RIJDT VEILi;G MUDERIE BRILLE» F< U ROL Niet huizen tellen, maar huizen bouwen WITTE KRUIS BUNY AN-AVOND ^VROUWENBOND N.V.V. %e.Üpt.?GStm 7-SVUK Opticiën VAN DER KUIP FILMNÏÉÜWS m m BIOSCOOP .DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „LIEFDESROES' Woensdag 8 februari hield de A.N.W.B. een contactavond in de dancing van De Rustende Jager. Burgemeester Dr W. Huy- gens opende deze avond met een kort woord, waarin hij de A.N.W.B. dankte voor de bijzon der deskundige voorlichting, die de gemeente Bergen van haar mocht ontvangen. De avond was aangekondigd als een gezellig praatje. We staan echter als land voor grote verkeersproblemen. Het verkeer is een levenskwestie, want je kunt ook dood gaan door het verkeer. Wat is het antwoord van de A.N.W.B. hierop? Zij staat klaar om advies te geven in verkeers problemen. Haar verantwoorde lijkheid op dit terrein is bijzonder groot. De directeur van wegen en verkeer (de verkeersafdeling van de A.N.W.B.) staat klaar om de 1100 gemeenten in Nederland van advies in deze zaken te die nen. Deze gemeenten beschikken vaak niet over verkeersdeskun- digen en raadplegen dan de staf der A.N.W.B. Per jaar worden aan twee a driehonderd gemeen ten adviezen verstrekt, als bij drage tot veilig verkeer. Er zijn in ons wegennet een aantal gevaarlijke plaatsen. Dit blijkt meestal pas door de onge vallen die daar geschieden. De missen bond wordt hierop attent ge maakt door de politie, haar eigen consuls, leden enz. Zij stelt zich dan in verbinding met de weg- beheerder (het rijk, de provin cie of de gemeente) en tracht daar praktische maatregelen te laten nemen om het verkeer te beveiligen. In de jaren na de oorlog begon de bond de vakmensen van de wegenaanleg en de politie op de hoogte brengen van de verkeers techniek. Hiervoor worden leer gangen (driedaagse cursussen) gegeven, waar deskundigen op dit gebied spreken. Het geleerde wordt thuis in praktijk gebracht en als er moeilijkheden blijven wordt er weer om advies ge vraagd. Nederland is het eerste land geweest waar zoiets geor ganiseerd werd. Tot het werk van de bond hoort ook het plaatsen van rich ting- en wegwijzers. De laatste jaren zelfs ook van riviernaam borden. Dit werk kost veel geld. Een twee armige wegwijzer kost in het Leger des Heils De heer H. W. Elderkamp uit Amsterdam gaat voor Bergen en voornamelijk in het Leger des Heils een bekend figuur worden. Zeer velen mochten reeds genie ten van zijn zeer fijne „dia pro jectie" platen. Zeer voldaan keerden de men sen na afloop naar hun huizen terug. Wij denken hierbij aan de Paastijd verleden jaar. aan de serie „Kribbe, Kruis en Kroon", bij het Kerstfeest voor de Ouden van Dagen in hotel „Beau Sejour", hoe de mensen hebben genoten van het Kerstevangelie en de Kerst verhalen en hoe juist toen met blijde medewerking van de Ouden van Dagen de avond van a.s. maandag 20 februari belegd is ge worden. Ongetwijfeld zal het zo zeer bekende onderwerp „De Pelgrims reis naar de eeuwigheid" van John Bunyan talloos velen naar het Dorpshuis brengen. Zij zullen er geen spijt van heb ben, temeer daar de heer Elder kamp bij de platen een boeiend verteller is. Aanvang 7.30 uur en de toe gang is geheel vrij. 225,In het laatste jaar is er voor een 400.000,aan wegwijzers enz. geplaatst. Van deze som wordt een vierde door subsidie gedekt. De rest dus 300.000,wordt door de leden (contributie) opgebracht. Dus is een groot ledental noodzakelijk. Eigenlijk zijn allen, die op hun tochten gebruik maken van deze wegwijzers enz., en geen lid zijn van de A.N.W.B.. klaplopers. De bond is een service-organi satie voor haar leden als weg- verbruikers en toeristen. Haar staf is groot. Op de diverse kan toren, en de wegenwacht mee gerekend, werken een duizend man in de A.N.W.B. De tech nische afdeling is sinds 1947 sterk uitgebreid. Reisinlichtingen voor binnen- en buitenland wor den verstrekt. Hierbij wordt van het systeem van de losse routes gebruik gemaakt. Alle wegen in West-Europa zijn in trajecten van 60 a 70 km in kaart gebracht en zijn bij de bond aan te vragen. De wegenwacht rijdt nu met 160 man op motor met zijspan. De wegenwachters zijn perfecte monteurs, die bij alle weer, zelfs op de gladste wegen trouw hun werk doen: hulpbieden aan de wegverbruikers in nood. Ook dit werk kost veel geld. Er zijn dui zend W.W-leden nodig per één man wegenwacht. De W.W, van de ons omringende landen staan ook ten dienste van de Neder landse leden. Op deze avond werden ver schillende films vertoond. Hoe wél en niet gereden moet worden op fiets en brommer. Een auto tocht door Zwitserland van Bazel naar Lugano. Een wintersport film uit Oostenrijk met een dolle jacht op een tiroler hoedje. En tot slot: W.W.-Ridders van de weg, het werk van de wegenwacht. Aangespoord door alles wat men deze avond gehoord en ge zien had, werd het boekje: ..Rijdt veilig, de regels van de weg", door velen gekocht enzestien nieuwe leden voor A.N.W.B. of W.W. meldden zich aan! Dinsdagavond 7 februari gaf de Vrouwenbond van het N.V.V. in samenwerking met de Ned. Verbruikerscoöperatie een film avond voor leden en genodigden. Vertoond werd: De Pioniers van Rochdale. Deze film, die de Co- operatie van haar Engelse vrien den gekregen had, was voor haar lange tijd vrijwel onbruikbaar, daar zij in het Engels en groten deels zelfs in dialect, gesproken werd. De tekst door beroepsmen sen in het Nederlands te laten spreken zou handen vol geld kos ten. Maar tenslotte bracht de to neelclub van de personeelsvereni ging der coöperatie te Rotterdam uitkomst. Deze amateurs slaag den er na hard werken in deze film zeer aanvaardbaar in het Nederlands te laten spreken. Alle hulde aan deze werkers. De film toont ons het ontstaan van de eerste coöperatieve winkel in het jaar 1844. In Rochdale, een kleine industrie stad in midden Enge land, lijden de arbeiders groot gebrek. De lonen zijn laag en de winkelwaren hoog in prijs. Allen slapen op stroo en slechts één op de zes mensen heeft een deken. Huizen en mensen zien er hope loos grauw en vervallen uit. Som migen voelen wel dat daar wat aan gedaan moet worden, maar hoe? Al een paar keer is een po ging gewaagd gezamenlijk tot iets te komen, maar het is mis lukt. Hoe moet dit aangepakt worden om tot een goed resultaat te komen? Na lang overleg en BWLLEN voor SC4100RL. MET OF ZONDER RECEPT, fN DE „RUSTENDE JflGER" VINSV.n.h BERGEN sparen wordt besloten, met het acht en twintig pond grote kapi taal, een winkelpand te huren, en een eigen levensmiddelenzaak te openen, waar de waren voor redelijke prijs verkocht worden en aan het einde van het jaar de winst onder de klanten pond- ponds-gewijs verdeeld zal wor den. Er wordt uitsluitend a con tant verkocht. De grote moeilijk heid echter is een huurpand te bemachtigen. De huiseigenaren hebben geen vertrouwen in het zaakje en weigeren stuk voor stuk. Eindelijk lukt het in Toad- lane (Paddenlaan een winkel ruimte te huren, als de huur drie maanden vooruit wordt betaald, en 21 december 1844 opent 's avonds om 8 uur de coöperatie haar eerste winkel. De winke liers, die uit nieuwsgierigheid zijn komen kijken, lachen zich half dood om het primitieve zaakje en honen het pakmateriaal en de on handige verkopers. Maar de organisatoren zetten door. Twee avonden in de week is de winkel open en staan zij daar te verkopen. Na drie jaren zijn er pas honderd leden. In 1850 zijn er zes honderd leden. Nu wordt besloten de winkel de gehele dag te openen en een jon ge wever geeft zijn werk in de fabriek eraan om tegen een klein loon winkelier te worden. De za ken gaan goed en nu wordt be sloten een deel van het geld in een korenmolen te steken. Maar nu steekt het gerucht de kop op, aangewakkerd door de zich be dreigd voelende winkeliers, dat de coöperatie failliet is. Al het geld is weg! Er ontstaat een run op de winkel. Iedereen wil zijn tegoed in de winst dadelijk uit betaald hebben. Door de tegen woordigheid van geest van de kassier wordt de zaak gered en herkrijgen de klanten hun ver trouwen. Het crediet -is onge schonden. Na jaren ploeteren bleek de Coöperatie een succes. In 1876 werd de eerste grote en goed in gerichte winkel geopend. Nu zijn er meer dan 12.000 winkels, 200 fabrieken en verder boerderijen, schepen en banken, die coöpera tief werken. De coöperatieve ge dachte trok de grenzen over en breidde zich ook ver buiten En geland uit. Deze coöperatieve be weging heeft tot taak: het die nen van de verbruikers en de be strijding van het winst-systeem om de winst ten koste van de verbruikers. Daarna volgde een propagan- da-filmpje van de A.S.V. spaar bank. In de pauze tracteerde de Ned. Verbruikscoöperatie de aanwezigen op koffie met koek, en had een levendige discussie plaats over de moeilijkheden die overwonnen moeten worden in Noordholland boven het IJ, waar de bevolking maar langzaam wakker wordt voor de coöpera tieve gedachte, in tegenstelling met Brabant en het oosten van het land. „Welkom in Nederland" voert ons door heel Nederland, door stad, land en dorp. Zo gaan we naar de haven van Volendam en naar Marken, maandag, op was dag. We zien in Scheveningen de boulevard en het strand maar ook in de duinpannen het netten boeten. De kaasmarkt van Alk maar, de prachtige glas-in-lood ramen van de kerk te Gouda, de Ridderzaal en het Vredespaleis te Den Haag passeren de revue. Ook de Amsterdamse grachten huizen worden niet vergeten en daarbij aansluitend, de 17e- eeuwse schilderijen. Dan gaan we nog naar het openluchtmu seum te Arnhem, de Keukenhof bij Haarlem en Madurodam in Den Haag. Het is een mooie kleurenfilm, die in kort bestek Nederland „doet", om te eindi gen met de sprookjesachtige „Gouden Koets' bij de opening van de Staten-Generaal. De kluchtige films: De drie Jansens en De koenzieke man, voltooiden dit programma, waar bij niemand zich ook maar een seconde had verveeld! Vrijdag 10 februari is de kook cursus o.l.v. mej. De Jager in T. en O. begonnen. De inzet was goed. Veel cursisten en heerlijke gerechten. Op een lek kere witte bonensoep, volgde een ovengerecht brussels lof met ham en kaaksausje. Daarna een scho- tel van appelmoes met gebakken beschuitbrokkels als toetje en bij de thee verrukkelijke spiraal- koekjes. Als de cursisten even lekker leren koken als juffrouw De Jarger zullen haar mannen thuis in het vervolg smullen! Donderdag 23 februari zal de heer P. Timmerman een lezing met dia's en film houden over Noorwegen, alwaar hij zelf maandenlang vertoefde. Er zul len die avond ook mooie huis- vlijtproducten uit dit land ten toongesteld worden. Houdt die avond vrij en komt om 8 uur al len luisteren en kijken in het T. en O.-gebouw. Ruwe, schrale huid Geneest snel mtm Aan de Franse flim „HET SCHAAP MET VIJF POTEN" (Le mouton^a cinq pattes) kan men vrijdag, zon dag en woensdag veel plezier be leven in „De Rustende Jager" te Bergen. De bekende komiek Fernandel speelt hierin zes verschillende rol len. Ter gelegenheid van de veer tigste verjaardag van een vijfling zal er een groot feest zijn in het geboortedorpje van de vijf broers, die resp. het beroep van dokter, glazenwasser, scheepskapitein, re- dakteur van een damesblad en pastoor uitoefenen. Helaas heeft één van hen zich aan oplichting schuldig gemaakt, waardoor de gehele feestviering op het laatste ogenblik dreigt te mislukken. Maar dan brengt de geboorte van een zesling in het gezin van de frau derende g'azenwasser uitkomt. (Alle leeftijden). Zaterdag, maandag en donder dag draait hier de Frans-Italiaan se rolprent „LIEFDESROES" (Delirio-Orage) met FrangoiseAr- noul en Raf Vallone in de hoofd rollen. Het is een boeiend ver haal van een spontane, maar ver boden liefde, waarin een reeds getrouwde jongeman bereid is al les op te offeren voor een liefde op het eerste gezicht. (Toeg. 18 j.) Vrouwen en Gemeenschap Mevrouw Ra' Ana Liaquat Ali Khan, buitengewoon en gevol machtigd ambassadrice van Pa kistan in ons land, bracht een bezoek aan Noordholland om zich op de hoogte te stellen van het maatschappelijk werk aldaar. Dinsdag 1 februari bezocht zij Haarlem, alwaar in het gebouw van de Provinciale Griffie ver tegenwoordigers van de her vormde kerk, de r.k. kerk, hu- manitas en de U.V.V. van hun werk vertelden. Mevrouw A. HuygensBruynzeel was daar de woordvoerdster der U.V.V. Woensdagmorgen werd me vrouw Ali Khan o.a. in het Ned. hervormd centrum „De Haaf" en de volkshogeschool te Bergen ontvangen. Zij was in gezelschap van mevrouw Prinsen, echtgeno te van de commissaris van de Koningin in Noordholland. Tot haar gevolg behoorde haar se cretaresse miss K. Miles en en kele hogere Ned. ambtenaren. „Het schaap met 5 poten" alle leeftijden Het gezelschap werd op de Haaf ontvangen door het bestuur van de Haaf en burgemeester Dr. W. Huygens en echtgenote. Wi- ka Groeneveld, leider van het Haafwerk, gaf een korte uiteen zetting van het werk, waarna bij een kopje koffie met echte Friese drabbelkoeken, gelegenheid was tot nader kennismaking. Mevrouw Ali Khan stichtte in haar land de All Pakistan Wo- mens Association, een vrouwen vereniging waartoe elke vrouw kan toetreden. De contributie be draagt één rupi per jaar, wat in Hollands geld op nog geen twee cent per week uitkomt, zodat ook voor de armere volksvrouwen het lidmaatschap geen financieel bezwaar is. De A.P.W.A. is be gonnen met een beroep te doen op het sociale gevoel der vrou wen van de welgestelden, om hun vrije tijd, geld en ontwikke ling in dienst te stellen van de gemeenschap. De volksvrouw heeft haar tijd en energie meest al geheel nodig om haar gezin drijvende te helpen houden, want het leven is er hard. Pakistan is een jong land met enorme afstanden en tachtig mil- lioen inwoners, waarvan maar 15% lezen en schrijven kunnen. Van het vrouwelijk deel der be volking verstaat slechts 3% de ze kunst. De taal is er het Urdu, terwijl in Oost-Pakistan Benga lees gesproken wordt. De intel lectuelen kennen allen Engels, daar dit bij het middelbaar on derwijs en op de universiteiten de voertaal is. Het analphabetis- me wordt zo krachtig mogelijk bestreden. De A.P.W.A. heeft scholen gesticht en daar dit pro bleem zo dringend is, en men geen tijd heeft te wachten tot schoolgebouwen in voldoende mate verrijzen, zijn haar leden begonnen aan groepen en klas sen les te geven, zonder zich aan de lokaliteiten te storen waar dit in plaats vindt. Zo wordt er in garages, schuren, buiten of in eigen woning door hen gearbeid aan dit zeer belangrijke werk: volwassenen en kinderen te le ren lezen en schrijven. En al dit werk wordt pro deo gedaan. Op het gebied van maatschap pelijk werk worstelt men. er met bijna onoplosbare problemen, me de tengevolge van de enorme massa inwijkelingen uit India. Deze mensen komen meest op een slof en een schoen het land binnen en er zijn voor hen geen huizen. Nu verstaan velen ge lukkig een ambacht, kunnen leer- bewerken, tapijten weven, pot ten bakken, zilver smeden of iets anders. De A.P.W.A. nu tracht deze mensen aan werk en ver diensten te helpen door hun ma teriaal te verstrekken en het af gewerkte product te verkopen. De ambachtslieden krijgen hun loon en de winst wordt voor di verse doeleinden gebruikt. Hier en daar is het gelukt van deze winst een kolonie te bouwen, waar de ambachtslieden met hun gezin kunnen wonen. Het is een zegen voor Pakistan dat de be volking handig en kunstzinnig is en zo door kunstnijverheid en huisindustrie voor een deel in zijn onderhoud kan voorzien. De in dustrialisatie gaat er zeer lang zaam en brengt zijn eigen proble men met zich mee. Waar een volk algemeen kies recht heeft is het zaak te zor gen voor goede voorlichting en het ontwikkelingspeil der bevol king in alle opzichten omhoog te brengen. Schaarste aan geldmid delen zijn een moeilijkheid te meer in de strijd tegen onwe tendheid. Het was dan ook op vallend bij de rondgang door de Haaf, dat mevrouw Ali Khan juist aangetrokken werd door de uiterste soberheid der slaapka mertjes en de eenvoudige keu keninrichting. „Wij hebben geen geld voor ultra moderne inrich tingen," zei ze. Uit de ogen van deze kleine Oosterse vrouw stralen intellect en wilskracht. Zij laat zich geen knollen voor citroenen verkopen en haar vragen over het yverk waren ter zake kundig. Overal zoekt zij naar nieuwe ideeën en mogelijkheden om haar volk om hoog te helpen met behulp van haar trouwe werksters in de All Pakistan Womens Association. Deze vrouwen hebben begrepen, dat vrije tijd en energie gewijd aan de verbetering van het lot van de medemens de gemeen schap verheft. Burgerlijke Stand BERGEN door Dr. P. H. Rittcr WIJ ZULLEN DIT JAAR een woningtelling krijgen. Dit bete kent, dat de regering een overzicht wil hebben van de nog beschik bare woonruimte. Wat is daarvan de bedoeling? Hebben wij te verwachten, dat de vele gegadigden naar een dak boven hun hoofd, zullen worden tussengeschoven bij anderen en dat men de bouw van nieuwe huizen in alle bedaardheid voortzet, nadat een aantal woningbehoeftigen in die woningen, waar nog wat ruimte over is, zullen zijn ondergebracht? Een dergelijke gebrekkige af doening van zaken, waarnaar "de woningtelling wijst, zou een vol strekte miskenning zijn van het probleem van de woningnood. Dat probleem is geen bergings- vraagstuk. De woningvoorziening is een kwestie van volksgezond heid en volksvrijheid van de hand having van het volkskarakter. Van volksgezondheid, want een voortzetting van de gedwon gen samenwoning brengt heel Nederland op de duur in het krankzinnigengesticht. De weer baarheid van onze bevolking wordt aangetast door deze psychische ellende. Van volksvrijheid, want samenwoning betekend slavernij. En, tenslotte handhaaft de samen woning een toestand, die inbreuk maakt op de nationale aard. WIJ, NEDERLANDERS, zijn een huiselijk volk. Wij verbras sen onze tijd niet in cafè's. Als wij, vermoeid van de arbeid, kan toor of fabriek verlaten, dan zoe ken wij verpozing in de kring van het eigen gezin. Het zijn de beste karaktertrek ken der natie, die uit dit ingeto gen, intieme familieleven zijn voort gekomen. En thans, bij het zoeken van uitwegen uit de woning nood, vergeet men de huiselijke haard, die welhaast het symbool kan heten van de ziel van ons volk. Het gezin verdwijnt in de Ingezonden mededeling Thuis, op het werk, op reis Witte Kruispoeders verdrijven direct hoofd- en kies pijn, zenuw- of rheumatische pijnen. •fc Ook in tablet- en cachet-vorm h MU 'HIUB W tM'NP1 Hoflaan 2 Telefoon 2202 Mient 25 - Alkmaar Ingezonden mededeling sr« v' r* m M t. k w V Vrijdag-, Zondag-, Woensdagavond 8 uur, Zondagmiddag 2.30 uur FERNANDEL in zijn laatste meest komische film... Frankrijks bekendste acteur in zes_ verschillende rollen Zaterdag-, Maandag-, Donderdagavond 8 uur FRANCOISE ARNOUL en Raff Vallone in een film naar de roman „Le Venin" van Henri Bernstein 18 jaar Het meeslepende verhaal~van een spontane maar verboden liefde van 30 januari tot 6 februari 1956 GEBORENPatricia Angèle, d.v. H. W. Stronks en C. J. Brons; Karin Maria, d.v. B. J. Beemsterboer en E. de Moei Elisabeth Johanna, d.v. P. Hiemstra en M. J. van Beest Theodorus Nicolaas, z.v. W. N. Vlaar en D. C. Kager; Tini, d.v. W. Meijer en C. Thomas: Jozef Lêon Nicolaas Maria, z.v. L. F. Annequin en M. A. J. Schaper; Marchien, d.v. H. Hoogeboom en A. Schimmel Jacobus Maria, z.v. P. J. J. Weijers en J. C. van de Kamer; Maria Theresia, d.v. W. Schotten en M. Witte) Nicolaas Leon Johannes, z v. W. F. Hoebe en A. E. L. C. van Waesberghe ONDERTROUWDEgbert Koops en Egberdina Gijsberta Brandwijk. GEHUWDPieter van Campenhout en Catharina Antje Kaldenbach Hubertus Wilhelmus Korn en Maria Wilhelmina Spijkers. OVERLEDEN: Willemiena Groenstege echtg. v. H. Pesie. 67 jaar.

De Duinstreek | 1956 | | pagina 2