B kt „Elck Wat Wils" U. V. V. Gemeenteraadsvergadering Bergen GERRITSEN: Een verzorgd Kapsel!! Rundveefokvereniging De Duinstreek-Noord Waarschuwing T. en O.-nieuws VRIJDAG 17 FEBR. 1956 33e JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d. Hoef III Nadat geen der aanwezige raadsleden nog begeert te spre ken, neemt burgemeester Huy- gens het woord. Hij vangt aan met te verklaren „Zijn pleidooi" te willen stellen in het licht van de laatste zin van zijn jaarover zicht: Bij elk beleid, dat die naam verdient, en waardig is, moet men zich een voorstelling van de toekomst maken na serieus on derzoek en analyse van de ge gevens". De weg over de trambaan vormt een logisch geheel met het wegvak Oostdorp-dorpsplein en past geheel in ons toekomstig wegenstelstel. Het leidende prin cipe, is, dat binnenkomende auto's waarvan verreweg het grootste deel niet rechtstreeks doorgaat, in het dorpscentrum parkeerruimte en gezelligheid vinden en na hun verlijf in het centrum, zonder de dorpswegen en de Eeuwige laan te verstop pen, door kunnen rijden langs een onzichtbare weg, die hun een fraaie entree in het dorp, een goede pleisterplaats verschaft en daarna een vlotte doorgang naar zee oplevert. Het plan is het resultaat van een beleid op lange termijn en van een grondig onderzoek van het verkeer en van adviezen van deskundigen, rekening houdende met de toekomstige feiten en schattingen als de tunnel, Rijks weg 9 en algemene verkeersstij- gingen. Er aan ten grondslag ligt het streven de onvermijdelijke veranderingen, die de toekomst zal brengen, een zodanige vorm te geven dat Bergen toch een lieflijk recreatie- en woonoord blijft. Het dorps- en het natuur beeld moeten beiden zo onge schonden mogelijk blijven. Bergen-dorp moet badplaats blijven: de kortste verbinding met de zee is de beste. De tarieven van de busdienst, en de tijdduur van de rit dienen daar rekening mee te houden. Modern vervoer- GO UD in 't natuurgebied. Rechte kruisin gen vergroten de veiligheid in 't verkeer. Voor echt doorgaand verkeer bestaat er voldoende voorziening. Er bestaat weinig kans op verkeer uit de richting Langedijk. Het plan van Rijks weg 9 zal het hele verkeerssy steem der provincie veranderen, het verkeer naar 't zuiden zal Rijksweg 9 nemen. Weinig ver keer naar Egmond en Castricum kunnen wij op deze weg best hebben. Daarvoor is geen rond weg nodig. Bovendien is een weg over de trambaan langs de Ko- gendijk voorzien. Maar zolang de provincie de rondweg nog op haar provinciaal wegenplan behoudt, blijft deze weg in ons uitbreidingsplan. Ik wil nog even opmerken, dat vroeger (1937) die rondweg in ons uitbreidingsplan is opgeno men op verzoek van de provincie als intercommunale weg. En dat de gemeente toen ook deze weg aanmerkte als verbindingsweg naar zee. Echter: zonder enig on derzoek of verkeersanalyse (zo maar-dat leek wel aardig)! Van ons uitbreidingsplan van 1937 is inmiddels niets meer over: door de partiële herzieningen is het volkomen gewijzigd van opzet. Voor alles moeten wij de weg maken voor het grootste verkeer: het pendelverkeer tussen Bergen en Bergen aan zee is 80 X zo groot als het doorgaand verkeer. De weg komt te midden van een prachtige natuur te liggen en vormt daardoor een grote aan winst voor Bergen. Hij zal de Eeuwigelaan beconcureren en ontlasten. De weg is zeer bevordelijk voor de verkeersveiligheid, hij bevat geen bochten. Hij bezit een geïsoleerde ligging met een mi nimaal aantal kruisingen en al- een rechte kruisingen en uit ritten. De weg is onbebouwd en biedt een ideale oplossing voor wielrijders, die heen en terug rechts van de autostroom rijden. De weg tast het natuurgebied niet aan, als gevolg van zijn ge- isoleerde ligging als een open tunnel, die onzichtbaar is vanuit het woon- en bosgebied. De weg materiaal, harmonicabussen die 140 pers. kunnen vervoeren, zijn daartoe besteld en zullen zodra zij gereed zijn, in gebruik worden genomen. De capaciteit van de weg moet groter zijn dan die van de Ber- gerweg. Zij moet 40% meer ver keer kunnen verwerken dan de Bergerweg. Vergroting der capa citeit moet in de toekomst moge lijk zijn. Volgens de wegenpro fielen, ontworpen door de direc teur van Gem. Werken de heer Blauw, is er voldoende vervoers capaciteit voor de eerste decen nia en kunnen wij met deze weg de toekomst rustig afwachten. Hoe het verkeer zich in de toe komst ook ontwikkeld, een kern- weg zal er altijd nodig zijn. Onze wegenkeuze wordt bepaald door de mate, waarin de bezoekers, behalve aan zee, ook in het dorp en de bossen willen vertoeven. 85% der bezoekers vertoeven in Bergen binnen. Bergen zal altijd parkgebied en eindpunt in het verkeer blijven, zodat een weg door dit gebied noodzakelijk is. Dit een verschil met bijv. La ren daar Bergen een verkeerscen- trum is. Elke verkeersstroom krijgt een eigen baan, zodat er geen vermenging ontstaat van dorpsverkeer en grote stroom: de weg krijgt een breedte van 7 m. Primair is: de trambaan en de zeeweg één geheel; secundair: de Herenweg, die zeker in de toe komst zal verbrs 4 worden, In Egmond geschiede dit al spoedig; tertiair: de Eeuwigelaan, deze kan behouden blijven. Zo ver krijgt men de maximale kans op ontlasting van de dorpswegen en behoudt men de rust in 't dorp en snijdt het dorp niet in tweeën. Men heeft slechts drie kruisingen (A.N.W.B. en K.N.A.C.) nl. de Natteweg, de Breelaan en de Komlaan, drie oversteekplaatsen, die ongevaarlijk zijn zoals, de Sparrenlaan enz. De trambaan is het enige mid del om Bergen zijn aantrekkelijk heid voor logeergasten te doen oehouden. Er zijn niet veel ge meenten, die kans hebben zich zo pijnloos aan de behoeften en eisen van de toekomst aan te passen. Ons dorpsbeeld verandert niets, en het dorpsplein betekent een grote aanwinst. De kosten zijn redelijk, want hier bestaat een goede oplossing tegen matige kosten. De kosten zijn laag in vergelijking met de meeste wegen, daar hier het tracé klaarligt. De provincie en het Rijk eisen van ons geen lapmid delen. Zonder bezwaar mogen wij de middelen hiervoor uit ons ge meentefonds opeisen. Hierbij heb ben wij steun van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zo als blijkt uit de aanwezige corres pondentie. Bovendien: de Provin cie (de gemeenteplannen en P.W.N.) en het Rijk (Verkeer en Waterstaat) gaan met dit plan DAMES! Kapsalon U R S E M accoord. Er is dus geen strijd meer nodig met hogere en lagere instanties. Het is volgens alle deskundi gen het beste plan. Het enige juiste. De directeur der A.N.W.B. zei: „U hebt geen andere keuze". U, raadsleden, hebt tot plicht naar de beste oplossing voor Ber gen te zoeken, waarbij de kosten niet primair zijn. Pas als U de middelen niet kunt krijgen, moogt U naar minder goede oplossingen uitzien. En U weet nog niet of U de middelen niet zult krijgen. We zullen er voor vechten! Zolang moet U ons steunen en op het beste staan! Woensdag 8 februari hield de rundveefokvereniging ..De Duin streek-Noord" haar algemene vergadering, onder grote belang stelling der leden. De voorzitter, de heer N. Kaag, riep een wel kom toe aan de aanwezigen en wees er op, dat men in vergelij king met het vorige jaar een iet wat minder gunstig jaar had gehad. Het weer was slechts korte tijd mooi geweest, en daarna was de vochtigheid oorzaak geworden van het stijgen der "prijzen van stro en van de fourage. Dit had ook de productie ongunstig be- invloed, alsmede de gemiddelde opbrengst. In de vereniging was het een moeilijk jaar voor de controleur- stamboekhouder, de heer H. Brouwer, die zijn werk had moe ten doen met cijfermateriaal dat niet van hemzelf afkomstig was Hij heeft zich er echter uitste kend doorgeslagen. De enige moeilijkheid voor hemzelf is ge legen in een woning. Hij is thans reeds aan de derde en dat kan zo niet blijven voortduren. De secretaris-penningmeester, de heer Jn. v. d. Oort.las eerst de notulen der vorige vergadering voor, die zonder aanmerkingen werden goedgekeurd, en bracht daarna het finantieel overzicht ten gehore. De rekening over 1954 sloot met een batig saldo van 6424,33, waarbij een bedrag van 1622,55 ten behoeve van de sociale verzekering in minde ring dient te worden gebracht. Van het bedrag dat was bijeen gebracht voor de ramp in Zee land, is nog 800,over. Hier voor zal een stuk vee worden gekocht, dat aan iemand in Zee land zal worden aangeboden. De bedoeling is om voor dit bedrag een prima stuk vee aan te schaf fen. Daarna gaf de heer Brouwer, de controleur-stamboekhouder, een overzicht van het werk der vereniging in 1954-1955. Het bestuur bleef onveranderd. Er bedankten 3 leden der vereni ging wegens opheffing of vertrek, terwijl 9 nieuwe leden toetraden, zodat de vereniging thans 136 leden telt, met 138 bedrijven. Bij de stierenkeuring werden 7 twee jarige en 13 eenjarige stieren goedgekeurd voor N.R.S. Van de koeien werden er 42 inge schreven in het Register, 50 in het Stamboek en 9 in het Keur- stamboek. De fokveedag te Alk maar is voor de vereniging een succes geweest. Men had 40 dieren ingezonden, tevens werd er geconstateerd dat er een grote vooruitgang bestond, vergeleken met de toestand van 5 jaar gele den. Tevens werd aangetoond dat ook op lichte grond een goe de koe kan worden gefokt. De gemiddelde melkproductie be droeg per koe 4615 kg melk en 175 kg vet. Veel verwerpers deden zich voor, waardoor de productie ongustig werd beïn vloed. Stond de vereniging in het vorige jaar met 30 op de rang lijst, thans is het de 36e plaats geworden. Verder werd opge merkt dat nog vele leden onvol doende zorg besteden aan een economische bedrijfsvoering, on productieve dieren te lang aan houden en er zelfs nog kalveren van aanhouden. Voor het eerst werden diplo ma's uitgereikt voor die dieren die een productie bezitten van 40.000 liter melk met een mini mum van 3,60 vetgehalte. Er zullen 25 van zulke diploma's worden uitgereikt. Een der voornaamste punten in de veefokkerij blijft het stie ren materiaal. Een goed fokken de stier kan in de toekomst van enorm veel invloed zijn op de gemiddelde productie. Besteden de leden meer zorg aan hun vee, dan zullen zij ook zeker tot betere resultaten komen. Na uitgebreide besprekingen werd het bestuur door de leden gemachtigd, de bouw van een woning voor de controleur-stam boekhouder op het terrein vóór net laboratorium aan de Spoor- laan te entameren. Tot nog toe waren de onderhandelingen met Bergens .gemeentebestuur niet naar wens van het bestuur ver lopen, doch op de duur kan dit verbeteren. Tot bondsafgevaardigde naar de vergadering te Hoorn werd benoemd de heer Arie Dapper, terwijl werd besloten voor de West-Friese Flora tentoonstel ling 30 koeien in te zenden. Zulks is een goede reclame, daar deze tentoonstelling tot in het buiten land beroemd is. Hoewel niemand zich met recht zal kunnen beroepen op on wetendheid, willen burgemeester ,fn wethouders het onlangs on der het plaatselijk nieuws op genomen bericht betreffende drastische maatregelen tegen „clandestiene bewoning", her halen. De inhoud luidt: Ondanks vroegere waarschu wingen komt het nog steeds voor, dat zomerhuizen e.d. worden ver huurd, zonder dat betrokkenen een vestigingsvergunning hebben. In enkele gevallen zijn zelfs schuren verhuurd, die vanzelf sprekend bij lange na niet aan de vereisten voor bewoning vol doen. Meestal handelen de verhuur ders uit winstbejag. Het komt echter ook voor, dat uit medelij den woonruimte tijdelijk ter be schikking wordt gesteld. Diverse gevallen hebben reeds onaangename consequenties ge had, waardoor de „clandestiene" bewoners op straat kwamen te staan en de gemeente voor on derdak moest zorgen. Burgemeester en wethouders hebben thans besloten in de ge vallen, dat de verhuurders of zij die „uit medelijden" onderdak verschaffen aan personen, die geen vestigingsvergunning heb ben en dientengevolge op straat komen te staan, over te gaan tot de drastische maatregel van in vordering van het betrokken ge zin of de betrokken personen in de yroning van de hoofdbewoner verhuurder. de leden, teneinde het bestuur de zorg en de moeiten bij het organi seren en uitvoeren uit handen te nemen. Dat is een goede gedach te geweest. De elf leden die deze commissie samenstelden, hebben schitterend werk verricht. Een woord van dank aan hun allen is dan ook zeer op zijn plaats. Dank en bewondering voor wat zij presteerden zijn hier zeker van pas. Er zijn inmiddels andere ver enigingen, die ook wel eens zo n feestje willen, bij het bestuur ge weest, om te informeren hoe men zulk een feest ontwerpt en in richt en zulks vormt wel een goed bewijs, dat deze feestcommisie uitstekend werk heeft gedaan. R. K. VROUWENGILDE. Donderdag 9 februari gaf het R. K. Vrouwengilde haar feest avond in de grote zaal van De Rustende Jager „Cantecleer" de toneelvereniging uit Alkmaar, speelde zeer verdienstelijk het blijspel: „Voetbalpool". Dit aar dige stukje laat goed zien, hoe plotseling verworven geld ver warring en ruzie kan ontkete nen, maar in het blij eindende derde bedrijf komt alles weer op zijn pootjes terecht. Het was voor „Cantecleer" een succesvolle avond. Alle hulde aan de regi- seuze Bep Speet. GESLAAGD De heer F. Feijen is geslaagd voor het praktijk-examen boek houden. Gefeliciteerd hoor. Culturele Avond Op zaterdag 18 februari 1956 zal de heer Junius Ingerman spre ken over het land van Haili Selassie „Ethiopië", in „De Rusten de Jager" te Bergen, des avonds om 8 uur. Plaatskaarten ad. f 1,25 te ver krijgen bij boekhandel de Haan en aan de zaal. Kennis te nemen van andere landen en volken is in deze tijd van internationale verhoudingen geen overbodige luxe. Het lot van ons volk is nauw met dat van andere volken verbonden. Laten velen belangstelling tonen voor deze avond en de zaal van „De Rustende Jager" vullen. zaterdagavond 25 februari de CABARETAVOND van M. VELDMAN Het laatste nummer van de 9e jaargang van dit maandblad geeft een beeld van de zich ontwikke lende activiteiten van T 6 O. Een bijzonder aardig verslag is dat van de laatste bijeenkomst der feestcommissie, die in het tiende bestaansjaar van T O het feestjaar- de feestelijkheden ontwierp onderhield en beheerde. Dit comité onstond spontaan uit Maandagmiddag 13 februari hield de U.V.V. haar jaarverga dering in de serre van de De Rustende Jager. De presidente, mevr. A. Huygens-Bruynzeel, heette de talrijke aanwezigen welkom. Uit de zaal, die voller was dan ooit, bleek wel dat het samenwerken een enorme band geeft, en dat daaruit de behoefte ontstaat over het werk van ge dachten te wisselen. In het afge lopen jaar is er niet veel specta culairs gebeurd, maar zoals uit het jaarverslag blijkt, is er veel werk verzet. De U.V.V. heeft collecten verzorgd, kinderzegels en zomerzegels verkocht, kinde ren van en naar het koloniehuis „Jong Nederland" begeleid, melk flescapsules ingezameld, braille- werk afgeleverd, kaarten ver kocht voor het concert van het Ned. Stud. Orkest, naai-, verstel en strijkwerk verzorgd, zieken en bejaarden bezocht, autodiensten verricht een bazar gehouden, ver gaderingen belegd, terwijl voor haar sprak mej. Lely over het bejaardenwerk. Het bestuur, dat gezamenlijk 364 jaar oud was, heeft op deze dag een verjongingskuur onder gaan. Drie trouwe bestuursleden traden af en werden door ande ren vervangen, daar één wegens tienjarige dienst niet herkiesbaar was, en de andere twee wegens werkzaamheden, zich niet her kiesbaar stelden. De financiën werden in orde bevonden en een nieuwe kas- commissie benoemd. Na de in stallatie der twaalf nieuwe leden hielden de hoofden van dienst een vijf minuten praatje over hun tak van dienst. Zo bleek o.a. dat de brailledienst vijf honderd vel papier per zes a acht weken verwerkt. Het bejaardenwerk staat de laatste jaren in het middelpunt van de belangstelling. Dit is een landelijk verschijnsel. Wat ver staat men echter onder bejaar den? Bejaarden zijn mensen, die in een bepaalde levensperiode verkeren. Wij zien hierbij dat: le. De gedachtenwereld van de bejaarden veelal beperkt is. Zij kunnen zich niet meer indenken in de gedachten- gang van anderen. 2e. Het inzicht en het oordeel veranderen. Wij zien vaak eigenzinnigheid en koppig heid optreden. 3e. Het aanpassingsvermogen is verminderd. Vaak treedt verstarring op. 4e. Het geheugên gaat achteruit. Het oude blijft echter lang bewaard. Vele bejaarden praten graag over vroeger. 5e. Het gevoelsleven verandert. Men gaat kleinigheden van alle dag vaak erg belangrijk vinden. Het algemene kenmerk is slij tage. Men noemt iemand oud als deze slijtage duidelijk is. Men moet echter trachten de bejaar den de gevoelens van verlaten ieid, overbodigheid en verveling te ontnemen door hen te active ren en hierbij hun persoonlijkheid respecteren. Hiervoor zijn tact, gevoel en mensenkennis onont beerlijk. Nog groter fijngevoelig heid is nodig in de omgang met chronische zieken, daar deze een totaal andere instelling hebben dan valide mensen. Bejaarden, die alleen staan, zijn vaak niet in staat voor zich zelf en voor hun warme maaltijd te zorgen. Het is in Bergen moge lijk gebleken door de samenwer king der Ursulinen zusters en U.V.V.-sters deze bejaarden drie maal per week een heerlijke war me maaltijd te bezorgen. Bij vele bejaarden ontstaat een weerstand om zich voldoende te wassen en te verzorgen. Zij zijn daartoe ook vaak niet meer in staat. Ook hier wordt door U.V.V.-sters hulp geboden. Na de rondvraag werd aan mevrouw Diesveld-Pieters een pul met bloemen aangeboden voor de verleende gastvrijheid en werden de aanwezigen op koffie met eigen gebakken cake getrac- teerd. ZONDAGSDIENST ARTSEN WeekUod „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Telefoon 2104 in de zaal van de heer MEREBOER te GROET Kaarten bij de leden en aan de zaal. Aanvang 8 uur GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen Rp Dorpsstraat 9 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting ZilvcL Pleet BERGEN 19 Februari Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 19 Februari Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1