ft 99 Raadsvergadering Bergen U R S U M Leer de aarde te bewonen Boendermakerhofje WUkfmt Bergen aan Zee Fasanterie fuest de ZemydeIciest RANG w vetsfuipeufifr pan demsfe za/uj. EERLIJKE KLEDING Bergens Harmonie I/ctdecdafy 7? Juni a.s. NED. CHRISTEN VROUWENBOND GERRITSEN Zomerseizoen - ellende Het geld blijft in Bergen Comité Ouden van Dagen SEIZOEN w IrV "W wWWW VRIJDAG 15 JUNI 1956 33e JAARGANG No. 24 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef (vervolg) Verder besloot de raad eervol ontslag te verlenen aan de heer W. K. Nijboer als onderwijzer aan de Van Reenenschool en werd'mej. R. Schermerhorn]met 12 van de 13 stemmen benoemd tot onderwijzeres aan die school. Ook werd besloten de Bredero- deschool met twee lokalen uit te breiden. Het aantal leerlingen dezer school zal per 1 september vermoedelijk 162 bedragen. Toe stemming is reeds verleend een voor rijksvergoeding in aanmer king komende boventallige vijfde onderwijskracht aan te stellen. De bouw dezer lokalen is door de minister van O. K. en W. op de urgentielijst geplaatst. Goed keuring werd verleend aan het voorstel van B. en W. de weg bermen langs de dr van Peltlaan te verbeteren, met het oog op het drukke verkeer, dat dit seizoen langs deze laan moet worden ge leid. Het voorstel van B. en W. om een magazijnvoorraad, resp. het vastleggen van voorraden daar toe van een hoeveelheid funde ringsmateriaal ten behoeve van diverse wegen en het voteren van een crediet hiervoor, veroor zaakte tegenstand bij de heer Van Rees Vellinga. Hij meende zich te herinneren, dat er bij de behandeling van het voorstel van een weg over de trambaan ge sproken is over de moeilijke fi nanciering van zo'n project. Hij wilde derhalve eerst de cijfers weieens nader bezien. Burgemeester dr Huygens wil de in het openbaar geen cijfers noemen. Zulks kon geschieden als de raad in comité ging. Bij de aanvang van de behan deling van het uitbreidingsplan „Weg over de trambaan met dorpsplein" deelde de burge meester mede, dat de heren G. N. Th. Diesfeldt en A. G. v. d. Hilst het verlangen hadden te kennen gegeven hun bezwaren mondeling toe te lichten tot de raad. Daartoe zullen zij de ge legenheid ontyangen in de raads zitting die gehouden wordt op de dag van de Bonusfaasschouw die werd vastgesteld op 7 juni. Op dit plan waren 1 7 bezwaarschrif- zwaren van de minderheid in de raad deelde. Mevr. Mr. Broekman-Vriesman was van mening dat men de morele rechten der omwonenden in acht moet houden. Vele be woners van de Eeuwigelaan heb ben indertijd belangrijke bedra gen geschonken voor het behoud van het natuurreservaat, en meende dat B. en W. nogal luch tig over de bezwaren heenstap pen. Dr. Huygens antwoordde, dat deze schenkingen inderdaad heb ben plaatsgehad, doch dit ge- Zaterdagmiddag 9 juni vertrok een Naco-bus vol Schoorlaars en Bergenaren naar het Stadion- feest te Amsterdam, waar ter ere van het Gouden Jaar van het N.V.V. het spel: „Leer de aarde te bewonen" opgevoerd werd. De tekst van het spel is van ds. Jan Wit, terwijl spelontwerp en regie van Ben Groeneveld waren. In de vorm van een sprookje werd getoond waarom de vakor ganisatie moest komen, en voor welke idealen deze organisatie op 1 $L l schiedde met het doel een ander deel van het reservaat te kunnen aankopen, zodat van morele rechten geen sprake kan zijn. Bij de rondvraag uitte Mevr. Mr. Broekman-Vriesman haar verwondering dat het College van B. en W. met het stichtings bestuur van „Eikshoven", wonin gen van het bejaardencentrum had toegewezen, zonder daarin de huisvestingscommissie te ken nen. De burgemeester gaf een ver klaring van de toedracht van za ken en van de motieven die tot de toewijzing hadden geleid, wel ke uiteenzetting zin voor zin door Mevr. Broekman met „Neen" werd beantwoord. De heren Ellis, Wittebrood en De Beers meng den zich in de gedachtenwisse- ling met hun verklaringen, tot dat een korte opmerking van Wethouder Borst, die gewoon lijk zijn kracht meer zoekt in het „doen" dan in het „zeggen", een luid gelach 'deed ontstaan, waar door de stemming omsloeg. De burgemeester en wethouder Den Das waren van mening dat de huisvestingscommissie te veel eist ten ingekomen. Vijftien daarvan zijn als ongegrond verworpen, terwijl twee bezwaarschriften aanleiding hebben gegeven tot het aanbrengen van wijzigingen in het ontwerp t.w. die der heren H. Rijs, A. Bijlsma, C. J. H. Fijn en G. N. Th. Diesfeldt. Wanneer de indieners der bezwaarschriften van beroep op de Kroon afzien, kan met de werkzaamheden van de aanleg in september worden begonnen. Daar Dr. Hemelrijk over de finaniciële toestand wilde spreken, deelde de burgemeester mede: het geld is er, doch daar over zullen we in Comité spre ken. Dr. Hemelrijk verklaarde dat de tegenstanders zich als loyale op positie zullen gedragen, waarna de burgemeester hem eens vrien delijk toeknikte, Mr. Sluis verklaarde geen be hoefte te bezitten deze zaak op nieuw te bespreken. Volgens zijn mening waren de indieners der bezwaarschriften niet in hun per soonlijke belangen geschaad. Dr. Hemelrijk wilde geen oude koeien uit de sloot halen al deelde hij de bezwaren der adressanten. Het was hem opgevallen, dat een. groot aantal ingezetenen de be en zich soms gepasseerd voelt. De woningen in de stichting zullen door B. en W. worden toege wezen, de vrij gekomen huizen door de huisvestingscommissie. Al luisterend naar deze uiteen zettingen werd het moeilijk zich tegen de indruk te verweren, dat er aan iemand een woning was toegewezen in Eikshoven, die door een lid der huisvestingscom missie aan een ander in uitzicht was gesteld. En die ander viste thans achter het net! En dat met de verkiezingen voor de deur, waar iedere stem er één is! Wanneer de tijdelijke bewo ners van De Kranenburg elders zijn ondergebracht, kan aan de verbouwing van dit pand worden begonnen. Verder zal worden na gegaan of er in Bergen ook plaats is voor de houten woningen, die men uit Canada kan importeren. Dit zal echter wel een dode mus worden, waar niemand blij mee is. De houtbouw, die vooral ten plat- telande er sterk toe had kunnen bijdragen om het woningtekort op te heffen, wordt tegengewerkt door de verzekeringsmaatschap pijen, die als beleggers in staats leningen, wel weten waar en hoe zij hun zin kunnen doordrijven. de bres stond en nog staat. De sprookjesfiguur Rederijk stelt het verstand voor en Hartsgeheim verbeeldt het gevoel. Waar deze twee niet in harmonie samengaan is ook in de maatschappij geen harmonische ontwikkeling moge lijk. Is echter de innerlijke harmonie dezer twee elementen in de mens bereikt, dan is ook verzoening en samenwerking in goede harmonie onder de mensen in de maatschap pij mogelijk. In een zestal balladen werden bezongen de onveranderlijkheid der standen, de vrijheid, gelijkheid en broederschap, overvloed en gebrek, ae weldadige dames, Jo nas in de walvis en de papieren plannen. Door twee en dertig machtige beelden werd de inhoud dezer balladen voor de toeschouwers een levende werkelijkheid. Het was als aanschouwde men het verleden. Het laatste beeld gaf een glimp van een hoopvolle toe komst, waar iedereen volop in de welvaart zal delen. Tienduizenden toeschouwers zaten twee uur lang geboeid te kijken naar dit onvergetelijke scho ne spel. Na afloop bleven de be zoekers op verzoek rustig zitten en werd per luidspreker de uit tocht uit het stadion geregeld. Het eerst vertrokken zij, die van veraf waren gekomen en nu de laatste trein naar hun woonplaats of een van de extra treinen nog moesten halen. Door het zich vrijwillig schikken der massa bezoekers in deze regeling was binnen een twintig minuten het Stadion orde lijk ontruimd, en had elk in de voor hem bestemde tram of bus zijn plaats gevonden. Ook Neder landers weten wat discipline is, vooral als de almachtige stem door de luidspreker de kwinkslag niet vergeet. Het was inderdaad „zo gepiept". Door de aannemersfirma C. Noort Zn is een aanvang ge maakt met de werkzaamheden voor de bouw van 26 bejaarden woningen rondom het vroegere schilderijen tentoonstellingsge bouw. Elén blok zal bestaan uit twaalf woningen van twee verdie pingen, verder twee blokken van vier woningen die gelijkvloers blijven en nog een blok van zes woningen. Dinsdagavond 5 juni gaf Ber gens Harmonie onder leiding van de directeur Luc. Oordijk een zeer geslaagd concert in de muziek- tuin. Terwijl de zon nog de boom toppen bescheen vulden de tonen der Harmonie de ruimte van deze mooie, beschutte plaats, waar het op deze winterse juni-avond nog danig koud was. Het publiek was dan ook niet talrijk, maar luister de vol aandacht en bleef de mu zikanten tot het laatst toe trouw. Fijntjes klonk het potpourri: Les airs favoris, en fris was het arrangement van Flor de Passion. Na de pauze riep de vlot gespeelde mars: Leve de vrijheid, de zich in het bos warm lopende muzieklief hebbers weer naar de muziektuin om daar naar de opgewekte en goedgespeelde Cortège Dryades Grande Mars te luisteren. Het Andante in G van Batiste werd zangerig en stemmingsvol ge speeld, maar de Tannhaüser Fan tasie had hinderlijk veel van de verwaaiende tonen te lijden. De schallende, opgewekte Fi nale Mars liet bij de luisteraars de door koude vertraagde bloed stroom weer sneller vloeien en een hartelijk applaus was het loon der muzikanten. Bergen kan te recht trots zijn op de prestaties van zijn Harmonie. In de met bloemen versierde Geref. Kerk hield de N.C.V.B. afd. Bergen) op 29 Mei j.l. haar feestelijke jaarvergadering. Vele leden en belangstellenden waren aanwezig. Na het zingen van Ps. 95 vers 1 en 4 sprak de presiden te, mevr. M. F. Paarlberg-Dun, naar aanleiding van Efeze 3, van af vers 14. Een welkomstwoord richtte zij tot de afgevaardigden van de afdeling Alkmaar en Krabbendam en de Geref. Vrou wenvereniging. Gasten voor deze avond waren mevrouw Riekwel uit Den Helder en de heer C. Bijlsma, die de mu zikale begeleiding van deze avond verzorgde. Mevr. Riekwel zong, „Met Hollandse kleuren getooid"; „Ik hou van Holland". Daarna was het jaarverslag 1955 aan de beurt. Mevr. Riekwel zong enige liederen van Schubert, nu gekleed in ide stijl van die tijd. Een spon taan applaus volgde. De pauze bracht heerlijke koffie met koek en het hoogtepunt van de avond vormde het stuk: „Loe- vesteinMen kon meeleven met de spannende en veelal komische situaties waarin Hugo de Groot en zijn huisgenoten telkens ver keren. De rollen werden door zeven dames meestelijk gespeeld Ook hierna volgde een enthou siast applaus van de aanwezigen. Mevrouw Van Minnen, de vorige presidente, dankte de medespe lenden en allen die medegewerkt hebben aan het succes van deze avond. Na het zingen van Gez. 135, „Dankt, dankt nu allen God sloot mevrouw Van Minnen deze laatste avond met dankgebed. Vrijzinnig Democratische Bond Naar ons werd medegedeeld is te Bergen een afdeling opgericht van de nieuwe Vrijzinnig Demo cratische Bond. Begonnen is met een geschriftje waarin de begin sel-verklaring start. Het voorlo pig secretariaat is gevestigd aan de Noordlaan 21, Bergen. Dinsdagavond werd in „De Rustende Jager" te Bergen het eerste wijnfeest van dit zomersei zoen gehouden, Hoewel de zaal niet volledig bezet was, heerste er een prettige stemming. Het orkest van Theo Paternotte bracht de stemming en amusement. Door het orkest werd zowel de dansmuziek als de stemmingsmu ziek op waarlijk grandioze wijze gebracht. Het danspaar Anita et André brachten hun dansen, welken het publiek in verrukking brachten. Vooral de slavendans en de dui- velsdans waren fascinerend. A.s. Dinsdag wordt het tweede wijnfeest gehouden. Voor deze avond is gecontracteerd de dan seres Luana, die een Hawaï, een Indische en een Arabische sluier- dans brengt. HORLOGES Het zomerseizoen breekt weer aan en daarmee jammer genoeg ook de ellende van badgasten, die menen zich in het betrokken va- cantieoord alles te kunnen veroor loven. Doch daar ter plaatse gel den bepaalde regels, die ter wil le van de veiligheid van de me demens geëerbiedigd moeten wor den, evenals in hun woonplaats. Zo horen wandelaars niet op het rijwielpad te wandelen. Dezer dagen gebeurde daardoor op het rijwielpad naar Bergen a. Zee een ongeluk. Een familie met treklcar en kinderen liep op het rijwielpad, terwijl daar een wandelpad is. Een der kinderen sprong on verwacht van de berm op het rijwielpad pardoes in het voor wiel van een wielrijdster, die daardoor over haar stuur en het kind heen met het gezicht in de berm dook. Dit zijn ergerlijke dingen. Laat elk op het voor hem bestemde pad blijven. De borden hier ter plaatse laten geen twijfel bestaan wat betreft de bestemming van een pad. Van 18 tot 23 juni zullen de leden der U. V. V. een huis aan huis collecte houden ten bate van „De Emmabloem", de organisatie ter bestrijding van de tuberculose De in Bergen ingezamelde gel den zullen voor in ons dorp woon achtige patiënten worden besteed. BIJ EXAMENS Mijnhardt's Zenuwtabletten Er komt een tent op het Stationsplein De evangelisatietent van de Europeese Evangelische Zending komt van dinsdag 19 tot en met zondag 24 juni op het met stro bedekte terrein van het stations plein te staan. De bijeenkomsten dragen een interkerkelijk karakter, predikanten, heilsofficieren en e- vangelisten zullen spreken en zang koren zullen zingen. Iedere middag half vijf worden samenkomsten voor de jeugd ge houden, om half acht zangdienst en om 8 uur de avondbijeen komsten. Bergen Op de nummers 69431 927—, 1258—, 1936— is een gratis toegangsbewijs te verkrijgen voor de jaarlijkse revue bij de voorzitter van het comité. G. J. Stockmann, Nassaulaan 7, Bergen (Nh). De Veldsecretaris van het Leger des Heils in Nederland bezoekt Bergen. Zondag 17 juni ontvangt het Leger des Heils in Bergen de Veldsecretaris Kolonel en Mevr. Hoenderken, voor het leiden van bijzondere bijeenkomsten. Om 10 en 8 uur in het Dorpshuis, en middags 3.30 uur een openlucht samenkomst op het Stationsplein met medewerking van de Offi cieren en de Zangbrigade van Korps Alkmaar. Zondagmiddag werd in het Parnassiapark te Bergen aan Zee een fasanterie in gebruik gesteld, die als een karakteristiek ken merk van de Bergen-aan-Zeese mentaliteit, door onderlinge sa menwerking is ontstaan. Nadat van het gemeentebestuur toestemming was verkregen voor een bepaalde plaats, zijn eerst de jonge boompjes gerooid, gekapt, gesfchild en tot palen gezaagd, vervolgens is de bodem behoor lijk bewerkt en daarna zijn de palen in de bodem geheid, om daarna met gaas omspannen te worden. Gaas kost geld, en juist dat ontbrak aan de enthousiaste werkers, die het zover hadden ge bracht. Geen nood. Bergen aan Zeeërs laten elkaar niet in de kou staan! De Ver. Paal 33 en de Bergen aan Zeese V.V.V. tastten in hun beurs en verschaften het benodigde bedrag. En toen is er opniew gewerkt met alle macht. Bob Boersma en Cor Sijpheer heb ben er menig uurtje van ingespan nen arbeid opzitten. Daarbij kre gen zij hulp van een drietal en thousiaste jongelieden. Piet Hop man, Dick Krom en Ger Sijpheer en met hun vijven hebben zij dit werkstuk voltooid. Een fasanten- paar uit Frankrijk afkomstig, ziet men reeds parmantig rondstappen. „Die verstaan alleen frans" merk- M. VELDMAN Zilfa Pleet te een der werkers op tegen een jongedame, die met aandacht stond te kijken, en het antwoord luidde: „O, hoe wonderlijk!" In een ander deel bevindt zich een zwarte krielkip die als moeder op treedt voor een aantal pas-uitge- komen fasanten-kuikens. En er komt nog meer, want alles ver keert nog in het beginstadium. Achter de kooi is men voorne mens bepaalde heesters te plan ten, terwijl de zijwanden en het dak met klimop begroeid zullen worden. Het begin is er, en dat de ontwikkeling in de toekomst goed zal zijn, daarvoor staat de Bergen aan Zeese energie borg die energie, die in een steeds sterkere wil tot daden dingen schept, die bijdragen tot ontplooiing der cul tuur. Het laat zich aanzien dat Ber gen aan Zee een goede zomer te gemoet gaat. Voor juli en augus tus is alles verhuurd, terwijl voor juni nog een achttal plaatsen on bezet zijn. Als we nu nog mooi weer krijgen, dan wordt dit voor Bergen aan Zee een zomer die men zich nog lang zal heugen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueektlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Ingezonden mededeling. Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. DAMESKAPSALON Voor een modern kapsel en een goede coupe TELEFOON 2104 rHEERLIJKHEID f BRÉRO-Tel 2554 1 nccKivniiLiu BRÉRO-Tel 2554 JOLDENBURGL 4 TeL2558 Ingezonden mededeling spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet U met GOUD, ZILVER, UURWERKEN KI. Dorpsstraat 9 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 BERGEN 17 juni Dr. BULSTRA, Telefoon 2827 SCHOORL-KOEDIJK 17 juni Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1