ff 99 U. V. V. T* en O* Overdenking, „de vlag Algemene Woningtelling 1956 GERRITSEN EERLIJKE KLEDING Koninklijke onderscheiding Geslaagd VRIJDAG 4 MEI 1956 33c JAARGANG No. 18 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Woensdag 25 april werden in Paviljoen Kinheim te Alkmaar weer twee lezingen gehouden over het bejaardenwerk. Mevrouw Bigot-Bigot, voorzit ster der UV V-af deling Amster dam sprak over: Huishoudelijke hulp aan bejaarden. Hoe en wan neer kunnen UVV-sters hier hulp bieden? Bij het ouder wor den zijn de reacties niet zo snel meer, het bukken gaat moeilijker en het hele levenstempo is aan het verstillen. Alles gaat moei lijker, neemt meer tijd in beslag en de kleine zorgjes vullen de hele dag, zodat men bij deze be jaarden niet aan moet komen met handenarbeid. Zo'n huishouden redt zichzelf echter nog wel, al is hulp van buitenaf soms nodig. Jongeren (b.v. een dochter of schoondochter) zijn door het grote leeftijdsverschil niet altijd de juiste persoon. Hun manier van hulp bieden is door hun jon ge voortvarendheid vaak niet zo HORLOGES geslaagd. De bejaarde mens vindt het ook niet prettig dat de jon gere generatie ontdekt dat alles niet meer zo in de puntjes is, dat zij hun zwakker worden merkt. Daardoor is hulp van buitenaf vaak meer gewenst dan van fa milie. Deze hulp is de vreemde, die na een paar uur weer verdwijnt. Door het gesprek moet deze te weten komen welke hulp de be jaarde wenst. Voor dit werk zijn de ouderen het geschiktst (de jongeren zijn vaak overactief). Dit hulp bieden heeft tweeërlei doel: vreugde brengen aan de be jaarde en de wetenschap hoe deze hulp te bieden. Voor het eerste is nodig zich geestelijk in te stel len op degene die hulp behoeft. Voor het tweede zijn inleidingen (cursussen) nodig voor prakti sche wenken, technische hulp middelen, voeding tafeltje dek je" enz. Een opleiding tot huis verzorgster is wel degelijk nodig. Het vertoeven in een bejaarden tehuis, breekt in, in de intimiteit en het privé-leven van de mens en is een schrikbeeld voor vele bejaarden. Door hulp in huis te bieden kan dit zolang mogelijk uitgesteld worden. Niets moet onbelangrijk geacht worden bij deze hulpbieding en de beloofde hulp nooit achterwege blijven. Daar het goede hart niet alles doet is dus een opleiding nodig met goede voorlichtingscursussen, zodat de vrijwilligsters goed we ten waar haar terrein eindigt en waar de hulp van wijkzuster of maatschappelijk werkster inge roepen moet worden. 's Middags hield de heer W. Kweksilber, hoofd van de so ciaal-culturele dienst te Amster dam een lezing over: Cultureel werk voor bejaarden? Is dit ge wenst of noodzakelijk? Het moet gezien worden in het kader van de volksopvoeding, de opvoeding van volwassenen. In 1784 werd de Maatschappij tot Nut van het Algemeen gesticht en onder deze vlag voer de volksontwikkeling in de vorige eeuw voort. In het begin van onze eeuw deden de leuzen: Kennis is macht" en „Opvoeding tot persoonlijkheid" opgeld. Tegenwoordig zien wij „Kennis", hoewel onmisbaar, als middel niet als doel „Persoonlijk heid" ja zeker, maar onmisbaar is daarbij sociale aanpassing en gemeenschapsgevoel, anders wordt dit opvoeding tot a-socia- liteit. Dus bejaarden opvoeden? Neen, niemand die dat beweren wil en nog minder doen. Wat nodig is, is het zich leren aan passen. Vele bejaarden zijn uit het productie-proces getreden en hebben sociale her-aanpassing nodig. De eenzamen voelen zich uitgeschakeld en verbitteren. Een ziekte verschijnsel van de ze tijd is de verveling en niet al leen van de bejaarden. De vrije tijdsbesteding is een probleem geworden van een vrije avond, voor de bejaarden is vaak alle tijd „vrije tijd'. Bij lichamelijk achteruitgaan is echter geestelijke activiteit zeer noodzakelijk. Dit is te verwezenlijken via het groeps werk, waar de groep de vorm is met een culturele inhoud. De geïsoleerde mens wordt bedreigd door egocentriciteit, verbittering, verlies van zelfver trouwen en ziet in de maatschap pij en in de medemens de vijand. Als uiting van protest begint hij zich zelf te verwaarlozen. In de groep moet men rekening houden met anderen, zichzelf dus sociaal aanpassen. Door het con tact met anderen bemerkt men, dat men zich vergist heeft, niet de ander is de vijand maar het in zichzelf gekeerde „ik". Men ontdekt dat men elkaar kan hel pen, men kan er ontvangen en geven en dit wekt weer het zelf vertrouwen. Hoe moet de aanpak van dit werk zijn? De mensen zelf moe ten in het werk betrokken wor den. Het moet „hun" groep zijn met daarnaast opgeleide krach ten. De school van maatschappe lijk werk heeft een afdeling be jaardenzorg waar de leerlingen de theorie van het werk leren, maar als deze nog wel heel jonge mensen bij zo veel ouderen lei ding komen geven wekt dit bij de bejaarden op zijn gunstigst een vertederde glimlach, verge zeld met de gedachte: wat moet die snotneus ons brengen. Nood zakelijk is het overgaan tot op leiding van bejaarden zelf, die dan leiding kunnen geven. Cur sussen hiervoor, die vooral prak tisch moeten blijven en niet in de theorie verdwalen, zijn zeer belangrijk. Een tweede advies luidt: be schouw de bejaarden niet als kin deren en tutoyeer hen niet. Blijft vooral buiten de sfeer van de ouderwetse filantropie. Het is vaak zeer doelmatig bij een samenkomst tafels en stoelen op een bepaalde wijze te rang schikken, maar het meest essen- met muziekplaten, lichtbeelden of korte gesprekken. Als dit in de smaak valt, kan het langzamer hand het trieste eeuwige klaver jassen vervangen. Met het culturele werk moet niet te hoog begonnen worden. Men moet altijd uitgaan van de realiteit b.v. dingen om ons heen (brood, koffie, ijzer enz.), landen en volken, grote figuren, dit alles spreekt aan mits vlot verteld en anecdotisch getint. Ook het zien van een film met voor- en nabe spreking heeft zijn zeer göede kanten. En dan de radio niet te vergeten. Maar wat doen we met de radio? Velen merken pas dat zij een radio hebben als er een pauze is en het geluid wegvalt! Het gezamenlijk luisteren naar muziek, hoorspel of lezing ge volgd door een nabespreking be vordert het bewust luisteren. Contactmiddagen met sociale en gemeentelijke diensten evenals met de verkeerspolitie, waar ad viezen gegeven en vragen beant woord worden kunnen groot nut afwerpen, men blijft zo met zijn tijd bij op deze gebieden. De han denarbeid moet nuttig zijn dus b.v. reparaties verrichten. Amsterdam is tien jaar geleden begonnen met cultureel werk voor sociaal gehandicapte groe pen zoals: invaliden, werkelozen, en bejaarden. Er worden daar kunstmiddagen gehouden; mid dagen waarop ter zake kundigen vragen beantwoorden over b.v. muziek, toneel, gemeente politiek enz.; gesprekmiddagen, die „blad van de mond" heten, waar ge sproken wordt over werk, boe ken, film enz. In de vorm van het socio-drama (het geïmprovi seerd spelen van een sociaal pro bleem) tracht men op basis van vrijwilligheid in een half uur tijd tot een oplossing te komen. Het belangrijke van dit spel is dat de mensen zich moeten verplaatsen in de gedachtegang van anderen. Hiertoe worden alledaagse on derwerpen gekozen. Lessen wor den gegeven in: schaken, dam men, EHBO (met examen!) ver schillende talen, en vrije expres sie. Natuurlijk kunnen ook auto bustochten gemaakt worden maar dan liefst korte tochten met veel rust en toelichtingen over de na tuur, landschappen en beziens waardigheden. Heel belangrijk is tiële is de activering en zelfont plooiing. Door de causerie kun nen nieuwe velden van belang stelling geopend worden. Als uit gangspunt kan men onderwerpen met herinneringswaarden nemen, dit is voor de bejaarden niet een verleden dat voorbij is, maar nog een heden. Bij deze vroegere tijd niet blijven staan maar al verge lijkend in het heden belanden en zo vertrouwd raken met het heden. Vele arbeiders hebben vroeger nooit gelegenheid gehad tot con frontatie met de kunst. Hier ligt nog een terrein braak voor de kunstenaars om al sprekend over hun werk de mens nader tot de kunst te brengen. Taallessen voor bejaarden is ook een mogelijkheid al zal dit maar een kleine groep omvatten. Verder: zingen, het maken van marionetten en zelf maken van bijpassende teksten voor het spel. Kranten en tijdschriften lezen in groepsverband met daaraan vol gende discussie. Voor de arbeidersklasse blijkt het fataal dat men vroeger geen vrije tijd heeft gehad. Men kan nog alleen maar kaarten en kla verjassen. Dit kaarten is een ge zelligheidsfactor. Het is goed zo'n kaartmiddag een te onderbreken het helpen overwinnen van „de drempelangst", dit is de weer stand die overwonnen moet wor den om een gebouw binnen te stappen b.v.: een leeszaal, een concertzaal, een schouwburg, een hotel, een museum, maar merk waardig genoeg nooit een bios coop! Het groepswerk heeft een zeer belangrijke sociale betekenis, zij kweekt solidariteit, maar deze mag nooit zo sterk worden dat de bejaarden 'n groep op zichzelf gaan vormen los van de rest. Zo moet ook in dit werk gewaakt worden voor een te sterke bin ding met de groepsleider. De heer G Fige?, oud-secre taris van de Armenraad te Alk maar, die in Bergen woonachtic is en Mr. O. V. L. Guermonprez hoofdleider der Volkshogeschool zijn door H. M. de Koningin on derscheiden met de ridderorde van Oranje-Nassau. De heer F. Mays slaagde te Amsterdam voor het examen var belastingconsulent. Heel vroeg reeds in de morgen, 't Was overal nog stil, Stak menigeen de vlag reeds uit, Op de dertigste april. Dat is de Koninginnedag, Onze Vorstin verjaart, Wij waren in liefde en in trouw, Rondom Haar troon geschaard. En op de straten klonk muziek, Een jubelende jeugd, Zong blij de schone liederen In jonge, frisse vreugd. Een bloemen hulde, machtig, groot, Werd onze Koningin Geboden door een dankbaar volk. Dit was een schoon begin. De klokken luidden, 't carrillon Verspreidde 't schone lied, 't Klonk over stad en weide en veld, En over dorp en vliet. Dertig april, een blijde dag! Fier waaide onze mooie vlag En op de vierde mei is rouw. Om menige man of zoon of vrouw, Die in verzetstrijd vielen, „O God, bewaar hun zielen Zij streden voor het Vaderland, Stierven in grote nood, Zij vochten voor het hoogste goed „de vrijheid" sterk en groot. Nu waaien vlaggen halfstoks Eerbiedig buigen wij Voor hen die vielen in de strijd. Die Neêrland maakten „vrij" De vijfde meieen grote dag Want Neêrland is bevrijd! Waai uit dan driekleur, fier en schoon Uit pure dankbaarheid, En ook al wordt het niet gevierd, Op pleinen en op straat, Geen Vaderlander in ons volk, Die 't hart niet sneller slaat, Bij de herinnering aan de dag, Vol machtig feestgedruis, De intocht des bevrijders was 't, Men vlagde huis aan huis. Steek uit de driekleur, 't rood-wit-blauw, Bij vreugde en bij rouw! t Zij fier of halfstok, vreugd of traan Hij is de tolk van heel ons volk. Van gans ons volks bestaan! MAARTJE N. ZWAAN Op 1 Mei is men begonnen met de uitvoering van de woningtelling, waartoe tellers, voorzien van een legitimatiebe wijs, van huis tot huis zullen gaan. De bedoeling is, evenals in 1947, een zo juist en volledig mo gelijk beeld te verkrijgen van de manier, waarop de Nederlandse bevolking is gehuisvest Het is duidelijk, dat de cijfers van 1947 verouderd zijn. Daarom is het nodig nieuwe gegevens te verzamelen, met name ook over het aantal inwo nende gezinnen, het aantal ge zinnen, dat wel afzonderlijk woont, maar toch onvoldoende is gehuisvest, enz. Deze te verza melen gegevens zullen mede kun nen bijdragen om bij de bestrij ding van de nog steeds nijpende woningnood en de verdere ver betering der volkshuisvesting de meest juiste weg te vinden. Daartoe zal elke woning in de telling moeten worden opgeno men. De teller zal daarin op grond van eigen waarneming di verse gegevens moeten verzame len, zoals aard van de woning, bouwwijze, indeling, aantal ver trekken, huurprijs, ouderdom, enz. Tevens zal hij in elke wo ning moeten vaststellen hoeveel personen daarin leven, alsmede hoe de samenstelling van het ge zin is. Dit alles niet uit speciale nieuwsgierigheid naar woningen en gezinnen individueel, doch opdat uit de gegevens over alle woningen en alle gezinnen teza men, een cijfermatig totaalbeeld verkregen wordt per wijk, per gemeente, per streek, per provin cie en voor ons land als geheel. Het is geenszins de bedoeling om na te gaan of in een woning soms iemand clandestien is ge huisvest, dan wel of er soms nog inwoning mogelijk is en er be hoeft geen enkele vrees te be staan, dat de te verzamelen ge gevens zullen dienen voor vor dering van woonruimte of andere maatregelen ten aanzien van enige woning of de daarin wo nende personen. Ieder kan daarom rustig ge volg geven aan het dringend be roep, dat de gemeentebesturen op de medewerking der ingezetenen doen. De teller zal in elke woning even een rondgang moeten ma ken om op grond van eigen waarneming te kunnen vaststel len of vertrekken, keuken, w.c. enz. met de voor de telling ge geven richtlijnen in overeenstem ming zijn. Hij zal dienen te vra gen naar de huur van de woning; of men het waterverbruik zelf be taalt dan wel of dit in de huur begrepen is; indien men in een eigen huis woont, wat op het laatste aanslagbiljet voor de per sonele belasting (of de gemeen telijke straat belasting) als huur waarde voor de woning is ver meld. Verder zal de teller vragen naar enkele gegevens omtrent alle leden van het gezin, zoals leeftijd, beroep, enz.; tenslotte of het inkomen van het gezinshoofd valt beneden of boven 500,- per maand of 115,per week. Ook de laatste vraag kan men rustig beantwoorden. De teller staat onder een wettelijke ge heimhoudingsplicht en voorts zijn de antwoorden weer uitsluitend bestemd om een totaalbeeld te kunnen verschaffen van de af zonderlijke sociale groepen van de bevolking en de wijze, waarop deze zijn gehuisvest. Wanneer ieder zijn medewer king verleent, zal de Algemene Woningtelling 1956 zeker slagen en haar meeste nut afwerpen. Berger Accordeonvereniging in T. en 0. Zaterdagavond 28 april werd in het T en O-gebouw een uit voering gegeven van de Berger Accordeon Vereniging onder lei ding van de dirigent Wim Cor- nelissen. De verschillende num mers werden door de leden van deze nog jonge vereniging met enthousiasme ten gehore ge bracht en het viel met genoegen te constateren dat deze spelers in de afgelopen jaren gestadig vo;oruit zijn gegaan wat onge twijfeld te danken is aan de lei ding, die bij deze dirigent in goe de handen is. Hijzelf is, om het zo eens uit te drukken, doortrok ken van muziek en hij heeft het gezelschap goed in zijn macht, zodat maat en rythme zo goed zijn dat het lijkt alsof één man die muziek ten gehore brengt. Wat er dan ook die avond ge speeld werd, het was „af". Een grotere lof is moeilijk bereikbaar. De bassist, de heer J. Scholten en Mevr. Moree aan de piano, be nevens de drummer, de heer Rietbergen droegen het hunne er toe bij om het spel zo volledig mogelijk te maken. Verder gaf de accordeonspeler Henk Henneke een solo, even als mej. Thea Schoenmaker, die beiden lieten horen wat er door serieuse beoefening van het ac- cordeonspel te bereiken is. Mejuffrouw E.vita van (der Willigen gaf met begeleiding van Henk Henneke een nummertje tap-dansen, dat een warm ap plaus oogstte. Het is de tweede maal dat wij dit danseresje zagen optreden: daar zitten mogelijk heden in voor de toekomst. Behalve de Berger Accordeon Vereniging traden ook nog op, voorafgaand aan het programma der BA-Ver. en dit tweemaal onderbrekend, de artisten Visser en Van 't Zelfde, twee jongens met één guitaar, die met een aan tal liedjes het gehoor amuseer den. M. VELDMAN De naaicursus die van oktober tot mei gehouden is in het ge bouw van T en O onder de be langloze leiding van vier dames uit T en O heeft dit jaar een batig saldo opgeleverd van 30,waarvoor een rokkeme- ter, een meetlat en een kartel- schaar zijn gekocht voor de cur sus van het volgend seizoen. Men was de cursus begonnen met zes en twintig deelneemsters, waarvan zestien vol enthousiasme de eind streep haalden. Alle hulde aan de vier leidsters, die elke week een hele avond voor de gemeenschap offerden. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weekêtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Zilfa pleet Telefoon 2778 BERGEN 6 mei Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 6 mei Dr H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1