NIEUWJAARSREDE Onze Kroonprinses Dam's U R S E M HAMEA GERRITSEN il in A VRIJDAG 27 JAN. 1956 33e JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Na opening van de eerste raadsvergadering in 1956 op 20 januari werd door burgemeester Dr. W. Huygens de volgende rede uitgesproken. Mevrouw en Heren, Het jaar 1955 dat achter ons ligt is een bewogen jaar voor dit college geweest, waarin wel veel werk is verzet, doch waarop ver moedelijk geen van ons met een gevoel van welbehagen terug ziet. De meningen waren veelal in sterke mate verdeeld en er zijn veel scherpe verwijtende woorden gevallen. Desniettegenstaande heeft het dagelijks bestuurscollege met zijn staf van ambtenaren een uiter mate aangenaam jaar achter de rug. In de beste harmonie kan het bestuurswerk volbracht wor den. Ik wil van deze plaats de bei de wethouders en de ambtena ren van hoog tot laag dank zeg gen voor de goede samenwer king en de hoop uitspreken dat deze wederzijdse harmonie zo moge voortbestaan. In het land zelfs in het bui tenland heeft onze gemeente een naam gekregen van roerig heid en onenigheid, waarover men spot en lacht. De twisten in de V.V.V. en het V.V.-wezen hebben daartoe ook bijgedragen. Tot het leed wezen van burgemeester en wet houders kon de eenheid in de organisatie tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in onze gemeente niet gehandhaafd blij ven. Ten gevolge van een afwij kend inzicht van de rechterlijke macht in het karakter van onze gemeente en door de geschillen tussen de V.V.V.'s uitsluitend van burgerrechtelijke kant te be zien zoals de rechter deed, is een definitieve splitsing in de V.V.V.'s gekomen, die wij lie ver niet gezien hadden. Ons college heeft het betreurd dat aldus de rechterlijke macht heeft ingegrepen in het gemeen telijk bestel. Wij hebben veel pogingen ge daan de splitsing in het V.V.V.- wezen te voorkomen, omdat wij deze voor de gemeente als ge héél niet gunstig achten. Dit standpunt werd gedeeld door de besturen van de A.N.V.V. en van de Federatie. Achteraf moeten wij het be treuren dat door de V.V.V.- Bergen twee maatregelen werden WEKKERS getroffen, die aanleiding werden tot de rechterlijke uitspraak, waardoor de definitieve splitsing werd bevestigd. Deze maatregelen waren het invoeren van de naam V.V.V. ,,Bad-Bergen" en de wens in Bergen aan Zee een speciaal in formatiebureau voor Bergen- dorp te vestigen. Het college van burgemeester en wethouders, nadat de pogin gen tot het herstel van de een heid zonder resultaat waren ge bleven, meende ook dat deze twee maatregelen bevorderlijk waren voor de welvaart van Ber gen en meende geen stelling te moeten nemen tegen deze plan nen van de V.V.V.-Bergen. Helaas waren deze maatrege len echter aanleiding tot een ci viele procedure die de splitsing bevestigde. Ons college heeft sindsdien hierin berust en tracht de samen werking tussen V.V.V.-Bergen en V.V.V.-Bergen a/Zee zo veel mogelijk te bevorderen. Wij heb ben de indruk dat deze samen werking in de zomer van 1955 een belangrijke verbetering heeft vertoond en bevredigend mag worden geacht. Wij zullen ook trachten met de bestemmingssub sidie van de gemeente voor de algemene reclame voor Bergen een samenwerking tussen de twee organisaties te bevorderen. Zodra de rust in de V.V.V.- Bergen zal zijn teruggekeerd, zul len wij het overleg met de twee besturen opnemen. Van een ge meentelijke subsidie in het eigen lijke V.V.V.-werk zal dus geen sprake meer zijn. Het gemeente bestuur neemt het standpunt in dat de verhuurders van logeer- ruimten het daarvoor benodigde apparaat zelf moeten bekostigen. De strijd om Bello was in het jaar 1955 wel de grootste twist appel in de gemeente. Hoe men ook in deze appel meent te moeten bijten er moet geconstateerd worden dat deze strijd beslist is ten nadele van het behoud van een railver binding naar Bergen aan Zee. In december 1955 werd een aanvang gemaakt met het opbre ken van de trambaan van Ber gen aan Zee af. Wij kunnen een lange lijst van onderwerpen noemen die in het jaar 1955 zijn behandeld en gro tendeels hun beslag hebben ge kregen. Ie. Het besluit tot aanleg van een wecj over het trambaanvak van Oostdorp tot de Breelaan met het maken van een dorps plein op het oude stations-em placement. De aankoop van het trambaanvak van Oostdorp tot Koedijk; 2e. de bestemming van Kra- nenburgh tot gemeentehuis en de verkoop van het oude-gemeente huis aan de gezamenlijke artsen; 3e. de plannen tot bebouwing van het middenterrein en het v. d. Wijckplein te Bergen aan Zee; 4e. de oprichting van de Stich ting-Bejaardenzorg-Bergen en de bouw van het Bejaardentehuis; 5e. de bouw van 22 woningen in Tuin- en Oostdorp; 6e. de voorgenomen bouw van het Boendermakershofje met 26 woningen; 7e. de definitieve goedkeuring en het begin van uitvoering van het uitbreidingsplan N.O.; 8e. de aankoop van 12 ha. weiland langs de Bergerweg; 9e. het besluit tot bestemming tot bos en weiland van de Vin- kenkrocht en achterliggend bos en de verkoop van een deel daarvan aan de Berger School vereniging; 10e. een punt, dat de aandacht waard is, is ook het feit dat door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan het hoofd van de Van Reenen- school 8 maanden, later ver lengd tot 10 maanden, verlof met behoud van salaris op 's Rijks kosten werd verleend, teneinde hem in de gelegenheid te stellen zijn systeem van onderwijs te voltooien en in druk te laten ver schijnen. De heer Nijdam heeft in sa menwerking met een 4-tal zeer deskundigen deze taak volbracht en zijn systeem „een school zon der zitten blijven", zal weldra uitgegeven worden; lie. in het jaar 1955 werden een groot aantal besprekingen gehouden over het streekplan Noord-Kennemerland, dat de provincie in voorbereiding heeft. De plaatselijke werkgroep, waarin verscheidene raadsleden zitting hebben, kwam meerdere malen bijeen met am btenaren van de provinciale planologische dienst. Het is te betreuren dat van de leden-raadsleden slechts 2 personen deze vergaderingen bezoeken. De trouwe bezoekers zijn niet-raadsleden. De onderzoekingen die door de P.P.D. worden ingesteld en de perspectieven voor onze ge meente die tijdens de besprekin gen blijken en die t.z.t. zullen worden vastgesteld, zijn, zeer be langrijk. Onze gemeente heeft uit zich zelf weinig groeikracht, omdat een groot deel der productieve bevolking wegens gebrek aan werkgelegenheid naar elders vertrekt. De vestigingen van buiten be heersen onze groei. Het zal derhalve van de func tie die aan onze gemeente in streekverband zal worden toege kend afhangen hoe onze gemeen te zal groeien. Mede zal hier een rol spelen in hoeverre de bouwnijverheid in onze gemeen te gelijke tred kan houden met de vestigingsdrang. In Noord-Kennemerland zal volgens de sociografische voor spellingen een grote invloed van bevolking plaats hebben. Men verwacht in enkele decennia bij na een verdubbeling. Deze bevolking zal over de streek moeten worden verdeeld. Bergen zal daarin de rol van woon- en forensengemeente gaan vervullen. 12e. Het G.E.B. speelde het in 1955 klaar om de ombouw en algehele hernieuwing van ons electrisch net tot stand te bren gen. Meer dan een jaar eerder dan gepland was! Onze gemeente is thans geheel op 220 Volt omgeschakeld en gesectioneerd. Een tweede voe dingskabel is aangelegd. Ons electrisch net, dat na de oorlog in deplorabele toestand verkeerde, is thans perfect en bedrijfszeker. De spanningsverliezen in het net zijn teruggebracht van 20% tot 8%, hetgeen algemeen geldt als het normale verlies in een goed net. Als dit jaar de afstandsbestu- ringsinstallatie zal zijn voltooid behoort ons net tot de modernste en beste van ons land. Een speciaal woord van hul de aan de werkers in ons G.E.B., van hoog tot laag is hier op zijn plaats. Hier werd inderdaad met gro te toewijding gewerkt en een bij zondere prestatie geleverd. 13e. In het jaar 1955 werd be gonnen met de restauratie van de ruïnekerk. Het doet mij ge noegen dat een Bergense aan- Kapsalon IS en BLIJFT het aangewezen adres nemer met zijn prima arbeiders tot dusver de restauratie uitvoert en zelfs zeer tot tevredenheid van de architect. Wij hopen dat de geldmidde len het kerkbestuur in staat zul len stellen de restauratie in de kortst mogelijke tijd te voltooien. 14e. Het gelukte na eindeloze pogingen de drinkwatervoorzie ning Kanaaldijk Noord-Zuid, Baakmeerdijk, Schapenlaan, Ker- kedijk en Natteweg tot stand te brengen; alleen de Groeneweg en de Herenweg zijn hiervan nog verstoken. 15e. In het jaar 1955 begon octk in onze gemeente de zorg voor bejaarden algemeen belang stelling te wekken een lan delijk verschijnsel! Diverse or ganisaties stellen zich dit werk ten doel. Door wethouder Den Das zal daar spoedig coördinatie in wor den gebracht. Het hoofdmiddel van bestaan in onze gemeente: het vreemde lingenverkeer, is in 1955 zeer gunstig geweest. Ik meen van een topjaar te mogen spreken. Nog nimmer werd voor zover ik kan nagaan een aantal overnach tingen van 343.898 genoteerd. In Bergen-Binnen: 272.367 overnachtingen 80%. In Bergen a/Zee: 71.531 over nachtingen 20%. De hoofdschotel leverden de gemeubileerde huizen; van de 343.898 overnachtingen werden er 234,358 genoteerd in gemeubi leerde huizen en de rest 109.540 in hotels en pensions. Het aantal overnachtingen van buitenlanders bedroeg: 50.802. Het totaal aantal gasten be droeg; 24.358, waarvan 6834 buitenlanders (2723 buitenlan ders in Bergen a/Zee). De gemiddelde verblijfsduur was: ruim 14 dagen per persoon. Het zielental der gemeente steeg in 1955 met 133; per 1 januari 1956: 9.476 inwoners. Ons geboortecijfer daalt gesta dig. In 1946 op 6861 inwoners: 243 geboorten: 3.54%,. In 1950 op 8646 inwoners: 195 geboorten: 2.25%. In 1955 op 9343 inwoners: 150 geboorten: 1.58%. Het aantal overledenen be droeg 73. Het geboorte-overschot daalt Zo zong men achttien jaar gelêen, Een Prinsesje was geboren, Men kon het op de school en straat En op de pleinen horen. Zij groeide op, een blijde jeugd, Ondanks de oorlogstijd, Werd Haar door 't dierbaar Ouderpaar Zo liefdevol bereid. O mocht het uitgestrooide zaad Ontkiemen in Haar hart, Dan zal Zij immer zijn bestand In levensstrijd en smart. Dan zal Zij ééns, het zij nog ver, De Koningskroon fier dragen, Zoals Haar Moeder thans het doet, In droeve en blijde dagen. "Jubelt nu allen, Neêrland, weest verheugd, Ons is thans geschonken, Heerlijk, grote vreugd, Heden is geboren, Een Prinsesje-klein, Dat de blijde hope van ons volk zal zijn." Steek uit de vlag, het rood-wit-blauw, Aan oranje onze trouw, Want Beatrix wordt achttien jaar, Wij feliciteren Haar, De hope van ons Vaderland, De trots van Nederland! Wij wensen Haar een blijde dag, Met bloemen en een gulle lach, Te midden der familie-schaar En 't Koninklijke Paar Ons hart richt zich vol dankbaarheid, Tot de Allerhoogste Majesteit. MAARTJE N. ZWAAN ook: 1946: 174; 1950: 130; 1955; 77. Het aantal vestigingen be droeg 839, het aantal vertrekken- den bedroeg 783; vest. overschot 56. Ook het aantal huwelijken daalt: 1952: 67; 1953: 58; 1954: 71; 1955: 51. Maar wij Bergenaren zijn el kander iets (hoewel niet veel!) trouwer dan de Alkmaarders: was in Alkmaar het aantal echt scheidingen 10% van het aantal huwelijken, in Bergen is dit 8%, n.l. 4 op de 51 huwelijken. De financiële situatie der ge meente in 1955 is beheerst ge weest door de verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds met 2,47 per in woner tot een totale hoogte van 34,75 per inwoner. Wij konden de plannen welke wij voor 1955 hadden gemaakt ter hand nemen. De financiering van het huishouden'der gemeen te met uitkeringen uit het ge meentefonds die vastgesteld wor den naar de nauwkeurig bere kende uitgaven van de gemeente over 1 jaar, zonder dat geke ken wordt voor welke uitgaven de gemeente voor het volgend jaar komt te staan, is zeer be zwaarlijk. De uitkeringen (of extra'ver hogingen) komen steeds te laat zodat de gemeente zeer geremd wordt in de uitvoering harer plannen. Onze afd. Financiën heeft dit jaar een bijzondere prestatie ge leverd en dat terwijl één harer krachten de heer Hopman in 1955 ziek is geworden. Ik spreek de hoop uit dat de heer Hopman weer spoedig zal herstellen en de open plaats in gezin en gemeen tehuis weer kan innemen. De overige heren, t.w. de he ren Schotten, Brouwers en Beeld man hebben, nadat de gemeente begroting voor 1955 aangeboden werd op 25 februari, de begro ting voor 1956 op 28 oktober gereed gemaakt, zodat in één jaar eigenlijk 2 begrotingen wer den klaar gemaakt. Daarnevens werden de reke ningen 1953 en 1954 aangebo den, terwijl nog 12 suppletoire begrotingen werden opgemaakt. In 1955 werden 5 geldleningen gesloten tot een bedrag van 1.950.000, Onze totale leningschuld be draagt thans 4.300.000,-; onze rente en aflossingslast 345.000. Op de afdeling financiën wor den ook de administraties van ons grondbedrijf en het woning bedrijf verzorgd. Het woningbedrijf heeft thans 165 woningen, waarvan 32 du- plex-woningen, in administratie. Binnenkort komen de 22 wo ningen aan de Kogendijk en de 26 woningen van het Boenderma kershofje er bij. Het grondbedrijf omvat thans 123^2 ^a- In het volgend jaar komt hier nog 10 ha. bij. Helaas moet het verslag over de huisvestingszaken nog in mi neur gesteld worden. 47 gevallen afgevoerd, 69 er bij gekomen. Eind 1954: 191 gevallen op de lijst, eind 1955: 213. Maar wij zijn eigenlijk een jaar achter. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekitad „DE DUINSTREEK" Redactie én Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haans Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. TELEFOON 210 4 Ingezonden mededeling Geneest ruwheid en schraalheid BERGEN 29 Januari Dr. POOT, Tel. 2423 <3ï5£><35o SCHOORL-KOEDIJK 29 Januari Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1