ft ft Vrouwenbond N.V.V. HEROPENING MEIJER BUITENDAG P. v. d. A. Wffi HAHEA Pracht handen Pinksteren Moederdag YARDLEY GERRITSEN Vijf en twintigjarig jubileum 170 POND ONGELUK EERLIJKE KLEDING Hotel De Brink De nieuwe weg Woningnood Voor de Feestelijke MAKELAARDIJ N. F. K U E N E N TAXATIEEN BERGEN N.H. a. d. EEUWIGELAAN No. 60 OLD SPICE MORN Y VRIJDAG 25 MEI 1956 33c JAARGANG No. 21 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Dinsdag 15 mei hield de Vrou wenbond van het N.V.V. haar jaarvergadering in het Dorps huis. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de Vrou wenbond een werkzaam jaar achter de rug heeft. 21 Juni 1955 kwam de Vrouwenbond afdeling Wieringen in Bergen op bezoek. Bezocht werden de aardewerk fabriek van de heer Lenglet in de Molenstraat, het zee-aquarium en het Duinmuseum te Bergen aan Zee. In de vergadering van 7 september werd het winter- programma samengesteld. 19 Oktober bracht twee films, één van de landdag 1955 te Vierhou ten en één over cacao „de Go dendrank 25 Oktober ging het naar de melkfabriek „Neerlan- dia" te Stompetoren en 8 novem ber werd er een bezoek gebracht aan 't Bio-vacantie-oord. 20 De cember werd het kerstfeest geza menlijk gevierd. 17 Januari hield de heer P Laus, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage een lezing voor de Vrouwenbond. 7 Februari was er een propaganda- avond van de Coöperatie waar o.a. de film: de Pioniers van Rochdale werd vertoond. 21 Fe bruari togen leden van de bond naar Alkmaar om daar aan het smyrnakleed ter ere van het gou den feest van het N.V.V. te kno pen. 27 Maart werden in de ver- ZIL VER Op 1 juni a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat de heer P. D. Prins in dienst trad bij de Posterijen. De jubilaris heeft al die jaren in Bergen dienst gedaan, eerst als hulpbe steller en later als besteller in vaste dienst. Door weer en wind steeds trouw zijn dienst vervul lend, heeft hij in de loop van de ze vijf en twintig jaar zeker wel karrevrachten vol post rond ge bracht en is voor de meeste Ber- genaren dan ook geen onbeken de. We wensen de heer P. D. Prins en zijn gezin een vreugde volle jubeldag toe. Dat weegt de grote, belegen Noordhollandse kaas, die in de etalage van de Wijs en Broers ligt; 170 pond en een middellijn van vijf en tachtig centimeter. De kazen van dit formaat zijn voor de export bestemd en het is een bijzonderheid als men deze hier in een winkel ziet. Behalve uitzonderlijk van formaat is deze augustuskaas uitzonderlijk lekker. Geen wonder dat hij zo grif ge kocht wordt. gadering excursies en de feest avond besproken. 5 April ging men per bus naar Amsterdam om de modeshow in City-hall bij te wonen. 24 April werd opgewekt het vijfjarig bestaan van de Vrouwenbond afdeling Bergen gevierd. De kascontrole-commissie be vond alles in orde en uit het ver slag van de penningmeesteres bleek het jaar met een batig sal do te sluiten. De voorzitster was aan de beurt om af te treden en stelde zich wegens drukke werkzaam heden niet meer herkiesbaar. In haar plaats werd mevrouw H. v. d. BergLaive met algemene stemmen gekozen. Verder had den nog enkele veranderingen in het bestuur plaats. Donderdagmiddag stak de 5- jarige kleuter W. N. met zijn fietsje echter zonder naar links of rechts uit te zien ter hoog te van huize Kranenburgh, de weg over, waarbij hij door een passerende auto werd aangere den. Het kind liep een vrij zware wonde op. Dr. Lugten die de eer ste hulp verleende achtte over brenging naar het ziekenhuis te Alkmaar gewenst, vanwaar hij, na geheel onderzocht te zijn naar huis kon terugkeren. De drukte met de beide Pink sterdagen was levendig. Hotels en café s waren goed bezet en het weer werkte mede, vooral op tweede Pinksterdag, dat ook het verkeer op de weg snel toe nam. Hoezeer Bergen in trek is blijkt uit het feit, dat één der ho telhouders tientallen aanvragen van gasten moest afslaan omdat hij bezet was. Van gemeentewege waren te voren reeds diverse maatregelen tot vergroting der verkeersvei ligheid genomen. In de Eeuwige laan vond men borden aange bracht waarop te lezen staat: Schuin staande bomen. Bij de Slotrampweg is een houten huis je neergezet dat als politiepost tijdens de zomer zal dienen en dat in telefonische verbinding met het dorpscentrum komt te staan. De heer Tilstra, die sedert eni ge jaren het hotel Spoorzicht ex ploiteert heeft de naam van zijn zaak veranderd. Voortaan heet deze: Hotel de Brink, en deze naamsverandering getuigt van een vooruitziende blik. Nu de tram is opgeheven en hét Sta tionsplein een geheel ander uiter lijk zal gaan vertonen, zal ook de naam Stationsplein verdwij nen. De volksmond oftewel de spraakmakende gemeente spreekt reeds van de Dorpsbrink, een nieuw middelpunt dat langzaam aan zal ontstaan. Recht voor dit plein ligt het hotel de Brink, dat ook als café-restaurant in staat is de gaande en de komende man met spijzen en dranken te ver kwikken. Geleidelijk aan heeft in de laatste jaren het interieur van de ze zaak een vernieuwing onder- Sedert ruim een week zijn ambtenaren van het bureau Ge meentewerken bezig met het ver richten van opmetingen en het plaatsen van meetpaaltjes, zodat er uiterlijk een begin wordt ge maakt met de aanleg van de weg naar zee over de vroegere tram baan. In september a.s. hoopt men de aanleg ietwat krachtiger ter hand te nemen. gaan. Ook voor dit seizoen is er weer wat nieuws: gemakkelijke stoelen, nieuwe vloerbedekking, mooie kleedjes op de tafeltjes voor de gasten en zo ondergaat de gehele zaak geleidelijk een totale vernieuwing. Als we daar nog bijvoegen dat men in deze zaak een heel goed ontbijt krijgt voorgezet en een uitstekend diner, dan is het begrijpelijk dat het Hotel de Brink een succes volle toekomst tegemoet gaat. Dat de woningnood zich niet alleen in de wereld der mensen uitstrekt maar ook in die der vo gelwereld wordt aannemelijk als men constateert dat in drie vil la's in de Buerweg de brieven bus door vogels is gekozen als de juiste plaats om er hun nest te bouwen. van onze geheel vernieuwde zaak op vrijdag 1 juni te 2 uur nodigen wij U vriendelijk uit. TELEVISIE - RADIO - ELECTRA Donderdag 17 mei werd in Duinvermaak de grote propagan- da-buitendag gehouden van de vrouwen van de Partij van de Arbeid gewest Noord-Holland- Noord. Hoewel volgens prof. Diepenhorst, van de A.R.-partij, politieke vergaderingen alleen bezocht worden als er volop amusement gegeven wordt, was op deze dag voor de ongeveer achthonderd vrouwen Dr. W. Drees de grote trekpleister. On ze eenvoudige en sympathieke minister-president, die, naar het opinie-onderzoek uitwees, als het alleen om de persoon zou gaan op 42% van alle kiezersstemmen zou kunnen rekenen tegen Prof. Romme 18%, werd hier als ge liefd partijgenoot, staande met spontaan applaus eri het zingen van de Socialisten Mars, ontvan gen. De voorzitster van de Vrou- wen-Propaganda-Commissie, ge west Noord-Holland-Noord, me vrouw G. E. SteertBrouwer opende deze dag, waarop de a.s. verkiezingen een bijzonder stem pel drukte. Mr. Corry Tendeloo EEN IEDER IS WELKOM ALKMAAR - BERGEN N.H. - CASTRICUM - EGMONDEN BOSSCHOOL VIERT Zoals ieder jaar vierden de leerlingen van de Berger School vereniging ook dit keer de „Moederdag". En wel op 17 mei j.l, in de geheel gevulde bio scoopzaal van de Rustende Ja ger. Het bleek een gelukkige ge dachte te zijn, dit feest 's avonds te vieren. Nu konden tenminste ook de vaders eens meemaken hoe de moeders verwend wer den. In een bonte reeks voerden de kinderen allerlei stukjes op, waarbij niet alleen de prachtige, kleurige kleding opviel, maar ook de werkelijk goede voordracht. Klas 1 onder leiding van mej. Praetorius en klas 2 onder mej. Fransen dramatiseerden op zeer fijne wijze bekende kinderliedjes. Klas 3 onder mej. Burger schonk het publiek een gave vertolking van de Vriendschapswals, waar in de verbondenheid met de 'West bezongen werd. Het toneel met vlaggen, pal men en molen, de leerlingen in hun rollen van Surinaamse en Nederlandse kinderen, het was een lust voor oog en oor. De klassen 4, 5 en 6, onder leiding van het Hoofd der school, zongen „Ruim baan" en „De schoonste Feestdag" van Catha- rina van Rennes. Zij werden hierbij geholpen door een „Moe derkoor". De muzikale begelei ding was als van ouds bij mevr. Nonnekens in goede handen. Tot slot voerden de meisjes van klas 5 en 6 een Nederland se versie op van de bekende „Dolls-house party geheel in gestudeerd en uitgevoerd onder leiding van mevr. Nonnekens. Het was een prachtige avond. Op een voor kinderen vrij laat uur sloot de voorzitter der Ber ger Schoolvereniging, de heer A. M. de Lange, deze avond met een dankwoord aan allen, die hun krachten gegeven hadden om deze „Moederdag" zo prach tig voor te bereiden en uit te voeren. was wegens ziekte verhinderd te komen, en werd als spreekster vervangen door Mr. W. Burger, voorzitter van de fractie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer. Na enkele mededelingen gaf de voorzitster het woord aan de burgemeester Dr. W. Huygens. Deze wenste de landdag succes toe en wees op de grote betekenis der vrouwen in de politiek. Niet zozeer door haar optreden in de politiek, als wel door haar le venshouding en haar opvoedende kracht, waardoor zij moderne ge zinnen kunnen vormen. De mo derne mens ziet de beperktheid en betrekkelijkheid der dingen. Door het voorbeeld der vrouwen in de gezinnen kunnen daar den kende, critische mensen gevormd worden. West-Europa dreigt vast te lopen als het zich niet federali seert. Hiertoe zal een stukje na tionalisme prijsgegeven moeten worden. Deze federalisatie is het belangrijkste werk in het heden, zonder deze is geen verdere so ciale ontwikkeling mogelijk. On verschilligheid op dit punt is de grootste fout, die men op dit ogenblik maken kan en daarom: Arbeiders van alle landen, ver enigt u in een federaal Europa! De heer P ,v. d. Vaart, secre taris van het gewestelijk bestuur, prees de zeer actieve vrouwen- propaganda-commissie, die het werk met veel toewijding en trouw doet. De heer J. Brou wers, voorzitter van de P.v.d.A. afdeling Bergen, wees erop dat de plaats van de vrouw naast de man is, wat echter niet alleen rechten maar ook plichten met zich meebrengt o.a. het actief zijn in 't maatschappelijk leven, niet alleen in vertegenwoordigende lichamen, maar ook in het partij- werk. Dr. W. Drees, die reeds elf jaren minister was en acht jaar minister-president, sprak op He melvaartsdag in het R.A.I.-ge bouw te A dam voor 20 a 25 dui zend mensen. De week daarop sprak hij in een Brabants dorp 's avonds in de openlucht, omdat de besproken zaal uit angst voor represailles was afgezegd tot na de verkiezing. „Er ontbreekt toch nog wel iets aan de wezenlijke vrijheid in Nederland" consta teerde hij. Het SchermerhornDrees-ka- binet van 1945 had tot leuze „Herstel en vernieuwing". Men hoopte op vernieuwing der maat schappelijke verhoudingen en van de mens tegenover de mens in geestelijk opzicht. In de P.v.d.A. is deze vernieuwing uitgegroeid, hoewel niet zo ver als men ge hoopt had. Ondanks verschillen de levensovertuigingen heeft men elkaar leren respecteren en werkt men samen. In samenwerking met de andere partijen is het „herstel" verheugend, ondanks de tekorten op het gebied van onderwijs, woningen en verzor ging der achtergebleven groe pen. In Nederland is er geen meerderheid voor één partij, maar we hebben een democra tisch bestuur zij het ook met de nodige compromissen. Een felle onderlinge strijd der partijen zou onder deze na-öorlogse omstan digheden het herstel in de weg hebben gestaan. Dat de massa tot zelfbeperking bereid is geweest, is te wijten aan het feit, dat de lasten ge legd zijn op degene die ze dra gen kunnen. De naam Lieftinck is in ons land lang een scheld woord geweest, toch wordt nu erkend dat hij juist gezien heeft. Zelfbeperking kan men aan de massa niet blijven vragen als van het stijgende nationaal inkomen te veel stroomt naar te weinigen. Deze strijd wordt gevoerd op het gebied van de loonpolitiek en de belastingen. Onjuist is het verder verlagen van belastingen van vennootschappen, successie en vermogen. Juister is verlaging van de verbruiksbelasting en de belasting der lagere inkomens. De staat is het enige orgaan dat bepaalde dingen voor de mensen doen kan b.v. de achtergebleven groepen helpen. De gedachte, dat allen gemeenschappelijk verant woordelijk zijn voor alle delen van ons volk, voor het lot van allen, vormde de ondergrond van al het werk, dat verricht is. Daarmee wordt niet de eigen verantwoordelijkheid van de mens ondermijnd, doch velen ma ken hierdoor een geestelijke ont plooiing mee. Er is gestreeft naar het verwerven van groter eco nomische zekerheid, maar het grootste probleem waarmee Ne derland worstelt is de snelle be volkingsaanwas. Jaarlijks moeten grote groepen jonge werkkrach ten in het arbeidsproces opgeno men worden. Deze mogelijkheid is door industrialisatie, verkave ling en ontginning geopend. He den klaagt men overal over te kort aan werkkrachten en lijkt het of het doel voorbij geschoten is. Dit is beter dan werkloosheid. De agrarische bevolking heeft een andere bestaansmogelijkheid gekregen en is het meest opge- M. VELDMAN trokken. De W.W., de ouder domsvoorziening en andere sociale voorzieningen zijn tot stand gekomen. Veel moet nog gebeuren, maar veel is reeds tot stand gebracht. Inderdaad, dit is alles materieël, maar het heeft verhoudingen geschapen, die meer menselijk geluk hebben ge bracht. De stoffelijke levensze kerheid is nodig om tot geeste lijke ontplooiing te komen en heeft daardoor grote zedelijke en geestelijke waarde. Er wordt niet gestreefd naar grauwe gelijkheid, maar naar ge lijke kans tot ontplooiing onaf hankelijk van ruimere of smal lere beurs. Nationaal en internationaal zal er strijd gevoerd moeten wor- ZONDAGSDIENST ARTSEN ItcelMud DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan 7ee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Drog, „De Vijzel" Kerkstraat 4 Ingezonden mededeling Het is de Hamamelis die 't 'm doet fortexj Rutnelaan 3 Telefoon 2514 Bergen Vanaf MAANDAG 28 MEI a.s. zijn wij ook GEVESTIGD te Drog. „De Vijzel" Kerkstraat 4 Drog. „De Vijzel" Kerkstraat 4 GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 BERGEN 27 mei Dr. BULSTRA, Telefoon 2827 SCHOORL-KOEDIJK 27 mei Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1