ff 99 Raadsvergadering Bergen Nieuwe plannen met toneel De Vriendenkring opgericht P U ROL Jonge Vlaamse Kunst te Bergen Verloren natuurschoon Huidgenezing EERLIJKE KLEDING Nieuwe kiosk op het Stationsplein Middelbare Meisjesschool Bergen N.H. Concertgebouworkest Kennemerland GERRITSEN MATTHIEU WIEGMAN Ergerlijk vandalisme Wrijf Kou en Pijn AGENDA: VRIJDAG 22 JUNI 1956 33c JAARGANG No. 25 Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam, Groet» Camperduin» Bgmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Met de gewoonte om aan de Bonnefaasschouw een raadsver gadering van niet al te lange duur en niet al te zware inhoud vooraf te laten gaan, is ook dit jaar niet gebroken. De raad kwam op 7 juni des morgens half negen bijeen onder leiding van de burgemeester, dr. W, Huy- gens. Met uitzondering van dr. Hemelrijk, die uitstedig was, wa ren de leden present. Het eerste deel der vergadering werd be steed aan het horen van de heren A. G. v. d. Hilst, Breelaan no 5 en G. N. Th. Diesfeld uit de Rustende Jager, wegens hun be zwaarschriften tegen het plan „weg over de trambaan met dorpsplein". Toen de vergade ring openbaar werd deelde de burgemeester mede, dat met de hr Diesfeldt overeenstemming was verkregen, tengevolge waarvan het plan in enkele onderdelen zal worden gewijzigd. De heer Dies feldt had daarna verklaard zijn bezwaarschrift in te trekken. De heer Ellis pleitte er voor alle indieners van bezwaarschrif ten zoveel mogelijk schadeloos te stellen. In 't bizonder wees hij daarbij op de heer v. d. Hilst. Ook mr Sluis wees er op dat de heer v. d. Hilst schadeloos ge steld dient te worden. Hij achtte het o.m. billijk, dat aan deze adressant een behoorlijk woon huis met ruimte voor praktijk wordt toegewezen. Vervolgens wendde mr Sluis zich tot de in dieners van bezwaarschriften om in geen geval in beroep te gaan, daar dit de zaak slechts zou ver tragen, daar de weg over de trambaan thans een feit is. De heer Van Rees Vellinga verklaarde tegen te zullen stem men, daar hij dit plan niet in het belang der gemeente achtte. De heer Broersma wees er op, dat de bewoners der Van Peltlaan hun bezwaarschriften beter kunnen intrekken. Hoe sneller de weg komt des te beter het ook voor hen is. Wethouder Den Das verklaar de met het uitbreidingsplan ak koord te gaan, wanneer het dit gedeelte betrof tot aan de Kom- laan. Met het verdere deel kon hij zich niet verenigen. Het plan in geheel zou hij niet ondersteu nen. De heer Ellis vroeg waarom de heer Den Das tegen het uitbrei dingsplan zou stemmen. De burgemeester merkte op, dat men dit toch wel wist, doch de heer Ellis noemde de houding van de wethouder inkonsekwent. Nu de financiële bezwaren van de baan zijn, zwaait de wethou der over op de aantasting van het natuurschoon. Wethouder Den Das merkte op dat de gelden er nog niet zijn. De burgemeester ontkende dit. Wanneer de raad bij de behande ling der begroting op de hoogte was geweest van de financiële mogelijkheden, zou de beslissing waarschijnlijk gevallen zijn ten gunste van de rondweg waar wethouder Den Das ook voor stander van was. Mr Sluis meende dat de hou ding van de wethouder niet juist was: óf hij moest thans stemmen voor de weg over de trambaan of hij moest vasthouden aan de rondweg. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Met algemene stemmen werd besloten het huis aan de Bree laan no 5, bewoond door de re clamant van der Hilst voornoemd, van de eigenares te kopen. Hier voor is 25.000 uit getrokken. De heer Ellis oordeelde de prijs redelijk en was de eigenares dankbaar voor hare medewer king. Aan haar wens dat met de belangen van de huurder, bij noodzakelijke amovering van het pand, wordt rekening gehouden, stellen B. en W. zich voor zo veel mogelijk gevolg te geven. Verder besloot de raad de ge meentelijke parkeerterreinen te Bergen aan Zee te verpachten aan de heer F. Kuitwaard voor 900,— en de gemeentelijke toiletinrichting te Bergen aan Zee aan de heer J. P. Martin voor 10,te verpachten voor het seizoen 1956; een en ander onder dezelfde voorwaarden als die. welke qolden voor het seizoen 1955. Aan de Bergerweg gelegen ge- meente-landerijen werden op 'n korte-duurcontract in pacht af gestaan aan G. van Wonderen. Daarna zou de raad overgaan tot de Bonnefaasschouw. Totnog toe was het een onuitgemaakte zaak of hier van een „bonneface" dan wel van de Heilige Bomta- cius sprake is. Dank zij de onder zoekingen van de Alkmaarse journalist A. Eriks is thans de tekst van een oude keur uit 1583 ontdekt, waarbij deze schouw op Bonifaciusdag te houden, werdt ingesteld. De burgemeester dank te de heer Eriks en deelde mede dat B. en W. een copie 'zullen laten makenuit't register, waarin de keur staat vermeld, om deze copie op te hangen in de raadzaal. COLLECTE De collecte in Bergen voor het Ned. Roode Kruis gehouden, heeft f 1132,52 opgebracht. Alle collec tanten die aan deze collecte hebben medegewerkt onze hartelijke dank. Het Bestuur. kan overdoen. Het bestuur is, zo als gewoonlijk bereid, de middag vóór de dag der voorstelling hier toe zijn medewerking te verlenen. Wil deze enquête slagen, dan dienen opgaven zo spoedig mo gelijk ingezonden te worden bij een der onderstaande adressen vóór 1 Juli a.s. Tevens zal in de voorzaal van „De Rustende Jager" een bus geplaatst worden, waarin U de opgaven kunt depo- De Kunstkring heeft het af gelopen toneelseizoen een 10- jarige periode afgesloten. Sinds de eerste toneelvoorstel ling op 18 december 1946 heeft zij voor haar leden een 40-tal avonden verzorgd, die het zij in alle bescheidenheid gezegd, de toets der kritiek konden door staan. Het waren avonden van toneel op verantwoord peil. Nu Wij hierop een terugblik werpen en vol goede moed dit soms moeilijke, maar dankbare werk pogen voort te zetten, moet het bestuur tot de konklusie ko men, dat het op één punt, hoewel buiten zijn schuld, is tekort ge schoten n.l„ dat het geen kans heeft gezien alle toneelliefheb bers, die zich in de loop der jaren hebben aan gemeld, in de Kring op te nemen. Onze wachtlijst van 80 namen is daarvan het duidelijk bewijs. In dit verband heeft het be stuur overwogen een tweede serie kunstavonden te organiseren met andere, op hetzelfde peil staande stukken. Dit is mogelijk geworden nu er meerdere eerste-rangs gezel schappen gevormd zijn, die met rijkssubsidie ook de provincie be reizen. Deze opzet is echter financieel slechts mogelijk, wanneer de zaal geheel is uitverkocht. Wij stellen daarom de gelegen heid open op de B-serie in te schrijven vóór 1 JULI a.s. De voorstellingen zullen met voldoende tussenruimte tussen de A-avonden worden ingelast, zo dat ongeveer eens per maand één voorstelling gegeven wordt. Op de B-serie kunnen, zowel leden als niet-leden van de Kunstkring inschrijven. Bij voldoende belangstelling uit Bergen aan Zee zal in overleg met de N.H.A.D.O. voor een extra bus kunnen worden ge zorgd. Wensen, betreffendé plaatsen op de voorste rijen in de zaal, die gereserveerd worden voor slecht horenden, kunnen tegelijkertijd kenbaar gemaakt worden, even als wensen om bij andere families (van de B-serie) te worden ge plaatst. De prijs van het lidmaatschap voor één persoon (4 voorstel lingen) is 11,40, plaatsbespre ken inbegrepen. Dit geschiedt bij loting, telkens in een ander zaalvlak. Het lidmaatschap is niet strikt persoonlijk, zodat men bij verhin dering zijn kaarten aan anderen neren. Administrateur: A. Volkers, Breelaan 118. Mevr. J. Diesfeldt, Breelaan 2A; J. A. Haakman, St. Antonius- straat 27; Mevr. A. Huygens, Sluislaan 1; J. Schekkerman, Wil- helminalaan 3; D. de Wolff Pee reboom, Natteweg 16. Opgaven voor Schoorl kunnen gedaan worden bij de heer Th. Sterk, Heerenweg 165. Catrijp. M. VELDMAN Door een aantal Bergense da mes en heren, die daartoe een speciale uitnodiging hadden ont vangen, is Woensdagavond in het hotel Het wapen van Bergen be sloten, een klaverjasclub op te richten met de naam De Vrien denkring. Men beoogt in de eer ste plaats de kwaliteit van het spel hoger op te voeren. Het hou den van vrije drives en uit spe len gaan komt op de tweede plaats. Na een referaat van de in leider kwamen diverse aanwezigen aan 't woord, waarbij het verlan gen luid werd, dat maatregelen moeten worden genomen om de uitwassen, waaraan dit spel kan lijden als het in clubverband wordt beoefend, hier te vermijden. Daarna gaven alle aanwezigen zich als lid op. Als voorlopig be stuur werden gekozen de h.h. P. Morauw, voorzitter, A. Jongejans secretaris, en G. Schekkerman, penningmeester, die de voorberei dende werkzaamheden zullen ver richten en aansluiting zullen zoe ken met de Landelijke Bond in Noord - Holland. Verder werd be sloten het ledental tot een bepaald aantal beperkt te houden. Zaterdagavond werd op het voormalige Stationsplein een uit glas en metaal opgetrokken kiosk van de AKO (Algemene Kiosk Onderneming) in gebruik geno men, bedoeld om de inwoners en hun gasten van de nieuwste reis-, vakantie- en amusementslectuur in diverse moderne talen, bene vens binnen- en buitenlandse tijd schriften te voorzien. Deze kiosk vormt een aanwinst voor het zomerseizoen, waarvan velen met genoegen gebruik zul len maken. (Naar wij vernemen, gevoelen enkele Bergense Winkeliers zich gepasseerd, daar zij menen dat door de gemeente weinig rekening is gehouden met hun belangen). Red. Voor het toelatingsexamen slaagden o.a. de volgende kandi daten: Uit Bergen: Louwra Bruin, Schapenlaan 15; Dini van Exter, Zuidlaan 39; Nies Kollis, Ren baanlaan 4; Annelies de Jong, Meerweg 21; Edith Kouwenaar, Lijtweg 19; Femke Nijdam, Wil- helminalaan 5; Paulette Renaud, Eeuwigelaan 34; Greetje de Rho- ter, Fouke Kamstraweg 3; Elsje Schekkerman, Wilhelminalaan 3; Elize van Sonderen, Mezenlaan- tje 1; Ineke van der Wal, Kerke- laan 16; Barbara v. Herwijnen, Euwigelaan 18 en Beatrijs Nolet, Russenweg 9. Het Concertgebouworkest, dat thans een tournee maakt door Italië en Oostenrijk, en daar, vol gens de persberichten, grootse triomfen oogst, zal op 20 juni in ons land terugkeren. Het mag voor Alkmaar en de ikop van Noordholland zeker als een grote eer worden beschouwd, dat na de terugkeer, het eerste concert dat Eduard van Beinum met zijn internationaal beroemde orkest geeft, op zaterdag 23 juni zal plaatsvinden in de NACO- Hall aan de Helderseweg. Toen in 1955 de Maestreechter Staar voor het eerst een concert in die hall (afmeting 48 bij 36 meter) uitvoerde, bleek al direct dat de ruimte voor dit doel bui tengewoon geschikt was. In te genstelling met de Staar, zal voor het orkest een podium worden opgesteld midden langszij van de hall. Het podium, amphitheater gebouwd, zal een oppervlakte be slaan van 264 m2. Het gehele orkest, bestaande uit 102 musici, zal hierop plaatsnemen. Voorts kunnen in de hall 3200 bezoekers worden geplaatst. De grote vraag naar kaarten, die bij alle NACO-kantoren en agentschappen verkrijgbaar zijn. evenals bij de bekende voorver koopadressen, doeit verwachten dat de grote ruimte geheel ge vuld zal zijn met bezoekers. Dit zou voor de Alkmaarse Oratorium vereniging, onder wiens auspiciën dit concert plaats vindt, een alleszins verdiende be loning zijn. Dierbaar, dierbaar plekje grond, waar ons kleine huisje stond, waar ik liep aan Moeders hand. Mijn Kennemerland. Heerlijk, heerlijk ogenfeest, wat bekoort ons wel het meest? Polder, duinen, bos of strand? Mooi Kennemerland Altijd, altijd, a,ls een vuur blijft uw beeld mij, warm en puur, heel diep in mijn hart gebrand. Lief Kennemerland. Idem. Ter gelegenheid van het con tact-weekend voor Vlaamse en Bergense Kunstenaars op de Volkshogeschool „De Zandhoe- ve" heeft het Kunstenaars Cen trum Bergen een tentoonstelling georganiseerd, getiteld „Jonge Vlaamse Kunst". Een dertiental Vlaamse kun stenaars, schilders, potten bakkers, beeldhouwers, grafici en glazeniers werken aan deze tentoonstelling mede, die in Vlaanderen uitgaat van het Eras- musgenootschap te Gent. De deelnemende kunstenaars heb ben hun ateliers en werkplaatsen te Brugge, Gent, Vlassebroek, Deurle, Hasselt, Mariakerke en Eekloo. Het zijn de schilders Willem Ghysels, Jozef de Co- ninck, Emiel Bergen, Jan Burs- sens, Jef Wauters, Ghislain Fer- nande, en Paule Nolens, de gla- UURWERKEN zenier Guido de Graeve, de gra fici Luk Verstraete en Jozef Bal- linckx. de pottenbakkers Joost Marechal en Achiel Pauwels, als mede de beeldhouwer Valary Stuyver. Het weekend vindt plaats op 23 en 24 juni a.s., waar in de Kunstzaal van „De Rustende Ja ger" de tentoonstelling op zater dagmiddag, 23 juni geopend wordt door de voorzitter van het Centrum mr. A. F. Kamp, waar na de Vlaamse auteur Johan van Mechelen, voorzitter van het Erasmusgenootschap een dankwoord zal spreken De ex positie is gedurende twee weken dagelijks in de middag te bezich tigen en zal nadien te Leeuwar den in „De Prinsentuin", onder auspiciën van de Friesche Cul turele Raad te zien zijn. Op „De Zandhoeve" vinden korte voordrachten plaats. De schilder Jan Ponstijn zal spreken over „Vijftig jaar Bergense schil derkunst", zijn Vlaamse colle ga N. Schepens voert het woord over „De huidige stand der beel dende kunsten in Vlaanderen". Op zondagmorgen lezen Roger Thienpont en Lucebert voor uit eigen werk, terwijl des middags groepsgewijze in Bergen en Schoorl ateliers worden bezocht. Contribuanten van het Kun- De tentoonstelling van het werk van de Bergense meester Matth. Wiegman blijft voortdurend be zoekers trekken. Kunstliefhebbers uit andere plaatsen uiten hun ver wondering dat deze kunstenaar reeds 70 jaar oud is. In zijn wer ken is daar niets van te bemer ken, aldus hun mening. Reeds zijn er vijf werken ver kocht, wat op zichzelf een geluk wens waard is. In Bergen aan Zee heeft het za- keninstinct der eigenaren van het prachtige weitje gelegen naast de ingang van Bio-vakantieoord, het gewonnen van hun liefde voor natuurschoon. Dit weitje, waar de heer Bob Boersma melkkoeien hield, vormde voor vele gasten een attractie, zowel door het feit van weide-vee zo dicht bij het strand, als door de prachtige avondbelichting van wijlen dit stukje natuurschoon. Ja, wijlen! want er loopt nu een straatweg door en aan weerskanten daarvan zullen huizen verrijzen. Er bleef Boersma niets anders over dan zijn melkvee te verkopen, want dit was het enige weitje in Bergen aan Zee, dat voldoende gras opleverde voor melkkoeien, zo verloor een boer zijn melkvee en de gast een ontroerend stukje natuur. stenaars Centrum zijn in de ge legenheid gesteld het weekend mee te maken. Verleden jaar hebben een zes tal Spaanse schilders hun werk te Bergen geexposeerd. Het Cen trum hoopt dat ook de Vlaamse gasten met hun expositie belangstel ling zullen genieten. Men zie voorts de advertentie in dit num mer. Eieren van broedende vogels uitgehaald! Terwijl de oppasser van het Duinmuseüm een aantal bezoe kers rondleidde zagen een viertal jongens uit de richting Egmond afkomstig, kans over het hek van het eendenreservaat te klimmen en de broedplaats der eenden te bereiken. Hier waren enige broedsels die over enkele dagen zouden uitkomen. De eieren wer den door deze vandalen uit de nesten gehaald en tegen de bo men kapot gesmeten. Een eend werd bovendien gedood. De schade die aan het broedsel werd toegebracht is vrij aanzienlijk, daar het hier o.m. de eieren van 'n bergeend betreft, die als enigste in haar soort hier op eieren broedde. Toen de oppasser al schreeuwend op de onverlaten afkwam zijn ze de duinen ingevlucht. De ijlings gea larmeerde politie heeft ge ruime tijd naar de bedrijvers van dit vandalisme gespeurd en kon vaststellen dat hun spoor naar Egmond liep. Een inwoner van Bergen aan Zee kon hun signalement opge ven, zodat te hopen is, dat dit muisje nog een staartje zal heb ben. Het toezicht in het Parnas- siapark zal worden uitgebreid. weg met DAMPO Gasten kunnen nog terecht Niettegenstaande de gemeubi leerde huizen in Bergen aan Zee bijna allen verhuurd zijn, wil dat niet zeggen dat er geen ruimte meer is voor gasten. Wij bezoch ten o. a. het grootste hotel ter plaatse, het hotel Marconi, en vernamen daar dat men aldaar nog wel kamers beschikbaar heeft evenals dat het geval bleek te zijn met het pension Stormvogel. □□□□□□□□□□□□□□□□□□aannnn V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen 9.30 uur duinwandeling onder deskundige leiding. Vertrek: Klimweg te Schoorl. 28 juni: Puzzlerijwieltocht 's avonds 7.30 uur vertrek vanaf Jonkers IJssalon. 30 juniRondgang Berger Har monie, 's avonds 8 uur. V.V.V. Groet Camperduin Elke woensdagmiddag 2 uur duinwandeling onder deskundige leiding, vertrek Kerkbrink te Groet Elke zaterdag-, zondag-, en woens dagavond, verlichting Kerkje te Groet. ZONDAGSDIENST ARTSEN MeehtlaA W IrlfW^rV^vr DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Ingezonden mededeling. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder F0RTEX] GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen KI. Dorpsstraat 9 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting Zilfa Pleet Ingezonden mededeling Programmawijziging voorbehouden, zie ook aanplakborden. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O BERGEN 24 juni Dr. V. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 24 juni Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1956 | | pagina 1