1 Het zien van schilderijen HAMEAGELEI Inenting tegen diphtherie, kinkhoest en tetanus k, ST. JAN Het Dorpshuis ANTHONY VAN KAMPEN Opticien VAN DER KUIP BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „EAST OF EDEN' „DUEL IN DE JUNGLE" Handen en Li ppen ruw?pimai. Kosteloze inenting GEMEENTE BERGEN Nh. Op Dinsdag 14 februari 1956 te 16 uur zal in het gemeente- wijkgebouw, Karei de Grotelaan 27, voor kinderen van 0-6 jaar gelegenheid gegeven worden tot kosteloze inenting tegen diphtherie, kinkhoest en tetanus. De inenting zal daarna tweemaal herhaald moeten worden, te weten opdinsdag 13 maart 1956 en dinsdag 10 april 1956, zelfde tijd en plaats. Ouders en verzorgers, die van deze gelegenheid voor hun kin deren of pupillen gebruik wensen te maken, dienen hiervan vooraf, uiterlijk op zaterdag 11 februari 1956, persoonlijk opgave te doen ter gemeentesecretarie, afdeling bevolking, elke werkdag tussen 9 en 12.30 uur geopend. Bij hun opgave dienen zij de bij de geboorte aangifte verstrekte inentingskaart over te leggen. Het Gemeentebestuur van Bergen Nh. BERGEN Nh., 2 februari 1956. Donderdag 2 februari hield de kunstschilder Jaap Tax, hiertoe uitgenodigd door de culturele commissie van T. en O., een le zing over: het zien van schilde rijen. Een schilderij zien is te verge lijken met het lezen van een mooi boek. Hierbij wordt soms een bladzijde herlezen om een deel van het verhaal of om de schone taal. Ook een schilderij heeft een verhaal, heeft iets te zeggen, en elke kunstenaar zegt dat vanuit zijn eigen wereld, die soms heel veel verschilt van een andere. Het kan zijn de wereld van het spel van het licht, van het drama, van de vreugde, van de ellende, van de feestelijkheid. Zo zijn de schilderijen van b.v. Vincent van Gogh, deze man uit het arme Brabant, die als dominee's zoon maar al te goed wist, hoe arm de mensen er waren, aangrijpend en somber. Toen hij vanuit Brabant naar Zuid-Frankrijk ging, wer den zijn kleuren lichter, maar elk werk getuigt van medelijden met zijn medemens. Hij is Nederlan der gebleven, heeft altijd een wat sombere, donkere kleur laten zien. Zijn werk heeft sterk een sociale tendenz. Hij ondergaat de dingen sterk, loopt er lang mee rond, tot hij het eindelijk kwijt kan. Hij hoort tot de expressio nisten. Het expressionisme is meest zeer tragisch, verstild. Het peilt dieper dan het impressionis me, dat vaak mooier is om te zien. De impressionisten schilderen een indruk, dit brengt geen detaille- schildering met zich, daar is geen tijd voor. De impressie moet zeer snel geschilderd worden. Hieraan moet natuurlijk een gedegen stu die ten grondslag liggen. Tot de overtuigde impressio nisten behoorden: Claude Monet, een landschapschilder, geboeid door het spel van licht en kleur en van 't licht in het bewegende water. Renoir schildert getroffen door 't feestelijke van kleur en licht, en niet door de mooie vorm. Behalve door zijn kleuren is de impressionist ook door zijn pen seelvoering te herkennen. Honoré Daumier, is een feilloos tekenaar, die zijn onderwerpen vaak in de rechtzaal vindt. Het onderwerp is geen doel, maar middel voor de schilder. Bij het zien van schilderijen moet ge tracht worden contact te krijgen met het werk door dit rustig op dagen WITTE KRUIS zich te laten inwerken. Achter het werk moet de mens gevoeld worden. Het schilderij moet niet critisch afgezocht worden op con structiefouten of zogenaamd on mogelijke kleuren. Getracht moet worden te voelen waaruit de din gen zijn ontstaan. Dit vraagt tijd en het rustig ondergaan van een schilderij. Een schilderij is een ernstige zaak. De kunst van deze tijd, het non-figuratieve of abstracte schil derij stelt ons voor nieuwe pro blemen. Tot nu toe was er altijd de realiteit en nu opeens deze ab stractie. Voor het pure genieten kan de voorstelling soms rem mend werken. De stilte, die voelbaar kan zijn in het schilderij van een land schap, kan dit ook zijn in een compositie van verstilde, zeer harmonische kleuren (b.v. bij Mondriaan). De feestelijkheid bij het zien van de „Rozen" van Remoir, kan ook beleefd worden in het werk van de Spanjaard Juan Miro in het feestelijke van kleur en de beweeglijkheid van de lijn. De verworden en gedefor meerde figuren zijn een waar schuwing tegen het verwordende, gespletene en verwrongene in de mens. We moeten de problemen der (moderne) kunst niet ontlo pen, maar door geduld, aandacht en grondig observeren achter het wezen der dingen komen. Er zijn echter ook schilderijen zonder achtergrond zowel bij werken, die de realiteit weerge ven als bij de non-figuratieve. Bij duizenden verlaten schilderijen, RHEUMATIEK... aan de lopende band vervaar digd, de fabrieken en worden als kunst verkocht. De onderwerpen kunnen zijn: landschappen, bos sen, stillevens, dieren enz. De hoofdzaak is vaak, dat er veel op het doek te zien valt. Het toppunt van dit soort kitsch is misschien wel het „Schilderij met verwissel baar vee", dat in Amsterdam te koop wordt aangeboden. Voor het schilderij, in een fijn sleufje kan naar wens „het vee" dat in een zakje bijgeleverd wordt, ver wisseld worden! Ki K. M. Gerritsen Horloger - Opticien Voor een stampvolle zaal in de Rustende Jager werd donderdag avond door de toneelvereniging St. Jan een opvoering gegeven van „De dochters van de baas", blijspel in drie bedrijven van C. van Lingen. Mijnheer Wortel heeft zijn be drijf zover weten op te werken, dat hij niet alleen een behoorlijk fortuin bezit, maar ook is zijn werkplaats tot een fabriek gewor den. Deze gunstige wending van de fortuin heeft natuurlijk zijn uitwerking op het gezin, en de vrouw des huizes vindt het maar beter, zich de levens- en ziens wijze der betere standen, waartoe zij nu door het verworven fortuin Last van Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. meent te moeten behoren, voor haarzelf en haar gezin te moeten aanmeten. Vader is daar nog niet zo van overtuigd en het zou hem aangenamer zijn als zijn dochters in 't huwelijk traden, elk met een flinke jongeman, die wanneer hij zich uit de zaak terugtrekt, hem kan opvolgen, daar hij geen zoon bezit. Moeder is daar echter niet erg voor. Haar dochters moeten een echtgenoot uit de betere stand hebben. Vanzelfsprekend komt er zo iemand opdagen, Jonkheer van Hooghaeren, een vrij blasé en slap individu, en va der, die liever ziet dat zijn doch ters een andere man huwen, no digt een drietal leden van zijn staf uit, bij hem te komen logeren, teneinde eens met zijn dochters kennis te maken. In dit gezelschap is het misver stand niet van de lucht. De jong ste dochter, die het met vaders zienswijze eens is, weet allerlei situaties tot stand te brengen, die telkens weer tot verwarring aan leiding geven. Het geheel is door de verschil lende situaties en door de humo ristische opmerkingen, een to neelstuk, waarbij het publiek voortdurend in lachen uitbarst. Zo ook deze avond. De heer Wortel en zijn echtgenote wer den op uitstekende wijze uitge beeld door de heer Leering en mevrouw Wijbenga. De jonkheer was een creatie van de heer R. Beukers, die nog lang in 't geheu gen zal blijven hangen. De drie dochters, uitgebeeld door mevr. Veltman, en de jongedames Delis en Groenewoud, waren geslaagde figuren; Piet Smit was een zeer goede butler en de drie, door papa uitverkoren, heren werden door de H.H. Van Stralen, Van Baar en Kleverlaan goed ver tolkt. Het was een spel, waarin het publiek meeleefde en genoot, zo als duidelijk bleek uit het applaus dat tijdens het derde bedrijf spon taan losbarstte. St. Jan heeft zijn oude roem met de opvoering van dit stuk vergroot. Maandagavond 30 januari nam „het Dorpshuis" afscheid van mej. M. Blessenaar, die ruim an derhalf jaar directrice van het Dorpshuis is geweest. De voorzit ter van de Stichting het Dorps huis vertelde hoe na de oorlog het werk van het Dorpshuis moei zaam weer op gang kwam zonder bepaalde leiding, tot in 1954 mej. M. Blessenaar tot directrice be noemd werd, en zij dit werk ver der organiseerde. Zij wist een aantal mensen met liefde voor dit werk bijeen te brengen, en open de in de zomer van 1955 de va- cantie-school waar enorme be langstelling voor bestond. Geluk kig werkte toen het weer gewel dig mee. Het clubwerk werd van de winter uitgebreid tot T. en O., wat ook veel voorbereidend werk heeft geëist. Het leven gaat echter verder, en zij heeft nu bij de voogdijraad te Alkmaar werk gevonden, dat haar nog nader aan het hart gaat. Op 1 februari treedt zij daar in dienst als maatschappelijk werk ster in de rang van inspectrice, voornamelijk voor milieu-onder zoek, in het arrondissement Alk maar. Het bestuur van de Stichting het Dorpshuis wilde het niet al leen laten bij woorden van dank en bood haar ook bloemen en een enveloppe met inhoud aan. Mej. M. Blessenaar dankte bestuur en medewerkers voor de goede en prettige samenwerking en bood de gulden sleutel van het Dorpshuis, aan de nieuwe direc trice, mevr. S. Sax aan. Zij wenste haar opvolgster succes in het werk en droeg, met het over reiken van de sleutel, alle zaken en het werk van het Dorpshuis aan haar over. Daarna bood mevr. Sax haar namens de mede werkers een schemerlampje aan. De heer G. Stockmann bracht namens het Comité voor Ouden van Dagen, dank aan de afgetre den directrice voor het werk, dat zij met zo'n grote toewijding voor de bejaarden heeft gedaan. Ook de vertegenwoordiging van T. en O. sprak woorden van waarde ring voor het clubwerk dat in het T. en O.-gebouw door haar tot stand is gebracht. Haar opvolg ster, die voor T. en O. geen on bekende is, zal dit werk onge twijfeld goed voortzetten. De avond werd met een gezel lig samenzijn besloten, waarin de goede verhouding, die tussen be stuur, directrice(s) en medewer kers heerst, duidelijk tot uiting kwam. 17 februari in Bergen In de boeiende boekenJungle Pimpernel, Het laatste bivak en De verloren Vallei beschrijft Anthony van Kampen o.a. zijn ontmoetingen in Nieuw-Guinea met hen, die trachten het Christen dom te brengen onder de Papoea's. Dit feit deed de Zendings commissie der Ned. Herv. Kerk te Bergen besluiten hem te ver zoeken over zijn ervaringen in dit uitgestrekte gebied te vertellen en daarbij zijn prachtige kleurenfilm te vertonen. De Ruïnekerk is hietvoor thans niet bruikbaar. t Is een verheugend bewijs van een goede samenwerking in ons dorp, dat het bestuur der Gerefor meerde Kerk op het verzoek om deze kerk er voor te geven, direct zijn toestemming gaf. Bij de openbare bijeenkomsten van de Zendingscommissie is het de gewoonte, dat er geen entree wordt geheven. Ook voor deze bizondere avond geldt, dat de entree vrij is. Bij de uitgang zal een collecte worden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat er veel kans is, dat er meer belangstel lenden zullen zijn, dan in de kerk plaats kunnen vinden. Er is daarom besloten gratis toegangskaarten af te geven. Deze zijn vanaf 13 fe bruari verkrijgbaar bij de heer G. Schoelink, J. Oldenburglaan 13. Daar de Wereldgebedsdag op 17 februari wordt gehouden van half acht tot half negen, is het aanvangsuur van de lezing van de heer Van Kampen gesteld om half negen in de Ger. Kerk, Dr. van Peltlaan. Wedstrijd in schoonrijden Maandag werden er wedstrijden gehouden in schoonrijden, voor dames, heren en paren. De jury bestond uit Mej. Waiboer, kam pioene schoonrijden van Nederland en de heer J. Met uit Alkmaar. De uitslagen waren: 1 mevr.Kroon- Bruyn 103'/2 pnt-1 2 mevr. Eck- kardt-Strooker 102 pnt.3 mevr. Gorter 101 pnt. Heren: J. Wit tebrood 109'2 pnt.; C. Houten- bos en C. Barsingerhorn elk 106V2 pnt. Paren; 1 Mevr. Oly J. Wittebrood 3291 /2 pnt.2 mevr. KroonC. Houtenbos 329 pnt.; 3 mevr. EckkardtJ. Strooker met 317'/2 pnt. De prijzen werden uit gereikt door de heer P. Blanken- daal. De belangstelling voor deze wedstrijden was groot. Vrouwen-Wereldgebedsdag Vrijdag 17 februari is het vrouwen-wereldgebedsdag. In 134 landen over de gehele wereld wordt dan door zeer vele vrouwen gebeden voor alle mogelijke din gen, als: de vrede, de hulp in moeilijkheden, de kerken, de zen ding enz. Gaarne zagen we vele dames des avonds in Rehoboth komen, om half acht precies, ten einde daar allen met elkaar de handen te vouwen en te zingen ter ere van God. FILM NIEUWS „De Rustende Jager" in Bergen brengt vrijdag, zondag en woens dag de cinemascopefilm in kleuren „East of Eden" (Ten oosten van Eden) naar John Steinbeck's ge lijknamige roman. Het is een herschepping in moderne trant van de aloude Kaïn- en Abelgeschiedenis, welke zich ditmaal in Californië afspeelt. De genegenheid van Aron's ver loofde (Julie Harris) gaat geleide lijk over op diens tweelingbroer Cal (James Dean). Het conflict tussen de twee broers is hiermee geboren. (Toegang 14 jaar). Zaterdag, maandag en donder dag draait hier de grootbeeldfilm (eveneens in kleuren) „Duel in de jungle een boeiend verhaal van een spannende jacht op een bedrieger. De achtervolging be gint in Londen en eindigt in de ondoordringbare oerwouden van Centraal Afrika. In de hoofdrollen Dana Andrews en Jeanne Crain. (Toegang 14 jaar). Dinsdagavond is er geen bioscoopvoorstelling. Gaarne vestigen wij de aan dacht op een in dit nummer voorkomend advertentie, waarin U plaats, uur en data kunt vinden voor de kosteloze inenting tegen de nog altijd onder ons heersende ziekten diphtherie, kinkhoest en de weliswaar minder voorkomende maar zeer gevreesde tetanus. Ouders en verzorgers, die van deze gelegenheid voor hun kinde ren gebruik wensen te maken, worden verzocht hiervan vooraf persoonlijk opgave te doen ter gemeentesecretarie, afdeling be volking, elke werkdag tussen 9 en 12.30 uur. V.V.V. Bergen. Naar wij vernemen zal het in formatiebureau der V.V.V. onge veer tegen half februari worden gevestigd in het oude plaatskaar tenbureau der Ned. Spoorwegen op het Stationsplein. BRAND. Vrijdagmorgen omstreeks acht uur werden er vlammen en rook waargenomen op het dak van het hotel Kreb. De gewaarschuwde brandweer constateerde na aan komst, dat de isoleringslaag die zich rondom de op het dak be vindende tank der verwarmings installatie bevindt, vlam had ge vat en het houten beschot had doen ontvlammen. Met een paar stralen en een paar bijlslagen was men het euvel in ongeveer tien minuten meester. De oorzaak wordt gezocht in het feit, dat donderdagmiddag een loodgieter poogde het water in de tank met een acetyleenvlam te ontdooien. BKILLEN I/oor SC4400HL. MET OF ZONDER RECEPT, IN DE „RUSTENDE JflGER" UINSV.nm. 7-«WE BERGEN, IBEKO. De middenstandstentoonstel ling Ibeko zal dit jaar worden ge houden op 7, 8, 9, 10 en 11 april. EZELTJE BIM. De bestuurdersbond Bergen- Schoorl van het N.V.V. gaf maandagmiddag 30 januari een goed bezochte filmmiddag voor kinderen van 6 tot 12 jaar in zaal Nieuwendijk. Behalve wat korte films en natuurlijk ook een teken film, werd „Ezeltje Bim" ver toond. Bim, het speelkameraadje van de arme Abdoullah is een heel mooi ezeltje, en wordt daar om door het Sultans zoontje be geerd en eenvoudig van zijn arm baasje weggenomen. Abdoullah gaat nu op zoek naar zijn ezeltje en na veel spannende avonturen waarin ten slotte het sultanszoon- tje en Abdoullah vrienden wor den, komt eindelijk ezeltje Bim weer bij zijn baasje terug. WEDSTRIJDEN OP HET IJS. Vrijdag 3 februari vonden de ijswedstrijden voor de jeugd plaats op de ijsbaan. Talrijke kin deren waren opgekomen, waar van er ruim 150 aan de wedstrij den, verdeeld over zes groepen, deelnamen. De uitslagen waren: Meisjes 7, 8, 9 jaar, vlaggetjes race: 1. Edith Bruin, 2. Petra Schurer, 3. Maria Mak. Jongens, zelfde spel en leeftijd: 1. P. Prins, 2. Jb. Koster, 3. Fr. Timmerman. Meisjes 9, 10, 11 jaar, met bal op bordje: 1. Marry Tuyn, 2. Margr. Bruin, 3. Wianda Tim merman Jongens: ijshockeystick met puck: 1. P. Binnenwijzend, 2. P. Dekker, 3. Dick Schroor. Meisjes 12. 13, 14 jaar, hard rijden 100 m.: 1. Ineke Swaan, 2. Thekla Dekker. Jongens van dezelfde leeftijd: 1. Ab van Pel, 2. Peter Marque- ring, 3. Ab. v. d. Berg. Zaterdagmiddag werden voor de leden der Berger IJsvereniging wedstrijden gehouden over de 500 meter. De deelnemers werden in twee groepen verdeeld: van 14 tot en me.t 18 jaar, en ouder. De belangstelling voor deze wedstrij den was groot; er werd dan ook met veel animo gereden. De uit slagen waren: 14—18 jaar: 1. H. Snip te Groet; 2. B. Schoen; 3. W. Tuyn. Boven 19 jaar: 1. Jaap Leyen; 2. Henk Dekker; 3. Piet Dekker. geef! handen om JroJs op fe zijn 1200 NEDERLANDSE KRUIDENIERS DINGEN NAAR DE GUNST VAN DE HUISVROUW. Nieuw spaarsysteem (met gratis verzekering) heeft allerlei voor delen en maakt in korte tijd de vorming van een aardig „potje" mogelijk. Gericht op profijt voor het hele gezin. Een groep van 1200 zelfstan dige Nederlandse kruideniers heeft zich in de strijd om de gunst van de huisvrouw geworpen. Een bericht, dat honderdduizenden huisvrouwen met vreugde zullen vernemen, omdat zij van deze monsteractie van een zo grote groep middenstanders alleen maar voordeel kunnen hebben. De macht van de huisvrouw is enorm. Zij doet zaterdags de boodschappen en het grootste deel van het inkomen dat haar echtgenoot elke week of maand thuisbrengt, gaat door haar han den. In heel Nederland zijn dat honderden millioenen guldens. Dat geld moet met overleg worden besteed en dat is de Ne derlandse huisvrouw wel toever trouwd. Zij laat zich geen knol len voor citroenen verkopen en Ingezonden mededeling Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. Ook in tablet- en cachet-vorm Ingezonden mededeling Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Kerkstraat 6 BERGEN Telefoon 2465 Ingezonden Mededeling Mient 25 - Alkmaar Vrijdag-, Zondag-, Woensdagavond 8 uur, Zondagmiddag 2.30 uur De fantastisch mooie film bekroond in Cannes en enthousiast ontvangen op het festival te Arnhem Een film in CINEMASCOPE met JAMES DEAN, JULIE HARRIS en RAYMOND MASSEY 14 jaar naar de bekende roman van JOHN STEINBECK. ....Soms kan men niet zeggen of iets goed of slecht is Zaterdag-, Maandag-, Donderdagavond 8 uur DANA ANDREWS en JEANNE CRAIN in de spannende film (grootbeeldprojectie) Een achtervolging op leven en dood in de oerwouden van Afrika. Fantastische natuuropnamen. MBK WV '*i K» m V A VU >A Ingezonden mededeling Hoflaan 2 Telefoon 2202 Ingezonden Mededeling

De Duinstreek | 1956 | | pagina 2