ft 99 HET ROODE KRUIS Dieren en Mensen x TENTOONSTELLING G. M. F. X ARNOLD STRAATHOF De laatste groet Aanrijding GERRITSEN X EERLIJKE KLEDING Daffies'!! Dameskapsalon Ursem LA CUBANA BAR CABARET DANCING FEESTELIJKE OPENING Het zilveren dak Tentoonstelling K.C.B. RECTIFICATIE ww MrMfVWw VRIJDAG 18 MEI 1956 33e JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Maandagavond hield de afde ling Bergen van het Ned. Roode Kruis haar algemene ledenverga dering in het café Nieuwendijk. De voorzitter, de heer A. M. de Lange opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom, in t bijzonder de heer C. J. Schel- linger, burgemeester van Koedijk in zijn kwaliteit van bestuurslid en de heer dokter Bulstra, die in plaats van de afgetreden heer Dr. joh. van den Berg Wzn. als co lonneleider zal optreden. Hij sprak de wens uit dat onder zijn leiding de colonne moge groeien en bloeien. Ook werd de pers, die wat binnenshuis verhandeld wordt in wijdere kring bekend maakte, met enige vriendelijke woorden begroet. Vervolgens verzocht de voorzitter aan de in zijn belangrijk verslag. Het werk dat de colonne heett gepres teerd is Zeer belangrijk' geweest. Ook zij verdient daarom onze dank. De aftredende bestuursleden Mevr. Blok en de heer A. M. de Lange werden bij acclamatie her kozen verklaard. Tenslotte vestigde de voorzit ter nog de aandacht op de bloed transfusie. Deze vormt een be langrijke hulp bij operaties en ziekten. Hijzelf was enige malen in de gelegenheid geweest de Landsteiner-penning uit te rei ken aan hen, die vijf maal bloed afstonden. Mevr. Blok is spe ciaal benoemd voor het organise ren van dit werk en zij verdiend dank voor alles wat zij op dit ge bied verricht. PINKSTEREN 1956 „De Berger Heerlijkheid - Bréro" „De Berger Wijn- en Gedistilleerd-handel" licscxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: heer W. I. Hopman, aangezien mevrouw Blok in het buitenland vertoeft, de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Daar na de voorlezing geen der aanwe zigen iets op te merken heeft, worden zij onder dankzegging vastgesteld, waarbij de voorzit ter, de heer Hopman, zijn com pliment maakte over zijn glashel der en beknopt verslag. Daarna werd aan de penning meester, de heer N. Bos, verzocht zijn verslag over de geldmiddelen uit te brengen. Hieruit bleek, dat, wanneer alles betaald is, er een tekort bestaat van 4.25. De Kascommissie, bestaande uit de heren De Vries, gemeente-secre taris en Finkensieper, hadden de boeken en bescheiden gecontro leerd en daar zij geen van beiden aanwezig konden zijn, aan de voorzitter schriftelijk bericht, dat de financiële administratie door hen is gecontroleerd en in orde bevonden. Zij meenden met waardering te mogen gewagen van hetgeen de penningmeester in het verstreken jaar voor de af deling heeft verricht. De voorzit ter drukte zijn vreugde uit over dit zaakkundig oordeel, en ver klaarde het volste vertrouwen m de penningmeester en diens be leid te bezitten. Aan het jaarverslag van de se cretaris ontlenen we dat het le dental een lichte stijging onder ging, dat er 19 mannelijke en 16 vrouwelijke colonneleden zijn. Dat de Landsteinerspenning wordt uitgereikt, aan hen die vijf maal donor waren; dat er twee bloedplasma-avonden zijn gehou den in Bergen en een in Schoorl; dat Dr Panbakker in 't najaar het tweede deel van de cursus in E.H.B.O. hield. Begonnen werd met 57 cursisten, waarvan echter nogal velen op den duur verstek lieten gaan. Dat is jammer, want zoals in 't verder verloop van de avond werd opgemerkt, men weet niet wat er gebeuren kan, waarbij men de kennis nodig heeft. Thans hebben 70 donors twee maal bloed gegeven en heeft men 40 nieuwe donors. De colonne heeft 25 maal hulp verleend bij ongelukken, 3 maal bij devacuatie van schepen. De voorzitter betuigde de heer Hopman zijn dank voor het keu rige overzicht der werkzaamheden Daar de rondvraag niets ople verde sloot de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezi gen, de vergadering. Inmiddels waren in de zaal verschenen; Overste Meulman, commandant der Helpers van het Rode Kruis Korps, Stafofficier van het Centraal Commando van het Rode Kruis Korps, vergezeld van Dr. M. G. Schiphorst, hoofd van de medische afdeling B. der Hoofdkolonne van het Ned. Roo de Kruis. Na aan de bestuurs tafel te hebben plaats genomen en door de heer De Lange te zijn geïntroduceerd, ving eerstge noemd hoofdofficier aan met te vertellen, dat de kolonne Bergen hem niet vreemd was. Hij had enige jaren geleden te Alkmaar ermede kennis gemaakt, doch het wilde hem voorkomen, dat sinds dien de belangstelling speciaal bij de vrouwelijke colonne wat ver slapt was. De dames volgen de mannelijke opleiding en sjouwen en transporteren, maar de speci fieke vrouwelijke lijn in de oplei ding als gewonden helpen, ver plegen en verpleegstershulp blijft achterwege. Én dat is jammer, ding hiervoor is te krijgen, wan neer men er slechts om verzoekt. Dr. Schiphorst, die speciaal de Bescherming Burgerbevolking be handelde, wees op de practische boekwerkjes die hierover door het Rode Kruis zijn uitgegeven. Bij een cursus in de B.B. dient men daarvan kennis te nemen. Het werk op dit gebied is nog steeds groeiende. Nieuwe vindingen en methoden maken dit werk zeer efficiënt. Zijn er in een plaats niet voldoende liefhebbers, dan kan men in combinatie met can- didaten uit twee of drie andere plaatsen, beurtelings in een der twee of drie plaatsen bijeenko men. Het werk der B.B. is van het hoogste belang, wat het best aan 't licht kwam bij de Watersnood van een paar jaar geleden. Toen had men gebrek aan geschoolde krachten. Na oefening te hebben ontvangen kan men deelnemen aan de landelijke wedstrijden. Wat deze heren al causerend te berde brachten ging er bij het aandachtig luisterend gehoor in als koek. Een enkele opmerking uit het gehoor gaf blijk van juist overdenken en goodwill. Zo is deze avond geworden tot een der merkwaardigste bijeen komsten die er werden gehouden. Een tiental mannelijke en een vijftal vrouwelijke colonne-leden gaven blijk dat het gesprokene naar hun zin was. Een vergadering, waar blijk baar onder de leus: „Geen film, geen mensen" iedere oppositie af wezig was, werd gevolgd door enige belangrijke uiteenzettingen, die als een nieuwe openbaring werden aangehoord. Wij wensen de afdeling Bergen van het Rode Kruis en de afde ling Bescherming Burgerbevol king groei en bloei in hun nuttig en heilzaam werk. Woensdagmiddag 9 mei werd het lichaam van de bekende Ber gense aannemer, de heer A. Prins, onder grote belangstelling op het kerkhof aan de Kerkedijk aan de schoot der aarde toevertrouwd. Aan de groeve spraken de heren J. de Waal, voorzitter van de Aannemersbond te Alkmaar, en de heer J. Vasbinder, ere-voorzit- ter van Bergens Mannenkoor. Het voltallige mannenkoor on der leiding van de dirigent, de heer Bram Keereweer, bracht met het „Ecce quo modo moritur" van G. F. Handel een afscheidsgroet aan de overledene, die tot de op richters van het koor behoorde en twintig jaar lang daarvan de functie van penningmeester heeft vervuld. Een zoon van de overledene dankte de sprekers en de aanwe zigen en diep bewogen keerden zij naar huis terug. want er kan van alles gebeuren, waarbij die hulp nodig is. Men behoeft niet direct aan de atoom bom te denken, want het zal met de atoombom gaan als met het gifgas. Toen alle mogendheden gifgas konden maken deinsde men terug voor de toepassing, omdat het eigen land en volk evenveel gevaar liepen als die van de vijand. Doch er zijn an dere gevaren. Er kan een vlieg tuig neerkomen, dat huizen ver nielt, er kan een straaljager neer storten, die een hele wijk in puin en vuur werpt, en dan is er be hoefte aan verpleegsters, ver pleeghulpen en andere specifiek vrouwelijke hulpkrachten. Oplei- Zaterdagmiddag tegen vijf en reed de minderjarige H. B. zon der in 't bezit te zijn van een rij bewijs, een rondje op een motor langs de Voert. Door onbekende oorzaak verloor hij de macht over het stuur met het gevolg dat hij een jongetje van negen jaar om ver reed en over één zijner be nen heenreed. Dr. Van Gelder verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer met een gecom pliceerde beenbreuk per Rode- Kruis-ambulance-auto naar het ziekenhuis te Alkmaar werd ver voerd. Maandag 14 mei en dinsdag 15 mei werden in de bioscoopzaal van De Rustende Jager drie films vertoond, welke opgenomen waren door de heer K. Visser, hoofdinspecteur van de Dierenbe scherming. De eerste film „Dier en mens" liet zien hoe het dier bijna altijd bang is voor de mens. De egel vlucht onder de struiken weg, de vogelparen vliegen on rustig in de buurt van hun nes ten rond, bij nadering van de mens en trachten zijn aandacht af te leiden. In het uiterste geval gaan zij tot de aanval over, wat bij de zwaan voor de mens heel gevaarlijk kan zijn. In het voorjaar pronken diver se vogels om de wijfjes te beko ren en vaak vechten de mannetjes om de ongewenste mededingers te verjagen. Als daarna de paart jes hun nesten bouwen, soms op de meest onwaarschijnlijke plaat sen, doet de wandelaar door bos en duinen langs het strand er goed aan flink op te letten waar hij zijn voeten zet, anders zou hij eieren of jongen kunnen vertrap pen. Ziet men in deze tijd ergens een vogel met voedsel in de bek, dan betekent dit dat er in de buurt een nest met jongen is, en dit moet natuurlijk gespaard blij ven. Deze film toonde ook het paard in dienst van de mens, en de zee koet als slachtoffer van de stook olie. „In vreemd water" gaf het le ven van een futen-gezin te zien, in een vijver van het Zuiderpark te Den Haag. Het futen-paar, dat al een ei in het nest heeft, krijgt bezoek van een vreemde, een mannetjesfuut, wat leidt tot een gevecht tussen de mannetjes, waarin de zwakste tenslotte op de vlucht slaat. Terwijl het wijf je broedt, sleept het mannetje nog steeds bladmateriaal aan om het nest te verstevigen, tot het zijn beurt van broeden is. De eieren worden op gezette tijden met de snavel gekeerd, en na een maandje broeden komt het eerste vogels helpen in hun strijd om het bestaan. Het voederen kan het best op een voederplankje ge schieden, waar de vogels veilig zijn voor de katten. Het water bakje dient 's winters met een stukjes gaas afgedekt te worden, zodat de vogels wel drinken, maar niet baden kunnen bij vorst. In de afgelopen, uitermate strenge winter waren bij Kampen ruim vijfduizend wilde zwanen en honderdduizend eenden, meer koeten enz. De voedselnood was groot. Gelukkig greep de mens in en dagelijks brachten dertig auto's elk ruim duizend kilogram voedsel, dat 's morgens in de vroegte op een geïmproviseerde voedselslee naar de waterplaat sen op het IJselmeer werd ge bracht. Eerst werden een paar zakken kaf op het ijs gestrooid, en daarop het voedsel. Enkele half verkleumde vogels werden gevan gen en als lokvogels op de voed selplaatsen achtergelaten, zodat ook de andere vogels nu naar het voedsel kwamen. Toen practisch alles dichtge vroren en gesneeuwd was, werd het een groot probleem hoe de reigers en de zeldzame roerdom pen, die uitsluitend vis eten, te helpen. Bij enkele duikers in snel stromend water bleken grote vis- concentraties te zijn. Men besloot toen de vissen op te offeren en met schepnetten werden dagge- ZATERDAG 19 MEI ZONDAG 20 MEI MAANDAG 21 MEI van het seizoen GEOPEND VAN 21.00 TOT 04 UUR TUSSEN ALKMAAR EN BERGEN ei uit. Als het jonge fuutje twee uren oud is zwemt het al in het water rond, maar gaat de tocht te snel voor het jong, dan neemt de fuut het jong op de rug. Een van de eerste lessen die het fuutje krijgt, is het leren happen naar voedsel. De oude fuut neemt hiertoe een veertje in de snavel, doopt dit in 't water en houdt dit 't jong voor. Als de fuut al dui kende een vis gevangen heeft, brengt hij dit niet naaar 't jong, maar 't jong moet 't voedsel ko men halen. Als na enige weken 't jong, naar het oordeel van de fuut groot genoeg is om voor zich zelf te zorgen, wordt het weggejaagd als het om voedsel komt vragen. Het moet nu zelf standig worden en zelf naar iets duiken. Het slot van de film liet de ver zorging van jonge zeehondjes op Texel zien. „Op de wieken" gaf het leven der vogels in de herfst en in de winter. In de herfst als de vogels gaan trekken worden zij 's mor gens heel vroeg door middel van lokvogels in netten gevangen, dan geringd met het adres van het Natuurhistorisch Museum te Lei den, en de datum van gevangen neming, en daarna weer vrijge laten om verder te trekken. Daar dit ook in andere landen gebeurt, krijgt men op den duur een be tere kijk op de trek der vogels. In de winter kan de mens de lijks emmers vol vis gevangen en per auto vervoerd naar de voe derplaatsen der reigers en roer dompen. Vanuit een schuilhut van rietbossen gelukte het de heer K. Visser, zelf half ver kleumd van het wachten, de hon gerige reigers en de zeldzame roerdompen op de film vast te leggen. Overeenkomstig het advies van de jury voor de toekenning van de staatsprijs voor letterkunde (P. C. Hooft-prijs) 1955, be staande uit prof. dr. G. Stuive ling, mej. S. F. Witstein, mr. J. C. Bloem, G. P. M. Knuvelder en P. Th. B. Rodenko, secretaris, heeft de minister van Onderwijs, K. en W. besloten de P. C. Hooft-prijs voor 1955 toe te ken nen aan de dichter Adriaan Ro land Holst. De prijs is op 16 mei j.l. op het Muiderslot aan de auteur uitgereikt in tegenwoordigheid van een aantal genodigden. Naar wij vernemen zal deze prijs een bedrag van drie duizend gulden bedragen. In een inter view heeft de schrijver verklaard, dat deze prijs hem in staat stelt het rieten dak op zijn woning te vernieuwen, zodat men met het oog op de zilveren guldens van de prijs kan zeggen, dat zij de bekroonde dichter een zilveren dak op zijn huis verschaft. Op 19, 20, 21, 22, 26 en 27 mei kunnen de bezoekers van de kunst zaal van de „De Rustende Jager" te Bergen het werk zien van een tweetal werkende leden van het K.C.B. Van de letterkundige Th. J. v. d. Wal zullen er foto's te zien zijn, van de schilder en letterkundige Lucebert foto's en tekeningen. De tentoongestelde foto's ver lenen een merkwaardig karakter aan deze expositie, want zij ge ven het beeld van een zoeken naar nieuwe uitdrukkings-moge- lijkheden. De heer v. d. Wal, die de ex positie op 19 mei om vier uur zal openen, verwierf reeds grote be kendheid door zijn romans en novellen; de heer Lucebert ver tegenwoordigt het experimentele element in onze hedendaagse literatuur. Op 19 mei vindt tevens de verloting plaats van het schilderij van v. d. Idsert. Op die datum begint dan de verkoop van nieuwe loten met een zeer aantrekkelijke prijs n.l. een tekening van Germ de Jong. In ons bericht Gerrit en Cok moeten de woorden „van de leden van T. en O." gelezen worden als de klanten van de bruidegom in T. en O. GOUD VERZETSMONUMENTEN TE BERGEN Van 18 Mei a.s. af, tot en met 27 Mei a.s., wordt op het terrein tegenover Kranenburg aan de Hoflaan een tentoonstel ling ingericht van grote fotore producties van een twintigtal ver- zetsmonumenten in Nederland, o.a. Amsterdam en Enschede. Deze tentoonstelling, welke kort geleden in Amsterdam en Zaan dam veel belangstellenden trok, geeft ongetwijfeld een goede in druk van hetgeen in de beeld houwkunst tot uitdrukking is ge bracht omtrent vernedering, ver zet en bevrijding. Deze tentoonstelling, in de vrije natuur ingericht, is zeker een be zoek waard. M. VELDMAN De collecte voor aanvullende steun aan weduwen en wezen van gesneuvelde militairen, verminkten en nazorg voor ex-dienstplichtigen voor alle gezindten, gehouden 1 tot en met 5 mei te Bergen, heeft opgebracht netto f 532,74. Een hartelijk woord van dank aan de milde gevers en aan allen, die aan dit mooie, maar helaas nog zo noodzakelijk werk mede werking verleenden. Een speciaal woord van dank aan Zuster Agnes, directrice der St. Josephkweekschool, die ons elk jaar zo trouw ter zijde staat in ons streven het lot der oorlogs slachtoffers te verlichten. Collecte-comité, Bergen ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Weekltad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. A Fransesteeg - Teltfoon 2554 Jan Oldenburglaan 4 - Telefoon 2558 Onze „SAUNA KAP" is een groot succes. Onze Coupe is AF Telefoon 2104 DIR. MAX WOISKI m.w.v, Ann Margareth Sterman GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet 20 en 21 mei Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL KOEDIJK 20 en 21 mei Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1