BEROEPSVOORLICHTING Plattelandsvrouwen Fa. J.SMIT Jr. BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Vrouwenbond N.V.V. Blombergen - i^r" 1 FILM NIEUWS K-J-V-O- GEMEENTE BERGEN Nh. INENTING TEGEN POKKEN. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat gelegenheid gegeven wordt tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken op Dinsdag 10 april 1956 te 16 uur precies in het gemeentewijkgebouw, Karei de Grootelaan 27, alhier. De controle op de reacties zal plaats hebben op Dinsdag 24 april 1956 op dezelfde tijd en plaats. De bij de geboorte-aangifte verstrekte inentingskaarten dienen bij de inenting te worden medegebracht. Bergen Nh., 4 april 1956 Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh., Dr. W. Huygens, Burgemeester W. de Vries, Secretaris Inschrijving leerlingen Openbare Lagere Scholen te Bergen Nh. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. maken bekend dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor het schooljaar 1956/1957 zal plaats vinden voor de openbare Lagere school „van Reenenschool" aan het Spaanse pad 3, hoofd de heer S. J. Nijdam en de openbare Lagere school „van Brederodeschool" aan de Kerke- dijk 4, hoofd de heer J. Kok, op dinsdag 10 april 1956, des namiddags van 4.00 tot 6.00 uur; donderdag 12 april 1956, des namiddags van 4.00 tot 6.00 uur; vrijdag 13 april 1956, des namiddags van 4.00 tot 6.00 uur; Beide scholen leiden op voor gymnasium, h.b.s. en alle andere in richtingen voor voortgezet onderwijs. Er wordt volgens moderne methoden onderwijs gegeven. Toegelaten kunnen worden kinderen die vóór 1 October 1956 de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Belanghebbenden moeten zich aanmelden aan de school, waarop zij hun kinderen geplaatst wensen te zien, onder overlegging van een geboortebewijs van die kinderen of het trouwboekje der ouders. (INGEZONDEN MEDEDELING) Zoals U heeft kunnen lezen in het februarinummer van dit blad is er in samenwerking met Drogisterij Fa. Frans Posthuma door de wereldbekende firma op cosmetisch gebied Yardley of London een voorlichtingsmiddag en avond geweest onder het motto „oud worden maar jong blijven". De demonstratrice en propagandiste Mevrouw Hoogland verwierf veel bijval door de prettige trant van haar voor dracht en de manier hoe zij een beschaafde make-up demonstreerde, aangepast aan het type vrouw dat zij behandelde. Na deze voorlichting en demonstratiemiddag en avond, waarvoor helaas geen plaatsen genoeg waren is nog dikwijls de vraag gesteld wordt dit nog eens herhaald? Want ook ik had dit graag meege maakt. Dit was helaas om technische redenen niet mogelijk. Nu wordt er hier ter plaatse weer een middenstandsbeurs gehouden, zoals U bekend, de „IBEKO". Deze is geopend van zaterdag 7 april tot woensdag 11 april. Yardley of London heeft nu speciaal voor deze beurs haar demonstratrice Mevr. Hoogland afgevaardigd naar Bergen, waar zij ten behoeve van U graag haar adviezen geeft en zo nodig voor U demonstreert. Het ligt niet in de bedoeling dat door haar aan U ver kocht wordt, maar het is zuiver als voorlichting ten Uwen dienste. Voor dit doel is een Beautyshop gevormd in de stands van „Drogisterij Fa. Frans Posthuma", die U daar graag zal ontvangen. Mevr. Hoog land is aanwezig maandag, dinsdag en woensdag van 2 uur 's middags tot 11 uur 's avonds. Neemt U deze kans wel waar, want het is voor U toch prettig te weten dat wat U gebruikt en hoe U dit doet met Uw huidverzorgingsartikelen, gebeurt zoals het hoort. „EEN VROUW IN OPSPRAAK" w" „MOORD IN DE RUE MORGUE" w"Vt" V akmanschap JARENLANGE ERVARING Centrale Verwarming en Oliestookinstallaties In de Aula van het Murmellius gymnasium te Alkmaar was dins dagmiddag 27 maart gelegenheid voor meisjes van middelbare scholen het een en ander te ver nemen over verschillende beroe pen. Aanwezig waren leerlingen van middelbare scholen te den Helder, Hoorn, Enkhuizen, Pur- merend, Alkmaar en Bergen. Mejuffrouw G. Scholten, directrice der M.M.S. te Bergen opende deze middag en gaf de algemene gang van zaken aan. Betreffende een twintigtal beroe pen kon op deze middag voor lichting gegeven worden. VAN DER KUIP - MIENT 25 Mejuffrouw J. F. S. Pattje uit Groningen, psychologe van beroep, hield een algemene in leiding. De keuze van een beroep is afhankelijk van de mens, die kiest en van de mogelijkheden die gekozen Eunnen worden. Is de keuze eenmaal gedaan, dan is de weg verder bepaald. Men gaat dan met dat ene ding in zee. Voor een weloverwogen keus is het van belang rekening te. hou den met: le aanleg; 2e persoon lijke geaardheid; 3e wensen; 4e omstandigheden. Hoe komt men hiervan op de hoogte? Door over zichzelf na te denken. Door met ouders en leraren of anderen over zichzelf te praten. Door zich te laten De Secretaris van Bergen Nh. testen. En dit alles met de be doeling een beter beeld van aanleg en mogelijkheden te krijgen. Wat zijn de mogelijkheden? Deze middag was bedoeld een in leiding of voortzetting van eigen activiteit te zijn om iets daarom trent te weten te komen. Verder is het goed te lezen over beroe pen en met beroepsmensen te praten. Het eindexamen middelbare- school (behalve MMS) geeft recht aan een universiteit te gaan studeren. De academische studie geeft groter zelfstandigheid, vrij heid èn verantwoordelijkheid. De intelligentie moet echter gericht zijn op wetenschappelijke studie en theoretische vraagstelling, wil men in deze richting slagen. Rekening houdende met aanleg en persoonlijkheid is het goed zich af te vragen wat men wenst: werken met mensen óf met dingen; zelfstandig werk; werk waarin leiding gegeven moet worden óf werken in een onder geschikte functie. Ook dient in het oog gehouden te worden dat bevrediging vin den in een opleiding iets anders is dan bevrediging vinden in het beroep dat daar opvolgt, b.v. talenstudie geeft voor 90% als beroep lerares. Daar dient ter dege rekening mee gehouden te worden. Het gekozen beroep moet een bestaansmogelijkheid bieden. Jonge vrouwen moeten niet te lichtvaardig een beroep kiezen met de gedachte: een paar jaar werken en dan trouwen. Het hu welijk blijft ook wel eens uit. De keuze moet maatschappelijk verantwoord zijn. Er moet een redelijke kans zijn in dat beroep aan de slag te kunnen komen. De omstandigheden waarin een mens verkeert kunnen bevorder lijk of remmend werken bij de opleiding voor een beroep. Voor de een zal de sfeer van zijn om geving een steun zijn, een ander zal juist door de sfeer in zijn milieu grote weerstanden moeten overwinnen. Dit laatste kan een te zware belasting blijken, waar door hij faalt. De belemmeringen kunnen ook schuilen in de aanleg, de gezondheid, de persoonlijk heid of de financiën. De houding hier tegenover kan zijn het over winnen van de belemmeringen, wat een zware taak is en veel energie vereist. Bij de niet te overwinnen bezwaren, zoals te kort aan aanleg en gezondheid, zal men een andere kant moeten uitgaan. Voor ieder mens zijn ge lukkig meer mogelijkheden, dus moet men zich openstellen voor een ander terrein van werkzaam heid. Het verdient aanbeveling zich niet volkomen te laten absorberen door de beroepsopleiding en het beroep, maar daarnaast ook de ontspanning en contacten met de medemens te zoeken voor de ont wikkeling als mens in de maat schappij. Inlichtingen bij beroepskeus zijn zeer belangrijk, maar ten slotte moet de jonge mens zelf de keuze doen en dan de daaruit volgende moeilijkheden accepte ren en overwinnen. Dinsdagavond 27 maart hield de Vrouwenbond van het N.V.V. haar vergadering in het Dorps huis. Inlichtingen werden gegeven over de diverse vacantiekampen, de films, die voor projectie be schikbaar zijn en de mogelijkheid tot het laten houden van een lezing: „Eerst denken, dan ko pen." Ter ere van het gouden jaar van het N.V.V. wordt door de Vrouwenbond afd. A'dam een modeshow georganiseerd op 16 en 17 april. Vertoond zullen wor den oude costuums 'en hoe de arbeidersvrouw vroeger gekleed ging. Diverse fabrikanten zullen op deze show de nieuwste model len op het gebied van confectie tonen. Besloten werd er dinsdag middag 17 april gezamenlijk (per bus) heen te gaan. De Vereniging van Huisvrou wen stuurde een uitnodiging tot het bijwonen van de lezing van de heer C. Seigers over: Wat kan mijn kind worden en wat moét het worden. Deze lezing wordt op 12 april in de dancing gehouden des middags om half drie. Aan vele dingen is het te mer ken, dat over een paar maanden vele ouders voor de beslissing staan; wat nu met ons kind? Welke school, welk beroep? Ook deze avond had met dit probleem te maken n.l. „Wat zit er in uw kind". Hughes Mearns, een Ame rikaans onderwijzer, die vijftig jaar geleden, zelf nog nauwelijks meer dan een jongen, voor het eerst voor de klas stond, had dit baantje aangegrepen, omdat het hem voldoende opbracht om van te leven. Maar de jongens en meisjes boeiden hem zo zeer, dat hij bij het ó'nderwijs bleef. Ge lukkig, want hij blijkt een scherp waarnemer te zijn en wist het beste wat in een kind school, naar voren te brengen. Hij komt tot de conclusie dat weinig kinderen genieën zijn, maar vrijwel allen bezitten gaven, waarin zij zich bij oefening van anderen kunnen on derscheiden. Alleen wachten de talenten meestal op ontdekking. Gaven moeten niet alleen ont plooid, maar ook voortdurend be schermd tegen de vernietigende kritiek. Men moet kinderen in hun liefhebberijen aanmoedigen en bedenken, dat goedkeuring een enorme prikkel is voor de zelfop voeding van het kind. Hoe kun nen nu ouders deze verborgen talenten ontdekken? Door kalm en rustig waar te nemen en voor al hun kinderen te bezien alsof het kinderen van anderen waren. Het clubleven is voor de ont plooiing van het kind heel be langrijk. Kinderen komen vaa.k tot vertrouwelijkheid bij het naar bed gaan en daar moeten ouders gebruik van maken. Het met ge duld en belangstelling aanhoren van uw kind loont de moeite. Het kind ziet in zijn ouders liever zijn grootste vrienden, dan een vader en een moeder. Geef de kinderen onderwijs dat niet boven hun be gaafdheid gaat, zodat zij zich rustig kunnen ontwikkelen. Paas-Eierenactie 1956 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Lijst van gevonden en verloren voorwerpen gedurende het tijdvak van 12 maart t/m 2 april 1956. Gevonden Grijze tweed-jas Gebreide rode kindermuts Rood etui m. vulpen en bal-point 1 zak m. gevonden voorwerpen afkomstig van de ijsbaan Groen rood gekl. kinderwant 1 zakmes met hulpmiddelen Bril met donker montuur Gouden armband met platte scha kels Zwarte gebreide want 2 damesrijwielen 1 pr. varkensl. herenhandschoenen Blauw gevlamde vulpen Kettinkje (soort pareltje) Rozenkrans Padvindersmuts Lichtgrijze dameshandschoen Kerkboek Groene dameshoed Rode portemonnaie met inhoud Motorbril Paar beige kinderwanten Rode autoped Paar bruine herenhandschoenen Blauw grijze herenhalsdoek Herenrijwiel (kruisframe) Herenhorloge Paar rubberlaarsen Blauwe overall Sleutel Herenportemonnaie Autoped Zilverbon Autoband Kindertasje Shawl Glacé dameshandschoenen Trechter Scheerkwast Motorbril Kinderwantjes Broche Shawl (zijde) Vulpen Verloren Rode portemonnaie Gebreide witte muts met bruine bontrand 1 tablettendoosje met inh. f 2.— Groene kinderport. met inhoud Pakje met 2 m. wit flanel Bruine gladde ring met 4 juwelen in enveloppe (naam Gerritsen) Handbeschermer Zwarte kip Wit m. groen wollen handschoen 1 pr. gele en 1 pr. zwarte wanten Een gulden Geruite kinderschoudertas 1 hond (ras: griffoen) soort Duitse staander, doch iets kleiner Groene portemonnaie (portefeuille model) Bruine rozenkrans Rechter lederen handschoen Gebreide wollen shawl Sierduif „Raadsheer" Paar motorhandschoenen Herdershond Wieldop van Morris Kaboutermuts Lindbergkapje Wandelstok Bruine kinderportemonnaie met inhoud Zilverbon van f l.< Zwarte spaniel Damesrijwiel Portemonnaie (schildpadleer) Groen herenrijwiel Mutsje Jongensjas Beugel van een gebit Wieldop Portemonnaie Kinderwantje Autoped Bril in etui Broche Actetas Bankbiljet Glacé hands hoen Steunzool Zakboekje Inlichtingen verkrijgbaar aan 't Groepsbureau der Rijkspolitie te Bergen (Nh.), Karei de Groote laan 17, op iedere werkdag tussen 10 en 11 uur. Dinsdagavond 27 maart hield de Bond van Plattelandsvrouwen een druk bezochte „bonte avond", die geheel werd verzorgd door eigen leden o.l.v. Mevr. A. van Berge-T aanman. In het zaaltje van café Nieu- wendijk, waar door de goede zorgen van het Bestuur op alle tafeltjes bloemen prijkten, kon de voorzitster, Mevr. Mr. E. P. Broekman-Vriesman ook enige nieuwe leden en een aantal gas ten welkom heten. Na het zingen van het Bondslied werd een film strook vertoond over de viering van het 25-jarig bestaan van de Bond op 14 oktober j.l. in de Houtrusthallen in Den Haa,g, waarin veel aardige momenten waren vastgelegd, o.a. het bezoek van de Koningin, die bij deze gelegenheid het Erelidmaatschap van de bond aanvaardde. Daarna droeg Mevr. C. Breebaart-Leeu- werik enige Westfriese gedichtjes voor, die zeer in de smaak vielen. De dames Mooy en Ivangh gaven een paar liedjes ten beste, waarna Mej. Dina van Berge, die met de heer Han Bos uit Alkmaar het muzikale gedeelte voor haar rekening nam, „Früh- lingsrauschen!" speelde, waarbij zij zich als een vaardige pianiste deed kennen. Zij brachten verder nog enige Franse en Engelse liedjes, waarbij de Heer Bos zich" zelf op de gitaar begeleidde. De dames Ivangh, van Zanten en De Reus voerden heel vlot een aardig schetsje op, waarna de intelligentie van een viertal be stuursleden op de proef gesteld HAARWERKEN werd met het raden van beroepen of namen van bekende Neder landse vrouwen. Na de pauze werd een één-actertje opgevoerd, dat in het West-Friesland van voor 50 jaar speelde. Mevr. Bree- baart was een waardige, warm voelende boerin, die het wel be treurde, dat haar dochter (Mevr. Hoogvorst) geen prijs stelde op haar grootmoeder's „kappegoed" en met een „stadse" schoolmees ter wilde trouwen i.p.v. op de boerderij te blijven, maar toch het geluk van haar kind het belang rijkste vond. Veel is er gelachen om de creatie van Mevr. Mantel als de vader en Mevr. Mooy als de afgewezen aanbidder van de dochter. Mevr. van Berge was in haar element als de werkster met een huiletje op. Na nog enige liedjes en spelletjes bedankte de voorzitster Mevr. van Berge en haar medewerkster heel hartelijk voor alle moeite, die zij zich ge geven hadden, om deze avond weer zo goed te doen slagen en bood daarbij een doos chocola en een Paasei aan. Meegedeeld werd nog, dat de leden door de Vereniging van Huisvrouwen uitgenodigd zijn om op 12 april a.s. een lezing van de Heer C. Seigers bij te wonen met als titel: „Wat kan mijn kind worden en wat móet het wor den?" 17 April spreekt Mevr. R. Oud-Stofberg over „Orize kle ding" en 15 mei vindt het jaarlijks uitstapje plaats haar de Gero- fabrieken in Zeist, het kasteel Haarzuilens of de Loosdrechtse plassen, waarna de dag besloten wordt met een gezamenlijk eten tje in Amsterdam en mogelijk schouwburgbezoek. Na deze ge zellige, geanimeerde avond gaven zich weer 5 nieuwe leden op. „De Rustende Jager" brengt deze week twee Amerikaanse kleurenfilms. Op vrijdag, zondag en dinsdag draait hier in cinemas- copevertoning „EEN VROUW^ IN OPSPRAAK" (Strange Lady in Town), een romantisch verhaal, dat zich in de tachtiger jaren af speelt in Santa Fe, Nieuw-Mexico. Jarenlang was Rork O'Brien (Dana Andrews) hier de enige arts tot Julia, de roodharige dokteres (Greer Garson) zich er eveneens vestigt. Als arts roept zij zijn af gunst op, als vrouw wekte zij zijn hartstocht. Een felle strijd ont brandt, die de stad in twee partijen verdeelt. De title-song „Strange Lady in Town" wordt gezongen door Frankie Laine. (Toegang 14 jaar). Zaterdag, maandag en woens dag kan men heerlijk griezelen bij de vertoning van „MOORD IN DE RUE MORGUE" (Phantom of the Rue Morgue). In het begin van deze eeuw zoekt een Parijse politie-inspecteur (Claude Dauphin) naar de dader(s) van een serie brutale moorden op knappe Frangaises. Alle slachtoffers worden aangetroffen met een armband met belletjes aan de pols. Een als mens geklede gorilla duikt op, moordt en verdwijnt even plotseling als hij verschenen is. Wie er achter dit optreden schuilt, verklappen wij niet. Dat kunt u beter zelf gaan zien. In de hoofdrollenKarl Malden, Claude Dauphin, Patricia Medina en Steve Forrest. (Toegang 18 jaar). Donderdagavond is er geen bios coopvoorstelling. Donderdag 30 maart gaf de KJVO een goed geslaagde feest avond. De vereniging telt op het ogenblik over de tweehonderd leden waarvan velen deze avond waren opgekomen. De bioscoop zaal was stampvol jonge mensen, begerig om leden van de KJVO op de planken te zien in de operette „De Nieuwe Ster", inge studeerd, onder de leiding van de heer en mevrouw Morée. Tussen de bedrijven door werd door het KJVO meisjeskoor gezongen, traden de balietgirls op benevens Dina van Berge (piano) en Henk Tromp (klarinet). Het geheel stond op goed peil en aan het slot van de avond trilden de muren van de bioscoopzaal van het jeugdig enthousiasme. Vrijdag-, zondag-, dinsdagavond 8 uur, zondagmiddag 2.30 uur Een film in CINEMASCOPE met GREER GARSON en DANA ANDREWS Regie: MERVIN LE ROY. Zag U „High Noon" vergeet dan niet deze film te zien.,.. De title-song „Strange Lady in Town" wordt gezongen door FRANKIE LAINE Zaterdag-, maandag-, woensdagavond 8 uur KARL MALDEN, CLAUDE DAUPHIN en PATRICIA MEDINA in het opwindende en spannende griezelverhaal naar de thriller van Edgar Allan Poe Spanning - Opwinding - Griezelen I BERGEN, Spaansepad 2 - Telefoon 2466 ALKMAAR, Geest 7 - Telefoon 4727-5669 DAN VOOR EEN BRIL NAAR ALKMAAR Mag ik namens alle zieken Die er hier in Bergen zijn, In dit vers m'n dank vertolken Voor dit eierenfestijn. Geflankeerd met lentebloemen, Of voor and'ren wat fruit, Bracht ge zonneschijn naar binnen Achter menige vensterruit. Dank hoor zusters, voor het nemen Van dit initiatief! En de „Burgers' voor hun gaven! Winkeliers! zij die actief Met hun medewerking steunden. Alle helpers, groot en klein, Brengen wij hier onze hulde. Voor dit aardig Paasfestijn! Nel Dogger arw/ *s 4C. c: •- v*

De Duinstreek | 1956 | | pagina 2