 p., 2 m.; 13e pr. A. Jongejans-P. Morauw 4312 p., 2 m.; 14e pr. Schekker- man-J. Visser 4298 p.; 15e pr. Bakker-Kuiper 4272 p., 1 m. Verrassingsprijs: P. Veldman- Echtgenote 4050 pnt. Marsenprijs: Liefting-Kuiper 6 marsen. Nu het jaar 1955 de weg van Bello is opgegaan, d.w.z. heen gegaan om niet weer te keren; nu het Tramcomité voor de tweede maal in de toestand van geschorste bezieldheid is terug gekeerd, is met het nieuwe jaar ook de tijd aangebroken om eens een nieuw onderwerp van dis cussie aan te snijden. In dit laat ste opzicht mag men over het gemeentebestuur van Bergen niet klagen. Het gaat niet alleen met zijn tijd mede, maar het weet juist op tijd een nieuw onder werp in bespreking te brengen om de aandacht bezig te houden. Op 20 januari van dit jaar hoopt het gemeentebestuur een raadsvergadering te beleggen, waar het verkeersvraagstuk in de lengte en in de breedte zal worden besproken. Ter informa tie over dit onderwerp is een nota inzake het wegenvraagstuk in de gemeente Bergen op gesteld, waaruit blijkt dat men een keuze heeft uit twee oplos singen: een twee-mans-plan ont worpen in samenwerking tussen Dr. W. Huygens en Wethou der Borst, en een een-mans-plan ontworpen door Wethouder Den Das. In het eerste plan wordt de aanleg van een weg over de trambaan aanbevolen, terwijl in het tweede plan sprake is van de aanleg van een weg over de trambaan tot de Komlaan, ver breding van een deel dezer laan, benevens verbreding van de Eeuwige laan. In de inleiding tot haar rap port merkt de meerderheid in het college van B. en W. op, dat er voor Bergen slechts van een wegenprobleem sprake kan zijn en niet van een verkeersvraag stuk. De NHADO zal met zes bus sen gaan rijden die in twee uur 2200 personen kunnen vervoe ren naar en van Bergen aan Zee. Zo nodig kan zij reservebussen van de NACO en de N.Z.H. er bij krijgen. Voor deze dienst is een weg nodig, daar deze ook nodig zou zijn geweest, indien de tram was blijven bestaan. Daar het auto-verkeer toeneemt, kan men dit niet uit Bergen gaan weren. De meerderheid in het college van B. en W. prefereert een weg over de trambaan. In de inlei ding tot hun plan wordt opge merkt, dat het doorgaande ver keer van Alkmaar naar Bergen aan Zee een zeer gering percen tage uitmaakt, van het totaal aantal der voertuigen. Hét einddoel is niet Bergen aan Zee, doch het gehele park- gebied van Bergen is einddoel. Derhalve zal een weg van Ber gen Binnen naar Bergen aan Zee, een aantal onderbrekings- punten hebben. Eén dezer on- derbrekingspunten vormt het dorpsplein, waarop de weg die 't vervolg zal zijn van de Berg- seweg. uitkomt. Hier komt een •nimf» parl'oorgp-legi»nheid en wordt tevens gezorgd voor een overzichtelijke kruising van de Breelaan. De weg gaat verder over de trambaan "naar de Kom laan en zou vandaar rechtstreeks naar de Fransman gaan. Dit ver andert weinig aan de bekende situatie, daar ook de trambaan langs het natuurreservaat loopt. Met een autoweg heeft men het voordeel, dat het verkeer door een groene tunnel loopt en door bezoekers en bewoners bijna niet wordt opgemerkt. Al betreurt men de noodzaak die tot aanleg van deze weg brengt, men moet zijn ogen open houden voor de toekomst en realist zijn. De autoweg naar zee zal de dorpsstraten ontlasten. De wiel rijders kunnen op de Dr. v. Pelt laan op het langs de trambaan aan te leggen rijwielpad rijden en op hun terugweg de Eeuwige laan berijden, zodat zij beide ke ren aan de rechterkant van de snelweg blijven. BRJUENi/oor SC4JO0RC. MET OF ZONDER. RECEPT, IN DE „RUSTENDE JA6ER." VINSV.nm Dinsdagmiddag te 14.45 uur ging plotseling de brandweersire ne. De brandweer was weer zo als gewoonlijk zeer snel ter plaatse. Het bleek een schoorsteenbrandje te zijn in perceel Natteweg 8 bewoond door de heer Langedijk. Nadat de schoorsteen geraagd was, kon de brandweer]|weer)Jinrukken. NIEUWS VAN DE AFD. VOLLEYBAL B.S.V. BERGEN Als we bij de jaarwisseling de competitiestanden eens bezien, en ons daarbij realiseren dat er 1 competitie gespeeld wordt, dan moeten we concluderen, dat het er voor het damesteam dan niet slecht uitziet. Alkmaar heeft met twee wed strijden méér slechts een voor sprong van 2 punten. Odilo (Heiloo), op de 2e plaats, zal wel niet makkelijk voorbij te streven zijn, doch de Bergerdames pope len om de krachten met haar te meten. Er moeten echter nog 17 wed strijden worden gespeeld, zodat de dames waakzaam dienen te blijven. Het herenteam sleept moei zaam met de rode lantaarn. Een Een oude traditie herleeft. D'heilige drie koningen, uii zo verre land Op de dertiende dag na Kerst mis brachten de Wijzen uit het Oosten een bezoek aan het kindje Jezus in Bethlehem. Deze dag, oudtijds „dertiendag" geheten leeft tot in onze tijd voort als „Drie koningendag". Aan deze dag was in Noordholland traditioneel ver bonden het „lopen met de ster". De drie koningen Caspar, Mel- chior en Balthasar trokken in hun fraaie gewaden met kroon en tekenen van hun waardigheid zingend door de dorpen. Een hunner had zich gewoonlijk het gezicht zwart gemaakt, omdat hij Melchior, de koning van het Moorenland voorstelde. Met zich mee droegen de drie koningen een draaiende verlichte ster, die het symbool was van de ster, die hen leidde naar de stal. Op hun tocht zongen zij de oude drie-koningenliederen, die van hun omzwervingen en van de betekenis van Christusgeboorte verhaalden. Het ophalen van giften, zoals we dat bij St. Maarten kennen, was een belangrijk onderdeel van dit folkloristisch gebruik. Helaas is GOUD dit kleurrijk feest, dat in onze streken geleefd heeft, in onbruik geraakt. Dit jaar willen enkele minnaars van deze oude volks feesten trachten de driekoningen traditie te herstellen. Op Vrijdag 6 Januari zullen drie koningen zich zingend door Bergen begeven en om een gave bij U aankloppen. Wij hebben gezongen al voor dit huis, A la Berline postiljon, Geef ons een penning, dan gaan wij naar huis, A la Berline postiljon. De opgehaalde penningen zullen bestemd worden, voor diegenen, die in onze tijd, noodgedwongen hun huis hebben moeten verlaten. In modern nederlands wil dat zeggen, dat de opbrengst ten goede komt aan de vluchtelingen-actie. Moge met milde hand gegeven worden en moge de driekoningen traditie zich na dit initiatief her stellen, zodat een volgend jaar vele driekoningen ons dorp zullen doorkruisen. Houdt de winter uil handen en voeten GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Lijst van gevonden en verloren voorwerpen gedurende het tijdvak van 20 t/m 28 December 1955. Gevonden Grijze vulpen met gouden pen, bruin etui (inh. vulpen, vulpotlood, stiftjes en gum), rechter bruine wollen want met oranje stippen, lipssleutel met ring, bruine wollen kinderhandschoen (linker), zwarte wollen shawl, etui (inh. bril met gouden montuur), grijze wollen want, rode vulpen, gulden, bruin lederen portemonnaie (inh. enkele zegels), kerstboom, 4 muntbiljetten. Verloren; Raffia ketting (kleur naturel), groen-oranje kinderwant, dubbele lederen schooltas, springtouw, gele plastic portemonnaie (inh. f 10.-), bruin lederen rechter handschoen, paar bruin lederen motor-hand schoenen, zwarte etui (inh. groene vulpen, zwarte ball-point en groen vulpotlood), grijze wollen want, rood wit blauw kinderwant, knip mes (bruin), reserve wiel met band met blauwe veld (Vauxhall), bruine glacé gevoerde linkerhandschoen, parapluhoes, bruin lederen dames- portemonnaie (inh. 33 gld.), paar Noorse wanten, bril met bruin montuur, gele shawl, bril in koker. Inlichtingen verkrijgbaar aan 't Groepsbureau der Rijkspolitie te Bergen (Nh.), Karei de Groote laan 17, op iedere werkdag tussen 10 en 11 uur. BATTLE CRY, de verfilming van het gelijknamige boek van Leon Uris wat in Nederland verscheen onder de titel „Gezwo ren Kameraden". Het boek is een best-seller geworden en de film doet voor het boek niet onder. Ook het Cinemascope-systeem is in deze film goed benut ge worden. Ook mede doordat veel scènes in de open lucht werden opge nomen, krijgt men nog meer dan anders het grote ruimte idee, iets wat in dit systeem toch moet voorstaan. Al met al een film die U moet gaan zien. LIEFDE ALS KOOPWAAR met Gina Lollobrigida in de hoofdrol behandelt het geval van het meisje dat het slechte pad opgaat met alle gevolgen van dien. Gina speelt deze rol zeer goed. Als tegenspelers kunnen we noemen Gabrielle Ferzetti en Franco Interlehgni. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN WeekMod „DE DUINSTREEK" Onze kapsalon is met de allernieuwste DROOGKAPPEN uitgerust. Ons devies is steeds Het nieuwste en de laatste mode. Telefoon 2104 Hoflaan 2 Telefoon 2202 Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan 7ee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning-en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling BERDOS-NIEUW S. Programma voor Zondag 8 Jan. 1956. Zo is het nieuwe jaar weer aange vangen en men stelt de vraag, wat zal het ons brengen. Ook wij doen dit. Wat zal het Berdos brengen. Iets goeds? Dit zal veel afhangen van de leden, zijn zij alle van goede wille, ach wat kan de vereniging dan gebeuren. Maar laten wij dit afspreken; de plicht welke een ieder heeft tegenover zijn vereniging komen wij allemaal op de eerste plaats na. en mocht het ons niet naar de zin gaan kom dan eens praten, maar gooi niet je kop in de wind. Daar dien je je vereni ging niet mee. Dus dit is afgesproken, wij allemaal van groot tot klein doen ons best om Berdos gezond te maken. Het programma. N. Niedorp 1Berdos 1. Aanv. 2 uur vertrek per auto 1 uur precies. Leider W. Beukers. Meervogels 2Berdos 2. Aanv. 2.30 uur. P. Weiers. Vertrek per rijwiel 1 ur. Zeevogels 3Berdos 3. Aanv. 12 uur. S. Schotten. Vertrek per rijwiel 11 uur. Jun. BerdosSt. Adelbert. Aanv. 12 uur. W. v. Duin. Adsp. BerdosZeevogels. Aanv. 12 uur. P. Smit. Het le elftal speelt weer uit, wat zal het ons brengen? Laten wij hopen op iets goeds, maar daar zal dan voor ge werkt moeten worden. Laten wij dit dan afspreken. En denk er om Zaterdag avond 7 uur alle present bij de secr. voor onze wekelijkse bespreking en op tijd hoor. Het 2e zal proberen om het puntenaan- tal met 2 te vermeerderen, of dit zal ge lukken moeten wij nog afwachten, maar het zit er wel in, dus aanpakken. Lukt het wel eens niet, niet direct zo'n grote mond opzetten, daar bereik je niets mee. Dus monden dicht en prettig voetbal len. Het 3e gaat naar de buren Zeevo gels, wat denken jullie mannen, zit er winst in, of is Kees niet in vorm. Nu als die vorm er wel is dan geloof ik wel dat er winst in zit. Veel plezier. De Jun. ontvangen St. Adelbert uit. Wonnen jullie met grote cijfers, of dit weer zal gebeuren dat betwijfel ik maar laat jullie deze punten niet ontgaan hoor. De Adsp. spelen thuis tegen Zeevo gels, uitverloren jullie net, dan zit er nu één puntje in. Maar alléén voetbal len en niet praten, afgesproken! Alle maal veel plezier en succes. Let op de berichten in de kastjes! De Optimist. NIEUWS VAN DE DAMCLUB „Bergen", De stand in Groep B, van de Onder- linge-Competitie luidt als volgt: 1. J. v. Loenen 11 10 0 1 20 2. P. Wit 12 9 2 1 20 3. J. Kuitwaard 10 5 1 4 11 4. B. Bloemhof 10 5 0 5 10 5. H. Lichtleitner 13 5 0 8 10 6. P. Boots 7 4 12 9 7. Th. de Moei 9 3 0 6 6 8. C. Jansen 5 2 0 3 4 9. T. Kürten -10 2 0 8 4 10. J. Roosloot 11 2 0 9 4 De stand in Groep C, van de Onder- linge-Competitie luidt als volgt: 1. H. Louwe 5 4 0 1 8 2. C. Dekker 3 3 0 0 6 3. C. Duin 3 10 2 2 4. P. Fransen 4 10 3 2 5. T. Duin 3 0 0 3 0 Geeft u op als lid! Als u zich nu als lid opgeeft kunt u nog in groep C mee doen aan de Onderlinge Competitiewed strijden. Secretaris: C. TROMP, Westerweg 48, Bergen (N.H.). SCHOORLSE SCHAAKVERENIGING Uitslagen gespeelde onderlinge Competi tiewedstrijden op Woensdag 4 Januari 1956: V2-V2 afgebr. C, Visser—C. Gutker G. Konijn T. de Jong C. BurgerG. Cijs 01 G. Cijs—C. Burger 1 0 H. A. DorrèC. den Das 10 H. Diderich—Dr. A. L. Simons 1—0 J. W. Meedendorp—J. de Boer '/2—V2 Willen de spelers aandacht schenken aan Dinsdagavond 17 Januari 1956. De wedsrijd SantpoortSchoorl, en deze avond dus vrijhouden. We moeten zo sterk mogelijk uitkomen om kans op een overwinning te maken. Het bestuur. 8 Januari Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 8 Januari Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1