Wat Bergen te wachten staat ONZE KLEDING BEZOEKT HET JUBILEUM-CONCERT DE PEE - tel. 2545 - BERGEN URSEM OP ZATERDAG 28 APRIL in de zaal van de heer NIC. SCHUIJT te SCHOORL „O N N O" Blijf meester De Keukenhof EERLIJKE KLEDING GERRITSEN Sint Jan besloot zijn jubileumjaar met MODERN KAPSEL VRIJDAG 27 APRIL 1956 33c JAARGANG No. 17 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d. Hoef Voor de middenstandsvereni ging De Hanze werd door de di recteur van Gemeentewerken een uiteenzetting gehouden over de uitbreidingsplannen en het Dorps plein-plan, waaraan we het vol gende ontlenen: De weg naar zee, die zal aan sluiten op de Bergerweg, zal 7 meter breed worden. Het huis aan de Breelaan no. 5, bewoond door de heer Van der Hilst, zal gesloopt moeten worden. Bomen zullen zoveel mogelijk worden gespaard omdat is gebleken, dat zij zowel goede verkeersleiders als snelheidsafremmers zijn. De weg volgt de gehele trambaan en de Karei de Grootelaan en de Dr. v. Peltlaan zullen ventwegen wor den. Wanneer het plan voor 't Dorpsplein volgens 't uitgewerk te plan wordt aangenomen, zul len er zes tot acht winkelpanden komen. Het stationsgebouw zal verdwijnen en daarvoor komt er een goederenloods en wellicht M. VELDMAN klein stukje van de Nesdijk zal voor bebouwing beschikbaar blij ven. Tegen bouwen achter de Nesdijk heeft de planologische dienst (voorlopig!) bezwaren. Het uitbreidingsplan, waarop het bejaardencentrum wordt ge bouwd, grenst aan Nassaulaan, Kerkedijk en Westerweg. Men is reeds bezig aldaar riolering aan te leggen. Hier zullen twee- honderdvijftig woningen worden geprojecteerd; verder een kleu terschool, schoolwerktuinen, 'n lagere school, tennisbanen en een terrein voor bizondere bestem ming. De oppervlakte der terreinen voor bebouwing zullen afwisselen van 250—300 m2 tot 700—800 m2, De prijs zal ongeveer 14 per m2 bedragen. De huizen zul len los van elkander komen te staan met hier en daar een dub bele woning er tussen. Een grote bank vroeg reeds grond voor vijftig woningen, doch daar voelt men weinig voor. Over vier maanden zal men tot uitgifte van grond aan Bergenaren overgaan en vervolgens aan kopers uit an dere plaatsen, die reeds jaren als zodanig staan ingeschreven. In de doorgetrokken Prins Hendriklaan zullen, tegenover het bejaardencentrum, een viertal za ken voor middenstanders worden gebouwd. De belangstelling voor dit pro ject is zo groot, dat men rekent binnen drie jaar alles volgebouwd te hebben. Daarnaast bestaat er een plan om aan de Kerkedijk twee-en-twintig woningwet-wo ningen te bouwen, indien de ge meenteraad hiertoe zijn toestem ming geeft. een gebouw voor de V.V.V. Wanneer alles normaal verloopt, zal in september een begin wor den gemaakt met de weg naar zee, die dan voor 't volgende sei zoen gereed kan komen. Tussen Kerkedijk en Duinweg ligt een goede strook voor be bouwing, waarvan de grens ligt aan de Oudburgerweg. 't Plan hiervoor verkeert in een gevor derd stadium. Dit volume bouw terrein wordt voor drie a vier jaar voldoende geacht. Men acht voorbereiding op langere termij nen noodzakelijk, omdat gerekend wordt dat Bergen in het jaar 2000 reeds 35.000 inwoners zal bezitten. Bergen zelf heeft geen behoefte aan uitbreiding en be hoort zijn eigen dorpskarakter te blijven behouden. Daartoe dient het zijn plannen goed te overwe gen. Wil Bergen zijn natuurschoon behouden, dan heeft het zomin aan de zuidzijde als aan de west zijde geen ruimte meer voor uit breiding. De Rijksweg no. 9 zal Bergen binnenkomen langs Pe- sie's bad, via een viaduct en langs de Oosterdijk bij de Kogen- dijk en zal dan via Schoorl op het kanaal aansluiten. De weg naar Schoorl is thans in aanleg en zal lopen vanaf Oostdorp en aansluiten op de Duinweg. Uit breiding naar het oosten en noor den is voor Bergen alleen nog mogelijk. Behalve de Middelba re Meisjesschool, die in het Vin- kenbos wordt gebouwd, zal dit bos niet voor bebouwing worden uitgegeven, evenmin als het wei land van de Vinkenkrocht. Aan de zuidkant blijft Bergen gren zen aan de Nesdijk, doch een Dinsdagavond 17 april sprak mevrouw R. Oud-Stofberg uit Haarlem voor de Plattelands vrouwen in de serre van De Rus tende Jager over „Onze kleding". Wie op de kleding let door de tijden heen, ziet dat er verband is tussen de kleding en de cul tuur van een bepaalde tijd. Zowel de kleur als de vorm der kleding zijn aan verandering onderhevig. Waar tegenwoordig het leven in vele opzichten sterk gelijkgescha keld is, is vaak de kleding de enige mogelijkheid tot individuele uitdrukking. De mode geeft de stemming van een bepaalde tijd weer. Rijke tijden geven een rijke kleding te zien, terwijl soberder tijden ook merkbaar zijn in de kleding. Voor de vrouw is het van belang na te gaan of ze haar kleedgeld zó uitgeeft, dat zelfs een volgende generatie zeggen zal: „Ze wist, hoe ze zich kleden moest," en niet maar klakkeloos de mode te volgen. Het doel van deze voorlichting aan de Platte landsvrouwen is: de leden aan te zetten tot zelfverzorging, er een Zondagmorgen 29 april ver trok een bus vol blauwe VV-ers, KJVO-leden en donateurs naar de Keukenhof. Het was de gehele dag stralen weer, hoe wel de wind koud bleef. In de Keukenhof stonden de grote ver scheidenheid van vroege tulpen (Tulipa Kaufmanniana) in alle kleuren in bloei, de crocussen waren op een paar mooie par tijtjes na, alweer op hun retour, terwijl de narcissen en hyacinthen al verscheiden perken volop bloeiden. De grote tulpenkas was een kleurenweelde, men kan er ongelooflijk veel soorten en va riëteiten bewonderen o.a. ook een vertakte darwintulp. Na ruim vijf uur naar hartelust door deze bloemenhof te hebben gedwaald werd de terugtocht aanvaard. met de plaats waar men woont (buiten of in de stad), met de eigen bezigheden en met het be roep van de man (moet u veel ontvangen of in het bedrijf hel pen)? Op het platteland heeft men geen cocktailjurk nodig. N ij Ion en zijde voldoen daar ook niet zo goed als b.v. glanskatoen. Mantel en mantelpak van spor tief model zijn daar op hun plaats. Rekening houdende met ons klimaat moeten de stoffen stevig en degelijk zijn. De mode moet aan ons figuur worden aangepast. Het is dan ook belangrijk in dit opzicht zelf kennis te bezitten. Welke kleu ren staan u? Welke modellen kunt u dragen? Deze kennis en de smaakontwikkeling kunnen sterk bevorderd worden door het critisch bekijken van etalages en modeplaten. Goed gekleed zijn is een kunst, die moeizaam ver worven wordt. Forse mensen kunnen heel goed afkleden, de kleren moeten goed zitten, dan valt de maat niet op. Men moet zelf zijn roklengte VAN SCHOORL'S GEMENGD KOOR KAARTEN NOG VERKRIJGBAAR BIJ DE LEDEN EN AAN DE ZAAL knoop wijdte het beste past bij het figuur. Opgespelde coupe- lijnen en een ceintuur kunnen ook goede diensten bewijzen bij het bepalen welk model goed staat bij het figuur. Bij de samenstelling van de garderobe moet rekening gehou den v/orden, dat voor de Neder landse vrouw de mantel het be langrijkste kledingstuk is. Deze is in ons klimaat onmisbaar. Het is een duur kledingstuk en gaat jaren mee. Een effen mantel ver veelt niet zo gauw en kan bij veel gedragen worden. Is deze spor tief dan moeten hoed, tas, schoe nen en handschoenen dit ook zijn, anders rammelt het geheel. De kleuren van onze garderobe moeten bij de mantel passen, dus geen bruine mantel en daarbij zwarte schoenen kopen of een zwart mantelpak. Veel jurken heeft men niet nodig als men handig weet te combineren b.v. een jurk met bij passend jasje, dat gezamenlijk het effect geeft van een mantelpak. Of een eenvoudige effen wollen jurk met korte mouwen, een Bolero met een ruitgarnerig, een effen jasje van dezelfde stof en kleur en een lange flap van ruit- stof, die op de jurk bevestigd, deze tot avondjurk omtovert. Kettingen1 en corsages brengen ook variatie waar dit nodig is. Het effect van een jurk wordt ook heel anders als men de lichte kraag en manchetten voor don kere verwisselt. En zo is met goede smaak en vindingrijkheid toch veel variatie mogelijk met een kleine doch goed samenge stelde garderoe. Belangrijk is te bedenken, dat een vrouw niet goed gekleed is, omdat ze naar de laatste mode gekleed is, maar omdat ze gekleed is in overeenstemming met haar per soonlijkheid en de kleding ge makkelijk zit. Met K.J.V.O. en Blauwe N.V. naar de Keukenhof Öp verzoek van verschillende deelnemers organseren beide ver enigingen nogmaals een tocht met een fraaie touringcar naar de Keu kenhof en wel op ZONDAG 13 MEI. Deelnemers dienen zich op te geven vöör 1 mei per briefkaart of per telefoon bij B. Schuil, Buerweg 9 te Bergen (tel.2086) of bij J. lvangh, Noordlaan (tel. 3189). We vertrekken om 8 uur van het oude tramstation en zijn on geveer om 6 uur thuis, Gezame- lijk wordt gereisd, maar op de Keukenhof kan ieder naar eigen verkiezing zijn rondgang maken. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit blad. eer in te stellen in het gezin en daarbuiten zo netjes mogelijk te voorschijn te komen. Daarvoor dient ook aan huid, haar, handen en voeten de verzorging gegeven te worden, die ze toekomt. Het haar moet flink geborsteld worden en geregeld gewassen. Grijs haar met een lichte blauwe spoeling! (Ricketts blauw) na spoelen. De handen goed was sen en met crème, zonodig glyce rine, geregeld insmeren. De ver moeide voeten knappen heerlijk op van een zout bad. De huid dient door een dagcrême tegen al te ruwe weersinvloeden be schermd te worden, terwijl 's nachts een voedende crème nodig is. Met de jaren veranderen niet alleen de trekken van het gelaat, maar ook de huidskleur, waar door het nodig wordt andere kleuren in de kleding te kiezen. Ook het kapsel dient dan soms herzien te worden. Van veel belang is de lichaams houding. Hoe loopt u? Hoe staat u? Natuurlijk kunnen corset en b.h. dienstig zijn, maar deze zijn als steun bedoeld en niet om overtolligheden van de ene plaats naar de ander te persen. Goed verozrgd zijn en goed lopen ge tuigen van beschaving. Bij de aankoop van kleding moet rekening gehouden worden: bepalen, en hieraan niet ter wille van de mode grote veranderin gen in brengen. De roklengte houdt ook verband met het soort schoenen dat men draagt. Een platte hak hoort bij een sportieve kleding, terwijl een geklede jurk ook geklede schoenen vraagt. Grote hoeden maken een fi guur forser, wat niet zeggen wil dat grote mensen te kleine hoeden en kleine mensen te grote hoeden moeten dragen. Alle overdrijving schaadt. Een don kere hoed drukt de lengte, een lichte hoed geeft een wat langer indruk. Ook de handtas moet bij de lengte van het figuur passen. Grote tassen horen bij grote mensen. Van byouterie drage men al leen dat, wat aardig staat. Oor knoppen trekken de aandacht van het gelaat af, en kunnen zo diensten bewijzen als het gelaat begint te rimpelen. Gedemonstreerd werd hoe men heel handig met behulp van uit een oud laken gemaakte kraag- en halsmodel, zelf voor de spiegel kan zien wat ons het beste staat: een hoog gesloten hals, een lage punthals of een vierkante hals. Met twee rijen knopen op een lap genaaid kan men al passen de voor de spiegel bepalen welke HORLOGES EEN GEBEURTENIS OP MUZIKAAL GEBIED TE BERGEN! Dank zij Provinciale en Ge meentelijke subsidie is het bestuur der Oranje-Vereniging er in ge slaagd onder haar auspiciën in het kader der Koninginne- en Be vrijdingsfeesten op woensd. 2 mei „Het Nederlands Kamerkoor te engageren. Dit in binnen- en buitenland beroemde koor van pl.m. 20 be roepszangers en zangeressen treedt op met een rijk gevariëerd pro gramma van geestelijke en volks liederen uit verschillende landen, oude en nieuwe koorwerken, negro spirituals onder leiding van de dirigent Felix de Nobel, die van alle nummers een leerzame toe lichting geeft. Het concert wordt de leden der Oranje-Vereniging aangeboden in de dancing van de „Rustende Jager" Door genoemde overheidssub sidie, die slechts aan prestaties van hoge culturele waarde wordt verleend, kan de Oranje^-Vereni ging ook niet-leden in de gelegen heid stellen tegen matige prijs dit unieke zang-evenement bij te wonen. De toegangsprijs is daartoe ge steld op f en f 1.50 p.p. Toegangsbewijzen zijn uitslui tend verkrijgbaar aan de bios coopkassa op dinsdag 1 mei van 11 tot 12 uur voor de leden en 's middags van 4 tot 5 uur voor nieuwe en niet-leden. Er is geen plaatsbespreking. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Donderdagavond 19 april gaf de toneelver. Sint Jan in de zaal van De Rustende Jager een uit stekende opvoering van het to neelstuk „Onno", blijspel in drie bedrijven van Th. S. Marius. Een goed gevulde zaal volgde met aandacht dit spel en gaf na elk der bedrijven met een luid applaus blijk van haar goedkeu ring over de wijze waarop dit spel voor het voetlicht werd ge bracht. De familie Webbing drijft een klein café in de grensstreek, doch heeft daar maar een matig be staan. De kinderen worden gro ter, er is daar ook voor hen geen vooruitzicht en vader Webbing beproeft of hij elders in zijn branche geen werk kan vinden. Dit lukt en hij wordt tot bedrijfs leider in een groot hotel aange steld. Hij krijgt de leiding, zijn vrouw komt aan 't hoofd van de keuken te staan, de beide doch ters komen in 't hotel te werken en Onno, de pleegzoon kan de administratie voeren. Deze Onno is als driejarig kind, door een broer van Webbing bij hen ge bracht als een vondeling uit een verlaten woonwagenkamp. Van die broer heeft men zo goed als nooit iets gehoord en de jongen is als een eigen zoon in huis op gevoed. Nu allen in de stad zul len gaan werken is de vreugde groot. Ook ome Gijsje, een in wonende zwager, gaat mee. Wanneer men enige maanden in het nieuwe bedrijf werkzaam is, blijkt dat niet alles goud is wat er blinkt. De zaak verslindt het gezinsleven. Van gezamen lijke maaltijden is geen sprake meer, een gezellige avond in de familiekring is niet mogelijk. Tus sen Onno en Wieske is de liefde ontwaakt, doch vaders wens is dat daar niet aan mag worden toegegeven en hij heeft Onno daarop een belofte laten afleg gen. Vader raakt echter met een opium-smokkelaarscomplot ver bonden en dat werkt ten slotte op zijn zenuwen. Hij krijgt be zoek van een dame, mevrouw Lindberg, die hem de smokkel waar komt brengen en die, zon der dat hij het weet, de moe der van Onno is. Voorts komt zijn broer opdagen, die in de smokkelaarswereld als De Schim bekend, een groot opiumhande laar blijkt te zijn. Mevrouw Lindberg, die door De Schim in de smokkelhandel is terechtgekomen, wil haar vrijheid weer terug krijgen .terwille van haar kind. Er ontstaat enige ver wikkeling en het einde is dat De Schim, door het geopende raam op het balkon willende stappen, naar beneden valt en in het wa ter verdrinkt. In zijn tas vindt de moeder van Onno de door vader Web bing getekende verklaring, die zij aan hem terug geeft, zodat er geen bewijs van zijn medeplich tigheid in andere handen is. Uit vreugde over zijn redding geeft vader Webbing toestemming tot het huwelijk van Onno en zijn dochter Wieske. Onno's moeder, die zonder zich aan hem bekend te maken nog met Onno spreekt, verdwijnt daarna want haar rol is uitgespeeld. De rol van caféhouder Aart Webbing werd op uitstekende wijze gespeeld door Jan van Stra len, terwijl de rol van zijn vrouw die duidelijk het drukke leven van de vrouw in 'n grote zaak uit beeldde op natuurlijke wijze werd vertolkt door mej. Martha Delis. Onno, Wim Vlaar, die zich be wust is van zijn lichaamsgebrek, was een goede creatie. De oudste dochter Wieske, mevr. G. Bij waard gaf een goede uitbeelding van de plichtsgetrouwe jonge da me, terwijl haar jongste zuster Joke, mej. Annie Groenewoud, het type was van het moderne meisje, dat alleen geeft om uit gaan, mooie kleren en plezier. Gee Webbing, de heer A. Goot, de smokkelende broer van Aart Webbing, speelde het misdadi- gerstype in optreden en aankle ding voortreffelijk, terwijl Trui den Bartel, buurvrouw van de Webbings, als de kletsende buur vrouw, zo uit het leven gegrepen was. De moeilijkste rol in het stuk, die van mevrouw Lindberg, vervuld door mevr. T. Wijbenga Tiebie, werd met inzicht en kracht gespeeld, Haar komt een afzonderlijk woord van lof toe voor haar spel dat in bepaalde momenten het sublieme tot uiting bracht. Overgoten met of door trokken van humor werd het stuk door de rol van Ome Gijsje, een rol die wel voor de heer B. Tie bie persoonlijk geschreven scheen. Hij oogstte dan ook met zijn humorvolle opmerkingen een da verend applaus. In zijn slotwoord merkte dê voorzitter van Sint Jan, de heer A. Ooyevaar, op, dat met deze opvoering het jubileumjaar van Sint Jan ten einde was. Wij ho pen dat Sint Jan in de komende jaren ons nog dikwijls met zulke opvoeringeri zal verrassen. Deze zal onvergetelijk blijven. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekltai „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet F0RTEX] Ingezonden mededeling VOOR EEN DAMESSALON TELEFOON 2104 BERGEN 29 en 30 april Dr v. GELDER. Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 29 april Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1