B.E.F. Kleurendag Noord-Holland RDTERDDN Dames u R S E M 3kums}%\A,hui<)? Voor vlijtige handen GERRITSEN PALMPASEN Plotseling overleden Buitenlands bezoek UW ADRES Het grote avontuur V.V.V. Bergen Gezonde Bergenaren VRIJDAG 23 MAART 1956 33c JAARGANG No. 12 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d. Hoef De studieclub schilders .West- Friesland" hield op 17 maart in samenwerking met de volkshoge school Bergen", in De Rustende Jager een kleurendag. De inlei ding voor deze dag werd door de lieer W. den Boon, architect en binnenhuisarchitect te s-Gra- venhage gehouden. Het onder werp was: De kleur in onze woning, de functie en de toepas sing. De woning is .een deel van de „gebruikskunst" waaronder ook het meubilair, het servies enz. vallen. De „gebruikskunst" valt uiteen in twee elementen. 1. Ge bruik: alles wat het leven veraan genaamt, practisch en functioneel is. Iedereen wil graag alles prac tisch hébben, maar niemand doet dit konsekwent. Dit komt door in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei 2. de kunst. Hier ligt het pro bleem, daar deze twee delen: ge bruik en kunst onverbrekelijk vebbonden zijn. Kunst is het door de mens vertolkte gevoel, dat we kennen als de kracht die in de natuur werkt o.a. als scheppings kracht, Het is de poging, dat wat niet te zeggen is, toch te ver tolken. Kunstzinnigheid daarentegen heeft te maken met decoratie, schoonheid, aesthetica, sfeer, ge zelligheid, slaat echter niet op die oerkracht, maar houdt de mens van deze oerkracht af. Kunst en kunstzinnigheid zijn twee verschillende opvattingen. Kunst heeft niets te maken met goede smaak noch met schoon heid. Kunstzinnigheid neemt te gauw genoegen met het schone resultaat, maar mist alle kracht van het grote mysterie. Architectuur is ruimtekunst, het gaat hierbij om de ruimte, om wat leeg i$. Wanden, vloer, plafond, meu bilair zijn het middel om de ruim te te bepalen, zijn secundair en dienen om de spanning der ruim te op te wekken. Van deze mid delen moet niet één zich opdrin gen boven de andere. Vormen, kleuren en patronen dringen zich vaak zo op, dat men ze na een jaar eenvoudig niet meer kan uitstaan. Dingen kunnen zo agres sief worden, dat zij niet meer tot ideeën wekken, maar dodend en verlammend werken. Dus in een woning vooral dramatische effec ten vermijden. Hoe is het nu met de kleur gesteld? Goede architectuur zou geen kleur behoeven. Kleur is een negatief bouwmateriaal om effect te sorteren waar de vorm faalt. Deze zienswijze staat lijn recht tegenover de decoratieve kunst. Men komt dan dus tot het kleurloze (wit, zwart, grijs) in terieur. M. VELDMAN Te vaak zoekt men de gezellig heid in de dingen, die men kopen kan en niet in zich zelf. We moe ten echter trachten het interieur aan de geest gelijk te schake len. De woning moet een kracht veld zijn, waarin de mens kan leven in al zijn stemmingen. Daarom is het nodig dat het in terieur van teruggehouden kleur is en nooit fel gekleurd met dra matische effecten. Voor tijdelijk gebruik is kleur zeer bruikbaar b.v. in de kleding, bloemen, schil derijen enz. maar kleur moet nooit vastgelegd worden. In maar al te veel woningen kan niets, mag niets (zelfs geen krant mag er slingeren), en kin derspeelgoed misstaat er. Er kan niet in geleefd worden. Het in terieur is een welstandsuitdruk king geworden van de mens en niet een plaats waar hij leven kan. De heer E. van Leer gaf een toelichting op het tentoongestelde materiaal der firma Goudsmit- Hoff te Huizen. Het moderne be hang is dit jaar licht en fris van kleur, onregelmatig in de vorm geving en sommige met abstracte dessins. Het dessin ontstaan door de herhaling van het ornament. Een patroon voldoet aan de be hoefte van de mens aan decoratie en herhaling. Waar vorig jaar de ideeën voor dessins veelal uit Denemarken en Zweden kwa men, blijkt dit jaar wat dat be treft op Duitsland gericht te zijn. De heer C. W. Hilhorst lichtte het kleurenmateriaal der firma Wagemakers toe. Kleur neemt een zeer belangrijke plaats in ons leven in. Het kan de prestaties van de mens verminderen of ver hogen. Daardoor heeft het een sociale taak. Bij het aanbrengen van kleur kunnen we ons laten leiden door: 1. de logica (voor welke ruimte en personen moet het dienen) 2. het kleurgevoel en UURWERKEN 3 de psychologische en physische (ruimte) werking. 1 en 2 zijn het belangrijkste om in te leven, ter wijl 3 een corrigerende factor is. Dat de verlichting een sterke verkleuring der oorspronkelijke kleur gcecf werd gedemonstreerd. Het witte T.L. licht geeft een verfolauwing; de gewone gloei lamp een vergeling; terwijl het gemengde T.L. licht de kleur neerslaat. Waar in een lokaal door over matige verlichting geen schadu wen zijn, kan men met beschil dering rustpunten maken door donkere kleuren. In een „klein gesprek over kleur" demonstreerde de heer H. Dijkstra, met kleurenkaarten der firma Sikkens, dat er geen mooie, lelijke, opvallende, niet opvallen de kleuren zijn, evenmin als le lijke combinaties. Deze laatsten kunnen n.l. zeer goed door een derde kleur gecorrigeerd worden of ook vaak is het een kwestie van hoeveelheid van kleur. Kleuren zijn te verdelen in in termediaire (gemakkelijk te com bineren) kleuren en geïsoleerde kleuren, die zich niet gemakkelijk laten combineren. Voor het waarnemen van kleur zijn we van het oog af hankelijk. Het oog functioneert het beste bij een lichtsterkte tus sen de 100 en 3000 lumen. Wat de kleuren betreft zien wij alle golflengten onder het rood en boven het violet als zwart. Voor het groenachtig geel is ons oog het gevoeligst. Het kleuronder- scheidingsvermogen is groter in diffuus licht dan in het zonlicht. Al te veel kleur verveelt gauw. Woonvertrekken kunnen dan ook het best in teruggetrokken kleu ren gehouden worden terwijl an dere ruimten wat sterker ge kleurd kunnen worden. Bij het woord en wederwoord dat 's middags plaatsvond, ston den de sterk verschillende me ningen op prettige wijze tegen over elkaar. Zo'n wijze van dis cussie werkt verhelderend en de humoristische momenten ontbra- er gelukkig ook niet. Het was een goede dag, maar wel vragen wij ons af, of dit jach tig overgaan van de ene toe lichting naar de ander het vrucht- dragendste is voor de deelne mers. Hosanna, hosanna Gezegenend is Hij, Die komt in de naam van zijn Heer. fe Een jubelende schare, met jubelende groet, X Met palmtakken treedt men, I De Heiland zo blij tegemoet. Maar Hij wist wel, achter dit gedruis, |i Wachtte het lijden, het smadelijk Kruis. Toch ging Hij verder, a Zijn opdracht getrouw, Zegenende handen, |ji Voor man, kind en vrouw. Ja, waarlijk gezegend, die komt van Zijn Heer, a Hosanna! werp palmtakken juichende neer. Maandag 19 maart werd in de Rustende Jager een bijeenkomst gehouden van de afdeling Ber gen N.-H. van de Beweging van Europes.e Federalisten, waar Dr. J. B. J. M. Schiphorst romeins correspondent van het dagblad „De Tijd" een redevoering hield over „Vergeten delen van Euro pa", waarin het probleem van de minder ontwikkelde gebieden in Italië werd behandeld. Burgemeester Dr. Huygens heette de talrijke aanwezigen en de spreker welkom om even stil te staan bij het feit dat de afde ling, die 120 leden telt, in dit af gelopen jaar zo weinig van zich had laten horen. Drukte ener zijds en het streven door uit de leden een studieclub te formeren, die helaas nog niet tot stand was den zij wel landheren maar sta ken zij hun kapitaal in goederen die minder opbrachten dan zij in hun banken verdienden. Zij wa ren dus een groot deel van hun inkomsten kwijt. In hun naam exploiteerde een rentmeester het landgoed, die begon met de pacht van de boeren te verhogen. Met de pastoor en de politieagent vormden zij een driemanschap, dat zulk een plaats feitelijk be heerste. De pachters werden daarvan de dupe. Toenemende bevolking was de oorzaak dat de bebouwbare oppervlakte per hoofd steeds kleiner werd, zo dat de pachter nauwelijks meer dan het hoognodige kon verbou wen. De zuidelijke helft van Ita lië, nl. dat deel dat beneden Rome ligt, is het land van de legen pijnen WSz&mm. OPLOSSING VERKEER EEUWIGELAAN In verband met het te verwach ten stijgende bus- en autover keer op de Eeuwigelaan in de a.s. zomermaanden, zijn er thans ingrijpende maatregelen geno men. Aan de linkerzijde van de weg, vanaf de Mosselenbuurt tot aan de Slotrampweg zijn heesters en kreupelhout verwij derd. Hierdoor zijn grote ruim ten van drie tot vijf meter ont staan tussen de bomen. Mocht het verkeer op de weg nu onver hoopt vastraken, zodat auto's en bussen dreigen vast te lopen, dan kan door over een kleine af stand over het wandelpad uit te wijken een opstopping worden voorkomen. De heesters ter rech terzijde blijven ongemoeid en verhinderen dat het autoverkeer van het rijwielpad kan gebruik maken. Zaterdagavond begaf de 16- jarige dochter van de familie B. zich na,ar het instituut Harms op de Loudelsweg. Een ogenblik nadat zij dit huis had betreden maakte een hartverlamming plot seling een einde aan dit jonge, veelbelovende leven. Dr Poot die direct ontboden was, kon slechts de dood constateren. De veefokkersclub van Nor folk in Engeland, die verleden jaar ons land bezocht, zal ook dit jaar weer komen. Hun gezel schap dat op 30 april zal vertrek ken, keert op 4 mei na,ar Enge land terug. Hier te lande zal het in twee groepen worden ver deeld, waarvan er één te Bergen en de ander te Oranjewoud in Friesland zijn intrek zal nemen. gekomen, hadden dit belet. Ver der zou men na deze vergadering over enige tijd nog een vergade ring houden, waar dan na af loop de film „Herrliche Zeiten" zou worden vertoond. Verder sprak hij de wens uit, dat ook deze avond zou medewerken om de afdeling te doen groeien. Dr. Schiphorst, daarna het woord verkrijgend, ving aan met op te merken, dat hij door zijn beroep gedwongen was veel te lezen en te schrijven. Op een af stand van zijn vaderland wo nend, vallen de ongelukken en de gebeurtenissen in de gemeen teraad van een provinciestad ge woon weg om zijn aandacht te bepalen tot de grote lijnen in po litieke economie. Volgt men de internationale politiek aandach tig, dan is dat beeld niet opwek kend. In vele landen is een hoog conjunctuur, maar men houdt zijn hart vast bij de gedachte als de ze eens minder gaat worden. Het vraagstuk van een recht vaardige verdeling der goederen houdt veler aandacht bezig. Ko men wij hier niet tot een oplos sing dan kunnen wij onze tapij ten wel oprollen en de leiding aan Malenkof overlaten. Wil men dit laatste echter voorko men, dan zullen we zowel uit idealisme als uit handelsgeest en lijfsbehoud aan een oplossing moeten meewerken. In de hele wereld zijn onderontwikkelde ge bieden. Wat was Drente voor een kwart eeuw geleden? Een onontwikkeld gebied. Het land tussen Maas en Waal en de toe standen aldaar hebben eerst be kendheid verkregen, nadat de hollandse legerofficieren er wa ren ingekwartierd. De achterlijk heid was er, maar zij was niet bekend. Thans worden ook daar talrijke verbeteringen aange bracht. In Italië is de oorzaak van deze achterstand in hoofdzaak te zoe ken bij de ontwikkeling der toe standen in de laatste eeuw. Italië was een eeuw geleden in talrijke kleine vorstendommen, hertog dommen, prinsdommen enz. ver deeld. Toen begon de eenheids gedachte baan te breken. Men wilde het in diverse regionale staatjes verdelen, die elk met een regering in Rome een super regering zouden vormen. Daar van is niets gekomen. Het huis van Sardinië wist zich de ko ningskroon te verwerven van 't gehele land en beroofde zelfs de Paus de kerkelijke staat. Daar mede was wel een nieuwe staat, maar geen nieuwe welvaart ge boren. 't Grondbezit was veelal in han den van adellijke mensen. Toen nu de napelse bankiers landgoe deren van de adel kochten wer- armoede. De natuur is er mooi, 't landschap prachtig, maar de bewoners zijn geslachten lang ondervoed omdat de bodem niet genoeg opbrengt om hen te voe den. In het boek van de schilder medicus-journalist Carlo Levi, die door Mussolini's bewind naar Eboli was verbannen, en die zijn ervaringen neerlegde in zijn boek „Christus ging aan Eboli voor bij", vindt men daarover veel wat met hetgeen de spr. mee deelde overeenstemt. Als gevolg van deze ondervoe ding slinkt de energie weg; door gebrek aan onderwijs is er geen ontwikkeling. Ook de geschikt heid tot redeneren is zoek ge raakt bij deze mensen. Tot grote inspanning zijn zij niet meer in staat. In de steden van het noor delijk deel komt analfabetisme weinig voor. In Milaan bedraagt het 0.6%. Iedere jongen en meis- Kapsalon je in Rome kan lezen, schrijven en rekenen; zij die het niet kun nen zijn de dienstboden, die ge woonlijk uit de bergdorpen af komstig zijn en de mensen die vanuit de bergen naar Rome zijn verhuisd. In Napels is dit echter anders. Gebrek aan scholen is oorzaak dat er veel analfabetisme voorkomt. Napels „de hoofdstad van het zuiden", is tevens de hoofdstad der menselijke ellende. De armoede in het zuiden neemt zulke afmetingen aan dat zij on voorstelbaar is. „Wie in „ellen de" leeft, bezit niets dan zijn kle dij, maar wie beneden de ellende leeft heeft zelfs geen kleren meer." Vodden en lappen be dekken zijn lichaam. Het beeld dat de schrijver van deze ellen de ophing was aangrijpend. De vraag is nu maar: hoe kan men deze mensen helpen? Door ze te leren lezen? Met een hongerige maag? zouden wij willen vragen. Italië bezit intelligentsia genoeg om eigen burgers dit werk te la ten doen. Het enige dat verlich ting kan brengen is de ontwik keling van de handel en van de industrie. Langs deze banen zal er hulp geboden kunnen worden, ook door het toerisme. Als men deze mensen aan 't werk zou kunnen krijgen is er reeds veel bereikt. De bodem is te sterk verdeeld, dus dit zal werk moe ten zijn van andere aard dan de landbouw. Wil Europa gezond worden dan dient men er naar te streven de onderontwikkelde gebieden te laten opleven tot het normale peil dat elders is be reikt voor de gewone gebieden. De spr., die zijn betoog, zoals dr. Huygens in zijn slotwoord opmerkte, „op smeuige wijze" voordroeg, boeide zijn gehoor van het begin tot het einde. Een warm applaus viel hem aan 't slot ten deel. Donderdagavond 15 maart draaide in het bijzonder program ma van de bioscoop van De Rus tende Jager de film van Arne Sucksdorff: Het grote avontuur, die het leven in de wildernis om een Noorse boerderij weergeeft. De vos met zijn zes jongen vormt een voortdurend gevaar voor de hoenderhof, tot de boer eindelijk het hol vindt en verdelgt. De jonge vossen zijn beste maatjes met de visotters, maar verder een gevaar voor al het levend klein wild, De lynx, de uilen, eekhoorns en hazelmuizen zijn ook niet aan de camera onsnapt, maar de 's winters door de jongens ge vangen visotter, die hun trouwe speelkameraad wordt, is wel de hoofdpersoon in deze film. Uit het jaarverslag van de Fe deratie der V. V. V.'s blijkt, dat van alle afdelingen boven het IJ de afdeling Bergen de meeste le den telt. Dit zal ongetwijfeld zijn gewicht in de schaal leggen als deze V.V.V. van zich zal laten horen. VRUCHTBAARHEID In de stal van de heer J. Roos- loot aan de Kogendijk heeft een geit vier levende jongen ter we reld gebracht. En hoe is het met de kippen? Neemt de eieren productie al toe? U weet toch dat we dit jaar weer alle zieken in ons dorp gaan ver rassen met Pasen? Het aantal pa tiënten is groot, dus we rekenen op alle dorpsgenoten. 31 Maart a.s., dus op Paas- Zaterdag staan de wijkverpleeg sters weer met een auto van het Rode Kruis op het stationsplein van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. De schooljeugd doet mee aan een etalagewedstrijd en brengt de oplossing bij ons vergezeld van tenminste één ei voor de zieken. Onder de goede oplossingen wor den enkele prijzen verloot. Maar de ouderen kunnen toch niet ach terblijven. Prakkizeer hier niet langer over, stop spontaan zoveel mogelijk eieren in een zak en breng ze voorzichtig (breekbaar) op Paas-Zaterdag naar het Sta tionsplein. Wij waarborgen een goede ontvangst, snelle verzen ding, doelmatige bestemming en heel veel dankbare harten. Ook andere goede gaven zijn natuur lijk van harte welkom. Overtref onze verwachtingen en Ibezorg ons op Paas-Zaterdag handenvol werk. Zr. C. de Grauw. Zr. R. Oosten. ZONDAGSDIENST ARTSEN tteekltad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet ^<5^<S^<3^<5^<5^<5^<5^<&^<5^<5^<52c&<SZc&<si^ j| Maartje N. Zwaan INGEZONDEN MEDEDELING rheumatische _f r.. - w èr* wordt door de meest gevoelige maag verdragenl TELEFOON 210 4 Ingezonden mededeling babyderm-zeep BERGEN 25 maart Dr. BULSTRA, Telefoon 2827 SCHOORL KOEDIJK 25 maart Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1