„DE DUINSTREEK t KOLLMER Woninginrichting - Stoffecrderij MAASEN UW SLAGER Bezoekt „Elck Wat Wils" ROHYFELT-VILTTAPIJT BOORSMA - TEXTIEL b.g.dobben macuit LAKENS SLOPEN Plattelandsvrouwen Schoorl/Groet Handen en Li ppen ruw? PUROL Jaarvergadering N,V,V, Bestuurdersbond Bergen/Schoorl Vrouwen- W ereldgebedsdag SPORTNIEUWS f 8.80 f 11.00 f 10.35 f 12.85 f 2,95 f 4,15 f 3,30 J Tweede Blad Vrijdag 24 februari 1956 Donderdag 16 febr. j.l. sprak dokter A. J. van Leusen, arts te Velsen, op een bijeenkomst van Plattelandsvrouwen in de zaal van de Roode Leeuw, over het onderwerp „Ouder worden en gelukkig zijn". Indien men bedenkt, begon spreker zijn rede, dat in het be gin van onze jaartelling de ge middelde leeftijd van de mens 25 jaar bedroeg, dan is het feit, dat deze in onze dagen tot plus mi nus 75 jaar is gestegen, niet al leen opzienbarend, maar in zijn konsekwenties van zeer ingrij pende aard. Daarbij komt nog dat deze verhoging niet geleidelijk van 25 tot 75 jaar is opgelopen, maar dat zij in de laatste eeuw met sprongen omhoog is gegaan. De uitvinding van Pasteur in 1850, en de uitbreiding van het gebruik van antibiotica, heeft de voorkoming en genezing van een groot aantal ziekten mogelijk ge maakt, waaraan vroeger onher roepelijk de dood was verbonden. Door geleerden wordt zelfs be weerd dat binnen afzienbare tijd leeftijden van 120 jaar niet meer tot de onmogelijkheden zullen be horen. Dit zal zeker veranderin gen in ons maatschappelijk sys teem noodzakelijk maken, want indien wij blijven vasthouden aan het tegenwoordige, waarbij het „domme potlood" de werkende mens op 60- of 65-jarige leeftijd dwingt zich aan een werkdadige deelneming in de samenleving te onttrekken, dan zou ongeveer 50% in de maatschappij het werk verrichten terwijl de andere 50% met de „zegening" van een ge dwongen pensioen zou zitten op gescheept. Want als wij deze plotselinge uitsluiting van een ac tief bestaan eens nader beschou wen, dan is deze inderdaad niet steeds een „zegen" maar dikwijls een „ramp". Het gevoel van „niet meer mee te tellen" geeft een psychische schok, die niet alleen voor de geest, maar door de be kende samenhang van lichaam en geest, ook op de lichamelijke toe stand een ongunstige terugslag ten gevolge heeft. Dat deze maatregel overigens niet nodig behoeft te zijn, blijkt duidelijk bij mannen als Churchill, Adenauer, Schweitzer, Drees e.a. die op hoge leeftijd belangrijke posten bezetten, en die wij slechts zeer node zouden willen missen. Voor zeer velen, die hun leven lang met animo en kennis van zaken hun arbeid hebben verricht, is heus de waarde op 65-jarige leeftijd niet plotseling (64 jaar en 364 dagen capabel, 65 jaar en 365 dagen, onbruikbaar) zó ge daald dat zij maar uitgeschakeld moeten worden. Ook is dit niet nodig om sociaal/economische redenen, zoals meer en meer door de economen wordt ingezien. Het leven van de mens kan men in verschillende perioden onderverdelen: kind, jongeling, middelbare leeftijd, ouderdom. Voor elke overgang in een vol gende periode bereidt de mens zich voor, behalve voor de laat ste periode, de ouderdom. De ouderdom wordt immers be schouwd als de periode waaraan de dood nauw verbonden is, en daarom probeert men deze pe riode zoveel mogelijk te verschui ven en er zo min mogelijk aan te denken. Het kind wil graag jon geling worden, en de jongeling wil volwassen worden, omdat daarin een opgaande lijn wordt gevoeld naar voller ontplooiing en kans op eer en succes. Over de ouderdom koestert men deze verwachting niet meer, dus daar voor maakt men geen plannen en is men vol verwachting. Toch is het alleen maar tragisch dat Vrouwen zich voor hun grijze haren schamen en met allerlei kunstmiddelen en met jeugdige kleding trachten een schijn van jeugd op te houden, en ook de mannen die hun nog spaarzame haren omzichtig over hun sche del verspreiden en met een zeke re bravoure hun eigenlijke leef tijd camoufleren, slaan daarbij geen heldhaftig figuur. De ouder dom heeft eigen waarden die zijn geluk kunnen uitmaken. In de eerste plaats moet men er voor zorgen „spanning" in het leven te houden en elke nieuwe dag met een zekere verwachting tegemoet te gaan. Dit moet geen „over spanning" zijn, maar men moet zich bewust blijven van hetgeen men nog presteren kan, en dit dan ook „doen". De gemeenschap moet deze capaciteiten, zoals reeds.gezegd, niet afwijzen maar gebruiken. Bij een actief leven heeft men geen tijd om op aller lei kleine gebreken te letten, die dan ook prompt aan de „ouder dom" worden toegeschreven. Als een jongen eens iets vergeet zegt hij, „nou dat heb ik vergeten" en daarmede uit. Als een zestiger iets vergeet zegt hij direct „ik word oud". Natuurlijk zijn er bij het ouder worden allerlei verschijn selen die als „ouderdomsver- schijnselen" moeten worden er kend, maar deze liggen vooral op het lichamelijke vlak en moeten daarenboven niet worden over dreven. Aan de andere kant ver- gete men niet dat de ouderdom een leven van ondervinding ach ter zich heeft, waardoor hij in staat is „pasmunt van Vals geld te onderscheiden". Hij ziet 't ver schil tussen schijn en werkelijk heid en heeft de betrekkelijkheid van geluk ontstaan uit „eer" en „welstand" leren kennen. Daar enboven is hij, misschien door schande, maar in elk geval „wijs geworden en daardoor een zach ter oordeel over allerlei toestan, den waarover de jongeren zich druk maken. Daardoor komt het dat de liefde van een grootvader of grootmoeder voor het kleinkind dikwijls van mildere aard is dan van de vader of de moeder. Als een jongen een bal verliest en zich daarover bedroefd bij zijn vader komt beklagen, begint deze met rem te berispen over zijn zorge- oosheid, terwijl grootvader al- ang onderweg is om de bal op te zoeken. Dit is geen sentimen taliteit, maar een begrijpen van de ouderdom van de jeugd en het vermogen het verdriet van de jongen als even echt te erkennen als bijv. het verdriet van een vol wassene over een mislukte on derneming. Natuurlijk brengt de ouderdom ook een toenemend gevoel van eenzaamheid met zich mede. Het wegvallen van tijdgenoten, nog erger, het verlies van dierbaren, geeft een gevoel van eenzaam heid, maar hiervoor moet men een nadere aaneensluiting bij de overgeblevenen zoeken, een „ser- rez les rangs". Juist bij oudere mensen kunnen hechte vriend schap en onverbreekbare trouw tot uiting komen, waardoor hun leven door een groot geluk en vreugde wordt gevuld. Spreker besloot zijn beschouwingen over „een gelukkige ouderdom" met het aandoenlijk verhaal over een zijner patiënten. Een oude baron, waarvan eigenlijk niemand wist dat hij een baron was, leefde met zijn vrouw in armelijke omstan digheden. Toen zijn vrouw ge storven was ontving hij van zijn zoon, die zeer welgesteld in Zuid- Afrika was gevestigd, het aan bod bij hem zijn levensavond zorgeloos te komen doorbrengen. Hij vroeg dokter Van Leusen of zijn gezondheidstoestand deze lange reis mogelijk maakte. Tot zijn vreugde kon deze hem ver zekeren dat het uitstekend zou gaan. Enige maanden later kwam de oude man weer bij de dokter en vroeg om hulp om opgenomen te worden in een oudemannen huis. Op zijn vraag waarom hij niet naar Afrika ging kwam na lang aarzelen het antwoord: „Ach dokter ik heb tegenover mijn vrouw nooit een belofte ge broken, en nu hadden wij afge sproken dat wij naast elkander zouden worden begraven. Ik heb mij dat nog tijdig herinnerd en kan dus niet naar mijn zoon gaan." Dus wijsheid, mildheid en trouw, zijn dit niet genoeg verworven heden om de ouderdom een ge lukkige te doen zijn? Vrijdag 17 febr. had de jaar vergadering in het zaaltje van de Heer J. Swaan, onder voorzitter schap van de Heer Pastoor plaats. Na goedkeuring Notulen van de vorige vergadering, en verslag kascontrolecommissie werd het jaarverslag van de secretaris en penningmeester besproken. Het aantal leden der aangesloten af delingen is met 26 gestegen. De vergaderingen door het Bestuur belegd met de afdeling waren niet voldoende bezocht. Er verschenen in 1955 4 brochures, een drietal excursies werden gehouden en 3 culturele avonden waarvan één filmavond en twee toneelavon den. De arbeidersavondschool in Bergen begon met een le klasse met 24 deelnemers waarvan 13 de cursus volbrachten. Het Bu reau voor Arbeidsrecht ontving slechts 6 aanvragen tot bijstand en Schoorl 20. Er werd op aan gedrongen van deze bureaux een veelvuldiger gebruik te maken, en niet eerst zelf de moeilijkhe den te proberen op te lossen, aangezien daarbij veel wordt ver knoeid. De jaarlijkse buscollecte T.B.C.-fonds Zonnestraal" te Bergen bracht ƒ475,76 op, dat is 80,meer dan in 1954. In Schoorl bracht dit fonds op in de busjes 50,09 en de collecte 147,48. Bij de daarop plaats ge vonden hebbende Bestuursverkie zing werden de aftredende leden de Heren Overman, Kroon en Selhorst bij acclamatie herkozen, terwijl voor de Heer J. Mulder, die niet meer herkiesbaar was voorlopig de Heer Mol werd voorgesteld, doch daar deze niet aanwezig was, werd de benoe ming aangehouden. De kascon trolecommissie werd in zijn tegen woordige samenstelling gehand haafd. Tenslotte meent het Be stuur de keuze van de stukken voor de Culturele avonden in eigen handen te moeten houden, welk besluit eveneens werd goed gekeurd. Bij de daarop volgende rondvraag kwam de Heer Brou wers op dit laatste punt nog eens terug. Hij critiseerde op zeer felle toon de geste van het Bestuur in deze, en kwam zelfs met de zeer krasse beschuldiging dat dit Be stuur op dictatoriale wijze was opgetreden. Hoewel ons niet dui delijk is waarom deze bezwaren niet tijdens het behandelen van dit punt waren geopperd, werd er nu door diverse leden nog eens over nagekaart. Wij zullen op deze discussies niet nader ingaan, maar kunnen niet nalaten onze verbazing erover uit te spreken dat deze ernstige beschuldigingen door Voorzitter Pastoor op een zeer oppervlakkige wijze werden beantwoord, terwijl een weder woord van de aanklager in twee de instantie door tijdgebrek on mogelijk werd gemaakt. Want daar de bus naar Bergen reeds in aantocht was, sloot de Voor zitter de vergadering onder dank zegging vobr de „aangename sfeer" waarin deze was gehou den. Gymnastiekvereniging Olympia Zaterdagavond j.l. gaf de gym- nastiekver. Olympia een adspi- rantenuitvoering in de zaal van de Heer Nic. Schuyt. Voorzitter Mulder heette de aanwezigen welkom en constateerde dat de opkomst groter had kunnen zijn, maar dat was niet te verwon deren bij zulke weersomstandig heden. Het programma van 14 nummers dat daarna werd afge werkt, bracht adspiranten op het toneel van 5 tot 16 jaar, En het spreekt vanzelf dat de prestaties evenredig waren aan de leeftijd. Toch hebben de jongsten soms nog het meeste succes, omdat juist hun kinderlijk optreden en onbeheerste bewegingingen bij de toeschouwers inslaan. De num mers werden met wisselend suc ces uitgevoerd. De evenwichtsbalk voor meis jes was, op één uitzondering na, kennelijk te zwaar, terwijl het Paard voor de jongens beter door een hobbelpaard had kunnen worden vervangen. De brug was een toestel waaraan de jongens capriolen uitvoerden die meer in een zeer geliefd hok in Artis thuis behoren dan bij een gym- uitvoering. De meisjes daarente gen hebben zich bij het brugwerk aardig onderscheiden, terwijl zij bij de vrije oefeningen en de knotsoefening lang geen kwaad figuur sloegen. Goed geslaagd was ook de lange stok oefening van de jongens. Hoewel dus een en ander nog wel in de kinder schoenen stond, doet de animo die allen bezielde het beste voor de toekomst hopen, en zullen er zeker de nodige krachten uit kun nen worden gerecruteerd om de gelederen van de ouderen aan te vullen. Ons inziens werd op een ander terrein dan dat van de athletiek wel wat teveel van de adspiran- tjes gevergd, en dat is van hun verweer tegen Klaas Vaak. De meesten probeerden deze strijd te winnen door hoe langer hoe rumoeriger te worden, hetgeen de sfeer in de zaal niet ten goede kwam. Anderen, zoafs het jongste lid, dat daarenboven nog de eer genoot de loten te mogen trekken, zag wit van de slaap, en als de Heer 'Hartland, die tussen twee haakjes de gehele avond de mu zikale begeleiding uitstekend verzorgde, op het idee was ge komen een slaapliedje ten gehore te brengen, geloven wij dat het merendeel onmiddellijk was inge sluimerd, hetgeen ook zeer be grijpelijk is, indien men weet dat het slotwoord door de Heer Mul der omstreeks half twaalf werd uitgesproken. zaterdagavond 25 februari de CABARETAVOND van dameskapsalon Ondanks het gure weder en de slechte weg, waardoor de ver deraf wonenden bezwaarlijk kon den komen, kwamen de vrouwen van Schoorl bijeen om vrijdag avond in de Ned. Herv. Kerk het gewijde uur te beleven waarin zij, tesamen met hare zusters in het land en over de ganse wereld, in liturgie en gebed hebben getuigd zich te willen stellen onder de hoede van de Goede Herder. In onze verwarrende tijd, waarin slechts macht en egoisme de bo ventoon voeren, is het zo nodig dat, als tegenwicht, de honderd duizenden die daar anders over denken dit gezamenlijk uitspre ken, en niet alleen elkander door deze saamhorigheid sterken, maar door hun aantal een invloed ten goede uitoefenen op hen die, slechts op eigen kunnen vertrou wende, in hun jammerlijke eigen waan de wereld tengronde rich ten. Dat deze invloed een werke lijkheid is, blijkt uit het verheu gende feit dat de belangstelling voor deze Gebedsdag elk jaar groeit. 5e Verantwoording Televisiefonds Voor het televisiefonds Tehuis Ouden van Dagen „Westerkim- me" te Schoorl zijn de volgende giften binnengekomen M.K. f 50,-, C.V. f 5,-, P B. f 25,-, S. f 25,-, R.J. f 2, J.K, f 25, M.T. f 20, K.S. f 2, 4e verantwoording f 548. In totaal is thans f 702.— binnen gekomen. Gaarne vermelden wij het gironr. van het fonds 511036 Coöp. Boerenleen bank te Schoorl. 5. J. Stam DE IDEALE VLOERBEDEKKING Overtuigt uzelf en laat u geheel vrijblijvend voorlichten en vraagt een proeftapijt aan bij BREELAAN 12 BERGEN - TELEF. 2123 Ja dat doet U met onze kwaliteit „JANSEN TILANUS" lakens en slopen Gaan beslist langer mee, royaal in maat en prima afwerking. 150 x 240 Gew. Gezoomd 150 x 240 Geborduurd 180 x 240 Gew. Gezoomd 180 x 240 Geborduurd 63 x 72 Gew. Gezoomd 63 x 72 Geborduurd 63 x 72 Hotelsluiting Voor kwaliteit en sortering: Ruïnelaan 12, Bergen, telefoon 2532 Ingezonden mededeling Geeft u op als lid! Dan kunt u nog met de onderlinge competitie mee spe len! In Groep C is nog plaats!! Allen zijn van harte welkom! Clubavond iedere Maandagavond van 7.45 tot 11 uur in het T. en O. Gebouw, Kogeltjesplein 40 A. Secretaris: C. Tromp, Westerweg 48, Bergen Nh. Uitslag 2e ronde Vierkamp M.E.V.O. No. 1. Volharding, 22484 pnt. No. 2. Mevo II, 21502 pnt. No. 3. Berdos, 20643 pnt. No. 4. T. en O., 20045 pnt. Koppelprijzen waren voor: Hr. v. Alfen 5052 pnt. Fam. Scholten 4763 pnt. Alders-Kruisveld 4737 pnt. Dobben-Scheppinger 4413 pnt. Mevr. v. Alfen Jr.-Mevr. Koorn. Marsenprijs: Schekkerman-Jongejans. KLAVERJASCLUB T. EN O. Zaterdag 18 Februari was door de Klaverjasclub T. en O. een grote drive georganiseerd. De opkomst van spelers was buiten gewoon goed te noemen, want er werd aan 22 tafels gespeeld. Of de erge koude buiten en de heer lijke warmte binnen er invloed op heeft gehad, is niet te zeggen, maar er is met veel animo maar ook heel sportief ge speeld. De prijswinnaars waren: le prijs: Stam-Weijers met 5515 punten. 2e prijs: Vondel-de Jager met 5459 p. 3e. prijs: Postumus-Ringelberg m. 5457 p. 4e prijs: H. Schotten-C. Min m. 5256 p. 5e prijs: Gebr. de Beurs met 5056 p. 6e pijs: Fam. G. v. d- Berg met 5056 p. 7e prijs: B. Burgering-v. d. Ham 4937 p. 8e prijs: Dames Vos-de Groot m. 4936 p. Een geslaagde avond voor T. en O. in de zaal van de heer MEREBOER te GROET Kaarten bij de leden en aan de zaal. Aanvang 8 uur EEN GEZELLIG DANSJE NA DAT IS AF... Acuyv eM Dorpsstn2l Tel.K.2208-2266 Bergen N.H NIEUWS VAN DE DAMCLUB „BERGEN" De stand in de onderlinge competitie luidt als volgt: Groep A. 1. H. de Vries 2. W. v. Hattum 3. P. Beukers 4. J. Bliekendaal 6. J. de Moor 7. Th. Roosloot 8. G. Roosloot 9. C. Tromp 10. B. v. Diepen Groep B. 1. J. v. Loenen 2. P. Wit 3. J. Kuitwaard 4. B. Bloemhof 5. C. Jansen 6. P. Boots 7. H. Lichtleitner 8. T. H. de Moei 9. T. Kürten 10. J. Roosloot Groep C. 1H. Louwe 2. C. Dekker 3. C. Duin 4. P. Fransen 5. G. Huting 6. T. Duin 15 11 2 2 24 15 10 4 1 24 13 8 4 1 20 12 7 3 2 17 16 6 4 6 16 16 5 4 7 14 16 5 3 8 13 15 3 5 7 11 15 2 2 11 6 15 1 1 13 3 14 13 0 1 26 16 11 2 3 24 14 7 2 5 16 14 7 1 6 15 10 6 1 3 13 11 6 1 4 13 17 6 0 11 12 14 4 1 9 9 14 3 0 11 6 13 2 0 11 4 8 7 0 1 14 6 6 0 0 12 7 3 0 4 6 7 2 0 5 4 1 0 0 1 0 7 0 0 7 0 DORPSSTRAAT 3 - BERGEN - Telefoon 2156 Vrijdag en zaterdag 150 gram Ham 150 gram Boterhamworst 150 gram Leverworst 200 gram Bloedworst ook om te bakken 250 gram Metworst 1 250 gram Leverworst I f 0.75 f 0.50 f 0.35 f 0.40 Dinsdag Rookworstreklame per 100 gram f 0.40 Woensdag Gehaktdag 500 gram Gehakt h. o. h f 1.43 250 gr. Metworst f 0.73 f 1.20 WINTERKOST per 500 gram per 500 gram Mager Varkens Fricandeau f 2.25 Karbonade vanaf Doorregen Osselappen Gehakt h.o.h. Schenkel met been 2'/2 kg Gemalen vet f 1.60 f 1.65 f 1.60 f 1.60 f 2.25 Verse Varkenspoten Dikke kluif Pekelspek bij zuurkool Mager rookspek Vet gerookt spek Varkens buiklappen zonder zwoerd f 0.45 f 1.40 f 1 40 f 1.50 f 1.— f 1.50

De Duinstreek | 1956 | | pagina 3