DE DUINSTREEK lloilcnlicnlciikiiiü - IScviijdiiiüsfeost 1956 SPORTFLITSEN UITNODIGING - 1 Mei-viering uupers slagerij in en om de Duinstreek P*v*d.A* Schoorl R.K. Vrouwengilde ging een dagje uit Een kunstenaar geëerd ATTENTIE* BADPAVILJOEN SCHOORL AAN ZEE Levensmiddelenbedrijf M. P. Ens LAGERE LANDBOUWSCHOOL ST0MPET0REN Levensmiddelenbedrijf M. P. Ens Openingsreclame 13 MEI MOEDERDAG J* DEN BROEDER WOKKE HEEFT 'T 99 Tweede Blad Vrijdag 11 mei 1956 E Een merkwaardig vlak op elkaar volgende tegenstelling„vlaggen halfstok" en „vlaggen in top", rouw en feestvreugde. Toch behoren zij onverbrekelijk bij elkaar en wordt de spanning ervan telkenjare ondervonden. Of niet? Neemt voor beide gebeurtenissen de belang stelling in de loop van de tijd niet af en zitten wij er eerlijk gezegd niet een beetje mee hoe wij deze kunnen blijven wekken en op waar dige wijze demonstreren? En helaas slagen wij daarin niet al te best De reden ervan? Daarover lopen de meningen natuurlijk uiteen en vanzelfsprekend zullen wij ons hier beperken tot de onze. Afgezien van de groep die bij de Dodenherdenking hun aandacht laten gaan naar hun dierbaren, die voor onze vrijheid zijn gevallen en die daarvoor deze dag niet nodig hebben, omdat immers hun herinnering nog dagelijks een schrij nende pijn veroorzaakt, komen de overigen naar de fusilladeplaatsen om eerbied te betuigen aan de nagedachtenis van deze helden en heldinnen. Zij leggen bloemen neer en schuifelen geluidloos langs het mo nument, maarwat denken zij daarbij? Is het een daad van vage sentimentaliteit of van levende dankbaarheid Of is er misschien schaamte in hun hart als zij bedenken wat er van deze duur gekochte vrijheid is terecht gekomen? Deze geëerde doden hebben geen formulieren in tienvoud ingevuld of allerlei diploma's gehaald om verlof te krijgen hun daden te verrichten. Zij waren niet gelijkgeschakeld op een akelig laag niveau, maar waren mensen met eigen initiatief en verantwoordelijkheidsgevoel, welke eigenschappen hen tot grote daden in staat stelden. Zij hebben de overmacht van de vijand niet geteld of econo mische voordelen doen gelden, maar zij hebben gedaan wat hun fiere hart hen ingaf, met inzet van hun hoogste goed, hun leven. Dringen deze overpeinzingen zich misschien op aan steeds meerdere van ons volk en vermijden zij daarom deze pijnlijke tocht? En daarop volgt 5 mei de Feestdag Gaat het daarmede beter en geven wij ons daaraan over met vreugde en dankbaarheid Wij behoeven slechts te wijzen op de hopeloze pogingen van de diverse Comitees om iets drage lijks te organiseren om deze feest vreugde, die als een natuurlijke golf van vreugde door ons heen moest slaan, in het leven te ^>epen. Hoe miserabel is de uitkomst! Wat Schoorl betreft, bestonden de feestelijkheden uit de kinder zang op het Stadhuisplein met medewerking van het fanfarecorps „de Vriendschap". Zowel voor de kinderen als voor het corps, als ook voor de goedbedoelde woorden van Bur gemeester Bergh, hebben wij waar dering, maar indien men 't schamel beetje toehoorders in aanmerking neemt, wat is er dan terecht ge komen van een algemene feest vreugde En de onbeholpen manier waarop de kinderen met lege handen naar huis werden gestuurd, nadat zij na afloop aarzelend hadden staan draaien en eigenlijk niet wisten wat zij moesten doen, was om te huilen. Bijna nog erger maakte het Comité het met de feestavond in de Rustende Jager. De hoofdfilm die daar werd vertoond had een inhoud die mijlenver verwijderd was van de sfeer waarin de be vrijding moet worden gevierd. De kwaliteit van de film was slecht, de geluidsweergave even eens, het gebral van de ameri- kaanse artisten onaangenaam voor hollandsche oren en het slot waarin de hoofdpersoon zich beschikbaar Klaverjasclub T. en O. stelde om soldaten te amuseren was niet in staat de banale inhoud van het geheel te dékken. Men had beter gedaan de leef tijdsgrens voor deze film niet op 18 jaar maar op 80 jaar te stellen dan was de schade aan de volks cultuur toegebracht tenminste min der ernstig geweest. Nogmaals, waaraan zijn deze mislukkingen te danken? Ons in ziens komt dit door het schrik barend dirigisme waaraan ons volk te gronde gaat. De Staatsbemoeienis wordt zóver doorgevoerd dat elk persoonlijk initiatief in de kiem wordt ge smoord waarbij tegelijkertijd een nivelleringsproces plaats vindt, dat ons volk op een angstig vlak plaatst. Men vreest dat door de indu strialisatie de mens een verleng stuk van de machine zal worden, waardoor zijn arbeidsvreugde zal worden vernietigd. Men ziet echter niet in dat, door de verregaande bemoeizucht van de Staat, zijn burgers worden gedegradeerd tot nietige radertjes in de grote Staatsmachine en zij daarbij hun .waardigheid als mens' en hun .levensvreugde' zullen ver liezen Zó komt het dat collectieve betogingen van rouw en vreugde dikwijls veel echtheid en oorspron kelijkheid ontberen. Tenslotte is de diepste oorzaak van dit verval te wijten aan de geestelijke instelling van ons volk. De Bevrijdingsdag op 5 mei 19*15 werd gevierd door een ééns gezind volk, dat in de moeilijke jaren elkander had leren waar deren en dat, voor een groot deel, weer had leren bidden in de nood. Dit is helaas voor een groot gedeelte weder veranderd. De wederzijdse waardering is vijand schap geworden, het begrip ver anderde in achterdocht en klein zielige jalouzie, het danken van God voor de uitredding, in een uitsluitend vertrouwen op eigen wijsheid en kracht. Is het dan zó verwonderlijk dat deze dagen, die hoogtepunten moesten zijn in ons volksbestaan, tot mislukking gedoemd zijn, als dat volk in zijn tweespalt geen eensgezinde vreugde vermag op te brengen en voor een groot deel nalaat zijn dank op de enige juiste wijze te uiten, namenlijk tegenover Hem, die Zijn wereld niet loslaat, maar steeds in nood uitredding zal brengen uit de el lende, waarin zij door eigen schuld is geraakt? De 1 mei-viering in de zaal van de heer Nic- Schuyt trok een zeer matige belangstelling zoals door de voorzitter van de afd. Schoorl spijtig bij de opening werd geconstateerd. „Dit verwijt treft niet de aanwezigen", zo zei- de hij, „maar hen die verstek had den laten gaan", en wij vermelden hier zijn woorden om hen, die deze schoen past, hem te laten aantrekken! De nadere uiteenzet ting over de waarde van de 1 mei-viering liet spreker over aan de heer Wieze, die de feest rede uitsprak. Deze gaf een over zicht van de ontwikkeling van de 1 mei-dag en stelde daarbij vast dat de leuzen die daarbij telken jare worden aangeheven zich bij de ontwikkelingsgang van de maatschappelijke toestanden aan sluiten. Zij behelzen een, met een blik op de toekomst gericht doel. Reeds vele van deze doelstellin gen op sociaal terrein waren be reikt, weliswaar met de hulp van andere partijen, maar volgens hem waren het toch steeds de socialisten geweest die „de kat de bel hadden aangebonden". Na het bereiken van deze succes sen op materieel gebied, zoals hogere lonen, 8-urige werkdag, ouderdomspensioen etc. komt nu het na te streven doel meer op cultureel en algenjeen menselijk terrein, op cultureel terrein wat het Westen aangaat, op algemeen menselijk terrein in verband met de rest van de wereld. In het Westen immers dreigt de grote vlucht die de techniek heeft ge nomen, de mens te maken tot een verlengstuk van de machine, waarbij alle arbeidsvreugde dreigt verloren te gaan. Het is daarom nodig een tegenwicht te vinden in de juiste besteding van de verworven vrije tijd. Wat de bewoners van de rest van de we reld betreft, deze bestaat nog uit ettelijke miljoenen die onder de treurigste omstandigheden leven, en daarenboven door hun ver schil in huidskleur door de „blanken" als een minderwaardig soort wezens worden behandeld- De tijd echter dat zij zich dit la ten aanleunen is voorbij. Zij gaan hun eisen stellen en verlangen een aandeel in de voorspoed en voortbrengselen van de Wester se beschaving, en indien wij daar aan niet voldoen, zullen zij ons verpletteren. Wij merken hierbij op dat het de P.v.d.A. meer moeite zal kosten om haar partij genoten van deze ideële doelstel lingen te doordringen dan van een oproep bijv. voor de strijd om hogere lonen. Hiervoor is een geestesgesteldheid nodig die eigen materieel voordeel weet achter te stellen bij de voorspoed van anderen en die bereid is zich offers te getroosten voor geheel onbekende medemensen. Om dit niveau te bereiken moe ten de „voormannen'' beginnen met een voorbeeld te geven bijv. door zich wars te tonen van kleingeestige ijverzucht ten op zichte van mensen, die in een an der partijverband, niet precies dezelfde politieke paden bewan delen als zij, anders zijn zij nog niet rijp voor dit soort van idea lisme. En hierin is de heer Wieze tekort geschoten. Zijn ironische opmerkingen aan het adres van de K.V.P., de V.V.D. en de A.R. waren in verband met het uitge geven ideale parool niet op hun plaats. Bij de tenuitvoerlegging van dit parool zal immers ook de medewerking van deze partijen nodig zijn, en nu weten wij wel dat dit niet al te tragisch moet worden opgevat, en dat, na de verkiezingen, onze twee „groot ste" partijen elkaar wel weer in de armen zullen sluiten, maar al deze schijndrift en toneel geeft geen groot vertrouwen in de waarachtigheid van de doelstel lingen die zij propageren. Dit is een euvel dat ALLE partijen in meer of mindere mate aankleeft, maar zou dat niet de reden zijn dat wij, en honderdduizenden met ons, partijloos blijven en niet tot een keuze kunnen komen? In dien de stemdwang niet bestond zou de „moeheid" van ons volk ten opzichte van de politieke pro blemen ook daar veel duidelijker aa,n het licht komen, en zouden fallozen zich verre van de stem bus houden. Met een rhetorische opwekking tot samengaan in de komende verkiezingsstrijd, be sloot spreker zijn betoog- Het overige van de avond werd gevuld met de opvoering van een toneelstuk van Nesma „Spel met een droom", dat door de Alk- maarse Arbeiderstoneelvereni ging Ontwaakt, op bevredigende wijze ten tonele werd gebracht. Met de gebruikelijke verloting ten bate van de kas ging deze avond, evenals dit artikel, min of meer als een nachtkaars uit. Begeleid door stralend weer ging het langs de duinenrand naar Amsterdam en de stad doorgegaan zijnde op Utrecht aan, waar in 't Kalfje een kop koffie wérd ge dronken. Verder door de Bilt-Driebergen Rijsenburg naar Doorn, alwaar het kasteel van ex. Keizer Wilhelm werd bezichtigd en zwierven de dames door de vele kamers met prachtige antieke meubels, kleden en schilderijen. Het meest werd bewonderd het zilveren en gouden servies met 4000 borden. Na een wandeling in het zonnetje werd eerst een boterham genuttigd en de terugtocht aanvaardt langs Leusden, Amersfoortse dierenpark Soest, Soestdijk, Laren, Bussum, Amsterdam, waar de Amstel brou werij werd bezocht. De dames hebben echt genoten van de film en gezien, hoe uit gerst bier wordt gebrouwen. Ook de enorme machine's, waar aan de ene kant de vuile flesjes ingaan en aan de andere kant er gewassen, gevuld en afgesloten weer uitkomen, trok veel aandacht Na bezichtiging van de fabrieken en een gezellig samenzijn ging het al winkelend naar 't Brouwers Wapen op het Rembrandsplein, waar het diné werd gebruikt. Moe en toch echt voldaan keerde het gezelschap huiswaarts. Al met al een goede dag. Mevr. Berkhout Bij de onthulling van het Na tionaal Monument op de Dam heeft Jhr. Mr. van Holthe tot Echten warme woorden gewijd aan de beeldhouwer John Radec- ker, de kunstenaar die de ver schillende beelden heeft gescha pen. Jarenlang heeft hij er aan ge- Werkt doch de onthulling heeft hij niet meer mogen beleven. De roem die hem reeds bij zijn leven ten deel viel zal door zijn laatste werken zeker nog worden ver groot. In een bepaalde periode van zijn leven heeft hij gewoond te Groet en ook daar heeft hij, mede door zijn eigenschappen als mens, een onvergetelijke indruk achter gelaten bij allen die met hem in aanraking kwamen. WEER DAGELIJKS GEOPEND DE KOFFIE IS WEER ZO Op a.s. maandag 14 mei HEROPENEN wij onze geheel gemoderniseerde zaak, des na middags 14.30 uur. JAC- KUIJPER TELEFOON 343 SCHOORLDAM Bij f 10.boodschappen Bij f 5.boodschappen Bij 250 gr. Koffiebonen of 200 gr. Thee 1 fles Limonade f 1.25 de tweede voor de halve prijs Zie verder onze openingsfolder Aanvang verkoop donderdag 17 mei 8 uur NYLON DAMESKOUSEN 2.50 - 2.95 - 3.50 DAMES ZAKDOEKEN Geniet nu volop van die heerlijke verse groenten, W 0 K K E levert het U zeer voordelig. TELEFOON 2037 TELEFOON 2037 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo0 Bergen liet de moed zakken Tot voor de rust trachtten de Berge- naren door alle zeilen bij te zetten zich tegen het gevaar van degradatie te be hoeden, doch in het tweede gedeelte van de wedstrijd lieten ze de moed zakken en vertrokken de gasten uit Oudeluis met de winstpunten. Al bezat Oudesluis in feite de veldmeer- derheid en viel de druk grotendeels op het Berger-doel, toch lieten de Bergenaren vooral in het begin prachtige spelmomenten zien, waarbij de spanning niet ontbrak. Doch na 20 minuten zag middenvoor De Jong door traagheid in de Berger achter hoede zijn kans schoon het eerste doelpunt te scoren. (0-1). Verschillende Bergen aanvallen volgden, doch het beslissende schot van Luppens was te zwak om doel te treffen. Ook de 2 corners op het doel van Oudesluis had den geen succes en schoot de actieve Tom Kurten over de lat. 3 minuten na de rust was het wederom De jong, die de ont stelde Berger doelman voor het feit stelde (0-2). Even later gevolgd door een corner, waarbij de spil Slikker op 16 m afstand de bal keurig in de hoek drukte (0-3). Links binnen Klaas Slik maakte na een kwartier 0-4. De enkele schaarse BS V-aanvallen hadden geen resultaat en Kurten kon zelfs de eer niet redden. Tot overmaat van ramp kopte Jimmink van BSV de bal nog in eigen doel (0-5). Nog enkele aanvallen forceerde BSV, doch door gebrek aan schotvaardigheid werd geen goal meer genoteerd. IC JVC 18 12 4 2 28 VIOS 18 13 0 5 26 Kaagvogels 17 9 4 4 22 Wieringerwaard 17 9 2 6 20 SRC 17 8 3 6 19 Hugo Boys 18 7 4 7 18 Nieuwe Niedorp 18 6 3 9 15 Oudesluis 18 5 4 9 14 Berdos 18 3 6 9 12 Zeevogels 16 3 4 9 10 Bergen 19 4 2 13 10 Op 25 april hield de klaverjasclub T en O hun laatste avond van de win tercompetitie over het jaar 55-56. Daar de laatste competitie met dubbele koppels was gespeeld, waren er ook 2 koppels voor de le prijs en 2 koppels voor de 2e prijs. le prijs. Fam. Kuitwaard en Fam. Kra mer. 2e prijs. G. VisserN. Schaper en T. PesieC. Dekker (Post) Op 3 mei werd er een slotavond met een feestelijk tintje gegeven in café Min. Het was een avond vol variaties, er werd gekaart en ook was er prijsschie ten, waarvoor verschillende surprises beschikbaar waren gesteld. Door de heer Grijspaarden werd na mens de leden ieder bestuurslid bedacht met een aardige verrassing en wel voor het vele werk wat door hen in die kaartperiode was gedaan. Met het prijsuitreiken aan diegenen die gewonnen hadden met kaarten en prijsschieten waren de lachsalvo's niet van de lucht. Al met al mag het bestuur van de klaverjasclub T en O op een zeer goed geslaagde avond terugzien, en nadat de voorzitter de leden had bedankt voor de leuke geste, en de hoop uitsprekende dat alle leden met de wintercompetitie 56-57 weer aanwezig zullen zijn, gingen allen zeer voldaan huiswaarts. NIEUWS VAN DE DAMCLUB „BERGEN" Spannende strijd voor de promotie- en degradatiewedstrijden. C. Jansen promoveert en C Tromp degradeert. De strijd om de twee boven ste plaatsen voor de promotie en de gradatie staat C. Jansen aan de kop. Hij •jvon twee maal van B. v. Diepen en twee maal van C. Tromp, en is nu gepromoveerd naar groep A. J. v. Loe- nen staat tweede, die C. Tromp zijn vierde nederlaag gaf!!, en is nu defini tief gedegradeerd naar groep B. B. v. Diepen staat derde, en verloor ook van J. v. Loenen. De stand is: gesp. gw. rem. verl. pnt. 1. C. Jansen 4 4 0 0 8 2. J. v. Loenen 3 3 0 0 6 3. B. v. Diepen 3 0 0 3 0 4. C. Tromp 4 0 0 4 0 (degradeert) In groep C won H. Louwe de be slissingswedstrijd tegen C. Dekker, en is nu kampioen van groep C. De uislagen van de promotie-degra datiewedstrijden van groep C en B waren H. LouweTh. de Moei 2-0; Th. de MoeiH. Louwe 0-2; C. Dekker J. Roosloot 2-0. De eindstand van de onderlinge com petitie van groep B is: gesp. gw. rem. verl. pnt. 1. J. v. Loenen 18 16 1 1 33 (Kampioen) 2. C. Jansen 18 11 3 4 25 3. P. Wit 18 11 2 5 24 4. P. Boots 18 8 3 7 19 5. B. Bloemhof 18 8 3 7 19 6. J. Kuitwaard 18 8 2 8 18 7. H. Lichtleitner 18 7 0 11 14 8. T. Kürten 18 6 1 11 13 9. Th. de Moei 18 5 1 12 11 10. J. Roosloot 18 2 0 16 4 De eindstand van B is: (Kampioen) gesp. gw. rem. verl. pnt. 1. H. Louwe 10 9 0 1 18 2. C. Dekker 10 9 0 1 18 3. C. Duin 10 6 0 4 12 4. P. Fransen 10 4 0 6 8 5. G. Huting 10 3 0 7 6 6: T. Duin 10 0 0 10 0 Secretaris: C. Tromp Westerweg 48, Bergen (NH) IS VANAF HEDEN Aanbevelend B. S P O R R E DAM WEG 51 Hierbij nodigen wij U uit tot een bezoek bij de heropening van onze gemoderniseerde zaak, op woensdag 16 mei 1956 2.30 uur TELEFOON 343 SCHOORLDAM De officiële verkoop zal plaats vinden op dinsdag 15 mei met de volgende reclame. 100 gr. Levercoctail 100 gr. Tongen worst 100 gr. Ham 100 gr. Boterhamworst 100 gr. Leverkaas 100 gr. Metworst 80 85 65 100 gr. Hausmacher 100 gr. Pé de Voi 100 gr. Berliner Leverw. 100 gr. Ham worst 250 gr. Leverworst* 250 gr. Helderse Bloedw. 65 60 75 Ook zal er aan deze dag een attractie verbonden zijn. Beleefd aanbevelend DUINWEG 7, SCHOORL Aangifte van nieuwe leerlingen, die 7 klassen lager onderwijs hebben gevolgd, kan geschieden vóór 1 juli bij het Hoofd der School. J. ZWAGERMAN Tel. K 2203-247 Aanvang nieuwe cursus: 1 septe*nj>er a.s. GRATIS 1 bus Spritskoeken 250 gr. koekjes VAN 59 ct. VOOR 25 ct. 1 Kop en schotel of 60 Duikertjes GRATIS STATIONSSTRAAT 9 BERGEN TEL. 2414 Mooie Sla vanaf 15 ct Goudgele Andijvie p. kg 85 ct Pracht Spinazie p. kg 25 ct Raapstelen 2 bos 25 ct Rode Rabarber grote bos 30 ct Pracht Bloemkool, Komkommers. Radijs Tomaten, Kervel, Tuinkers, Champions Gr. fl. Goudr. Appelm. thans 65 ct Puike Kleiaardapp. 10 kg 1.75 Beste Sunkist Sinaasapp. 8 st. 1.00 Extra pers Sinaasapp. 10 st. 1.80 Rijpe Bananen per kg 1.25 Grote Grape Fruit 3 st 1.00 Mooie Citroenen 2 st, 25 ct Vers gesneden Soepgroenten met Bloemkool 200 gr 25 ct

De Duinstreek | 1956 | | pagina 3